Nationale Volkshulde te Delft 3 -Drink GEZONDHEID" WRIGLEY Zbe, Pavel dei" Dranken et Erfdeel met volle teugen... Leugen van „Het Volk" UIT NOORD EN ZUID ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN ROBINSONschoenen: Ongeloof eiljk sterk Ongeloofelijk goedkoop „DUIDELIJK" NEDERLANDERS IN ROME A 1%!? DINSDAG 18 APRIL Nederland en Oranje Pastoor G. B. W. Schilte Een massale menschenmenigte op Paaschmaandag in de oude Prinsenstad bijeen De kranslegging Willem de Zwijger Het défilé Audiëntie bij den Paus ARBEIDSBEMIDDELING Conflict opgelost WRIGLEY'S, KAUWGOM GEZOND! Een flesch Hero „Perl" bevat 2 groote glazen vol gezondheid! De grondstof fen - rijp Hollandsch fruit - worden geleverd door de Natuur zelf. Niets van het goede, dat vruchten bevatten, gaat bij de bereiding verloren. De gouden kleur, de geur en de fijne smaak zijn natuurlijk! Wie Hero „Perl" drinkt lescht niet alleen z'n dorst, doch doet ook een weldaad aan z'n gezondheid. Bedenk dat wanneer gij Uw kinde ren of gasten iets te drinken geeft. Zuiver vloeibaar Hollandsch fruit - ideaal ook voor sportsmen! Te Utrecht overleden BENOEMINGEN In het Aartsbisdom In het bisdom Haarlem INBRAAK IN EEN KERK Te Abcoude m 5 KWALITEITEN Alle ahonné's Sge™ vlrUTr^ f3000.-^^1ïïMS f750.-f250L- M Vo? eenoog f 125.-dSta Ofwysv^e? f50.-lïeT f40.- IIZSIT vlngS AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL öit hel Engelsch van Joseph Hocking is Delft was op Paaschmaandag in ware feest tooi ter ontvangst van de vele duizenden, die daar de nagedachtenis van Willem den Zwijger kwamen eeren bü de gelegenheid van de herden king van zijn 400sten geboortedag. Langs de grachten wapperde van bijna alle huizen de nationale driekleur, het Oranje zag ttien overal. Om tien uur stoomde de eerste extra-trein, h.l. uit de richting Vlissingen, het station bin- hen, waar uitgebreide maatregelen waren ge troffen voor een geregeld verwerken van de talrijke reizigers. Langs een extra-uitgang kon men de perrons verlaten. Trein na trein reed met korte tusschenpoozen Delft binnen. Uit de richting Amsterdam kwamen vier extra-treinen, hit Vlissingen en Rotterdam zes. Daarbij moeten gevoegd worden de elf voortreinen, die den ge- Wonen dienst aanvulden, zoodat na tien uur een Voortdurende menschenstroom het Stationsplein Verliet en de binnenstad vulde. Orde-commissa rissen brachten de groepen naar de tevoren aan gewezen plaatsen, die door nummerborden wer den aangegeven. Tal van muziekkorpsen fleur den den „Oranje"-stroom op. Het werd een glo rieus entrée in de Prinsestad, waarover de zon Vroolijk stralen uitgoot. Vooral tegen twaalf uur stroomden duizenden en duizenden deelnemers de stad binnen. Aan het station en aan de par keerplaatsen zorgden ongeveer veertig rijksveld wachters voor een goede regeling. Het markt plein en omgeving was afgezet door agenten te voet en te paard, onder leiding van den Com missaris van Politie, den heer U. van der Zee. De opstelling van de groepen uit alle oorden Van ons land vlotte uitstekend. Op de markt be vonden zich ongeveer 10.000 en verder op den Nieuwe Langedijk ongeveer 12.000 en op het ijsclub-terrein 2000 bezoekers. In totaal kan het aantal deelnemers op 25 a 30.000 worden geschat. Het is niet doenlijk een opsomming te geven van het aantal organisaties of vereenigingen, die te genwoordig waren. In het geheel was hun aantal ongeveer 300. Er waren burgerwachten en afdee- hngen van den B. V. L., Oranje vereenigingen, Vrouwen-, meisjes- en jongelingsvereenigingen, gymnastiek- en andere sportvereenigingen, pad vinders. Zelfs