De Teringde Nering R.K. Staatspartij No.l van lijst 25 Zilvergeld in de Ver. Staten RADIO-PROGRAMMA, OLYMPISCHE SPELEN WOENSDAG 19 APRIL1 R.K. Onderwijzers in het Aartsbisdom St. Lebuinusvereeniging ver klaarde zich voor de federatie Indische begrooting voor 1934 Tekort voorloopig geraamd op f 120 millioen RECTOR L. SPEET UITGE DRAGEN Plechtige uitvaart en begrafenis Conflict in de meubel industrie Uitsluiting aangekondigd te Oirschot GEORGANISEERD OVERLEG Onderwijzend personeel WERKVERSCHAFFING Groote werken te Rotterdam in voorbereiding BEURSSLUITING Op 24 April EERSTE KAMER Psychopathenzorg JACHT OP SMOKKELAARS OVER DEN AFSLUITDIJK DE „LAUWERZEE" VLOT Donderdag 20 April 1933 Rijksmiddelen Nederland en Japan Verdrag nog niet onderteekend DE MOORD IN DEN HAAG Gevangenverhouding verlengd FASCIST AANGEVALLEN Schade door nachtvorst Overtreding Drankwet MOTORRIJDER DOODGEREDEN Botsing tusschen auto en motorrijwiel MOTORRIJDER GESLIPT Zeer ernstig gewónd Van zijn motor geslingerd Boerenwoning afgebrand De Spelen van 1936 niet in Duitschland? Magazijn uitgebrand Een vlammenzee te Winschoten Brand in de vennen Groote boschcomplexen in Noord- Limburg ernstig bedreigd De onbewaakte overweg Man door een trein gegrepen en gedood FELLE BOERDERIJBRAND Twee gezinnen te Noordwijkerhout zwaar getroffen TOCH ONTSLAGEN De arbeidsreservisten te Rotterdam Zelfstandigheid Senaat verwerpt met 43 tegen 35 stemmen een voorstel voor de vrije aanmunt Roosevelfs plannen Bezorgheid der Duitsche bisschoppen Schrijven van Kard. Bertram aan den Rijkspresident Dollfuss weer teWeenen Zeer tevreden over zyn bezoek aan Rome Dinsdag vergaderde te Utrecht de Vereeniging van R.K. Onderwijzers in het Aartsbisdom, on der voorzitterschap van den heer W. Wilschut. De vergadering werd bijgewoond door de heeren W. A. Blokker, lid van het hoofdbe stuur van den Roermondschen Bond, L. Bot en W. Swiiste namens de M.UJj.O.-vereeniging en H. Schouten namens de vereeniging van hoofden van scholen in het Ütrechtsche. Later kwamen ook de HoogEerw. Heer Kan. J. G. van Schaik, moderator en het Kamerlid J. Suring, de vergadering bijwonen. In de morlgenvergadering kwam allereerst aan de orde het jaarverslag van den secretaris. Daar het volledig is afgedrukt in het Katho liek Schoolblad, volstaan wij met de volgende feiten te vermelden. De pogingen om tot een federatie van onder- wijzersvereenigingen te komen, worden nog steeds voortgezet. Met genoegen wordt mel ding gemaakt van het welslagen van het Con gres, gehouden op 11 Augustus te Utrecht, in verband met het rapport-Welter. Talrijke per soonlijke kwesties werden dit jaar door het hoofdbestuur afgehandeld, vaak met succes. Het ledental in 1932 bedroeg 1820 met 108 hospitant leden; op 1 Januari 1933 waren de ze getallen resp. 1967 en 112. Onder de leden waren 68 religieuzen. Het aantal afdeelingen bleef in 1932 constant op 32. Dit jaarverslag werd ongewijzigd goedge keurd. Het jaarverslag van de Drankbestrij dersclub, ook goedgekeurd, vermeldt, dat het aantal leden 115 bedroeg; ook hier werden pogingen aangewend tot een federatie met zusterclubs te komen. Het retraite-fonds-verslag werd eveneens goedgekeurd. De periodiek-aftredende voorzitter W. Wil schut, werd in zijn functie herkozen, evenals de secretaris, de heer E. J. Luyf, Mej. Orth werd herkozen als lid van het hoofdbestuur en als lid in het bestuur van het Ondersteunings fonds, terwijl hetzelfde geschiedde met Mej. B. Brugman als bestuurslid van de OI.Z. Omtrent de verkiezing van een redacteur voor het Katholiek Schoolblad ontstond eenige dis cussie, sommige leden meenden in verband met de jongeren-beweging en mét de actie tegen Martin Bruyns te Arnhem zich te