DE POLITIEK VAN DE V.A.R.A. Zwertbroek Hitlert MteiL n UTU Onze activiteit Nieuwe basiliek Prikkeldraad WOENSDAG 19 APRIL Gewettigd vertrouwen Z.H. Exc. Mgr. Paulissen Surinaamsche bananen naar ons land Moord op zijn vrouw De aanrijding te Zijpe Grootsche processie Een tip ST. LIDWINAFEESTEN Plechtige overbrenging der relieken Vertrek naar de missie CARL BENZ-MONVMENT IN MANNHEIM Studiereis van prof. A. M. Spren- ger naar Suriname en Trinidad ATHENE—ROME—SCHIPHOL De „Ijsvogel" vloog 2700 k.m. in één dag NED. R.K. VOLKSBOND Herdenking van het 43-jarig bestaan èiiSlÉ Tegen den echtgenoot twaalf jaar gevangenisstraf geëischt Het slachtoffer aan de gevolgen overleden De aloude O. L. Vrouwekerk te Maastricht op plechtige wijze tot basilica minor verheven FASCIST EN LEIDER GEWOND Baars op reis aangevallen door communisten DE MOORD TE NUMANSDORP Behandeling voor de Dordtsche rechtbank Robinson-kleurwedstrijd Boerderij verbrand IN HOOGER BEROEP DOOR KOELIE VERMOORD ONZE GEZANT IN JAPAN REGENTENCONFERENTIES Exploratie Nieuw-Guniea Burgemeester van Batavia Verbod publicatie scheeps- bewegingen De heer Zwertbroek, V.A.R.A.-hoofd- bestuurder, is 'n strijdbaar man. In dien 't gebruik was, in de pers ge regeld te bestrijden, wat politieke tegen standers door hun microfoon in den aether verspreiden, de Katholieke bladen zouden al heel wat kolommen hebben gevuld met bestrijding van 's heeren Zwertbroek's so cialistische toespraken. Zij waren vaak zoo hevig aan vechtbaar. En de spreker bezag de dingen altijd zoo heerlijk door den bril zijner een zijdigheid, die hem de feiten zijner eigen partij niet of miniem klein en de fouten van de tegenstanders geweldig vergroot voor de oogen bracht. Op de V.A.R.A-. vergadering Donderdag j.l. te Den Haag dorst de heer Zwertbroek zelfs naar aan leiding van Minister Reymer's verklaring, dat niet de politiek, maar wèl de „vulgai re propaganda" uit den aether geweerd dient, den bewindsman zijne dankbaar heid beloven en thans citeeren wij 't verslag in de roode pers wanneer hij er in slaagt, een einde te maken aan de vulgaire taal, zooals die voor de microfoon van zijn geioofsgenooten wordt uitgeslagen. Wanneer minister Reymer daarin slaagt, krijgt hij bij zijn heengaan van ons de vet- leeren medaille. (Daverend applaus). Wij gaan op deze aanklacht niet in. Zij is te dol. Wij signaleeren haar alleen, om den belangstellende even een kijkje te gunnen op den heer Zwertbroek als strijd baar man, en wij volstaan met de veron derstelling, dat de heer Zwertbroek ook strateeg is en nu onder het devies: „de aanval is de beste verdediging" dezen ban bliksem brutaalweg naar den K. R. O. slin gert, opdat eigen V.A.R.A.-excessen in het duister en buiten den gezichtskring blijven. Er is echter iets anders, waarover we het even moeten hebben. De heer Zwert broek heeft op genoemde vergadering de tale Hitler's gesproken! Wat de „Leider" der Duitsche volksgenooten ontelbare ma len in tallooze zalen en over tallooze vel den, voor de microfoon en op de gramo- foon uitschreeuwde, dat n.m. de tegen standers, „het systeem", en zij alleen schuldig stonden aan al de ellende van :t Duitsche volk, dienzelfden klank deed in het Haagsche Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de neer Zwertbroek hoo- ren. Het zijn juist onze tegenstanders, die voor de volle honderd procent verantwoordelijk zijn voor den chaos in ons land. De hee ren van den overkant hebben veertig jaar en langer de gelegenheid gehad om ons Nederlandsche volk een menschwaardige samenleving te bereiden. Maar onder het mom van godsdienststrijd is steeds de strijd voor het kapitalisme gestreden. Wij hopen vuriglijk, dat dit brokje verslag „voor de volle honderd procent" juist is. Want dan is het voor de niet-so- ciaal-democraten, die Nederland in de laatste veertig jaar regeerden, 'n pluim van je welste, dan dient het uitgeknipt en op geplakt