KATHOLIEKEN! Stemt op 26 April nummer 1 van O UJST25 CH. v. d. BILT MARIA-STICHTING DINSDAG 18 APRIL STADSNIEUWS VERKEERSONGEVALLEN VELSEN Te Heemstede Door motorrijder aangereden briefje DE NOOD IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF SNEL VERBAND CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Het electriciteitsongeval Kindervoorstelling voor kinderen van werkloozen UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL TOONEEL H A ARLEMMERLI EDE EN SPAARNWOUDE VIJFHUIZEN NOORDWIJK SANTPOORT UIT DE CARTONINDUSTRIE BILJARTEN Clubk&mpioenschap 3 banden Gevonden dieren en voorwerpen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK boom". De heer Vollaerts geeft een lezing met lichtbeelden over de Zuiderzeewerken. Deze interessante en leerzame film zal zeker een druk bezoek aan de vergadering trekken. handschoen, 2 sleutels; Brosse, Zijlstraat 34, I handschoenen; Stammeyer, Koudenhorn 78, hondenpenning; Nieff, Rozenhagestraat 21, hond; Molenaar, Rijksstraatweg 191, idem; Roosloot, Nieuwe Groenmarkt 25, kinderhand schoen; Dekker, Reitzstraat 72, horlogeglas m. rand; Hoogenbos, Siriusstraat 16, hondje; Zyl- stra, Brandtstraat 15, portemonnaieEllenhorst, Atjehstraat 110, idem; Haming, Voorhoutstraat j 12, ring; Verschie, Spaamhovenstraat 11, 3- wlelig kinderrijwiel; Ten Berg, Kritzingerstraat 43, voetbaltrui; Wogter, Brouwerskade 3, vul potlood. Kuiper, Karei v. Manderstraat 14, armband- i horloge; Bur. v. politie, Smedestraat 9, brief, muts, portemonnaie, tasch; V. Nimmerdor, Hof dijkplein 8, bril in etui; Termaat, M. v. Heems kerkstraat 30, enveloppe m.i.; Hoogenbos, Si riusstraat 16, hondje; Kol, Anjelierstraat 23, hoed; V. Heerden, Lange Annastraat 11, hond; Ophuizen, Adr. de Jongestraat 35, handschoen; Hoorn, Olmenstraat 74, hoed; V. Waarde, Brou wersvaart 64, jas; Mussop, Bantamstraat 186, mandje met 3 koeken; Meulenhoek, A. L. Dy- serinckstraat 1, muts; v. Es, Mr. Joostenlaan 17, portemonnaie; De Visser, Berkenrodestraat 22, idem; Kromhout, Coornhertstraat 2, rozen krans; Meijer, Pegasusstraat 72, rijw.lantaarn- kap; Leopold, Stuyvesantstraat 11, damesrü- wiel; v. Essen, v. Oosten de Bruynstr. 206, rijw.- belast.plaat je; Serie, Raamsingel 18 rd., idem; v. Woerden, Bosch en Hovenstraat 12, sigaret tenkoker; Sunier, Wagenweg 207, vulpen; Eeken, N. Geldeloozepad 15, idem. Brouwer, Rembangstraat 8, briefje bank van leening; Woudenberg, Spaarhovenstraat 54, ceintuur; Hoes, Rustenburgerlaan 7, deken Kortenhof, Rozenstraat 8a rood, dop benzine tank; Kuiper, Oosterstraat 33, dop van een as; Van Deursen, Brouwersstraat 130, koperen ge wicht; Budding, Djambistraat 6, hond herder; Ven Rensfen, Rapenburg 92 A'dam, horlogeket ting; Koning, Jansweg 27, halsketting; Van Rooyen, Duvenvoordestraat 14, handschoenen; Moeskops, Ted. van Berkhoutstvaat 62, hand schoen; Wesseling, Bisschop Ottostraat 5, hor loge met ketting; Nijhuis, Kruistochtstraat 50, halsketting; Jacobs, Seri'ngenstraat 2, jasje; Van der Vaart, Nassaulaan 56, kerkboekje; Over, Duvenvoordestraat 89, ketting met slot; Van Doorn, Gr. Houtstraat 43, koffertje (voet balkleding) Suijk, Schermerstraat 26, knip mes; Boerrigter, Mr. Cornelisstraat 21, koffer; Van den Domhof, v. d. Hulststraai 6 rood, muts; Zwaag, Raadhuisplein 6, zakmes; Bee- ren, Bloemfonteinstraat 10, portem. met in houd; politiebureau, Smedestraat 9, idem met inh. (vreemd geld); Comelissen, Kruisstraat 40, riem; De