DE KATHOLIEKE STAATKUNDE Vreugde op Stamford Bridge Prikkeldraad WOENSDAG 26 APRIL Welke rol speelt hierbij het arbeidersbelang? 's Rijks schatkist Zwavelzuur op straat DE CUP-FINALE Chelsea nog in gevaar Waarheid en leugen CAUB 950 JAAR Invoering van een centrale boekhouding RECLAME DER SPOORWEGEN Uitgave van eigen prent briefkaarten R.K. HERSTELLINGSOORDEN Gezicht op den midden in den Rijn gelegen burcht Caub. Het in de nabijheid hiervan liggende Rijnstadje Caub viert thans zijn 950-jarig bestaan Mooie aanwinst voor „Dekkerswald" PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Opheffing van een tramlijn CONSUMPTIEMELK Nederlandsche Smalfilmliga EEN PASSIESPEL DOOR STUDENTEN Een tafereel uit het Passiespeldat dezer dagen te Londen op gevoerd wordt en door een student geschreven is. Alle mede werkenden studeeren aan de Universiteit der Engelsche hoofdstad Ernstige ongevallen te Rotterdam DIEFSTAL VAN OUDHEDEN Doch de kasteelbewaarder was op zijn hoede Everton en Manchester City zullen den grooten strijd strijden De spanning in de tweede divisie EEN GEVAARLIJK BEROEP Schoorsteenvegers van het dak gevallen DRIE WONINGEN VERBRAND Belendingen behouden gebleven COMMUNIST IN ARREST Op de Limburgsch-Duitsche grens TUSSCHEN ZAAGMACHINE Ernstig arbeidsongeval te Delden EIGEN OUDERS BESTOLEN BROEIENDE AMPAS Brand in een ketelhuis DE ONBEWAAKTE OVERWEG Auto door trein gegrepen VOORLOOPIG BONDSELFTAL Boschbrand te Hoenderloo Aan bloedvergiftiging overleden INDISCHE POSTVLUCHTEN Ook Ramon Apothekers-assistent Academische examens Volgens den liberalen Kamercandidaat prof. Eerdmans, wordt ons land eigenlijk geregeerd door de heet hoofden in de roode vakvereenigingen. Dat gaat zóó wij lezen 't in een propaganda- artikel van zijn hand: De meest veeleischende en rumoerige le den der vakvereenigingen drijven hunne bestuurders. Deze bestuurders prikkelende concurreerende kerkelijke vakvereenigingen. Te zamen drijven zij dan de werkmansafge vaardigden in de Gemeenteraden, Provin ciale Staten, Tweede en Eerste kamer. Deze sleepen daar hun geestverwanten fractie- genooten mee die zelf buiten de vakbeweging staan. Deze fracties drijven de ministeries. Deze komen dan met wetten, die welgevallig zijn aan de aandrijvers. Maatregelen, die hun niet welkom zijn, worden nagelaten. Als zij toornen verandert een ministerie van inzicht. Het is bijzonder jammer voor den pro fessor, dat hij ter staving van zijn bewe ring zulk een uitermate slecht voorbeeld aanhaalt. Want het meest recente staaltje van de gedweeheid, waarmee de Regeering achter de roode voortrekkers aanholt (vol gens den Vrijheidsbonder), is de Bedrijfs- radenwet, waarin notabene precies ont breekt de Ondernemingsraad volgens de sociaal-democraten conditio sine qua non voor een goede bedrijfsorganisatie, en waaruit de (ook al zoo serviele) Kamer met zeer groote meerderheid dat andere roode desideratum, de onmiddellijke invoering van een verordenende bevoegdheid, weerde. Prof. Eerdmans moge gedeeltelijk gelijk hebben, waar hij erop wijst, dat in de S.D.A.P. feitelijk „the man in the street" dictator is, verder faalt zijn diagnose hope loos. Zonder een zweem van toelichting of Uitwerking schrijft hij: Zoo zien we dan, dat in de groote R.K. Kamerfractie de zoogenaamde arbeidersbe langen eveneens den doorslag geven en dat er zelfs een streven is tot overtroeven. Zoo genaamd arbeidersbelang! Want het ware belang van den arbeider ligt in een levens positie, waarin hij zeker is van een besten dig loon. Alles wat dit kan bevorderen is zijn