Si lil Sr 'i*m. ■v MAANDAG 24 APRIL jig AMSTERD. ELFTAL—R.C.H. KENNEMERS—Z. V. V. 4—0 Vriendschappelijk R. C. H. 2 KAMPIOEN SCHOOL WEDSTRIJDEN HAARL. VOETBAL BOND Eind wedstrijden van Zaterdag 22 April HAARL. VOETBALBOND Uitslagen GOLF Kennemer Golf ClubHilversum AUTOMOBILISME GROOTE PRIJS VAN MONACO Varzi winnaar LAWNTENNIS Oefenwedstrijd op de M. E. T. S.- banen HaarlemD. V. V. 46 ZWEMMEN WEDSTRIJDEN TE BRUGGE DAMMEN Damclub „IJmuiden" wint van „Wormer" met 1812 STADSNIEUWS Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Weder-optreden van de Don Kozakken DE SINT-JOSEPHS-GEZELLEN Iets over hun werk GEMEENTEZAKEN Een derde U. L. O.-school JAARUITVOERING Jeugdwerk K. J. B. St. Jozef Roode Kruis Transport Colonne St. Franciscus van Assisië TOONEEL STADSSCHOUWBURG De Sweepstake Een loterij-avontuur in 4 tafe- reelen van E. A. Bryan, door N.V. Het Schouwtooneel Bouw winkelhuis ,ST. PAULUS' R. K. Handelsreizigersver. BOND VAN R. K. HARMONIE- EN FANFARECORPSEN In Zuid-Holland Dinsdagavond, aanvang 8 uur, wordt op het verlichte terrein van de vereeniging A. P. C., Zuidelijken Wandelweg, een oefenwedstrijd ge speeld tusschen een proefelftal (Amsterdamsch elftal) tegen het eerste elftal van de ver. R. C. H. uit Haarlem. Het proefelftal is vastgesteld als volgt: Oerlemans (Spartaan), Diepenbeek (Ajax), Caldenhoven (D.W.S.), Dïterwijk (A.F.C.), J. van Leeuwen (Zeebur- gia) C. Huisman (DW-S.), Dahlman (Zeeburgia), H. Blomvliet (Ajax), Jonas (O.V.V.O.), Brands (V.V.A.), Mulders (Ajax) De Kennemers trappen af en meteen zet Schipper fraai voor en Groot scoort onhoud baar. 10. De thuisclub is het meest aanvallend en na 10 minuten scoort Horeman no. 2. De Z.V.V. geeft echter zeer goed partij, doch thans blijkt dat er met de Kennemers-achterhoede niet te spotten valt. Na een gelijk opgaanden strijd komt de rust met 20. Na de rust doet de Zaansche club hardnek kige pogingen een beter resultaat te bereiken. Enkele fraaie schoten belanden tegen het hout werk. Wanneer het Z.V.V. niet gelukt een te- genpunt te maken komen de Wijkers weer in 't offensief. Horeman en Groot weten den voor sprong tot 40 te vergrooten. Door een 4—3 overwinning op W. F. C. in Wormerveer behaalde R. C. H. 2 het afdeelings- kampioenschap. Thans moeten promotiewedstrijden worden gespeeld tegen A. F. C. 2 (no. laatst der reserve le klasse) en Spartaan 2 (kampioen der andere reserve 2e klasse afd.). Afd. A.: H.B.S.'(Velsen)M.T.S. 2—4 Gem. LyceumRijkskweekschool 27 Eindstand Gesp. Gew. Gel. Vrl. Pnt. V. T. H.B.S. A 4 3 1 7 23—8 M.T.S. 4 2 2 4 16—11 Rijkskweekschool 4 2 2 4 1213 H.B.S. (Velsen) 4 112 3 8—11 Gem. Lyceum 4 1 3 2 723 Afd. B. H3.S. B I—U.L.O. B X 4—4 TJ.L.O. B I wint Afd. C Gem. Lyceum 3Ambachtschool 2 23 Afd. D 1 O.L.S. 34—O.L.S. 25 3—0 Afd. DII Gem. Lyceum 5Ambachtschool 6 24 Verliezers: Afd. D I Willem de Zijgerschool, Da Costaleer- school 10 Afd. D n U.L.O. A 8—U.L.O. A 7 0—1 De wisselprijs, aangeboden door de afd. Haar lem van den Bond van Ned. Onderwijzers voor de afd. Lagere Scholen is gewonnen door O.L.S. 34 (Overtonstraat). la RCHDamiaten 63 RipperdaVSV 3 42 EHS—Kinheim 2 1—1 lb EDO 4IVO 5-4 RCH 4DWO 5—2 DIO—Haarlem 3 3—1 Bl.'daal 2—Stormv. 3 5—6 2a Haarlem 3a—Stormv. 