Vries, Kleverlaan 113, rüwiel belastingplaatje; Holvoort, Junoplantsoen 4. sleutel. Op tweeden Paaschdag hadden op den Hee- lenweg een paar aanrijdingen plaats welke geen ernstige gevolgen hadden. Bij de eerste aanrijding werd door een auto de treeplank ijan een motorrijwiel aangereden, waarbij ver- ^er geen ongelukken voorkwamen. De tweede aanrijding ontstond doordat de bestuurder van een auto niet tijdig bemerkte ö^t een voor hem uitrijdende auto stopte. Ook j^g hjj het stoplicht niet. Hij reed daardoor tegen de achterzijde van dat motorrijtuig met "et gevolg dat dit aan de achterzijde werd be zadigd en het aanrijdende motorrijtuig aan be voorzijde werd beschadigd. Ook hierbij kwa bben geen persoonlijke ongelukken voor. De geweldige drukte, welke tweeden Paasch dag op den Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar «eerschte in verband met de motorraces te Alkmaar en het bezoek aan de bollenvelden, beeft een slachtoffer geëischt. Te zes uur namiddag is ter hoogte van den hoflanderweg te Wijk aan Zee en Duin de heer c- D. uit Beverwijk door een motorrijder aan gereden. De heer D. bleef bewusteloos op den weg liggen. Dr. Duterloo, die spoedig ter plaat se was, achtte opname in een ziekenhuis nóód- gelijk. De heer D. is daarop naar 't Roode- Sruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Willem de Zwijger-herdenking. De sub- comité's in de verschillende afdeelingen der ge meente zijn met de programma's voor de her denking van het vierde eeuwfeest van de ge boorte van Prins Willem I van Oranje gereed gekomen. Zooals bekend is zal de herdenking in hoofdzaak plaats vinden op Maandag 24 April as. Voor de scholen in IJmuiden-Oost is de herdenking bepaald op 25 April. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de herdenking in het park Velserbeek des namiddags 3 uur, bij welke gelegenheid een her denkingsrede zal worden uitgesproken, door den Ed.Achtb. heer mr. P. L. J. E. Rambonnet, bur gemeester dezer gemeente. Het gesproken woord zal door middel van luidsprekers worden versterkt, zoodat de rede in de geheele omgeving van de muziektent zal zijn te verstaan. De plaatsing en de verzorging van de luidspreker-installatie geschiedt geheel be langeloos door de gezamenlijke radio-centralen in deze gemeente. Het spreekt wel vanzelf, dat de medewerking op deze wijze door de radio- centralen, door het comité bijzonder op prijs wordt gesteld. Een woord van hulde mag hun hiervoor niet worden onthouden. Laat een ieder medewerken de herdenking zoo goed mogelijk te doen slagen. In het park „Velserbeek". 24 April: 3—3t5 uur Muziekuitvoering; Zy„4 uur Herdenkings rede van den burgemeester; 4VA uur Mu ziekuitvoering. worden 50 maal per minuut omhooggeheven, waardor de bollen op een band worden gelegd, die ze naar de zak of mand voert. Doordat steeds 10 bollen worden geteld door een telapparaat dat iederen keer, dat de 10 blok jes omhooggaan, verspringt, worden op deze wijze per minuut 500 bollen afgeteld. Men kan het telapparaat zóó stellen, dat bijv. 100, 1000 of 10.000 bollen worden afgeteld, waarna de machine automatisch stilstaat. Nadat de ma chine leeggeloopen is, kan men er weer een an der soort in storten, dat afgeteld moet worden. Zijn deze van een andere maat, dan zijn de gootjes en blokjes zeer eenvoudig te verwisselen voor grootere of kleinere. Wanneer dus steeds doorgeteld wordt, worden 30.000 bollen per uur afgeteld. Natuurlijk gaat hier een zekere tijd af voor het wisselen der zakken of manden, het laten leegloopen der machine en volstorten met een andere soort, wat afhangt van de grootte der hoeveelheden, die afgeteld moeten worden. Het tempo lijkt ons voor een begin echter be vredigend. De machine, waarop octrooi is aangevraagd, zal op Dinsdag na Paschen worden gedemon streerd in de tweede keüringzaal van het Kre- lagehuis, meldt het „Wkbl. v. BI. C.". Velsen—Velsen-Noord. 