moeten kan ten tegen de herverkiezing van den heer Leem- rijse, terwijl anderen niets dan lof hadden voor het werk van den huidigen redacteur. Tenslotte werd bij stemming besloten, dat de heer Leemrijse werd herkozen met 87 stem men; Martin Bruin behaalde er 24. Zooveel mogelijk cultureele artikelen zullen worden ge plaatst. Voorsteden tot verlaging van contributie werden afgevoerd, evenals die betreffende wij ziging van afdracht aan het hoofdbestuur. Het voorstel van het hoofdbestuur luidend: Personen, die vóór hun toetreding tot de ver eeniging reeds als leerkracht aan een school in het Aartsbisdom werkzaam waren, hebben pas drie maanden na hun toetreding recht op bijstand door de vereeniging, werd aangenomen met de toevoeging: tenzij geldige, door het hoofdbestuur te stellen redenen aanwezig zijn Het rapport over het studiepunt: „Kerk, School en Huisgezin" opgesteld door den Zeer- Eerw. heer W. R. de Jong, algemeen inspecteur van het R.K. Bijzonder Onderwijs in het Aartsbisdom, werd voorgelezen. Het zal aan de leden volledig worden toegezonden, wellicht in brochure-vorm. Als studiepunt voor 1933 werd bepaald: De katholieke onderwijzer, de 3chool en het jeugd werk. In den namiddag werd besproken „Een Fe deratie", welk punt een samenvatting is van de reeds vroeger gedane voorstellen. Na een langdurige geheime bespreking werd het vol gend besluit genomen: „De Algemeene Ver gadering aanvaardt de volgende genoegzaam bekende basis tot het aangaan van één Fede ratie en draagt het hoofdbestuur op alle ver dere stappen te doen, waartoe zij aan het Hoofdbestuur volmacht verleent." Men hoopt ernstig de federatie tegen 1 Ja nuari 1934 te hebben bereikt. Daarna werd de agenda voor de federatie vergadering uitvoerig besproken. Na rondvraag volgde sluiting. BATAVIA, 18 April (Aneta). De „Java-Bode" meldt, dat de nadere beschouwingen over de voorloopige begrootingscflfers voor 1934, in de af- geloopen week gehouden in vergaderingen van de Begrootingscommissie, resulteerden in het volgende. De ontvangsten voor 1934 worden voorloopig geschat op 310.000.000, waaronder 30.000.000, afkomstig van nieuwe heffingen. Het tekort wordt voorloopig geraamd op 120.000.000.—. Men hoopt op de begrootingsvergadering, welke as. Donderdag door den Raad van Ned.-Indië wordt gehouden en door nadere besprekingen met de Hoofden van Departementen dit tekort tot ƒ60.000.000.— terug te brengen. Gistermorgen had vanuit de kapel van het Gesticht „de Voorzienigheid" aan de Laurier gracht te Amsterdam de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van Rector L. Speet. Maan dagavond zijn de metten gezongen, waarbij als agens fungeerde pastoor J. L. Speet van Hout- rakpolder. Diaken was rector T. L. Westgeest van Leiderdorp, sub-diaken pastoor G. Keijzer van IJmuiden, Cantores kapelaan J. Brink man en kapelaan A. v. d. Horst. Als Ceremo- niarius fungeerde kapelaan J. F. v. d. Kolk. Om kwart over acht hedenmorgen vingen de lauden aan. Agens was Mgr. H. L Holiërhoek, geassisteerd door rector Westgeest als diaken en pastoor G Keijzer ais subdiaken. Kapelaan I. Kuilman fungeerde als ceremoniarius, Can tores waren kapelaan J. Brinkman en kape laan J. Duijvcs. Te negen uur droeg pastoor Speet de plech tige H. Mis van Requiem op, geassisteerd door rector Westgeest, diaken, pastoor G Keijzer, sub-diaken en kapelaan J. Kuilman, ceremona- rius. De stemmige kapel was geheel gevuld met de Zusters en meisjes, alsmede zeer vele vrien den en bekenden van den overledene. Vóórin hadden plaatsgenomen regentes en regenten, familieleden, alsmede een zeer groot aantal geestelijken uit het diocees. Wij zagen o.m. Vicaris-generaal M. Möllmann, Mgr. C. de Gruijter, Mgr. H. J. M. Taskin