STADSNIEUWS Si LUXOR MOEDER T)e Leidsche Courant Het Kabinet-Ruys H^arïcra, 28 April BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen ASPIRIN helpt steeds WOENSDAG 26 APRIL IN HET HEETST VAN DEN STRIJD Het gaat enorm! WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING Chronologisch overzicht Programma-aanvullingen N.V. ALG. HOLL. HYPOTHEEK EN CREDIETBANK VEREENIGING BEVORDERING VREEMDELINGENVERKEER Jaarverslag 1932 KLOPPERSINGELKERK Orgelbespeling en Oranje- herdenkng Jaarverslag tengevolge" van plotselinge afkoeling DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN Onze publicatie Oscar Smit's Bank N.V. Wankel evenwicht Begrafenis E. Pauw VERKEERSONGEVALLEN Geen voorrang verleend PASTOOR H. P. A. VAN DIJK m88 Hierboven het portret van den zeereerw. heer H. P. A. van Dijk. den nieuwen herder der parochie H.H. Elisabeth en Barbara J. H. HOLT f Uitvaart en begrafenis Extra concert H. O. V. Werktuin voor rijpere jeugd Kennemer Fotokring UIT DEN OMTREK SANTPOORT Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana" is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR j VELSEN WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING Een waardige feestdag Stelt zijn portefeuilles ter beschikking HET CONFLICT TE IJMUIDEN HEEMSTEDE AGENDA 27 April Amsterdamsch XIR.C.H. Apoth. Begemann 8C Stieltjes Kruisweg 30, bij het station ZWEMMEN Zwemclub Haarlem SOUND THEATER WOENSDAG 26 APRIL 1933 Het gaat geweldig, zoo zeide men ons he denmorgen in het centraal bureau rond de verkiezingen, gevestigd in het gebouw „St Bavo", het gaat enorm! Alle wijkbureaux zijn goed bezet met propagandisten en reeds 16 auto's waren hedenmorgen om 10 uur be steld om zieken ter vervulling van hun stem plicht naar de stembureaux te brengen. Ook het huisbezoek is zeer bevredigend Alles geeft hoop op een goeden uitslag voor de R. K. Staatspartij. Wij laten hieronder nogmaals volgen een overzicht van de feestelijkheden ter herdenking van den 400sten geboortedag .van Willem den Zwijger op Donderdag 27 April: 8—8.30 uur v.m.: Klokgelui van alle torens der stad. 8.309 uur v.m.: Koraalmuziek van den toren der Sint Bavo. 910 uur v.m.; Aubade van pl.m. 5200 school kinderen van alle scholen. 1011 uur v.m.: Herdenkingsvertelling voor de schoolkinderen in schouwburgzalen en bios cooptheaters. 121 uur nun.: Carillonbespeling. 22.30 n.m.: Kerkconcert in de Groote Kerk. 3.304 uur n.m.: Vaandelopstelling op de Groote Markt. 4.304.45 uur: Vaandeldefilé. 4 uur: Toespraak door den burgemeester van het bordes van het Stadhuis. 4.455.15 uur: Zanguitvoering op de Groote Markt. 810 uur: Herdenkingsbijeenkomsten in de Gemeentel. Concertzaal en den Stadsschouw burg. Verlichting van den toren der Groote Kerk. Vrijdag 28 April uitreiking van de herinne ringsplaat aan de schoolkinderen. Het Willem de Zwijger-Comité verzoekt ons mede te deelen, dat indien onverhoopt door te zwaren regen de aubade der schoolkinderen niet zou kunnen worden gehouden, hetgeen wordt kenbaar gemaakt door het uitsteken van 4 kleine vlaggen op den toren der Groote Kerk, de kinderen schoolsgewijze dadelijk naar de voor hen bestemde zalen zullen gaan. Voorts kan nog worden medegedeeld dat ook de middelbare scholen aan de herdenking deel nemen. Alle scholieren komen óp Donderdag ochtend op hetzelfde uur als de lagere- en Ulo scholen in de zalen bijeen, waar de geschiede- nisleeraren hen over het werk en den persoon van den Vader des Vaderlands onderrichten. Ook moet nog worden vermeld, dat in het programma bij de vermelding van de klokke- torens, die des morgens worden geluid, is uit gevallen de Schotersingelkerk. Tenslotte vermelden wij nog ter aanvulling van het reeds in ons blad