uit de kleinste plaatsjes uit alle hoeken van ons land waren vereenigingen tegen woordig. Voorts reserve-officieren-vereenigingen en andere organisaties op het gebied van land- en zeemacht. Opvallend was het groote aantal Vlamingen, dat naar Delft was gekomen. Hun aantal kan Zeker op 2000 worden geschat. Er waren o.m. de Blauwvoeters uit Gent, Brugge enz., die tal van Vaandels en vlaggen meevoerden. Er waren even eens vele Zuidafrikaners. Precies te één uur begon in de Nieuwe Kerk, Waarin zich pl.m. 3000 genoodigden bevonden, de herdenkingsplechtigheid. Deze werd o.m. bijgewoond door ongeveer het Voltallige Comité van Aanbeveling voor de her denking en de hoofdbesturen van de drie samen- Werkende vereenigingen Dietsch Studenten Ver hond, Algemeen Nederlandsch Verbond en Na tionaal Jongeren Verbond, voorts tal van bur gemeesters uit den lande en andere autoriteiten. Nadat de organist der Kerk, de heer J. H. Storm, het .Dankt nu allen God" had ten ge- hoore gebracht, hield ds. Stam zijn rede over »>Prins Willem als leidsman". Deze volkshulde aan de nagedachtenis van Vader Willem kan en mag geen feestelijke zijn. Het moet ons allen tot diep nadenken stemmen, lat wij als Nederlandsch volk nog steeds niet ten volle de idealen van den Prins hebben kun- Pen verwezenlijken. Integendeel, de gescheurd- heid, die wij blijkbaar wel dragen en verdragen kunnen, is zoo fel, dat de herdenking van het levenswerk van hem, die de verscheurde Provin- ciën tot een eenheid wilde brengen, een parodie dreigt te worden. Dit dwingt ons tot ootmoed. Wanneer de herdenking van wat De Zwijger voor ons volk beteekent, ons waarlijk ernst is, moe ten wij willen leven in het besef van saamhoo- Ngheid en solidariteit, waarin wij elkander heb ben te dienen. Wie Oranje's werk losmaakt van ktin geloof, doet hem onrecht. De heer Bram v. d. Stap zong hierna „Neêr- knd en Oranje", waarna de heer P. J. J. Besier, Voorzitter van het Wilhelmus van Nassouwe comité, namens dit comité een krans van lelies «n seringen op het praalgraf van Willem den Zwijger legde. Op de linten, in „Oranje Blanje Bleu" ston den de woorden: „De Kinderen van Uw volk". Nadat de heer v. d. Stap „Mijn schild ende betrouwen" had gezongen, werd dit door allen overgenomen. De plechtigheid in de kerk was hiermede be ëindigd, waarna op het marktplein Generaal C. J. Snijders een rede hield over „Prins Wil lem, de Vader des Vaderlands." In de historische gestalte van Willem van Oranje wekken gelijkelijk onze bewondering de Mensch, Krijgsoverste en de Staatsman, aldus spreker. De hoogstaande mensch weerspiegelt zich in zijne treffende karaktereigenschappen en zijn idealen. Als krijgsoverste moge de Prins geen wereld roem hebben geoogst, zijn optreden als zooda nig was voor de zaak des vaderlands van het hoogste gewicht. De invloed van Prins Willem als staatsman is een element van beteekenis in de wereldge schiedenis en voor de toekomst van ons va derland baanbrekend en beslissend geworden. In dubbelen zin mag deze edele man en groot staatsburger aanspraak maken op den naam van Vader des Vaderlands. Hij was het im mers, die in Nederlandsche hoofden en harten voor het eerst het te voren ongekende begrip van „vaderland" heeft gewekt, dat de lands kinderen in eenheid en saamhoorigheid bijeen bracht tot gemeenschappelijken arbeid voor het gemeene belang. Hij was wellicht nog on bewust de grondlegger onzer nationale ge dachte. Deze rede werd gevolgd door een toespraak van den heer A. van Duinkerken over: Prins Willem's beteekenis voor alle Nederlanders, waarin hij er op