en zuinig bewaard als een kost baar getuigschrift. Er zijn immers tal van bewijzen en daaronder menige uiting van sociaal-de mocratische zijde dat ons land op vrij wel alle gebieden des levens hummer één staat onder de naties. Ons onderwijs, onze gezondheidszorg, onze woningbouw, onze werkloozenzorg, onze vredelievende gezindheid, ons ver standig optreden op handelspolitiek gebied, ons organisatieleven, onze wetenschap pelijke prestaties, onze sociale wetgeving, ons opbouwend werk in Indië, dit alles en nog veel meer oogstte aanhoudend den uitbundigsten lof van alle buitenlanders. Nog pas liet de socialistische pers den uit geweken schrijver Georg Hermann toe, in haar bladen een dankbare dithyrambe te wijden aan ons landje van melk en ho ning. Al eerder geurde zij in de Engelsche pers met de groote koopkracht van haar abon- né's. Voor de „vertrapten dezer aarde", die de socialistische bladen lezen, is thans weer de gelegenheid open, om per luxe- autocar te gaan tuffen naar de bloembol- lenvelden en in de Ardennen. Wanneer men dit alles overweegt en men kan er nog veel meer dan wij even inderhaast bijeenschrijven aan toevoe gen dan stemt het tot voldoening, thans uit den mond van den heer Zwertbroek te mogen vernemen, dat die toestand „voor de volLe honderd procent" geschapen is door Regeeringen, waaraan niet éénmaal een sociaal-democraat deelnam. Wèl is er op het oogenblik groote ellen de echter óók al weer minder dan waar ter wereld ook maar deze is crisis gevolg en de crisis vloeit voor het veruit grootste gedeelte voort uit den wereldoor log, waaraan volgens Troelstra's woord Nederland doodonschuldig was. Zoodat we maar zeggen willen, dat de heer Zwert broek hij moge dan over „chaos" en „menschwaardige samenleving" anders oordeelen wan wij den dank verdient van „de heeren van den overkant" voor zijn prachtig diploma. Het kan dienen in den verkiezingsstrijd! Uit alle streken van het land blijven ons berichten toestroomen over de katholieke verkiezingsactie. Wij kun nen niet van alle meetings, vergaderingen, propaganda-tochten en allerlei betooging gewag maken. Maar algemeen wordt er ontzaglijk gewerkt en de bezieling gedra gen door een gewettigd vertrouwen op een gunstigen uitslag voor de R.K. Staatspartij. Met voortvarendheid en goede tactiek geeft het dagelij ksch bestuur, rusteloos in touw, leiding aan de algemeene actie. Typeerend voor het schitterend verloop der propagan da tot dusver en voor den geest, waarmee wordt gewerkt, is de inleiding van het van daag verschenen nummer der „R.K. Staats partij", dat de actie wakker bijhoudt: „Uit geheel het land komen de meest ver heugende berichten over de groote activi teit der onzen, over den uitmuntenden geest onder het Katholieke volk. Vol goed ver trouwen! Sterker: men is er stellig van overtuigd, dat ,,'t weer voor mekaar komt!" Best! Uitnemend! Wij zijn er óók van overtuigd! Maar, hoort eens goed: wij mo gen er niet, wat men noemt, doodgerust op zijn. Dood, dat heelemaal niet! De Staatspartij is levend en gezond, meer dan ooit! Prof. Veraart heeft ons voorspeld, dat onze Staatspartij-propagandisten bij bosjes de trappen af zouden rollen op hun toch ten naar ons kiezersvolk. Wat is dat tegengevallen! Geen enkel „ongeval" op 't dagrapport! Eerste hulp bij ongelukken heeft geen klandizie gekregen! Onder 't motto „Pakt de leuning" zijn wij er op uit getrokken. Maar 't motto klopte niet op de werkelijkheid! De propaganda loopt schitterend! Na één week: twee en een kwart millioen vlug schriften het land in! Ruim twaalf duizend platen verspreid! En de stroom van bestel lingen blijft aanhouden met volle kracht! Gerust, dat zijn we wel, maar daarom rusten we niet. Overal de handen uit den mouw en tot den laatsten verkiezingsdag gewerkt voor LIJST 25. De viering van St. Liduina's vijfde eeuw feest in de diverse kerken te Schiedam is be gonnen: Dinsdagavond zijn