afgedrukte program ma dat op de avondbijeenkomst in de Ge meentelijke concertzaal de oud -Hollandsche lie deren worden gezongen door mevr. Anna Strooink, alt. De tractatie der schoolkinderen is aangebo den door de firma Droste. Karg-Elert, over het bekende „Nun danket alle Gott." Spreker zal zijn prof. dr. A. A. van Schelven, geschiedenis- en Oranjekenner bij uitnemend heid, die op verschillende plaatsen in ons land en ook in onze stad het beeld van den Vader des Vaderlands reeds op onderscheidene wijze in het licht stelde en in dankbare herinnering van een klein volk, dat zijn groote mannen eert, terugriep. Een gratis-avond, die zeker ten zeerste kan worden aanbevolen aan alle echte vaderlanders en kunstminnaars, indien zulks, bij zoo veelbe- loovenden opzet, nog noodig zou zijn. Aan het verslag van den secretaris-pen^ ningmeester van de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, ont- leenen wij het volgende: Het verslag herinnert allereerst aan de tot 6tandkoming van het eigen verkeershuis op het Stationsplein. Het bestuur verleende medewerking bij het bezoek van internationale toeristen en bij ver schillende congressen en jaarvergaderingen van vereenlgingen, enz. Voorts werden vele excursies voor de leden georganiseerd en propaganda materiaal aan bezoekers, vereenigingen, reis- bureaux, enz. in binnen- en buitenland ver strekt. Gedurende 1932 werden door het Informa tiekantoor de volgende aantallen informaties verstrekt: 3102 aan Nederlanders; 269 in de Duitsche Taal; 133 in de Engelsche Taal; 62 in de Fran- Sche Taal; 3566 totaal. Onder de vreemdelingen bevonden zich behal ve Engelschen, Franschen en Duitschers, ook inwoners van België, Oostenrijk, Zwitserland, Tsjecho Slowakije, Italië, Spanje, Noorwegen, Polen, Zweden, Denemarken, F.nland, Amerika, Australië, Canada, Japan en een Arabier. Dit totaal aantal gegeven inlichtingen is in 1932 aanmerkelijk gebleven onder dat van voor gaande jaren. De reden hiervan kan worden ge zocht in het sterk verminderd toeristenverkeer in verband met de ongunstige tijdsomstandig heden, terwijl ook de ongeschikte ligging van ons tijdelijk kantoor bij den ingang van het station daarop van invloed zal zijn geweest. Het verslag memoreert het aftreden van den heer P. W. Peereboom als secretaris,, wien een woord van dank voor zijn werkzamheden ten behoeve de vereeniging wordt gebracht. Het aantal leden, dat op 31 December 1931 nog 500 bedroeg, is in den loop van d-t verslag jaar teruggeloopen tot 450. Dank zij de, vooral in het laatst van dit jaar gevoerde propaganda campagne is het ledental ultimo December 1932 weer gestegen tot 518. (Thans, Maart 1933, is dit echter weer aanzienlijk gedaald). Het financieel verslag komt tenslotte tot de conclusie, dat door vermindering van inkomsten en vermeerdering van uitgaven, een zeer zuinig financieel beheer noodzakelijk is. Het overzicht van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1932 sluit met een totaalcijfer van 6243.04 en een voordeelig saldo van bijna i 280.—. Maandag 1 Mei, des avonds om kwart over 8, wil het College van Organisten zijn laatste orgelbespeling van het afgeloopen seizoen mede diestbaar maken aan de nationale herdenking van den grooten Oranje, Prins Willem I, wiens 400sten geboortedag-herdenking alom met zoo veel belangstelling en plechtigheid gevierd is. De organist, de heer G. A. Goldschmeding Azn„ geeft een zooveel mogelijk .nationaal" program ma ten beste, zij het ook afgewisseld met het Choral n van den Franschen componist César Franck en een Marche triomphale van Sigfrid In de Algemeene Vergadering van aandeel houders bracht de Directie verslag uit, waarin een zeer bevredigend verloop over 1932 werd ge