STADSNIEUWS Het Graalspel „St. Lydwina" Een laatste woord Haarlem, 24 April BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen MAANDAG 24 APRIL DENK AAN HEDENAVOND! Pater Borromaeus de Greeve spreekt! Vlaggen NIEUWE PASTOOR Der parochie St. Elisabeth en Barbara PASTOOR MATHOT Benoemd te Oud-Beijerland J. H. HOLT t Tentoonstelling Speeltuinwerk WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING T entoonstelling HET FRISSCHE ROOMSCHE JEUGDWERK TOONEEL „ONS GENOEGEN" Gastvoorstelling ten bate van de „Stille Armen" Overzicht der feestelijkheden Een demonstratiedag in de Kathedrale Parochie Spaarkas St. Nicolaas Apoth. Begemann 8C Sneltjes Kruisweg 30, bij het station Aanbesteding HULPKANTOREN POSTERIJEN Te Bennebroek en Spaarndam Uitvaart W. H. M. Heslenfeld Jubileum BURGERLIJKE STAND 365 VAN ALLES EN VAN OVERAL Bezinning op beginsel en daad 25 April Prinses Juliana Hooge Fransche onderscheiding ontvangen KRANSLEGGING Op het graf van Prins Willem De pakhuisbrand te Londen Brandstichting in het spel? MAANDAG 24 APRIL 1933 Wij herinneren nog eens aan de groote propa- ganda-bijeenkomst hedenavond in het gebouw St. Bavo, waar de gevierde redenaar, de Zeer- eerw. pater Borromaeus de Greeve zal spreken. Wat zullen de wanden van de zalen weer dave ren van zijn gloedvolle woorden, van zijn en thousiasme. Wat zal pater Borromaeus zijn toe hoorders weer tot een laaiende geestdrift bren gen en hen in groeiende taal en met ijzeren logica er op wij zen dat de Katholieken slechts stemmen op één lijst: lijst 25, de lijst der R. K. Staatspartij! Zoowel op 26 als op 27 April: Verkoop van de herdenkingsspeldjes en verlichting van den toren der Groote Kerk. Vrijdag 28 April: Uitreiking der herinnerings plaat aan de schoolkinderen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor der kerk van de H. Elisabeth en Barbara (Paul Krugerstraat) als opvolger van wijlen pastoor Wentzel, den zeereerw. heer H. P. A. van Dijk, sinds 1922 pastoor te Nieuw koop. De nieuw-benoemde is in 1877 geboren en in 1902 priester gewijd. Door Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Oud-Beijerland de zeereerw. heer E. Mathot, sinds 1929 kapelaan der parochie St. Jozef (Jansstraat). Pastoor Mathot is hier opvolger van den zeer eerw. heer Th. P. Blom, die benoemd is tot pas toor te Nieuwkoop. Tot de parochie Oud-Beijerland behooren elf omliggende dorpen; zij telt 355 zielen en 260 communicanten. Kapelaan Mathot was sinds 1929 aan de St. Josephkerk alhier verbonden en heeft de mees te bekendheid verworven als praeses der St. Josephgezellenvereeniging. Eenigen tijd geleden werd hem echter door Z. H. Exc. den Bisschop eervol ontslag uit deze functie verleend. Voorts was hij leider van de Congregatie voor de oudere jongens. De Haarlemsche Middenstand heeft een droef verlies te boeken door het overlijden van een zijner ijverigste leden, den heer J. H. Holt. Onder de vijf-en-zestig jaren, die hij telde, zijn er tientallen aan te wijzen, waarop hij vruchtbaar werk verrichtte voor de katholieke zaak in het algemeen en die van den katholie ken middenstand in het bijzonder. Jarenlang was de overledene president der Conferentie „St. Joannes de Dooper" van de St. Vincentiusvereeniging. En nu anderhalf jaar geleden werden zijn vele verdiensten beloond met het gouden eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", dat hem ver leend werd, toen hij zijn zilveren bestuurslid maatschap als secretaris van het Liefdewerk „Oud-Papier" vierde. Hij was een zeer groot ijveraar voor de in- koopvereeniging „St. Homobonus" te Rotter dam; als commissielid heeft hij voor deze in- koopvereeniging van manufacturen en aan verwante artikelen zeer veel werk verricht. Nog verleden jaar, bij de viering van het zil veren feest van deHaarlemsche Hanze, mocht hij, met andere medeleden, de herinnerings plaquette in ontvangst nemen bij gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap der vereeniging. 