STADSNIEUWS Stiao&e iet Erfdeel ra HEIDEBRAND ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN Draag ROBINSONschoenen Je kunt er fijn op tippelen! WOENSDAG 26 APRIL FAILLISSEMENTEN WIEL VAN AUTO GELQOPEN Jongen ernstig gewond JHR. MR. DR. A. RÖELL Onderscheiding TYPHUS-EPIDEMIE Te Halfweg Verdronken TOONEEL Harlekijntje op reis DE LADDER GLEED UIT Schilder ernstig gewond VERJAARDAG PRINSES JULIANA Carillonbespeling en muziek uitvoering R. K. Middenstandsvereeniging Nederlandsche Smalfilmliga Statuten Willem de Zwijger en Haarlem Postdienst op 27 April Albert Kuyle spreekt Raad van Arbeid Personalia DE WILDE KERS In vollen bloei E. A. W. Pauw t MUZIEK HAARLEMS GEMENGD KOOR Samson et Dalila Spaarkas St. Nicolaas SCHIETEN Vrijwillige Burgerwacht Haarlem DAMMEN Haarlemsche damkampioen schappen Clubkampioenschappen „Haarlemsche Damclub" CRICKET Haarlemsche Cricketvereeniging „Hercules" KAATSEN W edstrij dprogramma WIELRIJDEN ,De Kampioen' KWALITEITEN. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Uit het Engelsch van Joseph Hocking Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn Dinsdag 25 April de volgende faillisse menten uitgesproken. KI. de Waal, vroeger rijwielhandelaar, thans zonder beroep, wonende te Watergang gem. Landsmeer; Curator Mr. Ali Cohen alhier; W. Ooms, groentenhandelaar, wonende te Overveen, Bloemendaalscheweg 303; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier; H. Tollenaar, winkelier in verlichtingsartike len, wonende te Haarlem, Gen. Cronjéstraat 80; Curator Mr. L. Ali Cohen alhier; Reehter-Commissaris in deze faillissementen Mr Th. F. Raedt. Opgeheven werd het faillissement wegens ge brek aan actief van: H. Vestering, wonende te Zaandam; Curator Mr. W. Briët alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: N.V. T. C. R. Smit en Co's Metaalwarenhan- del, gevestigd te Haarlem; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier. A. J. de Lint, wonende te Aerdenhout; Curator Mr. W. de Rijke alhier. Maandagavond omstreeks zeven uur had op den Rijksstraatweg even voorbij de Vinkebrug te Halfweg een ernstig auto-ongeluk plaats. Ter Plaatse reed in de richting Haarlem een tuxe- auto, bestuurd door den heer J. Erens, bloem- kweeker te Heemstede, waarin nog twee per sonen gezeten waren, toen plotseling het linker achterwiel van den auto afliep en aan den overkant van den weg in den berm terecht kwam. Aldaar stond de 15-jarige Antoon Kruijd, tronende in de Jan Steenstraat te Haarlem, aan den kant van den weg zijn rijwiel te repa- reeren. Deze kreeg het afloopende wiel van den auto in volle vaart tegen het lichaam, met het nood'ottig gevolg, dat de jongen zijn linkerdij been brak en bovendien aan de linkerhand en aan het hoofd gewond werd. Wonder boven wonder bleef de auto op den ■Weg en kwam ongeveer 50 M. verder tot stil stand, zonder dat een der inzittenden eenig letsel bekwam. De Eerste Hulpdienst uit Haarlem, alsmede dr. J. P. Baumann uit Halfweg en de politie uit Haarlem en Halfweg werden gewaarschuwd, en waren zeer spoedig ter plaatse. Nadat de jongen voorloopig verbonden was. Werd hij per ziekenauto van Mathot uit Haar lem, welke eveneens gewaarschuwd was, naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is redelijk wel. Bij Koninklijk besluit is bevorderd tot groot- Officier in de Orde van Oranje-Nassau jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Hoord-Holland^..VQaiaitter....yaa. hat,. Uitvoerend Comité voor de viering van het vierde Eeuw feest der geboorte van Prins Willem van Oranje Te Halfweg is een epidemie uitgebroken van de besmettelijke ziekte paratyphus. Tot heden zijn reeds ruim 30 gevallen geconstateerd en Wel hoofdzakelijk in het nabijgelegen Zwanen