Het juichende Swastika-eiland Millioenennota in Engeland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS m Azana dictator? Besprekingen met Berlijn Het nieuws van heden Rede van Benesj ZELFS MUSSOLINI TOONT ZICH GERESERVEERD ECON. WERELDCONFE RENTIE 12 JUNI A.S.? BEGROOTINGSREDE VAN CHAMBERLAIN DE BAROMETER V/CZNSDAG 26 APRIL 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18363 Advertentieprijzen.- Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Droomen en ontwaken Hij laat zich niet door de resultaten der gemeenteraadsverkiezingen beïnvloeden De Fransche coureur Varzi (Bugatti) won Ha feilen strijd den „Grooten Prijs van Monaco". Oppositie dreigt met obstructie Onrust in Barcelona De aardbeving op Kos 119 dooden en 600 gewonden Dr. Schacht naar de V.S. 10.000 IERSCHE ONDER. WIJZERS IN STAKING Het Weer Volledige overeenstemming tus schen Nederland en Duitsch land na weken bereikt Verdrag wordt spoedig onderteekend De economische onderhan delingen tusschen Nederland en Duitschland, welke sedert eenige weken onder leiding van Rijksminister dr. Hugen- berg en den Nederlandschen gezant te Berlijn mr. J. P. graaf van Limburg Stirum zijn gevoerd, hebben Dinsdag tot overeenstemming geleid. De onderteekening van het verdrag zal dezer dagen plaats vinden. GROOTE PA KHVISBRAND TE LONDEN Roosevelt en MacDonald zouden tot overeenstemming zijn ge komen inzake de schulden Britsche premier weer naar huis pplPiw Verhooging van enkele tarieven, de inkomstenbelasting ongewijzigd Resoluties aangenomen Het ontwapeningsdebat hervat Het veiligheidsgedeelte van Mac Donald's plan ter sprake DE ECONOMISCHE BESPREKINGEN TUS SCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND HEBBEN TOT OVEREENSTEMMING GE LEID. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Scherpe aanval op de revisie- plannen van Italië Eeuwige vriendschap met Polen Standley volgt Pratt op NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Niettegenstaande de boven verwachting gematigd uitgevallen regeeringsverkla- ring, welke Rijkskanselier Hitier inder tijd ter gelegenheid van de eerste plechtige Rijksdagzitting in de Kroll-Opera aflegde, niet tegenstaande zijn later herhaalde verklaring, dat Duitschland slechts vrede en internationale samenwerking beoogt, zij het dan ook als volko men gelijkgerechtigde van de andere groote mogendheden, heeft de thans krachtdadig huis' houdende Nazi-dictatuur niet veel sympathie in het buitenland weten te wekken. Integen deel. De door Hitler met schetterende fanfares en daverende roffels uit hun parlementair- democratischen droom gewekte Duitschers zou den, indien hun door de strenge perscensuur geen oogkleppen waren aangebonden, wellicht tot de weinig geruststellende ontdekking komen, dat hun dierbare vaderland in een geestelijk en politiek isolement is gebracht en alle moeizaam door Wirth, Stresemann, Brüning en Von Papen gebouwde verbindingsbruggen zoo niet geheel verwoest dan toch in ieder geval onbegaanbaar zwaar gehavend zijn. In het Lagerhuis spraken mannen van aanzien hun groote bezorgdheid en ontstemming over het optreden der Hitler- regeering uit en de Engelsche regeering gaf te kennen deze gevoelens te deelen, in Frankrijk sprak de linksche Daladier een taal, welke zeer wel in den mond van den rechtschen Tardieu zou hebben gepast, in Oostenrijk wil de regee- ring-Dollfuss nog minder dan vroeger van een „Anschlusz" weten, Polen en de Kleine Entente verkeeren bepaald in een anti-Duitsche opwin ding en in Zweden en Denemarken toont men zich ook al zeer weinig van het nationaal-socia- listische Duitschland gecharmeerd. Zelfs de groo te Mussolini, die door de Nazi's vereerd Wordt als een voorbeeldige voorganger en toegenegen geestverwant, heeft thans uitdrukkelijk zijn afkeuring over de ontrechting der Joden en de hoop op een terugkeer van „normale" verhou dingen in Duitschland uitgesproken. Dit laatste moest voor Duitschland een reden worden tot bezinning, want Italië is tot nu toe zijn meest actieve bondgenoot geweest in alle Duitschland betreffende internationale politieke aangelegen heden. Wanneer Hitier ook de sympathie van den Duce verspeelt, zal