UIT DEN OMTREK 3Ket mAaal van den dag et Erfdeel ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN ROBINSONschoenen zijn met leeren- of met rubberzooi MARKTEN DONDERDAG 20 APRIL HEEMSTEDE LIJNDEN SANTPOORT VELSEN VELSEN-NOORD HAARLEMMERMEER DAMMEN Haarl. damkampioenschappen SCHOOL WEDSTRIJDEN HAARL. VOETBALBOND Uitslagen van Woensdag Schoolvoetbal te IJmuiden I Menschlievende Detective MET R.C.H. IN DEN VREEMDE Goed spel van de Racing Club in Charleroi GOLF Vlaggenwedstrijd te Zandvoort IS VOOR^TCH/T ALLERFIJNSTE WAT ER IS.JlQ;! AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Uit het Engelsch van Joseph Hocking Fancy-fair ten bate van de parochiekerk O. I» Vr. Hemelvaart De tijden zijn slecht, wat ais gevolg heeft, dat het R. K. Kerkbestuur van de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart op middelen zint om de financieele zorgen iets te verminderen. Voor dit doel heeft het in voorbereiding een fancy-fair, die het genoemd heeft „H. O. P. S. A." de voorletters van een spreuk, die als prijs vraag is gesteld. Het organiseeren van zulk een fancy-fair eischt een enorme voorbereiding, maar het Kerkbestuur heeft zich van de hulp van een uitgebreide commissie weten te verzekeren. De eerste belangrijke taak van deze commis sie was een beroep te doen op de parochianen, cm een of ander voorwerp als prijs of om te verkoopen, beschikbaar te stellen. En gezien de talrijke, waaronder zeer vele fraaie, voor- werpen, voor dit doel afgestaan, mag men ver moeden dat ongetwijfeld elke parochiaan iets heeft bijgedragen. De tweede belangrijke taak was een geschik te gelegenheid te vinden waar de fancy-fair gehouden kon worden. Daarvoor werd uitgekozen de ruime gymnas tiekzaal van de St. Augustinusschool aan de Molenwerfslaan. Bedrijvige handen hebben in deze zaal de noodige stands aangebracht voor de verschil lende attracties als het postkantoor, hengel- stand, de waarzegster, sjoelbak, rad van avon tuur, enz. enz. Een bijzondere attractie zal wel wezen de „H. O. P. S. A."-man, 4 M. lang, met een wijden mond waarin men een bal moet werpen. De achter in de zaal uitgebouwde nis wordt ingericht voor een gezellig zitje en het gebrui ken van een heerlijk kopje thee. Dinsdagavond waren timmerman en schilder nog druk in den weer om de stands af te wer ken, zoodat de dames Woensdag en Donder dag „de étalages" in gereedheid konden bren gen. Hedenavond om half 9 zal de officieele opening plaats hebben. Wij vertrouwen wel dat alle parochianen, en vele andere vrienden en belangstellenden op een der avonden (de fancy-fair duurt tot Zon dagavond) een kijkje komen nemen. Het zul len stellig gezellige avonden worden. Mede verwijzen wij naar de noot in een ad vertentie in onze courant, waarin een beroep ■wordt gedaan op hen die zich hier willen ves tigen, hun „home" te kiezen in de nabijheid van een kerk. Dit wordt dikwijls vergeten en als men eenmaal woont, ondervindt men de onaangenaamheden van een verren afstand. Excelsior op Concours Op 25 Mei (He melvaartsdag) zal het Heemsteedsche fanfare corps „Excelsior" deememen aan het muziek concours te Rhenen, met als verplicht num mer „Retour du Printemps", fantasie van G. Gadenne en als vrij nummer „Médée" ouver ture van C. Duijck. Ook zal in den marschwedstrijd worden deel genomen, waarvoor als nummer is gekozen: „Le Chef de Corps" van V. Burg. Het corps komt uit in de 2e afdeeling fan fare. R- K. Kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" „Eendracht maakt macht" ontplooit de dagen voor den 26sten April een activiteit die bewondering af moet dwingen. In korten tijd heeft zij een tweeden spreker weten te bemachtigen. En welk een spreker! De heer Loerakker! De voorzitter, de heer H. J. Post, heette spre ker en vergdaering van harte welkom. De heer Loerakker verdedigde allereerst het beleid van de regeering en de vertegenwoordi ging van de katholieke fractie. Fouten zijn er gemaakt. Maar laten wij toch vooral op twee punten letten bij het beoordeelen van de regee ring nJ. op de huidige crisis enop het bui tenland. Is er