Interview met Matsoeoka VEREEIMIGDE KATHOLIEKE PERS ZIJN,, TOEKOMSTDROOM Goudembargo in Amerika Wijziging van de vonnissen Het nieuws van heden STEMKAARTEN DE BAROMETER Hitler's verjaardag De Japanners voor Peking 5e Massale Propaganda Vergadering DONDERDAG 20 APRIL 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 t,Indien Nederland mijn voorstel niet goed zou opvatten, dan zou dit natuurlijk betee- kenen, dat het er mede uit was Japans overbevolking Japans overbevolking HITLER VERJAART Bij de viering van Hitler's verjaardag door de Duitsche kolonie te Rome sprak minis ter Goering een lofrede op den „Führer" uit. (T i'grafische foto), Matsoeoka Matsoeoka's droom Treinoverval in Mand- sjoerije Onderscheidingen in Italië Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiini Manden vol telegrammen en geschenken Verklaringen van Roosevelthij wil de prijzen omhoog brengen Verdere dollar daling? BOTSING IN DE LUCHT In Spanje zijn bij de feesten der republiek twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De inzittenden werden gedood Waarschijnlijk levenslange uit wijzing tegen Thornton en MacDonald Gaat het invoerverbod door? De gouden standaard prijsgegeven Dorpsbrand nabij Straatsburg DE AKRON"-RAMP Op de plaats waar het wrak van de Akron" werd gevonden is een krans in zee geworpen. Zij trachten het Chineesche leger den terugtocht af te snijden Groote overstrooming in Missouri Dijk met dynamiet vernield KLEINZOON DES EX-KEIZERS VERLOOFD DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Geheimzinnig vlieg ongeval Vliegtuig met passagiers in zee gestort? Paschen te Moskou BORROMAEUS DE GREEVE o.f.m. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18358 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ff Tijdens zijn kortstondig verblijf in Londen stond de heer Y. Matsoeoka, de voor naamste gedelegeerde van Japan tijdens de jongste Volkenbondsvergadering in Genève. een onderhoud toe aan den heer H. C. Buurman van de „United Press". Dit onderhoud werd nu eerst „vrijgegeven", maar het bevat voldoende actueele punten om het thans nog in ons blad af te drukken, vooral omdat het er in behan delde van steeds grooter belang voor ons land zal worden. „Er is plaats voor honderden millioenen men schen in Nederlandsch Oost-Indië. Wij Japan ners hebben steeds de allerbeste relaties met Holland gehad. Wij hebben land noodig voor onze over-bevolking en Holland heeft menschen noodig om Nederlandsch Oost-Indië te koloni- seeren. Om die reden heb ik voorgesteld in een interview, hetwelk ik in Holland toestond, dat Japan gelegenheid zou worden gegeven om iets bij te dragen voor de ontwikkeling van deze eilanden in Oost-Indië, indien zijn onderdanen daar welkom zouden zijn. „Het gedeelte van Nieuw-Guinea, dat aan Holland behoort, is 397.204 vierkante mijlen groot, hetgeen ongeveer zoo groot is als Japan. De bevolking daar bestaat uit eenige honderd duizenden wilden en eenige honderden blanken. Aan den anderen kant is aan de Japanners het recht ontzegd om te emigreeren naar de Ver- eenigde Staten en naar Australië, hoewel Ja pan een steeds toenemende overbevolking heeft. Nieuw-Guinea is geen land waar een Euro peaan zich blijvend kan vestigen, omdat het een tropisch klimaat heeft. De Japanners, die vertrouwd zijn met een heet klimaat, door de heel warme zomers die zij hebben in hun eigen land, kunnen leven en werken in zulk een ge bied, zooals ze getoond hebben op de eilanden in de Zuidzee, die ze onder mandaat besturen, en ook op de plantages in Nederlandsch Oost- Indië. Dit alles wijst op een mogelijkheid voor samenwerking tusschen Japan en Holland, op de allerbeste en