burg. De geconstateerde gevallen zijn gelukkig hiet van emstigen aard. Te Halfweg werd de ongeveer 30-jarige arbei der H. J., wonende aan den Zwanenburgerdijk, habij de „Bankahoeve" aan den Kanaalweg in den Grooten IJpolder dood in een sloot langs den weg gevonden. Omtrent dit tragisch ongeval vernemen wij Kader, dat J. aan toevallen leed, zoodat hij Vermoedelijk tengevolge hiervan den dood heeft gevonden. Tevoren werd hij reeds eenmaal, op Weg naar zijn werk, uit de Ringvaart alhier gehaald, waarin hij eveneens als gevolg van een toeval terechtgekomen was. Met groot suncces, voor volle zalen, zoowel te Den Haag in het Gebouw voor K. en W., als tö Amsterdam in den Stadsschouwburg gaf Anna Klaasen's Kindertooneel, onder de ar tistieke leiding van Mevrouw Anna Klaasen, het alleraardigste Kinderstuk „Harlekijntje op reis" door haar bewerkt naar het bekende boek van Josephine Siebe. Wij vernemen, dat in de eerste helft van Mei het Gezelschap ook in Haarlem in den Stads schouwburg een heerlijken middag aan het jeugdige publiek zal bezorgen. Uit ongeveer 30 personen bestaat dit Gezel schap (kinderen en volwassenen). Vele fleu rige tooneeltjes in Biedermejjer-stijl krijgt men te zien, terwijl niet alleen de oudere, maar ook de jongere spelers en speelstertjes op allerliefste wijze toonen, dat zü onder de bekwame leiding van Mevrouw Anna Klaasen heel goed thuis zijn op de planken. Maandagmiddag om ongeveer 4 uur was de 40-jarige schilder M. M. aan het werk, staande op een ladder, in het perceel Koninginneweg 77. De ladder stond op een kiezelpad en gleed op een ongelukkig oogenblik uit. De schilder viel en kwam op zijn hoofd terecht. Na voor loopig door een lid van den O. D. verbonden te zijn. werd hij per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Hij bleek een lichte hersenschudding en een gekneusden ruggewervel opgeloopen te hebben. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Hij heeft een rustigen nacht doorgemaakt. Ter gelegenheid van de viering van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal de :tads-klokkenist bij de gebruikelijke carillonbe speling op 1 Mei a.s. Vaderlandsche liederen ten gehoore brengen en de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging des namiddags van 2 K4 uur een muziekuitvoering in de tent in den Hout geven. Door deze vereeniging zal Dinsdag 2 Mei a.s. des avonds om half negen, in een der zalen van café Brinkmann, Groote Markt, de algemeene jaarvergadering worden gehouden. De agenda vermeldt o.m.: Rekening en ver antwoording van den penningmeester. Benoe ming eener kas-contröle-commissie. Begroo- tirïg over 1933. Bespreking agenda der Cen trale Raadsvergadering op 10 Mei 1933 te 's-Gravenhage en benoeming van drie afge vaardigden. Bespreking „Omzetbelasting" door Mr. F. J. H. Bach. Donderdag 27 April houdt de afd. Haarlem haar maandelijksche bijeenkomst in de Sociëteit „Vereeniging". Deze avond zal gewfjd zijn aan het onderwerp „Reisfilms". Een zevental films, door leden van de afdeeling opgenomen, zullen worden vertoond en aan kritiek onderworpen Het belooft een zeer leerzame avond te worden De „Staatscourant" bevat de statuten van de „Werf Conrad" N.V., alhier. De handteekening van Prins Willem I van Oranje komt slechts tweemaal op het gemeen te-archief voor bü stukken met het groot zegel en wel onder het Octrooy van Z(ijne) Exc(ellent)ie tot ver meerdering van het getal der 24 vroedschappen, met acht personen, en zulks tot het getal van 32 raden, verleend den 15en Juli 1581. Dat was dus 4 jaar nadat Haarlem weder aan de zijde der Staten kwam. De vroedschap kan men vergelijken met den hedendaagschen Ge meenteraad. Die vroedschap van 24 raden was reeds inge steld 