één land waar het in het alge meen zoo goed is als juist in ons land? Na dit pleidooi beloond door krachtig ap plaus voor eigen broeders, wilde spreker verschillende andere partijen de revue laten passeeren. De liberalen laat spreker liever hun eigen dood sterven. Gekomen bij de S.D.A.P., wees de spreker vooral op het tweeslachtige ervan. Demagogisch is het juiste woord. Geschreven wordt door hen: wij hebben u, handarbeiders, allen steun, die ge nu hebt gegeven, uitgezonderd die steun maatregelen, waaraan wjj onze stem onthiel den. Hoe is de werkelijkheid? Van de vele wetten wilden de sociaal-demo craten aan drie crisiswetten hun stem niet ge ven. Deze 3 wetten hielden in een steun van ƒ150.000.000. Aan yt (d.i. volgens de S.D.A.P. allesbehalve drie) of wel ƒ50.000.000 kon de S.D.A.P. haar goedkeuring slechts hechten. De rest zou populariteit gekost hebben! Laten we het den 26sten onthouden! Dan besprak spr. de R. K. Arbeiderspartij, de R. K. Volkspartij en de Kath. Dem. Unie. Prof. Veraart zelf heeft gezegd, dat zijn eenigste doel isde Staatspartij af te breken, om er op te bouwen een meer democratische par ty. De reden van Veraart? Het afketsen van zijn crisis-program te Haarlem. De heer Loerakker riep uit dat hy nu 40 jaren Staats- partyer is en geen behoefte had om uit te treden. Zijn denkbeelden konden in de R. K. S. P. geuit worden en ontwikkeld. Leiding waaraan wij ons te onderwerpen hebben is overal en is noodig. De R. K. A. P. bloedt ook dood. Verscheidene bestuursleden bedankten en keerden terug tot de Staatsparty. De R. K. V. P. beweert de eenheid te willen. Denk eens na vergadering, aldus spr., en kom met mij tot de conclusie: dat is onzin. Een per soon, zich in een vereeniging afscheidend en zelf iets dergelijks stichtend, wil splitsing! Spr. toonde aan, met zulke duidelijke bewijzen, dat geen der aanwezige Volkspartyers eenige tegenwerping maakte, dat de R. K. V. P. wilde de dictatuur, dus militairisme en de bescher mer is van het kapitalisme. Spr. besloot met de conclusie: op ter stembus met rotsvast ver trouwen op de R. K. Staatspartij. De heer H. J. Post bracht dank aan den heer Loerakker voor diens begeesterend woord. Ken nend de actie van de Volkspartij hier ter plaat se wenschte de heer Post twee punten naar voren te schuiven. Op de eerste plaats de z.i. infame manier van propaganda maken n.l. met personen aan te vallen en de volksverlakkery in „Onze Vaan". Spreker spoorde aan: hoort den Paus en Bis schoppen. Stemt ïyst 25 no. 1 Ch. L. v. d. Bilt. Missie-tentoonstelling De missie-naai- kring „Sint Annavereeniging" organiseerde op beide Paaschdagen een tentoonstelling van goe deren, door haar vervaardigd ten bate der mis sie. De Z.Eerw. heer Goossens, pastoor der pa rochie, sprak Eersten Paaschdag na de Hoog mis het openingswoord, waarbij hy zijn ingeno menheid betuigde met het feit, dat deze eerste tentoonstelling gehouden wordt in de parochie zaal. Omstandigheden hebben het den Zeer- eerw. spreker belet zijn hoogste ideaal, mis sionaris te worden, te bereiken. Vandaar zyn medeleven met dit mooie werk, waarvan hy wenscht dat deze tentoonstelling zyn zal een opbouw tot missie-actie en een groote financi eele voldoening. Hierna volgde een rondgang door het ver vaardigde. Al het vervaardigde is voor het mis siehuis bestemd. Evenals verleden jaar wekte het bewonde ring, dat een tiental dames zooveel schoons en nuttigs in één jaar tijds hebben vervaar digd. Altaar- en misgewaden trekken door een byzondere bewerking de aandacht, o.a. een ka zuifel waaraan twee dames een geheel jaar hebben gearbeid. Een kerncollectie kinderklee- ding, waarbij met de wenschen der missio narissen geheel is rekening gehouden, is ver vaardigd van blauw en geelkleurige stof. Alleen voor materiaal is voor ruim 350 verwerkt. Wij hopen dat dit yverig missiegroepje door deze tentoonstelling weer voldoende zal kunnen ver garen om haar zegenrijken arbeid voort te zet ten. „Aan ijver ontbreekt het haar zeker niet," aldus de leidster mej. A. Scheenaard, en de rest zal dan wel