hij Duitschland in een nóg benarder internationale positie hebben ge bracht dan die, waarin het in 1914 verkeerde, toen het tenminste nog Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije aan zjjn zijde had. H et spreekt van zelf, dat de algemeene weerzin tegen de huidige regeerders in Duitschland niet uitsluitend veroorzaakt is door de door Hitler in het binnenland ge voerde machtspolitiek. Het verval, waarin de ontaarde parlementaire democratie in Duitsch land was geraakt, maakte een autoritaire re geering noodzakelijk. Er waren misstanden en misbruiken van zoo'n ten hemelschreiende er gerlijkheid, dat het meer dan tijd was daaraan een einde te maken. Een krachtig, maar ver standig dictator zou niet alleen de welwillend heid van alle weldenkende Duitschers, doch ook van het buitenland hebben gewonnen. Aan kracht ontbreekt het den door de bruine mas sa's aanbeden leider zeer zeker niet, maar of zijn politiek verstand cp den duur toereikend zal blijken blijft voorloopig nog een open vraag. De boycot-beweging tegen de Joden is een grove domheid geweest, die zich leelijk heeft gewroken. Had de leiding zich uitsluitend be paald tot een actie tegen de Marxistische Jo den, zij zou nimmer zoo'n verontwaardigd ver zet hebben gewekt en zelfs als politieke op- bouw-daad in breede kringen waardeering heb ben gevonden. Als onmiskenbare uiting van rassenhaat is zij zonder eenig voorbehoud te veroordeelen, zelfs, wanneer men toegeeft, dat de invloed der Joden op allerlei gebied in Duitschland hinderlijker afmetingen had aan genomen dan waar ter wereld ook. Zoolang de stelselmatige ontrechting ook van niet-Marxis- tische Joden in Duitschland wordt voortgezet op vaak sarrende en kleinzielige wijze, zal zü een belemmering blijven vormen voor toenadering tot het kopschuw geworden buitenland. Maar behalve het principiëele antisemietisme hebben de al te nationalistische tendenzen van het Hitlerianisme het buitenland tot verweer ge prikkeld, omdat deze zich niet tot het binnen land bepalen. Denemarken ducht de nationalis tische begeerlijkheid, die naar het Deensche gedeelte van Sleeswijk-Holstein haar felle oogen richt, Polen is bereid zijn corridor met hand en tand te verdedigen. Mussolini heeft Dollfuss zijn steun toegezegd om alle „Anschluss"-verlan- gens te weerstreven, België maakt zich bezorgd over Eupen en Malmédy. Wat er uit dit alles groeien kan en groeien zal, is moeilijk te voor zien. Maar het feit, dat het Swastika-eiland, ondanks de tusschen de Nazi's en de Duitsch- nationalen toenemende spanning, nog in een blind enthousiasme zwijmelt voor de geen cri- tiek duldende figuur van den oppermachtigen leider, terwijl de internationale zich daar rondom heen allerminst kalm en rustig is, doet de vrees ontstaan, dat Duitschland wel weer eens opnieuw zou kunnen ontwaken, maar dan om tot de ontdekking te komen, dat het juichend zich heeft schuldig gemaakt aan dezelfde fou ten, waarvoor het in 1918 zoo onbarmhartig werd gestraft. MADRID, 26 April (Reuter). In zijn ant woord aan de oppositie-partijen, die als hun meening te kennen gaven, dat de uitslagen der gemeenteraadsverkiezingen, die ongunstig zijn voor de huidige regeering, een uiting waren van de openbare meening in Spanje, verklaarde minister-president Azana in de Cortez, dat de regeering niets aan haar vastgestelde program zou veranderen. Toen de oppositie aankondigde een obstructie- politiek te zullen gaan voeren, herinnerde Azana er aan, dat de dictatuur in Spanje indertijd is ingesteld, omdat het parlement zich onbruik baar had gemaakt. BARCELONA, 26 April. (Reuter) Met het uitbreken van de verkeersstaking hebben de autoriteiten de noodige maatregelen getroffen. Gewapende politie patrouilleert door de straten in auto's op zoek naar verdachte elementen. Tachtig arrestaties zijn reeds verricht en de gebouwen van vijf vakvereenigingen zijn geslo ten. Er rijdt in de stad geen enkele tram of auto bus en het taxi-verkeer wordt zoo belemmerd door de spijkertjes, die op de straten zijn ge strooid, dat de chauffeurs hun pogingen om te blijven rijden moesten opgeven. De tramremises en autobus-garages worden zorgvuldig bewaakt. Tot ernstige botsingen is het echter nog nergens gekomen. Behalve in de bouwbedrijven, gaat het werk overigens normaal zijn gang. ATHENE, 26 April (Reuter) De hevige aard beving, die het eiland Kos in de Aegeïsche Zee heeft geteisterd, heeft nog meer slachtoffer ge- eischt dan tot dusver officieel werd medege deeld. Volgens de laatste berichten zijn 119 dooden uit de puinhoopen der verwoeste huizen en ge bouwen te voorschijn gehaald. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 600 en men verwacht dat dit nog verder stijgen zal. BERLIJN, 25 April (W.B.) Op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering heeft de Duit- sche regeering dr. Schacht, den president van de Reichsbank verzocht de vertegenwoordiging van Duitschland op zich te willen nemen bij de be sprekingen te Washington. Dr. Schacht heeft deze uitnoodiging aangeno men en zal 5 Mei a.s. met de „Deutschland" te New York aankomen. GENUA. 25 April (Reuter). De Italiaansch? minister van Financiën, Jung, heeft zich he- den naar Washington ingescheept. DUBLIN, 26 April. (V. D.) Hedenmorgen zijn tienduizend Iersche onderwijzers in proteststa king gegaan tegen de door de regeering aan gekondigde sa'arisverlaging. De proteststaking zal slechts één dag duren. Verwachting: zwakke tot matigen Zui delijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn lijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 770,5 te Wisby. Laagste stand: 748,7 te Stornoway. Zon op 4.42, onder 7.15. Licht op 7.45. Eerste Kwartier 2 Mei (Zooals onze lezers zich uit berichten zullen herinneren werd vóór Paschen te Berlijn een aanvang gemaakt met deze belangwekkende besprekingen en werden zij aan het einde der vorige week hervat. Na afloop van het week-end is men opnieuw aan het onderhan delen gegaan met bovengemeld resultaat Red.) BERLIJN, 25 April (V. D.) Het aantal werk- loozen, dat bij de arbeidsbeurzen te boek stond is in de eerste helft van de maand April met 69.000 gedaald tot 5.530.000. Deze vermindering is in hoofdzaak toe te schrijven aan de te werkstelling in open lucht. In het oosten van Londen hij de West-Indische dokken is, zooals reeds gemeld, een pakhuis geheel door brand verwoest. Duizenden vaten rhum gingen in het vuur verloren. De brandweer in actie. WASHINGTON, 26 April. (Reuter-) President Roosevelt en MacDonald zijn overeengekomen de opening van de Economische Wereld-confe rentie te bepalen op 12 Juni. Reuter meent te weten, dat in den loop van de Engelsch-Amerikaansche besprekingen een algemeene basis werd gevonden voor een over eenkomst jnzake de stabiliseering der valuta's. MacDonald en president Roosevelt kwamen eveneens tot overeenstemming wat betreft de schulden tusschen hun beide landen. WASHINGTON, 26 April. (V. D.) Naar ver luidt, heeft Roosevelt na een maaltijd, die geen officieel karakter droeg, MacDonald en Herriot VV;''.ij '"„V .1 S? «jat 1' Het Witte Huis te Washington, waar momenteel belangrijke besprekingen plaats hebben tusschen Roosevelt en de Europeesche staatslieden LONDEN, 25 April. (Reuter.) Zooals steeds bestaat ook dit jaar voor de begrootingsrede in het Lagerhuis zeer groote belangstelling. De minister van Financiën, Neville Chamberlain, begon met te verklaren, dat het tekort in het afgeloopen begrootingsjaar 32.678.989 pond ster ling bedraagt. Hiervan zijn 28.900.000 pond san Amerika betaald en netto 14.600.000 pond. ter wijl 14.600.000 pond in het amortisatiefonds is gestort. lil de begrooting van dit jaar voorziet geen enkele post in schuldenbetaling aan Amerika of ontvangst van onze buitenlandsche debiteu ren. Ofschoon de toestand, zooals deze zich den laatsten tijd heeft ontwikkeld, eenige zorg wekt en met de grootste aandacht eischt. zullen wij hopen dat de nieuwe door president Roosevelt in het oog gevatte maatregelen het herstel van een nieuw vertrouwen zullen begunstigen. De invoerrechten voor lucifers worden ver hoogd van 4 shilling 4 pence op 4 shilling 9 pence per gros doosjes. De belasting op zware vervoermiddelen zal met ingang van 1 Januari 1934 aanzienlijk verhoogd worden. Met ingang van heden zal een belasting van 1 penny per gallon voor verschillende soorten