J KATHOLIEKEN! LIJST 25 Rijksmiddelen stemt op 26 April Nummer 1 van Pastorie in brand $1 .RADIO-PROGRAMMA MARKTEN iffij DINSDAG 18 APRIL Over het eerste kwartaal f 9.4 minder dan het vorig jaar VERKIEZINGSACTIE IN DE RESIDENTIE Botsing tusschen politie en colporteurs ROND HET IJSELMEER Een tweede vijf-provinciëntocht FELLE UITSLAANDE BRAND De schade is aanzienlijk Woensdag 19 April 1933 De a.s. verkiezingen De kiesdeeler vermoedelyk onge veer 37.000 BLOEMENTENTOONSTELLING „Primavera" te Rotterdam INTERNATIONAAL POOLJAAR Het Werafonds Veder steunt de onderzoekingen DOOR DE ZAAG GEGREPEN Arm afgezaagd Ontrouw directeur aangehouden 22 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Felle brand in garage Aanzienlijke schade Auto in een sloot Een der inzittenden verdronken AMMERSTOL IN NOOD Geen steunuitkeeringen ONDER VALLEND STEEN Mijnarbeider gedood ERNSTIGE AUTOBOTSING COCAINE-SMOKKEL Twee vrouwen aangehouden TEGEN EEN HUIS GEBOTST Beide polsen gebroken TEGEN DEN TROTTOIRBAND Auto omgeslagen INLANDER ZWAAR GEWOND De katholieke geestelijkheid te Groenlo zwaar getroffen door den brand, die alles in asch legde De kerk behouden De berechting der dienstweigeraars Behandeling in het openbaar bepleit Brand in het Mastbosch Afgewenteld Afgewenteld. Toen de vrouwen en later de apostelen op den Paasch- morgen bij Christus' graf kwamen vonden zij den steen afgewenteld. Daarmede was de verlossing van den Goeden Vrijdag voltooid. Want door Zijn Verrijzenis bewees Jezus de god delijkheid Zijner zending, de Waar heid Zijner woorden en de kracht van zijn ff er. „Ja, Deze was waarlijk God!" De steen waarmede de duisternis van het graf der menschheid was af gesloten, bleek afgewenteld. De zware last waaronder de wereld zuchtte was geweken. Iedere Paaschviering is herinnering en hernieuwing van dit gebeuren. De last der zonden wordt van ons afge worpen. De druk van geestelijke el lende wordt verdreven. Een geest van nieuw leven waait ons aan. Afgewenteld is de steen van ons zielegraf. We hervinden het licht. Een levenslente bloeit voor ieder die de Kerstboodschap van den goeden wil heeft verstaan. Afgewenteld. Alleluja. 462e STAATSLOTERIJ JRI BI 10593 1015? 129?t l5l?« 17°J2 Wegens het Paaschfeest zal de maandelijk- sche middelenstaat ditmaal eerst worden ge publiceerd op Dinsdag 18 April. Medegedeeld kan reeds worden, dat de ge wone middelen over Maart hebben opgebracht rond ƒ32.6 millioen. De opbrengst in Maart 1932 was ƒ34.7 millioen. Het 1/12 der raming voor 1933 is 31.8 millioen. In de eerste drie maanden van het loopende jaar is de opbrengst ƒ9.4 millioen achterge bleven bij de opbrengst over hetzelfde aantal maanden van het vorige jaar en 9 ton bij 3/12 der raming voor 1933. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag). In den loop van den middag is het Zater dag in Den Haag tot een botsing gekomen tus schen de politie en een aantal colporteurs met politieke lectuur, die in de Spuistraat op den hoek van de Passage standplaats hadden in genomen. Een inspecteur van politie bemerkte, dat daar zoowel van communistische als van fas cistische en onafhankelijk-socialistische zijde werd gecolporteerd en dat dit vaak op zoo'n hinderlijke wijze geschiedde, dat het publiek bij het drukke verkeer er moeilijkheden van ondervond. De politie-inspecteur ging naar de colpor teurs toe en zeide hun zich in het belang van het verkeer eenigszins te verspreiden. Zij ga ven hieraan echter geen gehoor en toen de inspecteur na eenige oogenblikken terugkwam om te controleeren in hoeverre men aan zijn verzoek gevolg had gegeven, vond hij de situa tie neg geheel ongewijzigd. Toen gaf hij den colporteurs bevel zich oogenblikkelijk te ver wijderen. Een van hen gaf hieraan echter geen gevolg, ook niet na herhaalde sommatie, zoo dat de inspecteur tot arrestatie moest over gaan. Een 19-jarige kantoorbediende, J. J. ge naamd, die met het Onafhankelijk-Socialis- tisch blad „De Fakkel" colporteerde, werd naar het politiebureau Prinsestraat gebracht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt terzake van het zich niet verwijderen uit een volksoploop op bevel van de politie. Voorts is nog naar het politiebureau gebracht de 25-jarige L G., die zich schuldig gemaakt zou hebben aan opruiing, door de colporteurs aangespoord te hebben te blijven staan en geen gevolg te ge ven aan het