volgen. R. K. Harmonie De R. K. Harmonie „Soli deo gloria" was Woensdag in jaarvergadering byeen in de theeschenkerij ,,'t Huis te Vel- sen". Het jaarverslag was keurig in orde, even eens het verslag van den penningmeester. Jam mer genoeg leverde het afgeloopen jaar een tekort van ruim 145, dat grootendeels ver oorzaakt is geworden door het missen van den gemeentelijken steun groot 100 en vermin derde bijdragen der kunstlievende leden. Het saldo in kas bedraagt nog ruim 37. De heeren F. Heeremans en C. Oudendijk werden in het bestuur herkozen. Hierna besprak de voorzitter het zilveren jubileum der vereeniging dat in 1934 zal wor den herdacht. Hy deelde mede dat het bestuur besloten had een concours te organiseeren in Santpoort waarvan propaganda en opvoedende kracht uit zal gaan. Reeds nu is toegezegd dat een concours kan en mag gehouden worden in het Burgemeester Rijkenspark, de mooiste en geschikste plaats in den omtrek. De vergadering gaf het bestuur verlof om concrete plannen ten aanzien van een groot nationaal concours voor harmonie- en fanfare corpsen te ontwerpen. By de rondvraag vroeg de zeereerw. pater Arts, geesteiyk adviseur, de medewerking voor de opleiding der jeugdige muzikanten van de jeugdvereeniging, waarvan hy verwacht dat deze later lid van „Soli deo gloria" zullen wor den. De voorzitter memoreerde nog even den toestand der vereeniging die in alle deelen ge zond is, zooals reeds 24 jaar lang. Opmerkelijk is dat in het bestaan der vereeniging nog geen lid kwam te overiyden. Met een opwekking tot aller medewerking aan het ongetwyfeld vele werk by de concoursorganisatie, sloot de voor zitter, na een dankwoord, de vergadering met gebed, De zweminrichting Het bestuur van de Velser Zwem-Vereeniging ontving van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf v. Noord-Holland (P. E. N.) bericht, dat het door Gedeputeerde Staten werd gemachtigd op de uitgeschreven obligatieleening voor den bouw van een open Zwembad voor een belangrijk bedrag in te schrijven. Stille omgang Alkmaar Het genootschap Stille Omgang" houdt een ledenvergadering op Zondag 23 April, des avonds na het Lof in het Jeugdgebouw. De agenda vermeldt o.a.: Regeling bedevaart en reisgelegenheid, bestuursverkiezing, rond vraag en sluiting. Deze vergadering- geldt tevens voor de leden van de rijwielclub. Kerkelijke gezindten Blijkens de voorloo- pig verkregen gegevens by de laatste volkstel ling, zijn in de gemeente Haarlemmermeer ver schillende kerkeiyke groepen als volgt te ru- briceeren: 10234 Nederlandsch Hervormd; 45 Remonstrant; 548 christelijk gereformeerd; 415 Doopsgezind; 109 Evangelisch en hersteld Lut- thersch; 4865 Gereformeerde kerken; 6875 Roomsch-Katholiek21 Oud-Roomsch; 5 Ned. Israëliet; 596 andere genootschappen; 3085 als behoorende tot geen kerkgenootschap. Vaccinatie Het is een algemeen bekend verschynsel, dat er in de laatste Jaren weinig kinderen worden gevaccineerd; de meeste ouders zijn van de wenscheiykheid niet over tuigd en noodzakelijk is het niet meer, omdat de wet ook kinderen tot de school toelaat, die niet zijn ingeënt. Toch wordt er van gemeentewege nog vier maal per jaar gelegenheid gegeven voor de ouders om hun kinderen te laten inenten. Het is natuuriyk niet mogelük om in alle lagere scholen binnen deze gemeente een arts te doen zitting houden voor 1 of 2 kinderen, maar wei is de burgemeester bereid om op elke bepaalde school zitting te doen houden, wan neer zich voor een school minstens 5 kinderen aanmelden. Wil men hiervan gebruik maken, dan zal het noodig zyn voor geiykgezinde ouders om over leg te plegen en een gezameniyk verzoek in te zenden by den burgemeester. Geslaagd Te Haarlem is geslaagd voor het examen voor coupeuse mej. Annie Bakker te Hoofddorp. Gouden echtpaar De echtelieden G Roos Jzn.H. Spruit, wonende te Nieuw-Vennep, hopen op 27 April a.s. hunne 50-jarige echt- vereeniging te herdenken. Het echtpaar geniet nog een goede gezond heid en de heer Roos verricht nog dageiyks ,als melkventer zyn arbeid met opgewektheid. Het zal hun op dien dag zeker