Het vonnis te Moskou geveld Japan speelt over band VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Fransche S.D.A.P. R.K.STAATSPARTIJ Het nieuws van heden TWEE ENGELSCHEN VER OORDEELD CONFLICT MET RUSLAND PEKING EN TIENTSIN IN GEVAAR? DE BAROMETER Vierde Propaganda-vergadering WOENSDAG 19 APRIL 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Thornton krijgt drieMacDonald twee jaar gevangenisstraf Geen doodstraf uitge sproken Slotverklaringen Inflatie in Amerika? VAN DE BENZ-FEESTEN Een Mercedes-motor-tweewieler van 1885, welke aan den grooten optocht van oude automobielen te Mannheim deelnam. Het Weer De 30-urige werkweek in de V.S. Roosevelt principieel voorstander Talrijke arrestaties te Aken Amerika's handel in de crisis Von Papen weer naar huis MACDONALD NAAR AMERIKA Oneenigheid tusschen Blum en Renaudel Congres bracht geen eenheid Om den Ooster-Spoor- weg Christelijke liefde Japansche bommen en vlug- schriften uitgeworpen Amerika vol aandacht Kardinaal von Faulhaber en de politieke gevangenen Vlaggen voor Hitier Duitsch-Nationalen doenmee Grensincident Het nazi-departement Donderdag 20 April a.s. 8% uur Patronaafsgebouw Teylerplein Sprekers: MAX v. POLL J. PH. v. CASTRICUM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Akron-wrak gevonden? Stahlhelm en S.A. Verklaringen van minister Seldte Prof. Franck neemt ontslag Dr. Goebbels bezoekt zijn vaderstad Rheydt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18357 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MOSKOU, 18 April (Eigen bericht). Heden avond werd het oordeel geveld in het Vickers- proces. ..De Engelschman Thornton kreeg 3 jaar en MacDonald 2 jaar gevangenisstraf. Monkhouse Nordwall en Cushny werden uitgewezen. Gre gory werd vrijgesproken. Van de Russen kregen Gusew, Suckhoruch- kin en Lobanoff 10 jaar gevangenisstraf. Sokolow, Kotliaryewski en Sorin 8 jaar, Kras- jeninnikow 5 jaar, Oleynik 3 jaar, Lebedo» 2 jaar en Kutrisoria 1% jaar. Ziverk werd vrijgesproken, (United Press) Naar Reuter nader meldt, zijn Nordwall, Monkhouse en Cushny veroordeeld tot uitwij zing binnen drie dagen. Het was 9.55 uur des avonds, toen de rechters de zittingszaal weer binnentraden om het vonnis uit te spreken. Zij hadden dus bijna 6 uur beraadslaagd. In den tusschentijd wachtten eenige hon derden toeschouwers uit alle klassen van Mos kou vol ongeduld. Aan het buffet waren sand wiches met caviar te verkrijgen, terwijl sommige groepen den tijd doodden met kaart- of domi nospel. Onder de toeschouwers bevonden zich vele op sensatie belusten. LONDEN, 18 April. (Reuter.) De diploma tieke medewerker van Reuter meent te weten, dat elk vonnis te Moskou, waardoor de Engel- sche ingenieurs in gevangenschap zouden moe ten blijven of een nog erger lot zouden moeten ondergaan, waarschijnlijk in gezaghebbende kringen te Londen onaanvaardbaar zal zijn. De diplomatieke immuniteit, welke overeen komstig het Britsch-Russische handelsverdrag aan eenige leden van de Sovjet-handelsdelega tie is verleend is thans wegens het afloopen van dit verdrag niet maar van kracht. Dit wordt beschouwd als „een mooi wettelijk voor uitzicht" dat momenteel door de Britsche ju risten wordt bestudeerd. Vanmiddag zijn 20 leden van het kabinet ge durende VA uur in vergadering bijeen geweest, om den toestand te Moskou te bespreken. Het kabinet zal geen enkele verklaring afleggen voordat het resultaat van het proces bekend zal zijn. Sir John Simon blijft te Londen. Vermoe delijk heeft hij machtiging om zich bezig te houden met de .geheele situatie, die zou kun nen ontstaan. LONDEN, 18 April. (Reuter.) Ingenieur Monkhouse verklaarde tijdens het Vickerspro- ces: „Ik heb Thornton 22' jaar gekend en ben er zeker van, dat hij zijn z.g. bekentenis nooit vrijwillig heeft onderteekend. Ik ben ervan overtuigd, dat het document geen waarde zou hebben