43 jaar lang heeft de overledene zijn beste krachten aan zijn zaak gewijd, waardoor hij deze tot hooge bloei heeft weten op te voeren. De plechtige H. Mis van Requiem vindt a.s. Woensdag te half 10 plaats in de St. Antonius- kerk, waarna de begrafenis zal volgen op het kerkhof „St. Bavo". De door de commissie voor speeltuinwerk van den Bond voor Groote Gezinnen in Hakr- lem-Oost georganiseerde tentoonstelling is Za terdagmiddag geopend in bijzijn van vele ge- noodigden. Nadat de heer J. Felix, voorzitter van het Speeltuinwerk den aanwezigen het welkom had toegeroepen, was het woord aan Pastoor P. Roovers. Deze bracht hulde aan de commissie voor de vele moeilijke uren, die zij daarvoor beschikbaar stelde en de goede leiding die van haar uitging. Hij gaf daarna nuttige wenken, het jeugdwerk behelzende, en besloot zijn ope ningswoord met den wenseh dat de gemaakte miniatuur grasspeeltuin eens werkelijkheid zal worden, maar dan niet in miniatuur, waarna de tentoonstelling voor geopend verklaard werd en een thee werd aangeboden. The Green Band bracht de gezelligheid er in, afgewisseld met radio-muziek, waarvoor het toestel gratis beschikbaar was gesteld door ma gazijn „Alba" van de firma Alb. de Vries. De penningmeester, de heer Braakhuis, deel de ons later mede, dat de omstandigheden in aanmerking genomen, de opbrengst der tentoon stelling niet ongunstig is. Zaterdag was het bezoek niet druk maar Zondag had men door loopend een volle zaal. De Commissie had ook een verloting georga niseerd waarvan 5000 loten in omloop waren. Tegen half elf gisteravond had onder toezicht van een inspecteur der politie de verloting plaats. Het salonameublement viel den bezitter van het lot 3192 ten deel. De burgemeester van Haarlem noodigt de ingezetenen uit, 27 April en 1 Mei a.s. te vlag gen, onderscheidenlijk ter herdenking van den dag, waarop vóór 500 jaar Prins Willem van Oranje werd geboren en ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana- Zaterdagmiddag is in de nieuwe zaal van 't Frans Hals-museum een Willem de Zwijger tentoonstelling geopend. De directeur van het museum, de heer G. D. Gratama sprak de vol gende rede uit: Het is mij een groot genoegen u hartelijk welkom te heeten in het Frans Halsmuseum, waarheen gij zijt gekomen om de opening van de Willem de Zwijgertentoonstelling bij te wo nen, welke ingericht werd op verzoek van het Willem de Zwijger-Comité, waarvan de wet houder, de heer Roodenburg voorzitter is. Deze expositie beoogt een beeld te geven van wat er in Haarlem aanwezig is aan brieven, acten, boeken, schilderijen, penningen en gra vures, betrekking hebbende op den Prins en "zijn naaste familie. Daarvoor stond Teyler's museum een deel van zijn schatten af, het Stadsarchief authen tieke stukken, de Stadsbibliotheek boeken, zoo wel oude als nieuwe, het Frans Halsmuseum en het Stadhuis schilderijen. Een bijzonder woord van dank zij hier ge bracht aan de heeren directeuren van Teyler's stichting voor hun medewerking, en de heeren Jhr. Prins van Westdorpe, Dr. J. F. M. Sterck en de firma Erven Loosjes voor hun inzendin gen, die zooveel hebben bijgedragen tot het doen slagen dezer tentoonsteling. Het zijn niet alleen portretten van den Prins en zijn verwanten, die hier werden opgehan gen, maar ook die van bekende tijdgenooten als de Burgemeesters van der Laan en Gael, de pensionaris Gilles de Clarges, Coornhert, Golt- zius, en last not least Kenau Simonsdr. Hasse- laer, wier beeltenis hier niet mocht ontbreken. Bovendien werden een aantal Haarlemsche stadsgezichten aan de tentoonsteling toege voegd, om aan te toonen hoe de Spaamestad er in het laatst der 16e eeuw uitzag. Dames en heeren, deze expositie is geen uit gebreide, maar toch hoop ik dat zij u zal inte resseeren en dat gij haar zult beschouwen als een bescheiden bijdrage tot de hulde, die in Haarlem gebracht wordt aan de nagedachtenis van den grondlegger van den Nederlandschen Staat, aan den Vader des Vaderlands, wien het wel en wee onzer stad zoo na aan het hart lag. Daarna werd een rondgang door de zaal ge houden. De leden der tentoonstellingscommis sie gaven daarbij alle mogelijke inlichtingen, namelijk de heer Knappert over de handschrif ten, de heer van Borssum Buisman over de prenten, de heer Rutgers van der Loef over de boeken, terwijl de heer Gratama vragen over de schilderijen