niet aan blij ken van belangstelling ontbreken. Onder een auto geraakt Terwijl het zoon tje van den heer B. op den Kruisweg te Hoofd dorp liep en een hond wilde pakken, naderde een luxe auto van den heer K. uit Wormer- "eer. Hoewel de chauffeur door het nemen van een grooten zwenk tot in den grasberm nog alle moeite deed om een aanrijding te voorkomen, kwam 't jongentje toch nog onder het motorry- tuig terecht. Het kind werd bij den heer P. binnengebracht, alwaar benkneuzing geconsta teerd werd. persoonlijke damkampioenschappen van Haar lem voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. P. van Eijk remise met J. W. van Dartelen; P. J. van Dartelen wint van W. Stroo; J. B. Sluiter Jr.H. A. van Abs af gebroken. Derde klasse: B. Henneke wint van J. Zurel; Th. C. v. d. Sluijs wint van B. Gabriël; H. G. J. Andriessen wint van A. Smit; Th. C. v. a. Sluüs remise met Ph. G. Amelung Jr; Ph. G. Amelung Jr.A. Russ uitgesteld; G. Eising P. J. Bijry uitgesteld. Woensdagavond j.l. werden in het clublokaal der Damclub „Haarlem" de wedstrijden om de Afdeelin C 3e ronde Gem. Lyceum 3HBS 3 (Velsen) 31 Ds. Creutzbergschool (IJm-)ULO B 2 00 Ds. Creutzbergschool wint Inst. „Oranje Nassau"—Ambachtssch. 2 03 Gr. v. Frinstererschool (IJm.)— Ambachtsschool 4 21 Afdeeling D II 2e ronde verliezers HBS B 6—ULO A 8 HBS B 7Gem. Lyceum 7 ULO A 7Gem. Lyceum 6 2e ronde winnaars HBS A 7Gem. Lyceum 5 Ambachtsschool 6ULO A 9 ULO B 4—HBS A 6 Afdeeling D I 4e ronde (verliezers) W. de ZwngerschoolOLS 11 OLS 14—OLS 27 De CostaleerschoolOLS F (Aerdenh.) OLS 16le Doopsgezinde school (voorloopige uitslag) 4e ronde (winnaars) OLS Voorweg (H'stede)OLS 38 30 OLS 34—OLS 39 5—0 OLS 25—OLS 37 2--2 OLS 25 wint OLS15—OLS 13 0—3 0—6 0-5 2—1 1-^ 2- 0—2 6—0 5—0 3--2 2—1 De uitslagen waren: 3e ronde (winnaars) School G (Velsen N.)Chfl. School (Velsen N.) 2—1 Cort v. d- LindenschoolSchool D 22 School D wint. P. Vermeulenschool—ULO (B'wijk) 06 HBS I—School H 8—2 3e ronde (verliezers) School KComité-school 06 Marnix-schoolH. Hartschool 08 School FCreutzbergschool 11 School F wint School CSchool E 15 Het was zoo'n mooie dag, om op zee te gaan pagaaien, dat zelfs Willie Woensdag zich liet overhalen mee te gaan. Ze deden hun schoe nen en kousen uit en lieten deze achter boven het strand. Willie liet zyn pyp achter, omdat, naar hy zeide, het zoo gek stond, te pagaaien, terwijl je een steenen pyp rookte. „Ziet de zee er niet heeriyk uit," riep Ivy, terwyi ze het groepje voor ging naar den kant. H tive O'Malone, „was de berooving van de 'Portland and Colonial Bank. Het is al ge- .uimen tyd geleden en ik werkte destijds samen met Frank Wells, een schranderen jongeman, die ons particulier detective-bureau een groote toe komst tegemoet zou doen gaan, want hy was zoo doortastend, ondernemend en zelfverzekerd in zijn optreden, dat ik den indruk kreeg, dat VOETBAL, hij ons bescheiden detective-bureautje op slag wereldberoemd wilde maken. Frank was een beste jongen; hy droeg het hart op de rechte plaats en dat was de oorzaak dat de zaak van de Portland and Colonial Bank zoo'n eigenaardig geval was. Het was opzichzelf beschouwd een heel een voudige berooving. De kassier van het kantoor der Bank te New-Orleans, Bekkers, was voor de verleiding bezweken en ging er op een goeden dag vandoor met ongeveer twintigduizend dol lar. Men vermoedde dat hy naar New-York de wijk had genomen, maar er was net zooveel kans dat hij naar Honoloeloe was gevlucht. De politie werd met de opsporing van Bek kers belast en, onafhankeiyk van de politie kreeg ook ons detective-bureau opdracht de zaak uit te zoeken. Frank Wells wreef zich in de handen. „Mooie zaak," zei hij, maar je moet weten dat hij -edere berooving een „mooie zaak" noemde, en kel en alleen omdat hy biy was dat hij geen moordenaar behoefde op te sporen. wy kwamen overeen dat Frank zich op het spoor van den dief zou werpen, terwijl ik, thuis, de overige zaken van het bureau waarnam. Frank vertrok met een verrukt gezicht. Een week later kwam hy reeds terug. „Ik heb hem!" zei hy kort, waarop