bevel der politie. In aansluiting op hetgeen de organiseerende vereeniging v. Vreemdelingenverkeer te Me- demblik op de persbijeenkomst van 18 Maart te Utrecht mededeelde, vernemen wij nader, dat behalve van de A.N.W.B. en de K.N.A.C. ook bericht van instemming is ontvangen van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de Koninklijke Ne derlandsche Motorwiel-ij ders vereeniging. Behalve de V. V. V.'s te Amersfoort, Amster dam, Enkhuizen en Zwolle, die reeds eerder hun groote medewerking hadden toegezegd, is thans ook nog gelijke toezegging ontvangen van de Provinciale Friesche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gevestigd te Leeuwar den. Ook bij het Verkeershuis der V. V. V. aan Cathrijnebrug te Utrecht en bij de V. V. V. Mauvezand 6 te Laren (N.-H.) worden gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekt. De eerste deelnemers uit de meest uiteen- Ioopende streken van ons land hebben zich reeds in grooten getale gemeld. De meeste van deze aanmeldingen gingen vergezeld van belof ten ook onder eigen vriendenkring verdere propaganda te zullen maken. Groote waardeering sprak men algemeen uit over dezen bijzonderen nationalen propagan- distischen toeristentocht. waaraan elk idee van betrouwbaarheidsrit of snelheidsconcours vreemd is. Het wordt een festijn van kennis making met de nieuwe twaalfde Provincie, met den zoo interessanten Wieringermeerpolder, waarin de groote nieuwe boerderijen met hun roode daken reeds een afwisselende stoffeering geven aan de zoo pacifistisch verkregen land- vergrooting. De dorpen Middenmeer en Sloot- dorp geven een ongekende bedrijvigheid te zien. Het V. V. V.-bestuur te Medemblik dat door dezen Vijf Provinoiëntocht eiken toerist in de gelegenheid stelt het uitgegeven parool „Kent Uw eigen land" in een nationale daad om te zetten, zal niets onbeproefd laten om het „Welkom Vreemdeling" in toepassing te bren gen, zooals men de inschrijvers verwacht voor dezen gevarieerden en belangrijken tocht rond het Usselmeer op 25, 26, 27 en 28 Mei as. Zaterdagnacht te ruim negen uur heeft een uitslaande brand gewoed in een perceel aan de Leeghwaterkade, te Den Haag, alwaar de auto- en motorbootdienst Den HaagAmster dam— Haarlem en Zaanstreek „De Vereeniging" van den heer P. J. Kempenaar is gevestigd. De brand woedde n.L in een der goederen loodsen van dezen transportdienst. Des avonds tot 9 uur waren als gewoonlijk twee chauffeuis nog in de loods geweest om goederen in te brengen of te rangschikken, ter expeditie voor den volgenden ochtend. Zij hadden toen de loods gesloten en waren naar huis gegaan. Zaterdagnacht zagen schippers, dat de vlam men naar buiten sloegen. Zij waarschuwden de brandweer, die met de motorspuiten van de Van der Vennestraat en den Rijswijkscheweg den strijd tegen de vlammenzee aanvatte met aanvankelijk drie, even later zeven stralen op het kanaal en op de waterleiding. De opgehoop te goederenvoorraden in de hooge golf-ijzeren loods vormden echter een brandbare massa, waaruit de vlammen naar vele kanten oplaai den en waarin telkens nieuwe vuurhaarden zich deden gelden. De golf-ijzeren wanden van de loods stonden roodgloeiend. Doch na verloop van nog enkele minuten zegevierde de brand weer, onder leiding van den inspecteur-brand meester De Graad, totdat het werk zich kon be palen tot de nablussching van de hoopjes goe deren van allerlei aard, die in de loods waren geborgen. Behalve veel vrachtgoederen voor di rect transport, lagen n.l. ook groote papier- voorraden en andere goederen voor langeren tijd in het pakhuis opgeslagen, voor rekening van derden. De schade die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt is aanzienlijk. O.a. zijn twee vrachtauto's en een groote partij stof en papier door het vuur verwoest. De „Avondpost" bevat een becijfering over den kiesdeeler van 26 April as. Stel eens een oogenblik, dat alle kiezers op kwamen en dat allen een geldige stem uit brachten, dan zou de kiesdeeler zijn 4.097.638 gedeeld door 100 of: 40.976. Dit is dus de maxi male kiesdeeler. Maar het spreekt van zelf le. dat niet alle kiezers opkomen en 2e. dat niet alle uitgebrachte stemmen geldig zijn. In 1925 bedroeg de kiesdeeler 30.858, en in 1929 bedroeg hij 33.795. Een eenvoudige berekening leert, dat de wer kelijke kiesdeeler in die jaren resp. 13.3 pet. en 11.7 pet. kleiner was dan