werkelijk belang. Alles wat dit slechts in schijn bewerkt en hem dra in zorgen zet en werkloosheid brengt, is zijn nadeel, al schijnt het gedurende korten tijd ook nog zoo mooi. Gelooft deze hooggeleerde nu werkelijk, dat fractieleiders als wijlen Mgr. Nolens en zijn opvolger oud-Minister en thans Rijks bemiddelaar prof. Aalberse, zoo lichtvaardig zouden te werk gaan, dat uitsluitend „zoo genaamd arbeidersbelang" een factor zijn zou bij de beslissingen, door hen en hunne fracties te nemen? Juist zij hebben steeds op de bres gestaan voor een levenspositie van den arbeider, waarin deze zeker is van een bestendig loon. Daarom steunden en stimuleerden zij iederen maatregel, die het economisch en sociaal liberalisme kon aan tasten. Want juist dat stelsel van ongebon denheid met zijn uitbundige ups en zijn trieste downs, juist dat systeem van de absoluut vrije loonvorming, waarvoor de liberale candidate mejuffrouw mr. Van Dorp thans weer pleidooien hield overal in den lande, juist die liberale ongebonden heid, waarbij de positie van den arbeider op en neer gaat met de grillen van vraag en aanbod ter arbeidsmarkt, zijn oorzaak van ontzaglijk veel ellende. Niet het zoogenaamd, maar het werkelijk arbeidersbelang leidde de Katholieke fractie bij hare beslissingen. Hoe tal van malen niet werden juist de Katholieke arbeiders- leiders onder rooden smaad bedolven, om dat zij zich, alle propagandistische over weging terzijde stellend, schrap zetten tegen socialistische schijn-aanlokkelijkheden! En hoe schunnig wordt niet van roode zijde geageerd tegen den Katholieken Minister- President, die volgens prof. Eerdmans al maar aan de roode eischen zou hebben toegegeven! y „Alles wat dit (een bestendig loon) in schijn bewerkt en hem dra in zorgen zet en werkloosheid brengt, is zijn nadeel, al schijnt het gedurende korten tijd ook nog zoo mooi." Is juister en beknopter in woor den weer te geven, wat den arbeider en ook den producent, want de arbeidersklasse vormt nu eenmaal een groote meerderheid der consumeerende bevolking zou te wachten staan, indien weer eens mocht worden teruggekeerd tot het orthodox- liberale „schalten und walten" des heeren Eerdmans? Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp maatregelen in verband met de invoe ring van een centrale boekhouding voor den dienst van 's Rijks schatkist bij het departement van financiën. Inzonderhid na het in werking treden der comptabiliteitswet op 1 Januari 1929 is het ge mis van zulk een centrale boekhouding gevoeld en nu een boekhouding verkregen is, die alle dee- len van 's Rijks geldelijk beheer omvat, komt het gewenscht voor, art. 26 der comptabiliteits wet zoodanig aan te vullen, dat naast de daar genoemde boekhoudingen ook deze centrale boekhouding een wettelijk karakter verkrijgt. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoor wegen er toe overgaan een serie van 4 ansichts- kaarten uit te geven waarop in k'eur de vier nieuwste types van zware locomotieven zijn aangebracht. De belangstelling die er bij het publiek, in zonderheid bij de jeugd bestaat voor onze N. S.