ik hem stomverwonderd aanstaarde. Werkelijk?" vroeg ik, want een dergeiyk suc ces leek ongeloofeiyk. Ja, maar ik-heb hem moeten laten Ioopen," zei Frank en toen vertelde hy de heele geschie denis. In New-Orleans had hij van de bankdirectie het signalement van Bekkers gekregen, terwij! men hem bovendien een foto van den dader had laten zien. Bekkers was slank, regelmatig ge zicht, bruin haar, bruine oogen, sporttype. Frank prentte het signalement in zyn geheu gen en begon met frisschen moed aan zijn on derzoek. Al heel spoedig kreeg hy aanwyzingen dat Bekkers, zooals reeds vermoed werd, naar New- York was gevlucht. Hy reisde hem vlug na, maar ontdekte dat Bekkers' boot, by uitzondering, Charleston had aangedaan. Frank gaf een man netje dat in de haven van New-York af en toe voor ons werkt, opdracht na te gaan of Bekkers in New-York de boot had verlaten. Onderwijl begaf hy zich zelf per snelste gelegenheid naar Charleston. In die stad vond hij niets, maar maakte er toevallig kennis met een zekeren kapitein Jilmer. die gezagvoerder was op een ouden, half ver molmden schoener, die zoo'n beetje kusthandel dreef. Kapitein Jilmer was, zooals wel meer by zeelui voorkomt, zeer spraakzaam en in het kroegje waar Frank hem ontmoette vertelde hij hem van zijn vreemden passagier. Vreemde passagier? Frank zette zyn ooren wagenwyd open. Het bleek dat de schoener Seacomb" een zonderlingen jongeman aan boord had. Brown heette hy en hy reisde zon der bagage en kwam in geen enkele haven aan land. Als dat Bekkers eens was! dacht Frank en hy hoorde den kapitein verder uit, zoodat hij zich Brown goed kon voorstellen. Het signalement was gelijk aan dat van Bek kers! Frank's besluit was genomen. Om volle dige zekerheid te krijgen nam hy passage op de „Seacomb". De boot was bestemd voor New- York, zoodat hij daér Bekkers (of Brown!) kon arresteeren. De schoener „Seacomb" was oud en had zoo goed als geen passagiersacommodatie, maar met een beetje goeden wil kreeg Frank nog een plaats. Brown bleek een jongeman van slank postuur, regelmatig gezicht, bruin haar en brui ne oogen. Een sporttype. Het signalement van Bekkers! dacht Frank en hy zuchtte van vol doening. Bovendien kwam Frank er achter dat Brown over een welgevulde portefeuille be schikte. Overigens was Brown een reisgezel die zich weinig met den ander bemoeide. Hy zat heele dagen in zijn hut met een flesch whiskey. Op een dag kreeg Frank een ongeluk dat byna een ontijdig ein- de maakte aan zijn speurders loopbaan. Hy gleed namelyk uit en viel over boord. Als toe vallig Brown niet .f aan dek was geweest en hem had nagespron gen met een eind touw, wel, dan was Frank vast en zeker verdronken. Brown redde hem het leven en van nu af aan werd Frank's positie zeer onaangenaam. Hij was verplicht Brown-Bekkers uit te leveren, maar de man had hem het leven gered! Na dat voorval werd de verstandhouding tus- schen die twee wat beter en Frank kreeg zyn redder zelfs zoover dat hij er in toestemde te zamen in New-York een kamer te huren. Op een nacht stal Frank Brown's portefeuille (het geld zou de Bank in e!k geval terugkry- gen!) en verdween nadat hy een briefje had achtergelaten, dat luidde: „De Voorzienigheid heeft je voor de gevangenis bewaard. Leid voortaan een beter leven." Zoo betaalde Frank voor het redden van zyn leven en ik moest toegeven dat het heel mensch- lievend was. „En wat zeg je nou?" vroeg Frank nadat hjj de geschiedenis had verteld. ,,'n Arme kerel, die Brown! Zou je hem nog kunnen opsporen?" „Misschien; maar waarom?" „Omdat hy Bekkers niet is, meneer Holmes," zei ik, „want dien sinjeur hebben we juist in New-Orleans gearresteerd, waar hy zich ver borgen hield." „Maar," stamelde Frank onthutst, „het signa lement!" „Dat slaat ook op honderd andere jongeman nen." „En het geld van Brown dan?" We keken het na. Het waren een paar hon derd dollars, die van den diefstal niet afkom stig konden zijn. Brown hebben we nooit meer teruggevonden. Het geld bewaren we nog steeds. Nadat ze allen een tydje gepa gaaid hadden, vond Ivy dat het