de maximale. Nemen wij hiervan ongeveer het gemiddelde, zeg 12 pet. en trekken wij dit percentage voor de komende verkiezingen van den maximalen kiesdeeler af, dan krijgen we voor de komende verkiezingen als werkelijken kiesdeeler: 36.068. Intusschen gelooven wij niet mis te tasten, wanneer wij veronderstellen, dat er dit jaar naar verhou ding meer kiezers zullen opkomen, dan bij vorige verkiezingen. In de eerste plaats door de omstandigheden van allerlei aard, die de opkomst der kiezers stellig zullen bevorderen: in de tweede plaats door het feit, dat de da tum, die buiten het reisseizoen valt, ditmaal geschikter is. Wy houden het dan ook op een kiesdeeler van 37.000, ongeveer natuuriyk. Hieruit volgt, dat een party by de eerste verdeeling ongeveer 37.000 stemmen noodig zal hebben, om een zetel toegewezen te krijgen. Maar voor lijsten (lijstengroepen) met een lager cijfer is er toch ook nog een kans. Want de volle kiesdeeler geldt alleen voor de eerste verdeeling. Aangezien het wel zelden of nooit zal voorkomen, dat 'n lijst precies een veelvoud van een kiesdeeler haalt, biyven er stemmen- aantallen, dus zetels over, de z.g. restzetels. In 1929 waren het er 8. Deze rest- of overschot zetels werden toegekend aan de partijen met de grootste overschotten. Het totaal stemmen- aantal van een lyst, die by de eerste verdeeüng geen zetel kreeg (omdat zy niet den vollen kiesdeeler haalde) wordt als een overschot be schouwd. De wet bevat echter de beperkende voorwaarde, dat zulk een overschot (of, met inbegrip van den restzetel, het gemiddelde per zetel van lijsten, die reeds zetels toegewezen kregen) om voor een rest-zetel in aanmerking te komen, ten minste 75 pet. van den kiesdee ler moet bedragen. In bovenstaande berekening zouden dus lijs ten met ten minste 27.750 stemmen voor een overschot-zetel in aanmerking komen. Van 5 tot 14 Mei zal te Rotterdam een groote voorjaarsbloemententoonstelling „Primavera" worden gehouden. Uit de groote bloemencentra, zooals Aalsmeer, Boskoop en Naarden kwamen vele bewyzen van meeleven. Verder van de Bloemenveilingvereenigingen te Utrecht en Aalsmeer, van vele officieele instellingen, Ka mers van Koophandel, Scheepvaartmaatschap pijen, handels- en particuliere inrichtingen. De rotstuin belooft heel schitterend te wor den. Rotsplantenkweekers uit het gebeele land leggen belangstelling voor de Hollandsche Flo- raliën aan den dag. In de onlangs gehouden vergadering van het Bestuur der Stichting Wetenschappeiyk Radio- Fonds Veder werd besloten, ook dit jaar we derom een bedrag ter beschikking te stellen van de Nederlandsche Groep, welke zich met onderzoekingen in het Internationale Pooljaar 1932/33 bezig houdt. Verleden jaar werd een aanzienlijke sub sidie verleend aan de Expeditie in Angmagssa- lik. Dit jaar werd een bedrag ter beschikking gesteld van het Comité tot vestiging van een Aerologisch Station naby Reykjavik, met de bedoeling om daaruit de kosten van de onder zoekingen met radiosondes te bekostigen. In herinnering wordt gebracht, dat de Stich ting Wetenschappelijk Radio-Fonds Veder, by afkorting genaamd: Werafonds Veder, een Stichting is, welke in het jaar 1927 in het leven is geroepen door thans wyien den heer A. Veder, met het doel om uit de rente van het Stichtingskapitaal jaariyks een prijs of pryzen uit te reiken aan Nederlanders die in het jaar, waarover de prijs uitgereikt wordt, het meeste bügedragen hebben tot de berei king van het doel der Stichting, welke beoogt de bevordering van de ontwikkeling van de wetenschap en techniek op het gebied van radiotelegrafie, radiotelefonie en radiotelevi sie, en daarmede verwante wetenschappen of technieken. Bovendien kan uit de rente van het stich tingskapitaal onder bepaalde omstandigheden steun verleend worden aan personen, die zich met onderzoekingen of proefnemingen op het voormelde gebied bezig houden. Terwyi de 78-jarige H. Westerman te Ankum, gem. Dalfsen, Zaterdagmorgen bezig was hout te zagen met een cirkelzaag en hy op zeker oogenblik over de zaag heen reikte, werd zyn arm door de zaag gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat deze arm ter hoogte van den elle boog vrijwel v/erd afgezaagd. De ongelukkige werd onmiddeliyk overge bracht naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Op verzoek van den burgemeester van Bode graven is door de recherche te Den Haag aan gehouden een dertigjarige directeur eener N.V. wonende aan de van Boetzelaerlaan, als ver dacht van verduistering en oplichting. Hy is op transport gesteld naar Bodegraven. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schrift lezing en meditatie tot 8.15 8.159.30 Gramofoonmuziek 10.0010.30 Zang door NCRV-dameskoor 10.3011.00 Mor gendienst door ds. D. Tom 11.0012.00 Populaire bespeling van NCRV-orgel 12.00—12.15 Politieberichten 12.15—2.00 Middagconcert door het trio Van der Horst m. m. V. mevr. C. van Ravenzwaay- Mollenkamp, zang 2.002.45 Land- bouwuurtje. H. Pion: Aan de jongens van het dorp en op de boerderij 2.453.00 Verzorging van den zender 3.003.30 Le zen van Chr. lectuur: „In den greep van het goud" van L. Penning 3.305.00 „Het Delftsche Trio". Louis de Ruyter, viool, Henk J. Berghout, cello, Rie Beute, piano 5.006.00 Kinderuurtje door J. Kooman, zang. Mej. N. Evenblij, piano mej. Greet Koeman 6.006.30 mevr. H. v. d. Galiënde Boer. Onderwerp: „Frijske Pöesije" 7.007.30 Op last van den Minister van Waterstaat afgestaan Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7.307.45 Politieberichten 7.45—8.00 Persberichten van het Ned. Chr. Persbu reau 8.008.45 Zangavond door Volks zangkoor der Haagsche afd. van de Ne- derl. Ver. v. d. Volkszang o. 1. v. Arnold Spoel, solisten mevr. Jeanne Flinterman van Eek, sopraan. Willem Segboer, ba riton, pianobegeleiding mevr. Betsy de RidderSpaan 8.459.15 ds. A. K. Straatsma: „Vennootschap of Sacrament" 9.15—9.30 NCRV-klein-orkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk 9.3010.00 Tweede ge deelte der rede - 10.0011.15 Vervolg concert, pijn. 10.30 Vaz Dias met berichten 11.1511.30 Gramofoonmuziek. Slui ting. HILVERSUM, 296 M. 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek tot 10 uur. Lo-tijd- sein en 10.15 Morgenwijding 10.1510.30 Gramofoonmuziek 10.3011.00 Orgel concert door Alex de Jong, soliste Hovyd KraussAdema, zang -11.0011.30 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot gering— Hillebrand„Zoete schoteltjes" 11.3012.00 Voortzetting orgelconcert 12.00 Tijdsein. Tot 2.15 Lunchconcert door omroeporkest 1. v. Nico Treep, tusschen- spel draaiorgelmuziek 2.003.00 Om roeporkest 3.003.30 Planorecital door Egbert Veen 3.305.00 Voor de kin deren. Studio-opvoering van „Inge's Droom", hoorspel van Anton Hamik, verta ling Henri Eerens, regie Kommer Kleyn 5.005.30 Nationale liederen door het kinderkoor „De radiozangertjes" o. 1. v. Jacob Hamel. A. d. vleugel Jacques Hamel VPRO 5.30 Jeugdhalfuur. „Menschen in den Bijbel", 25. Voordracht: Thomas. Spr.: ds. B. J. Aris. AVRO 6.00—7.25 Concert door de Kon. Militaire Kapel o. I. v. Kapt. C. L. Walter Boer. Tusschenspel gramofoonmuziek 7.308.00 J. Pelser Jr.: „Omzetbelasting". De voorgestelde wettelijke regeling 8.00 Tijdsein, daar na Vaz Dias 8.059.00 Concert door Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep m. m. v. Die drel Nehrlng xylophoon 9.009.20 Felix Timmermans draagt voor: „Bij den krabbekoker" 9.2010.15 Kovacs Lajos en orkest, refrelnzang Bob Scholte m. m. v. Avro-glrls 10.1510.30 Gramofoon muziek 10.3011.00 Kovacs Lajos 11.00—10.10 Vaz Dias 11.1012.00 Gra- mofgonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 12.30 Concert o. 1. v. Fel- leman 4.20 Concert 5.35 Gramofoon muziek 7.20 Gramofoonmuziek 9.30 Vervolg concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest van „Bellevue Strandhotel" o. 1. v. Harald Andersen 2.50 Orkest van res taurant „Wivex" o. 1. v. Teddy Petersen 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Emile Reesen 8.40 Victor Fischer speelt piano 9.30 Kamermuziek door Holger Gilbert Jesper- sen 10.10 Band van restaurant „Nimb" o. 1. v. Jens Warney. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert 7.20 Max von Schillings-concert door het om roeporkest o. 1. v. den componist 11.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 10.20 Gramofoon muziek 10.50 Populair concert 12.35 Gramofoonmuziek 1.30 idem 3.50 Concert door een symphonie-orkest o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 10.05 Concert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek 1.20 idem 3.50 Concert 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 10.40 Gramo foonmuziek 11.20 Populair concert 12.20 Concert o. 1. v. Kühn 3.50 Vesper- concert 9.50 Gramofoonmuziek 10.05 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 Orgelcon cert 12.05 Cpncert 1.20 nieuwe gra mofoonmuziek 2.20 Pianorecital 2.35 Concert 4.05 Orgelconcert 8.55 Sym- phonieconcert door het B.B.C.