Hernieuwing van Oostenrijk De geldtoestand in Amerika VI u VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus T egenmaatregel van Moskou 1 1 l s HULP BEVRAAGD Het nieuws van heden DE WARE DEMOCRATIE AMENDEMENT-THOMAS INGEDIEND DE BAROMETER 'n Surprise voor de lezers! 5e Massale Propaganda Vergadering ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18360 BUREAUX: NAS5AULAAN 51 - TEL. 13866 ^ÏERDAG 22 APRIL 1933 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering „Wij willen de geestelijke en mate- rieele kracht van ons volk tot verhoogde werking brengen Betrekkingen met het buitenland Handelsverkeer met Engeland stopgezet Jongere krachten in het Centrum BONDSKANSELIER DOLLFUSS TE ROME Het Weer Na het Vickersproces Thornton en MacDonald in dienst bij de electrificatiewerken? Onze katoen-industrie Belangwekkende besprekingen tusschen Nederland en Engeland Fabrieksramp in Indië Zes dooden Eerste tocht van de „Macon" HITLER VERJAART Huldebetooging van nationaal soci alisten voor Adolj Hitler's feestelijk versierd geboorte huis te Braunau Behoudens een wijziging door de bankcommissie van den Senaat aangenomen MacDonald gearriveerd Koopt, vóór uw geld waardeloos is! MacDonald te New York Tijdens het bezoek van Dollfuss aan Rome werd te zijner eere door Mussolini een groot diner gegeven. Op den voorgrond van links naar rechts: Dollfuss, Mussolini, Marconi 1 Aan- en Verkoop van Courante en Incourante Effecten Prolongaties - Voorschotten tegen Effecten - Coupons Verkiezingen in Zuid- Afrika De helft der zetels reeds bezet De sterke arm in Oostenrijk van DAMES en HEEREN, die zich jj willen belasten om zieken en gebrek- 1 kigen naar de Stembureaux te ver- jj voeren. Zich vervoegen op den dag 1 der stemming 26 April aan het I Hoofdbureau der Propaganda I St. Bavo, Smedestraat, v.m. 8% uur I DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium Zie elders in dit blad BORROMAEUS DE GREEVE o.f.m. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De tijd van partij-politieke ideologieën en phantastische toekomst-programma's is voorbij. Het bittere feit van den algemeenen nood ver- eischt reëele politiek in den besten zin van het woord en door de harde werkelijkheid van de groote economische crisis is ook in de grocte massa's het inzicht rijp geworden, dat de groot ste krachtinspanning voor elk afzonderlijk en in het algemeen noodig is, om het weinige nog te redden, wat er uit de stormen van den na- oorlogstijd is overgebleven. Om dit werk te vol brengen, moeten alle positieve krachten in den staat op dit ééne doel vereenigd worden. Zulk een concentratie is echter alleen mogelijk onder een energieke, sterke leiding, die vervuld is van de gedachte, dat alle kringen der bevolking, economisch en cultureel, met elkaar verbonden zijn. Dictatuur! Dit woord is in den laatsten tijd de Oostenrijksche regeering herhaaldelijk in het gezicht geslingerd, vergezeld van de aanklacht, dat we de volksvertegenwoordiging willen ver wijderen en een willekeurig regiment oprichten; en toch denken we in de verste verte niet aan zulke dingen. Er zijn twee soorten van demo cratie: een naar den vorm en een naar het Wezen. De ondervindingen met de formeele de mocratie, die na den oorlog is ingevoerd, zijn zoo duidelijk, dat deze vorm van democratie, die tenslotte zich zelf heeft mat gezet, noch vrijheid, noch orde kan verzekeren en dat ze gebleken is, niet te deugen, om het gemeen schapsleven in den staat op een draagbaar grondvlak te plaatsen en de groote economische problemen te verwerken. Niet de democratische gedachte moet worden uitgewischt, maar ze moet wel worden verlost uit de boeien van vor men, die de volksvertegenwoordiging buiten staat stellen, haar zending na te komen. In plaats van de tegenwoordige vormen der parle mentaire werkzaamheid moeten er nieuwe wor den gevonden, die niet de verdeeldheid van het volk bevorderen, maar wel de organische