intiemste wijze, voor de wel vaart van de Nederlandsche bezittingen. „Nog iets anders is er dat de Nederlanders niet moeten vergeten," aldus de heer Matsoeo ka, „en dat is het feit dat de meest vriend schappelijke relaties tusschen de twee landen hebben bestaan voor meer dan driehonderd Jaren. U zult bekend zijn met het feit, dat de Hollanders gedurende bijna driehonderd jaren de eenige Westersche natie waren, die in Japan mochten verblijven, in den tijd dat Japan ge sloten was voor de buitenwereld. Japan bleef Hollands beste vriend en Holiand bleef trouw aan Japan gedurende de jaren dat de Wester sche machten er met kracht op aan drongen, dat Japan „geopend" zou worden. Toen de Amerikaansche admiraal Perry in 1853 het dui delijk maakte aan Japan, dat 't nooit zich zou kunnen handhaven als er geen vloot geschapen werd, was het Nederland, dat een marine-mis sie stuurde en schepen leverde, die inderdaad de basis vormden van de Japansche Marine. Dat alles toont aan, dat de twee landen steeds relaties hadden, die ontegenzeglijk hun we- derzijdsche vriendschappelijke gevoelens de monstreerden. Nederland moet niet twijfelen aan Japans bedoelingen, indien de Japanners naar Nieuw-Guinea zouden komen en men zou moeten begrijpen en aannemen, dat slechts de allerbeste drijfveeren achter deze voorstellen schuilen. „Laat ons als vaststaand aannemen, mijnheer Matsoeoka," aldus de heer Buurman, „dat Ne derland de vriendelijke bedoelingen van Japan volkomen begrijpt en waardeert, maar moet U dan toch niet tegelijkertijd toegeven, dat Uw voorstel de kern zou raken van het geheele probleem van den Stillen Oceaan? Het is niet zoozeer de vraag hoe belangrijk die op zich zelf ook is op welke wijze de Nederlanders Uw plan zouden opvatten, maar het is meer de vraag wat de Australiërs er van zouden denken, indien in den loop der tijden, laat ons zeggen, vijftig millioen Japanners een nieuw tehuis zouden vinden zoo dicht bij Australië. Hoe zouden de bewoners van de Vereenigde Staten zulk een plan opvatten? Het zou Japan een overwegende positie geven in het hart van de Zuidzee." „Het geheele vraagstuk berust op de vraag of de andere naties al dan niet zouden geloo- ven in de vreedzame bedoelingen van Japan," gaf de heer Matsoeoka ten antwoord. „U moet vooral inzien dat Japan geen gebied in de Zuid zee noodig heeft voor eenigerlei oorlogzuchtige doeleinden. We zoeken juist begrip en samen werking, ook voor de oplossing van het zeer dringende vraagstuk onzer zeer groote overbe volking." „Ondanks dit alles," weerlegde de vertegen woordiger van de „United Press", komt het me voor dat uw voorstel de geheele Zuid-Zee-po- litiek zou veranderen zooals die tot dusver door Japan gevolgd werd. Indien Japan zulke be langrijke nederzettingen had in de Zuid-Zee, zou de tijd zeker kunnen komen dat Japan zich genoodzaakt voelde door de internationale wrijving b.v. er op te letten, dat geen andere natie in die streken in kon grijpen. Zou dat niet beteekenen dat de Japansche vloot haar vlag moest demonstreeren. duizenden mijlen van haar eigen land vandaan? De politiek van Ja pan is het geweest, tot nu toe, om al haar be langen in één hand te houden, dat wil zeggen om haar verdedigingsmachten dicht bij huis te houden, klaar om van zich af te slaan,* wan neer agressieve krachten haar zouden aanval len, terwijl tegelijkertijd de betrekkingen met haar „hinterland" op 't vaseland van Azië gecultiveerd werden, en wel in China. Reeds luitenant-generaal Kojiro Sato, ook wel de Japansche Bernhardi genoemd, wees in zijn boek „If Japan and America fight" (uitgegeven in 1921) op het enorme voordeel van Japans positie zoolang als