beantwoordde. De tentoonstelling is tot en met 29 April kos teloos toegankelijk, 27 April door den ingang in het Klein Heiligland, daar dan het museum gesloten zal zijn. Bij de opening waren o.a. tegenwoordig de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. mr. dr. A. Röell en wethouder v. Liemt. nut en de noodzakelijkheid van het katholieke jeugdwerk gehouden, zoodat deze geheele Zon dag gewijd was aan het jeugdwerk. Hier mag van een goed geslaagd initiatief worden gespro ken. In dezen tijd van armoede en groote ellende nam de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" het prachtige initiatief, een tooneelvoorstelling ten bate van de „Stille armen" te organiseeren, een initiatief, dat over het algemeen als uitste kend geslaagd beschouwd mag worden. De R. K. Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" te Maastricht reeds meermalen in Haarlem opgetreden was onmiddellijk bereid deze voorstelling te verzorgen met de opvoering van het blijspei „Twee Wapens", onder regie van den heer Karei Geelen. Jammer was echter, dat de schouwburg aan den Jansweg Zondagavond, toen deze liefdadig heidsvoorstelling gegevén werd, tamelijk weinig bezet was. Hij had het voortreffelijke spel en het menschlievende doel van de voorstelling in aanmerking genomen tot de nok toe gevuld moeten zijn! Voor den aanvang verwelkomde de heer F. Duyn Sr., eerelid van „Alberdingk Thijm", de aanwezigen en dankte ieder, die aan de tot standkoming van deze tooneelvoorstelling had medegewerkt, persoonlijk met eenige treffende woorden, krachtig onderstreept door het dave rend applaus van de aanwezigen, terwijl als hulde aan de Maastrichtsche tooneelvereeni ging het Limburgsche volkslied werd gezongen. Het blijspel „Twee Wapens" terecht was het bestuur van „Ons Genoegen" van oordeel, dat een blijspel in dezen tijd van depressie het meest op zijn plaats is is onder den titel van „Mr. Forster van Chicago" door verschillende dilettantenvereenigingen, o.a. door de tooneel- club van „De Kring", in Haarlem opgevoerd en was daarom aan vele aanwezigen welbe kend. Wat het spel betreft, dit was, zooals gezegd, voortreffelijk. De spelers waren wel allen min of meer lichamelijk gehandicapt (griep!), maar zorgden niettemin voor een amusante vertoo ning, welke bij het publiek, blijkens het lang durig applaus na ieder bedrijf, zeer in den smaak viel. De fouten, zooals hiaten in de vlot heid en rolkennis, mogen wel op rekening van de minder goede dispositie van de spelers ge schoven worden. De hoofdrollen waren in handen van gerou tineerde spelers. A. Cox was de zenuwachtige, erg-prat-op-zijn-voorvaderen zijnde baron en speelde deze rol met de vereischte drukdoenerij en gemaakte deftigheid. Het verliefde en tegen den zin van den vader getrouwde baronnetje en zijn (latere) echtgenoote, werden goed uitge beeld door resp. Ger. Semmeling en Anny Felix. Pierre Cox (de primus inter pares) en mevr. Cox zorgden voor 'n vlotten Dietrich von Vinck en een Amerikaansch-losse Mrs. Hanna Ste- phensen. In tegenstelling met wat wij wel bü andere vereenigingen gezien hebben, speelde Piet Dirix de rol van den ronden, sympathieken Amerikaan Mr. Thomas Forster sober en ingehouden, een uitbeelding, die ons zeer bevredigde. Mevr. M. NielenVlekke was eene, die niet tot de Maas trichtsche vereeniging behoorde. Zij vervulde haar rol van de zuster van den baron heel goed. Ook de bijrollen voldeden. De mimiek en „stil spel" van allen was uitstekend. Een speciaal woord van lof komt toe voor de décors. Vooral het berglandschap in I was zeer, zeer mooi, terwijl in III en IV (het reuzel- varken en de lichtkroon) verrassende vondsten te bewonderen waren. De wel wat lange pauzes werden gevuld met opgewekte muziek van „The Yolley Band", on der leiding van den heer F. de Paus. F. R. Thans is verschenen het officieel programma voor den Willem de Zwijger-herdenking te Haar lem op Donderdag 27 April 1933. Wij ontleenen hieraan het volgende chro nologisch overzicht: Van Zaterdag 22 tot Zaterdag 29 April: Her denkingstentoonstelling in het Frans Hals Mu seum. Woensdag 26 April, des avonds 8—II