4 5—2 2c DIO 2—Schoten 2a 2—1 Droste—Hillegom 2- 2—0 V.V-H—Zeemeeuwen 06 (Zeem. kampioen) 3a TVO 2*—EHS 2 2—0 RCH 7—Kenau 57 3b Bl.'daal 3—DWO 3 12—3 3c Beverwijk 4Heemstede 3 91 Damiaten 2—Kennemers 4 0—11 3d RCH 9—WH 3 14—0 Swastika 2Kenau 3 40 3e Thalia 2—Kennemers 9 30 3f HeemstedeDIO 4 100 3g Vijfhuizen 2—Hillinen 5 2—1 DSK 3Bloemendaal 5 14 Hillinen 2Haarlem 7 60 3i EDO 6Hillinen 4 120 3j Hillinen 3—RCH 11 40 Spaarnestad 2—Zandvoort 4 v 3—3 3k Hillegom 3—Vijfhuizen 3 14—1 Halfweg 2EDO 7 03 DeCeO 3—HFC 7 5—4 De te Zandvoort voor de handicap-competitie gespeelde wedstrijd Kennemer Golf Club—Hil versum is door Hilversum met 4—2 gewonnen. De dubbelspelen eindigden alle gelijk en bij de enkelspelen toonden de bezoekers zich de meer deren. De uitslag luidt: ■Foursomes: Jhr. P. Quarles van Ufford en jhr. J. van Spengler spelen gelijk tegen P. J. de Bruin Kops en J. W. Alberdingk Thijm; E. Hol- dert en H. A. Healy spelen gelijk tegen .H. F Wijnants, en G. W. A. Luden; Jhr. J. v. d. Bran- deler en dr. S. Posthuma spelen gelijk tegen P. J. M. Louwerse en mr. M. Sanders. Singles: E. Holdert wint van H. F. Wijnants 5—3; H. A. Healy wint van P. J. de Bruin Kops 1 up; jhr. J. van Spengler verliest van P. J. M. Louwerse 21: jhr. P. Quarles van Ufford ver liest van G. W. A. Luden 1 up; jhr. J. v. d. Brandeler verliest van mr.M. Sanders 21; dr. S. Posthuma verliest van J. W. Alberdingk Thijm 5—3. De aroote Prijs van Monaco, een autorace over 318 K.M. door de stad Monaco, is ge ronnen door Varzi op Bugatti in 3 uur 27 min. 49.4 sec. Hij reed met een gemiddelde uursnel heid van 91.801 K.M. Een ontzaglijke menschenmassa woonde hen monsterachtigen rit om den Grooten Prijs van Monaco bij. De racebaan gaat door de stad eh moet 100 maal worden afgelegd. Iedere ron de is 3.18 K.M., zoodat in totaal 318 K.M. wordt afgelegd. Deze wedstrijd mag de belangrijkste Euro- heesche snelheidsmeting worden genoemd van het jaar. De grootste coureurs, renners met jarenlange ervaring, komen hier op hun mer ken uit. Het ronderecord stond op naam van ^arzi met 2 min. 2 sec., doch reeds spoedig na hen aanvang der race verbeterde de Fransch man Etancelin op Alfa-Romeo dit record en bracht het op 2 min. 1 sec. In de 58ste ronde ging er weer 1 sec. af door Varzi, doch Bor- zacchini op Alfa Romeo maakte een nog snel lere ronde, n.l. in 1 min. 59 sec., d. w. z. met een gemiddelde uursnelheid van ruim 96 KM. Afwisselend hadden de coureurs de leiding gehad, doch in de laatste ronden kwam Nuvo- lari naar voren en algemeen werd gedacht dat deze zou winnen. Tot algeheele verbazing hield de Italiaan in en Varzi op Bugatti won. De gedetailleerde uitslag was: 1. Varzi op Bugatti legde de 318 K. M. af in 3 uur 27 min. 49.4 sec. Gemiddelde uursnelheid van 91.801 K.M. 2. Borzacchini op Alfa Romeo, tijd 3 uur 29 min. 49.4 sec. Aangezien het team, dat de Nederlandsche kleuren in den aanstaanden wedstrijd tegen Polen om de Davis Cup zal moeten verdedi gen, nog niet definitief is samengesteld, werden op de METS-banen oefenwedstrijden gespeeld. Daar Mr. Diemer Kool niet in het team weuschte te worden opgenomen, ging de strijd tusschen KarstenKoopman en Hughan —Leembruggen. De eerste partij stond op niet hoog peil. Kar sten was overwegend sterker, terwijl Koopman's spel zeer slap was. Met 61, 64, 26, 64 won Karsten deze partij. De tweede partij was aantrekkelijker. Hughan begon uitstekend, doch na 2 sets te hebben ge wonnen, zakte zijn spelpeil enorm, waardoor Leembruggen op de twee volgende sets besjag wist te leggen. In de laatste beslissende set was Hughan er weer beter in en won deze met 62. Met 62, 63, 16, 36, 62 werd Hughan winnaar. De definitieve samenstelling van het team zal eerst enkele dagen voor 5 Mei, den aanvangs datum van den Davis Cupwedstrijd, worden