STADSNIEUWS VELO STOFZUIGER MERCURIUS HAVERMOUT Katholieke Eenheid beteekent Katholieke Macht! ZATERDAG 22 APRIL CONSUMPTIEMELK-GEBIEDEN Beverwijk, Velsen en Zand voort KUNSTKRING HEEMSTEDE HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE Interessante expositie Viering 20-jarig bestaan KIJKJE OP DE TENTOON STELLING Bij de R. K. Ver. van Groote Gezinnen DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN Propaganda Kleverpark Na de stucadoorsrelletjes St. Josephs-Gezellenver. Haarlem I DE BLOEMENVELDEN COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Een bezoek overwaard BETALING VAN VERLOFS- RECHT Vóór 29 April a.s. CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT Op de golf van Biscaya bij Miami (Florida) worden geregeld groote zeilwedstrijden gehouden. Prachtig gezicht op de baai tijdens de races GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 2229 April Graalhuis „St. Jeanne d'Arc", Spaarne 29 Graalhuis „Veronica", Emmastraat 24 Algemeen nieuws UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL VERKOOPINGEN Personalia OVERVEEN HEEMSTEDE VOGELENZANG 168 Retraitenhuis te Bergen De Minister van Economische Zaken en Ar- fleid heeft de gemeenten Beverwijk, Velsen en Zandvoort aangewezen als consumptie-melk- gebieden. De Crisis Zuivel-Centrale vestigt er de aan dacht op, dat nu in de gemeenten Zandvoort, Velsen en Beverwijk met ingang van 14 Mei 1933 voor het verkoopen, vervoeren en afleve ren van consumptiewelk en daarmede gelijk te stellen waren (room, karnemelk, yoghurt enz.) een vergunning van de Crisis Zuivel-Centrale vereischt zal zijn. Als consumptiemelk wordt ook beschouwd melk geleverd aan hotels, café's, restaurants, gestichten, kantoren, ziekenhuizen, bakkers, banketbakkers, bereiders van con sumptie-ijs enz. Dit wil dus zeggen, dat ieder grossier en han delaar in consumptiemelk, melkslijters, melk inrichtingen enz. die in bovengenoemde plaat sen hun bedrijf uitoefenen, hiervoor een ver gunning moeten hebben, afgegeven door de Crisis Zuivel-Centrale. Aangezien hij, die op 14 Mei 1933 geen ver gunning bezit stagnatie in zijn bedrijf zou on dervinden, wordt belanghebbenden aangeraden ten spoedigste de aanvraag voor een vergun ning in te dienen. Deze aanvraag moet geschie den op een daarvoor vastgesteld formulier, waarvan exemplaren in de gewenschte hoeveel heid verkrijgbaar zijn bij de Crisis Zuivel-Cen trale, afd. Consumptiemelk, Laan ven Meer- dervoort 84 te 's Gravenhage, onder duidelijke vermelding van naam, voornamen en adres. Uitdrukkelijk zij er op gewezen dat boeren, die consumptiemelk aan melkinrichtingen, melk slijters, grossiers enz. verkoopen, geen vergun ning behoeven aan te vragen. Wel is zulks noo- dig voor boeren, die de door hen gewonnen melk zelf aan verbruikers uitventen. gadering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. R. K. Oratorium bij Brinkmann, Gr. Markt. 8.15 uur: sopranen. 9.30 uur: tenoren. 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in Centraal. 8.30 uur: Jaar- en Ledenvergadering van Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden in Hotel „De Leeuwerik" Kruisstraat. 9 uur: Causerie voor de leden van de K. J. M. V. in het eigen huis. VRIJDAG 28 April 8 uur: Vergadering Arm bestuur parochie H. Antonius van Padua. 