Laaiende geestdrift bij Katholieke kiezers KATHOLIEKEN! 1 LIJST 25 CH. v. d. BILT INCASSO-BANK n.v. Stemt op 26 April nummer van Moord in Blijdorp Haarlem, 19 Aoril BEURS VAN AMSTERDAM cDe Leidsche Courant j PROPAGANDA DOOR MR. BOMANS Incasseer ing van wissels en qui tan tiën Wisselkoersen WOENSDAG 19 APRIL STADSNIEUWS Communistische methoden moeten tegen de communisten zelf gebruikt worden Walging tegen twee slachtig socialisme Rede van de Bilt Mr. Bomans aan het woord ZILVEREN PRIESTERFEEST Pater P. Nielen HIJ IS GEVAT De dader van een reeks inbraken WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING Vaandeldéfilé Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 Te Overveen en Aerdenhout In hooger beroep eveneens tien jaar gevangenisstraf opgelegd Hoofdingeland Rijnland Paschen in de strafgevangenis „Alliance Frangaise" BURGERLIJKE STAND NEDERLANDSCH PROEF- ELFTAL—ADMIRA UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL kicEMSTEDh SANTPOORT VELSEN AGENDa 20 April INSTELLINGEN VRAGENBUS WOENSDAG 19 APRIL 1933 w« is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN vraagt proefexemplaar ÜHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii"' Een vergadering der R. K. Kiesvereeniging met als sprekers mr. J. B. Bomans en het Twee de Kamerlid Ch. v. d. Bilt moest wel groote aantrekkingskracht op de R. K. kiezeressen en kiezers uitoefenen. En zoo was de groote zaal van „St. Bavo" Dinsdagavond geheel bezet met van geestdrift tintelenden, toen de heer J. J Brinkman als waarnemend voorzitter een kort welkomstwoord sprak. Dat hij daarbij even aan stipte het groote aandeel, dat de beide sprekers van den avond in de katholieke zaak hebben spreekt van zelf. Het deed voorts goed, te hoo- ren, welke intensieve actie op het oogenblik een legertje R. K. propagandisten ontwikkelt. Nog wekte hij op tot deelneming aan de beide pro paganda-avonden, te houden Donderdag in het patronaatsgebouw aan het Teylerplein en Maan dag a.s. in gebouw „St. Bavo", op welke laatste bijeenkomst pater Borromeus het woord zal voe ren. Dien avond zullen in alle benedenzalen van het gebouw luidsprekers opgesteld worden, opdat zooveel mogelijk personen het woord van den beroemden Franciscaan zullen kunnen vol gen. Allereerst trad de populaire heer Van de Bilt achter den lezenaar, die er geestig op Wees, dat de 840 candidaten nogal animo voor regeeren hebben, hoe moeilijk het regeeren te genwoordig ook is. De katholieken komen natuurlijk zeker met 30 zetels uit de bus. Katholieken stemmen geen protestantsche partijen, geen liberale partij, zeker geen sociaal-democraten, want dan komen zij bij den duivel te biecht. Hoe eigenaardig de socialisten de gezagskwestie opvatten, spr. be hoefde maar te verwijzen naar hetgeen geschied is naar aanleiding van het gebeurde met „De Zeven Provinciën", om die vreemde houding duidelijk te karakteriseeren. Katholieken stemmen ook geen sociaal-demo craten in verband met de godsdienstkwestie. Over communisten wil spr. het heelemaal niet hebben, omdat Rusland voor zich zelf spreekt, ook bij het voeren van processen. Wij moeten dus onze boontjes zelf doppen. En dat doen wü ook! Zoo voerde spr. bijv. te recht aan het bedwingen van de revolutie in 1918, de veiligstelling van den gulden, het be waren van de goede verhoudingen tusschen de volksgroepen, het onderdrukken van oproer op de vloot. Spr. wil de regeering niet in alles verdedigen. Het is trouwens geen parlementair kabinet. Maar het gaat niet aan, te spreken van „hon- ger-Ruys" en „moordenaar-Deckers". Wij zijn de regeering dank verschuldigd voor hetgeen zij verricht heeft. Dat de regeering het niet gemakkelijk heeft gehad, toonde spr. met verschillende voorbeel den aan: tekorten op de staatsbegrootingen, bestrijding der werkloosheid. Vele maatregelen zijn getroffen tot steunverleening en zelfs mor gen (Woensdag) nog komt een wetsontwerp in behandeling tot steunverleening aan de bollen- kweekers. Spr. wijdde beschouwingen aan den valuta- val in verschillende landen en het mede daar door afnemen van den afzet van Waren in vele landen: aan den loonstandaard, waarbij Neder land gunstig afsteekt; aan de noodlijdendheid der cultures in Ned.