- locomotieven, was de aanleiding tot dit plan. De kaarten, die er bijzonder goed verzorgd uitzien, zullen van 1 Mei ajs. af aan alle kios ken der AKO te Amsterdam en der firma Bruna, zoowel op de stations als in verschil lende steden, voor enkele centen verkrijgbaar zijn. Blijkt het dat deze kaarten gretig aftrek vin den, dan is de kans groot, dat de N. S. ook nog eens nadere series zu'len beschikbaar stellen. Op 23 April j.l. is in het secretariaatsgebouw. Oosterpark 63 te A'dam de jaarvergadering gehouden van de vereeniging R. K. Herstellings oorden voor longlijders en zwakke kinderen. De secretaris, dr. P. W. C. M. Busch te Am sterdam gaf een zeer uitvoerig ver slag van de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waarbij hij o.a. wees op den bevredigenden toestand der vereeniging en de sanatoria „Dek kerswald" en „Heliomare". De nieuwe penningmeester, de heer A. Leeuwenberg, had een moeilijke taak, die hij echter met goed resultaat heeft vervuld en waarvoor hem door de vergadering dank werd gebracht mede aan den gedelegeerde van den Raad van Bestuur, den heer P. P. Anink. Vervolgens werden de aftredende leden dr. N. P. van Spanje te Amsterdam, dr. J. G. M Mastboom te 's-Gravenhage, Mgr. dr. G. A. Bauduin te Roermond, dr. G. H. A. F. Fehmers te Rotterdam bij accalamatie herkozen. Tot nieuw lid van den Raad van Bestuur werd her- :ozen mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder der gemeente Amsterdam. In de na afloop van de algemeene vergade ring plaats hebbende vergadering van den Raad van Bestuur werd besloten de inrichting van de Röntgenkamer van het sanatorium „Dek kerswald" met Robuizen van Philips op te dragen aan de N.V. Eerste Nederlandsche Röntgenapparatenfabriek te Delft, waardoor Dekkerswald" mede in verband met de ver grooting en verbouwing van de Röntgenkamer met bijlokalen in het bezit komt van de meest moderne inrichting van ons land. Ofschoon ge bukt gaande onder groote zorgen, meende het bestuur in het belang van het Sanatorium „Dekkerswald" deze nieuwe uitgaaf van ruim 12.000.— toch te moeten doen, hetgeen voor den voorzitter aanleiding was opnieuw aller medewerking te verzoeken tot uitbreiding van het ledental en om toezeggingen van schenkin gen en legaten te verzoeken. Bij brief van 4 April 1932 richtte de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zich tot Ged. Staten met verzoek medewerking te ver- leenen tot staking van den dienst op het baan vak WarmenhuizenSchagen van den tram weg AlkmaarSchagen, welke 't eigendom is van de N.V. Noorderstoomtramwegmaatschap- pij te Alkmaar, doch geëxploiteerd wordt door de Nederlandsche Spoorwegen krachtens een 15 April 191i gesloten contract. Ged. Staten hebben zich in beginsel tot medewerking bereid verklaard. De Minister van Waterstaat zegde de mede werking eveneens in beginsel toe en verklaar de daarbij, dat zoolang door andere schuld- eischers van de Noorderstoomtramwegmaat- schappij geen terugbetaling van gelden zal worden geëischt, dit ook door het rijk niet zal geschieden. Van het indertijd door de provincie voor den aanleg van dezen tramweg verstrekte rente- looze voorschot ad f 165.000 werd in de jaren 1919 tot en met 1924 door de tramwegmaat schappij in totaal een bedrag van f 7.658.65 terugbetaald, terwijl 't restant ten bedrage van f 157.341.35 krachtens de gestelde voorwaar den, bij staking van den dienst op het gedeelte WarmenhuizenSchagen dadelijk opeischbaar is. Het zal zoo schrijven Ged. Staten aan Prov. Staten echter duidelijk zijn, dat, in dien van dit recht gebruik zou worden ge maakt, ook het nog overblijvende gedeelte van de tramlijn Alkmaar—Warmenhuizen zou moe ten worden opgeheven, hoezeer dat zeker nog in een behoefte voorziet en naar het oordeel van de directie van de Nederlandsche Spoor wegen en dat van het bestuur van de tram- wegmaatschappij nog voldoende levensvatbaar heid bezit en op rendabele wijze zal kunnen worden geëxploiteerd. Ten einde zulks te voorkomen, stellen Ged. Staten voor hun college te machtigen niet tot opeisching van bovengenoemd nog niet afge loste gedeelte van het door de provincie ver strekte rentelooze voorschot over te gaan en voor de terugbetaling van bedeeld bedrag de zelfde regelen vast te stellen als die, welke zul len gelden ten aanzien van het restant van t door het Rhk verleende rentelooze voorschot ad f 316.880.95. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 30 April tot en met 13 Mei 1933 de prijs voor het taxegedeelte van consump- tiemelk, gekocht op regeeringscontract. voor de verschillende sooften melk is vastgesteld op 43^, 5 en 5% cent per Liter en dat het bedrag der af dracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per Liter. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij". Het hoofdbestuur van de Nederlandsche smal filmliga vergaderde Zaterdag 22 April jJ. te Amsterdam. Uit het door den penningmeester ingediende financieele jaaroverzicht 1932 bleek, dat aan contributies en donaties een bedrag van f 595.97 was ontvangen. Dank zij de medewerking van enkele leden is de financieele positie van de Liga bevredigend, hoewel de in het vorig jaar ontplooide propaganda vanzelfsprekend belang rijke kosten met zich heeft gebracht. Het jaar verslag van den secretaris wijst op de krachtige en bij voortduur gunstige ontwikkeling van de Liga. Het ledental heeft reeds de 400 bereikt en talrijke nieuwe afdeelingen zijn in voorberei- ding. Een belangrijk besluit nam het hoofdbestuur ten opzichte van de verfilming van het be kroonde smalfilmcenario „Illusie" van Rico J. Bulthuis, Den Haag. In verband met de nood zakelijkheid van aanpassing van dit scenario aan de eenvoudige en bescheiden hulpmiddelen van den doorsnee-filmamateur, zijn voor de verfilming van dit scenario bepaalde concessies toegestaan, waaroverin „Het Veerwerk' van Mei a.s. alle bijzonderheden zullen worden ge publiceerd. Uit de belangrijke agenda vermelden wij nog overleg met de Regeering ter bereiking van vereenvoudiging van douaneformaliteiten voor het internationaal smalfilm-ruilverkeer. Een reeks vrij ernstige ongevallen, waarvan een groote hoeveelheid accuzuur (verdund zwa velzuur) de oorzaak was, vond Dinsdagmiddag plaats op de Ruige Plaatbrug nabij den ScLie- mond te Rotterdam. Op dit drukke verkeerspunt passeerde te circa kwart voor drie een vraent- auto, beladen met een groot aantal flesschen zuur. Juist toen de auto, die bestuurd werd door den chauffeur B. T. A. M., op de brug was, brak een der flesschen, met het gevolg, dat de gevaarlijke vloeistof op een groot deel van het brugdek terecht kwam. Aanvankelijk schonk men, aldus „De Tele graaf", weinig aandacht aan het gemorste goedje en verscheiden wielrijders reden er door heen zonder direct ernstige gevolgen te onder vinden. Erger verging het een aantal dames en heeren, die door de gladheid van het zuui met hun rijwielen slipten en in de vloeistof terecht kwamen. Tot hen behoorden o.a. de 24-jange N. L. S. P. uit de Rosemanstraat en de 17-jange Th. A. M. uit (je Vredenoordlaan, die zoo ern stig aan handen en beenen werden gewond, dat zij korten tijd later, toen zij van den eersten schrik waren bekomen en inmiddels de G. G. D. was gewaarschuwd, per auto naar het zieken huis moesten worden vervoerd, om daar te wor den verbonden. De 37-jarige L. v. L. uit Schie dam en het 12-jarige meisje A. B. uit de Vlie- genstraat, die met nog andere slachtoffers waren gevallen, kwamen er beter af, doch ook zij kregen eenige brandwonden aan hun han den en andere lichaamsdeelen, terwijl voorts nog twee meisjes alsmede