De Katholieken en de Joden Beroeps-opruiers Onze omroep naar Indië De hoofdstad lokt RADIO-PROGRAMMA, iTAKTIEK DER R00DEN DE BURGER-AMBTENAAR BIJ DEFENSIE WOENSDAG 26 APRIL Donderdag 27April 1933 Toeleg echter mislukt Een nauwkeurige om lijning Practische uitvinding Afscheidsrede J. Meijer Ranneft Brand in een fabriek Hevige boschbrand Aantal voorwaarden gesteld Na de Oranje-feesten De „Aufwertungs" zaak Alzijdig programma Beri-beri op Onrust Het drama te Putbroek VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De woorden van den katholieken Gedeputeerde mr. Bomans verdraaid Schrijven Minister Deckera aan commandanten en hoofden van land- en zeemacht Reddingsapparaat voor onderzee bemanning PATER Dr. BENDER O.P. Benoemd tot professor aan het Angelicum te Rome Verderfelijk voor het land en voor het vertegenwoordigend stelsel Aanzienlijke schade bij de N.V. Gebr. van Beurden te Tilburg Aan de Limburgsch-Duitsche grens NA EEN WOORDENWISSELING Met het mes beslecht NIEUWE SPOORBRUG TE ZALTBOMMEL Een gedeelte van den middelsten boog geplaatst Door een auto gedood Leider van de ingestelde Indië- programma-commissie thans benoemd Koninklijke onderscheidingen Notaris M. in cassatie WORDT MEN NOOIT WIJZER? De traditioneele „buitenman" beroofd DRANK DE SCHULDIGE Ernstige steekpartij te Kerkrade Het vraagteeken Grootsche plannen voor de Amsterdamsche Week 1933 VROUW TE WATER GEDUWD Echtgenoot staat terecht WILLEM VAN ORANJE Herdenking in het Gooi Gesubsidieerde werkloozenkassen Bezorgdheid van mevrouw De Vries-Bruins GEEN RUBBERFABRIEK TE ROERMOND De directie ziet van vestiging af Achtduizend gulden schadever goeding geëischt HUIZEN, 1875 M. 8 uur Morgencon cert KRO 10 uur NCRV Gramofoonmuz. 10.15 Morgendienst door ds. P, J. de Bruin 10.45 Gramofoonmuziek KRO 11 uur Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L H. Fer- quin 12 uur Pol.ber. 12.15 KRO-or- kest o.l.v. Joh. Gerritsen, afgewisseld door gramafoonmuziek NCRV 2 uur Fraaie handwerken door mej. G. Abljj 3 uur Vrouwenhalfuurtje door dr. O. Norel 3.30 Zenndeverzorging 4 uur Bijbellezing door dr A Altena 5 uur Orgelspel 5.45 H. J. Stelnvoort „Een kluwenbak" 6.15 Ned. monumenten. J. Lens 6.45 Knippen en storversleren 7.30 Weekoverzicht door C. Acraye 7.30 Politleber. 7.45 Enkrateia- kwartiertje. Ds. D. van Krevelen: „Een stoo- tige os" 8 uur Oranje Oratorium „Met God en Oranje" in de Hooglandsche kerk te Leiden 10.45 Vaz Dias, daarna gramo foonmuziek. HILVERSUM, 296 M. 8 uur Gramofoon muziek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Solstenconjcert. Edith Walden, zang, Chrid Veelo, piano 11 uur Knippen van kinderkleeding, door mevr. Ida de Leeuw van Rees 11.30 Voort zetting solistenconcert 12 uur Gramo foonmuziek 12.30 Orgelconcert door Pierre Palla op het standaard orgel in het Kurhaus te Scheveningen. Arnold Stanows- ky, zang, Boris Lensky, viool 2 uur Cau serie door J. K. Budde over waterplanten 2.30 Rustpoos 2.45 Gramofoonmuziek 3 uur Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 3.45 Gramofoonmuziek 4 uur mevr. Ant. v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Pianorecital door deren door Ant. v. Dijk 5.30 Dmroep- Elsa Wolters 5 uur Verhalen voor kin orkest o.l.v. Nico Treep 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7 uur Omroeporkest 7.30 Engelsch voor gevorderden door Fred Fry 8 uur Vaz Dias 8.05 Burg. de Vlugt „Een opwekking voor de collecte van het Nat. Crisis-comité. 8.15 Operette concert 0.1.v. Nico Treep, m.m.v. Betty van der BpschSchmidt, sopraan en Henk Viskll, tenor 9.30 Concertgebouw orkest o.l.v. dr. W. Mengelberg. Prof. Karl Flesch, viool, Brahmsfeest 10.30 Gramofoonmuziek 11.10 Aansluiting met cabaret dancing „Ta- baris" Den Haag Willy Lewis en zijn band. 12 uur Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R., o. L v. P'. Leemans 12.30 Gramofoonmuziek 4.20 Populair concert door het radio-orkest 01.v. Karei Walpot 5.35 Gramofoonmuz. 