tijd werd, dat ze hun kousen en schoe nen weer gingen opzoeken. „We moeten ze halen, voordat de vloed komt opzetten," zei ze. Doch toen ze op zee waren, had de oude inktvisch alle kousen en schoe nen aangetrokken en ze kwamen juist op tijd, om te zien, hoe hy verdween met Willie's pijp in zijn bek. „Kom terug," riep Robbie, „of ik zal het Freddy Vrijdag vertellen." (Morgenavond vervolg) (Ingezonden Mededeeling) de verwachtingen had deze wedstryd een veel rustiger verloop en eveneens werd het een ver rassing dat R. C.H. zoodanig van leer trok, dat reeds met de rust een 42 voorsprong geboekt kon worden. Van deze zes goals waren er drie uit penalty's gescoord, 2 door R.C. H„ 1 door U. S. T. R. C. H. speelde ook na de rust een welover wogen rustig spel en beheerschte de situatie volkomen, al dient gezegd, dat de Franschen toch kans zagen een fraai derde doelpunt aan hun score toe te voegen, 4—3. Hierdoor scheen de zeker schynende overwinning nog even in gevaar te komen, doch nu was de achterhoede zóó safe, dat het einde tenslotte een alleszins verdiende 43 overwinning bracht. De finale tusschen Charleroi en de Engel- schen bracht een gemakkelijke 61 zege van de zonen Albion's, die daarmede met een prach- tigen beker gingen stryken. Als geheel was het voor de R.C.H.-ers een"" prachtig geslaagd uitstapje, waaraan door de deelnemers de prettigste herinneringen bewaard zullen blijven, temeer ook, omdat het spor tieve resultaat eveneens goed te noemen is. Dinsdagavond kwam het gezelschap, dat Zaterdagmiddag half drie was vertrokken, weer Wederom heeft R.C.H. met de Paaschdagen in de 156546 stemming in Haarlem terug, in België gespeeld en wederom kan het met genoegen op dit toertje terugzien, ook wat de sportieve resultaten betreft. In het sterk be zette tournooi, uitgeschreven door de Royal Charleroi Sporting Club, waaraan bovendien werd deelgenomen door de Shepperd Bush F. C. (Engeland), Union Sportive Tourquenoise en R. C. H. werd de derde plaats bereikt door on- fortuinlyk spel in den eersten wedstryd tegen de gastvrouw, de R.C.S.C., waarin met 4—2 werd verloren, terwyl een overwinning in het bereik lag. In dezen wedstryd zoowel als de verliezersr.onde heeft R.C.H. uitstekend spel laten zien, waarby vooral de aanvalslinie heeft uitgeblonken. Dat het tegen de thuisclub op een nederlaag uitdraaide, was hoofdzakelijk het ge volg van een inzinking in het tweede kwartier in de tweede helft, waarin de gastheeren snel achtereen driemaal scoorden, nadat R. C. H. een reeds by de rust bestaanden achterstand van 10 had geëgaliseerd. Achteraf bleek, dat Kos reeds in de eerste helft dermate geblesseerd was geworden, dat hy feitelyk beter had kunnen uitvallen. Een tweede tegenpunt van Kedde bracht den eindstand op 42. Het Fransche U. S. T. kwam daarna tegen de Shepherd Bush F. C. in het ve'd en na een uiterst unfairen stryd van beide zyden zege vierden de Engelschen met 20. De verliezersronde tusschen U.S.T. en R.C.H. bracht een 43 zege aan R. C. H„ ondanks het gemis van Kos in het doel, waarvoor Prevost Sr. was ingevallen. Daardoor speelde Krom nu links- en van Thiel rechtsback. Geheel in tegenstelling met Op de banen van de Kennemer Golf Club te Zandvoort is gisteren een foursome vlaggen wedstrijd gespeeld, waaraan door 18 paren werd deelgenomen. De eerste prys werd gewonnen door J. en C. Nienhuys (20), achttiende hole. J. Kakebeeke en mr. Ter Haar Romeny (18) eindigden op de achttiende green. HAARLEM, 19 April. Groentenmarkt. Brus- selsch Lof 0.050.16. Knakpeen 0.060.10 per K.G. Spinazie 0.200.70. Andijvie 0.150.40, Gele kool 0.40—0.60 per kist. Sla 1.506.00 per 100 krop. Raapstelen 1.002.00 per 100 bos. Roode kool 0.060.12, Bloemkool 0.070.14 per stuk. Radijs 0.030.05, Rabarber 0.050.10, Prei 0.02 0.15, Selderij 0.040.10, Peterselie 0.060.15 per bos. 366 A 11*% °P dlt blad zlJn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen Qf)f)f) levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7 Cf) bij een ongeval met f O Cf) bij verlies van een hand f 9/T oij verlies van een Cf) bij