ONZE HANDELSPOLITIEK Het program voor de komende periode Lap om leer Een knoeiwinkel Hij stemt No. 1 van Lijst Verdrag met Japan {RADIO-PROGRAMMA, MARKTEN DONDERDAG 20 APRIL' Pot en ketel ELECTRICIT EITSRAAD Vrijdag 21 April 1933 Wie er mèt de R. K. Staatspartij van overtuigd is, dat een gezond gezin onmis bare voorwaarde is voor een gezonde maatschappij, sta met haar op de bres voor de verdediging van het christelijk gezinsleven voor de behartiging van zijn moreele en stoffelijke belangen voor het welzijn der maatschappij door de verzekering van de welvaart van het gezin. Bevestiging van de eeuwenoude vriendschappelijke betrekkingen Geef geen ergernis Tegen de excessen bij strand- en badleven Een nieuwe Nederlandsche sigaar WAARSCHUWING üüüiMid BENOEMINGEN Paters Minderbroeders PATERS FRANCISCANEN TE LEIDEN Inzegening van 't nieuwe klooster Op 26 April ieder op zijn plaats Dien dag dus niet naar Schiedam Van roode smetten vrij Beslissing van minister Deckers voor het burgerpersoneel Katholiek onderwijs „St. Willibrordus"-federatie te Utrecht bijeen DE NIEUWE HAVENTARIEVEN TE ROTTERDAM Verlaging zal met 1 Juli a.s. ingaan MAN DOODGEREDEN Nederlander in arrest gesteld Door S.A.-mannen VAN EEN AUTO GEVALLEN Jongetje overleden WAP EN SMOKKELHANDEL 462e STAATSLOTERIJ Dat de handelspolitiek in de komende parlementaire periode nationaal en internationaal in het centrum der belangstelling zal komen te staan, is bui ten twijfel. Van belang is het daarom eens nader de vraag onder de oogen te zien, of de R. K. Staatspartij wat dit punt van prac- tische econ. politiek betreft voldoet aan.de eischen, die onder de tegenwoordige om standigheden daaraan kunnen worden ge steld. Voorop behoort hierbij te staan, dat we ons niet hebben af te vragen, wat theo retisch beschouwd als de beste oplossing is te beschouwen, maar dat we als echte „Realpolitiker" naar de middelen moeten zoeken, die practisch onze eigen volkshuis houding het meeste baat zullen brengen. Het wil nog niet zeggen, dat men het op neemt voor een verderfelijk streven naar autarkie, indien men zegt, dat het natio- naal-economische element op de eerste plaats naar voren dient te worden ge bracht. Willen we dus de vraag beantwoorden, welke politiek Nederland in zijn eigen be lang behoort te voeren, dan moeten we eerst nagaan, langs welke banen de inter nationale handelspolitiek zich in de komen de jaren zal bewegen. Nu staan hier twee feiten voorop: eener zij ds gaat men steeds meer inzien, dat de wereld op dezen weg voortgaande hard op weg is haar eigen econ. graf te delven, an derzijds zien we den traditioneelen hoek steen der handelspolitiek: de meestbegun- stiging een steeds geringere beteekenis krijgen. Het gevoelen is zoo goed als algemeen, dat we internationaal zeker nooit tot een vermindering der handelsbelemmeringen zullen komen. We zien daarvoor in de plaats treden een streven om door het vor men van econ. complexen op kleinere schaal te bereiken wat internationaal niet mogelijk bleek. Het streven naar regionale overeenkom- sten, en het wederkeerigheidsbeginsel zullen de middelen zijn, waardoor men uit het handelspolitieke doolhof zal probeeren te komen. We wijzen ter adstructie dezer meening slechts op de opvattingen van President Roosevelt, uiteengezet in zijn dezer dagen verschenen boek: „Looking Forward", dat te beschouwen is als een commentaar op zijn program. Hoewel men geen overdreven verwachtingen behoeft te koesteren van het Roosevelt-regime wat de opruiming van de handelsbelemmeringen betreft, en met name zijn plan voor aanpassing der agrari sche prijzen bij die van de beschermde in dustrie eenlgszins huiverig maakt voor de gedachte waar dat in de praktijk toe zal leiden, wil Roosevelt toch een herstel van den internationalen handel. Verlaging der tarieven zal echter slechts tot stand komen de President zegt het uitdrukkelijk langs den weg der actieve handelspolitiek. Het zoo misdadige tarief van de