7.20 Concert door een omroepsymphonie- orkest o.l.v. Arthur Meulemans 3.20 Po- Êulair concert door het Radio-orkest o.l.v. ;arel Walpot 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest o.l.v. Max Skalka 2.40 orkest van 7.30 Omroep-symphonieorkest o.l.v. Hans restaurant „Wivex" o.l.v. Teddy Petersen Weisbach 10.10 Dansmuziek. BERLIN, 419 M. 3.50 Populair concert 7.30 Populair concert 8.50 Johannes Brahms luisterspel. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 1.30 Idem 9.50 Dansmuziek door het Noragkamerorkest o.l.v. Gerhard Massz. KÖNIGWÜSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 7.20 Concert door het omroeporkest 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o.l.v. Wolf 7.25 Concert o.l.v. Wolf 8 uur „Jobsiade", luisterspel 950 Populaire en dansmuziek o.l.v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 Orgelcon cert 12.05 Concert 12.50 Concert 3.25 Concert 4.05 Concert 8.55 Con cert door het B.B.C.-orkest o.l.v. Clark 10'05 B.B.C.-dansorkest. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. mofoonmuziek. 7.50 Gra- PARIJS (RADIO), 1724 M. 7.05 Gra- raofoonmu.-Titk 11.50 Concert door het omroeporkest 7.50 Concert door het om roeporkest o.l.v. Eugen Bigot. MILLAN, 331 M. 4.30 Orkestconcert 7.05 Gramofoonmuziek 8.20 Inleiding tot de opera van Mase uit het Scala Theater. ROME, 441 M. 4.50 Vocaal en instru mentaal concert 6.40 Gramofoonmuziek 7.35 idem 8.05 Concert o.l.v. Fritz Rheiner. WEENEN, 517 M. 4.05 Populair con cert door de Karl Hauptkapel 6.55 Con cert 8.55 Balletmuziek 9.25 Concert. WARSCHAU, 1411 M. 5.45 Dansmuziek 7.20 Populair concert door het omroep orkest o.l.v. St. Nawrot 9.35 Gramofoon muziek 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTEE, 460 M. 7.20 Oude muziek 9 uur Concert door het omroep orkest. r Met de klaarblijkelijke bedoeling de Joodsche bevolking van Amsterdam tegen den heer Mr. Bomans en de R.K. Staatspartij op te hitsen (want waarom liet „Het Volk" dit schandelijk stukje alleen in de Amsterdamsche Editie af drukken?) ging de redactie van het socialistisch orgaan in het Maandagochtendblad tekeer tegen wat het katholieke lid van Ged. Staten van Noordholland op een kiezersvergadering te Hilversum zou hebben gezegd over de machts positie der Joden. Zij geeft daarvan terwille van verkiezingswinst een geheel verdraaide voorstel ling en haar conlusie is duidelijk: door de katho lieken wordt anti-semitisme gekweekt. „Het Volk" slaagt er wonderwel in dien in druk bij haar lezers te vestigen, want wij heb ben de bewijzen onder onze oogen, dat nuchter- denkende leden van de Amsterdamsche Joodsche bevolking door het stukje in „Het Volk" van het door den heer Bomans gesprokene een vol komen onjuiste opvatting hebben gekregen; zij „protesteeren" tegen de uitlatingen van den heer Bomans. De toeleg van „Het Volk", die blijkbaar lukt om twee belangrijke deelen van onze Nederlandsche bevolking tegen elkaar op te zetten, is dan ook weinig minder misdadig. Bn daar protesteeren wij tegen! Dat de heer Bomans allerminst kwade bedoe lingen tegen het Jodendom heeft en dat ook niemand dit venijn uit zijn woorden behoeft te zuigen, bewijst de volgende brief, dien de heer Ed. Gerzon, lid der Firma Gebr. Gerzon, mode magazijnen N.V. te Amsterdam, een der meest vooraanstaande en meest intellectueele Israë lieten van Nederland, aan den heer Bomans gistermorgen schreef, met volkomen vrijheid puiks desgewenscht te publiceeren. Weled. Gestr. Heer, schrijft hij. In „Het Volk" van hedenmorgen lees ik, dat u zich op een verkiezingsvergadering hebt uitgelaten over de samenstelling van het dagelijksch bestuur van Amsterdam op een wijze, die „absoluut juist is en mijn volle instemming heeft," maar niet alleen van mij maar van een groot aantal anderen, en ik durf wel te beweren van de overgroote meerderheid van mijn geloofsgenooten. „Het Volk" beklaagt zich daarover, maar dat komt, omdat deze courant mede oorzaak is van deze ongelukkige samenstelling. Toen de vorige week mr. Kropman bij mij was, om over de samenstelling van een stedelijke commissie