IN EN OM HAARLEM ^X~> POLITIEKE ZINNEPRENT BEKENDE HAARLEMMERS Moraal: Domme kuikens, die de kloek ontvluchten» Hebben vos en kiekendief te -duchten. De duhbeltj'es-taxi's MOSLEY IN ITALl'è De stand der bloem bollen BROOD ARTO OROOTh U/5 „PROZA EN POËZIE" In't Tehuis voor ouden van Dagen Ontheffing Winkelsluiting Jubileum Hulp aan Joodsche vluchtelingen BOEK EN BLAD „De Wandelaar" STAALTJE VAN HUISVLIJT VOOR DEN KANTONRECHTER Vrijgesproken MUZIEK DON-KOZAKKEN-KOOR TOONEEL „Een Oude jaarsavondfeest te Volendam" Geloof en Wetenschap Dirk Maes GOEDKOOP NAAR ENGELAND Uitgave Stoomvaart Mij. „Zeeland" „ST. PAULUS" Belangrijke ledenvergadering Funeste inwerking van het weer op het gewas Wat er Zondag te zien zal zijn Spaarkas „St. Nicolaas" VotHT Woensdagavond vond in het Tehuis voor Ouden van dagen aan den Schotersingel een zanguitvoering plaats, door bovengenoemd zangkoor, onder leiding van den heer L. W. D. Keereweer, welwillend aangeboden. Zooals te begrijpen valt, hebben de bejaarde bewoners van de inrichting wederom recht in nig genoten van den fraaien mannenzang van het goed bekend staande koor, dat onder de beproefde directie staat van den Amsterdam- schen musicus, den heer Keereweer. Het programma vermeldde een aantal zang nummers, waarvan de romantische inslag wel in moest slaan bij deze vertegenwoordigers der oudere garde. Liederen, die de mannen mogelijk zelf eens hebben meegezongen in koren, waar toe ze vroeger behoorden en die dan des te prettiger herinneringen wekken, wanneer men ze weer eens opnieuw hoort vertolken, en dan vooral zoo frisch en spontaan, als de heer Keereweer dit zijn zangers weet te laten doen. Wanderschaft van Zöllner, met de aanstekelijk werkende melodie en rhythme, het altijd melo- dieuse Mendelsohn-werkje „Wer hat dich, du schoner Wald", „Das Lied" van Jul. Wengert, en „Vespergesang" het mooie Russische volks lied, in de bewerking van Karl Kampf. Ten slotte „Haarlemsch Liedeke" van Willem Hespe, en het spontane en leuk gekarakteriseerde zee manslied „Aan het Gangspil" van Fred. Roeske. Deze zangnummers werden afgewisseld door declamatie van den heer Wagenaar, die een zestal gevoelige en guitige schetsjes ten beste gaf, welke blijkens het spontane applaus zeer in den smaak vielen. Dat ook het koor na elk nummer hartelijk werd beapplaudiseerd, be hoeven we zeker wel niet te vermelden. De zangers zoowel als de declamator hebben een echt verdienstelijk en juist door de groote ge moedelijkheid welke er heerschte, een extra op prijs gesteld werk gedaan, door de verpleegden in het Tehuis zulk een gezelligen avond van goede en beschaafde kunst te bezorgen. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door het bestuur van Wijk VII-der Ned. Herv. Gemeente in het Wijkhuis aan de Molenaerstraat 18 te houden bazar ten bate van de wijkverpleging ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. No. 460, ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die Wet in dier voege, dat die winkels op 19 en 20 April 1933 na des na middags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Zaterdag 29 April herdenkt de heer N. Zwa- nenveld, lettergieter, den dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de firma Joh. En schede en Zonen N.V. op de afd. lettergieterij. In een oproep aan de stadgenooten wijst een comité uit Joodsche ingezetenen op de vele Duitsche vluchtelingen, die in deemiswekken- den toestand in ons land komen. Voor hun huisvesting en voeding wordt voort durend onmiddellijk hulp vereischt. Namens het hoofdcomité, dat te Amsterdam reeds zooveel leed voor Joodsche vluchtelingen verzacht heeft, wordt voor dit doel veel geld gevraagd. Wij verwijzen voor nadere bijzonder heden naar de advertentie in dit nummer. Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te La ren verscheen de April-aflevering van „De Wan delaar". maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folk lore. buitenleven en toerisme. A. F. Binsbereen brengt op prettige wijze verslag uit van zijn vogelwaamemingen in 't Oostzijderveld, J. H. BrinkgraveEntrop wijdt aandacht aan „lijdensplanten", in de eerste plaats de passie-bloem, en Rinke Tolman, de redacteur, beschrijft een voorjaarswandeling langs den Eem. Interessante mededeelingen doet dr. A. Scheygrond over een te loor gegaan vo gelparadijs binnen onze landsgrenzen, het Schollevaarseiland, waar het eertijds o.a. we melde van kwakken. P. v. d. Lijn weidt uit over merkwaardige sclujnfossielen, z.g. mosboompjes, Gerlof Kalma staat opnieuw stil bij de water lelies en haar verwanten, terwijl A. W. Francken een „uitstapje" maakt over den Atlantischen Oceaan: hij vestigt de aandacht op een merk waardige beverbrug in het Harriman State Park. W. A. F. X. Hoffman toont, o.m. door ver schillende citaten hunner verzen aan, hoe de dichters hebben gereageerd op de herleving der natuur, A. C. de Koek, die een artikel wijdt aan het uitzettende heelal, zoekt het, uit den aard der zaak, eveneens in hooger sferen en van P. L. Rusticus wordt een artikel opgenomen over de aantrekkelijkheden van den tuin in April. De rubriek „Van en voor de lezers" (natuur historisch allerlei) beslaat weer verscheidene bladzijden, die zich bezig houden met natuur- ontluistering in Limburg, Paaschgebruiken in Duitschland, zonderlinge gedragingen van kool meezen, enz. Oudergewoonte is weer een groote reeks il lustraties, die zeer spreken, tusschen den tekst gestrooid. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Sinds de Paaschdagen heeft Haarlem zijn dubbeltjes-taxi's. En naar wij hooren wordt er veel gebruik van gemaakt. Dat verheugt ons, want het is een onge vraagde bevestiging van wat de Nieuwe Haar- lemsche Courant altijd betoogd heeft: de tarieven, die de gewone taxi's in Haarlem hef fen zijn te hoog om dat vervoermiddel hier populair te maken. Met de grootste moeite hebben wij verleden jaar na bijna eindeloos aandringen, een kleine verlaging der taxitarieven verkregen, maar reeds na eenige weken wisten de ondernemers te vertellen, dat die tariefsverlaging geen noe menswaardige vermeerdering van het taxi- gebruik teweeg had gebracht en dat dus - alzoo de conclusie waar zij mee klaar stonden de aan hun tijd achterlijke Haarlemmers klaarblijkelijk nog niet rijp zijn om van die moderne vervoermiddel gebruik te maken. De ervaring met de dubbeltjes-taxi's schijnt er dan nu op te wijzen, dat de Haarlemmers wèl gebruik willen maken van taxi's, maar dat de verleden jaar toegepaste verlaging te klein was. Jammer was het, dat de ondernemers zich toen niet beter het deugdelijk oud-Hollandsche spreekwoord „de cost gaet voor de baet uit herinnerden en een tarief invoerden, dat er op berekend was het rijden in taxi's bij de Haar lemmers in te burgeren. Om geen misverstand te laten bestaan moe ten wij hier onmiddellijk aan toevoegen, dat de gewone taxi's die bij Station en op Hout plein stationneerem, onmogelijk tegen een dubbeltjes-tarief kunnen gaan rijden. De wa gens zijn daarvoor te duur, kosten te veel aan onderhoud en afschrijving en de ondernemers zijn bovendien verplicht den chauffeurs een garantieloon per week te betalen. Met de dub beltjes-taxi's gaat het beter. Wanneer de chauffeur kans ziet een dagloon te maken (en dat schijnt te kunnen) door, buiten de fooien die hij ontvangt, zich tevre den te stellen met van elk