constateerd. Verliezen werden niet geleden. De winst bedroeg ƒ17547.01 tegen ƒ18441.01 van het vorig jaar, waarvan werd bestemd: Afschrijving dienst 5 pCt. pandbr. leening ƒ92; toevoeging aan het fonds op Uitst. Lee ningen ƒ5000; en verdeeling conform de sta tuten 12455.01. Over het algemeen voldeden de geldnemers uitstekend aan hunne verplichtingen. Van ach terstallige rente is geen sprake. Op 31 December 1932 bedroeg het totaal be drag der uitstaande leeningen ƒ534090; aan Pandbrieven stond uit ƒ264400; aan Deposito o/g 102767.60; de reserve werd gebracht op 16871.69; en het Fonds op Uitstaande Leenin gen op 10.000- De winst door de koersstijging der effecten van de Belegde Reserve werd aangewend tot het creëeren van een Reserve Koersverschil op Belegde Reserve ad ƒ2421.58. Het dividend werd bepaald op 1% pCt. en 6 pCt., gelijk aan het vorig jaar. De Balans en de Verlies- en Winstrekening werden goed gekeurd. In het verslag brengt de Directie een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van haren op 13 Mei 1932 overleden commissaris, den heer L. A. Glaser. De heer H. van Putten werd tot commissaris herkozen. In de plaats van wijlen den heer A. Glaser werd tot commissaris gekozen de heer J. van Munster van Heuven, notaris te Haarlem. Uitsluitend verkrijgbaar in de otanje bandbultfes van 30 tobl. 70 ets. en oranjotakjes ven 2 tabl. 10 ets. Zooals vorige malen, zullen wij ook heden avond den uitslag der verkiezingen bekend maken. We hebben daarvoor speciale maatregelen ge troffen. Op groote borden, die electrisch verlicht zullen worden, zal het aantal stemmen en zetels van elke partij vermeld worden In den vooravond zullen wij uitsluitend den uitslag voor de stad Haarlem publiceeren, ook al, omdat de eerste berichten over den uitslag in het geheele land pas in den laten avond verwacht kunnen worden. Nadat de uitslag in de stad Haarlem door ons berekend en gepu bliceerd is, zullen wij, naarmate zij binnenko men, de berichten uit het geheele land bekend maken. Hoe laat de totaal uitslag berekend zal zijn. is op geen stukken na te zeggen. Een kleine tegenvaller kan uren vertraging geven. Ver moedelijk echter kan de uitslag verwacht wor den in den vroegen morgen, tusschen vier en zes uur. De eerste berichten over den uitslag in Haar lem zijn, naar wij veronderstellen, tegen half 8 hedenavond te wachten. In de vergadering van aandeelhouders van deze Bank zijn de balans en verlies- en winst rekening over 1932 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 6 pet. voor dé Preferente Aandeelen. De aftredende commissaris, de heer mr. W. N. J. M. Smit werd herkozen. De statutenwijziging werd aangenomen. Dinsdagavond omstreeks zeven uur was men voor perceel Raamvest 5 bezig een zwaren kof fer naar boven te hijschen. Men had hiertoe het touw aan den schoorsteen bevestigd. Deze kon echter zijn zawren last niet houden en zoo kwamen eensklaps èn schoorsteen èn koffer omlaag. Gelukkig bevond zich behalve de hijsch- krachten niemand in de onmiddellijke omgeving, zoodat er geen persoonlijke ongelukken ge beurd zijn. Hedenmorgen had op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan de begrafenis plaats van den heer E. A. W. Pauw, oud-leeraar in het Fransch aan de H. B. S. alhier. Vele oud-collega's en oud-leerlingen waren tegenwoordig. Aan de groeve werd gesproken door den heer G. de Vries als oud-collega, die in enkele woorden memoreerde de sympathie, die altijd den omgang met den overledene had geken merkt. Vervolgens sprak de heer J. A. Mulder mede namens den directeur van de H. B. S., die dankte voor de vriendschap van den overledene ondervonden. Een zoon dankte voor de belangstelling. Een krans van den bekenden