24 April: v.m. 8 uur Koraalmuziek op 't plateau der cellulosefabriek. Muziekcorpsen: De Harmoniekapel „de Een dracht" en „St Caecilia"; v.m. 910 uur In alle kerken korte herden kingsdienst; v.m. 11 uur Kinderzang van 400 school kinderen in het park van Concordia. Te zingen liederen: a. Wilhelmus. b. Mijn Nederland. c. Hollands Liedje. d. Vlaggenlied. e. Hollands Vlag. N.m. 8 uur Samenkomst in „Concordia". Openingswoord dr. D. J. van Katwijk. Zang: Het zangkoor van „Meerzicht". Rede: Pastoor J. Schoenmaker. Zang: Kinderkoor Lentebloemen. Rede: ds. J. Th. Meijer. 25 April: Tractatie der schoolkinderen op de verschillende scholen. Santpoort—Driehuis. 24 April: v.m. 7 uur Gedachteniskerkdienst in de Roomsch Katho lieke kerk te Santpoort; v.m. 11 uur Aubade op het z.g. „Terras", door leerlingen van de openbare school te Santpoort, van de R. K. school te Driehuis en van de school met den Bijbel te Santpoort. De heer J. Drijver al in 't kort den kinderen de groote be- teekenis van Willem van Oranje voor ons land en volk schetsen. Na afloop der aubade optocht door het dorp met muziek en daarna uitreiking van versna peringen. Voor de protestanten worden in de verschil lende kerken eveneens herdenkingsdiensten ge houden. Diefstal? Door een winkelier van Velsen- Noord werd aangifte gedaan van de vermissing van een doos met 23 paar sandalen. Deze doos was in het laatst van de vorige maand aam het station Velsen aangekomen en is niet besteld. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Radio-steun Het Radio-comité meldt ons, dat hernieuwde inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor werkloozen en daarmee gelijkgestelden zal plaats hebben voor de Cen trale Velsen-Noord op Donderdag 20 April, des avonds tusschen 6.30 en 7.30 uur en uitreiking 27 April, zelfden tijd en plaats in het gebouw van den R. K. Volksbond. Voor de Centrale Kennemerland IJmuiden- Oost Donderdag 20 April van 7—8 uur voor de letters A—M en van 8—9 uur voor de letters NZ; uitreiking op zelfden tijd en plaats Don derdag 27 April in het gebouw Arbeidsbeurs. Voor de Centrale Huisman en v. d. Broek in schrijving op Vrijdag 21 April van 7 tot 7.45 uur voor de letters AL en van 7.458.30 uur voor de letters MZ en uitreiking op Vrijdag 28 April op denzelfden tijd en plaats gebouw van Outenaar. Na dien datum worden geen bonnen meer afgegeven. De Vereeniging „Snelverband" te Haarlem organiseert Vrijdag 21 April des avonds om 8 uur een lezing met lichtbeelden in het gebouw van de H. J. V„ Lange Margarethastraat 13, waarbij dr. J. A. Feenstra zal spreken over het onderwerp „Het Electriciteits-ongeval." Het Centraal Comité heeft op Woensdag 19 April des middags om 2 uur in de Gemeente lijke Concertzaal een kindervoorstelling geor ganiseerd. Het programma vermeldt het optre den van prof. Antonini: 1. Een uurtje in het wonderland, amusante goocheltoeren (de kin deren goochelen zelf mee); 2. August, levende, loopende, zingende en sprekende pop; 3. De oud-Hollandsche Poppenkast, een echte Jan Klaasen. Een band onder leiding van den heer v. d. Broek zal in de pauzes de stemming erin houden. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bijvan der Zande, Tuindorplaan 28 Haarem, een bril met hoorn-montuur; Verduin, Korte Kleverlaan 9 Bloemendaal, een bruine actetaseh met inhoud; van Osch, Garage Kor te Kleverlaan 5 Bloemendaal, een nummerbord G. 5759; H. Mollema, Eendjespoortstraat 15 Haarlem, een rijwielbelastingmerk; Wesseling, Duinlustweg 6 Overveen, een bajonet; Postkan toor te Overveen, een paar heerenhandschoenen en een tabakzak; Ravenhorst, Kinheimweg 69 Bloemendaal, een beursje; Traanberg, Brou werskolkje Overveen, een metalen sigarettenko ker; Terhoffsteedeweg 3 Overveen, twee kinder schopjes; aan den politiepost Aerdenhout, een beurs met inhoud; een blauwe overall; aan het bureau van politie te Overveen, een accu; een sleutel van een melkbus; een groentenmandje; een klein sleuteltje; een kinderschopje; een huissleutel; een blauwe jongensblazer en een blauw petje; een blauw met zwart kinderbadpak; een dop van een auto; een groote moersleutel. Robert, Bertram en Co., klucht door Herman Heyermans. Gezelschap Ver kade. Stadsschouwburg. Het programma vermeldde dat deze klucht in den modernen tijd speelt. Dit is een compliment voor de creatie van het lustige vagebondenpaar, dat ook nu nog zijn plaats in plankenland weet te vinden; géén compliment aan de moraliteit van het hedendaagsche leven, waarin een bru taal manoeuvreerende gentleman-bandiet als de ontsnapte recidivist Robert een succesvol finan cier kan zijn. Daarom bevat Heyermans' klucht bij alle grappigheid van typeeringen en situa ties toch iets mistroostigs: de voortreffelijk op gediende satyre is pikant en heeft een wrangen nasmaak. Maar wat dit vrooltjke drama ons vertelt van zedelijke verwording in de wereld van geld en speculatie is thans voor niemand nog iets nieuws de dagbladliteratuur laat ons in dezen tijd geen illusie behouden en dus nemen we het geval maar luchtig op en genieten van de lachwekkende manipulaties der beide boeven, die, na de gevangenis ontvlucht te zijn, er een gewetenloozen bankier zoo gewiekst laten inloo- pen, da't zij gaarne als zijn compagnons worden aangenomen. De satyre gaat zoover, dat het feitelijk Robert en Bertram zijn, die den knoeier van de groote lijn in hun compagnieschap op nemen, maar dat dient alleen om de overmacht der brutaliteit in het leven te demonstreeren. Van Cor Hermus en Frits van Dijk, onder scheidenlijk de intelligente en de handige boef, kregen we een fijne typeering en uitstekend spel te zien. Het goed doordachte en sterk vol gehouden karakter van den eersten komt pas in het tweede bedrijf tot zijn recht, als de ar moedige gevangenis is verruild voor de royale sfeer van het eerste-rangs-hotel, om in het derde bedrijf, het drukke bankierskantoor, zich in volle kracht te toonen. Van Dijk kon zich als grappige, vlugvingerige jongen van de vlak te onmiddellijk geven en met zijn prachtig ko mische mimiek die menigmaal aan het spel van Jan Musch herinnerde, al was zij daarvan geen imitatie en zijn kostelijke levendigheid bij woord en gebaar, vormde hij met zijn zelf- bewusten, energiek optredenden compagnon een aardige tegenstelling. Er komen in dit stuk zeer veel personages voor, die doublures mogelijk maken, en zoo zien we naast Paul Huf, die, ondanks de slordige grimeering, den bankier Rosenheim goed uit