misdadige Hoover-regeering blijft behouden als vechttarief ter verkrijging van handelsfaciliteiten in het buitenland. Van een meestbegunstigingsclausule die Amerika trouwens nooit ten volle heeft aan vaard wil ook Roosevelt niet weten. In afzonderlijke onderhandelingen met een bepaald land zal Amerika zich bereid ver klaren een stukje van zijn tarief muur voor dit eene land, en in ruil voor een uitzon deringstarief ten gunste van een of ander Amerikaansch product af te breken. Roose velt acht het bovendien nog noodig uit drukkelijk te verklaren dat men de demo cratische partij vooral niet moet verden ken van vrijhandelsgezindheid: zij wenscht slechts een redelijk, geen prohibitief tarief. We zouden dit voorbeeld nog met vele andere kunnen aanvullen, maar dit heeft voor ons doel geen nut. Het komt er slechts op aan, of Neder land paraat is, en de middelen in de hand heeft, om zich in de komende jaren bij de onderhandelingen die zullen plaats hebben te weren. Biedt het program van de RJC. Staats^ partij voor een doelbewuste te voeren han delspolitiek voldoende aanknoopingspun- ten? Op enkele plaatsen in dit program komt deze ter sprake. In het tweede gedeelte, waarin het eigenlijke Program van Actie is opgenomen, treffen we onder punt 3 het volgende aan: Krachtige maatregelen ten behoeve van den land- en tuinbouw, de nijverheid, den handel, de scheepvaart en het overige ver keerswezen, tot behoud en verruiming van den afzet in het binnenland en tot be vordering van den uitvoer. We hebben er al eme op gewezen, dat deze crisis niet zonder structuurverande ringen zal voorbijtrekken, en dat we met name moeten rekenen met een relatieve stijging van de beteekenis van de binnen- landsche markt in verhouding tot den ex port. Toch moet er alles op worden gezet, om van den export te behouden wat er te behouden valt. In dit verband is de kwes tie van de actieve handelspolitiek van be lang. Wel noemt het program deze niet meer met zooveel woorden, maar door een algemeene verwijzing» naar de programs- 1922 en -1929 voorzoover niet reeds verwe zenlijkt of gewijzigd, is dit punt toch in direct in het program opgenomen. In het program-1929 werd in de af deeling: Han del en Nijverheid onder punt 1 sub a op een onderhandelingstarief aangedrongen. Zoo als ook in de aanteekeningen op het prO' gram-1929 door het Partijbestuur werd vermeld, is dit punt tenslotte belichaamd op een wijze, waaraan vroeger niet was ge dacht. De z.g. clearing-wet heeft de Re geering groote bevoegdheid gegeven om door ingrijpen in het internationale be talingsverkeer eigen handel en nijverheid te kunnen beschermen. Alles wijst er op. dat de weg der Actieve Handelspolitiek, door de Katholieke fractie met name reeds tal van jaren met klem aanbevolen, einde lijk zal worden betreden. Ook wat de noodzakelijkheid tot regio nale overeenkomsten te komen, betreft, biedt het program datgene, wat het Ne- derlandsch ecmomisch leven noodig heeft. In de derde afdeeling, die handelt over den opbouw eener betere toekomst lezen we onder punt 1: Krachtige medewerking aan iedere po ging om de internationale samenwerking op economisch gebied vooral in Europa te herstellen en te bevorderen, met inachtne ming van gelijkgerechtigdheid van alle, dus ook de kleine staten. Onderwijl, bij geleidelijken terugkeer van meer normale toestanden, bijzondere concessies verleenen aan staten, die medewerken aan maatre gelen tot herstel van een vrijer ruilverkeer. We meenen dus zonder van chauvinisme te kunnen worden beschuldigd, te mogen concludeeren, dat het program van de R.K. Staatspartij ook wat dit punt betreft de teekenen des tijds heeft verstaan, en een handelspolitiek voorstaat, die zonder eco nomische Don Quichotterie, kansen in houdt voor een krachtige welvaartspolitiek. Zooals de politiek betaamt, houdt het zich binnen de grenzen van het practisch- bereikbare. We kunnen slechts hopen, dat datgene, wat practisch mogelijk is, door een krachtige