ruwe olie worden geheven. De bierbelasting wordt verlaagd, waardoor de inkomsten met 14 millioen verminderen. De uitgaven voor defensie worden verhoogd met 4.500.000 pond, doch blijven dan nog 1.500.000 beneden de uitgaven in 1930 en bijna 4 millioen beneden die in 1929. De werkelijke bezuiniging in vergelijking roet 1931 bedraagt 116 millioen. waarbij zijn inbe grepen 52 millioen, bezuinigd op de schuld interesten tengevolge der conversie en andere operaties. Chamberlain keerde zich met alle beslistheid tegen een vermindering der inkomstenbelastin gen en tegen het idee van een drie-jaren-be- grooting. Een post voor schulddelging is dit maal niet aanwezig. De inkomsten in de nieuwe begrooting zijn geraamd op 698.777.000, de uitgaven op 697.486.000, het batig saldo dus op 1.291.000. Het pessimisme aangaande de financieele perspectieven noemde Chamberlain ongegrond. Overigens hangt de terugkeer tot de welvaart af van internationale samenwerking. Namens alle afgevaardigden sprak de minis ter den vurigen wensch uit, dat de missie van MacDonald naar Washington vruchtbaar moge zjjn voor de vestiging van een duidelijker in zicht onder de naties aangaande de mogelijk heid van gemeenschappelijke actie voor het welzijn der wereld. Nader wordt gemeld, dat de begrootings- resoluties zijn aangenomen. Naar verder nog bericht wordt kondigde Chamberlain regelingen aan waarbij de re geering gemachtigd wordt tot het ten uitvoer brengen van eiken door de tarieven-commissie aanbevolen maatregel betreffende protectie der zijde- en kunstzijde-industrie. uiteen gezet, in hoeverre de Amerikaansche re geering met een consultatief veiligheidspact accoord zou kunnen gaan. De „New-York He rald Tribune" weet mede te deelen, dat binnen eenige dagen te Washington of te Genève een nieuwe Amerikaansche ontwapeningsformule bekend zal worden gemaakt, die het midden houdt tusschen de beginselen van het plan van MacDonald en de consultatieve idee van het plan van Mussolini. Het plan bevat geen détails over de legersterkten doch het blad meent te weten, dat het voorziet in een algemeene actie tegen aanva'lers van Frankrijk, ten einde de Fransche verlangens naar veiligheid te uevre- digen. MacDonald vertrekt vanavond naar New- York, waar hij zich tegen middernacht aan boord van de „Berengaria" zal begeven. Pertinax meldt uit Washington, dat volgens de waarnemingen van de tè Washington ver toevende Fransche deskundigen nog geen for- meele overeenkomst tusschen Engeland en Amerika schijnt te bestaan. Herriot heeft uit het onderhoud met MacDonald begrepen, dat de Britsche Eerste Minister naar Engeland zal terugkeeren zonder zijn vrijheid ten aanzien van de stabilisatie van de valuta en van even- tueele tariefwijzigingen prijs te geven. Het ge vaar bestaat echter, dat Roosevelt door het Congres ertoe gedwongen wordt, den dollar verder te laten vaTen. Roosevelt is klaarblijke lijk ertoe bereid, het traditioneele beginsel van de vrijheid ter zee op te geven en de onmoge lijkheid van het sluiten van wat voor overeen komst ook te Genève in te zien, wanneer niet een voortdurende, zich van tijd tot tijd her halende en automatische controle, op elke be wapening wordt georganiseerd. PARIJS, 26 April. (V. D.) Evenals de „Echc de Paris" keert dp geheele links gerichte pers zich scherp tegen de vermeende Engelsch-Ame rikaansche bedoeling om tot algemeene inflatie te komen. De in nauwe relatie met de regeering staan de „Ere Nouvelle" schrijft, dat het schijnt, dat men Frankrijk onder den dekmantel der soli dariteit tot depreciatie van den franc, respectie velijk tot inflatie wilde brengen. Men kon er echter verzekerd van zijn, dat Frankrijk reeds thans een krachtig en duidelijk antwoord ge reed heeft, n.l. een categorische weigering. GENÈVE, 25 April. De werkzaamheden ter Ontwapeningsconferentie zijn hervat onder voorzitterschap van president Henderson. Aan de orde was het door MacDonald ingediende ontwerp-verdrag. Aan de zitting werd deelge nomen door Norman Davis, Massigli, Eden Dowgalewaka. Er hadden geen algemeene be schouwingen plaats. Norman Davis huldigde Henderson naaraan- 'eiding van de hem vanwege het Carnege- fonds