dubbeltje twee en een halven cent te ontvangen, en de patroon genoeg heeft aan eveneens twee en een halven cent per ontvangen dubbeltje als winst, dan blijft er nog vijf cent van elk dubbeltje over voor benzine, olie, onderhoud, rente en af schrijving voor den auto. Dat is genoeg voor deze wagentjes, die niet meer dan een dozijn maal honderd gulden kosten. Op die manier kunnen zij zelfs vrij spoedig geheel afgeschre ven zijn en door nieuwe vervangen worden als het noodig is, zoodat de kans, dat het publiek in oude, krakende vehikels zijn leven waagt, niet groot behoeft te zijn. Ook zelfs voor de duurdere taxi's, die nu met leede oogen moeten zien hoe die kleine dingen met de vrachtjes gaan strijken, die zij reeds jaren lang hadden kunnen vervoeren, zien wij in de dubbeltjes-wagens een lichtzijde, mits de ondernemers hun tegenwoordig tarief aanzien lijk verlagen. Het taxi-gebruik toch zal nu bij de Haarlemmers in de gratie komen en het gevolg daarvan zal wezen, dat velen nu ook meer gebruik zullen gaan maken van de, laat ze ons zoo noemen, „luxe-taxi's". Het rijden daarin is in alle geval prettiger, omdat zij com fortabeler zijn dan de kleine wagens, vaster op den weg liggen en omdat in de gewone taxi's de chauffeur van de passagiers gescheiden zit. Voor menschen zakenmenschen en andere die met elkander iets te bespreken hebben, is dit laatste natuurlijk het prettigst. Maar wy herhalen, dat dan het tarief der luxe-taxi's niet zeer veel hooger mag zijn dan dat der andere. Het grooter aantal ritten zal dan ongetwijfeld opwegen tegen hun mindere ontvangst per rit. Door de Haarlemsche politie wordt ge waakt tegen het z.g. „snorren" door de goedkoope taxi's. Tot nu toe heeft zij echter nog geen proces-verbaal behoeven op te maken en ook niet kunnen opmaken, want de dubbeltjes taxi's „snorren" niet en rijden alleen op be stelling van hun garage uit. Zij schijnen he* daar druk genoeg mede te hebben. Tegen dat rijden van de garage uit kan de politie niets doen, want een ieder kan zijn auto tenslotte aanbieden aan wien hij wil en tegen het tarief, dat hij verkiest. Alleen voor het innemen van standplaatsen met auto's is toestemming van de politie noodig. Artikel 115 van de Algemeene Politieverorde ning verbiedt het, zonder toestemming van B. en W., op of aan den openbaren weg met eenig voertuig innemen van een standplaats. Artikel 116 verbiedt het op den openbaren weg een Voor personenvervoer ingericht voertuig aan het Publiek ter verhuring aanbieden of doen aan bieden. Artikel 117 verbiedt den bestuurder van Zoo'n voertuig lo. op den openbaren weg post te vatten of te rijden met het kennelijk doei zijn voertuig te verhuren of 2e op of bij de standplaatsen met zijn voertuig heen en weer te rijden. Het „snorren" is dus hiermede wel geheel onmogelijk, als men niet in aanraking wil ko men met de Haarlemsche politie, maar het tijden van een garage uit niet. De bepalingen tegen het „snorren" zijn ge maakt in den tijd van de beroemde aapjes koetsiers. Oudere Haarlemmers herinneren zich hog wel hoe op Zon- en feestdagen bij het station en in den omtrek van den Haarlemmer hout, evenals zulks in andere steden trouwens gebeurde, de koetsiers hun „bakkies" voor een ritje aanboden. En er was eens een tijd, dat er reëel levensgevaar aan verbonden was om in sommige van die huurrijtuigen plaats te ne men. Zij waren soms zoo gammel als een wrak Schip. Ook waren de koetsiers, die zich presen teerden, niet altijd 18 karaats, wat niet alleen Uitkwam in de prijzen, die zij soms dorsten te bedingen, maar ook in hun gedragingen. Om toezicht op koetsiers en voertuigen te kunnen uitoefenen is toen in de politieverorde ning