wees, dat de grondgedachte van zijn leven was de idee der Nederlandsche staats- eenheid. Daarom weifelde hij, toen bij hem aangedrongen werd op de onderteekening der Unie van Utrecht. Oranje, aldus spr., vocht niet voor een stuk Genève tegen een stuk Rome, hij vocht voor héél Nederland tegen héél Spanje! Wat hij ons naliet, zeide spr., was niet in de allervoornaamste plaats de politische werke lijkheid der zeven geünieerde gewesten, door zijn zoons vermeerderd met de Generaliteits landen. Wat hij ons naliet was het ideaal der Nederlandsche eenheid. Na deze rede hief een groep Vlamingen „De Vlaamsche Leeuw" aan, dat aanstonds werd overstemd door het „Wilhelmus". Hierna werd mededeeling gedaan van het ver bod door de Radio-contröle-commissie en den burgemeester van Delft van de rede, welke de heer H. Brugmans zou houden. Opnieuw poogden de Vlamingen „De Vlaam sche Leeuw" in te zetten, welke weer door het „Wilhelmus" werd overstemd. Vervolgens spraken prof. dr. Gerretson en dr. A. Jacobs. Plechtig werd daarna de eed van trouw af gelegd, zooals hij te voren door ds. J. D. Do- mela Nieuwenhuis Nijegaard was weergegeven. Spontaan werd hierop het „Wilhelmus" gezon gen. Te drie uur kon met het défilé worden be gonnen. Tevoren onthulden Magda de Grood, dochter van professor de Grood te Gent, en mej. M. J. Oudendijk van het Algemeen Ne derlandsch Verbond, den gedenksteen, welke terzijde van den ingang der Nieuwe Kerk is aangebracht. De gedenksteen, ontworpen door den beeldhouwer Etienne, is in zandsteen uit gevoerd en bevat de volgende inscriptie: Op 17 April 1933 legden vele kinderen van Uw volk den volgenden eed af: „Wij heffen hart en handen „Voor 't heil der Nederlanden „En zweren vast den eed „Tot doodbeproefde trouwe „Wilhelmus van Nassouwe, „Met U te staan gereed." Na een eerbiedigen groet aan den gedenksteen marcheerde men aan de Noordzijde het kerk gebouw binnen en defileerde men langs de graf tombe van Willem den Zwijger. Daarna verliet men het kerkgebouw weer aan de Zuidzijde. Tal van kransen en andere bloemstukken werden op den gedenksteen neergelegd. Het défilé had een zeer vlot verloop, waarbij het opviel, dat vele malen door de Vlamingen de „Vlaamsche Leeuw" werd gezongen. Omstreeks zes uur passeerden de laatste deel nemers het kerkgebouw. In de stad verdrongen de menschen zich naar de parkeerplaatsen en treinen en eerst in den avond verlieten de laatste deelnemers aan deze welgeslaagde volkshulde de Prinsestad. Naar wij vernemen hebben de verschillende hulpposten van Roode Kruis enz. ongeveer twin tig personen moeten behandelen, die door flauwtes waren getroffen of in het nauw wa ren geraakt. Bij een aanrijding op den Rotterdamschen Weg werd een persoon gewond, die naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Men verzoekt ons nog te melden, dat het Nationaal Jongeren Verbond principieel be zwaar zou hebben gemaakt tegen het uitspreken van de rede van den heer Brugmans. Bobbie liep met den zeeman en Topsy langs het strand, terwijl hij uitkeek naar een plaatsje om zijn speelgoed-schip te water te laten. Plotseling ontmoetten ze Salomo, den ballon-vogel, hy ging zitten op een nest, dat hij in het zand had gegra ven. „We zullen nu spoedig een vijver hebben," zei Freddy. „Ik zal het nest van Salomo met zeewater vullen." Freddy haalde den ballon-vogel van het nest en maakte een kanaal van de zee naar het gat in het zand. Het nest was nu spoedig met water gevuld en Freddy nam nu Robbie's schip en liet het varen. „Nu," zei hij, „kon je het beter wenschen?" „Maar het is toch