8 uur: Repetitie Mandolineclub „Santa Lu cia" in „Centraal", Groote Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel. Kleverparkweg 187, telefoon 12791, én bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het kleine reisje naar Heemstede is voor ons altijd even een attractie. De Haarlemmer Hout is mooi in 't voorjaar, als die oude boomen weer bloeien met hun jong, teer groen, waardoor de zonne goudelena schijnt. En hoe vriendelijk is het dorp Heemstede, met zijn frissche, kleurige winkels en zijn weg getjes en paadjes, leidend naar het groene land. In de Lieven de Keylaan staat een vriendelijk Kleuterhuis en in dat kleine kleuterhuis expo- seeren vijf leden van den Kunstkring Heem stede, met name: D. van Gelder, A. Hendriks, W. van Heusden, H. Melgers en Lodewijk Sen- gers. Ze hebben elk een aardig vertrek, behalve Hendriks en Melgers, die het vierde lokaal dee- len. Er is een karakteristieke suppoost, een een voudig en sympathiek man vroeger was hij bloemist en kan daar nog smakelijk van ver tellen en in elk apartement, waarin geëxpo seerd wordt, prijken andere soorten bloemen: tulpen, narcis, geranium, zoo kuisch-rood, enz. We beginnen dan bij Van Gelder, naar wij hoorden een jonge man, die echter op degelijk- ouderwetsche wijze werkt. Zijn waardevolle grafiek is in ouden trant. Hij etste landschap, weidsch, doch zeer gedetail leerd, met groote bekwaamheid en liefde. Hier is de kundige man van het métier „aan 't woord", die ons verbaast, vooral in dezen' tijd, door zijn techniek en ambitie. De panorama's zullen ieders bewondering wekken. Hij is er o.i. gelukkiger in dan in zijn stadsgezichten. Die beboschte bergen met op den top een grootsch kasteel en op den voorgrond enkele figuurtjes, zijn kunstvol en schilderachtig in hooge mate. Ook zagen wij van Van Gelder een fraai ge- teekenden tak, waarbij een vleugelige vlinder, die te roemen viel om uitstekende teeken-eigen- schappen. De „bootjes" vallen wat tegen; dat doen de Pranschen volmaakt schooner en eleganter. Tweede exposant is Sengers. We zien hem gaarne, omdat hij modern en psychologisch Werkt vaak, omdat hem religieuze onderwerpen aantrokken. Oorspronkelijk is zijn „Vredes engel"; de „Beweening van Christus" is o. 1. een zeer harmonieuze compositie, welke ook daardoor ontroert. De voorstelling van St. Joan nes, met de fluisterende duif aan zijn oor, is Wel typisch. Van de „koppen" prefereeren we dien van den pijp-rookenden man, om de duidelijke voor dracht. Prachtig, in één woord, zijn voorts de teekeningen van het menschelijk lichaam. Van Heusden doet nog moderner aan. Soms echter is de voorstelling al te onbestemd. Hij illustreerde verdienstelijk verzen van Herman Gorter (literair-beeldende kunst). De teekening ..Ondeelbaar is de schoonheid" is van een schoo- he mystiek. Vele werken van Van Heusden zijn faseineerend en blijven U bij, een bewijs van goede kunst. A. Hendriks moet als teekenaar zeer gepre zen worden. Hij houdt van 't perspectivisch landschap; zijn maannacht-uitbeeldingen vin den we superieur en de kerk-interieurs mogen stijl- en gevoelvol worden genoemd. Hendriks heeft een waardige voordracht. De kunst van Melgers is misschien wel het interessantst. Zij staat midden in het werkelijke leven. Zijn „Boeren-sterfkamer", „Bootwerkers" en „Landarbeiders" boeien door het levendig Verhalen. Hij is, evenals wij, een groot hater Van den oorlog. De oorlogstafereelen moeten op iederen bezoeker indruk maken. Hij geeft een ander interpretatie van den onbekenden soldaat dan de traditioneele. Meer volgens de realiteit en ontdaan van elke romantiek. Onder een an der tafereel, waarop monsterlijke maskers en gevreesde kanonnen monden, schreef hij dat eene woord: Waanzin. Het is geen wonder, dat de kunstenaars, die, volgens hun aard, eerbied hebben voor het van God gegeven leven, een domme levensverwoesting als de oorlog heftig Veroordeelen. Zoo is er heel wat schoons en belangrijks te zien in het Kleuterhüis aan de Lieven de Key laan in Heemstede. Als 't morgen mooi weer is, mogen onze kunstlievende lezers zichzelf daarvan overtui gen. K. de H. Zooals we reeds eerder hebben medegedeeld, is het op 26 Juli a.s. twintig jaar geleden, dat de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelin gen werd opgericht. In een vergadering van het bestuur en de pers- en