een 50-jarig heer ern stige brandschade aan hun kleeren opliepen. De slippartijen volgden elkander zeer snel op, zoodat er aanvankelijk geen menschen genoeg waren om de verdere wielrijders of voetgangers te waarschuwen voor de gevaarlijke plek. Na derhand, toen de politie er bij te pas was ge komen en eenige vaste posten aan weerskanten van de brug hadden geplaatst, de G. G. D ter plaatse verscheen en de gemeente-reinigings dienst was gewaarschuwd, was het leed vrij spoedig geleden. Maar het duurde toch nog tot half vijf eer de Gemeentereiniging de brug met vier stralen water had schoongespoten en eerst toen kon men de „plaats des onneils" weer zonder gevaar te loopsn passeeren. Begrijpelijk hadden verschillende slachtoffers, wier kleeren waren bedorven, bij de politie aangifte gedaan van de geleden schade, zoodat tegen den chauf feur of tegen de firma, waarvoor hij reed, pro ces-verbaal zal worden opgemaakt. In den vorigen zomer werden uit een der vi trines op de Oudheidkamer van de ruïne op het kasteel „Duurstede" te Wijk bij Duurstede eenige voorwerpen vermist. Alhoewel de pach ter van het buffet verdenking koesterde tegen De geheele Arsenal-familie was natuurlijk in de wolken. Begrijpelijk, want 't is altijd een buitengewoon eervolle onderscheiding als men zich het sterkst weet van een competitie en tenslotte de eere- palm in zijn koffertje mee naar huis kan ne men. Dit heugelijk gebeuren hield Zaterdag Londen bezig, evenals gansch Engeland thans nog zijn aandacht concentreert op de degrada- tie-candidaten van de eerste divisie en de kampios-enpretendenten van de 2e afdeeling. Doch deze week wordt al deze spanning voor een wijle opzij geschoven. Er is slechts één on derwerp, dat het Vereenigd Koninkrijk en trou wens ook het continent gevangen houdt de Cup. Het zilveren kleinood, dat sinds het sei zoen 1871/72, een der hoogtepunten vormt van het voetbaljaar. Er is de laatste maanden weer een feilen strijd gevoerd om tickets, 't Is eenvoudig een rage, en wanneer Wembley tweemaal zooveel toe schouwers zou kunnen bevatten, als nu, dan zou er zelfs nog plaatsruimte te kort zijn. Want behalve uit Engeland zelf, wordt de stroom aan vragen van buiten steeds grooter, de verzoeken voortdurend dringender, doch men staat er ge woonweg machteloos tegenover. Bovendien stelt de F.A. zich op het standpunt, dat de Finale een evenement is van en voor Engelschen, zoo dat zij den voorrang krijgen. Natuurlijk herinnert u zich, dat Everton en Manchester City den eindstrijd om den Cup hebben bereikt. Beide teams zijn verleden Za terdag direct na hun competitie-wedstrijden op vacantie getogen. Waarheen? Tja, dat weet geen enkele out-sider. Daarmee betracht men de grootste geheimzinnigheid om daarmede de spelers voor een al te groote nieuwsgierigheid ta behoeden. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven is er tenminste geen spoor meer van de beide ge lukkige finalisten te vinden, ofschoon in den loop dezer week wel licht zal komen in dit muysterieuze verblijf. Voor degenen, die Zaterdag bij wijze van compensatie den match per radio willen volgen, geven wij hier de opstelling van beide teams: 'Everton: Sagar d.; Cresswell, Cook a.: Thomson, White, Britton m.; Stein, Johnson, Dean, Dunn, Geldard v. Manchester City: Langford d.; Dale, Cann a.; Bray, Cowan, Busby m.; Brook, Mc- Mullan, Tilson, Herd, Toseland v. De opstelling der verschillende linies noem den we van links naar rechts. Thans terug naar de competitie. Het feit, dat Arsenal definitief het kampioen schap zou behalen, had