uur: Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. Donderdag 27 April 8—8.30 uur v.m.: Klok gelui van alle klokken; 8.309 uur v.m. Koraal- muziek van den toren der St. Bavo; 910 uur v.m.: Aubade van pl.m. 5200 schoolkinderen van alle scholen; 1011 uur v.m.: Herdenksvertel- ling voor de schoolkinderen in schouwburgza len en bioscooptheaters; 121 uur n.m.: Caril lonbespeling; 2—3.30 uur n.m.: Kerkconcert in de Groote Kerk; 3.304 uur n.m.: Vaandelop stelling op de Groote Markt; 4.304.45 uur: Vaandeldefilé; 4 uur: Toespraak door den bur- gemeester van het bordes van het Stadhuis; 4.155.15: Zanguitvoering op de Groote Markt; 8—10 uur: Herdenkingsbijeenkomsten in de Ge meente Concertzaal en den Stadsschouwburg. Van 3 tot vijf uur zijn gisterenmiddag Bavo- knapen, Jonge-Bavoknapen en de sportbond „Winfried" op het prettig gepavoiseerde voor plein der kathedrale kerk voor een groot aan tal toeschouwers op een zoo afwisselende wijze aan het demonstreeren geweest en in zóó'n aan genaam tempo, dat niemand zich één moment heeft verveeld, noch van de medewerkers, noch van de kijkers. Beter compliment voor de orga nisatie en de uitstekende opvoedingsmethode, die in ons katholieke jeugdwerk tegenwoordig wordt toegepast, is moeilijk denkbaar en zij, die deze demonstratie op touw hebben gezet om den ouders een goeden indruk van het moderne jeugdwerk te geven, mogen zich verzekerd hou den, dat hun opzet geslaagd is. Zonder eenig kwaad te zeggen van onze vroegere patronaten, die ook groote verdiensten hadden, gelooven wij te moeten vastleggen, dat de huidige methode de jeugd meer boeit en daardoor beter gevan gen houdt. Het was vooral de frissche geest onder de jon gens, die ons opviel. Deze uitte zich in een kloe ken gang, flinke houding, afgemeten bewegingen en discipline. Men behoeft nog geen militairist te wezen om in deze stramme houding een uiting van degelijkheid te zien bij onze jongens en een bewijs, dat zij aan tucht gewend wor den. Onder de aanwezige belangstellenden waren o.m. de hoogeerw. heer plebaan met verschil lende kerkmeesters en notabelen der parochie, de weleerw. heer kapelaan W. v. d. Lugt, van de parochie St. Joannes den Dooper, de populaire en bekende leider van het jeugdwerk in Haar lem, en verschillende bestuursleden uit de Haar lemsche Katholieke Jeugdbeweging. Na het défilé werd, naar de eischen van de Padvinderij, plechtig de Standaard geheschen, waarna door de Bavoknapen op stille wenken van hun hoofdleider, den heer Boon, correct verschillende formaties werden uitgevoerd. Een alleraardigst nummer, dat erg insloeg bij de toeschouwers en met een warm applausje werd beloond, was het leuke vlagzwaaien door de Jonge-Bavoknapen onder leiding van him flin ke, ja hoe moeten we ze noemen? hun flinke „Jonge-Bavoknapen-moeders". Bijzonder veel bijval had ook de sportbond „Winfried" met zijn gymnastiekdemonstraties. Onder hen muntten vooral de stoere gymnasten uit, die vroeger, meenen wij, uitkwamen onder den naam „Ursus". Wie niet van gymnastiekvertoo- ningen houdt, moet eens een kwartiertje naar deze stevige, lenige knapen kijken. Hij zal niet alleen hun fraaie houding leeren bewonderen, maar ook in 't algemeen pleizier krijgen in de schoonheid, die het werken aan rekstok, brug en ringen blijkt te kunnen geven. Telkens kla terde een welgemeend applaus op. Nadat wat ging alles keurig op tijd de Bavoknapen en Jonge-Bavoknapen verschil lende spelen hadden laten zien, werd het tent- bouwen, het seinen, het theezetten en eerste hulp bij ongelukken vertoond, waarop met een algemeen spel de demonstratie besloten werd. Laten wij niet vergeten het verdienstelijke mondorgelspel te roemen der Jonge-Bavokna pen. In de kathedraal werd door den hoogeerw. heer plebaan dan een plechtig Lof gecelebreerd. Op het altaar hielden de Bavoknapen gedurende dezen dienst vlaggen-parade. Gedurende het lof sprak de plebaan zeer toepasselijk en har telijk tot de jongens en de ouders. Des morgens was er in de kerk algemeene H. Communie ge weest om Gods zegen over het jeugdwerk af te smeeken en in alle H.H. Missen had de wel eerw. heer kapelaan Tesselaar, van de St. Bavo- parochie te Heemstede, een predicatie