propagandacommissie, die onder leiding van den heer Joh. M. Schmidt in Hotel Royal werd gehouden zijn de plannen voor de waardige herdenking van dit vierde lus trum uitvoerig besproken. Vastgesteld werd, dat van 1924 Juni in het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat een ten toonstelling zal worden gehouden van de red dingsmiddelen, die overal in ons land gebruikt worden. Deze tentoonstelling belooft hoogst belang wekkend te worden. Er zullen niet minder dan vijftien stands te bezichtigen zijn. Om het karakter van deze tentoonstelling zoo waardig mogelijk te maken, is besloten om er geen vermakelijkheden aan te verbinden. De tentoonstelling wordt op Maandag 19 Juni, des avonds acht uur, geopend door den voorzitter van het eere-comité, burgemeester C. Maarschalk. Hierbij worden uitsluitend genoo- digden toegelaten. Van negen uur tot half elf wordt het publiek toegelaten. Gedurende de avonduren zullen lezingen ge houden worden, die door de bezoekers der ten toonstelling kunnen worden bijgewoond. Op Dinsdagavond 20 Juni houdt de heer A. J. Meijerink een praatje over de reddingsmiddelen enz. Woensdagavond 21 Juni spreekt de heer J. van Gemen uit Amsterdam; voorzitter derTech- nische Commissie van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. Donderdagavond 22 Juni houdt een firmant van „Oxygenium" uit Schiedam een technische beschouwing over zuurstofapparaten. Vrijdagavond 23 Juni spreekt de heer P. van der Mije uit Zandvoort over strandingen en schipbreuken aan de kust. Zaterdagmiddag 24 Juni heeft het medisch gedeelte van een nationalen opdrachtenwedstrijd plaats; Zondagmorgen d.a.v. het technisch wa terwerk. De tentoonstelling wordt op dezen Zaterdag, des namiddags zes uur, officieel gesloten. In de ochtenduren hebben alle scholen en ver- eenigingen gratis toegang. Den heelen dag zijn er personen aanwezig om technische inlichtin gen te geven. Op Zondag 25 Juni heeft in de nieuwe ge meentelijke zweminrichting aan de Houtvaart een nationale wedstrijd in het zwemmend red den plaats. Bijzonderheden over het programma zullen later gepubliceerd worden. Om de kosten van een en ander te dekken is een loterij op touw gezet. De loten ztjn tegen goedkoopen prijs verkrijgbaar. bollen thans tot vollen wasdom gekomen en een bezoek overwaard. Het mag dan waar zijn, dat het gure weer der laatste dagen, met zijn hagelbuien, eenige exemplaren een ontijdigen dood heeft doen sterven, veel valt er toch nog te genieten van een tochtje langs de veelkleurige wijde uitge strektheden, waarop de lentesche Hoilandsche bollenpracht, de eerstelingen van de flora in ons land zich in hun vollen rijkdom toonen. Er kan dus gerust begonnen worden met auto's en fietsen op te poetsen, om ze a.s. Zon dag te versieren met de kleurige slingers, die weer zullen spreken van den tooi waarmede Hollands velden gesierd zijn, als de lente nog jarig is. Voor zulke tochten geldt ten volle het lente gedichtje van Nic. Beets:. Frisch is de lente En kleurig het veld. Blij is degene Die de moeite niet telt. De Commissie voor Speeltuinwerk Haarlem Oost heeft zich, onder de bekwame leiding van haar voorzitter en secretaris, beijverd om de gymnastiekzaal van de Broedersschool aan het Nagtzaamplein om te tooveren in een tentoon- stellingsvertrek, waar tusschen fruit en bloemen en onder het ruischen van de vroolijke tonen van de St. Josephs-Gezellenband of mondor gelclub het werk van de jeugd ter bezichtiging opgesteld staat. De opening der tentoonstelling was op een te laat uur in den middag gesteld, dat we hiervan nog Vrijdagavond een verslag uit konden bren gen. Daarom zijn we van te voren een kijkje gaan nemen. En de indruk, die verkregen werd, was een gezellige, prettige. Er heerscht zoo'n huiselijke geest. Straks, als in de bonte drommen kennis sen elkaar