23 Augustus 1578. Het waren „24 persoenen die continueelicken heurlieden leven lanck ge- duerende raeden ente vroetschappen derselver staat zouden wezen." Het heeft natuurlijk geen zin het heele stuk te copieeren. Wel is een reproductie van het origineele stuk en van het aanhangende zegel merkwaardig. We gaan dus voort een en ander er uit mede te deelen. Elk jaar moest een 8-tal worden opgegeven, waaruit 4 Burgemeesters te kiezen en nog 14 voor 7 schepenen stads rechters)- Eigenaardig, maar geheel naar den geest van dien tijd, was d aanhef van het stuk. „Wilhelm bij den Gratiën Gods Prince van Oraignen, grave van Nassau, van Catzenellebogen, Vian- den, Diets, Lingen, Buren, Leerdam, heere en :1e baron van Breda, Diest, Grimbergen, Arlay Naseroq, erffborchgrave van Antwerpen enae Besaneon, gouverneur van Brabant, Holland. Zeeland, Friesland en Utrecht, luitenant-gene- rael van de Nederlanden, allen dengenen die deze tegenwoordige sullen sien, saluyt! Er was al een verzoek bij den Prins ingeko men tot uitbreiding der vroedschap. Bij dit stuk werd „geaccordeert ende geoctroyeert, dat de vroedschap van 24 personen jegenwoordelicken binnen Haerlem voorscreve wesende geaugmen- teerd worde met noch acht en dat tot dien einde bij de jegenwoordige vroetscap van Haer lem genomineert en aen ons in geschrifte over gezonden zullen worden sestien personen, omme uytten selven acht van dien geordonneert te worden en met den anderen jegenw. vroetschap aldaer te dienen heur leven geduerende, be houden dat daer onder nyet en sullen mogen zijn vader ende zoone, noch twee gebroeders ende dat eenige derselver stervende, andere bij den leven derzullen mogen werden, omms 't voorscreve getal van 32 te mogen vervullen Verder werd in het stuk aan het stadsbestuur opgedragen elk jaar „ten behoorlicken tijde te „procederen tot nominatie van 8 ende 14 personen omme uittenselven bij Ons de Prins) off bij den raet provinciael" 4 tot bur gemeester en 7 tot schepenen „der stede van Haerlem geordonneert" te worden. Waarom was die uitbreiding gevraagd? Heel gewoon om de vele ambtsbezigheden. Vele der- Vroedschappen waren tegelijk schepen en dan hield het stadhuis hen nog langer vast. Zij zei den het zoo „dat voortaen die twee jaeren bur germeester off scepen geweest waren, het derde jaer ontlast soude wezen om in zijns zelfs zae- cken te mogen vaceren." Ze wilden 2 burgemees ters en 3 schepenen „in heuren ampt ende dienst" continueeren en dat de gevraagde 36 raden voortaan „ter gesetter tijt" 4 van de notabelste en bekwaamste zouden nomineeren tot burgemeesters en 8 tot schepen. Prins Wil lem stond toe dat „uyt de oude en gedient heb bende burgemeesteren en scepenen respective meede zullen nomineeren zoo vele personen als hen goed dencken zal." De onderteekening luidt GUILLEAUME DE NASSAU. Op de plooi stond Bij mijnen ghenadigen heere, den Prince. Heel onderaan was de handteekening van 's Prinsen secretaris. Verder zijn een:ge brieven onder ingezonden stukken, waarvan eenige met het kleine zegel. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat in verband met de feestelijke herdenking van den ge boortedag van Prins Willem van Oranje, op Dcnderdag 27 April de tweede briefpostbestel ling niet zal worden uitgevoerd. =iiiiiiiiiiiiiiiiiin miiiiiimimine 't Is nog heelemaal geen zomer En nog verre weg van heet. i Niemand, die de hei bewandelt, Loopt zich daarbij in het zweet! Maar de grond kan tóch wel droog zijn, i i Drooggeblazen door den wind. En dan is de hei zoodanig, Dat het vuur zijn weg wel vindt! Nu reeds lezen wij van branden En waarachtig niet zoo mis! Nu het weer niet eens zoo mooi is En 't nog geen vacantie is I Dat belooft wat voor den zomer! jf Als de mensch dan zorgloos-blij Zonder erg zijn pijpje uitklopt In de Acht ontvlamb're hei. U doet zoo iets nóóit, natuurlijk, Daar ik als netjes ken, Maar het is die zorgelooze En die veel gesmade „men"! 