be kend gemaakt. Heeren enkelspel: jhr. H. A. C. v. Riemsdijk slaat Hughan 64, 64, „Toreling" verliest van Van Olst 26, 36, Kauffman slaat van Gulick 62, 64. Dames enkelspel: mej. de Josselin de Jong verliest van mevr. Locker 1—6, 4—6; jkvr. v. Riemsdijk verliest van mej. Jorrema 26, 46. Heeren dubbelspel: jhr. v. Riemsdijk en To reling verliezen van Hughan en v. Olst 06, 16; jhr. A. W. G. van Riemsdijk en van Kern slaan Heide en van Gulick 6—2 63. Dames dubbelspel: mevr. L. Horst en mej. de Josselin de Jong verliezen van mevr. Jan sen en mej. Jorrema 2—6 36. Gemengd dubbelspel: mevr. L. Horst en jhr. H. A. C. v. Riemsdijk slaan mevr. Lochem en Hughan 1416 6—3 64; mej. Adams en Kern verliezen van mevr. Jansen en v. Hooft 4—5 16 46. Zaterdagavond zijn te Brugge zwem- en po lowedstrijden gehouden, welke uitgeschreven zijn door den Brugschen Zwemkring. De vol gende resultaten werden geboekt: Zwemmen 200 meter vrije slag: 1. Scheffer (D.J.K.) Amsterdam, 2 min. 25 4/5 sec. Hier mede heeft hij het op zijn naam staande Ne derlandsche record met 1 seconde verbeterd. 3. Van Hemsbergen (Zwemclub „Haarlem") 2 min. 33 sec. Zwemmen 100 meter rugslag: 1. Jean Guil- lime („Brugsche Zwemclub") 1 min. 17 3/5 sec. 2. J. Scheffer (D.J.K.» Amsterdam 1min. 18 sec. 3 maal 100 Meter wisselslag: 1. Zwemkring Brugge 3 min. 34 3/5 sec. 2. Haarlemsche Zwemkring 3 min. 34 4/5 sec. Waterpolo: 6 maal 50 meter estafette: 1. Brugsche Zwemkring 2 min. 41 1/5 sec. 2. Heemsteedsche Poloclub 2 min. 414/5 sec. Heemsteedsche PoloclubBrugsche Zwem kring: rust 42, einde 53. De internationale zwemwedstrijden te Brugge zijn Zondag voortgezet. De uitslagen luiden: 100 Meter vrije slag: 1. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1 min. 0.4 sec. 2. G. Blitz (Antw. Zwemclub) 1 min. 0.6 sec. 3. J. van Hemsbergen (Haar lem) 1 min. 0.8 sec. 200 Meter schoolslag: 1. Mitchel (Brussel- sche Z. C.) 3 min. 2/5 sec. 2. Van Camp (Antw. Zwemclub) 3 min. 0.4 sec. 3. W. Bos man (Zwemclub, Haarlem) 3 min. 12 4/5 sec. 100 Meter rugslag: la G. Blitz (Antw. Zwem club) 1 min. 16 4/5 sec. 2. J. Scheffer (D.J. K.) 1 min. 17 1/5 sec. 3. J. Guilime (Brugsche Zwemclub) 1 min. 19 4/5 sec. 5 maal 50 Meter estafette: 1. Kring Haar lem 2 min. 26 1/5 sec. 2. Koninklijke Antw. Zwemclub 2 min. 33 2/5 sec. 3. Brugsche Zwem kring 2 min. 33.5 sec. 5 maal 100 Meter estafette: 1. Zwemkring Haarlem 5 min. 39 sec. 2. Brugsche Zwem kring 5 min. 55 2/5 sec. Daarna had een polowedstrijd plaats tus schen ,de Heemsteedsche Poloclub en de Cer- cle Royal de Nation de Bruxelles 37 (rust stand 04). Te Wormer werd de eerste wedstrijd van een serie z.g. nederlaagwedstrijden gespeeld tus schen Wormer en IJmuiden. De organiseerende vereeniging verloor met 1218. Het grootste koorwerk, dat het programma van het Z. en V.-concert bevatte: „Gebed voor den Tempel" van Fred. J. Roeske, heeft ons niet geheel kunnen bevredigen. De inzet en het slot klonken wel pompeus, doch het klankge halte bleef daar niet altoos nobel en beschaafd. Daarnevens waren kleine oneffenheden te be speuren, terwijl het „Hoor Gij dan uit den Hooge", de eerste maal niet fijn p.p. werd ge zongen. Overigens was er veel lofwaardigs in de ver tolking. We rekenen dan ook een volgend maal op een verklanking, technisch en artistiek ge heel af. De „Psaume 121" van Darius Milhaud deed het niet in dezelfde mate als voor een half jaar geleden. Het innerlijke dezer compositie sprak nu niet zoo sterk tot ons. Namen de andere werken soms den meesten