treffen, dan moet dit wel leiden tot een gulle medewerking in de moeilijke taak, die de commissie te vervullen heeft. Schiettent, koekrad, grabbelton, tombola zonder nieten, zij dienen nu eenmaal om de kas te stijven. Maar het jeugdwerk heeft Haarlems sympathie, en dit zal ook zeker dezen keer weer blijken. Kan het anders, als men ziet wat er zooal weer onder de aanwijzing van juffrouw Stave- nuiter en haar assistente door de kleinen in el kaar is gezet. De meisjes hebben weer keurige handwerkjes, schilderwerkjes in den vorm van kleedjes en taschjes e. d. met vaardige vinger tjes keurig afgewerkt. Van de jongens js er heel aardig snij- en zaag- werk, mooie bloembakjes, nuttige eierrekjes, vuilnisbakken, pijpenrekjes, en nog veel meer. Vooral de speeltuin in miniatuur, in zijn ge heel uit snij- en zaagwerk door een der jongens vervaardigd, zal speciaal de aandacht der be zoekers trekken. Dan doen de keurige geschenken, die de lote rij op Zondagavond aan de gelukkigen zal toe wijzen, u watertanden, zoodat het niet anders kan, of, wil men zijn kans nog wat verhoogen, de laatste lootjes weg zullen vliegen. Aan het geheel heeft de Commissie weer me nig vrij uurtje besteed, om het te maken, zooals zij het hier te bezien aanbiedt. De uren, dat de tentoonstelling geopend is, memoreeren we gemakshalve nog even: Zaterdag 22 April van half 4 tot 11 uur en Zondag 23 April van kwart voor 12 tot 11 uur. Niemand mag verzuimen dit werk der jeugd te gaan bezichtigen. Het is ten volle de moeite waard en raadzaam is het nu reeds even te be spreken met uw huisgenooten: Zaterdag en Zondag om dat uur (dit natuurlijk naar eigen verkiezing vast te stellen) gaan we met ons al len even een kijkje nemen in de Broedersschool op het Nagtzaamplein. VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE MIJ. E. 52 De propaganda-afdeeling der parochie van het H. Hart laat de parochianen van het Kle verpark, die voor de vervulling van hun stem plicht door een of andere omstandigheid per auto wenschen te worden afgehaald, weten, dat voorzoover zij dit nog niet deden aan de pro pagandisten, dit zoo spoedig mogelijk moeten opgeven aan den heer J. Driessen, Tetterodestr. 120. Verder zij nog medegedeeld, dat op den dag der verkiezing een inlichtingenbureau zitting houdt in de zaal der R. K. Leesbibliotheek, in gang aan het hek naast de R. K. Kerk aan den Kleverparkweg. Dit bureau is geopend van 104 uur. Voor den Haagschen politierechter werd be handeld de zaak tegen de Haarlemsche stuca- doors A. J. N. en H. J. v. d. S„ die op het perron te Warmond een werkwilligen collega hebben mishandeld. De eisch was tegen N. 2 maanden en tegen v. d. S. 6 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 27 April. In verband met de jaarfeesten welke Zondag 23, Dinsdag 25, Donderdag 27 en Vrijdag. 28 April in het St. Josephs-Gezellengebouw aan de Jansstraat gehouden worden, worden de ge zellen er op attent gemaakt, dat de zaal voor de gezellen gesloten is op die avonden. De ver plichte vergadering op Woensdag 26 April gaat door. ZONDAG 23 April 2.45 uur: bezoek aan het Seminarie Hageveld van de Ned. Reisvereeni- 6ing voor Katholieken. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver enigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 24 April: vrije avond K. J. M. V. *h het Eigen Huis. DINSDAG 25 April 9.30 uur: Bedevaart van den R. K. Vrouwenbond naar Lidwina van Schiedam. 's avonds 8 uur: Repetitie van de R. K. Zang vereniging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbriga de „st. Franciscus" in het Militairengebouw, 2oetestraat 14. 