handelspolitiek, ook werke lijkheid wordt. Het program van de Staats partij dit zij onze conclusie biedt datgene, wat we noodig hebben. Moge de komende Regeering het zich tot richtsnoer nemen. DRS. J. v. S. De pot verwijt den ketel, dat hij rood is of was. De „Courant", die bij algemeene verkiezingen wel eens „Het Volk" dwars zit, had deze week een leelijke troef uitgespeeld. Onder den pakkenden titel ,,De Kikvorschen en hun Koning", vertelde het volksblad van „De Telegraaf", hoe Adolf Hitler tot eerebur ger van de oude soldatenstad Potsdam was gekozen met medewerking der socialistische gemeenteraadsleden. Het was een geval, dat opzien verwekte onder de duizenden en duizenden Courant-lezers en lezeressen, die de twijfelachtige kiezers massa vormen, waaruit de S.D.A.P. haar aanwas bij de stembus pleegt te recru- teeren. Woedend over de kool, die de partij werd gestoofd, is thans „Het Volk" met een te- gen-klap uitgekomen in een hoofdartikel onder den titel: „Meneer Holdert". Het blad kan het op de knieën zijgen der socia listen voor eere-burger Hitier te Potsdam niet ontkennen, maar het citeert Marx en pocht, dat het socialisme meer moed heeft dan de kapitalistische Holdertpers, en dan slaat de staart van het artikel met in cauda venenum: „Meer moed, meneer Holdert, dan gij en uw staf hebben betoond in dat gedenk waardige jaar 1918, toen gij op den der tienden November op de koffie kwam bij Vliegen om uw fascistenblad in dienst te stellen van een revolutionnair bewind." Lap om leer. Lap je mij, ik lap je weer! Het Verbond voor Nationaal Herstel blijkt een rechte knoeiwinkel te zijn. Eerst heeft het den naam van prof. Gelissen e.a. op zijn uithangbord trachten te schilderen. Daarna spande het generaal Snijders voor de reclame-kar, maar maakte feitelijk een liberalen fascist, mr. Wester man, candidaat. En thans laat het clan destien pogingen doen, om onder een borrel arbeiders te ronselen op valsche voor wendsels. Het sociaal-democratische „Volksblad voor Groningen en Drente" deelt mede, hoe te Assen in het café Thurkom twee heeren met een Asser arbeider als ronselaar tegen aanbod van een borrel 34 arbeiders overhaalden om een candidatenlijst te tee kenen van een zich noemende „Nationale Steunbeweging voor Arbeiders". Toen der lijst ingediend was, zagen de onderteeke naars, dat zij de candidaatstelling van ge neraal Snijders van den Bond voor Nacio- naal Herstel geteekend hadden. De propagandist voor den generaal bleek te zijn zekere E. Baan uit Amsterdam, die correspondeert onder het brievenhoofd: „Nationale Werkloozen Partij, Rokin 59, Amsterdam". Hieromtrent ter verantwoording geroepen, schreef deze Baan d.d. 4 April, dat no. 10 van de lijst van den generaal een werk- looze was en de bedoeling was dezen door voorkeurstemmen gekozen te krijgen. Nummer 10 van de lijst is de heer P. Merkelijn, die de Nationale Werkloozen Partij representeert. Met militairen roem, liberalisme, fascisme, nationale arbeiders- lijm en de met jenever aangemaakte stok- verf van ronselaars moet het Nationaal Herstel ineen worden gekramd! De Minister van Waterstaat, mr. P. J. Rey- mer, is voornemens Vrijdag 21 dezer aan zijn departement den electriciteitsraad te instal- lcerea. HUIZEN, 1875 M. KRO 8 uur Morgen concert 10 uur Gramofoonmuziek 10 uur Gramofoonmuziek 11.30 Hall uurtje voor zieken en ouden van dagen 12 uur Politieberichten 12.15 De KRO-boys o.l.v. Plet Lustenhouwer, m.m.v. Jack Mossel, re- frelnzang 1.45 Verzorging zender 2 uur Orgelconcert door Evert Haak 3 uur Plano-recital door Jeanne Hertog 4 uur Cecile Spoor-Carelsen: „Reizen en werken In N.O.