Gezag en de gezagdragers KATHOLIEK ONDERWIJS WOENSDAG 19 APRIL Twee onderscheidingen Veertig-jarig jubileum van de Haarlemsche diocesane on- d erwijzersveréeniging ,tSt. Augustinus" De f eestvergadering Rede prof. Heskes CRISIS EN STEMBUS Waarom stemmen katholieken op de R.K. Staatspartij? Rede van Mgr. Aengenent RIJKSINKOMSTEN- EN VERMOGENSBELASTING De plaats van Haarlem Orgelbespeling VERKEERSONGEVALLEN Politiemotor en auto Verstoorde vreugde VOETBAL FAILLISSEMENTEN KinheimZeeburgia Men schrijft ons: DERDE BAD TE ZANDVOORT Aanbesteding Huis vlij t-tentoonstelling Verjaardag Prins Hendrik Tentoonstelling Speeltuinwerk Bijzonder onderwijs Als de tafel gedekt is, de dampende soep ons wacht, dan weten wij, dat we weer gaan smullen, want die soep is Maggi'sSoep dus... soep van kwaliteit BILJARTER Nobelsbeker SCHOOLWEDSTRIJDEN HAARL. VOETBALBOND Uitslagen van Dinsdag DAMMEN Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub 462e STAATSLOTERIJ Union Paaschtournooi Schoolvoetbal te IJmuiden }1186 11194 11202 11214 11310 11391 11405 Dinsdag hield de Diocesane Vereeniging voor K. Onderwijzers „St. Augustinus" in het Bisdom Haarlem bij „Brinkmann" te Haarlem haar 41e Algemeene Vergadering. Onder de gasten der vereeniging merkten ^e o.m. op den inspecteur van Jiet L.O. in de inspectie Haarlem, den heer H. v. d. Weyer, hen hoofdinspecteur van het L.O., rector Nolet, °ud-inspecteur Weustink, en den voorzitter van de ver. Hoofden van Scholen, Badoux en tien heer v. d. Borg, vice-voorzitter van St. Lebuinus. Nadat de voorzitter, de heer H. G. de Boer tie vergadering op de gebruikelijke wijze ge opend had, verwelkomde de voorzitter der afd. Haarlem de collega's in de bloemenstad, waar door de heer de Boer spr. dankzegde, waarna hij een korte inleiding hield, waarin hij het veerigjarig bestaansfeest in herinnering bracht etl op de belangrijkheid wees der agenda voor deze vergadering, omdat daarop als te behan delen punten voorkomen: uitbouw der orga nisatie van katholieke onderwijzers over ge heel Nederland en het feit, dat de beslissing over den organisatievorm der naaste toekomst kan leiden tot de nabije opheffing der Sint Wiliibrordus-federatie. Namens het geheele bestuur vroeg hij, dat bij de bespreking over den organisatievorm alles zou worden verme den wat de bestaande jarenlange vriendschap 2°u kunnen verstoren. Tenslotte wees hjj op de belangrijkheid der a.s. verkiezingen en op het belang, dat de katholieke 'onderwijzers hebben bij een sterke katholieke staatspartij. Aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin berden telegrammen van aanhankelijkheid en «ouw gezonden. Nadat aan de afgestorvenen der vereeniging e®n kort gebed gewijd was, werd de heer J. Kamp, lid van het hoofdbestuur herkozen, evenals de federatiebestuursleden H. G. d. Boer H. Th. v. Kwijt en de plaatsvervangers de heeren Th. Kloosterman en H. S. v. d. Putte eb de heer A. Gussenhoven, lid van de St. Al- tohsuscommissie. Op voorstel van het hoofdbestuur werd be goten dat personen die voor hun toetreding tot tie vereeniging als leerkracht aan een school het Bisdom Haarlem werkzaam waren, pas tirie maanden na hun toetreding recht hebben °P bijstand door of namens de vereeniging. Op een voorstel van de afd. Hillegom om het Hoofdbestuur op te dragen te onderzoeken of tie Besturen der R. K. Scholen genegen zijn 'oor iedere leerkracht X te storten in een stichten retraitefonds (desgewenscht het bestaan St. Clemensfonds), waardoor 't mo gelijk wordt dat iedere onderwijzer(es) koste loos een retraite kan meemaken in één der re traitehuizen in ons Bisdom, gaf het hoofdbe stuur toezegging om de St. Alfonsuscommissie t® verzoeken voorstellen te doen tot oprich ting van een retraitefonds op breederen grond ig dan het reeds bestaande St. Clemensfonds. De afd. Hillegom trok haar voorstel in. Een amendement, waarop het prae-advies van het hoofdbestuur voor aanneming luidde, conclusie trok over het verplichte leervak: lichamelijke Opvoeding, werd aangenomen, °bder dank aan de Commissie die hiervan opport uitbracht. Een amendemen daarop van de afd. Am- verdam werd eveneens aangenomen. Over een voorstel van het hoofdbestuur om biet de hoofdbesturen der vier zuiderbonden te komen tot een nieuw te vormen federatie, ontspon zich een heftige discussie. Dit voorstel werd aldus in de agenda be handeld: 1. Het dagelijksch bestuur der federatie be gaat uit één persoon uit het hoofdbestuur van elke aangesloten Diocesane vereeniging aan te lijzen door het desbetreffende hoofdbestuur. Het wordt bijgestaan door een gesalarieerd ad ministratief ambtenaar, die voor dit werk be hoorlijk is onderlegd. Hij is geen bestuurslid her federatie. 