van verschillende steden van Nederland een bepaling opgenomen, waarbij het te huur aanbieden van een rijtuig werd verboden, als daarvoor geen toestemming door B. en W. was gegeven. Als deze vergunning verleend werd, werden daaraan tegelijkertijd voorwaarden ver Door den heer Visser, wonende te Zaandam, is de R. K. kerk te 't Kalf, onder welke ■parochie hij behoort, in triplex natuurge trouw nagemaakt. De heer Visser behoort tot het aloude gilde der olieslagers, doch is wegens de crisis reeds een jaar werkloos en heeft in den afgeloopen winter dit mooie werkje verricht bonden O.m. moest het voertuig op geregelde tijden door of vanwege de politie worden ge keurd. Aan niet te goeder naam en faam be kend staande personen werd in het geheel geen vergunning gegeven. Deze bepalingen zijn ook van toepassing ge bleven toen de taxi's de plaats van de rijtuigen innamen, en wij behoeven niet te zeggen, dat deze maatregel van het grootste belang is voor de veiligheid van het publiek. De taxi's worden regelmatig gekeurd en het publiek kan er zich veilig aan toevertrouwen, klachten over te hooge tarieven worden door de politie onderzocht en zelfs op den persoon van den chauffeur wordt gelet. Het is gebeurd, gelukkig niet in Haarlem, dat als taxi-chauffeur, buiten weten van den patroon, menschen in dienst waren die een ver oordeeling achter den rug hadden wegens een zedendelict met kinderen of wegens berooving van personen op den openbaren weg. Veilig heidshalve werd hun door de politie in over weging gegeven zich als chauffeur terug te trekken. De genoemde bepalingen van de Algemeene Politieverordening zijn dus inderdaad nuttig en daarom is het een bezwaar, dat de dubbel tjes-taxi's geheel buiten dit politietoezicht val len. Wij zijn natuurlijk overtuigd, dat de hui dige exploitanten er zorg voor zullen dragen, dat het materiaal, dat zij gebruiken, steeds in prima conditie is en dat zij hoogst betrouwbare, vakkundige en allerkeurigste chauffeurs in dienst hebben en steeds zullen hebben, maar het is geenszins uitgesloten, dat - straks ook anderen, dat straks de eerste de beste een goedkoop autootje zal gaan exploiteeren en dan zijn de hierboven genoemde bezwaren geens zins denkbeeldig. Er moet, dunkt ons, een middel gevonden worden, alsnog dat politietoezicht te verkrijgen. Niet met de bedoeling om de exploitanten in de uitoefening van hun bedrijf te belemmeren, maar in het algemeen belang. Het is natuur lijk niet onmogelijk aan de bovenstaande arti kelen in de Politieverordening een nieuw tce te voegen, waarbij het rijden met een voertuig, bestemd voor openbaar vervoer, zonder toe stemming van den burgemeester, wordt ver boden in Haarlem. Het eenvoudigste zou echter voorloopig zijn, dat de exploitanten vrijwillig hun bedrijf onder politietoezicht stelden. Dat zou ook de goede reputatie van en het ver trouwen in hun bedrijf slechts ten goede komen. In dat geval zou ook kunnen worden over wogen of het publiek nog meer dan tot nu toe kan worden tegemoet gekomen door het ge bruik der taxi's te vergemakkelijken. standigheden, waarin wij leven en wekte de aanwezigen op, Woensdag 26 April op de R. K. Staatspartij te stemmen. Spr. beschouwde in dit verband den socialen arbeid van de laatste 30 jaren met medewerking van de R. K. Staats partij. De werkloozen-uitkeering is in geen land zoo goed geregeld als in het onze. Ten slotte wekte spr. op tot dankbaarheid en een heid, nogmaals aansporende lijst 25 te stem men. Na dit ernstige woord werd door de bekende Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" opge voerd het blijspel in drie bedrijven „Een Hals brekend Huwelijk". Daar dit blijspel hier ter