ver binding van zijn verschillende kringen en daar- meer ook de samenvatting van de geestelijke en materieele krachten voor het doel: gemeen schap en staat. Op die manier beantwoorden ze aan het wezen van een werkelijke, organische democratie. De coöperatieve gedachte, die in den eigen aard van het Duitsche volk berust, wijst den Weg aan, dien we in Oostenrijk hebben te volgen, om de bijzondere belangen van de afzonderlijke beroepen en maatschappelijke lagen tot een levensvol geheel samen te vatten en aan het theoretische begrip democratie een levenden Inhoud te geven. De herziening der grondwet, Waardoor den verschillenden beroepsstanden bet, hun toekomende, aandeel aan de wetgeving ïnoet worden verzekerd, en wel onder de be scherming van een sterk, het volksgeheel ver tegenwoordigend, gezag, is niet van vandaag op niorgen door te zetten. Het moet immers een Werk zijn, dat de basis vormt voor een ontwik keling in het heden en de toekomst, die over eenstemt met karakter en wezen van het Oos tenrijksche volk. Het voorbereidende werk hier voor vereischt tijd; maar de dringende behoef ten van het oogenblik verdragen geen vertra ging meer. Dit heeft de bevoegde regeering er toe gedwongen, eerst door noodverordeningen het noodige te beschikken. Door een reeks maat regelen, die alle de werkverschaffing dienen, Zal de werkloozennood worden verzacht. De handelspolitieke betrekkingen tusscnen Oostenrijk en het Ons program voor den nieuwen opbouw omvat het volksgeheel; we wijzen de eenzijdige bena deeling van den arbeidnemer evenzeer van de hand, als zijn bevoorrechting ten nadeele van den arbeidgever. We veroordeelen elk partij politiek streven in een tegengestelde richting en zullen elke poging, dit met geweld te willen doorzetten, zeer beslist afweren. Het economi sche en cultureele herstel vereischt ingespannen werkzaamheid der staatsorganen, wien de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering hiervan is opgelegd, en kan geen storing van buiten ver dragen. Een oude democraat heeft eens gezegd, dat elke menschelijke vooruitgang met een zekeren dwang is verbonden. Alleen onprak tische theoretici kunnen over de waarheid, die in dit woord ligt, heenstappen. We maken van dezen dwang zoo zuinig mogelijk gebruik; elke gedachte aan gewelddadige proefnemingen, die de evolutionaire ontwikkeling in gevaar bren gen, ligt verre van ons. Maar we zullen niet aarzelen, dat te doen, wat in dit opzicht on voorwaardelijk noodig is, om de positieve krach ten tot het herstel van de Oostenrijksche econo mie bijeen te vatten. Zoo willen we, dat, wat ons volk aan geestelijke en materieele kracht bezit tot een verhoogde werking brengen. Dr. E. DOLLFUSS, Bondskanselier van Oostenrijk. MOSKOU, 21 April (Eigen bericht). De Sovjet-regeering heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij het geheele handelsverkeer tus- schen Rusland en Engeland, wordt stopgezet. Het decreet is bedoeld als tegenmaatregel tegen het door En'geiand afgekondigde invoerverbod van Russische goederen. Het decreet behelst verder bepalingen, welke het transito-verkeer van Engelsche waren door Rusland ter zeerste bemoeilijken. (United Press) BERLIJN, 21 April (V.D.). De Centrumspartij publiceert een proclamatie, waarin verklaard wordt: Centrumslieden in stad en land. Volgens de statuten der Duitsche Centrumspartij moeten dë partijbureaux na iedere verkiezing voor den Rijksdag opnieuw worden bezet. Daarbij moet natuurlijk plaats worden gemaakt voor jongere krachten. De Christelijke oer-idee, in wier dienst wij staan, dwingt ons aan alle vertegenwoor digers en leden der partijbeweging en corpor- raties in ieder opzicht de hoogste eischen te stellen. BERLIJN, 21 April V.D.). Nadat de Rijkspre sident vice-kanselier v. Papen heeft ontheven van zijn functie van Rijkscommissaris voor het land Pruisen, heeft v. Papen Vrijdagmiddag den nieuwbenoemden Pruisischen minister-president