't Is een kwestie van beleefdheid. Immers toch, wie morst of smijt Peukjes, lucifers of pijpasch Op oen mooi gebloemd tapijt? MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiniiiiiiimiiiiiimiiiiini Ter gelegenheid van de Boekenweek 1933 zal de heer Alb. Kuyle, op uitnoodiging van de firma Coebergh, in café-restaurant Brinkman Vrijdagavond as. een voordracht houden, ge titeld „Nieuw Proza". Na de pauze leest de auteur voor uit eigen werk. Bij de firma Coe bergh zijn kaarten voor deze lezing verkrijg baar. De kantoren van den Raad van Arbeid zullen 27 April en 1 Mei na half een gesloten zijn. De heer K. Rijpma, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het examen ter verkrijging van het diploma voor aspirant-inspecteur van po litie. De liefhebbers van mooie boomen kunnen thans genieten van een wandeling naar het Kenaupark waar de wilde kers weer in vollen bloei staat. De belangstelling voor dezen mooien boom is zóó groot, dat men zelfs uit andere plaatsen hier een kijkje komt nemen. Op 81-jarigen leeftijd is te dezer stede over leden de heer E. A. W. Pauw, officier d'Acadé- mie fransaise en oud-leeraar in de Fransche taal aan H. B. S. en Handelsschool. De ter aardebestelling zal plaats hebben Woensdag morgen kwart voor 12 op de Algemeene be graafplaats. Ivy liet ze in een ton grabbelen en daar de ton van Freddy Vrijdag was, besloot ze hem de eerste kans te ge ven. „Noten, vruchten, hard gekookte eieren, mooie schelpen en verschil lende dingen vaii het vergane schip", zei Ivy, „maar Iet er op, dat jë niet in de ton kijkt, als je je hand er in steekt". De zeeman deed dus een greep, maar het was geen gelukkige greep. Want toen hij zijn hand uit de ton haalde, had de papegaai zich er aan vastgegrepen tuetiV 'Ïack V&/WT „Ik wist niet, dat ze ooit papegaaien ih een grabbelton deden", merkte Wil lie op. „Ja, maar je kunt het die papegaai niet kwalijk nemen. Ze wou ook eens een greep doen, als ieder ander". „Maar waarom moet hij dan in mijn vinger bijten?" bromde Freddy Vrij dag. „Misschien dacht hij, dat het een banaan was", zei Willie lachend. „Iedereen vergist zich wel eens. Waar om zou een papegaai zich ook niet eens vergissen", (Morgenavond vervolg). (Ingezonden mededeeling) Haarlem's Gemengd Koor breekt weer eens met de traditie en voert inplaats van een ora torium een operawerk, zij het in concert- vorm, uit; namelijk Saint Saëns' Samson en Dalila. Al kan geen enkel operawerk de handeling missen, toch leent het eene werk zich beter voor een uitvoering in concertvorm dan het andere. Zoo is b.v. bij „Samson en Dalila" geen enorm bezwaar tegen den concertvorm, daar er toch maar betrekkelijk weinig handeling in plaats vindt (uitgezonderd in de laatste acte: de tempelscène). Niet, dat de handeling een totaal overbodige weelde is, want het tooneel met zijn décor en belichting, de costumeering van solisten en koor oefent daarenboven toch immer, ook bü het z.g. stilstaande spel, aantrekkingskracht op het publiek uit en verduidelijkt het gegeven. Het al of niet voldoen van S. en D. in een concertzaal hangt natuurlijk ook veel van de vertolking af. Vooral van die door de solisten. Of zij met hun zang, zonder spel, de toehoor ders als het ware kunnen verplaatsen te midden van de handeling. Alleen de dansmuziek kan nooit het ballet voor den geest roepen. Is de vertolking zooals gisteren bij Haarlem's Gemengd Koor, dan is S. en D. het aanhooren nog volkomen waard, want deze was zeer lof waardig. Men heeft kunnen genieten van de vele