voor een of ander gerechtshof in het buitenland. In ontken eenigerlei spionnage te hebben ondernomen." Ook de beschuldiging van sabotage wees Monkhouse nadrukkelijk van de hand. Hij verzocht het gerecht eraan te den ken, dat de Sovjetregeering zijn maatschappij \y2 millioen pond sterling schuldig was. „Wij zouden onszelf den keel afsnijden met het plegen van sabotage, hetgeen de capaciteit der sovjets om te betalen zou vernietigen of ver minderen. Ik ga er zeer trotsch op, gedurende de laatste 8 jaar een geweldig aandeel te heb ben gehad in de ontwikkeling van Ruslands eleetrificatie. Het is daarom volkomen onbe grijpelijk, hoe mijn naam in verband kan worden gebracht met sataotage-actie. Wij inge nieurs beschouwen onzen arbeid als onze eigen kinderen en ik heb nog nooit een moeder ont moet, die een dolk zou stooten in het hart harer eigen kinderen." Verder verklaarde Monkhouse ook, nooit Iemand te hebben omgekocht en dit nooit te zullen doen. Hij daagde de G. P. Oe uit, om in zijn boeken ook maar een enkelen post te LONDEN, 19 April (Reuter). De Geheime Raad van den Engel- schen koning is voor hedenochtend (Woensdag) op Windsor Castle bijeengeroepen, om de regeering te autoriseeren tot een proclamatie op grond van de machtigingswet tot verbod van den invoer van Rus sische goederen. ontdekken, welke op een of anderen vorm van omkooperij zou wijzen. De slotverklaring van Monkhouse luidde: „Ik ben onschuldig aan alle tegen mij aange- oerde beschuldigingen." De slotverklaringen der andere Britsche be- ldigden waren als volgt geformuleerd. MacDonald zeide: „Ik ben schuldig, ik heb hier aan niets toe te voegen.' Cushny verklaarde Ik ben niet schuldig aan welke misdaad ook; ik zal het gerecht als een eerlijk man ver laten." Ook Thornton en Gregory verklaarden zich onschuldig. Alle Russen betuigden hun schuld Vanmiddag om 3.30 uur trokken de rechters zich terug, om over de vonnissen te beraadsla gen, die waarschijnlijk vanavond laat zullen worden uitgesproken. Volgens een oude Russi sche gewoonte moet rechter Ulrich zijn geheele toespraak en de vonnissen eigenhandig schrij ven. Naar United Press nog meldt, boog MacDonald, toen hij tot het afleggen zijner slotverklaring werd uitgenoodigd, zich langzaam naar de mi crofoon voorover. Hij talmde een oogenblik en sprak vervolgens langzaam, maar duidelijk hoorbaar, met neergebogen hoofd zijn schuld verklaring uit. Deze verklaring werd onder de toehoorders levendig besproken. WASHINGTON, 18 April. (V. D.) President Roosevelt heeft den congresleiders medegedeeld, dat hij voorstander is van een gecontroleerde inflatie. Hij heeft echter nog geen nauwkeurig plan opgesteld. Wetsontwerpen in dit verband kunnen nauwelijks verwacht worden voor de economische besprekingen te Washington. Staatssecretaris Woodin heeft de gouverneurs der 12 districten van de Federal Reserve Ban ken -voor Woensdag uitgenoodigd tot een be spreking over de ontdooiing van de in de ge sloten banken bevroren 4 tot 5 milliard dollar. De Amerikaansche regeering is van meening, dat de industrie der Vereenigde Staten rijp is voor een conjunctuurverbetering ingeval haar in voldoende mate bedrijfskapitaal ter beschikking kan worden gesteld. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor- delijke tot Noord-Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog sneeuw- of hagelbuitjes, weinig veran- g dering in temperatuur, lichte vorst des nachts. g g Hoogste stand: 777,6 te Thorshaven. g Laagste stand: 752,7 te Memel. g Zon op 4.57, onder 7.03. Licht op 7.33. Nieuwe Maan 24 April. WASHINGTON, 18 April (Eigen bericht) Men veronderstelt, dat het bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de dertig- urige werkweek in den Senaat tot stormachtige debatten zal komen. De zoogenaamde „Black- Bill", die wederom aan den Senaat is terug gezonden, bevat namelijk