-Indië; aan de inzinking in het scheepvaartbedrijf; aan contingentee- ring en tarievenverhooging. Critiek uitoefenen is heel gemakkelijk, vooral door een partij, die geen verantwoordelijkheid aanvaardt, zooals.de S. D. A. P. doet. Spr. wees daarbij terecht op het wegjagen van Amster- damsche sociaal-democratische raadsleden, op de onverantwoordelijke houding van de sociaal democraten Gerhard en Michels bij de voorstel len tot loonsverlaging in de provincie Noord- Holland. Met moties kan de S. D. A. P. komen, maar aan zulke verkiezingsbeloften doen wij niet. De katholieken zijn mannen van eer en geweten. Wie anders nemen als richtsnoer „Rerum No varum" en „Quadragesimo Anno"? Hebben wij geen mannen als Goseling, Hei-mans, Serrarens, van welken laatste de S. D. A. P. gezegd heeft, dat het jammer was, dat hij geen sociaal-demo craat was? Scherp waarschuwde spr. tegen verdeeldheid in eigen kamp, omdat er zooveel op het spel staat. Als de dissidenten propaganda voor hun ideeën willen maken, moeten zij dit in de R. K. Staatspartij doen. Laat ons oppassen, dat niet verloren gaat datgene, wat wij moeizaam ver overd hebben in den loop der jaren. Opgepast moet worden, dat niet verloren gaat een sociale Wetgeving van Aalberse en de gelijkstelling van het onderwijs. De mededeeling van spr., dat Albarda met zijn vragen over bevoorrechting van katholieken bij de Zuiderzeewerken zich leelijk in zijn vingers gesneden heeft, verwekte groote hilariteit. Het groote werk van Schaepman en Nolens, zoo donderde spr. de zaal in, laten wij niet neer halen. En daarom is ontzettend de verantwoor delijkheid van hen, die tweedracht zaaien. Het gaat straks tusschen Rome en Moskou: Geloof en ongeloof. Eenheid der katholieken boven alles en voor alles. Want niet alleen de politieke, maar ook de sociale organisaties wor den bedreigd, als men aan tweedracht toegeeft. Men weet wel, waar men begint, doch niet waar men eindigt. „Moet onze katholieke jeugdbewe ging, onze K. R. O., onze katholieke pers ver nietigd worden door verdeeldheid?" klonk spre kers ernstige vraag. En dat in een tijd, nu er zooveel belangrijk werk ligt te wachten voor de sociale organisaties? Neen, ons mooie cultuur- Werk laten wij niet neerslaan. Eenheid voor alles! Een gesloten eenheid van de katholieken heeft invloed bij de tegenstanders. Onze een heid is de roem van onze volkspartij, waar een Loerakker zit naast baron Van Voorst tot Voorst, een Engels naast Aalberse. Geen partij is zoo democratisch als de onze. Voor het be houd van de eenheid is het brengen van offers noodig, maar dat is ook offers waard. Eenheid voor alles, eenheid boven alles, een heid ten koste van alles! Dit door hoogen mond gesproken woord moet voor ons een maanwoord zijn, waaraan wij ge volg geven op Woensdag 26 April, door dan te stemmen op nummer 1 van lijst 25. Daverend applaus klaterde op na deze zeer gedocumenteerde rede. Het knappe lid van Ged. Staten begon met een kostelijke persiflage over een flauwe ver kiezingsreclame van de S. D. A. P. Maar die reclame was dan ook, zooals spr. scherp, doch terecht, opmerkte, bestemd voor menschen die kunnen draaien. Spr. kent nu al zóó lang de S. D. A. P. en hij weet nog niet, of zij revolu- tionnair is. Of is het geen draaien, als Gerhard erkent, dat loonsverlaging noodig is, maar dat hij er toch tegen zal stemmen. Spr. heeft nog een ander papiertje