over het Morgen- (Dinsdag-) avond houdt de Spaarkas St..Nicolaas om 8 uur in het gebouw „St. Ba vo" haar jaarvergadering. GOED en GOEDKOOP Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald Aan de orde zal komen naast jaarverslagen van secretaris en penningmeester belangrijke wijziging in het coöperatiewezen. Hedenmorgen werd namens het bestuur van de Ver. Haarlemsche Huishoud- en Industrie school aanbesteed: het verbouwen en uitbreiden van het schoolgebouw en internaat en bijbehoo- rende ruimten op het terrein aan de Schnee- voogt-, Voorhelm- en Kamperstraat. Ingekomen waren 38 biljetten. Laagste in schrijver was A. J. de Vos te Amersfoort, voor 108.930.—. De directeur van het Post-Telegraafkantoor te Haarlem maakt bekend, dat met ingang van heden het hulpkantoor te Bennebroek, voor wat betreft den post-telegraafdienst op werk dagen, geopend zal zijn van 8.3012.30; 14 15.30 en 17.30—19 uur en dat het hulpkantoor te Spaarndam met ingang eveneens van heden voor wat betreft den telefoondienst, op werk dagen zal zijn geopend van 821 uur. In de kathedrale kerk „St. Bavo" heeft hedenmorgen half 10 de plechtige H. Mis van Requiem plaats gevonden voor wijlen den heer W. H. M. Heslenfeld, de vorige week plotseling overleden. De Uitvaartmis werd opgedragen door den hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, met assistentie van de weleerw. heeren kapelaans W. J. M. Polder en A. J. v. d. Oudenhoven. Aanwezig waren o.a. de leden van* kerk- en armbesturen en bestuursleden van de St. Vin centiusvereeniging. De begrafenis had plaats op het R.K. kerkhof te Bussum, waar de hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt de absoute verrichtte. Vandaag herdenkt de heer J. W. van Omme ren, letterzetter, den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. firma Joh. Enschedé Zonen op de afdeeling courant zetterij. Hij is thans onderchef op genoemde afdeeling. Op de zetterij werd de jubilaris kameraad schappelijk toegesproken door den heer v. d. Berg namens het personeel, die hem een bloe menmand, schoorsteenklok en sigaren aanbood, waarvoor de jubilaris hartelijk dankte. Daarna werd de jubilaris in de directiekamer van de Oprechte Haarl. Courant ontvangen en bij afwezigheid van den directeur gelukge- wenscht door den administrateur, den heer Junge, die hem een enveloppe met inhoud over handigde. Namens de redactie sprak de heer Prins hem tenslotte nog toe en bood hem een kistje sigaren aan. De jubilaris bracht verder den dag in de huiselijke kring door. Geboren, 22 April: T. H. v. Berkelv. Dijk z. Overleden, 20 April: A. BonkeOosterveld, 62 j., Eikenstraat; J. H. Welsenaar, 78 j„ Konin ginneweg; 21 April: J. K. Weesman, 69 j., Pres. Steijnstraat; A. M. E. Becker—Damen, 50 j., Leidschevaart; F. H„ 6 j., z. v. H. A. Mollema, Eendjespoortstraat; B. C. W., 3 j., d. v. J. R. Zonneveld, Kamperlaan; E. E. v. d. Haak Kipshagen, 65 j., Burgwal. Ia het Xerxes-stadion te Schiebroek heeft gis teren de eerste uitvoering plaats gehad van 't nieuwe Graalspel St. Lydwina. Eigenlijk is de eerste ^uivoering eerst a.s. Zondag en was dit feitelijk de generale repetitie, die, zooals de Graal dat met haar spelen steeds heeft gedaan, tegen een geringen prijs ook voor het publiek toegankelijk was. Maar als je al de andere Graalspelen gezien hebt, dan kan je geen week wachten op een nieuw, dan wil je dat dadelijk zien, zoo gauw als maar mogelijk is en daarom ben ik dan ook gisteren naar Schiebroek getogen en ik heb er geen spijt van. Want het was weer, om eens een bij de Graal geliefde uitdrukking te gebruiken, het was weer knal Het stadion te Schiebroek is geen Amster- damsch Stadion en je kan er niet in doen wat je in Amsterdam doen kan, maar dat neemt niet weg, dat er veel, heel veel bereikt is en dat de indruk die het geheel heeft gemaakt op de vele duizenden toeschouwers een overweldi gende is geweest. Nu kan een menigte van bijna achtduizend meespelende meisjes op zichzelf al een over weldigenden indruk maken, maar wanneer die massa zóó geheel door de leiding in de hand gehouden wordt als dat hier weer het geval was, dan wordt die indruk nog vele malen