te spreken en daarvoor mijn medewerking vroeg, verzocht ik hem de lijst van medewerkers zóó te veranderen, dat proportioneel werd deelgenomen aan het werk. Maar nu komt het tragische: 5 Joden van het Dag. Bestuur, die u noemt, zijn voor ons geen Joden meer in de ware beteékenis; daarvan is slechts één Jood lid van onze Gemeente; 4 zijn, door gemengde huwelijken, afvallig en geen lid. Van dit soort Joden hébben wij den meesten last, omdat ze door hen, die daaruit munt slaan, tot de onzen worden gerekend, zonder dat wij er iets aan hebben. Hooggeachte Heer, ik sta volkomen op Uw standpunt; er moet meer bescheidenheid be tracht worden, al behoeft men nu niet met het goudschaaltje te wikken en te wegen. Ik geef u recht, zoo u dit wenscht van deze mededeeling gebruik te maken waar u jSrt wilt. Hoogachtend, (get.) ED. GERZON Uit dezen brief blijkt, dat de door den heer Bomans geuite denkbeelden door het goede deel der Joodsche bevolking volkomen Juist begre pen zijn, maar wij mogen dan ook vastleggen op welk een geraffineerde manier de roode redactie haat en tweedracht tracht te zaaien. Is een mogelijke luttele verkiezingswinst een zoo ge vaarlijk experiment waard? Neen, duizendmaal neen. Wat „Het Volk" doet is schandelijk! Hieronder laten wij voor de twijfelaars nog feven volgen wat de heer Bomans precies bedoelt. Het is ontleend aan een artikel, dat hij schreef in ,De Maasbode" van 30 Maart jl: Men meet dus met twee maten. Wij wil len dit door een voorbeeld verduidelijken, ook om den Joden, in hun eigen belang, een raad te geven, die bij opvolging, hen kan vrijwaren van een reactie, ook in Neder land: Stel, Amsteidam was nooit voor een vijl de, maar slechts voor een tiende Katholiek. Door welke partij constellatie dan ook, maar het feit was er, dat van de zes wet houders er vier Katholiek waren. Wij heb ben dus de meerderheid in het College van B. en W. Nu treedt een gemeente-secretaris af, een Jood (een vijfde der bevolking). Het College stelt als opvolger voor een bekwaam man, natuurlijk, maar al weder een Katho- Het Tweede Kamerlid mevrouw De Vnes Bruins heeft aan de Ministers van Defensie en yan Koloniën de volgende vragen gesteld: Is het den Ministers bekend, dat onder de personen, die gearresteerd zijn tengevolge van de ongeregeldheden bij de marine in Ned.-In- dië, voor zoover zij verblijf houden op het eiland Onrust, vrij veel beri-beri voorkomt? Kunnen de Ministers meedeelen hoeveel per sonen door deze ziekte zijn getroffen en of er Sterfgevallen zijn voorgekomen? Is het juist, dat de ziekte niet is voorgeko men onder de personen, die voor de bewaking zijn aangesteld, maar uitsluitend onder de ge arresteerden? Achten de Ministers het niet zeer bedenke lijk, dat onder deze van te voren goed gevoede jonge schepelingen, die op 16 Febr. op Onrust werden ontscheept, reeds na een verblijf van 4 6 weken in ernstige mate deze gevaarlijke ziekte, waarvan de oorzaak uitsluitend moet worden gezocht in de samenstelling van het yoedsel, kon voorkomen? Zijn de Ministers bereid mee te deelen, wie üe samenstelling van het voedsel van de ge- yangenen heeft voorgeschreven? Willen de Ministers mededeelen of en zoo ja In welke mate, deze ziekte ook is voorgekomen onder de arrestanten op Madoera? Zijn de Ministers bereid het rapport, opge maakt door de militaire geneeskundigen ge- neraal-majoor De Vrieze en kolonel Elshout, welke autoriteiten volgens berichten uit Indië, deze zaak hebben onderzocht, aan de Kamer over te leggen?. ,^.