een record menigte naar Stamford Bridge gelokt. De Bobbys kwamen gewoonweg handen te kort om tusschen een onafzienbare menschenzee het verkeer zoo goed en zoo kwaad mogelijk gaande te houden. Niet minder dan 74161 betalende toeschouwers per sten zich door de tourniquets. Dat bij'zulk een drukte het Roode Kruis herhaaldelijk te hulp moest schieten, is alleszins denkelijk, doch ernstige ongelukken zijn er niet gebeurd. Af en toe raakte de menigte in vervoering over de wijze, waarop het ontwaakte Chelsea vocht tegen een overmacht van technisch voet bal uit de Arsenal-Hoogeschool. Toch ging 't Arsenal niet bepaald naar den vleeze, want O' Dowd en Gibson hadden waarlijk hun schitte rendsten vorm. Maar hoe zij ook streden, moes ten zij na twintig minuten capituleeren, toen David Jack met een pracht van een volley de score inleidde. Toch speelde de Chelsea-achter- hoede zichtbaar nerveus, want Craig kreeg 't op een bepaald oogenblik zoo benauwd, dat zijn bedoeling zacht op z'n keeper terugspelen een formidabele trap werd, die den paal milli meterde. 'tWerd uitstel van executie, want den hoekschop kopte Jack naar Bastin, die onbe rispelijk den bal in het Chelsea-doel joeg. Door een misverstand in de Chelsea-achterhoede scoorde Bastin opnieuw, terwijl kort voor het eindsignaal Gallacher den stand op 31 bracht. Intusschen zit Chelsea, ondanks haar goeden vorm, weer leelijk in het hoekje, waar de klap pen vallen. De staartgroep ziet er momenteel als volgt uit: Chelsea 40 13 6 21 32ptn. 58—Tl Wolverhampt. W. 40 12 8 20 32 74 92 Bolton W. 40 11 9 20 31 7390 Leicester 40 9 13 18 31 6587 Blackpool 40 13 4 23 30 6582 Chelsea heeft, zooals uit het bovenstaande blijkt thans nog twee matches voor de boeg: hun uit-wedstrijd zal vermoedelijk wel de vol gende week Maandag of Dinsdag worden vast gesteld tegen Manchester City, dat a.s. Zater dag, zooals bekend is, de beker-finale speelt Met een mogelijke reactie na den Cup-match staan Chelsea's papieren in Manchester niet kwaad genoteerd. Het programma besluiten de Londenaars met een ontmoeting tegen Sun derland op Stamford Bridge. In ieder geval staan voor de clube in de ge vaarlijke zóne nog een bange veertien dagen te wachten. Een dikke 40.000 menschen waren op White Hart Lane, waar de Spurs den strijd aanbon den tegen Fulham, nummertje drie van de ranglijst, die haar uiterste best doet om de Spurs nog van de tweede plaats te verdringen. De Fulham-pogingen slaagden niet, 'twerd een draw 0—0 doch hiermede was de Tot- tenham-club evenmin gebaat. Hoewel nog niet definitief, mogen we intusschen vrij stellig aan nemen, dat én Stoke City èn Tottenham Hot spur het volgend seizoen de eerste divisie meer deren luister zullen bijzetten. Ook de Hammers, die in benauwdheid verkeerden, maakten een krommen sprong, of juist een rechten, zooals u wilt. Want ze klopten tot iedere verrassing Manchester United op eigen grond met —1. Dit zal hun een pak van hun hart geweest zijn, ofschoon zij de beide resteerende wedstrij den nog op hun tellen moeten passen. Doch daar achten we Vic Watson wel toe in staat! een bezoeker van buiten de stad, was opspo ring toch zeer moeilijk en ook vruchteloos. Dinsdagmiddag kwam echter weer een vreem deling om de Oudheidkamer te bezichtingen. De pachter herkende in hem den persoon tegen wien hij vorig jaar verdenking koesterde. Hij liet den man rustig alleen naar boven gaan, maar waarschuwde direct den burgemeester. Toen de man naar beneden kwam, werd onder toezicht van den burgemeester zijn kleeding onderzocht. Niettegenstaande