de relieken van de heilige plechtig overgebracht van de kapel der Fran- kenlandsche kerk naar de bijkerk in de Alei- dastraat. Om half zeven ongeveer traden de Graal- meisjes op de Nieuwe Haven aan. Weldra stel den de welpen zich met hun Akela aan de spits van den stoet op, terwijl patronaatsjongerfs in uniform den stoet sloten. In het midden be vond zich de zwartgelakte luxe auto, waarmee het schrijn zou worden overgebracht. Langs den wsg was zeer veel belangstelling. Z. H. Exc. Mgr. H. Paulissen, Bisschop van Kumasi, vertrekt 23 April naar zijn missie. Naar wij vernemen heeft de Ondernemers- raad voor Suriname, in het belang van de proefzendingen Surinaamsche bananen naar Nederland, Prof. A. M. Sprenger, directeur van het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt te Wageningen, uitgenoodigd een studiereis naar Suriname en Trinidad te ondernemen, om een studie te maken van de verschillende factoren, welke voor den Surinaamschen bana nen-export van belang kunnen zijn. Prof. Sprenger zal daarbij ter assistentie vergezeld worden door ir. R. Mulder, die als adj. Rijks- tuinbouwconsulent aan bovengenoemd labora torium werkt aan het oplossen van vraagstuk ken betreffende het koelen. De „Ijsvogel", het vliegtuig van de K. L. M. dat Zaterdagochtend jJ. op de thuisreis Indië Nederland, om 4 uur 's morgens te Athene was opgestegen, kwam nog denzelfden dag te 8.50 's avonds op Schiphol aan en legde dus het 2700 K.M. lange traject Athene-Rome-Marseil- le-Schiphol in één dag af. Een buitengewone prestatie. De zomer-route Athene-Schiphol, welke over Boedapest leidt en welke 600 K.M. korter is, is meer dan eens in één dag afgelegd, aldus lezen we in „De Telegraaf". Bestuurder Sillivis heeft dus, begunstigd door goed weer, zijn vier pas sagiers, drie Engelschen uit Bushir, met be stemming Londen, en een Duitscher uit Bata via, in de gelegenheid gesteld nog bijna de volle twee Paaschdagen in hun vaderland door te brengen. Aan boord was bovendien 300 K.G. post. Hoewel de tijdsomstandigheden tot een so bere viering dringen heeft het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond toch gemeend het 45- jarig bestaan van den Bond niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Deze viering zal plaats hebben op Zondag 30 April a.s. in „Ami- citia" te Den Haag. De agenda voor deze herdenkingsvergade ring vermeldt een feestrede van kapelaan W. van Alphen. De avond zal worden opgevroo- lijkt door muziek en tooneel. Den volgenden dag, den lsten Mei, wordt 's morgens om half elf de algemeene vergade ring van den Centralen Raad geopend. Verschillende 'voorstellen zijn voor deze ver gadering ingediend. Te Mannheim werd op den eersten Paaschdag door den Rijksminister van Verkeers wezen, Von Eltz-Rübenach, een monument onthuld voor den pionier van het automobielwezen, Carl Benz De Rotterdamsche Rechtbank heeft Dinsdag in behandeling genomen de zaak tegen den 42- jarigen houtbewerker D. W., die terecht stond, omdat hij in den nacht van 24 op 25 Juli van het vorig jaar zijn 30-jarige vrouw zou hebben gedood in hun woning aan de Groote Vis- scherijstraat te Roterdam. Buren hadden een heftige ruzie tusschen de echtgenooten bemerkt, doch eenigen tijd later was het weer stil geworden. Den volgenden ochtend vond men de vrouw dood op den grond in de keuken liggen, terwijl een sterke gaslucht werd waargenomen. Dadelijk viel de verdenking op den echtge noot, omdat bekend was, dat de verhouding tusschen beiden steeds minder goed werd. De verdachte was na het gebeurde gewoon naar zijn werk gegaan, hoewel hij wist, dat zyn vrouw wel zou sterven. Zijn bekentenis, dat hij de vrouw had ver moord door haar den keel toe te knijpen, kon niet worden aanvaard, daar uit de deskundi genrapporten bleek, dat de dood door koolmo- noxyde-vergiftiging moet zijn opgetreden. Verd. is ten laste gelegd moord door worging en bedwelming met