treffende, mooi klinkende fragmenten, die het werk telt. In zijn geheel genomen voldoet het werk niet in zulk een hooge mate. Het telt ook vele min der expressieve onderdeelen, zooals den samen zang van de 2 hoofdpersonen in het eerste en vooral die van den Hoogepriester met Dalila in het derde bedrijf: „Gloire a Dagon". En dan is het Hebreërskoor „Israël" in het eerste be drijf evenals het laatste koor „A nos destins" leeg van inhoud. .De dirigent Sem Dresden leidde het geheel op kunstzinnige wijze. Hij overdreef niets, dikte het dramatische niet aan en buitte het lyrisch element niet uit, zoodat het laatste niet te week klonk Bijzonder fijn klonk het Lentekoor der Philistijnsche vrouwen. Annie Woud bereikte haar hoogtepunt met de scène, waarin zij Samson het geheim van zijn kracht ontlokt. Dat was een prachtige uitbeel ding. Fraai klonk haar stem in het bekende fragment: „Mon coeur"! Scherp getypeerd heeft tenor Jac. van Kem pen zijn Samson-partij, die hem bijzonder goed schijnt te hggen. In de liefde-scène overdreef hij wel eens iets. Hendrik Koning, die Louis Bogtman als Landvoogd en Hoogepriester verving, heeft ons in geene deele teleurgesteld. Hij zong zijn veel- eischende partijen goed en gaf menigmaal een juiste karakteriseering. W. van Santé, bas, zong de partij van den Hebreeuwschen grijsaard. Hij bezit mooi stern- materiaal, doch zijn voordracht is nog te vlak. De kleinere partijen waren op voldoende wijze bezet. Het koor, groot en klankrijk, kweet zich uit muntend van zijn taak, weifelde slechts enkele malen. De versterkte H.O.V. verrichtte ook goed werk. Na alle bedrijven werden dirigent en solisten langdurig toegejuicht. O. K. De jaarvergadering van bovengenoemde spaarkas werd gisteravond gehouden in gebouw St. Bavo, onder leiding van den heer J. Ph. H. Castricum. - I'. Deze deelde o'.'a. mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat de ispaarkas de brandstoffen niet goedkooper zal kunnen leveren dan de brand- stoffenhandelaren. Dan zal later weer een re ductie op den prijs kunnen gegeven worden. Bij de bespreking van de wijze van leveren voor het komende seizoen stelde de heer De Bie voor op coöperatieven grondslag te gaan werken en den tusschenhandel uit te schakelen. Het bestuur nam dit voorstel in overweging. Dit jaar zal het niet meer uitgevoerd kunnen worden, zoodat nu de bestaande methode, het bil inschrijving laten leveren, nog zal gelden. Daar de prijzen van de inschrijvers noga) uit een liepen, werd het bestuur machtiging gege ven naar omstandigheden te handelen bij de gunning. Blijkens het financieel overzicht was de bruto-winst ƒ1579.73; netto-winst ƒ1252.75. De balans der spaarkas sluit met een bedrag van 15.060.70. Het stamkapitaal bedraagt 9393. Aan kolen is dezen winter omgezet voor 12.465.69. Omzet dekensverkoop 3100.75. Door deze veelzeggende cijfers spreken de bloei der spaarkas en de veelomvattende arbeid van den penningmeester, den heer G. Scholte, door wien een dankwoord gesproken werd. De heer Van der Meer had een schriftelijk voorstel ingediend tot reglementswijziging. Deze zal ernstig onder de oogen worden gezien. De schietoefeningen met scherp op de banen te Overveen zuilen aanvangen op 6 Mei as. en zullen duren tot 1 October. De oefeningen worden gehouden op de vol gende dagen: Zaterdag 6 Mei, Zondag 14 Mei, Zaterdag 20 Mei, Zondag 28 Mei, Zaterdag 3 Juni, Zondag 11 Juni, Zaterdag 17 Juni, Donderdag 22 Juni, Zondag 2 Juli, Zaterdag 8 Juli, Zondag 16 Juli, Zaterdag 22 Juli, Zondag 30 Juli, Zaterdag 5 Aug., Zondag 13 Aug., Zaterdag 19 Aug., Zondag 27 Aug., Zaterdag 2 Sept., Donderdag 7 Sept., Zondag 17 Sept., Zaterdag 23 Sept., Zondag 1 Oct. Er wordt geschoten Donderdags van 68 