8.30 uur: Vergadering Kruisverbond in de Militairen Vereeniging, Zoetestraat 14. DONDERDAG 27 April, 8 uur: Bureauver- Het Comité „Lisse Vooruit" deelt ons mede. dat de bloembollenvelden in de omgeving van Lisse er zeer mooi uitzien. Vele hyacinten- velden staan op hun best, terwijl de vroege tulpen voor het grootste deel in bloem staan En niet alleen in Lisse, ook in Hillegom Bennebroek, Sassenheim, enz. zijn de bloem- De vergunning- en verlofhouders worden er aan herinnerd, dat vóór 1 Mei a.s. het ver- gunnings- of verlofsrecht moet zijn betaald op straffe van vervallen van de vergunning of het verlof. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat 30 April op een Zondag valt en dat op Za terdag 29 April het kantoor van den gemeente ontvanger is gesloten. De betaling moet dus geschieden uiterlijk 28 April a.s. In verband met de Willem de Zwijger-her denking is het kantoor van den gemeente-ont vanger op 27 April a.s. eveneens gesloten. MAANDAG: Om 7 uur zijn alle leden van dit clubhuis in de kerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans, voor het zingen van de H. Mis. DONDERDAG: De apologie-cursus gaat van daag weer door. DONDERDAG: 8 uur uitloting van de ver loting. Om 9.15 uur leidstersvergadering. Ook de dadenclubs gaan deze week weer gewoon door. ZONDAG: Om 8.17 vertrekt de deelneemsters- trein naar Schiebroek. De leden van den Middenweg zijn uiterlijk 8 uur aan het Station. De leden van Spaarne en Emmastraat zijn uiterlijk 7.45 uur aan eigen clubhuis. De clubs gaan deze week weer gewoon door. VRIJDAG: Om 8 uur repetitie in de gym nastiekzaal van de Antonius-school, Zijlsingel, voor het défilé; in de Josephs-Gezellen Jansweg voor de H. Vrouwen. Excelsior, Alleluja, Vooruit! Middenstandstentoonstellmg De opening der Middenstandstentoonstelling (Mitodaal) zal plaats vinden in „Rusthoek", Donderdag 11 Mei om 2 uur 's namiddags, door den burgemeester. Verschillende bekende personen zijn voor deze plechtigheid uitgenoodigd. Nog steeds komen aanvragen voor een stand bij de commissie binnen, waarom zij besloten heeft, de inschrijving fe' sluiten 22 April. Na dien datum kunnen geen aanvragen meer in behandeling worden genomen. Uitslag van de perceelen, verkocht in ,,'T No tarishuis", Bilderdijkstraat 1, Haarlem, op Don derdag 20 April. Een huis en erf te Haarlem aan de Goetzee- straat no. 32, groot 75 centiaren, f 2900.J. Puien q.q. Een pakhuis met afzonderlijke bovenwoning te Haarlem aan de Koolsteeg no. 10, groot 1 are. 21.H. I. v Goor. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning te Haarlem aan de Tulpenstraar no. 31 zwart en rood, groot 78 centiaren, f 1500. S. de Jong. Een huis en erf te Haarlem aan de Rolland straat no. 64, groot 94 centiaren, f 4005. J. Beekelaar. Een heerenhuis en erf met grooten tuin fe Haarlem aan den Kleinen Houtweg no. 13, met uitgang naar de Korte Poellaan, groot 3 aren, 45 centiaren. Opgehouden. Een winkel- en woonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Kruisstraat no. 19 zwart en rood, groot 1 are, 53 centiaren.. Opgehouden. Een woonhuis en erf met afzonderlijke bo venwoning te Haarlem aan de Turfmarkt no. zwart en rood, groot 1 are, 90 centiaren. 6250. J. Kater. Een smederij met magazijn en erf te Haar lem aan de Ged. Oudegracht no's 152 en 154, groot 89 centiaren, f 5275. A. Wernik. Een heerenhuis, erf en tuin te Haarlem aan de Parklaan no. 87, groot 2 aren, 5 centiaren. Opgehouden. Een huis en erf te Haarlem aan de Gaei- straat no. 16, groot 1 are, 14 centiaren. Opge houden. Een huis en erf te Haarlem aan de Rolland straat no. 45, groot 72 centiaren, f 3800. G. P. Geukers q.q. Een groot winkel- en woonhuis, open plaats, kelder en erf te Haarlem, aan de Nassaustraat no. 5, groot 2 aren. f 12800. L. Th. Swaalf q.q. Een huis, bestaande uit een vrij bovenhuis met pakhuis te Haarlem en de Zomerkade no. 55 zwart en rood bij de Romolenstraat. f 4600. W. Hoek q.q. Een winkel-, woonhuis en erf te Haarlem aan de Da Costastraat no. 47, groot 1 are, 27 centiaren, f 3010. S. E. Mok. Een woonhuis en erf met afzonderlijke bo venwoning te Haarlem aan het Klein Heilig land no. 72 zwart en rood, groot 56 centiaren. Opgehouden. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Duvenvoordestraat no. 5. Opgehouden^ Een huis en erf met loods te Haarlem aan de Boterstraat no. 13, groot 79 centiaren. Opge houden. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Aelbertsbergstraat no. 51, groot 1 are, 84 centia ren. f 4650. L. P. v. d. Helm. De in 1930 onder architectuur gebouwde villa met chauffeurswoning, erf en tuin te Haarlem aan de Johan van Oldenbarneveldtlaan no. 21, hoek Heerenweg, groot 23 aren, 68 centiaren. De chauffeurswoning, garage, erf en tuin, ter grootte van ongeveer 5 aren, 50 centiaren, f 10800. P. Hoogeveen Lzn. De villa met tuin, ter grootte van ongeveer 18 aren, 18 centiaren. Opgehouden. Een woonhuis met erf te Haarlem aan Gortestraat no. 9. Opgehouden. de Tot directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon te Dordrecht is benoemd de heer L. A. van Doorn te Haarlem. R. K. T. V. „St. Genesius" De R. K. Too- neelvereeniging „St. Genesius", onderafd. Over- veen, geeft een tooneeluitvoering op Zondag 30 April in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal, des avonds te 8 uur. Opgevoerd zal worden „De geheimzinnige Boedha", spel in drie bedrijven, door Pater Meeuwisse. Opening Fancyfair Donderdagavond had de officieele opening plaats van de fancyfair „H. O. P. S. A.", die gehouden wordt ten bate van de parochiekerk O. L. Vr. Hemelvaart in de gymnastiekzaal der St. Augustinusschool aan de Molenwerfslaan. De zeereerw. heer Pastoor v. Noort hield een kort openingswoord. Wij hebben hier, aldus Z.Eerw., een arme parochie. Maar wij weten dat arme menschen zelfs van het weinige wat zij bezitten iets wil len geven. Zij weten wat armoede is, en dat is voor hen een rede mededeelzaam te zijn. Nu de andere zijde. Als u hier koopt, wordt u rijker en onze kerk, die het zoo hard noodig heeft, profiteert er ook van. Z.Eerw. spreekt dan ook den wensch uit dat een ieder zich hier naar hartelust zal verma ken en verklaarde de fancyfair voor geopend. De attracties, te veel om op te noemen, had den een druk bezoek en veroorzaakte buitenge woon veel vroolijkheid. Een deeltje der zaal is gereserveerd voor „Lunchroom". En dit is een aardig zitje. Wie iets als babykleeding, haak- en borduurwerk, houtsnijwerk, kussens, theemutsen e.a. kan ge bruiken, gaat naar den winkel. Je koopt het er voor bijna niets. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats voor de commissie van voorbereiding, die zich moeite noch tijd heeft ontzien om de zaal zoo keurig aan te kleeden. Ook hier is de firma v. Amerongen weer zoo welwillend om iederen avond voor de muzikaie afwisseling te zorgen door het geven van gra- mofoonmuziek. Gaat eens een kijkje nemen! R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht." Gisteravond hield de afdeeling Vogelenzang van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" een buitengewone ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer J. Lensen, heropende de den vorigen keer geschorste vergadering en heette allen hartelijk welkom, speciaal den ZeerEerw. heer pastoor, de leden van het cen traal bestuur en enkele raadsleden waaronder wij den heer Kraetzer, voorzitter van het cen traal bestuur, en wethouder Prinsenberg op merkten. De heer Harren protesteerde tegen de her opening van de vergadering en zeide, dat re glementair door 25 handteekeningen van leden een buitengewone ledenvergadering was aange vraagd. Na eenige discussie werd eerst door den voor zitter den heer Kuiper uit Haarlem gelegenheid gegeven, zijn verkiezingsrede uit te spreken. Na een inleidend woord, waarbij spr. hoopte, dat hedenavond de in deze afdeeling gerezen moeilijkheden