van Warmond, Prof. dr. J. A. Kwisthout en pastoor L. Stolk. Aan een zij-altaar droeg pastoor L. Tindemans van Melick een stille H. Mis voor den over ledene op. Mgr. Holiërhoek sprak na afloop der plech tigheden de lijkrede uit. De dood, aldus Mgr., is voor den mensch de grootste vernedering, de straf voor zijn hoogmoed en zonden. En toch zegt de H. Cchrift: „Kostbaar is in het oog des Heeren de dood van Zijn dienaar". Immers ons ware leven is het leven van onze ziel in Gods liefde en genade, dat door den dood wordt bekroond. Deze priester heeft van God bij zijn verschei den groote genade ontvangen, doch dit alles heeft hij verworven in een leven van opoffe ring en liefde tot God, een leven, dat naar uiterlijke omstandigheden niet voornaam was, maar in verborgenheid werd gekenmerkt door een sterke stuwkracht der liefde Gods. Zijn werk is niet stilgelegd, maar de heilzame in vloed van zijn voorbeeld en vermaan duurt voort tot in lengte van dagen. Tenslotte ver zoekt Mgr. een gebed voor den overledene. Nadat pastoor Speet de absoute had ver richt, trok kort na elf uur de begrafenisstoet uit naar het kerkhof „de Liefde", waar de be- aarding werd vericht door pastoor Speet, geas sisteerd door Prof. J. H. Visser van Warmond en kapelaan J. C. de Groot. Te Oirschot is een staking uitgebroken bij de meubelfabriek der firma Erven Co., naar aanleiding van een loonsverlaging van 15 pCt. De staking omvat vijftien arbeiders en staat onder leiding van den R.K. Houtbewerkers- bond „St. Antonius". Van de zijde van den Bond van Meubel fabrikanten te Oirschot er zijn zeven meu belfabrikanten in die plaats wordt uitsluiting aangekondigd, wanneer de staking niet hedea is geëindigd. Bij het conflict zullen dan betrokken zijn alle meubelfabrieken, behalve de Hollandsche Stoelen- en Meubelindustrie en de fabriek van de firma Meeuwis Co. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft aangewezen als ambtenaren, bedoeld in art. 1, tweede lid van zijn beschik king van 25 Februari 1933, waarbij is ingesteld een commissie voor georganiseerd overleg met betrekking tot onderwijzend •personeel: J. v. Andel, inspecteur der lycea te 's Gravenhage; jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, referendaris van het Dep. van Onderwijs, K. en W.; A. Rienks, raad-adviseur aan het Dep. van Onderwijs, K. en W. Als voorzitter is aangewezen J. van An del, voornoemd, als plaatsvervangend voorzit ter jhr. mr. dr. W. D. de Jonge. B. en W. der gemeente Rotterdam hebben den gemeenteraad voorgesteld tot den aanleg in werkverschaffing van een bosch en een park bij den Kralingsche Plas, van sportvelden in den polder Zestienhoven, van een park in den polder Blijdorp, en tot uitbreiding van de Hoeksche Boschjes te Hoek van Holland. De kosten van deze werken worden geraamd op 514.500 in totaal, waarvan 428.500 aan loonen betaald zullen worden. B. en W. ver wachten op grond van een ministerieele toe zegging, dat het Rijk van dit laatste bedrag 75 pCt., d.i. ƒ321.375, za. bijdragen. Dinsdagmiddag is ter Amsterdamsche Beurze gestemd over het voorstel tot sluiting van de beurs op 24 April, den dag van de herdenking van Willem de Zwijger in de hoofdstad. Er werden vóór sluiting 220 en er tegen 43 stemmen uitgebracht, zoodat de Beurs dien dag, onder voorbehoud dat de Minister aan dit be sluit zijn goedkeuring hecht, gesloten zal zijn. De Eerste Kamer aanvaardde Dinsdagavond, al vorens zich in de afdeelingen te begeven, met 26 tegen 13 stemmen het ontwerp, dat uit een oogpunt van bezuiniging de psychopathénzovg inkrimpt. Tegen stemden de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten. Op den Cabergerweg te Maastricht poogde Zondagavond een zwaar