2. Het bestuurslichaam, bestaat uit de vol tallige hoofdbesturen der Diocesane Vereeni- eibgeri. Voor elk begonnen 100-tal leden kan hoor een organisatie één stem worden uitge bracht. Elke diocesane vereeniging regelt zelf, hoe zij haar toegewezen aantal stemmen ^enscht uit te brengen. De kosten der vergaderingen worden door he Pederatiekas gedragen. 3. Jaarlijks wordt een algemeene federatie- yergadering gehouden. Elke afdeeling van iedere aangesloten Diocesane vereeniging zendt voor ieder begonnen 100-tal leden een stemge- rechtigden afgevaardigde naar die federatiever- Sadering. Zij heeft een adviseerend karakter. Besprekingspunten worden door de afdeeling via de hoofdbesturen ingediend die niet het ïecht hebben deze niet op de agenda te doen Kaatsen, noch ze van een prae-advies te voor- Ven. De Alg. Federatievergadering kan haar méé- hing over de op de agenda geplaatste bespre- hihgspunten door stemming doen blijken. 4 De bestaande toestanden in de Bonden betreffende de ondersteuningsfondsen blijven Gehandhaafd. In' de middagvergadering werd een vrij uit- v°erige discussie gehouden, waarin de diverse afdeelingen het zwaartepunt van deze voor dellen de verandering van de vereeniging van Wetgevend in adviseerend lichaam in het ge- hing brachten. Ook het mogelijk verlies van het eigen orgaan „Het Katholiek Schoolblad" vormde een voornaam punt in het debat. In take deze groote kwestie verzocht het Hoofd bestuur de vergadering één der beide volgende °Pdr achten: I. Hetzij stappen te doen om toe te treden bot de op bovengenoemde grondslagen te vor- inen federatie; II. of pogingen aan te wenden tot de vor ming van één Federatie op andere dan ge doemde grondslagen. In de toelichting gaf het Hoofdbestuur met Sroote meerderheid de voorkeur aan de aan neming van het voorstel genoemd onder II. Voorstel I, het voorstel van de vijf bonden, hi stemming gebracht, werd met 138 tegen 10 gommen verworpen. Het voorstel van het Hoofdbestuur onder II werd met 110 tegen 38 stemmen aangenomen waarna deze werkver gadering met den Christelijken groet gesloten Werd. Des middags werd te Haarlem een groote ïeestvergadering gehouden. oud-adviseur, pastoor Beukers; de heer Maar- tens, een der initiatiefnemers voor de oprich ting van St. Augustinus, en de eere-leden veteranen, de heeren Jansen en Wittenberg. Spreker dankte de vele schenkers van bloem stukken. Intusschen was Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent met Deken Sondaal uit Haarlem, ter vergadering gekomen. Nadat de gasten aan den Bisschop waren voorgesteld, noemde de voorzitter het een voorrecht het 40-jarig ju bileum te kunnen vieren in tegenwoordigheid van Mgr. en van een vertegenwoordiger van den Minister. Spreker zeide, dat de vereeniging van 263 leden tot 2600 gegroeid is en dat ze 18 afdee- lingen telt, waarvan er één zelfs 400 leden mag boeken. Veertig jaren geleden was het bijzonder onderwijs nog het zwarte schaap, de bijzondere onderwijzer miste een rechtspositie, eigen weduwen- en weezenpensioen, een salaris regeling, wel eens den moed om strijd te voe ren. Mgr. Spoorman heeft de eerste t jen tot verbetering genomen. Thans kan de veree niging bogen op ontzettend veel verbeteringen, met medewerking van de zuster-vereeniging en de> r.k. Kamerfractie. Het katholiek onder wijs in dit bisdom werd levensvatbaarheid ge geven, waarvoor spreker hulde bracht aan de oude garde. OnQer de H. Mis hebben velen dank gebracht voor de verkregen resultaten. Dank wilde spre ker thans uitspreken aan de bisschoppen, aan de Vereeniging Hoofden van R.K. Scholen, dc initiatiefnemers, aan de geestelijke adviseurs en allen, die in den loop der jaren hun kracht en energie aan „St. Augustinus" gaven. Maar ook Qe mannen van vandaag bracht de voor zitter hulde en dank voor het moeizaam ver richte en nog te verrichten werk. Wij zijn ons met onze 2600 leden bewust Mgr. aldus spreker, dat wij een zending hebbèn te vervullen en dat het amendement van de bis schoppen ons richtlijnen geeft. In de toekomst zullen wij ons blijven geven aan de opvoeding van het kind, in het ééne ware Licht van Christus en met een Oranje- Hart voor wettig staatsgezag. Spreker bood den bisschop tenslotte een som gelds aan, voor de besteding, waarvan overleg met den plebaan gevraagd werd. De geestelijke adviseur Prof. P. J. M. Heskes, wijdde vervolgens het nieuwe vaandel der ver eeniging in. Over