jammer, dat we Salomo van zijn nest hebben verdre ven," zeide Topsy. „Salomo graaft zich spoedig weer een ander nest, hoor," zei de zeeman. (Morgenavond vervolg.) (Ingezonden Mededeeling). Dezer dagen schreef de „Avondpost": „Wij zagen een verkiezingsplaat van de On afhankelijke Socialistische partij. Drie dikke boeken liggen op elkaar. Op den rug van het bovenste staat: Grootboek; van het middelste staat: Wetboek; van het on derste: Bijbel. De vuist van 'n arbeider wordt dreigend tegen die dne boeken opgeheven.... Grootboek; Wetboek; Bijbel. Anders gezegd, naar de bedoeling Kapitalisme, Wet (Gezag); Geloof. Tegen die drie heft de vuist van den ar beider, de vuist van deze partij, zich dreigend op. Niet alleen tegen de economische, maat schappelijke, staatkundige, parlementaire or de. ook tegen het geloof. Tegen den godsdienst. Tegen den Bijbel. Het is duidelijk genoeg. Het is communistisch. Het is Russisch. Waarachtig: de anti-Christ is niet alleen in Rusland op gestaan. Ook in Nederland." Ook tegen het geloof En 't is waarlijk niet alleen de O. S. P., welke er zóó over denkt. Tegen het geloof, het gezin, het Christen huwelijk is ook de „vrije moraal" der S.D.A.P. Katholieken moeten dat weten. Dan zoeken zij in eenheid kracht tegen on geloof en anti-papisme. Dan helpen zij de S.D.A.P. en Communisten niet door op een dissidenten-groep te stem men. Dan ondermijnen zij hun staatkundige po sitie niet, maar stemmen zij, hecht aaneenge sloten, op de ééne organisatie der Katholieken in Nederland: de R.K. STAATSPARTIJ. No. 1 VAN LIJST 25. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Om acht uur Zondagavond ontving Z. H. Pius XI een groep Nederlandsche pelgrims, die onder de leiding van het Reisbureau „Rotala" op het oogenblik in de Eeuwige Stad verblijven. Bij de audiëntie waren o.a. aanwezig: Mgr. Goossens van de Katholieke Handelshooge- school te Tilburg; mr. dr. Van Rjjckevorssel, commissaris der Koningin voor de provincie Noord-Brabant, en de Kamerleden Michiels van Kessenich, Heerkens Thijssen en Schaepman. In een toespraak welke ongeveer vier minu ten duurde, huldigde de H. Vader het kleine Nederland, dat zoo groot is in de Katholieke Actie, vooral op Missiegebied. Zaterdagmorgen vergaderden in het Depar tement van Economische Zaken en Arbeid te 's-Gravenhage onder leiding van den Rijksbe middelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse, de par tijen, betrokken bij het arbeidsconflict, uitge broken bij de meubelfabriek van de Firma H. Nijman Co. te Rotterdam. Na langdurige besprekingen werd ten slotte een resultaat bereikt, dat in de ledenvergade ring van de arbeidersorganisatie Zaterdagmid dag zou worden besproken. Nader vernemen wij, dat het voorstel van den werkgever, ten overstaan van den Rijksbemidde laar gedaan, door de arbeidersorganisaties met overgroote meerderheid van stemmen is aan vaard. NN If IN DE MOND IS LEKKER EN VIER STUKS PER PAKJE WAARSCHUWING Hero „Perl" is een zuiver Natuurproduct, zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan ge geven. Hero „Perl" bevat geen alcohol. Op 53-jarigen leeftijd is Paaschmorgen na eene ongesteldheid (longontsteking) van slechts enkele dagen in het ziekenhuis St. Joan de Deo te Utrecht overleden de Zeer- Eerw. heer G. B. W. Schilte, pastoor der St. Ludgerus-parochie te Zuilen en adviseur der afd. Utrecht van „St. Raphael". Pastoor Gerardus Bemardus Wilhelmus Schilte werd 31 October 1879 te IJselstein (Utr.) geboren. Hij bezocht de seminaria te Culemborg en Rijsenburg en werd 15 Aug. 1904 