hij ontkende iets ontvreemd te hebben, bleek al spoedig dat hij eenige kettinkjes en andere voorwerpen in zijn ondergoed verborgen had. Hij werd in voor- ioopig arrest gesteld om nader verhoord te worden. Daar plotseling een schoorsteen, waaraan zij werkten, afbrokkelden, zijn Maandag te Heus- den, twee schoorsteenvegers van een acht meter hoog dak naar beneden gestort. Een van hen, D., was zeer zwaar verwond. In zorgwekken- den toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn kameraad, P., die boven op hem was ge vallen, kon na verbonden te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. Door onbekende oorzaak is Dinsdag brand uitgebroken in een oud gebouw aan de Voor baan no. 35, te Huizen (N.H.). In dit gebouw wonen drie gezinnen. Een groot deel van den inboedel kon nog in veiligheid worden gebracht. De brandweer bepaalde zich voorloopig met het nathouden der belendende perceelen, met goed resultaat. Het oude gebouw ging geheel in vlammen op. Toen bleek, dat niets meer te redden viel, haalde de brandweer de muren omver. Verze kering dekt de schade. In de grensgemeente Alsdorf bij Kerkrade is een Limburgsch communist gearresteerd, die koeriersdiensten verricht tusschen Holland en Duitschland. Hij is naar de gevangenis te Aken overgebracht. Dinsdagmiddag te ongeveer half vijf, had de timmermansknecht Th. V., bij den houthandel der firma Bauwmeester te Delden. het ongeluk met zijn hand in de zaagmachine te geraken op een dusdanige ernstige wijze, dat de geheele nand in de lengte werd geraakt. Dr. H. C. M. Bloemen verleende heelkundige hulp en achtte overbrenging naar het R. K. ziekenhuis noodzakelijk voor een operatieve behandeling. Voor de Rechtbank te Maastricht stonden Dinsdag terecht de gedetineerden R. L. en S. N. Eerstgenoemde had de ouderliike woning te Maastricht verlaten en maakte, na eenigen tijd te hébben omgezworven kennis met S. N. waarna beiden besloten bij de ouders van R. L. in te breken. In verband met dit delict eischte het O. M. tegen beide verdachten respectieve lijk zes en vier maanden gevangenisstraf. SEMARANG, 25 Aprü (Aneta) Gisteravond vloog broeiende ampas in het ketelhuis van de suikerfabriek Kaliwoengoo, gelegen in de afdee ling Kondal, toebehoorende aan de Cultuur Mij. Kaliwoengoo Plantaran, in brand. De brandspuit van de fabriek localiseerde het vuur, waarna de Semarangsche brandweer den vuurhaard doofde. De schade bleef beperkt tot het dak van het ketelhuis. Een Anti-Revolutionnair verkiezingsblaadje wiesch de ooren van de socialisten over hun dubbelhartigheid inzake de muiterij- affaire. In een ander pamflet kwam de S. D, A. P. nu haar haren terughalen. Dat probéérde zij tenminste, maar wanneer wij de uiteenzetting over waarheid en leugen van die zijde onder oogen zien, blijkt allerminst de beschuldiging van dubbelhartigheid weerlegd. Het socialistische Partijbestuur verklaart eerst, dat de roode Marine-bonden, volgens het voor loopig onderzoek niets met de muiterij te maken hebben gehad. Een halve waarheid. Het voor loopig onderzoek immers strekte zich alleen uit tot de directe oorzaken der muiterij en daar hebben inderdaad veronderstel, dat het anders was! de Marine-bonden geen opdracht voor gegeven. Indirect zijn de roode Marine-bonden echter wel degelijk schuldig aan de muiterij, omdat zij door vergiftiging van de geesten hun leden er toe voorbereid hebben. Bijzonder onoprecht wordt het socialistische blaadje, wanneer het de verw'antschap van de S. D. A. P. met de roode Marine-bonden eenigs- zins loochent: die verwantschap toch is zóó in nig, dat „Het Volk", vlak na de muiterij uit riep: de Marine is rooder op de graat dan eenige andere instelling en het hart van den marjnier slaat een hooger toerenaantal, wanneer de In ternationale wordt gezongen. In de demonstratie tegen de regeering in Sep tember van verleden jaar, waaraan alleen S. D. A. P.