deze onderwerpen spreken zoöals wij reeds gemeld hebben de heeren Max van Poll, lid der Tweede Kamer en J. Ph. M. Cas- tricum, lid van den gemeenteraad, Donderdag avond a.s. in het partonaatsgebouw, Teylerplein Wfj behoeven eigenlijk deze beide sprekers bij de katholieke kiezers van Haarlem niet te introduceeren. Beiden hebben lange jaren voor het algemeen belang, speciaal voor het belang van het katholieke volk op de bres gestaan en beiden zijn ook als sperkers gevierd en gaarne gehoord. Wij verwachten dan ook, dat de katholieke kiezers in het bijzonder van Haarlem-Oost Donderdagavond in grooten getale zullen optrek ken om nogmaals een krachtig en met daverend enthousiasme te onderstreepen, dat alle katho lieken alléén op lijst 25, de lijst der -R. K. Staatsparty, zullen stemmen. De voorzitter, de heer H. G. de Boer, sprak allereerst een welkomstwoord tot de vele gas- te weten: de vertegenwoordiger van den fluister van onderwas, de heer H. v. d. Weyer, ^pecteur te Haarlem, de hoofdinspecteur van het R.K. Byzonder Onderwijs, Prof. Nolet, de 'ertegenwoordigers van de Vereeniging van Hoofden van RJC, Scholen, de heeren Badoux eh Bertels; van de St. Lebuïnus-Vereeniging; oud-inspecteur, de heer G. Weustink; de Op dit moment het woord te mogen voeren, is de groote eer, die het H- B. zoo welwillend was mij toe te denken. Dat woord te mogen wijden aan de beteekenis van uw juist by dit jubilé gereedgekomen vlag, dat is mü om meer dan' één reden een ware vreugde. Laten het enkele meditatie-gedachten zijn, waar 't zinvol lyn- en kleurenspel van uw vlag ons inspireert. Ze te overwegen juist op dezen dag, kan niet anders dan nog meer zin en inhoud geven aan de fees telijke stemming, waarmee we het veertig jarig bestaan van onze vereeniging herdenken. Toen er verleden jaar stemmen opgingen om een bondsvlag voor de Augustinus-vereeniging, toen voelden we, dat zooiets noodig was. Een vaan of vlag moest ons begeleiden, of legitimee- ren, zoo dikwyis wij in het openbaar verschy- r.en. wy moesten, zonder lange betoogen, met een greep kunnen getuigen van de hooge en heilige idealen, die een katholiek onderwijzer bezielen; idealen hoog en heilig want volbloed katholiek. Daar noemde ik reeds, in kort bestek, wat ik u hier te zeggen heb. De füne symboliek van onze vaan ze behoeft geen explicatie, maar verdient te meer meditatie die fyne symbo liek verhaalt ons en een ieder, die slechts zien wil, wat er leeft in het hiart van ieder onzer waarachtige leden; wat er onder ons aller da- gelijksche dagtaak een hoogheilig levensprogram leeft als de altijd frissche bezieling van den dageiykschen dag. Ja, wy zyn het, naar wie de huisvader van het evangelie uitging, toen hij werkende handen zocht voor het binnenhalen van den oogst; wij zyn het, tot wie de Kerk het groote zendingswoord herhaalt, eenmaal tot haar gesproken: Gaat en onderwast. En dat is geen fictie, dat is schoone werkeiykheid; het leerend en leidend gezag in de Kerk ziet uit naar krachten (en vindt ze in u), die haar de taak verlichten zuilen om de altyd weer komen de geslachten binnen te voeren in de gedach- tenwereld, die wij de katholieke levensbe schouwing noemen. Neen, vindt dat nu niet een te groot woord voor de simpele verhalen, die gij uw kinderen vertelt uit het evangelie, voor den eenvoudigen uitleg van 't Catechismuswoord, vooral niet voor uw uit diepe overtuiging ko mende vermaning, die een onberekenbaren in vloed heeft op de kinderziel. Ja, meer dan ge leerde disputen en vertoogen over levens- en wereldbeschouwing zal dit uw werk menschen maken, die al de ons omringende werkeiykheid en het menschenleven zelf zien als gericht op en beheerscht door God en door God alleen. De Kerk, het Goddeiyk instituut, dat op u rekent, zie 't verzinnebeeld in den gemetselden boog op de kolommen; de zending, die ze u toe vertrouwt is een deel van haar eigen zending; het verlossingswerk uit te- dragen over de we reld onder de volkeren, in de harten van alle menschen; <"ie zending: aan uw kinderen 't be- wustzyn bü te brengen, dat ze als kinderen behooren tot een verlost volk van God, waarvan het kruis het eeuwen-oud symbool is en alle eeuwen blijven zal. Het licht op den kandelaar, dat, nietwaar, moet uitstralen, naar Christus' woord en niet onder de korenmaat verborgen mag blyven; het is de eigen rijkdom, de eigen geestelijke rijkdom, die iederen opvoeder eerst maakt tot wat hy wezen wil. Dat stralende licht, het is misschien niet alleen uw weten maar het is misschien nog meer van uw echt katholieken zin- Dat