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij ka pelaan te Drempt (Geld.), Bussum en Utrecht (St. Antonius), waarna hij in 1917 belast werd met de voorbereiding van de stichting eener parochie en den bouw eener kerk in Elinck- wijk, gemeente Zuilen bij Utrecht. Tot aan zijn dood is pastoor Schilte herder dezer parochie geweest. Ontzaglijk veel heeft de diepbetreurde over ledene voor deze parochie gedaan, hij sticht te o.m. drie scholen (jongens- en meisjes school en fröbelschool) een vereenigingsgebouw en een zusterhuis, terwijl hij ook den grond slag legde voor verschillende parochiale gees telijke en sociale vereenigingen, zoodat men hem mag noemen den stichter van een cen trum van katholiek leven in Elinckwijk. Met pastoor Schilte i<= thans de derde pa rochieherder in het Dekenaat Utrecht binnen ruim vier maanden tijds heengegaan, n.l. 9 December 1932 pastoor dr. v. Koeverden, 26 Febr. 1933 pastoor Bolder en thans op 16 April j.l. pastoor Schilte. De uitvaart en begrafenis hebben plaats a.s. Donderdagmorgen. Er wordt geen lijkrede gehouden. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Silvolde den weleerw. heer M. J. Doesburg. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Godsdienstleeraar aan de R. K. Mid delbare Meisjesschool en tot Rector van het St. Pius-Gesticht te Amsterdam den weleerw heer A. M. Kok, thans kapelaan te Amsterdam (H. Willibr. binnen de Veste). „Het Volk" dementeerdde kort geleden op luiruchtige wijze, dat de sociaal-democraten te Potsdam voor het voorstel zouden hebben ge stemd, Hitier tot eere-burger te benoemen. De „Telegraaf" meldt thans het volgende: „Wat de verkiezing van Adolf Hitler tot eere- burger der oude soldatenstad betreft, hebben wij onzen Berlijnschen correspondent opdracht gegeven het feit grondig te onderzoeken en vast te stellen, welke houding daarbij de socialisti sche gemeenteraadsfractie heeft aangenomen. Natuurlijk blijkt het bericht ten volle juist. Onze correspondent vroeg den leider der sociaal-democratische fractie te Potsdam, Fritz Krüger, hoe hij tot zulk een onbegrijpelijk be sluit was gekomen. De man verdedigde zich door te zeggen dat een voorstel was ingediend, waardoor tegelijkertijd Hindenburg en Hitier tot eereburgers zouden worden benoemd. Uit eerbied voor Hindenburg hadden de Potsdam- sche socialisten ook voor Hitier gestemd. Op het denkbeeld om een splitsing van het voor stel aan te vragen, schijnen zij niet te zijn ge komen. Overigens is deze eerbied voor Hindenburg, dien de Duitsche sociaal-democraten plotseling aan den dag legen, uiterst roerend, als men be denkt, hoe hun Nederlandsche „Genossen" zich vreezen te compromitteeren, als het or op aan komt onze Koningin te huldigen. Leugens hebben korte beenen!" In den afgeloopen nacht hebben inbrekers zich, door het indrukken van een raam, toe gang verschaft tot de sacristie van de R. K. kerk te Abcoude. Op verschillende wijzen heeft men getracht de kluizen te forceeren, doch dit is niet gelukt. Wel werd er groote schade aan gericht. Verder hebben zij alle offerblokken gelicht en zich het daarin bevindende geld toegeëigend. De rijkspolitie en de Amsterdamsche re cherche waren spoedig ter plaatse en stellen een uitgebreid onderzoek in met behulp van politiehonden. Onmogelijk? riep de jonge man, buiten Zichzelf van verbazing. Dat kun je niet beenen! En toch meen ik het. Maar waarom is het onmogelijk? Neen, ^een, dat beschouw ik niet als een redelijk ant woord, en Ben's stem klonk heesch en gejaagd. Je houd me voor den mal, hield hij vol, «c iioua me vuui is je geen ernst. ten. En toch moet je het als zoodanig opvat- Natuurlijk, ging ze voort, voel ik wat ,eh onderscheiding het voor me is, maar om I® de waarheid te zeggen, is zooiets nooit in pi opgekomen. Tot dit oogenblik is het niet r1 mij opgekomen, dat je voor mij iets meer ?