-orkest o. 1. v. Adriaan Boult 10.15 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Concert o. 1. v. M. Plament 8.50 Vervolg concert. PARIJS (Radio), 1725 M. 7.05 Gramo foonmuziek 11.35 Concert door het omroeporkest 6.00 Gramofoonmuziek 6.40 Concert. ROME, 441 M. 4.50 Orkestmuziek 8.05 Uitzending uit een theater. MILAAN, 331 M. 4.20 Vocaal en in strumentaal ensemble 7.05 Gramofoon muziek 10.25 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 4.25 Populair con cert 7.20 Concert o. 1. v. Moritz Than 10.00 Dansmuziek door de Carl Macek Jazz-kapel. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Populair concert 7.20 Jazzmuziek 9.35 Gramo foonmuziek 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.20 Proef- uitzending uit de nieuwe studio te Ztirlch 9.00 Mischna Ignatjef speelt balalaika. Maandagmiddag omstreeks vyf uur heeft een zware brand gewoed in de garage van de Sche- veningsche Automobiel My. aan den Kanaal- weg 78 te Scheveningen. De brand is vermoe delyk ontstaan doordat benzinedampen vlam hebben gevat, nadat in een naast gelegen ver trek de kachel was uitgegaan, althans toen de bediende even naar boven was geweest om kolen te halen, stond de geheele garage reeds in vlam men gehuld. Het kantoorlokaal en de garage brandden uit. Een drietal auto's werden eveneens een prooi der vlammen. Verder werd nog eenige brand schade aangericht in de aangrenzende vertrek ken van de garage. De schade bedraagt vele duizenden guldens. De brandweer heeft den brand bestreden met vyf stralen op twee motorspuiten. Zaterdagavond om halftien is een auto, be stuurd door C. B. uit Den Haag, tegen de leu ning van de brug langs den Vliet weg te Voor burg gebotst. De wagen geraakte dientengevolge in de sloot langs den weg en sloeg om. De be stuurder slaagde erin zich te redden, doch de mede-inzittende, H. K., eveneens uit Den Haag, kon eerst later worden bevryd, doch helaas ble ken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De verwachtingen, dat de financieele moei- ïykheden, waarin, zooals reeds eerder werd be richt, de gemeente Ammerstol verkeert, nog tydig zouden worden opgelost en dat althans Zaterdag de werkloozenuitkeeringen zouden kunnen geschieden, is niet in vervulling ge gaan. Ongeveer dertig gezinnen zyn hiervan de dupe geworden. Verwacht wordt, volgens de „Telegraaf", dat dezer dagen een uitweg uit de financieele impasse zal worden gevonden. Zaterdagmorgen is in de ondergrondsche wer ken van de Oranje-Nassaumynen III te Heer- lerheide de 26-jarige J. Steffen uit Heerlerheide onder vallend gesteente geraakt en gedood. Het slachtoffer was gehuwd. Zondagmiddag ongeveer half twaalf is de 22- jarige J. R., slagersknecht, afkomstig uit Scha- gerbrug, op den Ryksweg tusschen Alkmaar en Den Helder in botsing gekomen met een luxe-auto, die uit de richting Alkmaar kwam. De man is in hopeloozen toestand by omwo nenden binnengedragen. De dame, die den auto bestuurde, heeft geen schuld. De heer J. Leo uit Oss had het ongeluk met zyn motorrijwiel in los kiezel te geraken, ten gevolge waarvan hy omviel. Met ernstige ver wondingen en inwendige kneuzingen is hy naar het ziekenhuis te Boxmeer overgebracht. Vrydag werd aan het station te Venlo door de marechaussee een tweetal vrouwen aange houden, mej. S. en T., beiden uit Venlo, ver dacht van oplichting. Later bleek, dat deze dames ook betrokken waren bij een aanzienlijke cocaïne-^mokkel- zaak. Ze zyn in de gevangenis te Roermond opgesloten. Te Zaandam geraakte Maandag een motor- ryder, de heer M. Fust uit Amsterdam, die in het zijspan zijn 83-jarige moeder en op de duo zyn 13-jarige dochter meevoerde, bij het ne men van een lastige bocht zyn stuur kwyt, waardoor hy tegen een huis botste. De motorryder brak daarby zyn beide pol sen, terwijl zyn moeder en dochter met den schrik vrij kwamen. Te Zaandam is Zondagavond 11 uur een auto van een verhuurinrichting, waarschynlijk door verkeerd manoeuvreeren, tegen den trottoir band aangereden en omgeslagen. De inzittenden, een gezelschap van vier per- schen uit Amsterdam, onder wie een dame van 78 jaar, die te Zaandam een verlovingsfeest gevierd hadden en zich met