is het, waarop de Kerk rekent, als ze u een deel van haar leeraarstaak toevertrouwt. Aan dat licht, dat van u uitstrale alle dagen, ontsteekt het kind 't zijne. Met dat licht zal 't door het leven gaan, het zal de wereld en de levens werkelijkheid in datzelfde licht bezien. Dat zyn twee kiemen, die domineeren in onze vlag: het rood en het groen. Het rood mag het biyde symbool zyn van uw apostolische liefde, waarmee gij dagelijks het kind tegemoet treedt, de liefde, die alleen een vruchtbaar onderwijs, een waarachtige vorming mogehjk maakt; het symbool van die liefde, die gy in u zelve als het kostbaarste kent wat ge bezit, de liefde voor uw school, uw '.Jas, uw kinderen; de liefde, die als de blijvende stuwkracht van binnen u zelf zoo veel meer waard is dan alle uiteriyke gaven en talenten. Het groen op uw vaan vertegenwoordigt het onverwoestbaar idealisme, waarmee gy uw taak bezielt, de biyde hoop op de generatie van de naaste toekomst, die gij mede helpt vormen, het verzinnebeeldt ook de groote toekomstdroo- men, die ieder kind op de schoolbanken droomt en waarin gy wil het goed zijn een zoo groote plaats behoort in te nemen. Maar boven alles moet ik uw aandacht vragen niet voor een of ander bijzonder symbool, maar voor den geheelen geest, de mentaliteit, waar van deze vlag een openbaring wezen wil. Het stelt niet uw organisatie voor als een schip, dat stormen en zeeën moeizaam maar glorieus trotseert, hoewel toch de veertig jaren geschiedenis ons luide doen weten, dat alleen knappe stuurmanskunst ons in staat stelt na veertig jaren aan alle posten een zoo gunstige positie te kunnen melden. Ook spreekt uw vaan niet van de kracht der massa, van de macht, die alleen reeds .met uw aantal gegeven is, het suggereert geen strijd noch overwinning, hoewel toch nooit zooals vandaag het leden-aantal binnen onze vereeni ging gestegen is. Uw vaan spreekt het allereerst van het indi vidu, van den enkeling en dan nog niet naar het uiterlijk optreden, maar naar het inner lijke in dien enkeling, naar zijn gerijpt idealis me, naar zijn zielerijkdom, naar zijn overvloed van zielewaarden, waarvan hy mededeelt aan I anderen, die daarom komen vragen, zooals het licht, dat zich wegschenkt en zich vermenig vuldigt zonder daarbij zelf in te boeten. En wat toch onze vlag maakt tot het hoog- gedragen organisatie symbool? Het is de weten schap, dat we allen in deze symboliek onze zie len weerspiegeld zien, dat deze vlag de inner- J lijke waarden vertolkt, die wy in elkander weten en wenschen; de wetenschap, dat op dit doek geschreven staat het innerlijke, dat ons meer dan de uiteriyke banden bindt. Na dezen vaandelgroet, als ik dat zoo noemen mag, rest mij nog eene schuld. Het zij mij ver gund, hier een oogenblik terug te komen op het officieele schrijven van het H. B. aan den kun stenaar, die onze vlag ontwierp en liet uitvoe ren, de heer Jan Wiegman van Heemstede, ze ker nu we het genoegen hebben hem op onze uitnoodiging by deze plechtigheid aanwezig te zien. Mynheer Wiegman mag ik volstaan met dit eene woord; ik ben van harte bly den dank van uw opdrachtgeefster, de St. Augustinus- vereeniging, zoo openly k te mogen overbrengen. En beter dan een lange toespraak meen ik te doen door aan uw adres het gesprokene in dit eene woord samen te vatten: Mijnheer Wieg man wy zijn u dankbaar, omdat u zoo juist be grepen en zoo schoon vertolkt hebt, wat een katholieke onderwyzer is en wezen wil. Hierna kwam Z. H. Exc. Mgr. J. D, J. Aenge nent aan het woord. Met meer dan gewone aandacht heb ik het laatste nummer van het R. K. Schoolblad ge lezen, aldus Mgr. Gy wildet dezen dag in het teeken van dankbaarheid jegens God stellen en daarom was het my een vreugde des morgens het H. Misoffer uit dankbaarheid voor de ver eeniging op te dragen. Ook las ik in uw orgaan, dat gij uw dankbaarheid wilde betuigen aan het bestuur, aan uw voorzitter. Daarom zal het u ten zeerste verheugen, dat deze gloriedag voor den voorzitter bekroond zal worden, omdat Z. H. den Paus aan den heer de Boer het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend heeft. (Lang durig applaus.) Maar Z. H. heeft ook aan het bestuurslid, den heer Brugman, hetzelfde eereteeken ver leend (langdurig geestdriftig applaus). Mgr. bood beiden heeren zijn gelukwenschen aan en hoopte, dat zy nog vele jaren hun krachten in dienst der vereeniging zouden mo gen geven. Ook de bisschop aldus vervolgde Z. H. Exc. is vandaag ten zeerste dankbaar voor den j vermogens het grootst in 's Gravenhage, ter- heerlyken arbeid door