vliegenier A. Fokker dekte de baar. Dinsdagmorgen had op den Heerenweg een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De heer O., die onder toezicht een auto bestuurde, reed daarmede uit Groenendaal den Heerenweg op. Uit de richting Bennebroek kwam een andere auto aanrijden. De bestuurder van den uit Groe nendaal komenden auto, die den voorrang tot passeeren had, meende, dat de andere auto wel zou stoppen, hetgeen niet geschiedde, met het gevolg, dat beide auto's met kracht tegen elkaar botsten. Beide auto's kwamen tegen een aldaar staand perceel terecht en werden ernstig be schadigd. Gelukkig bekwam geen der inzitten den letsel. De politie onderzoekt deze zaak. Na de plechtige H. Mis van Requiem, die om half 10 in de parochiekerk van den H. Antonius van Padua op de Nieuwe Groenmarkt, door professor Stammeyer van het Philosophicum te te Warmond werd opgedragen met assistentie van den theologant VoortwiSt als diaken én pater Kok O.F.M. als subdiaken, verrichtte pastoor Reynenberg O.F.M. om 11 uur op het kerkhof St. Barbara" de beaardingsplechtig"- heden. Naast familieleden en kennissen, die den overledene de laaste eer bewezen, was daar de directeur van de Ned. Middenstand, E. W. Walop als vertegenwoordiger van het dage- lijksch bestuur van den R. K. Middenstands- vereeniging te Haarlem, terwijl het Liefdewerk „Oud Papier" vertegenwoordigd was door den heer v. d. Sloot uit Amsterdam, voorzitter en de heeren Meyer en v. Roosmalen van de afd. Haarlem. Ook de magazijnknechten van dit Liefdewerk bewezen den doode den laatste eer. Op het extra concert der H.O.V. van Vrijdag 28 April zal als solist optreden de ook in Am sterdam zoo gevierde violist Louis Zimmermaan, le Concertmeester van het Concertgebouw orkest. De heer Zimmermann zal bij die gelegen heid als eerste uitvoering in Haarlem zijn eigen vioolconcert introduceeren, dat zoowel in Am sterdam als in andere steden des lands door publiek en pers enthousiast ontvangen werd. Het programma van dien avond vermeldt voorts de Ouverture „Guillaume Tell" van Ros sini, de 2e Symphonie van Beethoven en „Les Préludes" van Litszt. De Vereeniging voor School- en Werktui- nen voor Haarlem en Omstreken bericht, dat de Werktuinen der Vereeniging op 29 April a.s. weder in gebruik zullen worden genomen. In den Werktuin aan de Marnixstraat, zal, evenals het vorige jaar. weder gelegenheid worden gegeven aan jongens en meisjes, die de school reeds hebben verlaten, nog een tuintje te bewerken, onder leiding van den hoofdleider, den heer D. W. van Waard, on derwijzer, Haitsma Mulierstraat 23 te Haar lem. Er zal door deze rijpere jeugd worden ge werkt op Donderdagavond en Zaterdagmiddag. Zij, die voor een tuintje in aanmerking wen- schen te komen, moeten zich ten spoedigste bij genoemden hoofdleider aanmelden, die ook, desgewenscht, verdere inlichtingen zal ver strekken. Voor deze vereeniging hield de heer A. G. van Zwanenburg in de bestuurskamer van de sociëteit „De Vereeniging" een praatje over land- en stedenschoon in centraal Europa. Praag, Weenen, Budapest. Neurenberg, Mün- chen en zelfs Bolzano (Bozen) kregen hun beurt en van al deze plaatsen wist de heer van Zwanenburg belangwekkende bijzonder heden op geestige wijze mede te deelen. De vertoonde lantaarnplaatjes waarvan de op namen vaak onder zeer ongunstige omstan digheden geschied waren, gaven een duidelijk beeld van hetgeen men al reizende in midden- Europa kan zien. Met medewerking van enkele solisten op in strumentaal en vocaal gebied gaf bovengenoem de vereeniging, onder leiding van den heer Joh. Brands (Alkmaar) gisterenavond in café „Zo- merlust" haar tweeden donateursavond. Nadat de voorzitter, de heer van Westerho