een aanvullend arti kel, dat alle goederen van de Amerikaansche markt wil uitsluiten, die afkomstig zijn van bui- tenlandsche firma's, bij wie de 30-urige werk week niet is ingevoerd. Het ligt voor de hand, dat het Roosevelt hierdoor, onder de tegen woordige omstandigheden, onmogelijk zou wor den gemaakt, zijn plan uit te voeren, om on verwijld nieuwe handelsverdragen af te sluiten. Het bewuste artikel is wel is waar bij de vorige behandeling in den Senaat afgewezen, maar 'n invloedrijke groep senatoren, die in den laat- sten tfjd grooter aanhang heeft gekregen, be weert, dat het niet aangaat, de inheemsche in dustrie te beperken en tegelijkertijd de buiten- landsche concurrentie haar gang te laten gaan. President Roosevelt is principieel voorstander van een dertigurige werkweek. Tot nu toe ech ter heeft hij het vermeden, ten opzichte van de bizonderheden van het wetsontwerp 'n bindende verklaring af te leggen. In kringen, die de be langen der arbeiders vertegenwoordigen, vreest men, dat bij aanneming van de wet de loonen aanzienlijk zouden dalen. Er zijn eenige amen dementen ingediend, die een minimum-grens voor de loonen moeten vaststellen. (United Press). WASHINGTON, 18 April (Reuter). De Ame rikaansche uitvoer in Maart j.l. bedroeg 108 millioen dollar, de invoer 95 millioen. De over eenkomstige cijfers over Maart 1932 bedroegen 155 en 131. Het persbureau van de Akensche politie deelt mede, dat de laatste dagen weer een groot aantal personen in arrest werd gesteld. Het getal politieke gevangenen is- daardoor niet onbelangrijk verhoogd. In verschillende wonin gen werd communistische lectuur in beslag ge nomen. De actie richt zich niet uitsluitend te gen de communisten, doch ook tegen hen, die met de communisten samenwerken of hun doel steunen. Ook werden personen in arrest ge steld, die den staat of leden der regeering be lachelijk hadden gemaakt in gesprekken. ROME, 19 April. (V.D.) Vice-kanselier von Papen is gisteren even over 10 uur uit Rome naar Berlijn vertrokken. De Engelsche Ministerpresident in gezelschap van zijn dochter op de ,,Berengaria," waarmee hij voor besprekingen met Roosevelt naar Amerika is overgestoken. AVIGNON, 17 April. Doordat de eenheid In de sociaal-democratische Kamerfractie o.a. bij de stemming over de militaire credieten is ver broken, is een speciaal congres gehouden. De aanwezigen moesten zich uitspreken over twee belangrijke moties. De eene was ingediend door Léon Blum en Paul Faure, de andere motie was ingediend door Renaudel. Gedurende de zitting ging het bijwijlen tame lijk rumoerig toe en hoewel getracht werd een compromis te vinden, slaagde men er niet in de beide richtingen met elkaar te vereenigen. Het grootste aantal stemmen verkreeg de motie van Blum en Faure, namelijk 2807, tegen die van Renaudel 925, terwijl 313 stemmen ver deeld waren. Terwijl Renaudel een voorstander is van deel neming aan het bewind, wenscht Blum zich aan de vorige besluiten der congressen te houden. Zijn motie zegt n.l„ dat de socialistische party een partij van den klassenstrijd en niet een van hervormingen is en dat de parlementaire actie slechts een van de strijdmiddelen der partij kan zijn. De socialistische Kamerfractie, aldus de motie, mag uit tactische overwegingen niet over gaan tot handelingen of wijzigingen, waardoor het karakter der partij verloochend wordt De socialistische partij kon in het parlement en in de regeering niet aan voortdurende sa menwerking met een andere partij denken, al behoeft, volgens deze motie, geen systematische oppositie tegen elke regeering te worden ge voerd en de fractie kan haar medewerking ver- leenen aan regeeringen, gevormd door burger lijke, democratische partijen. Ten slotte wordt er aan herinnerd, dat de geschreven regels en fundamenteele beginselen der partij onaantast baar zijn, speciaal wat betreft