Gooering de zaken overgedragen. De Pruisische premier zal thans den Rijkskanselier zijn voor stellen indienen voor de benoeming der Prui sische staatsministers. Nader wordt gemeld, dat rijkskanselier Hitier minister-president Goering tevens heeft be noemd tot Pruisisch minister van Buit. Zaken. Verder zijn benoemd Popitz, Kerrl en Rust, resp. voor de ministeries van Financiën, Justi tie en Onderwijs. Genoemde heeren bezetten deze functies totdysverre als commissaris. BERLIJN, 21 April (V.D.). De locomotieven der Rijksspoorwegen zullen op 1 Mei worden versierd met een zwart-wit-rood en een haken kruisvlaggetje, terwijl ook op de stationsgebou wen de vlag zal worden uitgestoken. Bovendien zullen de stationsgebouwen en de locomotieven van „groen" worden voorzien. buitenland moe ten opnieuw worden geregeld; hoor verlaging Van den rente- Voet, tezamen •het de vermin dering van de Uitgaven der êeldinstituten en openbare licha- hien en de reor ganisatie van bet credietwe- Zeh, evenals door de hervorming Van het beheer der openbare ver- zekeringskassen, Worden de kos- ten onzer pro ductie vermin derd. Daardoor ban èn de bin- heniandsche om- Zet en de mo gelijkheid tot me dedinging wor- den verhoogd 5*een klassepoii- iek zal daarbij Worden gevolgd Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord- j= oostelijke tot Noordwestelijken wind, half EE tot zwaar bewolkt, weinig of geen neer- slag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Iets zachter- EE Zon op 4.50, onder 7.08. Licht op 7.38. Nieuwe Maan 24 April. MOSKOU, 21 April (Reuter). Als het ver zoek tot wijziging der vonnissen van Thornton en MacDonald wordt verworpen, zal het hun worden toegestaan, hun beroep van ingenieur uit te oefenen bij de Russische electrificatie werken, onder toezicht van ambtenaren van de G.P.Oe. Zij zullen niet door gewapende cipiers be waakt worden. Evenals iedere andere Sovjet arbeider zullen zij een roebel loon per dag ont vangen, waarvan echter een deel zal worden ingehouden voor voedsel en verblijfskosten. Na raadpleging met de gevangenen is het verzoek om clementie voor de Engelsche inge nieurs Thornton en MacDonald vanmorgen voorgelegd aan het centraal uitvoerend comité, waarmede de gevangenen aan de genade van dit comité zijn overgeleverd. Op het door mevrouw Litwinoff georganiseer de avondfeest waren alle buitenlandsche gezant schappen volledig vertegenwoordigd, met uit zondering van de leden van het Britsche ge zantschap en eenige buitenlandsche persver tegenwoordigers. Mevrouw Litwinoff was een opvallend actieve gastvrouw en een generaal van het roode leger trad op als ceremoniemeester. LONDEN. 21 April (Reuter). In een officieele verklaring wordt medegedeeld, dat gedurende de afwezigheid van de drie voornaamste leden der Sovjet-Russische handelsvertegenwoordiging te Londen niemand de bevoegdheid zal hebben, om namens deze vertegenwoordiging op te treden. WELLINGTON, 21 April (Reuter). De regee ring van Nieuw-Zeeland zal Maandag a.s. in zake de kwestie van het verbieden van den in voer van Russische goederen een beslissing nemen. LONDEN, 21 April (Reuter). Op uitnoodiging van den voorzitter van de K. v. K. te Man chester hebben vier vertegenwoordigers van de Nederlandsche katoenindustrie deelge nomen aan een conferentie met vertegenwoor digers van verschillende takken der Britsche katoenindustrie. De besprekingen liepen o.a. over de tarieven, de concurrentie der Neder landsche koloniën, welke beide landen onder vinden, de meestbegunstigingsclausule en aan verwante kwesties. Er werd overeengekomen den uitslag der be sprekingen niet te publiceeren. Beide partijen zullen nauwkeurige rapporten samenstellen, die eerst aan de door hen vertegenwoordigde organisaties zullen worden voorgelegd. Keuren deze ze goed, dan zullen ze aan de respectieve regeeringen worden voorgelegd. Verklaard wordt dat de besprekingen reeds hebben bijgedragen tot een