-ers en N. V. V.-ers mochten deelnemen, liepen dan ook de vrouwen van de mariniers, die zelf geen verlof hadden kunnen krijgen, mee te betoogen. Huichelachtig is het pamflet ook in zijn voor stelling van zaken over de afkeuring van de muiterij door de S. D. A. P. Die afkeuring is namelijk wel heel voorzichtig door den heer Albarda uitgesproken, maar daar tegenover staat zóó'n massale instemming van roode pers en dito kopstukken, dat het niet moeilijk is, te constateeren, hoe de werkelijke meening van onze socialisten over het Indisch misdrijf was. Het is niet ondienstig, er thans nog even aan te herinneren, waarom professor Goudriaan werd voorgedragen voor royement als lid door de afdeeling Eindhoven van de S. D. A. P. Deze had in de „Groene Amsterdammer" geschreven: „In de tragedie van „De Zeven Provinciën" is de houding van het Tweede Kamer-lid Ir. Cramer en van de redactie van „Het Volk" een der droevigste tafereelen. En dit uit den band springen van enkele op zichzelf staande personen van het tweede en derde plan is nog niet eens het ergste. Veel erger is de houding van den voorzitter der S. D. A. P., die in zijn radiorede over „De Zeven Provinciën-krant", welke werd verboden, en de acht tot elf provinciënknanten, welke nog komen konden, het onwaardige spel der verbo den blaadjes lustig heeft meegespeeld. Het ergste is het feit, dat noch hij, noch de voorzitter der TWeede Kamer-fractie duidelijk en hard heeft uitgesproken, dat de S. D. A. P. de muiterij onvoorwaardelijk afkeurt. Neen! Wij laten ons wat de treurige houding der S. D. A. P. inzake de muiterij be treft door de roode heeren niets wijs maken. Wij houden hen aan hun houding! BANDJAR, 25 April (Aneta). Een tramtrein van de lijn Bandjar—Parigi greep op een on- bewaakten overweg een autobus. Een persoon werd gedood en vijf personen werden gewond. Door de Staatsspoor en de politie wordt een onderzoek ingesteld. Doordat verschillende spelers verhinderd zijn, is het voorloopig Bondselftal, dat heden om 3 uur op het Sparta-terrein tegen Admira zal spelen, als "volgt samengesteld: Doel: De Korver (DFC). Achter: Weber (ADO), Van Run (PSV). Middenlinie: Pelikaan (Longa), Andriessen (Ajax), Graafland (HBS). Voorhoede: Wels (Unitas), Blomvliet (Ajax), v. d. Broek (PSV), Bonsema (Velocitas), Mul ders (Ajax). Gistermiddag woedde op het landgoed „De Hooge Veluwe", gelegen onder Hoenderloo (ge meente Apeldoorn) een boschbrand, die 5 H.A. heide en berkenhout verslond. De brandweren uit Apeldoorn, Beekbergen, Eendracht en Ugchelen verrichtten het blus- schingswerk. Het ontstaan van den brand wordt geweten aan kwaadwilligheid. Te Z aamslag is aan de gevolgen van bloed vergiftiging overleden de voorman B„ die on langs met een vinger onder een vrachtauto werd beklemd. De .Kwartel" is op de thuisreis in Medan aangekomen. Naar wij vernemen, zal de filmster Ramon Novarro tijdens zijn reis in Europa ook ons land bezoeken en hier liedjes of aria's zingen. UTRECHT, 26 April. Geslaagd de dames T. Speering te Dordrecht; A. H. v. Brommen te Nijmegen en W. H. Buhrs te Oosterbeek. LEIDEN. Cand.-ex. wis- en natuurk., letter F: de heer E. J. Arlman en mej. J. C. Jacobs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5