gekregen, waarin staat, dat Arts gezegd heeft, dat het de R. K. Staatspartij duizend stemmen scheelt, doordat pater Borromaeus niet voor de radio spreekt. Maar in Haarlem alleen krijgt de R. K. Staatspartij die duizend er bij, wat hier komt Maandag de beminde pater spreken. En we krij gen er reeds duizend bij, doordat diezelfde pater de vastenmeditaties te Haarlem gehouden heeft (Donderend applaus). Spr. zou, aldus Arts, voor leege zalen spreken! Daarom had hij in Alkmaar 1500 toehoorders, in Hoorn 3000. En ook hier is een volle zaal. Maar spr. zal Arts een verrassing bereiden, dooi daags voor de verkiezingen te gaan spreken in Tilburg, waar Arts woont. Daar zullen buiten luidsprekers opgesteld worden, zoo deelde spr. onder levendigen bijval en hartelijk gelach mede, om de tienduizenden, die niet in de zaal kunnen, in de gelegenheid te stellen, spr. te volgen. Er is reden tot dankbaarheid. De katholieken hebben daartoe bijgedragen. Dat Wy buiten den oorlog zijn gebleven, is naast Gods genade te danken aan het ministerie-Cort van der Linden Nolens. In 1918 grijpt iemand naar de macht. Troel stra wil stemmen Wegen; niet tellen, doch wegen Maar de R. K. Staatspartij roept hem „handen thuis" toe. (Donderend applaus). In die roerige- tijden hebben wij de gelijkstel ling voor het lager onderwijs weten te berei ken. Reden tot dankbaarheid! Wij hebben onze munteenheid gehandhaafd Is dat geen reden tot dankbaarheid? Wij in het vrije Nederland hebben de uit Frankrijk weggejaagde nonnetjes opgenomen en de uit Spanje verjaagde Jezuïeten. Wij heb ben ook den Duitschen ex-keizer opgenomen, en zoodoende de mogendheden behoed voor een keizermoord. In geen enkel ander land hebben de katho lieken zooveel invloed als in Nederland. Waar om heeft alleen Nederland de gelijkstelling bij het lager onderwijs? Of is dat te danken aan het feit, dat wij een R. K. Staatspartij van 30 leden in de Tweede Kamer hebben. Dan ontwapende spr. de bakerpraatjes var de S. D. A. P., dat Denemarken met zijn socia listisch bewind op onderwijsgebied boven Neder land zou gaan en op het gebied van defensie minder zou uitgeven, door de bekende vergelij kende cijfers te noemen. De volkshuisvesting is hier beter dan elders. De loonstandaard is beter dan elders. O, er is zooveel reden tot dankbaarheid, ook voor den Nederlandschen arbeider. Sprekers mededeeling over de goede loonregeling in Haarlem, door hem als wethouder bewerkstelligd, lokte warm applaus uit. Dan maakte spr. vergelijkingen tusschen de Werkloosheidsuitkeeringen in Nederland en het buitenland, om zeer juist te concludeeren, dat God het verhoede, dat de Nederlandsche werk- looze ooit zal geholpen worden volgens een bui- tenlandsche regeling, welke ook. Dit alles geeft reden tot dankbaarheid en omdat aan dit alles de R. K. Staatspartij gear beid heeft, eischt spr. de stem van alle katho lieken op voor de R. K.-Staatsparty op Woens dag 26 April. Dan ging spr. na. hoe Paus en Bisschoppen het woord laten hooren tot bewaren der een heid. Wy zullen 26 April ons protest laten hoo ren tegen de profanatie, door de R. K. Volks partij aan de woorden van den H. Vader ge geven. „Ut omnes unum sint", „Dat allen een zijn", zoo staat in het Hooge-priesterlijk gebed, wy zyn toch al zoo ver af van de eerste Christen- tyden, waarin men kon zeggen: „Ziet, hoe zy elkander liefhebben." Op geestige wijze hekelde spr. het dwaze op treden van een professor Veraart, die meent, dat alleen hij het bij het rechte einde heeft, om dan de liberalen aan de kaak te stellen, die zeg gen, voor handhaving van het Gezag te zyn, maar in een vergadering van den raad van Haarlem eenige jaren geleden stemden tegen een motie, de „Tribune" uit de openbare lees zaal te weren. Men heeft altyd geschermd met het vrye woord en in naam daarvan