beladen vrachtauto, komend uit België, de douane-posten te pas- seeren. De bestuurder reeds langs een puntige hindernis, welke op den weg geworpen was en vervolgde zijn weg ook, toen drie der wielban den waren stuk geschoten. Een vrij hevige schietpartij bracht heel wat opschudding teweeg. De vrachtwagen ontsnapte echter en bereikte aan de andere zijde der enclave opnieuw het Belgisch gebied, waar hü aan den Belgischen douanepost, bulten het be reik der Nederlandsche politietroepen, stopte. In antwoord op een desbetreffend verzoek deelt de Directeur-Generaal van de Zuiderzee werken aan den A. N. W. B. en de K. N. A. C. mede, dat algeheele openstelling van den weg over den afsluitdijk waarschijnlijk in Juli a.s. tegemoet kan worden gezien. De sleepboot „Lauwerzee" van L. Smit Co.'s Int. Sleepdienst, die naby Southampton aan den grond was geloopen, is op eigen kracht vlot gekomen, en heeft de reis vervolgd. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Morgen concert NCRV 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst door ds. G. W. van Deth 10.45 Gramofoonmuziek KRO 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO- orkest o. 1. v. J. Gerritsen NCRV 2.00 n.m. Gramofoonmuziek 3.003.30 Vrou wenhalfuurtje. Mevr. J. C. van Amstel van Loben Sèls: „Uit het gezinsleven van onze dagen" 3.304.00 Verzorging zender 4.005.00 Bijbellezing door ds. K. J. v. d. Berg. Zang mej. C. de Jager, orgelbegeleiding Fr. Gorter 5.005.45 Liederenrecital door mevr. Cora de Lange van Rijn, mezzo-sopraan. A. d. vleugel Fe lix de Nobel 5.456.15 Cursus handen arbeid voor onze jeugd door H. J. Stein- voort: „Een vloeibiad" 6.156.45 „Onze Nederlandsche Monumenten". Dr. J. C. v. d. Does: Hendrik Tollens 6.457.15 Op last van den minister afgestaan voor verkiezingsredevoeringen der Chr. Dem. Unie 7.157.30 Op last van den Minis ter van Waterstaat afgestaan voor verkie zingsredevoering vanwege het Nationaal Verbond Plicht, Orde en Recht (POR) 7.30—7.45 Politieberichten 7.45—8.00 Op last van den Minister van Waterstaat afge staan verkiezingsrede Katholieken De- mocrtischen Bond 8.009.00 Willem de Zwijger-herdenking. Carillonconcert op 't Carillon van het Kon. Paleis te Amster dam door J. Vincent. Het muziekgezel schap „Soli Deo Gloria" o. 1. v. D. C. Lank- hoorn 9.000.30 Ouderuurtje L. W. J. van Hasselt: „Ouders en onderwijzers" 9.3010.15 „Johanna von Orleans" van Heinrich Hofmann door de mannenzang- vereeniging „Concordia" te Rotterdam, directeur H. H. Tobé. Solisten mevr. Jo HendrichsZalsman, sopraan, Hendrik Koning, bariton, pianobegeleiding H. C. V. d. Hoog 10.1510.30 Persberichten van Vaz Dlas 10.3011.30 Gramofoon- platen. Sluiting. HILVERSUM, 296 M. AVRO 8.00 Tijdsein AVRO-klok 8.01 Gramofoon muziek 10.00 Tijdsein 10.01 Morgen wijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Solistenconcert 11.00 Knipcursus Kin- derkleeding door mevr. I. de Leeuw v. Rees 11.30 Voortzetting Solistenconcert 12.00 Tijdsein 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep met tusschenspel van gramofoonmuziek 2.15 Verzorgen van den zender 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Naaicursus door mevr. I. de Leeuw v. Rees 3.45 Gra- mofoonmuz. 4.00 Mevr. A. v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Zangvoordracht door Sissy Kalkar 5.00 Verhalen voor grootere kinderen door mevr. A. van Dijk 5.30 Het Omroeporkest o. I. v. Nico Treep 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry 8.00 Tijd sein 8.01 Vaz Dias en zender-overscha keling 8.10 Gramofoonmuziek 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouworkest o. 1. v Willem Mengelberg 10.30 Kovacs La- Jos en zijn orkest 11.00 Vaz Dias II.10 Kovacs Lajos 12.00 Sluiting. KALUNDBORG, 1153 M. 10.10 Dans muziek door de Band van National Scala 0. 