gas, subsidiair poging tot doodslag. In deze zaak zijn niet minder dan 29 getui gen, o.w. zeven deskundigen gedagvaard. Verdediger in deze zaak is Mr. H. Roobol uit Arnhem. Het verhoor van verdachte voor de recht bank bracht niet veel nieuws. Zijn verklarin gen waren nietszeggend. Een 'der deskundigen, dr. N. A. Wamsteker, die de vrouw als patiënte had behandeld, noemde haar een zenuwpatiënte, een hysterica. Volgens den getuige-deskundige Dr. W N. Donkersloot is de verdachte geheel normaal en volledig toerekenbaar voor zijn daden. Na de schorsing der zitting begon de offi cier van justitie mr. J. F. Hoeffelman direct met zijn requisitoir. Hij achtte doodslag bewe zen. Naar zijn meening is de dood veroorzaakt door gasvergiftiging, terwijl de gaskraan door niemand anders dan door verdachte geopend kan zijn. Spr. eischte ten slotte twaalf jaren gevangenisstraf. De verdediger kon het gebeurde niet goed praten, doch heeft getracht de zaak te verkla ren. Verdachte is het slachtoffer geworden van ongelukkige omstandigheden. We moeten de feiten aan de mogelijkheden toetsen. Deze man heeft bekend, zijn vrouw te hebben mishandeld cn dat zij daaraan zou zijn gestorven, terwijl hij niet wist, dat de dood niet door wurging kon zijn ontstaan. Pleiter is ook van oordeel, dat de vrouw aan vervolgingswaanzin leed. Pleiter concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 2 Mei. Nader vernemen wij, dat de heer J. Raven, slagersknecht te Haarlem, die Zondagmiddag j.l. met zijn motorrijwiel op het kruispunt Schagerweg-Rijksweg te Zijpe in botsing kwam met een luxe-auto en daarbij zwaar werd ge wond, in den middag van den Tweeden Paaschdag aan de gevolgen van deze botsing is overleden. Aan den vooravond der plechtige verheffing der aloude O. L. Vrouwe-kerk te Maastricht tot Basiliek stond dit oudste Nederlandsche bol werk van katholiek geloof in een gloed van electrisch licht. Maastricht had zich waardig voorbereid deze gebeurtenis te vieren en de ge nadekapel was meer dan ooit getuige van de innige devotie der Maastrichtsche burgerij tot de Sterre der Zee. Getooid met den rijken blauwen statiemante), de schitterende kroon op het hoofd, stond Maandag het Genadebeeld der Sterre der Zee opgesteld voor het koor. Bijzondere luister werd aan de plechtigheden bijgezet door de tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond en Z. H. Exc. Mgr. Kerckhofs, Bisschop van Luik. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens vertoefde reeds Zondagavond in de stad, terwijl Z. H. Exc. Mgr. Kerckhofs rond het uur der plechtigheid arriveerde. In den vroegen morgen celebreerde Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, een stille H. Mis. De kerk was tot de hoeken gevuld met geloo- vigen, terwijl rond het plein reeds duizenden een plaats bemachtigden om de aloude processie te zien, welke op Paasch-Maandag in vroegere eeuwen uittrok, doch in 1878 onder het alge meene regeeringsverbod viel en sindsdien niet meer gehouden werd. In de kerk hadden op het Priesterkoor plaats genomen Z. H. Exc. Mgr. Kerckhofs, Bisschop van Luik, Mgr. Bauduin, Vicaris-Generaal van het Bisdom Roermond, Mgr. Simenon, Vicaris- Generaal van het Bisdom Luik, de Pater Gar diaan der Franciscanen, aan wie voorheen het Genadebeeld toebehoorde, de uater dr. Cas- sianus Hentzen O. F. M., mr. E. O. J. M. Baron van Hövell van Wezeveld en Westerflier, Com missaris der Koningin in de Provincie Limburg, mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht in ambtsgewaad en met den ambts keten behangen. Verder vele leden van kerk- besturen en Broederschappen. De plechtige Hoogmis met groote pontificale assistentie werd opgedragen door den pastoor der nieuwe Basiliek, pastoor M. Fr. J. Brune met assistentie van de zeereerw. paters M. v. Veghel S. J. en C. Teppema S. J. als diaken en subdiaken en van kapelaan Joosten als pres- byter-assistens. Aan den