zelfs de communis ten beschermd, toen zy op het Malieveld te 's-Gravenhage opruiende redevoeringen gingen houden. Maar toen hier de party van Mussert een vergadering hield, vormden de communis ten knokploegen. In naam van het vrye woord! Het wordt tijd, dat wy de communistische me thoden na de verkiezingen op de communisten zelf gaan toepassen. (Donderend applaus). Nationaal wil men allemaal zyn, maar wy katholieken Waren nationaal in 1918, toen wij Nederland en Oranje gered hebben! (Donderend applaus). Om besproken te worden, moet men tegen woordig Jood zijn en dan een beetje vervolgd. Maar wij katholieken kennen 19 eeuwen van vervolging. Als weer eens zustertjes van de armen of Jezuïeten vervolgd worden, houden wy ons aanbevolen voor een protestvergadering. Men roept om een sterken man. Maar op een kalmen Zondag, op het sobere woord van de leiding, gingen 268.000 van de 335.000 betalende leden der R. K. Staatsparty stemmen over de grosiyst. Een socialistisch collega, aan wien spr. dit mededeelde, stond over dit resultaat ver baasd en zeide: „Dan kan zoo'n partij meer!" En spr. heeft er bij gevoegd: „Zoo'n party kan elk avontuur keeren." (Donderend applaus). Spr. waarschuwde dan met klem, de eenheid te bewaren, om niet te vallen in de handen van een zootje wellustelingen. Spr. zegt dat in het belang van huisvaders en him gezinnen, in het belang van allen. Over 20 Jaar, heeft spr. eens gezegd, dat men over de S. D. A. P. zal spreken als oVer een ver leden. Hy heeft die tydruimte nog te wijd ge nomen. Neergedonderd van haar hoogte is het marxisme in Duitschland. Walging gaat overal uit tegen haar tweeslachtigheid. Begrijpt men nu het maanwoord van onze geestelijke herders, door op staatkundig gebied een advies te geven? Men heeft zoo dikwijls gezegd, dat het katholicisme op zijn laatste bee- nen liep. Dat heeft ook een Marx gezegd, die 50 jaar dood is. En thans is zijn leer vertrapt door één krachtmensch in Duitschland. Spr heeft indertijd tegen den socialist Nagtzaam gezegd in den Haarlemschen raad, dat, als het socialisme er niet meer is, de R. K. Kerk m jeugdige frischheid er nog steeds zal zyn. Dan ging spr. na de grootsche monumenten door menschen opgericht, maar ten koste van de millioenen menschen, die tot den arbeid daar aan werden voortgezweept door de oprichters. Dat is de geschiedenis van heidenen. Maar onze vaderen dan? Hebben zy niet als mollen onder den grond geleefd. Zijn zij niet gemarteld onder een Hendrik VIII? Zuchtten de Bisschoppen niet in den kerker gedurende den Kulturkampf van een Bismarck? zyn wij sinds Willem van Oranje niet 3 eeuwen lang verdrukt en ver trapt, zoodat men zelfs O. L. Heer op zolder niet kon aanbidden? Dat waren onze vaderen dapperder dan wy. Maar God schonk ons de gift van 26 April a.s. Dan zal het zyn „Vindi- camus hereditatem patrem nostrorum", „Laten wy het erfdeel onzer vaderen handhaven". Maar dat niet alleen, wy moeten vooruit. Vooruit in de blyde stemming van het Paaschfeest. En daarom: „Excelsior! Alleluja! Vooruit!" Aan het einde van zijn met buitengewone aan dacht gevolgde rede werd mr. Bomans een ova tie gebracht, welke klonk als een klok. En voorzitter Brinkman volgde by het dank woord aan de sprekers nog een krachtige aan sporing tot stemming op nummer 1 van lyst 25 Paasch-Maandag had de plechtige kerkelyke viering plaats van het zilveren priesterfeest van den Zeereerw. Pater Petrus Niele O. F. M. Rectoir der St. Franciscuskerk aan de Laan- derstraat te Heerlen. De jubilaris droeg om 10 uur een H. Mis van dankzegging op met assistentie van den Zeer' eerw. Pater Anacletus Nielen O.F.M., broer van den jubilaris, als presbyter assistens, en de Weleerw. Paters Franciscanen Salesius van Rectoraat Laanderstraat als diaken, Parthemus Windhorst, uit Heerlen en te