beter onderling be grijpen. Men hoopt, dat een en ander wordt goedgekeurd en zonder overdreven uitstel door de regeeringen der beide landen zal worden verwezenlijkt. ALLAHABAD, 21 April (Reuter). Door het barsten van een ketel op een suikerfabriek te Bastie kreeg een aantal werklieden de kokende massa op het lichaam. Zes werden gedood, vijf tien ernstig gewond. NEW YORK, 21 April. (V. D.) Te Akron is Vrijdag het nieuwe Amerikaansche luchtschip „Macon" opgestegen voor zijn eersten tocht. De weersomstandigheden zijn zeer gunstig. Het luchtschip beeft een equipage van 105 man aan boord. WASHINGTON, 21 April (Reuter) Het amen dement-Thomas, dat de monetaire voordellen van president Roosevelt behelst, is als een af zonderlijk wetsvoorstel bij het Huis van Afge vaardigden ingediend. Roosevelt heeft orders gegeven, opdat het amendement snel wordt aangenomen. Desnoods moeten de debatten bekort worden, teneinde een obstructie-taktiek der republikeinen te ver hinderen. De bankcommissie van den Senaat heeft het amendement aangenomen. Een voorstel, om de bepaling betreffende de halveering van het goudgehalte van den dollar te schrappen, werd door de commissie met 10 tegen 10 stemmen verworpen. Een voorstel, de Federal Reserve bank te machtigen om inflatie tegen te gaan door de aan naar geaffilieerde banken te ver zoeken haar reserves te vermeerderen of te verminderen in overeenstemming met de depo sito's, werd aangenomen. De republikeinsche Congresleden zijn van meening, dat het van weinig beteekenis zal zijn zich tegen de inflatie-voorstellen van Roosevelt in het Huis van Afgevaardigden te verzetten, wanneer de Senaat ze aanneemt. WASHINGTON, 21 April (V.D.). Staatssecre taris Woodin heeft in de financieelp Senaats commissie verklaard dat de ingediende mone taire voorstellen de Vereenigde Staten zouden redden uit de depressie, indien zij op zuiver zakelijke wijze zouden worden toegepast. Woodin legde er voorts den nadruk op, dat het voorstel den president de macht in handen geeft om de inflatie scherp te controleeren. De beurs had een kalmer verloop vandaag. De meeste fondsen konden hun koersen hand haven. De winkels te New-York houden rekening met den nieuwen toestand. Op vele ruiten ziet men reclames aangebracht met als opschrift: Koopt, vóór uw geld waardeloos is! NEW-YORK, 21 April (Reuter). MacDonald is hier heden aangekomen. Na zijn begroeting door het stedelijk comité van ontvangst ver klaarde de Engelsche premier in een over ge heel Noord-Amerika verspreide radio-rede, dat de geheele wereld oorlog voert tegen de eco nomische depressie; heden kwam hij met den Amerikaanschen president den veldtocht tegen den onverdienden nood bespreken. Hij kwam ra denzelfden geest van samenwerking als de vorige maal. In een geschreven verklaring aan de pers zegt MacDonald, dat het verlaten van den gou den standaard door Amerika in het geheel geen invloed heeft op Engeland. De maatregelen der RIVIE l\K l Amerikaansche regeering droegen er z.i. nog toe bij, den noodtoestand van de wereld in een scherper daglicht te plaatsen. „Ik hoop met president Roosevelt een openhartige gedach- tenwisseling te voeren over de groote ver scheidenheid van economische en politieke kwesties. In den korten tijd, die ons ter be schikking staat, kan men natuurlijk geen de finitieve regelingen verwachten, daar er ter zelfder tijd ook andere geïnteresseerde landen zijn. De weg dient echter te worden voorbe reid voor een gemeenschappelijke actie en ik geloof dat onze bijeenkomst voor deze doel einden noodzakelijk is." Om 6.59 uur (Engelsche zomertijd), vertrok MacDonald met een specialen trein naar Washington. WASHINGTON, 21 April (Reuter). President Roosevelt is volledig hersteld van de verkoud heid en maakt a.s. Zondag met MacDonald, diens dochter en mevr. Roosevelt een tocht op een marinevaartuig. Vanavond is MacDonald de gast van den president in het Witte Huis. PARIJS, 21 