troon van Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens fungeerde als presbyter-assistens Deken Mgr. J. Wouters van Maastricht en als troondiakens de zeereerw. heeren v. d. Marck, secretaris van het bisdom en pastoor Ingendael der St. Lambertus-parochie. Voor het Credo trad Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens naar de voorzijde van het Priester koor en las de Pauselijke Breve voor, bij welke de O. L. Vrouwe-kerk ten eeuwigen dage tot basilica minor is verheven. Deze breve luidt vertaald als volgt: PAUS PIUS XI Ter eeuwige herinnering Te Maastricht, in het diocees Roermond, is een parochiekerk aan God gewijd ter eere van de Moeder Gods Tenhemelopneming, welke kerk niet alleen beroemd is door hare oudheid, maar waarin zich ook schoone kunstwerken bevinden. Van de tiende eeuw tot het begin van de ne gentiende eeuw was aan deze kerk een kapittel verbonden en niet weinigen, ook heilige Bis schoppen van Maastricht hadden hier hun ze tel. In dit heilig gebouw wordt ook een beeld bewaard van de Moeder Gods onder den titel „Sterre der Zee", welk beeld reeds van het jaar 1912 op gezag van den Apostolischen Stoel met een gouden kroon is gesierd. Daarom stroo men de geloovigen in groote menigte en met groote godsvrucht om hulp en troost te verkrij gen van de Moedermaagd onder den titel van Sterre der Zee, niet alleen uit de stad zelve en de omgeving, maar ook uit verre streken naar deze kerk van Maastricht en vereeren daar met eerbied de Heilige Sterre der Zee. Geen wonder derhalve, dat de tegenwoordige pastoor van deze Maria-kerk tezamen met de geestelijken der plaats Ons met aandrang gevraagd hebben, dat Wij aan deze zelfde kerk den titel zouden willen verleenen en de voorrechten, welke rech telijk aan de kleine Basilieken toekomen en Roermond, ons de bede ten zeerste heeft aanbe volen. Derhalve hebben Wij niet geaarzeld na Onze Eerbiedwaardige Broeders de Kardinalen der Heilige Roomsche Kerk, welke aan het hoofd staan van de Heilige Congregatie der Riten, te hebben gehoord, krachtens Onze apostolische macht en door middel van dezen brief de bo vengenoemde parochiekerk te Maastricht aan de Heilige Maagd Tenhemelopneming toegewijd in het diocees van Roermond, met den titel en de waardigheid van Kleine Basiliek ten eeuwigen dage te vereeren en haar alle bijzondere voor rechten mede te deelen, welke aan dezen titel rechtelijk toekomen. En zulks ondanks alles, wat hiertegen zou kunnen worden aangevoerd. Dit verleenen Wij, dit schenken Wij, bepalende, dat deze brief in volle kracht geldig en met ge volg altijd zal blijven bestaan, zijne gevolgen ongeschonden en ten volle steeds zal behouden, dat deze brief voor deze parochiekerk van Maastricht altijd een volledig bewijs zal zijn en zoo zal er steeds moeten worden geoordeeld, zoo worden verklaard; en wanneer het ooit zou gebeuren, dat hiertegen of tegen dezen brief, door welke macht ook, met en zonder kennis, iets zou worden ondernomen, dan zij het van nu af ongeldig en zonder waarde. Gegeven te Rome bij den H. Petrus onder den Visschersring op den twintigsten dag van de maand Februari in het jaar 1933, het twaalfde jaar van Ons Pontificaat. E. Card. PACELLI, Staatssecretaris. Na de voorlezing van de Pauselijke Breve richtte de Bisschop het woord tot de geloovigen en uitte zijn dankbaarheid om de gunst en de eer, welke thans aan de O. L. Vrouwe-kerk te beurt gevallen is, eene dankbaarheid, welke uit ging naar Z. H. den Paus, zoomede tot den Bis schop van Luik, wiens tegenwoordigheid bij deze plechtigheid getuigt welke nauwe betrekkingen Maastricht en Luik in de geschiedenis der Kerk verbonden hebben. Vanaf deze plek, een machtige Mariale burcht van Maria-devotie, moge opnieuw de devotie tot Maria als een zegen over Limburg gaan, moge groeie, vooral in deze donkere tijden, het ver trouwen tot Maria als de Sterre der Zee, opdat het erfdeel der