Sittard werkzaam, als subdiaken en Calasancus, van 't Rectoraat Laanderstraat, als ceremoniarius. Na afloop der plechtigheden bood 't zang koor den Jubilaris in 't klooster een prachtige eiken priesterkoor-lessenaar aan. Gelegenheid tot complimenteeren was op den eigenlijken feestdag, 29 Maart j.l. reeds gege ven, waarvan toen velen gebruik hebben ge maakt. De R. K. Limb. Middenstandsbond, waarvan Pater Nielen reeds vele jaren geestelyk advi seur is, bood den jubilaris een cadeau aan in den vorm van meubileering van een der ver trekken van 't nieuw te bouwen patronaat. Den laatsten tyd werden in Haarlem en omgeving herhaaldelijk inbraken bij de politie gemeld. Had de inbreker nu eens meer, dan eens minder succes, zyn werken gaf toch biyk van een „systeem". Toegang verschafte hij zich geregeld door ruitjes te vernielen, soms zelfs was hy zoo brutaal ze met een steen in te werpen. Deze ruitjestikker was zoo langzamerhand een ge vreesd iemand geworden. De menschen durf den des avonds, zelfs overdag nauwehjks meer hun huis alleen te laten. Men was bang, dat by thuiskomst een hoop glasscherven de voor bode was, dat een met moeite en zorg byeen- gegaard spaarcentje, ook wel eens een spaar bankboekje of andere geldswaardige papieren in handen van den „gevreesde" overgegaan waren. Maar het uur der verlossing van dezen schrik heeft waarschynlyk geslagen. De recherche heeft Dinsdagmiddag den 36- jarigen timmerman v. L. uit Haarlem aange houden, die bekend heeft zich aan verschei dene inbraken, o.m. te Bloemendaal, te heb ben schuldig gemaakt. Hiertoe behooren ook diverse inbraken, waarvan den laatsten tyd melding gemaakt werd. De man is in bewaring gesteld. Laten we hopen, dat het politierapport voor- loopig van „inbraak vrij" moge zijn! Men schryft ons: Aangezien niet van alle vereenigingen, die over vaandels en banieren beschikken de adres sen bekend zyn, richt het sub-comité voor het Vaandel-défilé op de Groote Markt op 27 April a.s. ter gelegenheid van de Willem de Zwijger herdenking, door de vriendeiyke bemiddeling van de dagbladen, nog eens een oproep tot alle vereenigingen en organisaties, die nog geen besluit tot deelneming kenbaar maakten, zich zoo spoedig mogelyk schriftelyk of telefonisch (no. 11816) aan te melden bij H. L. Warnier, Kleine Houtweg 47. De bedoeling is dat zooveel mogelyk vereeni gingen vertegenwoordigd zyn by de plechtig heid op de Groote Markt door een deputatie van enkele leden of bestuursleden met vaan del, vlag of banier. Het verzamelpunt is het terrein van de Stads-Doelen, waar de opstelling te 2.30 n.m. zal plaats hebben. Langs Botermarkt, Verwulft en Groote Houtstraat zal naar de Groote Markt worden gemarcheerd. Na de toespraak van den Burgemeester zal gedefileerd worden langs het Stadhuis. Aan iedere deelnemende vereeniging of or- Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000 ganisatie zal een fraaie gedenkpenning wor den aangeboden. Ter gelegenheid van de herdenking van den vierhonderdsten geboortedag van Prins Willem van Oranje zullen Donderdag 27 April 1933 des avonds om kwart over 8 byeenkomsten gehou den worden in de aula van het Kennemer Ly ceum te Overvéen en in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout. Het programma voor de eerste by eenkomst vermeld o.a.: Openingsrede door jhr. mr. C. J. A. den Tex. burgemeester van Bloemendaal; drie stukken voor strykkwartet van H. Purcel en concerto grosse van A. Vivaldi, uit te voeren door een kamerorkest der H.O.V. onder leiding van Frits Schuurman; oud-Hollandsche liederen te zin gen door den heer Jacques van Kempen met begeleiding van den heer J. A. Rosekrans; rede, getiteld: „De beteekenis van Willem van Oran je" door prof. R. Casimlr, hoogleeraar te Lei den; oud-Hollandsche liederen te zingen door den heer