een breuk van Af) bij verlies van "n A tic M OOIl Tl" O ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen O V v v»m verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen f KPi/%" doodeljjken. afloop#^*/*/»™ een voet of een oog S. duim of wijsvinger been of arm Tl/#* anderen vinger 20 Geen Judson heeft ooit menschen op ka mers hoeven te nemen en daarom kan ik er, ondanks alles, niet toe besluiten. Ik zou me er voor schamen als de menschen zelden: Ja, maar jij moet kamers verhuren om te kunnen leven, en toch, wat is er eigenlijk voor schande in? Ik dacht dat ik genoeg bezat om van te leven, en dat was ook het geval zoolang ik me gezond en sterk gevoelde. Maar een paar we ken geleden ben ik ziek geworden en toen moest ik wel iemand by mij in huis nemen. Als ik maar één pond per week meer inkomen had, konden alle commensaals voor myn part naar de maan loopen; maar ik bezit dat eene pond niet en daarom moet ik myn hoogmoed wel laten varen. De vrouw sprak op een byna harden, ruwen toon, maar Nancy voelde, dat er iets anders achter zat. Ze zag de menschelykheid van dat hart, ze voelde wat er in die vrouw omging en ze voelde zich door iets onverklaarbaars tot haar aangetrokken. Ik geloof niet, dat ik u veel last zal veroorzaken, miss Judson, zei ze eindelyk. Laten we de kwestie van den an deren kant bekijken: ik ben uw gast en help u alleen de kosten van uw huishouding dragen. Zou u het zoo willen opvatten? vroeg miss Judson snel. Zeker, antwoordde Nancy, haar recht in de oogen kijkend. En gelooft u, dat we samen overweg kun nen? Daar ben ik bijna zeker van. Ik hoop na tuuriyk, dat ik veel zal moeten werken en dan blijft er niet veel tyd over om te babbelen, maar we kunnen het elkaar toch gezellig ma ken gedurende de lange avonden. Maar je zult er geen pleizier in hebben om met mij om te gaan. Waarom niet? En u zoudt me alles van uw leven kunnen vertellen en van den tyd dat uw vader nog leefde. Miss Judson keek Nancy onderzoekend aan. Het mooie, ovale gezichtje, de gevoelige mond, de witte tanden, de vast-besloten klsine kin, het glanzende haar: het leek de vrouw of het een wezen uit een betere wereld was. En zult u niet op me neerzien, omdat ik een commensaal moest houden? vroeg ze, byna deemoedig. Maar ik ben immers geen commensaal! riep Nancy uit. Ik ben een vriendin, die by u inwoont. Miss Judson stond plotseling op. Ga met me mee, zei ze, ik zal je het huis laten zien en je slaapkamer. Het is hier niet groot, maar het is gezelig en proper, Ik weet zeker, dat het me hier best zal bevallen, zei Nancy, nadat ze het aardige huisje bezichtigd had, ik zou het niet beter kunnen treffen. Een half uur later verlieten de meisjes La burnum Cottage; ze hadden afgesproken, dat Nancy er den volgenden dag haar intrek zou nemen. Het lijkt me een aardig meisje, dacht Mary Judson, en toch kan ik niet uit haar wys wor den. Ze lykt niet op het soort vrouw, dat ik in huis had willen nemen, Als ik er eerder toe be sloten had. Ze is jong en vroolijk, en het lykt me niet, dat ze leeft met dat doel voor oogen, dat iedere vrouw behoort te hebben. Eigenlyk moest ik haar niet nemen; ze zal een massa aanbidders krijgen en dan is 't met myn rust gedaan. Maar waarom mag ze geen aanbidders hebben? Ze is jong en knap en aantrekkeiyk, zou ik het dan niet prettig vinden om jong en knap en aantrekkeiyk te zyn? De vrouw staarde eenige oogenblikken na denkend voor zich uit. In ieder geval ben ik bly, dat ik het zóó met haar heb afgesproken; ze heeft my beloofd dat ze zich niet als com mensaal beschouwen zal: het is alleen een gast die by my in huis komt wonen en de de kosten wat helpt dragen. Niemand zal ooit kunnen zeggen, dat ik den naam van onze familie on eer heb aangedaan. Den volgenden dag, onder alle mogeiyke be loften en vermaningen, verliet Nancy Wood- royd om in Laburnum Cottage, Rhododen dron Street, haar intrek te nemen. Je moet beloven op Zondag by ons te ko men eten, drong Mrs. Briggs aan. En ik zal je dikwyls komen opzoeken, en denk er aan, dat we de vacanties samen door