de Dioc. Ver. gedurende wyl Haarlem voor de vermogensbelasting de 40 jaren verricht, waardoor het godsdienstige I laagste cijfers heeft. Het grootst is het gemid- peil van onze Katholieke Jeugd hoogerop ge- j held inkomen en vermogen in 's Gravenhage, voerd werd. Het is van ontzettende beteekenis, j dan vo'gen voor de inkomstenbelasting in be- welke onderwyzers men in zyn jeugd gehad j iangrykheid Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, heeft. Mgr. heeft in Delft door en door katho- j Haarlem en Groningen en voor de vermogens- school aan de Slachthuisstraat hoek Byzan- tiumstraat. aldaar; dat ieder ingezetene, alsmede het adressee- rend schoolbestuur binnen 30 vrije dagen van genoemd besluit by Gedeputeerde Staten dezer Provincie in beroep kunnen komen; en dat gedurende dien termijn alle bescheiden, op deze beslissingen betrekking hebbende, kos teloos voor een ieder ter inzage liggen ter se cretarie der gemeente (5e afdeeling). Voor de 46 gemeenten boven de 20.000 inwo ners en voor de provinciën bevat het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek de cyfers van het aantal aangeslagenen in de ryksinkomsten- en vermogensbelasting 1931- 1932 van het bedrag der inkomsten en der ver mogens, van het bedrag der belasting in hoofd som en van het gemiddeld inkomen en vermo gen per aangeslagene. Tevens zijn voor die ge meenten en voor de provinciën cyfers opgeno men die aangeven de onderlinge verhouding der aangeslagenen in enkele inkomens- en ver- mogensgroepen. Zij betreffen alle het belasting jaar 1931-1932. Voor de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners zijn de cyfers voor de ryksinkomstenbelasting gemiddeld inkomen per aangeslagene: Amsterdam 2.417, 's Gravenhage 2.970, Groningen 2.397, Rotterdam 2.441, Utrecht 2.420, Haarlem 2.406. Vermogensbelasting (gemiddeld vermogen per aangeslagene in duizenden guldens): Amster dam 104, 's Gravenhage 116, Groningen 71, Rot terdam 112, Utrecht 80, Haarlem 75. Het bedrag der inkomsten is het grootst in Amsterdam; daarentegen is het bedrag der In de Groote Kerk Donderdag 20 April des middags van 34 uur zal een orgelbespeling gehoudf worden in de Groote of St. Bavo- kerk. Het programma vermeldt: „Meinen Jesum las ich nicht", Choral mit Variationen van J. G. Walther. Fantasie G gr.t. van J. S. Bach. Allegro en Menuet uit Fire Music; Air „o sleep, why dost thou leave me" van G. F. Handel. Fantasie C.gr.t. van S. Saint-Saëns. Cantilène van G. Piemé. Grand Choeur alia Haendel van A. Guilmant. Dinsdagmiddag half vyf is een politiemotor van de gemeente Bloemendaal, welke van links naar rechts den weg overstak en in de richting Santpoort reed, in botsing gekomen met' een auto, die van de richting Santpoort kwam. Agent M., die in het zijspan zat, werd er uit geslingerd en kreeg schaafwonden aan hoofd, handen en beenen. Na voorloopig door een lid van den Ongevallendie nut verbonden te zijn, werd hy per particulieren auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracrt. Na verbonden te zyn kon hy zich naar huis begeven. Berichtten wy dezer dagen dat het echtpaar v. GelderenM. van der Laan den 27sten dezer den dag hoopte te herdenken dat het 60 jaar geleden in den echt werd verbonden; dit heeft niet zoo mogen zijn. De echtgenoote heeft dit niet meer mogen beleven en is den eersten Paaschdag plotseling gestorven. lieke onderwijzers gehad en daarvoor is hy ten zeerste dankbaar. Twee feiten hebben vandaag krachtig tot Mgr. gesproken. Allereerst de door den voorzitter aangeboden gift ter verfraaiing van de Kathe draal. Daaruit spreekt uw aanhankelijkheid, eerbied en liefde voor het kerkelyke gezag, al dus Mgr. Dat zult ge ook uw kinderen inpren ten en dat is een van de groote factoren in het hedendaagsche katholieke onderwys. Daarnaast heeft het Mgr. getroffen, dat de voorzitter den vertegenwoordiger van den Minister handhaving van het wettig staatsgezag heeft toegezegd. Eerbied voor de gezagsdragers is vandaag hoogst noodig. Practisch bestaat voor de groote menigte geen verschil tusschen eerbied voor ge zag en gezagdragers. Er is slechts een theoretisch verschil. Deze twee feiten hebben Mgr. bewezen, dat er in de vereeniging volledige onderwerping aan gezag en gezagdragers leeft. En dit zult ge uwe kin deren ook inplanten, aldus Mgr. Door de onder scheidingen is de vereeniging nog nauwer aan het gezag gebonden. Pro Ecclesia et Pontifice! Nogmaals herhaalde de bisschop zyn stelling: Wilt ge uw kinderen een opvoeding in Katho lieken zin geven, dan zult ge ze aanhankelyk- heid, eerbied