J. H. Nelissen, met begeleiding van den heer J. A. Rosenkrans; suite in c. kl. terts van Joh. Seb. Bach, uit te voeren door een kamerorkest der H.O.V. onder leiding van Frits Schuurman (fluit-solo Johan Spies) en sluitingswoord. Het programma voor de tweede byeenkomst vermeldt: Openingsrede door den heer J. Th. Bomwater, wethouder van Bloemendaal; con cert voor strijkorkest van J. B. Lully en voor spel tot een oratorium van L. Leo, uit te voe ren door een kamerorkest der H.O.V. onder leiding van Marinus Adam; oud-Hollandsche liederen te zingen door den heer J. H. Nelissen met begeleiding van mevr. Betsy van Kempen van Leeuwen; rede, getiteld: „De beteekenis van Prins Willem van Oranje" door den heer A. van Duinkerken; oud-Hollandsche liederen, te zingen door den heer Jacques van Kempen met begeleiding van mevr. Betsy van Kempen van Leeuwen; suite in d gr. terts van Joh. Seb. Bach, uit te voeren door een kamerorkest der H.O.V. onder leiding van Marinus Adam en sluitingswoord. Beide bijeenkomsten worden met het zingen van het „Wilhelmus" besloten. Toegangskaarten zyn te verkrygen by ge meente-secretarie te Overveen; Kantoor Gas- en Waterbedrijf te Bloemendaal; Politiepost te Aerdenhout en Politiepost te Vogelenzang. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden ar rest gewezen in de zaak tegen den 25-jarigen koperslager H. J. H„ die door de Rotterdam- sche rechtbank wegens feitelyke aanranding der eerbaarheid den dood ten gevolge hebben de, is veroordeeld tot tien jaren gevangenis straf. Het betreft hier den gewelddadigen dood op het meisje Marietje van Os op 9 October 1929 in den Blij dorperpolder te Rotterdam. Het Hof heeft het vonnis der Rotterdam- sche rechtbank bevestigd. By de laatst gehouden verkiezing is de heer Anton Knibbe Dzn. gekozen tot Hoofdingeland van Rijnland. Men schrijft ons: Op Tweeden Paaschdag had er voor de gevan genen van Haarlem een welkome verrassing plaats: een mooi concert aangeboden door de R. K. ReclasSeeringsvereeniging, die daartoe de welwillende bereidvaardigheid ondervond van den Weled. heer Koop met zijn Lyceum-orkest .Philip Loots" en solozang van mej. Klooster- huis en den Weled. heer Luc. Louman. De laatsten zongen eenige zeer schoone en pas sende liederen, die, getuige het vurig applaus, uitstekend in den smaak vielen. Het orkest, dat wel het leeuwenaandeel in deze uitvoering had, maakt vooral het laatste jaren reuzenschreden van vooruitgang, dank zy zeker de bekwame leiding van den heer Koop en enkele „oud edienden" die al jarenlang hun medewerking verleenen, speciaal onder de eerste violen, waar van én bespelers èn instrumenten een byzondere tonaliteit bezitten! Dezelfde heer Koop had den Eersten Paasch dag met een koor de H. Mis met zang opgeluis terd, waarvoor ook te dezer plaatse nog onze hartelijke dank. Dit alles heeft ertoe bygedragen voor de be woners van het „ronde huis" die dagen wat te korten en met nuttige afleiding te vullen, wat zeer zeker noodig is en hun van harte wordt gegund. Goede muziek verheft en alles wat aan de verheffing der menschheid kan toedoen, is dus ook daar, en daar speciaal, welkom. De afdeeling Haarlem van de Alliance Fran- gaise houdt Woensdag 26 April, des avonds half negen, een vergadering in het restaurant „De Kroon", op welke byeenkomst de heer Georges Chenesseau een lezing met lichtbeelden zal houden over het onderwerp „l'Abbaye bénédic tine de Saint-Benoist-sur-Loire". Getrouwd: 18 April: L. J. M. Defize en J. M. Hekking. Geboren: 14 April: E. W. I. VreesKaterz. 15 April: E. M. Hetem—Mulder d. D. D. NiesteLokerman z. 15 en 16 April A. Moerel—Grooff 2 d. 16 April: G. C. Dito—Brands d; C. E. Stoute ■van Mook z; A. M. v. Doornv. d. Vaart z; M. PoelkeFeifel z; C. M. A. Léuven—Duin dam d. 17 April: A. Boschma—Schippers z; M. Sluis ■Hoogerbeets z; W. van Leeuwenvan Wes- tenbrugge d; A. Menting—Drenth z. Overleden: 15 April: M. Snel 79 jaar, Indi- schestraat; H. H. BlankertWykhuizen, 58 j„ L. Raamstraat; M. E. Allard 70 j., Westerhout straat. 