stede reeds eenige malen is opgevoerd onder den titel „Een dag dame" en dus genoegzaam bekend geacht mag worden, volstaan wij met te vermelden, dat „Alberdingk Thijm" de aanwezigen een genot vollen avond heeft bezorgd en zijn gunstige reputatie met prachtig spel weer hechter ge vestigd heeft. In de gemeente Haarlemmerliede had eeni- gen tijd geleden M. T. met gedempt licht met 'n vaart van c.a. 80 K.M. gereden en was daarbij in aanrijding gekomen met een stilstaanden melkauto, waarvan de bestuurder melkbussen aan het overladen was. Gedurende eenige uren werd Woensdag voor den Kantonrechter de groote vraag behandeld, of door het gedempte licht of door de snelheid de veiligheid van het verkeer in gevaar was ge bracht of dat misschien de bestuurder van den melkauto de schuldige was, doordat hij zich juist voor het roode achterlicht van zijn wagen geplaatst had. De ambtenaar van het O. M. zocht in het gedempte licht aanvankelijk de schuld en eischte 75 boete. Mr. De Groote, als verdediger optredend, vroeg nietigverklaring der dagvaarding. De Kantonrechter vond geen termen aanwe zig om de dagvaarding nietig te verklaren, doch achtte ook de schuld van den verdachte niet bewezen en sprak hem derhalve vrij. Op hun jaarlijksche tournée door Nederland hebben de Don-Kozakken, de fameuze Russische zangers, die onder leiding staan van Serge Ja- roff, ook de bloemenstad wederom met een be zoek vereerd. En dat dit bezoek op hoogen prijs werd ge steld, bewees Dinsdagavond de goed bezette Stadsschouwburg, waar het zeer bijzondere koor een reeks van geestelijke en wereldlijke liederen ten gehoore bracht. Wat ons trekt in dit koor met z'n denderend zware bassen, die dreunend als een zestien- voets orgelpijp, een lage a halen, met z'n sonore baritons, die evenwel waar noodig, ook n prachtig mezza bezitten, met z'n forsche, zij het soms wat scherp zingende tenoren, die dan opeens met 'n geraffineerde fisteistem zich ont poppen als etherisch zingende sopranen, wat ons in dit zeldzame ensemble boeit is, natuurlijk en in de eerste plaats het ongewone, maar voorts toch ook het verrassende element, dat in deze Russische composities zulk een groote plaats inneemt. Verrassend maar volkomen natuurlijk en scherp karakteriseerend is deze muziek, en zonder dat men den Russischen tekst verstaat begrijpt men bijna het karakter en den inhoud van de gezongen liederen. De litanie-achtige aanroepen uit het „Wenn Du in Dein Reich kommest van Kalinnikoff, en van het „Herr, erbarme Dich!" van Lvovsky, de reciteertrant in het Vater Unser naar een prachtig oud kerkelijk motief, het gekakel en het gelach van de Russische Dorfscherze van Schwedoff, de mysterieuze stemming met plot selinge oplaaiingen van 'n onheilspllende macht in „Schwarze Augen", om maar enkele bijzon derheden te poemen, het zijn alle even sterk ty- peerende hoedanigheden van deze vaak ruige, maar ook vaak diep-natuurlijke en gevoehge ro mantische kunst. Het is hierin, dat de van na ture apathische Slavische natuur zich 'n uitweg zoekt voor het opgekropte, onderdrukte gevoels leven, en wel met een felheid, welke de oer- natuur niet heeft verwrongen in een onnatuur lijke uiting. En het lijkt wel, alsof de kleine leider met zijn hevig suggestieve gebaren en zijn krachtig temperament eiken keer opnieuw z'n zangers beter in z'n macht heeft. Hij bespeelt deze stemmen als 'n orgel met vele registers, van velerlei sterkte en kleur. Dan hier, dan daar wordt er weer 'n détail onderstreept, komt er 'n fraai teekenend geluid naar voren, steunen de bassen als bombardons den lichteren boven bouw, of doen de fistelstemmen der tenoren denken aan een gemengd ensemble, van kna