1. v. Kai Julian 11.20 Tijdsein en klokkenspel van den raadhuistoren te Ko penhagen. BERLIJN, 419 M. 3.40 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Bruno Seidler Winkler 5.40 Concert door een kinder koor 8.20 Concert door het Berlijnsch Philharmonieorkest o. 1. v. Eugen Jochem 9.50 Populair concert. HAMBURG, 372 M. 10.50 Concert 12.35 Gramofoonmuziek 1.30 idem 3.50 Concert 9.50 Norag-kamerorkest o. 1. v. Gerhard Maasz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 2.20 Concert door kinderkoor 3.50 Concert 4.50 Populair concert 8.30 Concert 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 10.40 Gramo foonmuziek 11.20 Populair concert o. 1. v. Wolf 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 3.50 Vesperconcert 8.20 Concert door het orkest van den West-Duitschen om roep o. 1. V. Buschkötter 9.50 Populaire en dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Orgelcon cert 12.05 Concert o. 1. v. Harry Frijer 1.05 Gramofoonmuziek 1.35 Concert door het Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 3.05 Concert door het Metropole orkest 4.05 Orgelconcert 7.20 Concert door het Commodore Grand- orkest 8.55 Concert 10.05 B.B.C.- dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (Elfel), 1446 M. 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1725 M. 7.05 Gra mofoonmuziek 1.50 Concert 5.50 Gra mofoonmuziek 6.40 Concert 7.20 „Manon", opera. MILAAN, 331 M. 4.30 Orkestmuziek 7.05 Gramofoonmuziek 8.20 Uitzen ding van een opera uit een theater. ROME, 441 M. 4.50 Vocaal en instru mentaal ensemble 7.35 Gramofoonmu ziek 8.05 Concert. WEENEN, 517 M. 4.20 Populair con cert 9.50 „Barmusik". WARSCHAU, 1411 M. 5.45 Populair concert 7.20 Concert door het omroep orkest 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.20 Mo- zartconcert 9.00 Omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het Volksinkomen is met niet minder dan 40 pet. gedaald. De inkomsten van den Staat zijn geheel afhankelijk van de volksinkomsten. Dus dalen de inkomsten van den Staat. De Staatsbegrooting verliest haar evenwicht. Dat moet zoo spoedig mogelijk worden hersteld; anders verliest de Staat zijn credietwaardigheid anders verliest de gulden zijn waarde en de arbeider zijn loon. Van de Katholieke kiezers vragen wij: besef van den noodtoestand, begrip van de moeilijkheden, ernstige bezinning, verantwoordelijkheidsgevoel, vertrouwen. Dan stemt gij: Blijkens den staat van de Rijksmiddelen be droegen de inkomsten ten bate van het „Lee- fonds" beliepen in Maart 6.858.103 tegen ƒ4.480.327 in Februari. De inkomsten ten bate van het „Gemeente fonds" beliepen in Maart 6.858.103 tegen ƒ6.498.862 in Februari. De inkomsten van het „Wegenfonds" waren in Maart ƒ739.851 tegen ƒ704.723. denten met hun dames. Een vijftal flesschen met sterken drank werd door de politie in be slag genomen. Procesverbaal is tegen de ver eeniging de Haagsche Kunstkring opgemaakt. In verband met een bericht uit Tokio, als zou het arbitrageverdrag tusschen Nederland en Japan Dinsdag zijn geteekend, vernemen wij van bevoegde zijde, dat de onderteekenlng nog niet heeft plaats gehad. De Rechtbank te Den Haag heeft Dinsdag de gevangenhouding bevolen van den 31-jarigen caféhouder A. C. van B., die eenigen tijd ge leden is gearresteerd verdacht van den moord gepleegd in den nacht van 12 op 13 December in de Naaldwijkschestraat op mej. F. L. Zaterdagavond is de 30-jarige fascist A. J. v. B., die in uniform op de Beyerlandschelaan te Rotterdam liep, door 'n aantal mannen aan gevallen en dermate mishandeld, dat hij later naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden vervoerd. De nachtvorst heeft ernstige schade toege bracht aan de tuinbouwgewesten in Noord-Lim burg en niet minder aan de fruitboomen in de boomgaarden aldaar. Voor de haver en klaver is deze vorst noodlottig geweest. Ook de bloe sem van het steenfruit heeft veel geleden. Dinsdagnacht omstreeks twee uur is door de politie een overtreding van de Drankwet gecon stateerd in de localiteiten van den Haagschen Kunstkring, gelegen onder de Grafelijke za len op het Binnenhof te Den Haag. In deze localiteiten werd een fuif gehouden van stu- Op den hoek van de Linaeusstraat en Ooster park heeft Maandagochtend een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een 48-jarige motrrijder die uit de richting Mauritskade kwam is in botsing gekomen met een auto die uit het Oosterpark kwam en in de richting Maurits kade zou gaan. Deze auto komende van rechts had dus den voorrang en de motorrijder had den auto moeten laten passeeren. Vermoedelijk heeft deze man Tukker genaamd niet tijdig kunnen remmen en is in volle vaart tegen den auto opgereden. Hij werd van zijn rijwiel ge slingerd en bleef bewusteloos liggen. Toen de ziekenauto van den geneeskundigen dienst kwam om hem te vervoeren was hij reeds over leden. De auto had eenige materieele schade. De motorrijder A. Roovers uit Amersfoort had het ongeluk om nabij het Noord-Limburgsche plaatsje De Hamert met zijn motorrijwiel tus schen den langs den weg NijmegenVenlo ge legen tramweg van de Maasbuurt-spoorweg te geraken. Tengevolge hiervan slipte hi) en werd tegen den grond gesmakt. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Dinsdagmiddag had een ernstig motor-ongeval plaats op den Tubbergeresch. De motorrijder S. uit Utrecht reed met een flinke vaart nabij het Dr. Schaepman-standbeeld. Niet bekend met den weg zijnde, bemerkte hij de gevaarlijke bocht niet, met het gevolg, dat hij van den motor werd geslingerd en in het roggeland terecht kwam. De berijder heeft een zijner armen zwaar gekneusd. Het motorrijwiel werd zeer ernstig beschadigd. Te Lattrop (gemeente Denekamp) is de boe renwoning, bewoond door den heer Damhuis, geheel door brand verniéld. Door den sterken wind sloeg het vuur over op de in de nabijheid staande schuur, die mede in de asch werd ge legd. Van den inboedel kon vrijwel niets wor den gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. In internationale sportkringen houdt men zich momenteel bezig met de vraag, of de Spe len der Elfde Olympiade in 1936 wel te Berlijn kunnen worden gehouden. Niemand minder dan de president van het Amerikaansch Olympisch Comité, Ivery Brundage, heeft als zijn persoon lijke meening te kennen gegeven, dat de Spe len niet in een land zouden kunnen plaats vinden, waar dingen gebeuren in strijd met het Olympisch protocol in casu de gelijkgerechtigd heid der rassen. Dit protocol verlangt n.l. waar borgen voor het zuiver internationaal karakter der Spelen en eischt dat alle deelnemers, on afhankelijk van welke nationaliteit of van welk ras, van religieuze of politieke inzichten, onder volkomen gelijke voorwaarden kunnen deel- deelnemen. Dinsdagavond omstreeks half negen is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in het magazijn van de firma Frits Kemper, handel in landbouwwerktuigen, smeer olie en drijfriemen te Winschoten. Door den krachtigen wind aangewakkerd, greep het vuur snel om zich heen. De brandweer was niet tegen de vlammen opgewassen. Het geheele magazijn brandde dan ook uit. De belendende woonhuizen liepen geen schade op. Doordat in het magazijn een benzine-depot gevestigd was, heeft een aantal benzine-ontploffingen plaats gehad, die echter niet van ernstigen aard wa ren. De brandweer is den geheelen