brengen, hoor, zei Jessie. En als ik ooit iets voor je kan doen, meis je, dan heb je het maar te zeggen, voegde Elyah Briggs er aan toe. Want ik kan je wel vertellen, dat ik veel van je ben gaan hou den. Nancy was werkelijk onder den indruk van dit alles, te meer omdat ze wist, hoe eerlyk het was gemeend. Want al hebben de Yorkshirers hun eigenaardigheden, er is misschien geen streek in Engeland waar de bewoners zoo har- telyk en oprecht zyn. Van Ben Briggs nam Nancy geen afscheid. Hy was niet thuis op het oogenblik, dat ze wegging; hy was opzettelijk te voren de deur uitgegaan. Het was moeilyk te zeggen wat er in Ben omging. Hy nad dien nacht na het ge sprek met Nancy ternauwernood een oog dicht gedaan; het had hem voor den eersten keer in zyn leven een knauw gegeven. Het was niet alleen omdat hij verliefd was op Nancy en het hem hinderde, dat ze niet van hem hield. Er waren andere factoren. Ten eerste was hy hoo- gelyk verbaasd. Hy had er nooit een oogenblik aan gedacht, dat een meisje hém zou weigeren, hem, Ben Briggs. Wat verwachtte ze wel? Wat wilde ze meer? Hy begreep er niets van. Zyn zelfvertrouwen had een geduchten schok ge kregen: zou hy zichzelf overschat hebben? Jaren achtereen leefde hy in de vaste overtui ging, dat hy ieder meisje uit Leeds, zelfs het rykste maar voor het nemen had. En daar kwam dit hoogmoedige schepsel, dat geen cent bezat en om een of andere dwaze reden geld wilde verdienen, dat hem botweg geweigerd had. De eerste dagen na Nancy's weigering voelde Ben zich gedrukt, uit het veld geslagen. Maar kort daarop kreeg hij zijn optimisme terug. In Leeds zeiden ze altyd, dat Ben Briggs vroeg of laat altijd kreeg waar hy zijn zinnen op gezet had, en daarom zou hij Nancy ook vroeg of laat winnen. Op welke manier dit moest ge beuren wist hy nog niet; maar de eenzaamheid zou haar gauw genoeg gaan vervelen en dan zou ze wel by hem terug komen. En hy zou grootmoedig zyn! Onder de hand zou hy veel geld verdienen; met geld kon je alles gedaan krijgen in de wereld en al zou het jaren duren, er moest gebeuren wat hy verlangde! HOOFDSTUK IX. MARY JUDSON'S ERFENIS Op een avond, acht maanden nadat ze haar intrek in Laburnum Cottage had genomen, zat Nancy alleen in de kamer. Het huilen stond haar nader dan het lachen. Het was een sombere, trieste avond in Fe bruari; de klamme, vochtige mist hing over de stad. Acht maanden te voren was ze nog vol goeden moed geweest, vroolyk, zeker van haar welslagen. Ze was ervan overtuigd, dat ze veel betere ontwerpen zou kunnen teekenen dan die, welke tot nu toe werden verkocht, maar na acht maanden moest ze bekennen, dat haar plannen jammerlijk schipbreuk geleden had den. Ze stond er niet slechter voor dan in hét be gin: het grootste gedeelte van haar driehon derd pond was onaangetast gebleven, maar ze had geen enkele vordering gemaakt op de ma nier, die ze zich had voorgesteld. Ze had hard gewerkt. Ze had een grondige studie gemaakt van de productie van wollen en linnen stoffen. Den raad van Elyah Briggs op volgend, had ze de fabrikanten nog niet opge zocht voor dat ze zich geheel meester voelde op het nieuwe terrein. Met opmerkelijke vlug heid had ze zich de noodige techniek eigen ge maakt, tot ze op een gegeven oogenblik meer verstand van den aard van dit bedrijf had dan menigeen die zijn leven er in had doorgebracht. Maar haar ontwerpen waren niet gezocht, haar diensten waren niet noodig. Niet dat ze niet werd toegelaten by de fabrikanten: daarvoor zag ze er te aardig uit. Menig koppig Yorks hire-man ontving haar graag in zyn kantoor cm met haar te kunnen praten, maar als het op zakendoen aankwam, liep het op niets uit. Twee dingen had ze opgemerkt. Ten eerste, dat de Yorkshirer de meest styfhoofdige en de meest conservatieve mensch ter wereld was en dat het even gemakkelijk was om Gibraltar met de handen af te breken dan de conventies van een Yorkshirer aan te tasten. Ze merkte al spoedig, dat hy alleen de paden bewandelde, die al door zijn voorouders bewandeld waren. (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10