de militaire cre dieten, de credieten voor koloniale veroverin gen, geheime fondsen en de begrooting in het algemeen. Men is van meening, dat de meeste fractie- Sinds eenigen tijd valt er tusschen Sovjet- Rusland en de republiek Mandsjoekwo een toenemende wrijving te constateeren. De regeering van Mandsjoekwo verwijt de Rus sische, dat zij verschillende locomotieven en ongeveer 3500 wagons, toebehoorend aan den Oost-Chineeschen spoorweg, welke zooals men weet vroeger onder gemengd Chineesch-Rus- sisch beheer stond, aan derx dienst heeft ont trokken en naar Russisch grondgebied heeft overgebracht. Naar het heet, om verdere ont trekkingen van materiaal aan den Oost-Chi neeschen spoorweg door de Sovjets te voor komen, heeft de Mandsjoekwo-regeering het spoorwegverkeer met Rusland aan de grens bij Mandsjoeli stopgezet. Bovendien heeft zij teruggave van het aan de lijn onttrokken ma teriaal geëischt. Op dezen eisch wenscht de Sovjet-regeering echter niet in te gaan. De naar haar grondgebied overgebrachte locomo tieven noemt zij haar rechtmatig en volledig eigendom en de inbezitname van de 3500 wa gons wordt haars inziens ruimschoots gecom penseerd door het feit, dat nog 2000 Russische spoorwegrijtuigen zich in het bezit van Mand sjoekwo bevinden. In antwoord op den eisch van Mandsjoekwo hebben de Sovjet-autoritei ten een tegeneisch ingediend, waarbij zij o.a. een aanzienlijke schadevergoeding vragen we gens het verbreken van de transportverbin ding met Siberië. Intusschen zijn te Charbin op bevel van de Mandsjoerjjsche autoriteiten verscheidene Sovjet-onderdanen gearresteerd, die ervan beschuldigd worden sabotage te heb ben willen plegen jegens de Mandsjoerjjsche regeering. Mandsjoekwo handelt dus tegenover Rusland op precies dezelfde wijze als de Sovjet gehandeld heeft tegenover Engeland. Het is niet ondenkbaar, dat Mandsjoekwo door deze arrestaties Russische gijzelaars in handen wh krijgen of althans een pressie-middel tracht tc bemachtigen voor het geval het thans hangen de conflict zich zou toespitsen tot een acuut oorlogsgevaar. In Mandsjoekwo wordt een der gelijke toespitsing geenszins onmogelijk geacht en stemming gemaakt met de veronderstelling, dat de door Rusland „ontvreemde" spoorweg wagons dienst moeten doen voor troepen- en munitie-transporten ter voorbereiding van een ophanden zijnden oorlog. Deze veronderstelling klinkt al heel erg onwaarschijnlijk, want niet alleen heeft Sovjet-Rusland ten aanzien van het Chineesch-Japansch conflict een lankmoedig heid betracht, welke evenredig was aan zijn inwendige machteloosheid, maar bovendien zou het onder de huidige omstandigheden al heel lichtzinnig zijn, indien Moskou een ge- wapenden strijd met Mandsjoekwo zou willen aanbinden, welke noodzakelijkerwijze op een oorlog met Japan zou uitdraaien. Het is im mers duidelijk, dat de houding der Mandsjoe- rijsche regeering ook hier bepaald wordt door de instructies van haar militairen voogd te Tokio. En dat Rusland daarvan ten volle over tuigd is, blijkt duidelijk uit het feit, dat het naar aanleiding van het conflict op den Oos terspoorweg ook een protestnota aan Japan heeft laten overhandigen. Japan heeft zich echter door deze protestnota niet zichtbaar uit zijn tent laten lokken en houdt de fictie staan de, als zou de zgn. „onafhankelijke" regeering van Mandsjoekwo uitsluitend op eigen initia tief handelen. Het is van meening, dat het niets met den Oosterspoorweg heeft te maken, waarover na de stichting van de republiek Mandsjoekwo slechts de de Russische en de Chi- neesche beheerders opvolgende Mandejoe- kwosche autoriteiten zeggenschap hebben. Japan acht de Russische protestnota dan ook gericht aan het verkeerde adres en verklaart, dat de Sovjet-regeering zich in deze kwestie maar met die van Mandsjoekwo moet verstaan. Het voegt daar zelfs aan toe, dat het de rech ten