een auto naar den laatsten trein lieten brengen, bekwamen allen grootere of kleinere verwondingen. Een der dames kreeg een schouderfractuur en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto, die belangrijk beschadigd werd, is door de politie in beslag genomen. POERWAKARTA, 17 April. (Aneta). Naby Tjikalong-Wetan reed een auto een Inlander aan, die zwaargewond werd. De Europeesche bestuurder van den auto die niet stopte, werd door de politie te Poerwakarta aangehouden. Te ongeveer kwart over negen werd op den avond van eersten Paaschdag Groenlo in op schudding gebracht door het gerucht, hetgeen weldra maar al te waar bleek te zijn, dat de R. K. Pastorie in brand stond. Honderden spoedden zich daarop naar de Nieuwstad, naar de plaats des onheils, waar men inderdaad ge weldige vlammen uit de bovenverdieping zag uitsteken en onmiddellijk de overtuiging kreeg, dat de krachtige vuurhaard de geheele pasto rie zou aantasten. Hoewel de brandweer onmiddellijk uitrukte, duurde het toch nog geruimen tyd voordat water kon worden gegeven, zoodat het vuur zich intuschen met kracht kon ontwikkelen. Onmiddellijk krachtige bestrijding van 't vuur, dat nog eenigen tyd maar in één vertrek woed de, had wellicht een groot gedeelte van het ge bouw kunnen behouden. Intusschen waren velen bezig om haastig vele heilige voorwerpen, boeken en waardevolle stukken, bescheiden en archieven naar buiten te brengen. Op de verdieping, waar zich de vertrekken der kapelaans bevonden, kon na genoeg niets gered worden. Zij werden van alles beroofd. Boeken, studiemateriaal, geld, inventaris en kleeding. Met ontzettende snelheid breidde zich het vuur uit, weldra waren de nevenvertrekken en de zolververdieping aangetast en te tien uur stond het geheele gebouw in lichterlaaie, lik ten de vlammen langszyden hoog op en spoedig viel het dak in. Het was een geweldige vuurzee, waartegen toen niets meer uit te richten was. In vereeniging met de auto-spuit uit Lich tenvoorde en de motor-brandspuit uit Eibergen bepaalde men er zich toe aan de zijde- van de kerk, die, op korten afstand gelegen is, het vuur zooveel mogelyk te bestrijden en het dak der kerk nat te houden. In de kerk waren de H. Vaten in veiligheid gebracht en was men op alles voorbereid. Gelukkig was er een zwakke wind en dreef deze den vonkenregen in Zuidwestelijke rich ting tusschen kerk en St. Joseph-gesticht heen naar een onbebouwd gedeelte. Had de wind in andere richting gestaan de gevolgen zouden of voor de kerk of aan de zyde van de stad niet te overzien zyn geweest. Indruk maakte het langdurige angstige ge- klep van het kloosterklokje in het St. Joseph- gesticht dat de zusters wekte en gereed hield voor eventualiteiten. Tegen half twaalf begon het vuur in kracht te verliezen. Het geheele inwendige van het groote gebouw was toen reeds uitgebrand. Eerst tegen ongeveer i uur kon de blussching gestaakt worden. Slechts de kale muren gaven toen nog aan, wat eens was. De brand werd te ongeveer 9 uur door den Hoogeerw. heer Deken en de kapelaans ont dekt toen zij opgeschrikt werden door een knal en plotseling het electrisch licht uitging. Men merkte onmiddellijk een brandlucht en op on derzoek uitgaande vonden zy het slaapvertrek van den Deken reeds in lichterlaaie. Een hevige beroering maakte zich van hen meester, zy werden zich van het groote gevaar bewust. Op nieuw werden zy getroffen dpor een zworen slag, waar het ontzettende auto-ongeluk en kele jaren geleden hen reeds zoo zwaar trof. Kapelaan v. Soest kon in groote haast en on der de vlammen heenloopende nog enkele waar devolle dingen grijpen. Maar de rest moest op de bovenverdepng aan haar lot overgelaten worden. Wel erg zwaar werd de plaatselijke geestelijk heid weder getroffen en algemeen was dan ook de deelneming met hun lot, De R. K. Pastorie was in 1908 tegelijk met de kerk gebouwd en was een stevig in forsche ly- nen opgetrokken gebouw. Vermoedelyk is kortsluiting de oorzaak van den brand. De schade wordt,, voor zoover te herstellen, door verzekering gedekt. BATAVIA, 17 April. (Aneta). Het lid van den I. S. D. P., de heer De Dreu, heeft een schrif telijke vraag tot de Regeering gericht in ver band met de zitting van den Zeekrygsraad te Soerabaja, welke niet openbaar was. Hy vraagt lo. of de Regeering niet van meening is, dat bij de behandeling van het ontwerp- reglement