repetitie-tijd in be slag? Voor Saint-'Saëns' „Serenade duiver" was het jammer, dat het toonpeil direct al daalde. Het klonk aldra mat en ondoorzichtig, iets wat dit aardig'Fransche werk niet ten goede komt. Rest ons te bespreken de twee mooie Rus sische volksliederen van Dobrower, die we eeeds onder Roeske van Z. en V. hoorden: „Zwischen Ufem" met baritonsolo en „Trüber Samstag". Beide liederen genoten een uitmuntende ver- tolking. Zulke muziek schept oogenblikkelijk een voorname sfeer. Wat kunnen zulke eenvoudige, doch kunstig bewerkte liederen veel uitwerken, mits ze ook artistiek worden voorgedragen. Ja, en laten we zelfs ons „Wilhelmus" niet vergeten. Dit statige lied, met overtuiging ge zongen, doet het toch ook nog altijd. Waarom niet eens een geheele serie van dit genre? De slot-indruk is: wellicht een iets te overla den programma om alles tot in de finesses af te werken. Toch ons gebruikelijk compliment voor het fraaie, beschaafde, evenredige klank gehalte (op enkele momenten in Roeske's werk na), de volgzaamheid en de beheersching der heeren zangers en de voortreffelijke orde en re- gg], Jo Vincent droeg een aria uit „II re pastore" van Mozart en een drietal liederen van Grieg voor. De aria klonk o.i. ietwat te gereserveerd, had weelderiger kunnen aandoen. Geheel vol daan, ja ontroerd heeft ze ons met de liederen. Bijzonder „Letzter Frühling" maakte diepen in druk. Wat een begenadigde kunstenaresse is deze Hollandsche zangeres toch! Zelden wordt een zangeres zoo onder adem- looze stilte aangehoord enbegrepen. Wat voelt men met zulk 'n zangeres gemakkelijk de muziek mede. En laten we het er direct aan toevoegen: wat begeleidde Emmy van Eden prachtig! Ook zij ging geheel en al in die muziek op. En daarna moest men aanhooren de versleten Romance van Pablo de Sarasate! Gelukkig volgde hierop een beter werk, een echt-muzikaal geschreven Spaansche dans van Granados. Hier in vonden we den violist Sam Swaap het voor treffelijkst. Hier sprak het innerlijke sterk tot ons. Hubay's „Czardas' scène" viel tegen, voor al het slot, dit geleek op een oppervlakkigen circusgalop. Voor de pauze hadden we liever, zooals veel al gebruikelijk, degelijker kost op het programma geplaatst zien. Saint-Saëns' „Introduction et Rondo Capricioso" is niet diepgaand, een echt klatergoud-werk, dat wel een virtuoos vereischt, maar ondanks de beste uitvoering nimmer be vredigt, wel overbluft! Tevoren had Swaap een Sarabande van Alex Voormolen gespeeld, ook al geen waardevol werk. De keuze van den vio list was dus niet gelukkig. Op de Sarabande na pasten bovendien zijn nummers niet op dit ove rigens goed saamgestelde programma. Het succes voor dirigent Schuurman, koor en solisten, was zooals gewoonlijk, groot! O. K. Het Don Kozakken Koor, onder leiding van Serge Jaroff, dat j.l. Dinsdag met groot succes een concert heeft gegeven in den Stadsschouw burg te Haarlem, zal op veelvuldig verzoek op Maandag 1 Mei a.s. nog een herhaling geven, eveneens in den Stadsschouwburg. In verband met de jaarfeesten van de St. Jo- sephsgezellenvereeniging, verzoekt de praeses, kapelaan A. v. d. Hoeven, een en ander over het werk der vereeniging op te nemen. Het is reeds herhaaldelijk gebleken, dat men weinig of niets af weet van onze beweging en daarom hebben wij gemeend u eens een en ander mee te deelen. Op de eerste plaats: wat is de bedoeling van ons werk. Op de tweede plaats: Wlie vallen onder deze beweging. Ten eerste: De St. Josephsgezellen heeft tot taak en doel mee