het tevreden zou zijn met het beschermen van den „Japanschen tuin", zooals hij het noemt. Uw voorstel zou niet slechts de geheele kwestie van de Zuid-Zee ver anderen, voor zoover het betreft de andere na ties, maar het komt mij voor dat het tevens de geheele strategische positie van het Japansche Rijk zou wijzigen." „Daar vergist U zich," aldus de heer Mat soeoka. „Mijn voorstel is ten eerste gebaseerd op zulk een volkomen vredelievenden geest van begrijpen en samenwerking, dat ik zelfs niet gedacht heb aan vraagstukken van vlootbelan- gen of iets dergelijks. Indien ooit dit voorstel van mij werd uitgewerkt, zou dat moeten ge schieden met de volle goedkeuring van Neder land. Indien Nederland mijn voorstel niet goed zou opvatten, dan zou dat eenvoudig beteeke nen dat het er mee uit was. Men zou moeten begrijpen dat wij kwamen als vrienden en me dewerkers en niet anders. Ik zou ook graag hier willen opmerken, dat mijn voorstel slechts een „toekomst-droom" of zoo iets, is, en niets an ders. Ik heb het niet voorgesteld in eenigerlei officieele hoedanigheid en ik heb het zelfs niet genoemd tegenover Jonkheer Beelaerts van Blokland, alhoewel ik hem in Den Haag ont moette. En werkelijk, men kan het toch heusch nog zelfs geen voorstel noemen; ik heb het slechts terloops genoemd als een voorbeeld van mogelijke samenwerking tusschen de beide lan den. Ik zou ook willen opmerken, dat som mige bladen een absoluut verkeerde voorstel ling van zaken gaven, toen zij zeiden dat ik voorstellen voor een verdrag had gedaan. IR heb Holland bezocht als een oud vriend, omdat ik Holland wilde zien. Het is het land, waar vele Japanners een zwak plekje in hun hart voor hebben, op grond van oude betrekkingen. Dat is alles. Ik ben zelfs ook niet van plan om voorsteller» in die richting te doen als ik in Ja pan terug ben. Gelooft U mij, ik heb andere en meer dringende zaken af te handelen op 't oogenblik! Ik heb slechts het onderwerp opge worpen, zonder eenige bijgedachte, zooals men wel meer een onderwerp bespreekt met een oud vriend, en men moet niet twijfelen aan mijn goede bedoelingen. Er is gelegenheid voor prachtige samenwerking tusschen de Japan ners en Nederlanders in Oost-Indië, in de verre toekomst. Ik heb een „droom" onder woorden gebracht, 'n belangwekkenden droom, die ver wezenlijkt kan worden.... doch slechts als alle betrokken partijen er mede accoord gaan en met beide handen een vriendschappelijke sa menwerking zouden aanvaarden." (United Press) Nadruk verboden TOKIO, 19 April (Eigen bericht). Volgens een bericht uit Tsjangtsjoen zijn bij een trein overval in Mandsjoerije door een 2000 man sterke bende 11 Japansche passagiers gedood en velen gewond. De bandieten hadden den trein laten ontsporen. Met pantserwagens wordt de vluchtende bende achternagezet. (United Press) ROME, 19 April (Reuter). Z. Em. Kardinaal Gasparri, de vroegere staatssecretaris, Pattetta, professor in de geschiedenis van het Italiaan- sche recht te Parijs, Pettazzolli, professor in de geschiedenis der godsdiensten te Rome, alsmede de schilders Carena en Perrazzi, zijn benoemd tot lid van de Academie van Italië. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor- E= delijke tot Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, weinig verandering in jE temperatuur. Afnemende kans op nacht- vorst. j= Hoogste stand: 774.8 te Vcstmanoer. H Laagste stand: 751.8 te La Coruna. Zon op 4.54, onder 7.05 Licht EE op 7.35 Nieuwe Maan 24 April. BERLIJN, 20 April (V.D.) De verjaardag van den nieuwen Rijkskanselier wordt herdacht met een luisterrtjkheid als eertijds de keizer lijke verjaardagen. Begonnen werd vanmorgen met een parade voor het Pruisische Ministerie van Binnenlandsche Zaken Unter den Linden, die ondanks het regenachtige weer een groote menschenmenigte trok. Te acht uur precies klonk de militaire marschmuziek van onder de Brandenburger Poort en trokken de troepen langs het balkon, waar de politie-commandant Wecke, de parade in oogenschouw nam ondei de tonen van het Dultschland- en het Horst Wessel-lied. Ondanks een sneeuwstorm trok ook te Mün- chen de militaire muziek reeds vroeg door de straten en werden reeds te half acht op drie pleinen militaire concerten gegeven. Overal in de stad is gevlagd. Vanmorgen wordt een groote betooging in de Kildherrenhalle gehouden, ter wijl vanavond de Beiersche Minister van On derwijs Schemm een groote gedentoede zal uit spreken. Het officieele Nationaal-socialistische partij- correspondentie-orgaan deelt mede, dat sedert dagen in de Rijkskanselarij manden vol met felicitatiebrieven, telegrammen en pakketten met geschenken liggen. Voortdurend worden bloemen gebracht en onder de geschenken be vinden zich vele schilderijen, boeken en tal van kussens en ander handwerk van tallooze Duit sche vrouwen. Ook de Obersalzberg bij Berch- tesgaden zijn groote hoeveelheden post ontvan gen. Alle Münchensche bladen wijden groote artikelen aan de persoonlijkheid van den Rijks kanselier. WASHINGTON, 19 April. President Roose velt heeft een herstel van het goud-uitvoerver bod afgekondigd als eerste maatregel, om de warenprijzen in Amerika te verhoogen. Gisteren werd nog voor 4 millioen dollar goud naar Frankrijk uitgevoerd. President Roosevelt verklaarde aangaande de weer-invoering van het gouduitvoerverbod, dat deze maatregel bedoeld was als controle van de valuta en het crediet. De gisteren gebruikte uit drukking „gecontroleerde inflatie" achtte Roo sevelt misleidend, daar de V. S. geen inflatie beoogen in dien zin, dat de regeering haar uit gaven met waardeloos papiergeld zal betalen, dat alleen voor dit doel zou worden gedrukt. Veeleer zal Amerika aan het beginsel eener ge zonde financieele politiek en een gezonde valuta vasthouden. Men is besloten den strijd tegen buitenland- sche speculatieve aanvallen op den dollar op te nemen en de dollarkoers niet aan zich zelf over te laten. Goudverschepingen zullen ook in den ver volge worden toegelaten. Het doel der huidige geldpolitiek ie een stijging der binnenlandsche prijzen tot een redelijke hoogte. De Amerikaansche regeering hoopt binnen afzienbaren tijd met buitenlandsche regeeringen tot een overeenkomst te geraken, welke de aige- meene terugkeer naar een stabielen gouden standaard mogelijk maakt. Misschien is de in Amerika voorgeschreven gouddekking van 40% te hoog. Verder verklaarde Roosevelt, dat men er ln Amerika volkomen op voorbereid was, dat de dollar in den internationalen handel tot op 10% zou dalen. Mer* is er echter vast van overtuigd, dat dit slechts een verschijnsel van voorbijgaan- den aard is, daar Amerika 's credietpolitiek en LONDEN, 19 April (V.D.) Het heden af gekondigde invoerverbod voor Russische goede ren geldt voor 80 pCt. van den Russischen in voer, o.a. voor boter, graan, ruwe katoen, petroleum en hout. Het verbod treedt heden in werking. MOSKOU, 19 April. (Reuter) Het Centraal Uitvoerend Comité zal morgenochtend het ver zoek inwilligen tot wijziging der vonnissen, uit gesproken over de Engelsche ingenieurs der Metro Vickers Cy., MacDonald en Thornton. Men is hier van meening, dat het vonnis waarschijnlijk veranderd zal worden in levens lange verbanning uit Rusland. Te Londen verwacht men, dat een dergelijke wijziging van het vonnis waarschijnlijk voor de Engelsche regeering aanleiding