en liefde voor gezag en gezag dragers moeten inprenten. Gods beste zegen zy u en uwe vereeniging in de komende tien jaren toegewenscht! De vice-voorzitter, de heer Kamp wenschte den voorzitter daarna namens de geheele ver eeniging geluk met zijn onderscheiding. De heer Brugman dankte den bisschop be wogen voor de onderscheiding. Het is spreker een geluk, vooral omdat door dit eereteeken de R. K. Openbare onderwyzer geëerd wordt. Hon derden doet het leed, dat ze zich niet voor de volle honderd percent kunnen geven. Maar ze kunnen goed werk verrichten, dat heeft spreker jarenlang ip de Jordaan ondervonden. Spreker verklaarde, dat de R. K. Openbare onderwyzer pal op de bres voor onze beginselen en orga nisatie zal staan. De voorzitter voegde zich by dit dankwoord aan den bisschop en gaf nogmaals de verzeke ring, dat de geheele D. V. zal leven volgens de regelen in de rede van Mgr aangegeven. Nadat Mgr. Aengenent zyn bisschoppeiyken zegen gegeven had, verliet hy de bijeenkomst. De voorzitter deelde mede. dat aan H. M. de Koningin en aan Z. H. den Paus een telegram van eerbied en hulde is gezonden. Namens den minister sprak de heer H. v. d. Weyer een woord van gelukwensch. Het depar tement betuigt gaarne instemming met het jubileum. Men kent de „Augustinus-vereeni ging" en weet, dat de wereldlijke overheid daar in wordt hoog gehouden. Ook namens den hoofdinspecteur feliciteerde spreker het bestuur. Persoonlijk sprak de heer v. d. Weyer van een groote voldoening, omdat hy „zich thuis voelt" in deze bijeenkomst van vele bekenden. Achtereenvolgens boden de gasten en vele anderen hun gelukwenschen aan, waarna de vergadering met een dankwoord gesloten werd. belasting de cyfers van Rotterdam, Amster dam, Utrecht, Haarlem en Groningen. Onder de gemeenten boven 20.000 inwoners heeft Haarlemmermeer voor het gemiddeld in komen 1.589. Door de Arrondissements Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 18 April: H. van Well, schoenwinkelier, wonende te Beverwyk. Curator mr. H. O. Drilsma alhier. G. de Boer, los werkman, wonende te Aalsmeer, Kudelstaartscheweg 180. Curator mr. W. Briët alhier. N.V. genaamd Tervoort-Jonkheer's Handel maatschappij voor land- en tuinbouwartkelen, gevestigd te Hillegom. Curator mr. B. W. Stomps te Heemstede. W. van Eerde, kruidenier, wonende te Velsen, Koningsweg 184. Curator mr. H. J. M. Tonino alhier. D. de Koning Czn., tuinder, wonende te Hoofddorp, ir. Beyerincklaan 147. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. Rechter-CommiS' saris in deze faillissementen mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: H. Struving, wonende te Beemster. Curator mr. H. H. Riepma te Edam. K. Bokma, wonende te IJmuiden-Oost gem. Velsen. Curator mr. J. A. B. Sanders te Bever' wyk. Geëindigd is het faillissement door het vei bindend worden der uitdeelingslyst van: A. Kramer, koopman in scheepsbenoodigdheden, wonende te IJmuiden. Curatrice mevr. mr. G. J. Biewinga-Gymink te IJmuiden. J. W. Saelman, smid, wonende te Haarlem, Amsterdamschevaart 170 B. Curator mr. H. O. Drilsma alhier. O. Onos,. aannemer, wonende te Haarlemmer meer, Leimuiderdyk 25. Curator mr. J. H. J Simons alhier. J. van Eden Jr., bakker, wonende te Haarlem, Helmbrekersteeg 7. Curator mr. L. Ali Cohen alhier. H. J. van Eden, bakker, wonende te Haarlem Generaal de Wetstraat 4. Curator mr. L. Ali Cohen alhier. De belangstelling voor den as. Zondag op het Haarlem-terrein te spelen beslissingswed- stryd om het kampioenschap der tweede klas- A tusschen Kinheim en Zeeburgia is zoo wel in Haarlem als Velsen en Amsterdam zoo groot, dat byzondere maatregelen worden ge troffen om zoowel het aantal zit- als staan plaatsen uit te breiden waardoor evenals by de vorige groote wedstryden op het Haarlem terrein een record aantal toeschouwers in staat wordt gesteld den wedstrijd goed te volgen. En voor de goede orde aan het terrein én om zeker te zijn van een plaatsbewijs wordt geadviseerd gebruik te maken van den voor verkoop, die zoowel te Haarlem als te Velsen en Amsterdam aan de bekende adressen wordt opengesteld. 