ven, den edelachtbaren heer burgemeester Ram- bonnet, die een groot deel van de uitvoering met zijn tegenwoordigheid vereerde, het welkom had toegeroepen, en de violisten van dezen avond had bedankt voor de verleende medewer king, sprak hij nog een hartelijk propagandis tisch woordje tot de aanwezigen; een en ander werd met even hartelijke instemming begroet, zoodat we niet twijfelen of, gezien tevens de goed geslaagde uitvoering, Vox Humana zal de donateur-gelederen wel wederom met 'n aantal versterkt zien. De vereeniging verdient het ook alleszins om den grooten ijver, waaronder er, onder de lei ding van directeur Brands wederom is gestu deerd. Want het viertal nieuwe werken, door Vox Humana in den tijd van 'n goede drie maanden ingestudeerd, behoort niet tot de lichtste koorliteratuur. Vooral de beide eerste nummers, Gebed van den Nacht van Bern. Zweers, en Zonnewende van Alph. Vranken be vatten moeilijke modulaties en eischen veel =3 ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIHiniHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË van een juiste stemming en doorvoelde inter pretatie. Over het algemeen werden in de eer ste compositie de juiste sfeer en stemming wel bereikt; een goed sluitend ensemble werd in 't tweede nummer hier en daar ontsierd door zakkende tenoren, waardoor het toonpeil een halven toon daalde. De tenoren en de alten zijn overigens de zwakkere partijen in het over het algemeen frisch en opgewekt zingende koor. Wel zingen de sopranen ook nu en dan wat vlak en wordt vaak ongelijk en wat ruw ingezet, maar in de beide slotnummers, Flieflodderke, van J. P. J. Wierts, op het mooie gedicht van Gezelle, en in Vlaamsche Kermis, eveneens van Wierts, op het rond-Vlaamsche dichtsel van René de Clercq, beluisterden we toch over het algemeen goeden ensemblezang. We moeten er kennen dat het koorgehalte sinds een vorige uitvoering wel verbeterd is, al kan er nog veel aan den klank en de dynamiek worden ge schaafd, vooraleer hierin volkomen homogeni teit is bereikt. Trouwens, de acoustiek van het zaaltje waarin gezongen wordt, werkt niet in alle opzichten mee tot het verkrijgen van een klankschoon geheel. Men hoort nog teveel de details van enkele stemmen en partijen, ten gevolge van de beknopte ruimte waarin moet worden gen.usiceerd. Ook de solisten ondervinden hiervan, zij het misschien in mindere mate, den invloed. Daar trad dan op de heer G. A. Spaan, met 'n fraaie fluit-solo van Mozart, diens Andante uit het Concert voor fluit en harp. Het laatste instrument moesten we er ons maar bij denken: trouwens, de piano we zeggen niet de pia niste, mevrouw Spaan-Zwaai, die heel verdien stelijk begeleidde deed zeer geslaagde pogin gen om het harpgeluid te imiteeren. Speel maar eens Mozart op zoo'n instrument. In de tech niek van den heer Spaan kwam nu en dan nog wat hinderlijk wilde lucht opvallend door, en ook zijn lang aangehouden tonen misten zui verheid, en zakten af. Hetzelfde euvel door constante resonansstudie van langaangehouden noten te bestrijden merkten we op bij de fluitiste mej. G. Frankfort, die overigens met den heer Spaan, haar leeraar, een zeer goede vertolking gaf van de aardige sonate voor twee fluiten en-piano van J. B. Loeiliet, welke pres tatie zeer in den smaak viel. Wat meer kleur was ons in de verschillende deelen welkom ge weest. De beide dames kregen bloemen. De heer N. Aris, bariton, in de omstreken van Santpoort geen onbekende, zong een viertal lie deren, we zouden bijna geneigd zijn te zeggen: uit de oude doos. Vooral de beide eerste munt ten uit door sentimenteele banaliteit, en we vonden het werkelijk jammer dat de heer Aris z'n werkelijk goede natuurstem aan muziek ais deze