te werken met de ouders in hun zware en verantwoordelijke taak der op voeding en wel van den jongenman in den leef tijd van 17 tot 25 jaar, om van hem te maken 'n goed Christen; om hem op te leiden tot een goed en voor het sociale leven geschikt vakman en tot een beschaafde en hoogstaande persoon lijkheid. Het Gezellenwerk beoogt dus een godsdien- stig-zedelijke, en technisch en sociale en een cultureele opvoeding. Kolping, de groote stichter van dit verheven werk, heeft geheel deze bewe ging willen toevertrouwen aan de zorg en de daarvoor geëigende leiding van een priester. De leden vormen a.h.w. één groote familie, waar van de priester de vader is, terwijl het bestuur, bestaande uit een senior en commissarissen, als de oudere broeders der gezellen of Kolpingszo- nen den priester-praeses bij zijn omvangrijken taak bijstaan. Elke veertien dagen (den tweeden, vierden en vijfden Woensdag der maand) heeft er een z.g. verplichten avond plaats, waarbij alle gezellen verplicht zijn tegenwoordig te zijn. Op die avonden wordt er een of ander gods dienstig, sociaal of cultureel onderwerp behan deld door den praeses of een genoodigden spre ker, om zoodoende door deze wijze lessen van allerlei geaardheid den jongenman eenigszins klaar te maken voor zijn aanstaande levens taak als katholiek man, echtgenoot en vader, in staat om een gezin volgens katholieke beginse len te kunnen leiden en verzorgen; tevens ook om een nuttige plaats te kunnen innemen in 't maatschappelijk leven, want God heeft den mensch niet geplaatst als enkeling in dit leven, maar als een levend deel van een geheel. Om aan den verschillenden aanleg van onze jonge mannen tegemoet te komen en hun talen ten te kunnen ontwikkelen heeft de Gezellen- vereeniging ook haar verschillende onderafdee- iingen. Zoo heeft afd. Haarlem I een vakschool, harmonie, toor.eel, dam (theorie en practijk), zang, ontwikkeling (binnenkort een klein or kest). De jonge man moet ook leeren sparen; vandaar heeft de gezellen haar eigen spaarkas. Is het niet heerlijk als in tijd van nood of hooge uitgaven de jonge man daarvoor zijn spaarduitje heeft en niet al zijn verdiende geld is opge maakt aan alerlei beuzelarijen en vermaken. De boog kan niet altijd gespannen zijn en daarom ook op zijn tijd ontspanning. Waar kan hij die passender vinden dan in de Gezellen, v/aar ze geschiedt onder leiding en toezicht van een priester; kaartspelen (niet gokken), biljar ten, schaken, dammen, sjoelbakken, enz.? Ten tweede: Wie kunnen er lid worden van deze vereeniging? De jonge mannen van 17 tot 25 jaar, werk zaam op fabrieken, werkplaatsen, kantoren. De St. Josephsgezellen afd. I (Jansstraat 59) is niet een parochieele af deeling, maar inter parochieel en dus een voortzetting van het Patronaatswerk sinds, eenigen tijd genoemd „de jonge Wacht" van deze vijf Haarlemsche parochies: St. Liduina, Elisabeth en Barbara, H. Hart, St. Joseph en St. Antonius. Zoodoende wordt ook van al deze parochies voor het wer ken en streven van Haarlem I bijzondere belang stelling en medewerking gevraagd en is ieder jonge man van den vereischten leeftijd met evenveel vreugde welkom. Dus, voor al deze vijf parochies de leuze: „Trouw aan Kolping! Aan Kolping trouw!" Het uitgebreid lager onderwijs vraagt ge durende de laatste jaren bijzondere zorgen. De ontwikkeling er van in snel tempo en een regelmatige stijging van het aantal leerlingen, ook na opening van zoodanige school in Haar lem-Noord (die voor U. L. O. lett. B.) heeft, na herhaalde