avond met de nablussching bezig geweest. Zondagmiddag is brand ontstaan in de zoo genaamde zwarte vennen, welke zich uitstrek ken over de grensstreken Noord-Limburg— Duitschland. De brand is ontstaan tusschen het Noord-Limburgsch plaatsje Arcen en het Duitsche Walbeek. Gedurende den geheelen Zondag woedde de brand voort in de richting Duitschland. Enor me oppervlakten riet en gras gingen verloren. Doordat Maandag de wind van richting was veranderd, zette de brand zich toen voort op Hollandsch grondgebied. Het vuur nam hier bij zulk een omvang aan, dat de bosschen van het plaatsje Arcen gevaar liepen in de vlam men verloren „e gaan. Het gemeentebestuur heeft toen de hulp van de inwoners ingeroepen om het vuur te bestrijden. Men slaagde er inderdaad in de bosschen, toebehoorend aan de gemeente en aan het kasteel van Arcen, voor het vuur te behouden. Dinsdag woedde de brand nog steeds voort op Hollandsch-Duitsch gebied en wel in noord-westelijke richting. Maandagmiddag woedde brand in de heide en het struikgewas nabij de Zwanenspreng te Beekbergen, toebehoorende aan notaris Wal ter te Apeldoorn. De brandweer wist het vuur tot staan te brengen, doch kon niet verhinderen, dat een oppervlakte van ongeveer 1500 vierk. M. af brandde. Dinsdagmiddag te ongeveer half drie had op den onbewaakten spoorwegovergang op de grens van Dordrecht en Dubbeldam nabij Smits- hoek, een doodelijk ongeval plaats. De 63-jarige pertroleumventer J. K. uit Dub beldam passeerde met zijn wagen de spoorbaan en zette het voertuig aan de andere zijde neer. De man scheen echter iets vergeten te hbben en liep weer terug. Juist op dat oogenblik pas seerde 'de sneltrein van Lage Zwaluwe. De man kwam onder den trein. Vreeselijk verminkt werd zijn lijk 200 meter verder gevonden. De machinist bemerkte het ongeluk direct en bracht door krachtig remmen den trein tot stilstand. Het slachtoffer was gehuwd. Dinsdagmorgen omstreeks acht uur brak brand uit in de oude boerenwoning genaamd „Duin en Vaart" in de Hoogeveensche polder te Noordwijkerhout. Deze woning, welke het eigendom is van den bloemist P. Warmerdam werd den laatsten tijd bewoond door twee ge zinnen. Aangewakkerd door den feilen Noord-Oosten wind breidde het vuur, dat in het rieten dak gretig voedsel vond, zich zoo snel uit, dat in ruim een half uur de woning met de stal, be nevens een hooiberg en een houten loods een prooi der vlammen werden. Van de inboedels der belde gezinnen kon eveneens bijna niets gered worden, terwijl noch de gebouwen, noch de inboedels verzekerd waren. De brandweer van Noordwijkerhout, die met de motorspuit spoedig ter plaatse was, stond vrijwel machteloos tegenover het woedende vuur en bepaalde zich tenslotte tot het omver halen van eenige gevaarlijke gevels en muren en het nathouden van een van de wlndzijde afgelegen schuur, welke dan ook behouden bleef. Een groot aantal belangstellenden sloeg den brand gade. De 278 man van de Gemeentelijke Arbeids- Reserve te Rotterdam tegen wier ontslag de geheele commissie voor het georganiseerd overleg zich heeft verzet, zijn Zaterdag j. 1. ontslagen. De ouders zijn er voor de kinderen. Te veel ouders denken dat de kinde ren er voor de ouders zijn, dat zoons en dochters klakkeloos maar moeten doen wat de ouders willen, dat ze een plagiaat van de ouders moeten zijn en in alles precies hetzelfde moe ten denken en doen als de ouders. Maar schablonenwerk scheppen is een kwaad ding. De mensch is door God geschapen als een redelijk den kend wezen en de ouders kunnen geen betere opvoedingswijze toepas sen dan de kinderen te doen op groeien tot zelfstandig denkende menschen die met eigen inzicht en begrip het goede kiezen. Het jonge leven moet zich