verpandt. In „Mijne Moedertaal" van Brandts Buys was hij nog het beste op dreef. Daar kreeg z'n geluid en voordracht wat meer warmte en gloed, die we in „Ik ken een lied" van W. de Mol nog wel eenigszins misten. We behoeven wel niet te zeggen, dat de zanger groot succes had. Zijn dochter, mej. Nelly Aris, die hem zeer verdienstelijk begeleidde, kreeg bloemen en deelde in het warm applaus. Het was voor Vox Humana zeker 'n succes volle avond. J. S. De gemeente Velsen heeft gisteren op waar dige wijze het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem I van Oranje herdacht. De dag werd begonnen met koraal-muziek, welke werd uitgevoerd te IJmuiden op het Ken- nemerplein door het muziekkorps „Wilhelmina" en te Velsen op het plateau der Cellulose- fabriek door de muziekcorpsen „De Eendracht" en „St. Caecilia". Vervolgens werden in de verschillende kerken herdenkingsdiensten gehouden. Onder leiding der sub-comité's was de herdenking in de ver schillende deelen van onze uitgestrekte gemeen te uitstekend geregeld. Te IJmuiden werd des morgens om 11 uur in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente een bijeenkomst gehouden voor de leerlingen der 6e en 7e klas van alle openbare en bijzondere lagere scholen en voorts voor de leerlingen van de U.L.O.-scholen, waar de heer J. Stamperius, oud-schoolopziener te Zeist, het woord voeroe. Het programma werd afgewisseld met zang door de leerlingen, waarbij de heer J. Fafk op het orgel begeleidde. Na afloop werden m de scholen versnaperingen uitgereikt. In Velsen-Noord werd in het park van Con cordia door 400 schoolkinderen een aubade uit gevoerd, waarbij verschillende vaderlandsche liederen werden gezongen. Tenslotte werd op het z.g. „Terras" te Sant poort eveneens een aubade uitgevoerd door de leerlingen der verschillende scholen aidaar, waarbij de heer J. Drijver in het kort de groote beteekenis van Willem van Oranje voor ons land en volk schetste. Na afloop werd in optocht door het dorp ge trokken, waarna versnaperingen werden uitge reikt. Het hoogtepunt van den dag vormde de bij eenkomst in het park „Velserbeek", waar ae burgemeester, Mr. F. L. J. E. Rambonnet, de herdenkingsrede uitsprak. Deze bijeenkomst werd bijgewoond doot tal van autoriteiten en door honderden belangstel lenden. Het prachtige lenteweer droeg het zyne er toe bij, om deze herdenkingssamenkomst te midden van de ontluikende natuur in ons schoon park, ten volle tot haar recht te doen komen. Nadat door de Harmoniekapel „De Een dracht" het Wilhelmus was ten gehoor? ge bracht. volgde o.a. een brillante uitvoering van de ouverture „Oberon" van C. M. von Weber. waarna de burgemeester een indrukwekkende herdenkingsrede uitsprak. Na er op gewezen te hebben, hoe verschillend er geoordeeld wordt over de beteekenis van groote historische figuren, herinnerde spr. aan de ontwikkeling van den staatkundigen toe- Het kabinet heeft onder dagteekening van 25 April de portefeuilles ter be schikking van H. M. de Koningin gesteld. H. M. heeft de beschikbaarstelling in overweging genomen en den heeren Ministers verzocht zich inmiddels met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken te bleven be lasten. Dinsdagavond is do stoomtrawler „Vios III" vanuit IJmuiden naar de visscherij ver trokken. Dit is de vierde stakingstrawler die naar zee is vertrokken. stand, met een Oranje aan het hoofd. Nadruk kelijk vestigde spr. er de aandacht op, dat Prins wiuem in ïene geen opstandeling is en dat Pro testanten en Katholieken hem om ztfn vroom heid gelijkelijk kunnen eeren. De rede, die eenige malen door applaus en toejuichingen was onderbroken, werd ook aan het slot luide beapplaudisseerd en door een driewerf hoera