°elde dan voor een van je andere meisjes- ehnissen, en daarom.... Andere meisjes-kennissen! zei Ben ver ontwaardigd. Ik heb nooit tevoren aan trou- ^en gedacht. Maar met jou is alles heel an- 5®rs; ik houd zoo zielsveel van je. Kom, scheep ote niet zoo af, het kan je toch geen ernst zijn. En het zou niet zoo kwaad voor je zijn, denk daéir eens aan. In haar hart vond Nancy, dat hij geen on gelijk had. Was haar plan om zich op de ma nier, die zij zich voorstelde door het leven te slaan, eigenlijk niet dwaas? Ze wilde leeren ontwerpen maken en zou dan misschien een betrekking krijgen bij een textiel-fabriek, maar zelfs als ze daarin zou slagen zou het dan mo gelijk zijn tienduizend pond over te houden? Het scheen pure nonsens. En ze dacht aan de lange jaren van struggle-for-life, aan het dood- sche werk in een triestige omgeving, aan de eenzame uren in de berookte stad en aan de mogelijkheid ten slotte, dat alles op een teleur stelling zou uitloopen. In de drie weken, die ze in Leeds had doorgebracht, was ze meer en meer onder den indruk gekomen van de macht van het geld. De kamer waarin ze zat getuigde ervan en ze wist, dat alle comfort ter wereld voor geld te koop is. Bovendien zou het haar dan mogelijk zijn, haar plan ten uitvoer te brengen. Als ze trouwde met Ben Briggs zou ze Trevanion Court kunnen terugkoopen, zou ze weer eigenares worden van het huis van haar vader. Ze hield niet van Ben Briggs en zijn manier van spreken had haar zelfs ge hinderd, maar ze wist, dat hij het eerlijk met haar meende. Hij was ook niet de eerste de beste. Ofschoon hij eigenlijk tot de tweede ge neratie van de „parvenu's" behoorde, was hij op een goede school geweest en had hij drie jaar aan een bekende Universiteit gestudeerd. Ofschoon hij buitengewoon zelf-voldaan scheen, bezat hij toch een zekere savoir-faire, dat menig Yorkshire-man ontbrak. Bovendien was hij rijk en Nancy haatte armoede. Maar ze kon er niet toe besluiten. Even dier baar als haar de gedachte was om het oude huis te kunnen terugkoopen, even walglijk leek het haar toe, zich aan een man te ver- koopen van wien ze niet hield. Ze was jong en dat maakte haar overmoedig. Ze was ervan overtuigd, dat ze binnen vijf jaar genoeg be zitten zou, om het oude huis terug te krijgen. Ze wist nog niet op welke manier, maar dat was geen bezwaar: het moest! Hoe aanlokke lijk het voorstel van Ben Briggs ook scheen, het zou toch niet in haars vaders geest geweest zijn: Trevanion Court terugkoopen van het geld van een rijken man, dien ze zonder liefde getrouwd had. Daarbij kwam nog een gedachte, al was die minder sterk: hoe zou haar vader over dit hu welijk hebben gedacht? Hij had den trots van een edelman gehad; het bloed van de Treva- nions stroomde in zijn aderen en ze voelde hoe hij zou neergekeken hebben op dezen „jongen parvenu". Neen, Mr. Ben, zei ze eindelijk moeilijk en langzaam, ik dank u voor de groote eer die u mij aandoet, maar ik moet blijven wei geren. Maar dat mag je geen ernst zijn! Waar om dan toch? Waarom? Het is me ernst. Dus je wilt die wilde, dwaze plannen toch ten uitvoer brengen? Ja, dat wil ik. Tot aan dit oogenblik had Ben geen oogen blik aan den ernst van Nancy's weigering ge loofd, maar toen hij de vastbesloten uitdruk king in haar oogen zag, wist hij, dat ze het meende. Nancy Trevanion