0 De plannen voor het stichten van een derde groote badinrichting te Zand voort zyn na de laatste goedkeuring van den raad in een zoo danig stadium gekomen, dat men een beginnen met de uitvoering zeer spoedig tegemoet kan zien. By de gehouden aanbesteding waren elf biljetten ingelevevrd, n.l.: Gebr. Van Ryswyk Haarlem—den Haag 109.200; Bouw en Aanneming Maatsch. te Bussum f 108.500; S Slagveld, Zandvoort 107.651 N. V. Ballast Maatschappy, den Haag, 105.200; C. Siegers, Zandvoort 103.870; N. V. Boel, Voorburg, 103.200; Boel, Voorburg 100.670; Kooien en Zoon. den Haag 95.950. N. V. vh. Nederhasselt, Gouda, 94.400; M. Koning, Zandvoort 93.650; Bataafsche Aanneming Maatschappy V. d. Wal te Den Haag 90.684. Het werk zal worden uitgevoerd onder toe zicht van het Architecten Bureau Gebr. Ben- nink en Denis te 's Gravenhage. De gunning is nog aangehouden. De algemeene indruk van de tentoonstelling van huisvlyt door werkloozen, op initiatief der af' decling Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag 1.1. in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden, is, dat van een groot en beslist succes gewag kan wor den gemaakt. De bezoekers, die wel talrijker hadden kunnen zijn, waren éénstemmig in hun lof over het vele mooie werk, dat was ingeleverd. Daar nevens was hét 't afdeelingsbestuur aangenaam van tal der werkloozen dank te mogen ontvangen voor de geboden gelegenheid om iets te vervaar' digen en hun werk te laten zien. En vooral was dat het geval, toen het vernam, dat een hunner, die vrijwillig zich had aangeboden die dagen de behulpzame hand te bieden, zulk een gunstigen indruk maakte op een bezoeker, dat hem na 2 jaren van gedwongen rust werk werd aan geboden, dat hy met twee handen en in de ge lukkigste stemming aanvaardde. Zoo heeft de tentoonstelling een dubbele goede zyde gehad. De verloting wordt begin der volgende week gehouden. Zaterdag 22 en Zondag 23 April wordt de jaarlyksche tentoonstelling gehouden van het werk der kinderen, vervaardigd op de verschil lende wintercursussen, georganiseerd door de commissie voor het Speeltuinwerk in Haarlem Oost en uitgaande van de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. De tentoonstelling wordt gehouden in de gym' nastiekzaal der Broederscholen aan de Nagt- zaamstraat. De opening heeft plaats Zaterdag 22 April 's middags half vier. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente op 12 April heeft besloten medewer Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. king te verleenen tot: K. H. Prins Hendrik woei vandaag van alle het aanbrengen van een verhoogde erfafschei' openbare gebouwen de vaderlandsche driekleur, ding ten behoeve van de byzondere lagere 3e ronde verliezers: School KComité-school MarnixschoolH. Hartschool School FCreutzbergschool School CSchool E 3—4 3—4 4-5 4—6 Dinsdagavond werden in „Hof van Holland" aan de Groote Markt de nederlaagwedstryden om bovengenoemden beker voortgezet. Ditmaal was de Amsterdamsche Biljartclub „K.E.T.S op bezoex. De voorloopige uitslag is: K.E.TB.D.E.S. A. Niessende Foeljaeger 168200 Smitsde Vries 125101 De Jonghv. Terwisga 100— 67 RuconiRoosen 53— 80 RistjouwWesseling 3970 Afdeeling A: RykskweekschoolMTS HBS A I—HBS I (Velsen) Afdeeling B 3e ronde: HBS A 2—HBS B I 21 3—3 3—3 HBS B I wint Gem. Lyc gedisq. -ULO B I 1- 8 HBS A 3—Gem. Lyceum 2 Nyverheidsschool 2 (IJm.) Kennemer LyceumNyverheidsschool (IJm.) 1—2 Afdeeling C 2e ronde: HBS B 3Gem. Lyceum 3 12 Kennemer Lyceum 2HBS 3 (Velsen) 02 HBS A 4Ds. Creutzbergschool (IJm.) 12 Chr. ULO (Bl.daaD—ULO B 2 1—5 Inst. „Oranje Nassau"Chr. School Dreef (H.lem) 5—1 ULO (Hoofddorp)Ambachtsschool 2 17 Chr. Lyceum 2Gr. v. Prinstererschool (IJm.) 0—5 Afdeeling D I 3e ronde (Verliezers): W. de Zwijgerschool—Aeneas Machay- school 110 v. Zeggelenschool (OLS 41)—OLS 11 0—12 OLS 7—OLS 14 i_2 OLS 27Nassauschool 20 OLS 3—De Costaleerschool OLS 3 n. opgek, OLS 28OLS F (Aerdenhout) 44 OLS F wint OLS 17—OLS 16 o—7 OLS 4—le Doopsgezinde school 2—3 3e ronde (winnaars): OLS Voorweg (H'stede)Ryksleerschool 22 OLS Voorweg wint Dreefschool (H'stede)—OLS 38 0—3 OLS 34—Corn. Houtmanschool (OLS 43) 2—1 OLS 39—2e Doopsgezinde school 7—0 OLS 5—OLS 25 1— OL 37—OLS 18 0—0 OLS 37 wint OLS 15OLS 8 22 OLS 15 wint OLS 35—OLS 13 1—1 OLS 13 wint Totaal 485—518 Djnsdagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1932/1933 der „Haar lemsche Damclub" voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. Poppen remise met M. Greeuw. Derder klasse: Th. C. v. d. Sluys wint van H. C. -Souverein; J. C. Bom wint van B. Hen- neke; Jac. Fr. van Garderen remise met J. Zurel. (Niet officieel) 3de klasse, 2de lijst Trekking van Woensdag 19 April 1933 HOOGE PRIJZEN f 25000 15078 2000 808 1500 7336 16966 1000 11323 12286 16113 400 19780 200 9016 14619 16797 100 4196 5228 6417 9045 11701 15102 18016 16 Prijzen van j 45 3 181 57 60 115 130 151 163 198 222 324 334 374 397 407 423 433 435 467 469 507 530 594 630 637 639 671 700 701 733 771 857 871 