-Indlë 4.30 uur Gramofoonmuziek 5 uur Max A. Gerisch: ..Kleederdrach ten en volkstypen In Dultschland" 5.15 Het KRO-sextet o.l.v. Plet Lustenhouwer 7.10 „Ambachts- en nijverheidskunst" door ir. Kalff 7.30 Politieberichten 7.45 Het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen 9.30 Mozart-programma, verzorgd door de Ne- derlandsche Mozartgemeente 10.45 Gra mofoonmuziek 11 uur Vaz Dlas 11.05 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. VARA 8 uur Gra mofoonmuziek VPRO 10 uur Morgen wijding VARA 10.15 Gramofoonmuziek 11.10 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 11.40 Rollen Numan, voordracht AVRO 12.01 Gramofoonmuziek 12.30 Kovac La- Jos en zijn orkest (refreinzang Bob Scholte) 2 uur Causerie door Ploris Peld 2.30 Concert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep VARA 4 uur Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 4.50 Na schooltijd. Hetty Beck vertelt 5.30 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 7 uur Van leed en strijd, van hoop en geluk ln Sovjet-Rusland XXIV dr. F. M. Wibaut: „Perspectieven" 7.20 Straat- en griezelliederen door Ernst Busch m.m.v. Johan Jong, orgel VPRO 8 uur Kerkdienst uit den N.P.B. te Amsterdam 10 uur Gramofoonmuziek VARA 11 uur Orgelspel door Cor Steyn 11.30 Gramo foonmuziek 12 uur Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.30 Concert door het kleine orkest van het N.I.R., o.l.v. P. Leemans 12.30 Gramofoonmuziek Ï.20 Concert door het Omroep-symphonieorkest o.l.v. van Kumps 5.35 Zang door Lucy Cantal en Aimé Delstanches 5.55 Con cert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P Leemans 7.20 Idem 9.45 Gra mofoonmuziek. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest va nhet Bellevue Strandhotel o. o.l.v. Harald Andersen 1.20 Omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl. Wilhelm Jensen, viool, Viktor Fischer, piano 9.50 Omroep orkest o.l.v. Fritz Mahler 10.20 Dans muziek door de band van restaurant Lod- berg o.l.v. Richard Johansen. BERLIJN, 419 M. 7.20 Prof. dr. Gustav Havemann en Adolf Steiner spelen, begeleid door het omroeporokest o.l.v. Eugen Jochum 9.20 Dansmuziek door de Robert Gaden- kapel. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 5.25 Joh. Maxi- miliaan zingt 8.40 Concert 10.20 Po pulair concert. LANGENBERG, 472 M. 10.40 Gramo foonmuziek 11.20 Concert door het Frei- burger Konzertorchester o.l.v. Heinrich Pfaff. Herbert Frölich, viool, H. Hermer, altviool, Ewald Knobel, piano 3.50 Ka merkoor-concert. Vrouwenkoor a Capella- koor, Dortmunder kwartetvereeniging. Kranzhoffscher kwartetvereeniging 9.50 Populaire dansmuziek o.l.v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 11.30 Orgelrecital door Arnold Goldsbrough In the St. Mar garet's Westminster 12.05 Het B.B.C.- dansorkest o.l.v. Henry Hall 1.05 Concert door Haydn Beard en zijn band 3.20 Con cert van North Regional 7.20 Concert door het BBC-orkest afd. C. o.l.v. Julian Clifford 10.15 Geraldo en zijn orkest, ge volgd door the Savoy Hotel Orpheans. PARIJS (EIFEL), 1446 M. 7.50 Muzi kaal en literair uurtje voor de jeugd, o.l.v. Suzanne de Sainté-Croix 8.35 Populair concert o.l.v. E. Flament. Rene Bas, viool. PARIJS (RADIO), 1724 M. 7.05 Gra mofoonmuziek 11.50 Idem 5.50 Idem 6.40 Idem. MILAAN, 331 M. 7.05 Gramofoonmuz. 8.20 Concert o.l.v. Fritz Reiner. ROME, 441 M 4.50 Concert 8.05 Pro gramma ter gelegenheid van het Festa Na- zionale. WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 7.35 Symphonle concert dooor het Philharmonie-orkest van Warschau o.l.v. J. Oziminski. S. Goldberg, viool 10.20 Dans muziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 6.40 Omroep orkest 8 uur Gewijde muziek vanwege de Pfarr-Caecilienverein, te Bern. Leiding Jos. Ivar Müller. E. Dobler, orgel 9 uur Dans muziek door de Maxim-band. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Gisteren is te 'sGravenhage tusschen Neder land en Japan een verdrag onderteekend tot beslechting van geschillen door conciliatie, rechtspraak en arbitrage. Het verdrag, dat het eenige is van zoo alge meene strekking, tot nu toe door Japan geslo ten, is een nieuwe bevestiging van de eeuwen oude vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen. De regeling voorziet in de in stelling eener permanente conciliatie-commis- sie. Voor alle rechtsgeschillen is daarenboven, al naar partijen overeenkomen^ hetzij het per manente hof van internationale justitie, hetzij een arbitrale rechtbank en bü niet overeen stemming genoemd hof bevoegd. Daar de Japansche regeering bedacht wenschte te zijn op de mogelijkheid, dat het uittreden uit den Volkenbond verandering zou tengevolge kunnen hebben met betrekking tot de rechtspositie van Japan tegenover het Per manente hof van internationale justitie, is in een bij het verdrag gevoegd protocol voor dat geval in een nader gemeenschappelijk overleg voorzien over de vraag of er reden zou kunnen bestaan om zekere bepalingen van het verdrag, die op het permanente hof betrekking hebben, te wijzigen. Het bestuur der Federatie van R. K. Vrou wenbonden en het bestuur van den Nederland- schen Christen Vrouwenbond hebben een adres gezonden aan de Minister van Binnenlandsche Zaken en Justitie, waarin zij wijzen op de vele klachten, die hen uit alle deelen des iands be reiken ten aanzien van de excessen bij strand en badleven. Adressanten overwegen het groote belang, dat er voor de geheele Nederlandsche bevol king gelegen is in de handhaving van een be hoorlijk zedelijk peil en in de bescherming van jeugdige personen tegen voor de eerbaarheid aanstootelijke toestanden, en verzoeken daar om de noodige maatregelen te willen nemen, om aan bovengenoemde excessen paal en perk te stellen. Er is maar één Karei I. Dat moge waar zijn. voor zoover het de superieure kwaliteit van deze sigaar betreft, doch ook heeren houden van variaties en nieuwe snufjes. Zoo brengen de N.V. Karei I Sigarenfabrieken, voorheen H. J. van Abbe te Eindhoven thans een nieuw merk „Artiva" in den handel, waarvan de naam is afgeleid van „kunst" en van „van Abbe". Het model is zeer elegant en wat het voor naamste is, de smaak zeer exquis. Bij aankoop van een blikje dezer sigaren wordt het oog al direct gestreeld door de smaakvolle verpakking. De doos is zeer artistiek naar ont werp van een bekenden Nederlandschen kunste naar en vervaardigd door de Vereenigde Blik- fabrieken. voor Duitsche Imitatie. Er worden minderwaardige Imitaties aan geboden. Wilt U verzekerd zijn van origi- neelen Hoed en prima kwaliteit, eischt dan het merk in Uw hoed. Wettig gedeponeerd Het Hoogwaardig Definitorium van de Ne derlandsche Provincie der Minderbroeders heeft benoemd tot eersten overste van het nieuwe klooster Marienpoelstraat 4 te Leiden Pater dr. Balduinus de Goede, die tevens directeur is van de aldaar gevestigde R. K. H. B. S. Tot eersten overste van de nieuwe stichting te Drachten werd benoemd Pater Augustus de Hart, thans vicarius in het klooster te Vorden. Tot vicarius van het klooster te Vorden werd benoemd Pater Marianus Janson uit het kloos ter te Nieuwe-Niedorp. De Paters Franciscanen te Leiden hebben weer nieuwe winst te boeken, een winst, be staande in de oprichting van een eigen gebouw voor de reeds enkele jaren bestaande katholieke H. B. S. voor jongens. Deze H. B. S. met klooster en fraaie kapel is, onder leiding van den architect ir. Thun- nissen uit Den Haag, verrezen op een gedeelte van het terrein door voormalig „Posthof' be zet aan den Rijnsburgerweg. De nieuwe H. B. S. zal zeer waarschijnlijk op 2 Mei a s. in gebruik worden genomen, doch de paters hebben deze week voorgoed hun intrek in het klooster genomen. Daarom heeft Woensdagmorgen de plechtige inwijding der kapel en de inzegening van het klooster plaats gehad. De inwijding van het altaar geschiedde dooi den hoogeerw. pater Honoratus Caminada, pro vinciaal van de Nederlandsche Provincie der Paters Franciscanen, geassisteerd door de de- finitoren der Orde, de paters dr. G. Vrijmoed uit Delft, M. Broersen, vicarius te Venray, dr. C. Hentzen, lector te Maastricht en D, Rom- bouts, gardiaan en directeur van de R. K. II. B. S. te Heerlen. Na de inwijding van het altaar droeg de Pro vinciaal een gezongen H. Mis op, geassisteerd door pater drs- B. de Goede, directeur der H. B. S. te Leiden, als presbyter assistens, de pa ters dr. C. Hentzen als diaken en M. Broersen als subdiaken, terwijl als ceremoniarius fun geerde pater S. de Vries, leeraar aan de H. B. S. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op pater Regalatus Hazebroek, custos Provin- ciae, deken A. H. M. J. Homulle, van Leiden, den zeereerw. heer pastoor M- A. A. Hase, te Delft, prof. dr. D. Franses, hoogleeraar te Nii- mogen, E. van der Snoek, gardiaan te Woer den, W. Blom, directeur van het Missie-college „Sint Willibrordus" te Katwijk aan den Rijn, voorts paters uit Katwijk, Den Haag en Delft, de architecten, leerlingen enz. Na de H. Mis volgde de inzegening van het kloostergebouw, waarmede de plechtigheid, welke nog geen officieel karakter droeg, ten einde was. Geheel in den geest van het Liduina-Comité te Schiedam dringen wij, op verzoek van het Partijsecretariaat, er nog eens op aan, dat alle mannelijke en vrouwelijke kiezers en propagan disten die op eenigerlei wijze bij de voorbereiding en goeden afloop der verkiezingen betrokken zijn, op den stemdag, op 26 April op hun en haar post blijven en dus niet mede optrekken ter bedevaart naar Schiedam. Op dien belang rijken, ja beslissenden dag kan geen kracht, geen hulp gemist worden. De Kath. Staatspartij rekent er vast op, dat op 26 April het politieke front gesloten optrekt zonder onderbreking, zon der schadelijke absenties. Ieder dus zijn werk. Ieder op zijn plaats. De vrouwelijke propagandisten op 26 April rond de stembus. Eén gesloten front! Minister Deckers heeft het volgende schrij ven gericht tot het bestuur van het A.C.O.P.: Ik deel u mede, dat ik het voor het onder het Departement van Defensie ressorteerende burgerpersoneel niet toelaatbaar acht, om lid te zijn van een organisatie,welke is aangesloten bij het N.V.V. Vermits uw federatie voor het overgroote deel is samengesteld uit vakbonden, welke zich bij het N.V.V. hebben aangesloten, heb ik het der halve noodig gevonden, om de aan uw Comité verleende bevoegdheid tot aanwijzing van leden en plaatsvervangende leden in de bij Beschik king van 28 September 1931, le afd. No. 96 in gestelde Dienstcommissies, met ingang van 24 April 1933 in te trekken. In verband met het bepaalde in punt 4 van art. 3 van mijn beschikking van gelijken datum betreffende de instelling eener Bijzondere Com missie voor georganiseerd overleg, hebben de door u aangewezen leden, mede met ingang van 24 April 1933, geen zitting meer in die Com missie. De conferentie van de hoofdbesturen van den Ned. Bond en den C.N.A.B. met den mi nister, later gevolgd door een bespreking van het N.V.V.-bestuur met Z. Exc., hebben dus niet het gewenschte gevolg gehad, constateert „De Ambtenaar", het orgaan van den C.N.A.B. De minister heeft meteen de consequentie van zijn besluit aanvaard, en aan het A.C.O.P. met ingang van 24 April a.s. de vertegenwoor diging in de commissies van overleg aan zijn departement ontnomen. Woensdag had te Utrecht de jaarlijksche bij eenkomst van de „St. Willibrordus"-federatie, bestaande uit de vereenigingen van R. K. on derwijzers in het Aartsbisdom en in het bisdom Haarlem, plaats. De voorzitter, de heer H. G. de Boer, sprak de openingsrede uit, waarin hij de onderwijzers erop wees, dat zij een zekeren plicht hebben te stemmen op de R. K. Staatspartij. Aanwezig waren de hoogeerw. heeren kan. J. G. van Schaik, geestelijk adviseur der federatie, en Nolet, hoofdinspecteur van het katholiek onderwijs in het bisdom Haarlem. De minister van Onderwijs was vertegenwoor digd door mr. Fock. Na de openingsrede sprak de heer W. Wilt- schut namens het Federatiebestuur een woord van gelukwensch tot de „St. Augustinus"-ver- eeniging, die Dinsdag haar 40-jarig jubileum herdacht. Hij bracht dank aan de vereenigmg voor hetgeen zij deed in federatief verband. Uw arbeid aldus spreker wordt gewaar deerd in den lande, hetgeen ook Dinsdag is ge bleken door de