ten deel gevallen onderscheiding, waar na direct het eerste deel van het Engelsche plan werd besproken, dat kwesties betreffende de veiligheid behandelt. President Henderson beperkte zich er toe den vertegenwoordigers der naties, welke amen dementen hebben ingediend, het woord te ver- leenen. Van politieke beteekenis zijn de voorstellen van Polen en Frankrijk. Polen wil den Volken bond sterker inschakelen in het door Enge land voorgestelde consultatieve pact en de rol der groote mogendheden hierin verminderen. Frankrijk probeert ook in dit veiligheids systeem het Europeesche hulpverleeningspact in te bouwen. Éden (Engeland) gaf te kennen dat Enge land ernaar streeft zijn voorstellen zooveel mo gelijk in hun oorspronkelijken vorm te hand haven. De voorzitter, Henderson, verzocht de ver gadering om meer spoed in het werk opdat binnen 2 maanden een ontwapeningsconventie kon worden opgesteld. De Fransche delegatie te Genève heeft een nota gepubliceerd waarin wordt voorgesteld de kwestie van een consultatief pact welke door Frankrijk als voorwaarde voor ontwape ning is gesteld aan de ontwapeningscom missie voor te leggen. Frankrijk stelt verder voor dat alle Europeesche staten gebonden zul len worden door een verklaring, dat zij geen gebruik zullen maken van geweld en dat een lgemeene conventie wordt gesloten om de mid delen tot voorkoming van oorlog te ontwikke len. Azana dictator in Spanje; hij Iaat zich niet door den uitslag der raadsverkiezingen beïn vloeden. Bi) de aardbeving op het eiland Kos zijn 119 personen om het leven gekomen, terwijl 600 menschen ernstig gewond werden. Dr. Schacht per 5 Mei naar Washington. Italië's vertegenwoordiger vertrokken. De ontwapeningsbesprekingen te Genève her vat. De Engelsche millioenen-nota in het Lagerhuis ingediend. Scherpe aanval van Benesj op Italië's revisie plannen. Naar een vriendschapsverdrag tus schen Praag en Warschau. Pater dr. L. Bender O. P. benoemd tot pro fessor aan het Angelicum te Rome. De katholieken en de Joden; roode toeleg mis lukt. De omroep naar Indië; leden van de program ma-commissie benoemd; voorwaarden voor de omroeporganisaties. Schrijven van Minister Deckers aan de com mandanten en hoofden van diensten van land en zeemacht over de burgerlijke ambtenaren bij Defensie. Polemische afscheidsrede v«n den oud-voor zitter van den Indischen Volksraad. Het drama te Putbroek; acht mille schade vergoeding geëischt. Geen rubberfabriek te Roermond. Hevige bosch- en heidebrand aan de Lira- burgsch-Duitsche grens. Nieuwe spoorbrug te Zaltbommel; gedeelte van den middelsten boog geplaatst. O PRAAG, 25 April. In de plenaire zitting van het Huis van Afgevaardigden heeft de minis ter van Buit. Zaken, dr. Benesj, een lange re devoering gehouden over den politieken toe stand. De vraag is te berde gebracht, of wij in Europa voor een gewapend conflict staan. Te gelijkertijd is de revisiekwestie opgeworpen. Voor Italië, aldus Benesj. is de revisiepolitiek een middel om een wijziging der Europeesche toestanden ten gunste van Italië te bewerken. Geen zelfstandige staat zal toelaten, dat een ander over zijn geoied beschikt. Wanneer iemand zoo iets met Tsjecho-Slowakije zou wil len uithalen, dan zou hij daartoe zijn leger moeten gebruiken. Wij zullen Tsjecho-Slowakije weten te verdedigen. Verder verklaarde Benesj dat Tsjecho-Slowa kije een verdrag wil sluiten met Polen, dat een eeuwige of tenminste een langdurige vriend schap zou bewerkstelligen. Met Duitschland hoopte Tsjecho-Slowakije ook in den vervolge op goeden voet te blijven leven, ofschoon het altijd een netelige omstan digheid is, zich in de nabijheid van een staat te weten, die in een toestand van revolution- naire gisting verkeert. WASHINGTON, 25 April. (Eigen bericht). Tot opvolger van den chef der Amerikaansche marineleiding, admiraal Pratt, die wegejis het bereiken der ouderdomsgrens aftreedt, is be noemd vice-admiraal William Standley. (United Press). VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Üw Stofzuiger, met 2 jaar üw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m>: 757 Vorige stanud 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1