941 969 982 1061 1161 1170 1174 1233 1292 1304 1329 1368 1370 1394 1513 1599 1600 1606 1659 1667 1674 1731 1749 1776 1815 1817 1825 1832 1922 1960 1967 2028 2032 2065 2075 2080 2083 2114 2139 2147 2224 2263 2281 2282 2366 2378 2403 2415 2423 2454 2456 2464 2479 2499 2614 2648 2708 2722 2728 2753 2780 2823 2870 2893 2903 2941 2971 2984 3020 3077 3092 3108 3116 3169 3192 3193 3224 3232 3239 3286 3295 3318 3396 3463 3518 3528 3621 3660 3730 3766 3780 3810 3816 3835 3838 3850 3853 3867 3897 3903 3942 3948 De uitslagen zyn: Schoten comb.HZC VVU—HKSV Schoten comb—WU 4—3 32 8—1 De uitslagen luiden als volgt: Winnaarsronde: School A I—School D Emma-school—P. Vermeulenschool ULO (B'wyk)—School 4 (B'wyk) HBS I—School 3 (Beverwyk) School HSchool J Verliezersronde: School 2—(Beverwyk)—H. Hartschool School 1 (Beverwyk)School F HBS 2Creutzbergschool Chr. School (Wyk a Duin)—School School School D ISchool E 3e ronde winnaars: School G—Chr. School (Velsen N.) Cort v. d. Linden-schoolSchool D P. Vermeulenschool—ULO (B'wyk) HBS I—School H 0—10 1—2 1—1 ULO wint 14—0 2—1 0—3 0—5 2—4 0—0 wint 0—3 2—3 2—3 2—3 3—4 3979 4137 4295 4429 4666 4821 4978 5188 5339 5478 5708 5905 6160 6374 6782 6967 7312 7499 7800 7956 8183 8637 8792 9066 9220 9429 9792 4005 4170 4314 4453 4700 4826 4990 5224 5355 5507 5731 5942 6173 6409 6791 6992 7368 7502 7805 8008 8249 8648 8806 9087 9302 9503 9887 4029 4178 4325 4489 4717 4837 5044 5227 5401 5556 5733 5970 6210 6415 6870 7089 4057 4180 4355 4519 4724 4862 5049 5252 5415 5567 5742 5977 6257 6557 6871 7092 7388 7389 7541 7599 7811 7817 8076 8085 8273 8313 8649 8655 8809 8811 9139 9150 9337 9358 9534 9553 9905 9920 4061 4181 4358 4533 4725 4883 5065 5292 5416 5602 5803 5986 6261 6571 6928 7116 7423 7614 7829 8092 8325 8671 8850 9152 9367 9590 9927 4080 4199 4378 4538 4760 4888 5069 5296 5419 4098 4265 4391 4586 4810 4914 5108 5316 5429 4124 4282 4421 4596 4811 4922 5120 5324 5463 5644 5685 5699 5843 5875 5876 6049 6088 6111 6268 6321 6348 6604 6678 6757 6930 6934 6957 7193 7215 7258 7434 7450 7472 7634 7778 7798 7842 7857 7880 8111 8154 8175 8334 8354 8490 8690 8707 8765 8869 8948 8959 9159 9165 9166 9378 9392 9399 9658 9706 9766 9986 10010 10017 10025 10050 10099 10150 10181 10200 10211 10214 10266 10292 10333 10354 10390 10421 10428 10437 10454 10467 10468 10479 10559 10570 10577 10650 10652 10659 10675 10820 10844 10862 10870 10913 10975 10978 11015 11040 11055 11063 11156 11172 U406 11418 11488 11535 11595 11640 11666 11702 11747 11748 11751 11772 11778 11783 11815 11827 11830 11832 11837 11849 11911 11926 11971 12022 12047 12097 12162 12186 12227 12243 12245 12301 12302 12307 12312 12384 12385 12389 12443 12461 12490 12492 12504 12515 12565 12570 12588 12608 12642 12659 12712 12715 12756 12758 12766 12822 12823 12853 12855 12884 12949 12960 13075 13077 13108 13179 13195 13238 13243 13299 13344 13348 13369 13387 13422 13445 13470 13495 13534 13585 13657 13720 13777 13800 13824 13841 13863 13865 13880 13944 13967 13999 14000 14025 14088 14098 14169 14232 14287 14303 14337 14387 14405 14406 14416 14465 14478 14487 14488 14491 14548 14603 14673 14682 14726 14735 14742 14762 14770 14850 14928 14965 14989 14999 15032 15108 15117 15145 15158 15185 15188 15216 15217 15243 15245 15322 15323 15336 15417 15441 15443 15485 15511 16547 15565 15580 15596 15628 15666 15722 15733 15783 15795 15841 15852 15874 15944 15957 15983 15997 16022 16028 16126 16184 16188 16191 16192 16277 16330 16336 16347 16381 16397 16410 16489 16500 16549 16563 16569 16605 16607 16632 16673 16709 16722 16760 16828 16864 16886 16890 16946 16952 17166 17235 17304 17387 17416 17440 17470 17481 17497 17514 17533 17563 17589 17605 17620 17642 17777 17811 17840 17870 17871 17873 17891 17963 17991 18035 18054 18082 18111 18168 18173 18174 18185 18211 18246 18282 18290 18293 18314 18344 18426 18474 18480 18484 18498 18513 18514 18522 18536 18559 18569 18593 18594 18607 18614 18619 18626 18755 18785 18826 18851 18854 18873 18888 18903 18986 18990 18995 19004 19011 19065 19075 19101 19134 19156 19199 19209 19213 19241 19261 19274 19277 193B8 19296 19298 19344 19359 19360 19371 19386 19426 19548 19582 19620 19672 19680 19737 19766 19794 19809 19871 19918 19958 19962 19970 19981 20029 20068 20073 20074 20075 20079 20090 20098 20119 20143 20152 20159 20167 20187 20201 20241 20347 20350 20S99 20472 20477 20492 20513 20636 20713 20731 20756 20760 20839 20886 20894 20899 20907 20924 Verbetering 3e kl. le lijst: 14794 DU. 14797 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3