versterkt. Ik wil het hier niet hebben over den tekst (dien ik beter vond dan die van vorige Graal spelen) en ook niet in details het spel gaan beoordeelen, niet alleen omdat dit elders in dit nummer reeds door een ander gedaan wordt, maar ook, omdat voor mij de tekst en ook de speldetails bijzaak zijn, ik het spel zie als één groot geheel, bedoeld als een verheerlijking van de Heilige, die vijf eeuwen geleden in Schiedam stierf en als een opwekking tot navolging van haar deugden. Ook om het gedurfde in de regie trekt dit Graalspel weer aan. Waren het in 't Pinksterspel van verleden jaar de duivels, die op motoren en fietsen het Stadion binnenraas- den en die toch zoo gemakkelijk een belache- lijken indruk hadden kunnen maken, als niet alles geklopt had zooals het klopte, nu was het de groote groep meisjes op rolschaatsen, die zich op de met tegels bestrate baan om het eigenlijke middenterrein bewoog en ook vooral het hollende paard, dat de hartstochten ver beeldt van Lydwina, hartstochten die haar be- heerschen en die zij moet zien te beheerschen. Want het lijden van Lydwina is niet van den beginne een lijden geweest in vreugde, een lijden dat zij zocht, dat zij liefhad, omdat zij er meer gelijkvormig door werd aan God, die voor ons zooveel geleden had. Neen, in den aanvang morde zij, dat haar dit groote lijden werd op gelegd en eerst langzamerhand is zij ertoe ge komen haar zinnen en hartstochten te bedwin gen, te berusten niet alleen, maar zelfs met blij heid haar groote leed te dragen. Die hartstochten, die vlammende, werden nu verbeeld door het wild hollende witte paard, nagejaagd door de zintuigen en hartstochten verbeeldende groep meisjes, die Lydwina toe roepen het beest te grijpen. Het was werkelijk een schitterend tafereel, dit in Schiedam spelende gedeelte van het spel, waar woest het hartstochtbeest raasde tusschen die achtduizend in kleurige gewaden gekleede meisjes, die het geheele stadion vulden, waar het sprong, dwars door het vuur, dat zwaar roo- kend opsteeg in de vier hoeken van het groote terrein. Een staaltje van massa-regie, dat bewonde ring afdwong. Die kleurige gewaden. We weten nu zoo zoetjes aan wel allemaal, dat een groot deel van het succes der Graal spelen te danken is óók aan den kleurenrijkdom waardoor ze Zich kenmerken en die het geheim van de Graal schijnt te zijn. Ook nu weer wa ren het die zachte, teere kleuren, tot een har monisch geheel saamgevoegd, die een groote bekoring gaven aan het spel, waarvan het eer ste en het laatste gedeelte in den Hemel speelt ook alweer een van die gedurfde scènes, die, als ze niet subliem vertolkt en in den juisten toon gehouden worden, zoo gemakkelijk tot be spotting aanleiding kunnen geven, zoo gemak kelijk profaneerend kunnen werken. Maar hier niets daarvan. Machtig stond daar de Hemel, met God-den-Vader in het midden op Zijn troon en daaronder het kruis met den gekruisig de en daaromheen de duizenden engelen, te gen den strak blauwen hemel en in dit eene op zicht heb ik voor dit spel het Xerxes-stadion verkozen boven het Amslerdamsche, omdat hier de Hemel niet, zooals daar noodwendig het ge val zou zijn geweest, door een hoogen muur was afgesloten, maar ineenvloeide met den mach tigen hemelkoepel boven ons. Eén scène heeft mij nog bizonder getroffen. Als de Engelen van Holland hebben aangekon digd, dat God uit het volk van Nederland een jonge maagd wil uitverkiezen, die „als vuurbaak aan de zee, de eeuwige noodzaak van het lijden moet uitschijnen", dan bidden als om strijd de jonge vrouwen uit de steden van Holland, dat het God moge behagen een der haren te kie zen; Amsterdam biedt zich aan en Rotterdam en Haarlem en Delft en Alkmaar en Scheve- ningen en Leiden en Schiedam, alle voorgesteld door een groep meisjes. En als dan die allen ieder op eigen toon, haar smeeking hebben uit gesproken, dan ontwikkelt zich een polyphoon gebed, een gebed, waarin elke groep zijn eigen toon houdt en alleen meezingt, wanneer zijn toon in het accoord voorkomt. Zilveren trom petten blazen deze accoorden mee en dit geheel was van een wondere schoonheid, als ik zelden gehoord heb. Ik ga niet verder. Ik wil