voor de Zeemacht aan de Tweede Kamer zitting 1911/12) gedane mededeeling, dat „de terechtzittingen na invoering van de bij dit wetsontwerp voorgestelde wyzigingen (moe ten) worden gehouden in lokalen waar gele genheid is om publiek te ontvangen", even zeer geldt voor de zittingen van den Zeekrijgs raad hier te lande als te Den Helder, 2o. of de Regeering niet van oordeel is, dat de zittin gen van den Zeekrijgsraad hier te lande aan den wal gehouden niet minder openbaar mo gen zyn dan wanneer die zittingen te Den Helder zouden plaats hebben en dat be houdens wettelijke uitzonderingen om gewich tige redenen ontleend aan de openbare orde of zedelykheid tegen openstelling van de Krygsraadszittingen aan boord van Hr. Ms. oorlogsschepen hier te lande voor publiek en pers alleen dan bezwaar kan worden gemaakt als die schepen niet aan den wal zijn gemeerd, 3o. of de Regeering niet van oordeel is dat de zitting „met open deuren" (artikel 118 Regle ment Zeemacht) in de marinekazernes hier te lande slechts dan in overeenstemming met de wetteiyke bepalingen wordt gehouden als aan publiek en pers toegang tot die kazerne wordt verleend. By ontkennende beantwoording van een of meer der vorenstaande vragen zou de steller gaarne worden ingelicht welke argumenten de Regeering daarvoor meent te kunnen aanvoe ren, terwyi by bevestigende beantwoording hy gaarne zal vernemen of stappen zullen wor den gedaan om te voorkomen dat bij volgende zittingen van den Krijgsraad het beginsel van openbaarheid opnieuw geweld zal worden aan gedaan. Tenslotte vraagt steller of de Regeering niet van oordeel is dat de in de wet beoogde ruim te van de mate van openbaarheid niet mede brengt, dat dag en uur der te houden Krygs raadszittingen tijdig worden bekend gesteld. Een paar kwajongens waren door „vuurtje stoken" in het Mastbosch by Breda oorzaak, dat een perceel veertig-jarig grof dennenbosch, ter grootte van ongeveer een hectare, door het vuur vernield werd. Ze werden gearresteerd en in verhoor genomen. BODEGRAVEN, 18 April Kaasmarkt Aanvoer 170 wagens, 6954 stuks, le soort 0.24 tot 0.26, 2e soort 0.20 tot 0.23. Handel flauw. BROEK OP LANGENDIJK, 18 April 7600 kg. gele kool 2.30 tot 2.70, 7000 kg. Deensche witte kool 0.660 tot 0.80; 1700 kg. uien: gele uien 0.80 tot 1.grove id. 1.tot 1.30. GRONINGEN, 18 April 1933 Aanvoer 2203 runderen, 802 kalveren, 243 schapen, 42 lamme ren, 386 varkens en 322 biggen. Vette varkens 0.280.30; 2e 0.250.27; biggen. 68; 0.851.00 p. week. MarktverloopDe handel In vet kalf- en melk vee had bij grooten aanvoer in de beste soorten een ruim prijshoudend verloop. Overigens verliep^ de handel, evenals in het wei-vee, niet vlug, maai' prijshoudend. Het slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalveren, werden prijshoudend opge ruimd. De handel in wolvee had in alle soorten een traag verloop. Vette kalveren, bij geringen aanvoer, iets hooger; voor enkele werd nog iets boven noteering gemaakt. Zware zouters prijs houdend. Biggen iets hooger. HOORN. 15 April. Veemarkt. 2 nuchtere Kal veren 3.006.00, 1 Zeug 50.00, 14 Schrammen 16.0022.00, 277 Biggen 6.0014.00, 43 Schapen 10.0016 00, 2 Paarden 70.0080.00. Handel vlug. LEIDEN, 18 April. Aanvoer 280 Varkens. 273 zware 30.00—31.00, 7 lichte 30.00. Handel matig- LEIDEN, 15 April 1933 Botermarkt. Prima fa- brieksboter f 1.60 per kilo, Prima boerenboter f 1.401.50, aanvoer 1570 kilo. Handel vlug. Turfmarkt van 10 April tot 15 April. Lange aangevoerd 120.000 stuks f 79. NOORD-SCHARWOUDE, 18 April 9100 kg. roode kool 1.20 tot 4.10, doorschot 2.60 tot 3.70; 20.200 kg. D. witte kool 0.60. Doorgedraaid 19000 kg. Deensche wit. PURMEREND, 18 April Oude kippen en hanen 0.45 tot 0.57^ per K.G., eenden 0.25 tot 0.80 per stuk, duiven 0.40 p. p., konijnen 0.30 tot 2.50 per stuk, 273 vette varkens 0.30 tot 0.35 per kg., handel vlug; 49 magere varkens 7.50 tot 18.00 per stuk, handel matig; 158 biggen 7.00 tot 13.00, handel matig; 319 schapen 6.00 tot 18.00, handel stug; 40 bokken 2.00 tot 9.00, handel matig; piepkuikens 0.75 tot 0.80 per kg-, kipeieren 1.90 tot 2.30 per 100 stuks; 1700 kie vitseieren 6.00 tot 10.00 per 100. PURMEREND, 18 April 6 stapels kleine Boeren 159719 K.G. 21 handel, vlug 2516 KG. Boter: welbóter 1.25—1.40; mèlöfcfced f 1.4»^ 1.60 per K.G.; 858 ruhderën; 2Ö0 vette 0.54 0.58, matig; 644 melk- en gelde 80190 