beeldde, eenige acteurs in verschillende rollen voor het voetlicht komen. Ko van Sprinkhuy- sen vindt gelegenheid als cipier en als ober aan het welslagen van de uitvoering mee te werken, wat ook Jan Teulings als veldwachter en beter nog als procuratiehouder doet. Hans van Meer- ten was daarbij een zoetelijke baron, terwijl de dames in onbeduidende rollen een weinig dank bare taak hebben. Er zal schot in de geestige vertooning en vooral in het derde bedrijf waardeerden we een vlotte en sterk beeldende regie, die sfeer maak te en ook van de kleinste rollen nog de moge lijkheden uitbuitte. Het niet bijzonder talrijke publieke stelde het gebodene zeer op prijs en liet dit blijken door hartelijk gelach en stevig applaus. H. B. v. d. S. Burgerl. stand Geboren: G. A. Stokman Olsthoorn, z. Getrouwd: G. Agterhof, wonende alhier en E. H. Mastenbroek, wonende te Haarlemmermeer; Overleden: M. W. Elderman, echtgenoote van W. J. de Voogt; D. Brandsma, echtgenoote van T. Tuinman. Eerste plechtige H. Mis. Zondag, lsten Paaschdag, had alhier een plechtige gebeurte nis plaats. De weleerw. pater fr. Angelus Stokman O. F. M., zoon dezer parochie, droeg in de parochie kerk zijn eerste H. Mis op. Reeds Zaterdagavond was hij uit Weert, waar hij het laatst heeft gestudeerd en waar de jon ge priester op 26 Maart j.l. zijn H. Priester wijding ontving, naar Vijfhuizen gekomen. Bij zijn komst aan de ouderlijke woning werd hij op grootsche en waardige wijze ontvangen. Van verschillende woningen wapperde de vlag en de buren hadden een mooie eerepoort op het erf geplaatst. Na een woord van welkom, ge sproken door den heer J. Dieben, werd hij be geleid door een aantal bruidjes, het ouderlijke huis binnengebracht. Dat de parochianen met deze groote gebeurtenis meeleefden was duide lijk merkbaar, daar het kerkgebouw reeds ver vóór den tijd van aanvang geheel bezet was. En een innige ontroering beving allen, toen de neomist het altaar betrad, om zijn eerste H. Mis alhier op te dragen. Als presbyter-assistens fungeerde de zeereerw. heer P. A. Kleintjes, pastoor dezer parochie, als diaken de zeereerw. zeergel. heer dr. S. Stok man O. F. M. en als sub-diaken de weleerw. heer fr. Pancratius Langeveld O. S. A. E. (De twee laatstgenoemden zijn beiden neven van pater Stokman.) Vóór de H. Mis zong het zangkoor het meer voudige „Veni Creator" van S. H. Tychon. Ver der zong het koor, dat onder leiding stond van den heer C. A de Koning, de Gregortaansche Mis „Tempore Paschali". De feestpredicatie werd gehouden door dr. S. Stokman. Als tekst Te Soerabaja werd gisteravond in de Nayang- sociëteit een openbare receptie gehouden door de Partai Indonesia, welke door talrijke per sonen werd bezocht. Er waren 34 vertegen woordigers vap bultenafdeelingen aanwezig. De redevoering van ir. Soekamo werd door de politie gestopt. Morgen vinden openbare vergaderingen plaats. De duinen in! Nogmaals wordt er aan her innerd, dat vanaf 15 April duinkaarten verkrijg baar zijn bij de gemeentepolitie. Zonder in het bezit te zijn van dergelijke duinkpart mag men zich niet in de duinen ophouden. De duinkaarten kosten 0.10. Ook zijn duinkaarten verkrijgbaar, die toegang geven tot de Noordwijksche en de Katwijksche duinen voor 0.20. Zij die in de Paaschvacantie een wandeling in de duinen willen maken, denken er wel om eerst op een van de politiebureaux een duinkaart te gaan halen. Kinderen beneden 16-jarigen leeftijd heb ben slechts toegang tot de duinen onder ge leide van volwassenen, voorzien van een duin- kaart. SOLO, 17 April. (Aneta). Het tweede con gres van de P. B. I. is gisteravond ingezet met een fakkeloptocht. 