pen-, of vrouwen- en mannenstemmen. De nuanceering is afgeslepen tot in het voor di lettanten onbereikbare, en mag er al eens in den forte-zang een voor onze begrippen minder nobele klank ontbloeien uit de vaak grillig, maar stevig opgebouwde accoorden, het is slechts van voorbij gaanden aard en het meest waarschijnlijk nog inhaerent aan den gezongen en scherp uitgebeelden tekst. Zoo hebben de bezoekers van den Stads schouwburg een avond beleefd van hoog en in tens kunstgenot, en hebben ze genoten van het prachtig gedisciplineerde ensemble, waarvan Serge Jaroff, als leider, met bloemen werd ge huldigd. Een korte Russische dans, door 'n tweetal van het koor was het laatste nummer van het programma, dat 14 deels bekende num mers telde, en dat met „Wir beten an die Macht der Liebe" van Bortniansky, als toegift, werd besloten. Het was een avond van groot genot en groot succes. J. S. Zaterdagmiddag 22 April wordt in den Stads schouwburg een reprise gegeven van „Een Oudejaarsavondfeest te Volendam" door mevr. S. van Bommel-van Heusde. Dit kindertooneelspel met zang en dans In 3 bedrijven werd in 1931 te Haarlem viermaal voor een vollen Schouwburg opgevoerd. Het stuk bevat tal van aardige vondsten en is ge schikt voor jong en oud. Het werd door de pers unaniem geroemd. Vrijdag 21 April houdt de vereeniging „Ge loof en Wetenschap" haar zestiende bijeenkomst in den Stadsschouwburg. Op dezen sluitings avond van het seizoen zal door het tooneelgezel- schap „De Vereenigde Haagsche Spelers" wor den opgevoerd „De Dorpspoëet", blijspel in 3 bedrijven, onder regie van Pierre Balledux Aan deze opvoering gaat om 8 uur vooraf de jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De agenda bevat naast de gebruikelijke verslagen het bestuursvoorstel om dr. van Schuylenburch te benoemen tot eere-lid der vereeniging. Van dezen Haarlemschen schilder is wel heel weinig bekend. Men weet alleen, dat hij op 12 September 1656 te Haarlem geboren werd. Hij was een leerling van Philip Wouwerman, dien hij in zijn schilderstukken navolgde. Voorts heeft hij een reis gemaakt naar En geland, waar hij zelfs een paar jaar gewoond schijnt te hebben. Van de weinige schilderijen van Dirk Maes bezit het Rijksmuseum te Amsterdam een stuk, dat paarden voorstelt, terwijl ook in buiten- landsche musea waarschijnlijk enkele werken van hem aanwezig zijn. Hij is op 25 December 1717 te Den Haag overleden en wellicht ook daar begraven. Door de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", Koninklijke Nederlandsche Postvaart N.V., wordt uitgegeven een brochure „Goedkoope Retours naar Londen". Deze bevat vele en nuttige inlichtingen voor hen, die met de goedkoope biljetten der Mij. voor langeren of korteren tijd een uitstapje naar Engeland wenschen te maken. Voor die genen, die hun auto willen medenemen, worden bijzondere faciliteiten verleend. De omslag werd vervaardigd naar een ont werp van den kunstenaar Ir. Job Denys, ter wijl Clinge Doorenbos op de bekende pittige wijze een voorwoord schreef. Deze geïllustreerde brochure wordt op aan vraag gratis toegezonden. Het „snorren" zal zeer waarschijnlijk de goedkeuring van de politie wel niet kunnen verwerven, omdat zij vreest, dat het verkeer, vooral in de drukke straten der stad, in moei lijkheden zal worden gebracht. Maar wel is het misschien mogelijk, in verschillende deelen van Haarlem en omgeving vaste standplaatsen te vestigen, waar het publiek 'n sneltax kan vin den. Nu moet een aspirant-passagier eerst de garage opbellen om een taxi te vragen of zich in de garage zelf vervoegen. Maar niet iedereen heeft een telefoon bij de hand of woont dicht bij de firma, die goedkoope