uur n.m. Zaterdags van 35 uur n.m. Zondags van 1012 uur vm. De wedstrijden om den titel van Schuttersko- ning worden gehouden vanaf 17 Juni tot 30 Juli, eveneens de wedstrijd van oud-koningen. Maandagavond werden de wedstrijden om de Haarlemsche damkampioenschappen voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen wint van J. P. van Eijk; J. B. Sluiter Jr. wint van H. A. van Abs. Derde klasse: P. J. Bijrij wint van J. Zurel; G- Eising Jr. wint van H. G. J. Andriessen; Th. C. v. d. Sluis remise met A. Smit; B. Henneke remise met Ph. G. Amelung Jr. Maandagavond wérden de wedstrijden om de cubkampioenschappen 1932-1933 der „Haarlem sche Damclub" voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van J. v. d. Giesen; M. Greeuw wint van J. Balk. Tweede klasse: H. J. Rozijn remise met C. Kool. Derde klasse: J. J. Groenewoud wint van J. van Petegem. C.V.H. hield 21 April jj. haar jaarlijksche alg. ledenvergadering in Hotel St. Jan. De voorzitter, de heer A. Drees, heette de talrijk opgekomen leden welkom, waarna werd overgegaan tot de diverse punten der agenda. Het jaarverslag der secretaris, het overzicht der financiën, mede de verrichtingen der leden in het vorig seizoen, gaven blijk van den gezon den toestand der Vereeniging. C.V.A. I behaalde tezamen met Bloemendaal I in 1932 het kampioenschap der le klasse H.C.B. Daar er geen beslissingswedstrijd kon worden gehouden, stelde de H.C.B. voor eik der ver- eenigingen een medaille beschikbaar. Dit jaar wordt wederom met één elftal in den N.C.B. en twee in den H.C.B. gespeeld. Nadat het bestuur in zijn geheel herkozen was, sloot de voorzitter om 10 uur deze zeer geanimeerde vergadering. Te Utrecht heeft onder leiding van den heer F. Boersma de jaarvergadering van de buiten- afdeelingen van den Nederlandschen Kaatsbond plaats gevonden. Hierbij werd het navolgende kaatsprogramma voor het seizoen 1933 vastge steld. Op 18 Juni worden te Hilversum de compe titiewedstrijden A gehouden. Deze partij zal' voortaan „Wiersma-partij" genoemd worden ter nagedachtenis van den vorig jaar overleden voorzitter der buitenafdeelihgen. Op denzelfden datum organiseert 's Gravenhage de competitie wedstrijden B. (2e klasse), terwijl op 2 Juli ajs. te Amsterdam de Zijlstrapartij plaats vindt. Voorts zullen de navolgende doorelkaarloten- partijen worden gehouden, t.w.: Zwolle 21 Mei, Fde 25 Mei, Amersfoort 28 Mei, Zeist 11 Juni, Bussum 25 Juni, Haarlem 9 Juli, Hilversum 16 Juli. Wat de Haarlemsche kaatsvereeniging aan gaat kan nog medegedeeld worden, dat „Frisia" eerst in Mei de beschikking kan krijgen over het Gemeentelijk Sportterrein aan de Klever laan. Een en ander in verband met de werk zaamheden, welke nog op dit tererin verricht moeten worden. Zondag 23 April hield H. S. V. „De Kam pioen" een 60 KM. wedstrijd voor de A- en B- klasse, en 40 K.M. voor de C-klasse. Aan den start kwamen 34 rennners. Uitslag der A- en B-klasse, welke gecombi neerd, reden: 1. Rijneveld, 2. Van Baak, 3. Hes sels, 4. Moerkerk. Uitslag der C-klasse luidt: 1. Tom van Eg- mond, 2 J. de Bruin, 3. Groot, 4. Blokker. III I OU dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen O/l/J/1 bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C(l bij een ongeval met f O Cf) bij verlies van een hand f IOC oij verlies van een f Cfl bij een breuk van t Afi bij verUes van 'n Alle abontie ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen T OUUlft" verlies van beide armen, beide beenen of beide OQgen «#l/. - doodelijken afloop# ZtUlf* een voet of een oog#. duim of wijsvinger «/t#«"been of arm Tl/«" anderen vinger 25. Nancy keek bedrukt. Ze moest Mary Judson 'Wee pond per week betalen voor kost en in woning en ze bedacht, dat haar drie honderd &°nd al aardig geslonken waren. Ik heb het onaangename eerst verteld, 5'ng Shawcross voort. Ik weet dat het een onmogelijk laag salaris is en ik heb lang ge aarzeld, voor ik het u durfde te zeggen, maar is een andere kant aan de zaak. Zoodra we *bllen slagen, deelt u mede in ons succes. 