4000 deelnemers begaven zich van Kartopoe-ran naar de sociëteit Habi- projo, waarna in genoemde sociëteit een open lucht receptie werd gehouden. De Soesoehoenan van Soerakarta stond de wireng af, welke werd uitgevoerd door zijn eigen kleinzoon, met medewerking van kratonambte naren. Om 12 uur was de receptie afgeloopen. had de gewijde redenaar gekozen: „De Priester is een andere Christus." Hij haalde hierbij een legende van den H. Franciscus aan en wees daarbij hoe rein de ziel van den priester moet zijn. Na aangetoond te hebben de groote waar digheid van het priesterschap, hoe de priester steeds de middelaar is tusschen God en de we reld en hoe de priester den mensch van de wieg tot aan het graf bijstaat, bracht spr. naar voren het groote voorrecht dat men heeft een zoon als priester te hebben niet alleen voor de familie, maar ook voor de parochie. Spr. ver zocht tenslotte samen met den jongen priester te bidden. Na de H. Mis werd op zeer verdienstelijke wijze door het zangkoor uitgevoerd de drie stemmige feestcantate van L. A. Dobbelsteen. Om half vier werd een plechtig Lof gehouden, waarna receptie in een der lokalen van de R. K. school, die voor deze gelegenheid in een feest- zaaltje was omgetooverd. Groot was het aantal dat van deze gelegenheid gebruik maakte om den neomist, ouders en verdere familie geluk te wenschen Dit zij nog vermeld, dat de kerk, dank zij de zorgen van pastoor Kleintjes zeer fraai en met smaak versierd was. R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" Deze Harmonie houdt Woensdag 19 April haar jaar vergadering in ,,'t Huis te Velsen". De agenda vermeldt o.a. voorloopige bespreking van het zilveren jubileum in 1934. Thans is ingegaan de prijsstelling en beper king der productie van carton, waarover leden der Nederlandsche Vereeniging van stroocar- tonfabrikanten in de provincie Groningen tot overeenstemming waren gekomen. De beper king der productie zal omstreeks 1 Juni els. ingaan. Deze maatregelen zijn genomen om de cartonindustrie meer loonend te maken. R. K. Volksbond De R. K. Volksbond ver gadert Donderdag 20 April in café „De Uile- B. V. „Soc. Vereeniging" kampioen Na een zeer spannenden wedstrijd is het ie Haarlemsche B. V. „Soc. Vereeniging" ge likt beslag te leggen op de fraaie plaquette van den Nederl. Biljartbond. Aan deze competitie werd deel genomen door B. V. Rembrandt, K.R.A.S., Amsterdam, Victo ria, Rotterdam, De Maasstad, De Groene So ciëteit, 's Gravenhaagsche B. C. en „Soc. Ver eeniging". Na de eerste ronde bleven aan: B. V. „Rembrandt", Rotterdam, De Groene Socië- eit en Soc. Vereeniging. Doordat „Rotterdam" Zaterdag jJL tegen „Rembrandt" een gelijk spel wist te bevech ten, behaalde de Soc. Vereeniging met 1 punt verschil op laatstgenoemde vereeniging den eeretitel. De spelers krijgen nog een persoonlijke her innering van den Ned. Bilj. Bond. Bureau van Politie. Smedestraat 9, autoped, doos (teekenpotlood); Benard, Koninginneweg 32, bril in etui; Van Waveren, Korte Houtstraat 17, muziekboek; Smits, De Clerqstraat 127, dop van een radiateur; Beeker, 2e Zuidpolderstraat 15, duif; Sepp, Barbarossastraat 22, herders hond; Bur. van Politie, Smedestraat 9, dames- I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3