meende wat ze zei en plotseling werd de situatie hem duidelijk. Hij, Ben Briggs had een blauwtje geloopen als de eerste de beste! De heele stad zou hem be spotten, de menschen zouden het hoofd schud den als hij voorbij kwam en iedereen zou er om lachen dat een meisje, dat geen cent bezat, hem had durven afwijzen. Het was een af schuwelijke gedachte! En toch, wat was er aan te doen? Ze was een gast in het huis van zijn vader en hij kon haar niet afsnauwen, of schoon hij een dollen lust had om iets grofs en onbehoorlijks te zeggen. Het spijt me, dat ik je gevoelens heb ge kwetst, begon Nancy na een nieuwe, pijnlijke pauze en, alsof ze zijn gedachten raadde, ging ze voort: Laten we uw voorstel als onuitgesproken beschouwen. Wat bedoel je daarmee? Bovendien, wat moet ik Jessie zeggen als ze vraagt waarover we zoolang gesproken hebben? We kunnen eenvoudig zeggen, dat u een andere meening had ten opzichte van mijn voornemens en dat we hierover lang en breed gesproken hebben. Bedoel je daarmee, dat je haar niets van dit alles zult vertellen? Zeker niet. We zullen dit voorstel als on gedaan beschouwen. Allemachtig, zei hij, uit den grond van zijn hart, je bent een aardige meid, ondanks alles en ik houd nog meer van je omdat je dit gezegd hebt. Dat is dus in orde, zei Nancy, van haar stoel opstaande. Goeden nacht, Mr. Ben, dit onderhoud blijft volkomen tusschen ons. En toch kan ik alle hoop niet opgeven! Je denkt misschien, dat je van me af bent, maar dat is niet het geval. Goeden nacht, herhaalde het meisje en ze stak haar hand uit. Hij greep die heftig vast; zijn oogen schitterden. Neen, riep hij uit, ik geef het nog niet op! Ik zal je krijgen! Misschien geloof je dat niet op dit oogenblki, maar even zeker als de zon morgen opgaat, even zeker zul je het met me eens worden. Ik heb tot nu toe altijd alles ge kregen wat ik wilde en nu wil ik Joü. Je mag gerust weggaan, ik ben ervan overtuigd, dat je bij mij terug zult komen. Er kwam een duister gevoel van angst in Nancy's hart, terwijl ze de kamer uitging; de woorden van Ben klonken als een bedreiging! HOOFDSTUK VIII MARY JUDSON Je hebt die dwaze plannen toch opgege ven, nietwaar? vroeg Jessie den volgenden mor gen, toen ze Nancy's slaapkamer binnenkwam. Opgegeven riep Nancy lachend uit. Ze ker niet! Dadelijk na het ontbijt ga ik Mary Judson opzoeken en als het eenigszins moge lijk is, maak ik alles direct met haar in orde. Meen je dat werkelijk? Waarom niet? Jessie was in een opgewonden stemming. Ze had de uitdrukking op het gezicht van haar broer goed begrepen en was er bijna zeker van, dat ze wist waarover die beiden gesproken had den. Het had haar den avond te voren moeite gekost om niet op te blijven tot Nancy boven kwam, om te hooren wat er voorgevallen was, maar iets van den ouden angst van de St. An drew School was gebleven. Nancy was drie jaar ouder dan Jessie en het jongere meisje keek nog steeds naar haar op als een wezen van hoogere orde. Maar heeft Ben dan niet....? Je broer was heel hartelijk voor mij, viel Nancy haar in de rede. Hij was het heele- maal niet eens met hetgeen ik met je vader besproken heb, en opperde een ander plan. Hij vond mijn plannen dom en zei, dat het te lang zou duren voor ik er eenig resultaat mee berei ken zou. Maar, zei het meisje-verwonderd, maar zijn Ben en jij dan niet met elkaar ver loofd? Ik zou het zoo heerlijk vinden! Je weet niet hoe graag ik je tot zuster hebben zou! Verloofd! Hoe kom je daar aan? Maar heeft Ben je dan niet ten huwelijk gevraagd? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5