tot een goede oplossing zouden worden gebracht en dus ook de vooral nü zoo noodige eenheid in de R.K. Staatspartij naar buiten uit zou kunnen worden gedemonstreerd, zeide spr. met nadruk, dat de R.K. Staatspartij geen belangenpartij is, maar een groote prin- cipieele partij. Spr. zette dan de taak van de R.K. Staatspartij uiteen. Wij allen als katholieken moeten medewerken, om te komen tot een hernieuwing van de maat schappij op de basis van de christelijke be ginselen. Spr. wees op de ontzettend groote werkloos heid, die op arbeider en gezin van grooten de moraliseerenden invloed is, demagogisch werkt op den katholieken arbeider. Hij is licht een dankbare prooi van links-georiënteerde par tijen, die veel beloven maar daadwerkelijk tot weinig in staat zijn. Spr. wees op den machtigen arbeid van onze voorgaande groote sociologen, die den grond slag legden voor een opbouwende sociale poli tiek. De liberale idee is stervende, de klassen strijdtheorie is onze grootste tegenstandster, waar wij onze katholieke eenheid in de R.K. Staatspartij tegenover moeten stellen en geza menlijk werken, dat deze klassestrijdtheorieën zoo weinig mogelijk aanhang vinden in Neder land. „Er is storm op til", zoo wel van den marxis- tischen hoek als van fascistische zijde „stut uw huis", R.K. arbeiders en zorgt, dat de R.K. Staatspartij zoo hecht en stevig mogelijk uit den stembusstrijd te voorschijn komt! Wij staan nog slechts aan het begin van onzen socialen arbeid, gebaseerd op de eeuwige beginselen van onze katholieke maatschappijleer. Spreker wees op de machteloosheid van de kleine afgeschei den partijtjes, die in strijd met den wensch van Z. H. den Paus de eenheid versplinteren en toch nooit iets in de politiek zullen kunnen tot stand brengen, zoolang de R.K. Vakbeweging met haar 200.000 leden achter de R.K. Staatspartij staat. Spr. hoopte, dat men een juist onderscheid zal weten te maken, en men de organisatorische kwesties, die gerezen zijn in de afdeeling, af zijdig en ondergeschikt weet te houden aan den grooten stembusstrijd, en die kwesties hierop geen invloed zullen uitoefenen. Spr. behoeft een man als Chr. v. d. Bilt hier niet meer te intro- duceeren en wijst er in zijn peroratie op, dat wanneer wij op de katholieke lijst, op lijst 25, Woensdag zullen stemmen, wij een Gode wel gevallig werk zullen verrichten! (warm applaus). Nadat een vraag van een der leden door den spreker naar genoegen beantwoord was, dank te de voorzitter den heer Kuiper voor zijn zeer duidelijke en leerzame rede. Nu kwam de afhandeling van punt 4 der vo rige vergadering ter tafel. Het betrof een can- didatuur voor het afdeelingsbestuur en een voor het centraal bestuur. De harmonie werd verstoord door de kwestie van vertegenwoordi ging van een arbeider of middenstander De heeren Harren en E. Warmerdam had den een motie van wantrouwen tegen het be stuur, en toen na eenige discussie de ZeerEer- waarde heer pastoor een zeer klaren uitleg gaf van de in de vorige vergadering gedane verkie zingen, en reglementair de afhandeling daar van aantoonde, kwamen zij bij de rondvrdaag weer met deze motie van wantrouwen op de proppen. De discussies werden zeer uitvoerig en soms fel gevoerd, waarbij men soms persoonlijk werd en onwellevend werd opgetreden. Het is ook daarom, dat wij gevoeglijker kun nen volstaan met te memoreeren, dat de Zeer Eerw. heer pastoor alles getracht heeft,'de zaak tot een goede oplossing te brengen. Met een be wonderenswaardig geduld heeft de heer Kuiper bemiddeld en het lag tenslotte niet aan hem, dat dit mislukte. De heer Kraetzer getuigde steeds voor het recht van den arbeider in Bloemendaal opge komen te zijn en steeds voor een evenredige ver tegenwoordiging gestreden te hebben. De heer Th. Remmerswaal zag in arbitrage een oplossing en de heer