gevolgd. De voorzitter van het hoofdcomité, Ds. Dr. D. J. van Katwijk, dankte uit naam van Vel- sens burgerij den burgemeester voor zijn be geesterend woord en hoopte, dat de wenschen van den burgemeester verwezenlijkt mogen wor den. Spr. eindigde met den wensch, dat net licht van vrede, welvaart en eensgezindheid voor ons vaderland zal gloren. Nadat de Harmoniekapel, onder leiding van den heer K. Kerkhof, nog eenige muzieknum mers ten gehoore had gebracht, werd de bijeen komst met het zingen van net Wilhelmus ge sloten. Des avonds werd op het Kennemerplein door het muziekcorps „Wilhelmina" geconcerteerd. Te Velsen-Noord had des avonds in net ge bouw Concordia een zeer druk bezochte samen komst plaats, waarbij ook de burgemeester te genwoordig was. Het woord werd gevoerd door den zeereerw. heer Pastoor J. Schoenmaker, die er in zijn rede op wees, dat het feit. dat men hier dezen avond, hoewel van verschillende richting, toch eensgezind en met waardeering van elkanders overtuiging, bijeen is, hoop geeft voor de toe komst. Door wederzijdsch begrijpen en door naast elkander in liefde te leven kan genezing gevonden worden voor de kwalen van dezen tijd. De eerw. spr. zeide dan God dankbaar te zijn voor de vaste ieiding van ons Koningshuis. Dankbaar erkennen wij ook, dat onze Vorstin een hoogstaande Vrouwe is, die meeleeft met haar volk. De eerw. spr. zette vervolgens uiteen, waarom ook de Katholieken aan deze herdenking kun nen deelnemen, waarom zij Willem van Oranje kunnen huldigen als een groot vaderlandei ais den strijder voor het behoud van nationale waarden, al zijn er verschillende dingen, die zij niet kunnen waardeeren. De eerw. spr. eindigde rnet.den wensch, dat. men gezamenlijk, mét erkenning van elkanders idealen en meeningen, elkander zal helpen- op bouwend werk te verrichten. Als tweede spreker voerde het woord Ds. J. Th. Meijer, die een schets gat van de beteeke nis van de figuur van Willem den Zwijger. Het programma werd afgewisseld met zang door de kinderen van „Meerzicht" en het Kin derkoor „Lentebloemen". Beide koren oogstten geestdriftigen bijval. Ook deze bijeenkomst werd met het Wilhel mus besloten. Houtaanvoer Het Russische stoomschip „Sowka" kwam voor de papierfabriek in dit sei zoen als eerste schip aan met hout. Het was tevens'het eerste schip, dat met hout van Le ningrad in Nederland arriveerde. Gemeenteraad. Een vergadering van den raad dezer gemeente wordt Donderdag 27 Apru. des avonds 8 uur, gehouden. De agenda is als volgt: 1. Vaststelling notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Voorstel inzake beheer reservefonds. 4 Terugbetaling waarborgsom N.V. Noord-Zuid- Hollandscne Tramweg Maatschappij. 5 Vermin dering pacht van weiland ten Westen Vrijheids- dreef. 6 Overschrijving contract verhuur tuin grond Westzijde Vrijheidsdreef.. 7 Vergoeding verplaatsing bloembollenschuur aan den Glip- perweg. 8 Overdracht kade en weg langs de Ringvaart. 9 Verhuur van tuingrond Noordzijde Overboschstraat. 10 Verhuur van grond Noord zijde Rijnstraat. 11 Vaststelling comptabiliteits- besluiten. 12 Vaststelling kohier Plaatselijke In komstenbelasting. Gebouw „St. Bavo" Woningbouwvereniging „De Spaarnestad8 uur Vertrouwens mannen Metaalbewerkers, 8 uur Grossiers Kleinhandel, 8 uur Haarlemsche Inkoop combinatie, half 9 R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Vereenigd Rotterd. Hofstad-Tooneel Galavoorstelling „Prins Willem van Oranje, vader des vader lands", 8 uur. Restauran „De Kroon" Lezing Alliance Francaise, half 9. St. Joseph's Gezellengebouw Verplichte ver gadering, half 9. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 7.