vaderen door Maria voor Christus Koning behouden blijve. Terstond na afloop der plechtigheid in de kerk trok de processie van de Broederschap van O. L. Vrouw van den kant der Groote Stokstraat, rond heel het bevlagde O. L. Vrouwe-plein en bereikte aan de Genadekapel de kerk. In den stoet werd meegedragen het tintinna- balum, het mirakuleuze beeld van O. L. Vrouw Sterre der Zee, het Conopeum. Z. H. Mgr. Dr. J. Lemmens droeg het Allerheiligste. Fraaie groepen gaven kleur aan den stoet. De H. Agnes-Congregatie droeg op een blauw zij den kussen de Breve der Basiliek-verheffing mede. Z. H. Exc. Mgr. Kerckhofs, Z. E. Mr. E O. J. M. Baron van Hövell van Wezeveld en Wester, flier, Mr L. B. J. van Oppen en de andere gees telijke en wereldlijke autoriteiten, welke op het Priesterkoor hadden plaats genomen, volgden de processie. In de avondlijke uren troonde de Maastricht sche Mariale burcht in een zee van licht. Dinsdagavond heeft de Alg. Ned. Fascisten- bond een propagandavergadering in Concor dia te Breda gehouden. Sprekers zouden zijn de heer J. Cobben en de heer J. Baars. Na de lezing van den heer Cobben over democratie of fascisme volgde een pauze, daar de heer Baars nog niet was gearriveerd. Om de pauze te vullen las de heer Cobben voor uit de bro chure: Vragen en Antwoorden ovevr het Ne derlandsche Fascisme. Hem werd dit echter vrijwelonmogelijk gemaakt door een fel tumuli in de zaal en door uitroepen als: „Wij willen geen voorlezing, wij willen sprekers." Toen klonk plotseling de internationale, maar direct hierop wer dhet „Wilhelmus" ingezet, zoodat de verwarring nu wel haar toppunt bereikte. De voorzitter deelde hierop mede, dat de heer Baars op weg van Den Haag naar Breda, ven voorbij Rotterdam, door communisten was aangehouden. Men was toen slaags geraakt, waarbij de heer Baars zoodanig aan het hoofd was gewond, dat hij te Rotterdam in een zie kenhuis moest worden opgenomen. B naar aanleiding van het bovenstaande bericht uit Breda gedane navraag vernam het „Vaderland" bij het secretariaat van den A. N. F. B„ dat de heer Baars niet in een zieken huis, doch ten huize van goede bekenden te Rotterdam is opgenomen. Hij heeft een her senschudding opgeloopen en zal dus wel gerui- men tijd rust moeten houden. Gewoonlijk reist de heer Baars is gezelschap, doch ditmaal was hij alleen op weg gegaan. Op het fascistisch secretariaat was men nogal onder den indruk van het gebeurde. De rechtbank te Dordrecht zal op 5 Mei de zaak betreffende den moord op den landbouwer De Reus te Numansdorp in behandeling nemen. Zooals bekend, heeft een der daders zich in de cel door ophanging van het leven beroofd, zoo dat alleen L. zich zal hebben te verantwoorden. De deelname aan den Robinson-kleurwed strijd heeft iedere Verwachting overtroffen. Het aantal inzendingen loopt in de tiendui zenden. Het sorteeren en beoordeelen daarvan vraagt natuurlijk heel wat tijd. Maar in den loop der maand Mei hoopt de Robinson-schoenfabriek den uitslag bekend te kunnen maken. In Het Scheide onder de gemeente Venray ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van den heer H. Swinkel. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen. Van den inboedel kon niets gered worden. Zeven varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. Onze medeburgers van rooden huize pie- keren er natuurlijk dag en nacht over, hoe zij van Nederland een socialistisch land kunnen maken. Een liefhebberij, waarvoor de ambitie 'n verband met zekere gebeurtenissen der nieuwe tijden allicht nog sterk gegroeid moet zijn. Nu is het een feit: de socialisten kunnen véél met hun mond. Herinnert u zich nog de rede, welke de heer Albarda te Leeuwarden hield, een rede, welke één lange bluf-tirade was? Ziehier een enkel mootje daaruit: „Het socialisme moet zijn de eerste vrije samenleving van vrije menschen, met eerbied voor elke meeningsuiting. Zonder democratie