1 Dat is heel vaag. Dat moet ik toegeven. Maar ik zal het u uitleggen. We beloven u honderd pond per jaar Ohi te beginnen, maar als we aan het eind van jaar bijvoorbeeld duizend pond overhou- ?®n, zuilen we u daarvan tien procent geven. heb een klein ontwerp bij me; wilt u het ®Veh doorlezen? Het is een schema van het ;°orstei; we hebben vertrouwen in üw en in °hs werk kunt u dat vertrouwen deelen? Nancy keek het papier zorgvuldig door. Het Was een overeenkomst voor twee jaar; gedu bde dien tijd verbond ze zich uitsluitend te Werken voor de firma Shawcross en Green wood. Ze zou een minimum salaris van 100 pond genieten, maar als de zaken succes had den, zou het salaris verhoogd worden in even redigheid met de Eerdiensten. Als b.v. de winst vier duizend pond per jaar bedroeg, zou ze een salaris van vijfhonderd pond ontvangen. Wat vindt u ervan? vroeg Shawcross na een lange stilte. Het meisje bewaarde het stilzwijgen. Als ze thuis gewoond had, zou ze het voorstel direct aangenomen hebben, maar ze moest twee pond per week betalen aan Mary Judson en dat zou elke penny van haar salaris opslokken. Ze zou geen cent bezitten voor zakgeld, en kleeren; dus was het inderdaad een onaannemelijk aan bod. Ze dacht er aan, dat haar vader duizen den en duizenden had uitgegeven voor haar opvoeding, en dat het salaris dat haar werd aangeboden niet genoeg was om van te leven. Het was vernederend en ze voelde er veel voor om kort en goed te weigeren. Bovendien, wat zou er van haar geliefkoosd plan komen op die manier? Ze was haar nieuw leven begonnen met het idee om Trevanion Court terug te koopen, en tot nu toe had ze nog mets bereikt. En toch wilde ze niet weigeren. Ze dacht er aan, dat ze acht maanden lang geen penny- had verdiend. Gedurende dien tijd had ze moeten uitgeven zonder iets er bij te krijgen en ze had geen betere vooruitzichten voor de toe komst. Als ze Mr. Shawcross' aanbod weigerde, had ze kans, dat ze elke penny die ze nog be zat, zou interen. Honderd pond per jaar was tenminste voldoende om te eten en een dak boven haar hoofd te hebben. Bovendien, als de firma zou slagen, als haar teekenwerk bekend zou worden, dan zou ze deelen in de winst, en na twee jaar zou ze vrij zijn en andere contracten kunnen maken met groote firma's. Wat vindt u ervan? herhaalde Mr. Shaw- ■oss opnieuw. Natuurlijk ben ik u dankbaar voor uw aanbod, begon het meisje, maaren ze be dacht wat Elyah Briggs haar had gezegd den dag van haar vertrek: als je ooit mijn hulp of mijn raad noodig hebt. kom dan maar bij me. Neemt u mijn aanbod aan? vroeg de an der. Moet ik meteen een beslissing nemen? Ik zou het liefste direct beginnen. Zooals ik u zei, heb ik vertrouwen in uw werk en ik zou zoo gauw mogelijk willen beginnen. Ik zal u binnen acht en veertig uur mijn besluit mededeelen, is dat goed? Maar waarom wilt u wachten? U vertelde me dat u zich met niemand verbonden had. Dat is zoo, maar dat contract teekeneu beteekent me binden voor twee jaar tegen een salaris waarvan ik niet kan leven. Ik vind het heel vriendelijk van u, maar u begrijpt dat dit alles nieuw voor me is, terwijl u er al weken over hebt nagedacht Ik kan niet zoo maar een beslissing nemen. Ik moet eerst raad vragen. Maar u zult toch niemand onze plannen vertellen? vroeg Shawcross angstig. Ik zal niets meer vertellen dan noodig is, antwoordde het meisjes, en dan nog strikt vertrouwelijk. Wien wilt u om