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-sound-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. WILLEM DE ZWIJGER HERDENKINGS FEESTEN Gebouw „St. Bavo" Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur Esperanto, 8 uur Gros siers Kleinhandel, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat Jaar feest voor donateurs, 8 uur. Raadhuis, Heemstede Gemeenteraad, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 7.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-sound-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. R. K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk". Bovengenoemde tooneelclub had Maandagavond voor haar donateurs een „Bonte avond" georganiseerd. Als conferencier trad op de heer J. Bos. die tevens de humorist was. Zijn eenige hulp was zijn dochter Al zal zij geen beroepsartiste wor den, haar eerste optreden met o.a. „Bij den muur van het kerkhof" en enkele meer humorisciscne stukjes, was niet slecht. De tooneelvereeniging zelf vulde den avond met een tweetal een-actertjes. n.m. „Het pakje",, een drama in 1 bedrijf, en „Het valsche etiket", blijspel in 1 bedrijf, beide var. G. Nielen. Beide stukken kregen de vertolking, welke Nielen bedoeld heeft. De Heemsteedsche Jazzband zorgde op uit stekende wijze voor het muzikale gedeelte, ook bij het gezellig samenzijn na afloop der tooneel- stukjes. Op het A. F. C.-terrein te Amsterdam speelt een Amsterdamsch proefelftal, waarin geen eerste klassers waren opgenomen, tegen R. C. H. Over het algemeen bleef het vertoonde be neden de verwachtingen, R. C. H. won met 43. GOED en GOEDKOOP Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald Men deelt ons mede dat voor de zwemwed- h strijden van morgenavond bij Stóop de'inschrij- vingen zijn gesloten. s:$Z Op de 200 M. vrije slag zullen v. Hensbergen, v Essen en v. Voort den grooten strijd leve ren. De dames W. den Ouden, Selbach en Laddé maken het nummer 100 M. vrije slag hoogst be langrijk. VRIJDAG a.s. begint het groote prachtwerk: (OVER THE HILL) Plaatsbespr. begint Donderdag. WOENSDAG, 26 April. Vorige koersen Heden Londen c.:0% e.55 Berliln 57. UH 57.00 Parijs 9 79% 9.79 Brussel 34.77 34.75 Zwitserland 48.07)4 48.02% Weenen Kopenhagen 38.60 38.00 Stockholm 44.50 44.25 Oslo 44.15 43.75 New ïork (cable) 2.23% 2.24* Rome 13.00 12.97% Praag 7.4J 7.40 Madrid 21.45 27.25 Vorige koersen Heden staatsleenlngen 5 Nederland 1919 i'/t Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Neder» 1932 4'', N ind 1926 AB 6 Va Dultschl (ïoungleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Hanüel-Mi). industrieën Unilevei Dalve Delft Alg KunstzHde Van Berkel s Pat. Nieuwe Philips Kücb Accoustiek Ned Ford ndustr Buitenland Anaconda dethiehem Steel U S steel S Leather intern Nickel Mijnbouw doeton MUnbouw Alg Exploratie Red tang Lebong Petroleum ïaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 101% 101 102 102% 97% 97% 100 100% 86'. 87% 40% 40% 70 67 52 51 63% 62% 87% 87 50 50 .8% 28 16 lb% 123 1,8% W» 1% 119 115% 10% 10% 20»%i .0% -8% ob% 5% 5%s 11% li% 11% 11% 119 119 112 114 16 16 152% 152 bl 02 4% 4% 7% 1'. Shell Union OU Vorige koersen Heden 5% W Bubbel Adam Rubber 67% dauüai 44^ uen Batavia Rubber öerbaajadl Sllau V l G O Allied ui ter con tin Rubber 21% 18 31 30 1% scheepvaart lava Cb Japan 33 Roll Amerika Ltln 3 Dito Gem Eigend. 2% Kon Nea Stoomt» '1% heepvaart-Ume 54% suiker R V A187% )av Cultuur 128 N I 8 0 82 -"oerworedlo 4% Vorstenlanden vctions idem '9-°° rabak Jell Batavia 126% Judt Dell 119 Jostk ust 17 senembab 65% 44 27% 20 18 31 28 ih 33 3% 12% 51% 184% 128 to3 5 42 28-tO 126 117 17 125% ■ipnorweeen Union PaclflO 67% Waoasb f irte Kansas Cltv South. ={4 South. RaUw. ö>4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2