zal zijn, om het invoerverbod van Russische waren op te heffen. De grootste zorg der Engelsche regeering was immers steeds de veiligheid van de staats- onderdanen. MOSKOU, 19 April (V.D.) De vrijgelaten Engelschen Monkhouse, Cushny en Gregory hebben na op vrije voeten te zijn gesteld, hun passen gekregen van de GPOE. Zij zullen uit de Sowjet-Unie vertrekken. Op voorstel van den Engelschen zaakgelas tigde hebben de autoriteiten besloten, dat de beide veroordeelde Engelschen MacDonald en Thornton voorloopig hun straf nog niet be hoeven te ondergaan. in het bijzonder zijn geld- en begrootingspoli- tiek de beste waarborgen geven voor de inwen dige gezondheid van den Amerikaanschen dol lar. Het embargo is onmiddellijk in werking ge treden. WASHINGTON, 19 Maart (Reuter). Minis ter Woodin heeft verklaard, dat het gouduit voerverbod in Amerika beteekent, dat Amerika den gouden standaard heeft verlaten. WASHINGTON, 20 April (Reuter) Vermoe delijk zal morgen aan het Congres een wet worden voorgelegd, waardoor Roosevelt „infla tie-dictator" wordt. Men meent, dat Roosevelt de voorstellen zal goedkeuren, waarbij hij wordt gemachtigd: lo. nieuw geld uit te geven. 2o. het goud-gehalte van den dollar te wij zigen. 3o. een Raad tot stabilisatie van den dollar in te stellen. Bovendien zal hij bij een Wet gemachtigd worden tegen zekere voorwaarden betaling van de oorlogsschulden in zilver in plaats van in goud te aanvaarden. NEW YORK, 20 April (Reuter) J. P. Mor gan verklaarde de actie van Roosevelt inzake het verbieden van den goudexport te onder schrijven. PARIJS, 20 April (V.D.) In de nabijheid van Straatsburg is gisteren het dorp Altdorl door een grooten brand voor een groot deel in de asch gelegd. In minder dan een half uur stonden zes boerenhofsteden in lichter laaie- Toen de brandweer uit Straatsburg arriveerde slaagde zij er niet meer in het vuur tot zijn haard te beperken. Tegen tien uur gisteravond w'as een gedeelte van het dorp nog slechts één groote vlammenzee. Negen groote boerderijen met bijgebouwen en alle opgeslagen voorraden werden een prooi der vlammen, Ook veel vee kwam bij den brand om. PEKING, 19 April. (V.D.) Het Japansche Oppercommando deelt mede, dat de Japansche cavalerie den straatweg van Tsisjau naar Toensjau heeft bezet en is opgerukt tot in de onmiddellijke nabijheid van Peking. De Japan sche troepen trachten klaarblijkelijk Peking te omsingelen en het Chineesche leger den terug tocht af te snijden. Naar in welingelichte Chineesche kringen ver luidt, zouden de Japanners voornemens zijn na de inneming van Peking ook de stad Kalgan aan den Grooten Muur te bezetten, waardoor alle verbindingen tusschen China en de Sovjet Unie verbroken zouden worden en de Japan ners den strategisch zeer belangrijken weg van Kalgan naar Mongolië in handen zouden krijgen. SUMMER (Missouri) 19 April. (Reuter) Driehonderd gewapende mannen hebben den dijk van de Tallahatchierivier met dynamiet vernield. Duizenden hectaren land zijn overstroomd en de steden Swaulake, Glendora en Blackbo- you zijn door hoog water geteisterd. JACKSON (Mississippi), 19 April (Eigen be richt). Ter voorkoming van eiken verderen maatregel van zelfhulp van de boeren, die bij Talahatship den dijk van den Mississippi door staken en aldus uitgestrekte vruchtbare landen onder water zetten, is 'n compagnie militie naar Talahatship gezonden. De soldaten hebben de strenge instructie, dat zij terstond moeten vuren op een ieder, die iets wil ondernemen aan de beschermingsdijken. Boeren, die aan den linkeroever wonen, had den den dijk aan den rechteroever doorstoken, om aldus de sterk gewassen wateren van den Mississippi een