van den Sovjet eerbiedigt, maar herinnert er tevens veelbeteekenend aan, dat het verplicht is om Mandsjoekwo te verdedigen „wanneer ge vaar mocht dreigen". Sovjet-Rusland laat zich door deze bedrieg lijke over-band-spelerij van Japan niet mis leiden. Het is zich er levendig van bewust, dat het Japan een doorn in het scheeve oog moet zijn, dat de Sovjet nog altijd medezeggenschap heeft over den zoo hoogstbelangrijken Oost- Chineeschen spoorweg, en het voelt heel goed, dat het thans ontstane conflict de bedoeling heeft Rusland uit zijn invloedspositië in Mand sjoekwo weg te dringen. Maar juist omdat het zich van dit alles terdege rekenschap blijkt te geven, lijkt het ons niet te verwachten, dat het iets zal voelen voor een gewelddadige oplossing van het conflict. Sovjet-Rusland verkeert in ernstige binnenlandsche moeilijkheden. Het zou in zijn welbegrepen eigenbelang handelen, wan neer het tot een vreedzaam vergelijk kon ko men met de Mandsjoerijsche regeering, door deze officieel te erkennen, zoodat de weder- zijdsche betrekkingen in een verdrag zouden kunnen worden geregeld. Zou heel het conflict misschien van Japansche en Mandsjoekwosche zijde de bedoeling hebben Sovjet-Rusland tot zulk een verdrag en een officieele erkenning te forceeren? De toekomst zal het moeten leeren. leden zich van de resolutie weinig zullen aan trekken en dat een afscheiding van de groep Renaudel op den duur onvermijdelijk is. De meeste bladen zijn van meening, dat de meeningsverschillen blijven voortbestaan, wel licht in versterkte mate. Zij citeeren de uiteen zettingen van de leiders van de meerderheid der socialistische Kamerfractie, die zich vastbeslo ten verklaarden, om in hun houding te vol harden en voor de regeering te stemmen. PEKING, 18 April. (Reuter) Hedenmorgen verschenen boven Tungtsjao, 12 mij] ten Oosten van Peking. Japansche vliegtuigen. Zy wierpen bommen uit, die buiten de stad neervielen Naar uit officieele Chineesche bron verluidt, hebben Japansche vliegtuigen op 100 K.M af stand van Peking strooibiljetten uitgeworpen, waarop te lezen stond: „Japanners en Chinee zen behooren tot het gele ras. De Chineezen zyn door de Blanken geknecht, doch de Japan sche troepen komen om China van het juk der blanken te bevrijden". Verder wordt uit Peking gemeld, dat Mand sjoekwo- en Japansche troepen den driehoek tusschen den Grooten Muur en de rivieren Luan en Hsi hebben bezet. Bovendien hebben de Ja pansche troepen de steden Tsjing-Wangtau en Peitako bezet. Volgens een Japansche verkla ring hebben deze troepenbewegingen ten doel, dreigende Chineesche acties langs den Grooten Muur te vermijden. Hebben van de zyde der Chineezen geen provocaties plaats, dan zouden de Mandsjoekwo-troepen niet verder voorwaarts dringen in de richting Tientsin of Peking. WASHINGTON, 18 April (Reuter) In het staatsdepartement volgt men de gebeurtenissen in Noord-China met groote opmerkzaamheid. Men is echter niet voornemens de voor de spoorwegbescherming langs de lyn Tientsin- Peking gestationneerde Amerikaansche troepen terug te trekken. De „Bayersche Kurier" deelt mede, dat Z. E. Kardinaal Von Faulhaber uit naam van alle Beiersche bisschoppen den stadhouder Gene raal ridder von Epp had verzocht, om de on derzoekingen tegen de gearresteerden te be spoedigen, opdat zij en vooral de vaders van ge zinnen, Paschen thuis zouden kunnen vieren. Dit is geschied. Met Paschen werden duizend politieke gevangenen vrijgelaten. Ook is op verzoek van den Kardinaal een geregelde ziels zorg voor de gevangenen toegestaan. BERLIJN, 18 April. De Duitsche Nationale Volksparty wekt haar leden op op den ver jaardag van den Rijkskanselier zwart-wit-roode vlaggen uit te steken. Vanuit een dorpje aan de Moesel is een 87- jarige man, vurig Nationaal-Socialist, per fiets naar Berlijn vertrokken, waar hij hoopt tijdig te arriveeren om