alleen nog zeggen, dat dit spel, dat door zijn inhoud meer dan een der vorige Graalspelen, werkelijk spel was, veel meer aanleiding tot actie gaf, waarvan dan ook een ruim en goed gebruik werd gemaakt, de Graal en daarmee het groote doel van de Graal: de wereld te bekeeren, weer nader heeft ge bracht tot velen. ARTHUR TERVOOREN. Over enkele dagen worden de kiezeressen en kiezers geplaatst voor hun taak, d.i. voor hun verantwoordelijkheid. Indien zij hun feitelijke vrijheid zouden misbruiken door aan elk der 53 mededin gende partijen een stukje vertegenwoordi ging op te dragen, zou een caricatuur van volksvertegenwoordiging het onvermijde lijke gevolg zijn. Het Nederlandsche Volk zal in zijn spreekwoordelijke nuchterheid, maar vooral in diep besef van den ernst van dit tijdsgewricht, zichzelf daarvoor weten te behoeden. Het zal weigeren ver trouwen te schenken aan nieuwe „leiders". die opgeschrikt door het beangstigend we reldgebeuren, zichopwerpen als redders des vaderlands. Als onze tijd aan iets behoefte heeft, dan is het aan bezinnen op het beginsel en aan moed om de werkelijkheid te zien en de waarheid te zeggen. Daarom verdienen alleen die partijen ver trouwen en steun, die berusten op een hecht beginsel en die waarborg bieden, dat zij met klaar inzicht in den toestand ver- mtwoordelijkheid durven en kunnen dragen. De R.K. Staatspartij heeft haar weg af gebakend in haar program-1933. Zij heeft den hoogen ernst van den tijd klaar onder de oogen gezien. Zij kon dat doen, omdat zij weet wat het beteekent: verantwoordelijkheid mede te dragen voor de hoogste belangen van het geheele Volk. Zij kon dat doen, omdat zij steunend op hechte beginselen, niet in verwarring ge raakte door de verscherping in de .wereld crisis, zooals die zich op allerlei wijzen, ook in Nederland, uitte. Daarom heeft zij reeds bij de opstelling van haar nieuwe program in 1932 scherp op den voorgrond gesteld, hetgeen het be ginsel vordert ten aanzien van de alles- beheerschende vraagstukken: de verhouding van Staat en individu; het karakter en de functie van het staatsgezag; de plaats en de taak van het gezin in de staatgemeenschap; de verhoudingen in het economische en sociale leven. Het crisisbeleid in engeren zin wil zij gericht zien op dit groote doel: werk- behoud en werkverruiming voor alle Volks- genooten, loonenden arbeid voor geheel ons volk. Alles wat economisch verantwoord en zedelijk toelaatbaar is, moet worden gedaan, om dit doel zooveel mogelijk te bereiken. Haar beginsel stuwt en prikkelt tot eigen harden arbeid voor den opbouw van een betere toekomst in sterk Godsvertrou wen! De encycliek Quadragesimo Anno, welker wereldomvattende beteekenis de vertegenwoordiging van het Amerikaan- sche Volk heeft erkend door haar inhoud volledig te doen opnemen in de acten van den Senaat, geeft aan dien arbeid den hechten grondslag. Met volkomen eerbiediging van de be ginselen van anderen, die bereid zijn hun verantwoordelijkheid te aanvaarden, vraagt de R.K. Staatspartij gepaste erkenning door anderen van de beteekenis van haar werk voor het waarachtig belang van het Nederlandsche Volk. Van de Katholieken vraagt zij meer. Zij verwacht, dat zij zullen toonen ten volle te beseffen de kracht en de beteekenis van hun eenheid, juist in het belang van Ne derland en van de overzeesche gebiedsdee- len in Indië. Zij roept hen op met sterke overtuiging en vurigen aandrang: Weest uzelf weest één. En van de Nederlanders, die tot het in zicht zijn gekomen, dat zij hun stem niet mogen vergooien aan splinterpartijen, en die zoeken naar een redelijk gebruik van hun stemrecht, vraagt zij deze bezinning: Uw stem kan alleen dan beteekenis heb ben, wanneer gij daardoor mede opbouwt' gezonden volksinvloed. Die invloed moet dienen om de verantwoordelijkheid te schragen van hen, die straks gezag hebben te dragen. Gezonde volksinvloed en sterk gezag zijn nergens veiliger dan bij een groote partij, die steunt op het volk in al zijn geledingen en die het gezag erkent en aanvaardt ais werktuig in Gods hand. De R. K. Staatspartij biedt den hechten grondslag voor een sterk gezag en voor ge zonden volksinvloed, beide! De R. K. Staats- Sociëteit „St. Bavo" Gemengd Koor „On der Ons", 8 uur Groote propagandaverga- dering R. K. Kiesvereeniging, kwart over 8 u. St. Josephs Gezellen-gebouw Jansstraat, Damclub TEP, 8 uur St. Genesius, 8 uur. Stadsschouwburg Fritz Hirsch-operette „Ball im Savoy", 8 uur. Rembrandt-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Afdracht Grafische Bond, 8 uur Spaarkas „St. Nicolaas", 8 uur Exa mens R. K. Handelsavondschool, 7 uur Bak kerij-arbeiders, half 7 Grossiers, 8 uur Be volkingsbureau, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Kraamverzor- ging Wit-Gele Kruis, van 23 uur. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Jaarfeest voor donateurs, 8 uur. Gem. Concertgebouw „Samson en Dalila" door Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur. De Fransche Regeering heeft Prinses Juliana begiftigd met het Grootkruis in de Orde van het Legioen van Eer. De Fransche gezant, baron de Vitrolles, heeft hedenmiddag namijs zijn regeering aan de Prin ses in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de versierselen dezer orde overhandigd. Naar wij vernemen heeft de Fransche Regee ring hiermede willen doen blijken, dat zij er prijs op stelt zich aan te sluiten bij de huldi ging door het Nederlandsche volk van Willem den Zwijger ter gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest van diens geboorte. Heden middag is namens H. M. de Koningin- Moeder door haar particulier-secretaris baron van Heemstra een krans gelegd bij het graf monument van Prins Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft. Hedenochtend heeft een deputatie uit den Raad van State een krans op het graf van Prins Willem I gelegd met een korte toespraak van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje, die in den Raad van State een aanvang heeft gemaakt met zijn le venswerk (den onverminderden strijd voor vrij heid en verdraagzaamheid). LONDEN, 22 April. (Reuter) In de rumopslag- plaats laaiden vandaag opnieuw vlammen op, dertien uur nadat de eerste brand was ontdekt. Aangezien de voorzorgsmaatregelen tegeiï brandgevaar buitengewoon omvangrijk waren,n vermoedt men brandstichting. partij kent haar taak tegenover Nederland, sociaal en nationaal. De Voorzitter van den Partijraad: AALBERSE. riet Dagelij ksch Bestuur der R.K. Staatspartij: GOSELING, Voorzitter, j. HOUBEN. 3. H. J. VAN VOORST TOT VOORST. A. C. DE BRUYN. J. W. MOLS. FRANS TEULINGS, Secretaris. MAANDAG, 24 April. Vorige koersen Heden Londen s.72* 8.72* Berlijn 57.C0 57.37 v. ParUs f-80 9.80* Brussel 34.75 34.75 Zwitserland 48.02* 48.00 Weenen Kopenhagen 39.00 38.75 Stockholm 46.00 45.50 Oslo 44.75 44.25 New Vork (cable) 2.26* 2.2514 Rome 12.8214 12.95 Praag 7.40 7.37* Madrid 21.25 21.25 Vorige koersen Heden Staatsleenlngeu 5 Nederland 1919 101% 101* 4 Va Nederland 1916 1021» ljb* 4 Nederland 1931 ,9«* ,9»* 5 Nederl 1932 Igg* 4 V, N ind 1926 AB "J» *1* 5% Dultschl Youngleen.) 39?» 40 Banken Koloniale Bank 65 Indische Bank 53)4 Gert Handel-Mll. 62 lndustrteCn Onliever caive Delft Alg Kunstzllde f8* Van Berkei's Pat ,6* Nieuwe Philips 11 Jg Kuch Accoustlek Ned Ford 86* 491» 116 lndustr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 0 8 Steel tl S Leather 9h 191. 37% 4 intern Nlcke) 69 54 62)4 8714 50 2814 15)4 12% 119 10% 2% 28* 12)4 Mtlnboun Boeton Milnbouw J'H .{i*4 Alg Exploratie JJ° Red lang Lebong 1,1 Petroleum Oaboes Kon Olie fertnk Peudawa Continental OU 16 151 81 4)4 IX* 16 155 81 4* 7% Vorige koersen Heden SheU Onlon OU 6)4 5% Rubber A'dam Rubber 62* 66* Bandar 40* 43 Dell Batavia Rubber 27 27* Serbadladl '9 19* Sllau <6 I6K V 1 G 029 31 Allied 26 28 (ntercontln Rubber 171 Scheepvaart Java Ch Japan Roll Amerika Lijn Dito Oem Eigend. Kon Ned Stoomb icheeovaart-Onle 31 2* 2* 12 51 32 2* 2* 12 52* suiker a. V A. 186* 190* Jav Cultuur 127 130 N 1 8 O, 82 85 Poerworedlo 4* Vorstenlanden 42 Actions idem 28.00 29J0 ra bak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senemhnh 124* J®* 115 U6 J7 J* 124* 123 ^ooorweeen Onion Pacific Waoasb Brie Kansas City South. South Railw 65* 2 SJ4 67 2* 5H 9 7*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2