conferenties van den Wethouder met den Inspecteur van het lager onderwijs, geleid tot de conclusie, dat de oprichting van een derde gelegenheid tot het ontvangen van dit onderwijs in de naaste toekomst onvermijdelijk moet worden geacht. Bereids hebben B. en W. daarom eenige voor bereidende maatregelen getroffen en aan den Directeur van Openbare Werken opdracht ge geven in het oostelijk deel der gemeente om te zien naar geschikt terrein en eventueel schets- plannen voor den bouw eener school te ont werpen. De economische omstandigheden hebben zich inmiddels dermate gewijzigd, dat wij nieuwbouw voor dit doel ernstig moeten ontraden. Te eerder, omdat door geleidelijke ontvolking van eenige scholen voor gewoon lager onderwijs, de gelegenheid is verkregen één daarvan voor uitbreiding van het U. L. O. te bestemmen, hetgeen eene aanmerkelijke besparing van kos ten inhoudt. Een en ander meer in bijzonderheden te uwer kennis gebracht in ons voorstel d.d. 8 Juli 1932, heeft aanleiding gegeven tot uw besluit d.d. 27 Juli d.a.v. no. 19, houdende in beginsel: ver meerdering met één van het aantal scholen voor uitgebreid lager onderwijs, met ingang van 1 September 1933. Ter voldoening aan de daarbij aan B. en W. gedane uitnoodiging, om ter uitvoering daar van tijdig nadere voorstellen te doen, verzoe ken zij machtiging tot het nemen van maat regelen ter benoeming van een hoofd en van het overig onderwijzend personeel. Zij hebben het voornemen de nieuwe school te huisvesten in het gebouw aan de Friesche Varkenmarkt no. 22, waarvan het benedenge deelte bevattende zes gewone leslokalen, door opheffing van de school voor gewoon lager on derwijs no. 22, geheel vrij gekomen is. De Katholieke Jongensbond „St. Jozef" hield gisteravond zijn jaar-uitvoering voor donateurs. Ongeveer kwart over acht opende de directeur, Kapelaan A. v. Beijnen, den feestavond met den jeugdgroet. Z.E. sprak enkele woorden van dank voor de steeds verleende bijdragen en richtte een welkom tot de Mandolineclub „Sancta Lucia" en tot den heer Kuipers met de tooneelclub. Sancta Lucia gaf op zeer verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore, waarna het woord werd gegeven aan den declamator. De heer Th. Kuipers, tevens regisseur van het K. J. B.-tooneel, vertolkte op sobere en uitmun tende wijze een tweetal fragmenten uit het too- neelspel „Het Geheim". Het domineerend figuur van Baranski, vooral in het laatste deel bij 't afscheid van zijn kind, werd op zeer gevoelige, ontroerende wijze vertolkt. Ook de figuren van den aristocraten fabrikant, den schoonzoon en Alfred vonden een waardige vertolking. Als amateur is dit een prestatie geweest, welke heeft bewezen, dat de heer Kuipers voor deze moeilijke doch dankbare taak berekend is. Een daverend applaus beloonde den declamator voor z'n werk. Hierop volgde een declamatie door den heer F. v. Dijk, getiteld „Demonstratie" van Clinge Doorenbos, welke in juisten toon uitgevoerd werd. Na de pauze gaf het K. J. B.