Rijkskanselier Hitier a.s. Don derdag met zijn verjaardag te feliciteeren. PARIJS, 19 April. (Reuter.) Nabij Straats burg heeft zich een grensincident afgespeeld. Twee Duitsche sleepbooten met de hakenkruis- vlag in top kwamen in het Fransche Rijngebied en voeren langzaam langs den Franschen oever van de rivier, terwijl vier filmoperateurs het Fransche landschap opnamen op plaatsen, waar zich militaire werken bevinden. In weerwil van de aanwezigheid 'van een Fransche politiepatrouille, die de booten m stilte waarnam, vervolgden zij den tocht en pas- heerden fort Hoche. De filmoperateurs gingen tenslotte op Duitsch gebied aan land en verdwenen met him camera's in een auto. BERLIJN, 18 April. (V. D.) Bij besluit van den chef van de afdeeling buitenland der N.S. D.A.P., Alfred Rosenfeld, zijn de volgende sec ties ingesteld: 1. Organisatie (leider Arthur Schumann). 2. Kwesties betreffende personen (leider Arno Schieckedanz). 3. Buitenlandsche Handel (leider Wemer Daitz). Onderw.: „Crisis en Stembus". Onderw.: „Waarom stemmen wij, Katholieken, de R.K. Staatspartij"? De vonnissen in het Vickersproces, Thornton tot 3, MacDonald tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Geheime Raad hedenochtend te Londen bijeen. Invoerverbod op Russische goederen? Japansche actie in Noord-China. Peking en Tientsin in gevaar. De Fransche socialisten verdeeld. Stemming partycongres. De basiliekfeesten te Maastricht. Felle boerderijbramd te Noordwijkerhout. Boschbrand in Noord-Limburg. Staking in de meubelindustrie te Oirschot. Man doodgereden op onbewaakten overweg bij Dordrecht. Tekort op de Indische begroeting voor 1931 voorloopig geraamd op 120 millioen. Veertig-jarig bestaan van „St. Augustinus". Leden der Amsterdamsche Beurs hebben besto ten op 24 April de beurs gesloten te houden. WASHINGTON, 18 April. (Reuter) De kruiser „Portland" seint aan het departement van Ma rine, dat het vermoedelijk de „Akron" heeft ge vonden. Een zoektros is n.l. terecht gekomen in een onder water drijvend voorwerp. In een interview met een redacteur van het „Achtuhrblatt" sprak de rijksminister van ar beid, Seldte, o.m. over het conflict tusschen de S.A. en de Duitsch-nationale Stahlhelm. Hy verklaarde, dat zoowel rijkskanselier Hitlei als hij het er over eens waren, dat er een nauwe samenwerking moet bestaan tusschen de nat.- soc. S.A. en de Stahlhelm. De leidingen van beide organisaties zullen in de toekomst niets onbeproefd laten om te loo nen, dat niet alleen de leiders, doch ook aile volgelingen zonder uitzondering in een kame- raadschappelijken geest moeten samenwerken. Seldte legde wederom den nadruk op de vriend schappelijke samenwerking tusschen alle leden der rijksregeering en sprak de hoop uit dat deze wil tot samenwerking in alle rangen der volgelingen zal doordringen. GOETTINGEN, 18 April (W. B.) Prof. Franck, die in 1925 wegens ontdekking van de wetten over de botsing van een electron en een atoom met prof. Hertz den Nobelprijs verwierf, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij is van Jood- sche afstamming en zal geen gebruik maken van de preferentie voor Joodsche frontstrijders. Gladbach-Reith ontvangt van 21—23 April zijn stadgenoot, den rijksminister dr. Goebbels. Groetsche voorbereidselen worden voor de fees telijke ontvangst getroffen. 20.000 S.A. en S. S. menschen worden verwacht. Er wordt een volks feest gehouden en vuurwerk wordt ontstoken. De autoriteiten worden ten raadhuize ontvan gen en door dr. Goebbels toegesproken. Hy krijgt tevens de oorkonde van het reeds hem verleende eereburgerschap der stad. Door zijn huwelijk werd een in Rheydt wonend Venio- naar oom van den minister. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt O Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m.: 758 Vorige stand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1