April. (V. D.) De val van den dollar in Amerika zal van beslissenden in vloed blijken op de Fransche economische po litiek. Algemeen beoordeelt men de Ameri kaansche gebeurtenissen pessimistisch voor zoover het Amerika zelf betreft, doch opti mistisch voor Frankrijk. In vooraanstaande financieele kringen ge looft men, dat men in Amerika den gouden standaard slechts heeft verlaten, om druk uit te oefenen op Engeland voor de stabilisatie van het pond sterling. Frankrijk zal in geen geval het Amerikaan sche voorbeeld volgen. Eenerzijds bezit de Bank van Frankrijk een voldoend grooten goudvoor raad om de valuta zoo noodig te steunen, an derzijds is het niet onmogelijk dat Frankrijk als het eenige land met een vaste valuta zich een nieuwen stroom van buitenlandsch kapitaal ziet toevloeien. Frankrijk kon, als het moest, binnen een gesloten economisch systeem leven en een valuta-oorlog doorstaan. Tusschen Pa rijs en New York wordt op het oogenblik on derhandeld over de betalingsmodaliteiten der Fransche leeningen aan Amerika. De Bank van Frankrijk deelt mede dat haar dollardeposito's zoo goed als nihil zijn, zoo dat de depreciatie van den dollar haar geen direct nadeel bezorgt. BAZEL, 21 April. (Reuter). Naar vernomen wordt, heeft een voorzichtige leiding bij de de viezentransacties de Bank voor Int. Betalingen voor verliezen, welke uit de koersdaling van den dollar zouden kunnen ontstaan, gevrij waard. Intusschen moet er mede gerekend worden dat de circulatiebanken in verband met het feit, dat zij zich van haar dollarvoor- raden ontdoen of zullen ontdoen, ook haar aan de B. I. B. toevertrouwde saldi langza merhand verder zullen verminderen totdat ten gevolge van economische wereldconferenties een herstel ingetreden is op basis van een op goud gebaseerd internationaal geldsysteem. KAAPSTAD, 21 April (Reuter). Van de can- didaten voor de op 17 Mei plaatsvindende ver kiezingen zijn er reeds 78 verkozen verklaard, daar zij de eenige candidaat waren in hun dis trict. Van hen behooren er 38 tot de Zuid- Afrikaansche partij en 40 tot de Nationalistische partij. O.m. behooren er toe alle leden van de nieuwe nationale regeering met uitzondering van minister Grobler, leider der nationalis tische partij in Transvaal, die Tielman Roos als tegencandidaat heeft. Er moet nog gekozen worden in 72 kieskrin gen, waar in het geheel 161 candidaten zijn gesteld. WEENEN, 21 April (V.D.) De Oostenrijksche ministerraad heeft het besluit genomen een verbod uit te vaardigen van politieke stakin gen voor alle openbare bedrijven. Moskou zet het handelsverkeer met Engeland stop. Bemoeilijking van het transitoverkeer. De geldtoestand in Amerika; MacDonald in Amerika aangekomen. Zes dooden bij een fabrieksomtploffing in Britsch-Indië. Na het Vickers-proces. Wat gebeurt er met Thornton en MacDonald? Eerste tocht van het Amerikaansche luchtschip „iviacon". Verkiezingen in Zuid-Afrika. Helft der zetels reeds bezet. De Jongeren in het Centrum. Engelsch-Nederlandsche katoenbesprekingen te Manchester. „De strop voor de werkloozen"; mededeelingen van „Het Volk" opnieuw gedementeerd. Rede van minister de Geer voor den Kamer kring Groningen van de Christelijk-Historische Unie. De meening der Tweede Kamer over den ver snelden bruggenbouw. De electriciteitsraad door Minister Reymer ge- installeerd. Het conflict in den Personeelraad der N. S. voorloopig opgelost. Kasgeld voor de gemeenten; bij elkaar heeft het Rijk geen 40 millioen meer uitstaan. TILBURG 9« op Maandag 24 April a.s., in het gebouw Sint Bavo, waar luid sprekers zijn opgesteld. Spreker: de Z.Eerw. Pater Aanvang 8.15 uur. Toegang uitsluitend voor Roomsch Katholieken. Geen debat. Luidsprekers in alle benedenzalen. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 INI I v V IIII 111 111 1 l Hoogste stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 760 Vorige stand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1