-tooneel een ko- missch spelletje „Het rare kosthuis", dat, behou dens enkele foutjes, vlot gespeeld werd. Er schuilen in dit jonge clubje enkele goede krach ten, die na wat meer routine verkregen te heb ben, zeker in de plankenwereld iets zullen be- teekenen. De directeur dankte den leider en jongens voor al hun moeite en besloot met den jeugdgroet. De afdeeling Schiedam van de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O. vierde Zaterdag j.l. haar 15-jarig bestaan, o.a door het uitschrijven van wedstrijden in het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken, waaraan door een 64-tal groepen werd deelgenomen. Ook de Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken kwam uit met twee groepen en behaalde in de afdeeling Senioren voor Politie-, Brandweer- en Roode Kruis-groepen den zesden en den zeven den prijs. Op Donderdag 27 April zal bovengenoemde vereeniging haar leden- en tevens jaarvergade ring houden in Hotel „De Leeuwerik". Gezien de zeer belangrijke agenda, waarop o.a. voorkomt jaarverslagen penningmeester, secretaris, verkie zing aftredende bestuursleden, enz., vertrouwt het bestuur er gaarne op, dat al de leden aan wezig zullen zijn. Toen den vorigen keer ditzelfde stuk werd aangekondigd, kwam op het allerlaatste oogen- blik de mededeeling, dat in verband met het uittreden van Jan Musch e. a. uit het gezelschap de opvoering niet doorging. De Vereeniging Maatschappelijke Zorg voor Zieken van alle gezindten, die, zooals bij den aanvang van dezen avond werd verklaard, zich ten doel stelt arme menschen, die 't ziekenhuis verlaten, te helpen, had reeds de toezegging ge kregen dat dit stuk voor haar zou worden op gevoerd. Hoewel Ezerman de rol van Jan Musch had overgenomen, zoo had men toch liefst de oorspronkelijke bezetting. Terwille van het lief dadige doel heeft Jan Musch er desgevraagd in toegestemd, voor deze bijzondere gelegenheid de hoofdrol te zullen vervullen en dit was dan ook de oorzaak, dat men Zaterdagavond in onzen Stadsschouwburg een opvoering van de Sweep stake kreeg in de origineele bezetting. Zoo kregen we dan Jan Musch als Tom Car ter, den beroepsgokker, die iederen dag kleine en groote woordenwisselingen met zijn vrouw (Lena Kley) heeft, daar al zijn zuurverdiende penningen aan zijn goklust ten offer vallen. Op een goeden dag heeft hij op zijn Sweep- stake-lot de 20.000 pond getrokken en dan droomt in het tweede bedrijf Ma Carter, dat t geld hun geen geluk aanbrengt en dat het huis gezin in diepen rouw wordt gedompeld door de uitspattingen des vaders. In het derde bedrijf bemerkt de goede vrouw, dat zij gedroomd heeft en dat het geld zelfs nog gehaald moet worden. Als Papa zijn lot wil inzenden, komt hij tcrt de ontzettende conclusie dat hij indertijd geen postzegel had en daarom verzuimd heeft het bewijs voor het lot in te zenden. Het wordt een triestig geval, doch dienzelfden avond wint hij weer 50 pond met domineeren en zet dan ter dege de bloemetjes buiten, zoodat de helft van het laatste tafereel noodig is, om hem weer wat op te knappen. Het resteerende gedeelte wordt gebruikt om te laten zien op welke ge niale wijze hij zijn vrouw weer een pond weet af te troggelen, daar aanvankelijk vrouwlief op het restant beslag had gelegd. Inmiddels leent juffrouw Bates, de buurvrouw (Mevr. Esther de Boer-van Rijk) alles wat los en vast is en dat doet zij zoo handig, dat het eerder den schijn heeft dat zij een dienst be wijst, dan dat er haar een bewezen wordt. Het is merkwaardig, hoe deze groote artiste iederen keer weer aan verrast door haar voortreffelijk spel en hoe zij zelfs van een klein bescheiden rolletje een stuk volmaakt leven weet te ma ken. Zij en Jan Musch kleedden het stuk ver boven zijn stand, want ook hetgeen hij pres teerde beantwoordde weer volkomen aan de ver wachting. Jan Musch te zien spelen, is steeds een genot op zichzelf, omdat zijn typeering zoo vol karakter en waar is. Bovendien kan nie mand anders dan hij den humor, die in een stuk verwerkt is, op een dergelijke