Kuiper zeide nog o.m. dat als wij, als katholieken op staatkundig ter rein, de verdedigers beweren te zijn van de soli- dariteitsgedachte, van saamhoorigheid en onder linge waardeering en vertrouwen, wij toch moe ten beginnen om eerst binnen onze eigen orga nisaties dit beginsel in practijk te brengen. Het bestuur zag van royement af en nadat aldus vele vreedzame voorstellen tot oplossing aangeboden waren, hielden de heeren indieners niettemin hardnekkig aan hun motie vast. Het werd een gevoelig échèc voor de voor stellers van de motie: 45 stemden tegen deze motie, 2 blanco, 5 vóór, terwijl 9 personen ver trokken waren wegens den langen duur der vergadering. De heer Kuyper constateerde, dat volkomen reglementair de vergadering met groote meer derheid haar vertrouwen in het bestuur uitge sproken had en hoopte, dat de vóórstemmers zich nu ook goede organisatielieden zullen toonen. Spreker verwachtte, dat de zaak nu afgedaan was en in deze laatste dagen vóór de groote ver kiezingen de katholieke propagandistische ac tiviteit zoo hoog mogelijk opgevoerd wordt, op dat de R.K. Staatspartij succesvol uit de stem bus te voorschijn kome. (applaus). Het liep reeds tegen 12 uur, toen de voorzit ter op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. Hij haalde een doosje lucifers uit zijn zak. Een dubbeltje kwam mee en rolde ondet de bank. Hij stond op om de vluchteling te zoe ken. Bijna was hij zelf onder de bank gerold, want de trein ging juist door een bocht Het dubbeltje zat schuil onder een bananescnil, want zoo u weet, wordt de ruimte onder de zittingen onzer treinen erg geriefelijk gevonden voor vuilnisbak. Enfin, hij vond z'n duppie. Juist toen hij weer zat, schokte de trein opnieuw. Een biezenkcf- fertje was te ver naar voren gesuld en kwam het bagagenet uit tuimelen, een doosje mee nemend, dat er voorzichtig bovenop gezet was. Pats. Het doosje viel zwaar langs den kant van de bank tegen de deur: O jee, me eitjes!" riep de meneer van het dubbeltje. „Daai zal niet veel van heel zijn. Inderdaad, het struif komt er door. Acht mooie eitjes. En allemaal gekneusd. „En het ergste is, dat ze voor mijn schoon moeder zijn Die eet alleen maar mooie eitjes van onze eigen kippen, omdat wij die kippen van haar gehad hebben. Ze wil geen andere." „Nou, meneer, ik zou maar kalm een paar eitjes in een winkel koopen, als „u guns ben". Daar merkt ze niets van. Als u het zelfde pa piertje van bij u thuis erom doet." .Kou, om u de waarheid te zeggen: ze eet al een half jaar winkeleieren. We kregen die kippen van haar, toen ze niet meer legden en zij ze zat was. Ze dacht dat verandering van omgeving enz. Nou, we hebben ze een ancere omgeving bezorgd: boter en een warm gasstel. Maar schoonmama eet nog altijd de eitjes van haar kippen, en „wist wel dat het beste leggers waren!" Wat heb ik om die type gelachen. Toen we uit den trein stapten, moest ik hem belooven dat ik, als ik eens in de buurt kwam, bij hem zou aankomen om de kippen te zien. Misschien schoot er nog wel wat over. 11; alweer blij en zal spoedig in de buurt zijn. FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 Mag ik niet bij den een of ander een Paasch- eitje komen halen? Maar niet een waar de struif uitloopt, hoor. 2326 April Jongens M. U. L. O. 2629 Ongehuwde Dames Mid denstand f 10.— 1— 5 Mei Dames van den deftigen en gegoeden stand f 15. 7—10 Kosters f 6 50 10—13 Meisjes 17—25 jaar f 6.50 1518 Uitsluitend voor Huis houdsters en Meisjes werkzaam aan Pasto rieën f 8. 30 Mei-2 Juni Congreganisten (Geh. en ongehuwden boven 25 jaar f 6.50 36 Juni (Pinksteren) Mannen- en Jongelingen f 6.50 69 Juni Meisjes f 6.50 Voor inlichtingen en aanvragen gelieve men zich te wenden tot de Directie van het Retraitenhuis te Bergen (N. H.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9