onderscheidingen, door uw bis schop uitgereikt. Spreker huldigde hierop den voorzitter, den heer de Boer. Na eenige discussie aangaande het mogelijke uittreden van „St. Lebuinus" uit de federatie, werd besloten, dat iedere afdeeling, die haar voorstellen wil intrekken, daartoe gelegenheid zal hebben. Het jaarverslag van den secretaris, afgedrukt in het K. S., vermeldt gevoerde acties inzake vervroegd pensioen, één federatie, het rapport- Weiter, samenwerking met Indische collega's, oprichting van een internationale en andere punten. Financieele verslagen en daarmede verwante voorstellen werden goedgekeurd, evenals de be grooting 1933. De heer de Boer werd als voorzitter herkozen, de heer Luyf als secretaris. Voorstellen betreffende ziekenhuisverpleging werden ter nadere bespreking afgevoerd. Naar aanleiding van de voorstellen betref fende de Reiscommissie werd ten slotte de vol gende motie aangenomen. Voor het zitting blijven houden van de drie leden der St. Willibrordus-federatie in de Reis commissie voor onderwijzers heeft de vergade ring geen bezwaar, mits bereikt worde, dat de door die commissie geconcipieerde reizen zullen worden aangeboden ter uitvoering aan de Ned. Reisvereeniging voor katholieken (voormalige Nederl. Roomsche Reisvereeniging). Behandeld werd nu het voorstel-ter Borg, dat inhield instelling van een commissie tot on derzoek van de mogelijkheid meer instanties van beroep in het leven te roepen, dan bij de hui dige wet het geval is; het werd aangenomen. De discussies over het Katholiek Schoolblad hadden een vlot verloop. Ernstige grieven tegen de redactie waren niet aanwezig. Het werk van de O.I.Z.-commissie, zoowel als haar financieele verslagen, werden goedge keurd. Naar de „Msb." verneemt, zal met ingang van 1 Juli a.s. de verlaging van de haventarie ven ingaan. Dezer dagen is een voorstel van B. en W. te verwachten, waarbij de regeling van het crediet zal worden aangegeven. Wat door de verlaging minder wordt ontvangen, zal door bezuinigin gen en door eenige meevallers (dividend- en tantième-belasting) ruimschoots worden gedekt De verlaging zal over 1933 van 1 Juli af, dus over een half jaar, ongeveer een half millioen kosten. Woensdagmiddag is de 65-jarige metselaar J. S. op den Singel te Vlissingen door een vracht- 1 auto overreden. De man was onmiddellijk dood. Gisteren, heden, morgen Hij was vriend der jeugd gebleven omdat zijn jong hart geen moeite deed door guasi-jeugdgecoquetteer uen ouderdom te vermommen. En hij i sprak tot den jongen man die daarom r".mme naar den oude luisterde: De jongeren willen maar alléén naar de toekomst zien. Het is een prachtig ding de toekomst te willen '•armen, want we zijn er ten deele even goed voor verantwoordelijk als voor ons heden. Maar niemand mag daarbij vergeten, dat ons morgen" ons „gisteren" zal zijn. Het klinkt vreemd, maar onze toekomst is ons verleden. Te velen hebben in het tweede deel van hun leven misère, om dat ze in het eerste deel vergaten dat gisteren en morgen aan elkaar vast zitten. Piekeren over wat voorbij is geeft niet, maar leeren uit het reeds gebeurde voor wat nog gebeuren moet is wijze voorzichtigheid. Zooals we den dag van heden vormen zal ook voor een aanmerkelijk deal de dag van morgen zijn. We zullen dan het gisteren niet van ons af kunnen schudden, want het zit te zeer vast aan ons door daad en herinnering. We moeten den dag van heden zóó sme den dat we er den dag van morgen in willen zien en alsdan over het gis teren geen spijt hebben. Dinsdagavond is een uit Amsterdam afkom stige leerling-machinist der Nederlandsche Spoorwegen op het spoorwegemplacement te Emmerik door S.A.