rake wijze lanceeren, wijl hij er zijn persoonlijk, niet te imitseren stempel op drukt. Mary Smithuysen was de dochter Betty, die een betere opvoeding had gehad en dan ten slotte met dr. Sinclair (Jaap van der Poll) huwt. Hoewel het stuk aan beiden geen ge legenheid gaf bijzondere daden te doen, zoo is het zeker een verdienste apart, dat zij er allebei in slaagden, niet uit het kader van de eenigs zins vreemde omgeving te vallen. Verder gaf H. Tiemeyer een uitstekende cre atie van een niet bijzonder schranderen bokser, die zoowel in zijn redeneering als in zijn liefde een kostelijke onhandigheid demonstreert. Tenslotte nog Hein Harms als luidruchtige arbeider, een rol die hem niet veel moeite be zorgde en Jetty van Dijck-Rieker als ras-vam pier type in het droombëdrfjf. Willem de Vries en G. J. van Staalduynen completeerden be hoorlijk. Alles bijeen was het een zeer geslaagde voor stelling en we twijfelen niet of de genoeglijke stemming, die er geschapen werd, zal wel in de kas der vereeniging tot uitdrukking zijn geko men. Na afloop der voorstelling werden prijzen ver loot en daarna tot 2 uur in den foyer al dan sende liefdadigheid gepleegd. L. V. Zaterdagmiddag is in hotel „De Leeuwerik" door architect B. Ooms aanbesteed het bouwen van een winkelhuis met woning en bovenhuis aan de Kleine Houtstraat 58. Ingekomen Waren 16 biljetten. Laagste inschrijver was F. Philips, te Haar lem, voor perceel I 6969 en voor perceel II (schilderwerk) 890. De afd. Haarlem der R. K. Handelsreizigers- vereeniging ,,St. Christoffel" vergaderde Vrijdag 21 April in hotel „Central". Wegens verkiezing tot lid van het Hoofdbestuur van den secretaris werd een nieuwe functionaris benoemd. De beschrijvingsbrief voor de komende alge- meene jaarvergadering te Utrecht nam veel tijd in beslag, omdat over diverse punten een uitge breide discussie ontstond. Als afgevaardigden werden benoemd de voorzitter en de secretaris. Een commissie werd benoemd ter voorberei ding van het 25-jarig bestaan der afd. in Juli a.s. De oud-secretaris kreeg een hartelijk dank woord van den voorzitter voor zijn vele werk, verricht in de afdeeling. Tot slot wekte de voorzitter alle leden op om op reis vooral de katholieke couranten en tijd schriften te lezen. De Bond van R.K. Harmonie- en Fanfare corpsen in de provincie Zuid-Holland, heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Harmonievereen. „St. Cecilia" te Leidschendam, aldaar een concours georganiseerd, dat zal plaats vinden op 25 Mei (Hemelvaartsdag) en 5 Juni (2en Pinksterdag). Voor dit concours heb ben zich 24 corpsen opgegeven, nJ. in de eere- afdeeling: Harmonie Sint Antonius, Rotterdam; „St. Franciscus", Delft; Eerste afdeeling Fan fare: St. Antonius, Lepelstraat (N.-B.); Cres cendo, Assendelft; muziekkorps te Houten; Ju liana, Stompwijk; Excelsior, Noordwijk; Eerste afd. Harmonie: St. Cecilia, Alkmaar; de Phoe nix, Wateringen; St. Cecilia, Voorburg; St. Ce cilia, Voorhout; Adolf Kolping, Lisse; St. Jo- zeph, Rotterdam; buiten mededinging: St. Ce cilia, Leidschendam; Tweede afd. Fanfare: St. Radboud, Kethel; Tweede afd. Harmonie: St. Alphonsus-Patronaat, Den Haag; Perosi, Lei den; St. Raphaël, Den Haag; Derde afd.: Har monie: St. Ambrosius, Sassenheim; St. Jans fanfare, Zoeterwoude; Triumph, Oegstgeest; Vierde afd. Harmonie: St. Gregorius, Kwints- heul: De Heerlijkheid, Hoogmade: St. Laurens- Harmonie, Voorschoten; St. Bavo Harmonie, Noord wijkerhout.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 11