volgens de katholieke beginselen vrij en zelf standig kunnen ontwikkelen om een eigen weg te volgen en nieuwe waar den te winnen voor onze christelijke gemeenschap. Het vierde gebod is voor de kinderen neergeschreven: eer uw vader en moeder. Maar de ouders hebben te bedenken dat ze het jonge geslacht niet. tot „kinde ren" maar tot „ouders" van een vol gend geslacht dienen te ontwikkelen. WASHINGTON, 18 April (Reuter). De Se naat heeft met 43 tegen 33 stemmen het voor stel verworpen voor de vrije aanmunt van zil ver in een verhouding van 16 tegen 1 met goud. Het Witte Huis had over dit voorstel nadruk kelijk zijn afkeuring uitgesproken. De New York Times wijt het verwerpen van het wetsontwerp inzake de vrije aanmunt van zilvergeld door den Senaat aan het bericht, dat van welingelichte zijde wordt verspreid, dat het mogelijk is, dat Roosevelt een overeen komst met Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Japan nastreeft, op grondslag van den dubbelen standaard. Het doel van deze overeenkomst zou dan zijn de grondlegging van een vaste verhouding tusschen de wisselkoersen van de verschillende landen, teneinde internationale koersverschillen te ver hinderen. Roosevelt zou dit idee met MacDo- nald bespreken aan het einde van deze week. De methode om deze overeenkomst tot stand te brengen is uitvoerig tusschen Hull en Lind say besproken. De nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend, doch een dergelijk verdrag zou een uit breide, internationale campagne tot aankoop van zilver tengevolge hebben. BRESLAU, 17 April. (V. D.) Kardinaal Ber tram heeft, naar de „Schlesische Volkszeitung" verneemt, als voorzitter van de bisschoppen conferentie van Fulda den Rijkspresident schriftelijk zijn ernstige bezorgdheid te kennen gegeven en tegelijkertijd met klem gewezen op den oprechten wensch der Duitsche Katholie- kn met alle krachten mede te werken aan den opbouw van het vaderland. DANZIG, 18 April. (Reuter). De Poolsche di plomatieke vertegenwoordiger te Danzig, Papóe, heeft persoonlijk stappen ondernomen bij den Volkenbondscommissaris en dezen een memo randum overhandigd, waarin het volgende wordt verklaard: De veiligheid te Danzig loopt steeds meer ge vaar. Voortdurend talrijker worden de veront rustende verschijnselen, die duiden op de al macht der politieke organen of op de straffe loosheid van zekere politieke organisaties, die zich aan excessen overgeven. De Senaat van Danzig heeft onverwijld den Volkenbondscommissaris eveneens een memo randum doen toekomen. Hierin worden de uiteenzettingen van den Poolschen diplomatieken vertegenwoordiger „volkomen ongegrond" genoemd. DANZIG, 18 April. (Reuter). De Senaat van Danzig heeft den 28en Mei 1933 vastgesteld als verkiezingsdag voor den Volksdag. WEENEN, 18 April. (V.D.) Bondskanselier dr. Dollfuss is gisteren om 17 uur per vliegtuig weer in Weenen aangekomen. Hij is op het vliegveld door vice-kanselier Winkler ontvan gen. In een voor de radio uitgesproken rede voering verklaarde de bondskanselier, dat hij zeer tevreden was over zyn bezoek aan Rome. Hy bracht den zegen over van Z. H. den Paus voor Oostenrijk en deelde mede, dat de mi nister van justitie dr. Schuschnigg naar Rome was vertrokken om de onderhandelingen over het concordaat voort te zetten. Wat zyn be zoek aan Mussolini betreft verklaarde hy, dat Oostenryk in Italië werkeiyk begrip vindt en in het Zuiden thans een vriend heeft, waarop het by de internationale onderhandelingen en by zyn streven naar economische verbetering rekenen kan. De bondskanselier heeft een telegram gericht aan Mussolini, waarin hy hem dank zegt voor de vriendeiyke ontvangst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6