16 April: J. Cassee, 65 j„ Kamperstraat; A. KenniphaasRippen, 53 jaar, Garenkokers- kade; M. Frankfort—Dekker 75 jaar, Burgwal. 17 April: A. Blom, 54 jaar, Turfmarkt; J. J. DillewUn, 62 jaar, Hazepaterslaan. Op Woensdag 26 April a.s. des middags om 3 uur vindt op het Sparta-terrein te Rotterdam een wedstrijd plaats tusschen het Proef-elftal en de Weensche profclub Admira. Het Nederlandsch Proef-elftal is, als volgt sa mengesteld Doel: Van der Meulen (H.F.C.), tevens aan voerder. Achter: Weber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.) Midden: Pelikaan (Longa), Andriessen (Ajax) en Vfcn Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Duinhouwer (Feye noord), Van der Broek (P.S.V.)Bonsema (Ve- locitas) en Van Nellen (D.H.C.). Middenstandstentoonstelling Van de com missie voor het organiseeren van de midden standstentoonstelling op 13 en 14 Mei vernemen wij, dat de belangstelling met den dag toe neemt, zoodat wat de deelneming betreft, het succes verzekerd is. De burgemeester heeft zich bereid verklaard de tentoonstelling te openen. Zaterdags is zy open van 1.305 uur en van 710 uur en Zon dags van 25 en 7—10 uur. Burgerlijke stand. Geboren: levenl. d. van A. M. de Vries—Sieben; z. van Th. Hulsbosch Warmerdam; d. van P. J. van de VenRooy- akkers; d. van J. A. ZaalbergKruit; d. van S. M. WarmerdamVermeeren. Ondertrouwd: J. Heermans en M. E. Mol; J. Krijnen en M. J Warmerdam. Getrouwd: B. H. Buter en A. L. Zwick; W. Uitermark en J. M. Wittendorp. Overleden: C. H. van Andel 59 j.; A. M. Bicker Caarten, echtg. van W. M. J. van Lut- terveld; M. van Eemond 75 j., overleden te Haarlem I'ropaganda-vergadering K. K. Staatsparty Donderdagavond zal er in het R. K. Vereeni- gingsgebouw een groote propagandavergadering worden gehouden met als sprekers mr. J. B. Bo mans en Jan de Wit, lid van „de Klare Waar heid" uit Amsterdam en aan de meeste R. K. inwoners van Heemstede geen onbekende. Om den belanghebbenden een plaats te verze keren is deze vergadering toegankeiyk voor alle R. K. kiesgerechtigden. En die zullen de zaal zeker geheel vullen. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 10 t/m. 15 April geno men 712 douchebaden en 38 kuipbaden. Aan 26 kinderen wera een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 24 volwassenen gebruik gemaakt. Stilen omgang naar Alkmaar Alhier is op gericht een afdeeling van hetGenootschap van den Stillen omgang naar Alkmaar, welke dit jaar zal plaats hebben op 7 Mei a.s. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee- ren Chr. Duijn, G. Tervoort, Joh. Böhm, G. Schoorl en C. Ruigvoom. R. K. mannen, die aan den omgang wen- schen deel te nemen, kunnen zich aanmelden bij den heer G. Tervoort, Noorderdorpstraat 22. Rijwieldiefstal Door een inwoner van Be- verwyk is aangifte gedaan dat een geheel nieuw rijwiel uit een tuintje voor een perceel aan de Willebrordstraat is ontvreemd. Gebouw „St. Bavo" Feestavond Spaarkas „St. Nicolaas". 8 uur Grossiers Kleinhan del, 8 uur Haarlemsche Inkoop Combina tie, S'4 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw St. Bavo: Oranjebond „Prinses Ju liana", 8 uur R. K. Smedenpatroons, 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur Be stuur Metaalbewerkers, 8 uur Rechtskundig Bureau, laalf 78 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Schouwburg Jansweg: Tooneeluitvoering R. K. Bond voor Groote Gezinnen, 8 uur. Patronaatsgebouw Teylerplein: Propaganda- verkiezingsvergadering. Sprekers de heeren Max van Poll en J. Ph. H. Castricum, 8 uur. St. Joseph's Gezellen gebouw: Jansstraat, Ontwikkelingsclub, 9 uur. Hotel St. Jan: Jansweg, R. K. Bond van Technici, 8 uur. Rembrandt-theaterBioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-sound-thaaterBioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 1167L EL K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Itraamverzorging „Wit-Gele Kruik" ge vestigd Kinderhoisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 2—3 uur, St. Bavo, Smedestraat 23; Donderdag van 2—3 uur Damiatestraat I; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis". Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 2—2.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begynhof 2; Damiatestraat 1; Leidschevaart 2. Vraag 1. Wat is de mooiste en rustigste fietsweg van Heemstede naar Baam? Hoeveel K.M.? 2. Wat is de mooiste fietsweg van Heemstede naar de Betuwe? Hoeveel KM.? 3. Wanneer is de Betuwe op zijn mooist? Antw. 1. Heemstede, Ringvaart Haarlemmer meer, Hoofddorp, Ringvaart Haarlemmermeer, Aalsmeer (12,5 K.M.), Bovenkerk, Amstelveen (22,5 KM.), Ouderkerk, Abcoude (34,5 K.M.), Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Oud-Loos- drecht, Loosdrecht, Hondebrug, Hilversum (57 KM.), Hooge Vuursche (rijwielpad volgen), Baam. Totaal 67 KM. 2. Daar geen eindpunt opgegeven is, hebben wy de route laten eindigen in Nymegen. Heem stede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht (50 K.M.), Vechten, zyweg naar Werkhoven, Cothen, Wijk bij Duurstede, Rijswyk, Zoelen, Drumpt, Tiel, Wamel, Leeu wen, Druten (49,2 K.M.), Afferden Winssen, Ewyk, Beuningen, Weurt, Nijmegen. Totaal 120 K.M. 3. Eind April-Mei. Vraag: Welk is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Nieuwerkerk a. d. IJsel en hoe veel KM.? Antwoord: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden, Zoeter- woude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, De Kruisweg (38,5 K.M.), Kruising bij het station Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssel. Totaal 53 KM. ruim. WOENSDAG, 19 April. Vorige koersen Heden Londen 8.48# 8.53# Berlijn 58.72# 58.25 Parijs 9.754 9.74# Brussel 34.52 4 34.53 Zwitserland 47.87# 47.85 Weenen Kopenhagen 37.75 38.00 Stockholm 44.75 45.00 °sl° 43.50 43.50 New ïork (cable) 2.46 2.41 Rome 12.70 12,5714 fjaag 7.38 7.35 Madrid 21.00 21.12# Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 6 Nederland 1919 101# Nederland 1916 103 4 Nederland 1931 100 5 Nederl 1932 100% 4% N Ind 1926 AB 914 Duitscht Von n „pyi 1 404 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mil. industrieën Onliever Calvé Delft 60 50 59# 82 494 UDU Kunstzijde Alg Van Berkel'e Pat. Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned Ford 16 11414 11344 7% |7A', 32)4 industr. Buitenlui Anaconda Bethlehem Steel O 8. Steel O 8. Leather intern Nickel 10 Mijnbouw Boeton Mijnbouw '2 Alg. Exploratie '23 Red jang Lebong 108 Petroleum Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 16 14414 82 4# 6Ja 101)4 103# 10014 IC0% 91# 40 60 50 50 «2* 49# 2714 >a# 115 1% 14# I'K. 17# 52# 4 10 12 I17§ 107# 16 144# t2 4# 654 Vorige koersen Heden SheU Union Oil 5% 5#, Rubber A'dam Rubber 60# Bandar 40 Oen Batavia Rubber 25# Serpadladl 17# Sllau V. I. O. O. Allied tntercontln. Rubber 16 26 22 l#i 61# 40# 25# 18# 16 27 22 1H Scheepvaart Java Ob Japan Soil Amerika Lijn Dito Gem Elgend. Kon Ned Stoomb llM •'•heepvaart-Unle 49 32 2# 2 Suiker H. V. A180 Jav. Cultuur 125 N I 8 D81 Poerworedjo 4# Vorstenlanden 40 Actions idem 28. CO rabah DeU Batavia 122 Oude DeU 112 Oostkust 15 Senembab 122 spoorwegen Union Pacific 64# Wabasb 2 Brie 5 Kansas City South. 6 South Ratlw 6# 5 Is ex-dividend. 32 2* 2# 11# 179# 125 62 4# 40# 28.00 123 112 15 123 63 2 4# 8 6# piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii»|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2