raad vragen? Mr. Èlyah Briggs. John Shawcross keek nadenkend voor zich uit. Elyah Briggs is een eerlijk man, zei hij. Als hij belooft er niet over te spreken, kunt u hem gerust alles vertellen wat ik u in vertrou wen heb gezegd. Maar het moet onder de striktste geheimhouding gebeuren. Direct nadat Shawcross was weggegaan, bel de Nancy Woodroyd op. Met wie? vroeg de stem van Elyah Briggs. Ik ben het, Nancy Trevanion. Nancy, kind, zei de Yorkshire-man, je stem klinkt me lieflijk in mijn ooren; waar ben je al dien tijd geweest? Waarom ben je zoo lang niet bij ons geweest? Ik wou morgenavond bij u komen, ant woordde Nancy. Dat spijt me vreeselijk, maar ik ben bezet, juist morgen en overmorgen heb ik veel te doen. Maar is het iets dringends? Ja antwoordde Nancy. Van groot belang. Luister dan, wat ik doe. Ik zal de auto sturen. Ik ben twee uur vrij en dan kun je nu met mij praten. Binnen het uur was Nancy op Woodroyd, waar ze hartelijk werd begroet door de heele familie Briggs. Je weet wel, hoe blij we zijn, je te zien, Nancy, zei hij, én we zijn een beetje boos, om dat je zoo weinig komt. Maar wat is er aan de hand? Je ziet er opgewonden uit. Is er iets gebeurd? Neen, antwoordde Nancy, er is niets ge beurd, maar ik wilde u graag persoonlijk spre ken. Ik heb uw raad noodig. Over zaken? Ja, als het mogelijk was, zou ik u graag alleen willen spreken. Niet, omdat ik iemand hier in huis niet vertrouw, maar ik heb ande ren geheimhouding beloofd. Ben had niets bijzonders gezegd; hij scheen even verheugd over Nancy's komst als de an deren en hij luisterde oplettend naar elk woord. Maar bij de laatste woorden was zijn blozend gezicht bleek geworden en zijn lippen beefden. Maar je mag niet al je tijd aan vader ge ven, riep Jessie. Zal het onderhoud lang duren, meisje? vroeg Elyah Briggs. Neen, dat geloof ik niet. antwoordde Nan cy, voor u is het niets belangrijks; voor mij natuurlijk wel. Is er vuur aan in de bibliotheek, moeder? vroeg Mr. Briggs. Ja. Je zei immers, dat Mr. Barraclough vanavond zou komen. Prachtig. We zullen de zaak even bespre ken en dan hier terugkomen. En Je moet hier vanavond blijven, Nancy, je mag niet voor middernacht terug naar Laburnum Cottage. Ik zal Dixon zeggen, dat hij klaar staat met den wagen. Waar ga jij heen, Ben? Ik moet vanavond uit, antwoordde Ben, een beetje zenuwachtig, en hij ging snel de ka mer uit, terwijl Mr. Briggs en Nancy zich naar de bibliotheek begaven. HOOFDSTUK XII BEN BRIGGS' TELEFONISCHE BOODSCHAP Ben Briggs' vrienden plachten te zeggen: Ben Briggs krijgt altijd alles gedaan wat hij wil. Misschien kwam dat, omdat hij zijn wil tot nu altijd had doorgezet. Hij had een echt on verzettelijk Yorkshire-karakter, hij gaf nooit iets op, waarmee hij eenmaal begonnen was. Hij was een klein-gebouwde, stevige jonge man, met een vast beraden gezicht. Hij had geen kwaad hart, maar zijn kennissen zeiden toch wel eens: Ben kon kwaadaardig zijn als de duivel, als hij het met iemand aan den 6tok had. Dus had hij geen oogenblik zijn hoon opge geven om met Nancy te trouwen. Wel is waar had Nancy hem niet aangenoedigd, maar dat veranderde niets aan Ben's besluit. Hij had tot nog toe alles bereikt, doordat hij zijn plannen zorgvuldig berekende. Hü was er van overtuigd, dat hij begreep wat voor meisje Nancy was. Even sterk van karakter als hij zelf. Hij wilde op de hoogte blijven van alles wat er met haar gebeurde en hij was er blij om, dat ze nog niet was geslaagd een betrek king te vinden als ontwerpster. Ben kende na tuurlijk Nancy's teekeningen en hoewel hi) moest toegeven dat die bijzonder mooi waren, beweerde bij altijd, dat er geen zaken mee wa ren te doen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3