uitweg te verschaffen. (United Press) BERLIJN, 19 April. Te Bonn a. d. Rijn is de verloving gevierd van den oudsten zoon van den ex-kroonprins, prins Wilhelm v. Pruisen met frl. Dorothea v. Salviati. Prins Wilhelm is op 4 Juli 1906 geboren. Deze verloving heeft daarom opzien gebaard, omdat zij niet in overeenstemming is met de voorschriften betreffende de „Ebenbuertigkeit", ofschoon prins Wilhelm bekend is om zijn ge voel voor traditie. Sedert 1923 neemt de prins deel aan den natlo- nalen weerarbeid. Hij is tegenwoordig bataljons leider in de Stahlhelm. De bruid is gesproten uit een oorspronkelijk in Noord-Italië woonachtig adellijk geslacht, waarvan een tak ten tijde van Frederik den Grooten wegens geloofsredenen naar Pruisen uit week. Sedert dien stond deze tak in dienst van staat en leger in Pruisen. Volgens de gelijkwaardigheidsbepalingen van de huiswetten der Hohenzollerns had de prins zijn keuze slechts kunnen bepalen binnen den kring zijner verwanten en onder de buitenland sche prinsessen. Vooral tegen het laatste ver zet de jonge Wilhelm zich echter principieel, waarom hij besloten heeft, met de wetten van het huis te breken. De „generalverwaltung" van het voormalige Pruisische koningshuis is officieel niet op de hoogte gesteld van de verloving. INTERVIEW MET MATSOEOKA: NED. OOST- INDIË, EEN AFZETGEBIED VOOR JAPANS OVERBEVOLKING. DE TWEEDE KAMER HEEFT DE LAND- BOUWMACHTIGINGSWET, BEPERKT TOT DRIE PRODUCTEN, Z. H. ST. AANGENOMEN. Gouduitvoerverbod in Amerika. Onderscheiding voor Kard. Gasparri. De oudste zoon van den ex-kroonprins ver loofd. Wetten van het Huis overtreden. De vonnissen der 2 te Moskou veroordeelde Engelschen worden gewijzigd. Elf Japanners gedood bij een treinoverval in Mandsjoerije. Geweldige overstrooming in Missouri. Vreeselijk auto-ongeluk op Voome; vijf perso nen om tet leven gekomen. De Eerste Kamer aanvaardde de begrootingen van Suriname, Curacao en Ned.-Indië,, be nevens eenige kleinere ontwerpen. De werkzaamheid van militaire belangenver- eenigingen; resolutie van minister Deckers. Verdrag geteekend tusschen Nederland en Japan. Nederlander gearresteerd door S.A.-mannen. O Zij, die kiezer zijn en op 1 Januari 1933 te Haarlem woonachtig waren, kunnen, indien zij geen stemkaart hebben ont vangen, deze alsnog gaan halen aan het gebouw GED. OUDE GRACHT, hoek Raaks, afdeeling Verkiezingen. PROPAGANDACLUB. DUBLIN, 20 April (V.D.) Gisteravond schijnt zich bij het eiland Anglesey een geheim zinnig vliegongeval te hebben voorgedaan, dat tot nog toe niet is opgehelderd. Negen personen hebben gezien dat een uit de richting van Ier land komende groote eendekker, die door twee andere machines vooraf werd gegaan, in zee stortte. Een reddingboot van Moelfre voer uit en zocht geruimen tijd de zee af, echter zonder het minste spoor van een vliegtuig te vinden. Na informatie te Dublin gelooft men, dat het verdwenen vliegtuig een toestel was, dat met bruiloftsgasten van een bruiloft te Dublin naar Engeland terugkeerde. Aan de „Voss. Zeit." wordt uit Moskou ge seind, dat de weinige kerken in die stad, waar in nog godsdienstoefeningen plaats hebben „niet voor te stellen overvol" (unvorstellbar überfüllt) waren met Paschen. Ofschoon er dikke, natte sneeuw viel, stonden honderden menschen buiten de kerken, om door de open deuren de godsdienstoefening te volgen. Paschen was een gewone werkdag. op Maandag 24 April a.s., in het gebouw Sint Bavo, waar luid sprekers zijn opgesteld. Spreker: de Z.Eerw. Pater Aanvang 8.15 uur. Toegang uitsluitend voor Roomsch Katholieken. Geen debat. Luidsprekers in alle benedenzalen. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1