per èWf' matig; 14 stieren 0.420.48 per K.G., matig; 11 paarden 60130 per stuk, stug; 47 vette kal veren 0.600.80 per KaGa, matig; 555 nuch tere kalveren 310 per stuk, vlug; Fokkalve- ren 5—14 per stuk, vlug. (Niet officieel) 3de klasse, 1ste lijst Trekking van Dinsdag 18 April 1933 HOOGE PRIJZEN f 5000 9604 X 1000 18227 14145 400 1835 3299 5237 18394 f 200 1358 20629 f 100 800 4155 7528 8028 12653 13360 16282 255 473 824 1025 1192 1395 1614 1841 1999 2314 2533 2725 3033 3248 3432 3691 3963 4176 4511 4851 5036 5366 6523 5712 5999 6131 6333 6554 6816 7030 7172 7391 7565 7713 7898 7963 8367 8613 8844 9030 9352 9587 9847 13 79 81 119 137 185 272 306 333 343 369 438 482 533 544 562 603 793 844 902 919 989 991 ,1011 1073 1078 1132 1135 1147 1148 1244 1275 1285 1288 1290 1336 1442 1469 1495 1507 1537 1597 1668 1677 1740 1763 1771 1830 1858 1868 1890 1916 1934 1935 2093 2144 2209 2234 2240 2293 237U 2397 2446 2455 2462 2496 2552 2579 2611 2668 2674 2715 2CC0 2907 2923 2947 2979 3022 3086 3104 3120 3170 3201 3237 3342 3369 3376 3379 3384 3392 3443 3529 3579 3583 3588 3664 3747 3817 3840 3866 3937 3943 3963 4072 4086 4102 4106 4121 4125 4261 4321 4329 4372 4456 4470 4535 4664 4613 4650 4705 4847 4923 4930 4939 4962 4967 5020 5100 5109 5121 5223 5354 5356 5378 5434 5472 5482 5505 5509 5547 5574 5622 5626 5653 5710 5730 5765 5793 5863 5885 5941 6055 6058 6062 6086 6109 6130 6223 6228 6273 6298 6309 6317 6395 6396 6432 6462 6468 6535 6644 6672 6698 6702 6728 6753 6835 6842 6854 6897 6994 7007 7082 7098 7121 7127 7139 7170 7282 7293 7295 7325 7346 7347 7441 7447 7458 7510 7526 7553 7616 7628 7645 7648 7649 7675 7763 7769 7820 7846 7856 7861 7923 7925 7927 7934 7936 7951 8045 8167 8220 8237 8323 8346 8381 8405 8507 8519 8584 8595 8650 8668 8714 8763 8773 8787 8933 8961 8972 8973 8990 9003 9078 9164 9232 9245 9267 9332 9349 9403 9438 9454 9531 9579 9585 9640 9679 9681 9684 9688 9839 9966 9975 10008 10009 10011 10078 10133 10185 10188 10215 10228 10289 15' 476 837 1039 1218 1433 1620 1846 2091 2342 254a 2853 3064 3296 3438 3711 4059 4217 4521 4909 10631 10645 10717 10743 10755 10768 10794 10863 10895 10897 10903 10917 10993 11012 11084 11150 11195 11269 11340 11354 11432 11482 11495 11571 11583 11601 11629 11745 11774 11828 11851 11888 11935 11944 11947 12036 12041 12101 12115 12146 12154 12198 12222 12228 12233 12271 12295 12320 12353 12455 12493 12511 12525 12572 12603 12611 12628 12635 12677 12697 12698 12700 12725 12813 12815 12827 12829 12831 12859 12864 12928 12956 13088 13100 13187 13193 13248 13363 13365 13405 13413 13506 13564 13572 13648 13673 13706 13784 13801 13845 13871 13890 13899 13909 13946 13951 13998 14040 14081 14144 14248 14266 14291 14333 14345 14413 14440 14462 14496 14526 14535 14537 14577 14648 14669 14681 14711 14718 14745 14754 14786 14794 14806 14852 14901 15013 15030 15041 15070 15120 15127 15135 15150 15262 15287 15295 15303 15304 15305 15306 15327 15328 15391 15435 15438 15450 15479 15523 15545 15556 15586 15660 15682 15725 15823 15830 15923 15926 15928 15937 16039 16100 16104 16117 16135 16148 16161 16163 16214 16271 16272 16324 16353 16391 16420 16447 16459 16538 16552 16557 16582 16608 16676 16703 16708 16755 16792 16837 16844 16867 16802 16922 16935 16937 16967 16999 17014 17080 17041 17044 17053 17123 17124 17135 17159 17179 17185 17190 17204 17244 17288 17294 17321 17372 17374 17407 17457 17515 17539 17544 17619 17631 17638 17664 17943 17952 17962 17971 17977 17982 18000 18048 18062 18070 18072 18120 18142 18146 18201 18233 18342 18346 18354 18377 18407 18445 18505 18600 18628 18640 18697 18702 gg 18797 18848 18871 18885 18912 18971 18987 l3 19041 19054 19165 19187 19198 19218 19275 ig7ll 19418 19442 19532 19534 19599 19647 19649 J^gg 19768 19804 19839 19894 19902 19913 19991 fllg2 20003 20035 20053 200.59 20108 20122 20125 i9 20136 20138 20139 20200 20206 20223 20239 54 20260 20328 20348 20357 20419 20423 20425 4 g 20489 20530 20551 20567 20711 20717 20735 ^„7 20837 20851 20893 20896 20903 20911 20977 20994 20999 5368 5540 5722 6019 6154 6364 6578 6817 7053 7263 7398 7588 7752 7901 7964 8378 861S 8875 9057 9364 9623 9364 10374 10Ö03 1083O 11057 11457 11758 11987 12203 12408 12626 127J 13335 1360® 13883 14°79 14363 14541 14753 15015 15316 15484 17134 17271 174?6 17743 18037 18159

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6