taxi's verhuurt. Natuurlijk moet afgewacht worden of de nieuwigheid er in wil, het is mogelijk, dat do exploitatie ervan verkeerd is, maar de onder vinding, die men nu al eenige maanden in Amsterdam heeft, schijnt te duiden op een geslaagd experiment. Onder het oog zien en zoo mogelijk den nieuw geschapen toestand in het rechte spoor brengen is dus wel zeer wenschelijk. De afdeeling „St. Paulus" van de Ned. R.K. Vereeniging van handelsreizigers en handels agenten „St. Christoffel" heeft op Vrijdag 21 April as. des avonds om half 9 in café „Cen tral", Groote Houtstraat, een ledenvergadering belegd. Op deze bijeenkomst zal de beschrijvingsbrief der voorstellen voor de aanstaande jaarverga dering op 13 Mei te Utrecht, behandeld wor den. Om een juist inzicht te krijgen van de mee- ning der Haarlemsche leden, inzake aanslui ting bij het Werklieden-Verbond öf de oprich ting van een Werknemenden Middenstand, is het méér dan noodzakelijk, dat alle leden deze vergadering bijwonen. zy worden dan ook al len verwacht. De grillig wisselende temperaturen en weers veranderingen nachtvorst, hagel- en regen buien, zonneschü'n hebben een funeste uitwer king gehad op het bolgewas, naar men ons op een desbetreffende vraag van deskundige zijde verzekerde. Wanneer men 's morgens vroeg de velden be ziet, dan vindt men het meerendeel der hya cinten en narcissen geknakt tegen den grond liggen. Ontneemt de funeste inwerking van het ongunstige weer der laatste dagen op het bol gewas den bloembollenkyker het schoone, kleur rijke gezicht niet, voor den bloembollenkweeker is het minder aangenaam, daar de qualiteit van bol en bloem zeer te Ujden hebben. Men is nu reeds overal met spoed aan het z.g. „ritsen" der hyacinten en narcissen gegaan, zoodat wel vast staat, dat van deze frissche, kleurige en heerlijk geurende bloemen Zondag heel wat minder te zien zal zyn dan met de Paaschdagen. Ook bestaat nu nog het dreigend gevaar van een veelvuldig woekeren van het „vuur", spe ciaal by de komende tulpen. Vooral na nac, vochtig vCber, waarop warmte en zonneschijn volgen, kan het vuur dermate in de blaren in vreten, dat zoowel bloem als bol groote schade toegebracht wordt. Vorig jaar heeft het z.g. vuur maar al te welig gewoekerd tot groote schade van velen. Hopen we, dat het weer gunstig en constant wordt en dit ten minste over het algemeen den bollenkweeker geen schade meer brengt in dezen voor hem toch al zeer moeiiyken tüd. Wat de bloemenliefhebber Zondag zal zien aan bloeiende tulpen, is buiten de vroege tulpen al zeer weinig. De ook in de binnenkamer zeer fraaie en stijlvolle Darwin- en Copland-tulpen alsmede de andere late soorten, zullen nog wei een twee weken op zich laten wachten. De koude temperatuur der laatste dagen vertraagt dit groeiproces zeer en het zal dan ook van het weer der komende dagen afhangen, of wy met onze voorspelling ten deze juist geweest zijn. In elk geval staat het vast, dat er aanstaan den Zondag veel minder dan met de Paasch dagen te zien is en er van tulpen-Zondag o.i. nog in het geheel niet gesproken kan Worden. De Engelsche fascistenleider, Sir Oswald Mosley, bracht een bezoek aan Rome, waar hij door Marpicati, onderstaatssecretaris der Fascistische partij, werd ontvangen De aankomst aan het station Woensdagavond vond in het gebouw St. Bavo de jaarlijksche feestavond plaats voor de leden van de Spaarkas „St. Nicolaas". Na eenige vroohjke marschen van den Jazz band onder leiding van den heer F. de Paus betrad de voorzitter de heer J. Ph. H. Castri- cum het podium om een kort openingswoord te spreken. Daarin wees hij op de moeilijke om-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9