-mannen van zijn machine gehaald en gearresteerd wegens het verspreiden van communistische pamfletten. De leerling-machinist is door de Duitsche autoriteiten in verzekerde bewaring gesteld. Woensdagmiddag is te Wageningen het an derhalf jarig zoontje van J. P. Broekveld, dat, zonder dat de chauffeur het bemerkte, op de treeplank van een stilstaanden vrachtauto was geklommen, bij het aanzetten van den auto er af gevallen en door een der wielen overreden. Het kind was op slag dood. Weer 200 revolvers in beslag genomen De wapensmokkelhandel in de grenszone bi) Nijmegen gaat regelmatig door. Er wordt blijk baar te veel aan verdiend en de Duitschers zijn te goede afnemers, dan dat men dezen toonen den sluikhandel zou staken. Af en toe rijden nochtans wapensmokkelaars in de kommiezen- val. Woensdag werd in de Ooy bij Nijmegen nog een auto aangehouden waarin tweehonderd revolvers met de noodige ammunitie werden vervoerd. BARNEVELD, 20 April Eierveiling. Aanvoer 2.240.000 eieren. Prijs 1.802.40, handel normaal. BROEK OP LANGENDIJK. 20 April 30.000 K.G. Roode kool 2.506.80; idem doorschot 1.80 6.20; 100.000 K.G. Gele kool 1.403.50; Idem doorschot 1.10—2.60; 60.000 K.G. Deensche Witte kool 0.60—0.70; 12.50 K.G. Uien: Gele Uien 1.30 —1.60; Grove 1.50; 3500 K.G. Bleten 0.60. GOUDA, 20 April. Veemarkt. Aangevoerd ln totaal 3007 stuks, waarvan: 77 Slaehtvarkens. Vette van 0.14 0.15 "/2 per pond, levend met 2 pet. korting, Londensche van 0.110.12 per pond, levend met 2 pCt. korting. 727 magere Varkens 12.00—20.00, 1749 Biggen 7.00—10.00, 13 Runderen 125.00150.00, 407 nuchtere Kalveren 2.504.50 per stuk. 1 Graskalf. 5 Bokken en Gei ten 2.004.50 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 389 partijen kaas. le kwal. met R.M. 23.0025.50, 2e kwal. met R.M. 20.00 22.00. Handel traag. 1519 ponden Boter. Goe- boter 0.700.85, Weiboter 0.550.65 per pond. Handel vlug. 158300 partijen eieren. Kipeleren 1.402.25, Eendeneieren 1.752.00 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 20 April. Coöperatieve Zuid-Holland- sche Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.)Aanvoer 140000 kipeieren Prijzen: 56-58 K.G. 1.80—1.90, 60-62 K.G. 1.90—2.10. 62-64 K.G. 2.10—2.40, bruine 60- 65 1.902.50, kleine eieren 1.701.80 per 100 st. Aanvoer 2500 Eendeieren. Prijs 1.301.80 per 100 HOORN, 20 April. Kaasmarkt. Kleine fabrieks 19.50, kleine boeren 20.00, fabriekscommissie 23.00. Aanvoer 17 stapels, wegende 14491 K.G, Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE, 20 April. Noorder- marktbond. 2900 K.G. Uien: Drielingen 0.80, Uien 1.20—1.50, Grove Uien 1.40—1.50. 7100 K.G. Kroten 0.60. 95400 K.G. Roode kool 3.20—6.20, idem doorschot 2.105.10. 142600 K.G. Deen sche Witte kool 0.60. 58100 K.G. Gele kool 2.00 3.70, idem doorschot 1.90—2.70, Taaie Gele kool 1.00—3.30. Per 100 K.G. Doorgedraaid 7100 K.G. Kroten en 130000 K.G. Deensche Witte kool. SCHAGEN, 20 April. Veemarkt. 7 Paarden 150.00 315.00, 198 magere Geldekoeien 130.00160.00, 60 vette Geldekoeien 130.00200.00, 40 Kalf» koelen 140.00200.00, 30 Pinken 20.0050.00, 238 nuchtere Kalveren 3.0012.00, 170 Overhouders 7.0013.00, 30 Lammeren 8.0011.00, Bokken en Geiten 1.508.00, 12 magere Varkens 1400— 19.00 per stuk. 34 vette Varkens per K.G. 0.32— 0.33. 143 Biggen 8.00—13.00. Konijnen 0.751.50, 13 Kippen 0.701.20 per stuk. SCHAGEN, 20 April. Eierveiling. 150000 kipeie ren. 52-54 1.70, 55-58 1.701.90, 58-60 1.802.10, 61-63 2.002.20, 64-67 2.202.30. 8000 eenden eieren 1.301.40. 150 Kievitseieren 4.30. (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Donderdag 20 April 1933 PrUzen van 45. 253 275 320 876 931 997 1002 1048 1194 1654 1942 1972 2040 2505 2544 3067 3198 3247 3605 3805 4056 4491 4949 5185 5432 5539 5549 5582 5779 5951 6003 6004 6070 6082 6124 6142 6680 7078 7155 7557 7641 7894 8525 8870 10156 10481 11001 11026 11173 11296 12067 12184 12403 12692 13016 13433 13519 14057 14257 14269 14659 14752 14920 15157 15232 15362 15593 15604 15731 15810 15853 16467 16494 16635 16688 17263 17345 17694 18033 18398 18524 18525 18624 18673 18708 18917 18924 19263 19498 19652 19729 19912 19931 20215 20225 20397 20661 20688 20694 20868. Verbetering vorige lijst; 2083 m.z. 2053 5188 m.z. 5128

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6