geen socialisme, maar zonder socialisme ook geen democratie en die wordt aangetast door onze regeering, op allerlei gebieden. Een stou te onderneming, want wij zijn geen klein groep je en onze denkbeelden behooren aan een veel grooter deel dan van het volk, zooals spre ker afleidde uit de cijfers van het enkele ja ren geleden uitgeschreven petitionnement te gen den aanbouw van een nieuwen kruiser." Hoe het met die zoozeer geroemde vrijheid in een socialistischen staat gesteld zou zijn We zullen ons daarvan maar geen illusies maken: wie socialisme zegt, zegt dictatuur, dictatuur van het proletariaat. Maar daarover thans niet. Wij willen den heer Albarda en allen, die Nederland in den kortst mogelijken tijd in een socialistischen staat willen omtooveren een tip geven: Tot nu konden we in de bladen van de Ar beiderspers lezen, dat de socialisten de par tij heeft pl.m. 85.000 leden yt deel der be volking vertegenwoordigt. Albarda geeft de Arbeiderspers nu een les je; die pers heeft nog veel te weinig beweerd en zal haar kopjes nog wat grooter en vetter moeten drukken. De heer Albarda en de zijnen dienen nu ech ter nog een stap verder te gaan; en zie daar onze tip: De heeren moeten een petitionnement uit schrijven, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat er nooit meer oorlog zal komen. Wij geven de volle 100 pCt. zekerheid, dat alle Nederlanders dan teekenen zullen; de heer Albarda kan dan verklaren, dat alle Ne- derlandders het met hem ééns zijn, dat de socialistische denkbeelden behooren aan heel het volk. Is het eenmaal zoover, dan ligt de weg vrij voor socialisatie van Nederland en krijgen de sociaal-democraten een prachtgelegenheid om hun schoone beloften in daden om te zetten. In alle bescheidenheid meenen wij te mo gen zeggen, dat de tip onbetaalbaar is. Wij geven haar den heer Albarda echter.„ spontaan cadeau. BATAVIA, 18 April (Aneta) De heer Reens heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Raad van Justitie. De heer Vrijburg heeft in het vonnis berust. BANDOENG, 18 April (Aneta) De 40-Ja- rige A. Luyten, fabriekschef bij de firma Vol- ker, alhier werkzaam bij den kleinwoningbouw, is door een koelie van de gemeente vermoord. BANDOENG, 18 April (Aneta). Voor de be grafenis van den heer Luyten bestond zeer groote belangstelling, vooral uit het tuindorp der werkloozen, dat door hem was gebouwd, waar hij tijdelijk woonde, en in hoog aanzien stond. De tuindorpers droegen de lijkkist. De chef van wijlen Luyten,' de heer Neer voort, was zeer ontroerd en sprak over den harden werker die heengegaan was. De heer Luyten laat een weduwe en drie zoontjes achter. BATAVIA, 18 April (Aneta). De „Java-Bode™ meldt, dat de buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van het Koninkrijk der Ne derlanden te Tokio, generaal J. C. Pabst, niet in April, doch in Juni op Java zal aankomen. BATAVIA, 18 April (Aneta). De regenten conferenties, welke in September a.s. worden gehouden, zullen plaats vinden in West-, Mid den- en Oost-Java, in welke plaatsen en op welke data deze conferenties zullen worden ge houden is echter nog niet bepaald, daarentegen is wel de agenda, welke hoofdzakelijk betrek king heeft op den economischen en politieken toestand, vastgesteld. AMOBNIA, 18 April (Aneta). De bodemkun- dige exploratie van Nieuw-Guinea is beëin digd. De expeditie keerde naar Java terug. De bodemkundige, de heer F. A. Wentholt, verklaar de dat de resultaten der expeditie eerst be paald kunnen worden na het onderzoek van de grondmonsters in het laboratorium te Buiten zorg. BATAVIA, 18 April (Aneta). De benoeming van den nieuwen burgemeester van Batavia is niet voor de laatste helft van de week te verwachten. BATAVIA, 18 April (Aneta) .Nog deze maand zal de mogelijkheid worden overwogen om het verbod tot publicatie van scheepsbewegingen op te heffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5