^.,1 liek. Er zijn menschen, die beweren, dat dit te ver gaat, dat dit niet te pas komt. Ik ben Katholiek, ik ga zoo ver nietjmaar ik vind toch datgene wat mijn Amsterdam sche geloofsgenooten uithalen, zéér onvoor zichtig. Dit moet prikkelen. Dit wekt ver bazing. Het komt mij voor, dat de Katho lieken, een tiende der Amsterdamsche be volking (in ons voorbeeld) tevreden kon den zijn met de meerderheid in het be stuurscollege, en dat de voorname bijzitter, de secretaris, nu best eens geen Katholiek had behoeven te zijn. Ga ik te ver in deze beoordeeling van het geval, slechts in hypothetisch voorbeeld? Maar waarom protesteeren dan de bladen reeds als er sprake is van een nieuwen Commissaris der Koningin, een derden Ka tholiek, in een' gewest dat sterk Katholiek is, zij het niet in meerderheid? Waarom vindt men Katholieke burgemeesters in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem onbestaanbaar, ofschoon de bevolkingen daar sterke Katholieke vertegenwoordigingen opleveren, ja soms de sterkste partij, bijna steeds de sterkste partij onder de „burger lijke" partijen? Men meet met twee maten. De Minister van Defensie heeft het volgend schrijven gezonden aan alle commandanten en hoofden van diensten aan land- en zee macht: „Mij is gebleken, dat sommige autoriteiten zich de vraag hebben gesteld, of ten aanzien van burgerlijke ambtenaren, verbonden aan diensten, die onder het Departement van Defensie behooren, ter zake van het steunen van vereenigingen op sociaal-democratischen grondslag hetzelfde geldt als voor de militaire ambtenaren. Het antwoord op deze vraag luidt ontkennend. Den militairen ambtenaren is het rechtstreeks of zijdeling steun bieden aan evenbedoelde organisaties verboden. Hij mag dus geen lid zijn van eenige organisatie op sociaal-democrati schen grondslag, geen abonné zijn op eenig blad der S. D. A. P. De burger-ambtenaar, werkzaam onder het Departement van Defensie, kan geen lid van S. D. A. P. zijn en evenmin als ambtenaar georganiseerd in een bond, die als sociaal-demo cratisch beschouwd moeten - worden. Hieronder vallen b.v. de bij het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen (N. V. V.) aangesloten bonden van ambtenaren en overheidspersoneel. Natuurlijk moet hij zich onthouden van propa ganda in militaire gebouwen enz. en mag hij daarbinnen geen geschriften brengen, die voor den militair verboden zijn. Onnoodig te zeggen, dat het hierboven ten aanzien van de S. D. A. P. medegedeelde ook geldt voor de O. S. P„ de Communistische Partij en dergelijke." De Minister van Defensie, (w.g.) L. N. DECKERS. De oud-torpedist van de marine, de heer A. Stam te Bergen, heeft een reddingsapparaat voor de bemanning van onderzeebooten uitge dacht, dat door den machine-constructeur W. F. E. Heimann, zoodanig is geconstrueerd, dat het practisch bruikbaar is. Daarop is van den Ned. Octrooiraad octrooi verkregen, terwijl voor verschillende landen octrooi is aangevraagd. Het apparaat, aldus meldt „De Telegraaf", dat hoofdzakelijk is uitgedacht om te voorko men, dat de bemanning van gezonken onder zeebooten den verstikkingsdood sterven, kan ook op oorlogsschepen en mail- en vrachtboo ten worden aangebracht en is zoo geconstrueerd, dat het verdrinken van de bemanning, zelfs bij den hevigsten storm, uitgesloten geacht kan worden. Ook bij het in brand raken van sche pen kan het als reddingsmiddel uitstekend wor den gebruikt. Inwendig biedt het toestel, dat een 5000 K.G. weegt, ruimte voor 12 personen, die daarin staande plaats kunnen nemen. Wanneer de bemanning in een dergelijk toestel heeft plaats genomen (het toestel is gemakkelijk zoo te con- strueeren, dat daarin ook meer personen kun nen staan) kan een man docr een lichte hand beweging een ontladingsinrichting van saam- geperste lucht, die een spanning heeft van 52 atmosfeer, in werking stellen, waardoor het reddingstoestel, dat in het schip is ingebouwd, los komt en met een snelheid van 40 M. in de twee minuten, in vertikale richting stijgt, tot dat het aan de oppervlakte blijft drijven. Boven op het toestel brandt een lamp, waarmede met morse-teekens S. O. S.-seinen kunnen worden gegeven. Men heeft tot Prinses Juliana het ver zoek gericht het toestel op haar verjaardag met haar naam te doopen. Het ligt in het voorne men van de uitvinders om het apparaat aan den Nederlandschen staat aan te bieden. Naar men ons bericht is pater dr. L. Bender O.P. door den Hoogeerw. Generaal der Domi nicaner-Orde benoemd tot professor in de ju ridische faculteit van het Angelicum te Rome. In October zal pater Bender zich naar Rome begeven teneinde zijn ambt te aanvaarden. Tot zijn opvolger in het Albertinum te Nij megen is benoemd pater lector Angelus Vis- mans O.P. In zjjn afscheidsrede voor het College van Gedelegeerden behandelde de heer Meijer Ranneft o. m. de Staten-Generaal. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Gebr. van Beurden, wol len dekens en stoffenfabrieken aan de Kui perstraat te Tilburg. De brand is ontstaan in het oude achtergedeelte van den linkervleugel en liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. De brandweer tastte het vuur met veel ma teriaal aan en wist den brand tot staan te brengen bij den scheidingsmuur, waar het nieuwe gedeelte van de fabriek begint. Het oude gedeelte, waarin zich een appretuur-in- richting, een stalenkamer en een droogkamer bevonden, brandde geheel uit. Het nieuwe ge deelte bleef behouden. De schade is zeer aan zienlijk, maar kan nog niet worden vastge steld. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur brak brand uit in de Leutherbosschen op Duitsch gebied in de onmiddellijke nabijheid van Venlo. Door den hevigen wind aangewakkerd woedde de brand weldra over een oppervlakte van ruim 100 HA. Onmiddellijk werden toen de militairen uit het garnizoen, de gemeentepolitie, de brand weer en marechaussee en een groot aantal ge meente-arbeiders uit Venlo gerequireerd. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat ook de bosschen, toebehoorende aan de gemeente Venlo, gevaar liepen door het vuur aangetast te worden, hetgeen echter na veel moeite voor komen kon worden. Tegen twee uur was men het vuur eindelijk meester. Meer dan 100 HA. bosch en heide gingen in de vlammen verlo ren. Het verbrande is voor het grootste gedeelte eigendom der gemeente Leuth. Aan het blusschingswerk van den enormen bosch- en heidebrand aan de Limburgsch- Duitsche grens, nabij Venlo, welke brand, na dat men hem reeds meester meende te zijn, weer opnieuw uitgebroken was, hebben in den loop van den middag nog ruim 200 militairen van het vijfde regiment infanterie te Venlo deelgenomen. De groote hitte maakte het on mogelijk langer dan eenige minuten aan één stuk actief aan het blusschingswerk deel te nemen. Velen liepen lichte brandworden op. De grenswinkel „Ingeveld". op Venlosche grondgebied, liep groot gevaar door het vuur te worden vernield- Tot dezen winkel behoo- rende perceelen bosch- en heidegrond hadden reeds vlam gevat. Met vereende krachten werden tegenvuren aangelegd en tenslotte is men er in geslaagd het pand te behouden. Tegen den avond keer den de militairen weer naar Venlo terug. Dinsdag heeft de maréchaussee te Amstelveen in samenwerking met de gemeentepolitie uit Wilnis, in laatstgenoemde gemeente gearres teerd en naar Amsterdam overgebracht den ar beider W. H., woonachtig te Wilnis. W. H. had in den avond van Zondag j.l. iemand uit Bovenkerk op den openbaren weg te Amstelveen een zevental messteken toege bracht, nadat hieraan was voorafgegaan een kleine woordenwisseling en een aanrijding met da fiets. Verdachte heeft nog niet bekend de daad ge pleegd te hebben. Een zijner broers, die bij het misdrijf aanwezig was, heeft echter een ver haal omtrent het gebeurde verteld. Dinsdagmorgen is met goed gevolg de Wes telijke helft van den middelsten boog voor de nieuwe spoorbrug te Zaltbommel geplaatst. De zeer lage waterstand vormde een ernstige hin dernis voor een vlotte afwerking. Met behulp van de drijvende kranen „Colossus II" en „De Adelaar", beide van Van der Tak uit Rotter dam, is het werk toch nog vlot verloopen. Wel zag men zich gedwongen te wachten tot des morgens zes uur, toen de rivier haar hoogsten stand had bereikt. Donderdag zal vermoedelijk het tweede ge deelte geplaatst worden. Dinsdag is de vierjarige Tjitske Hoekstra te Ysbrechtum door een auto, die een patiënt van het sanatorium Appelsga naar Wieringen ver voerde, aangereden en gedood. Bij ministerieele beslissing zijn benoemd tot leden van de ingestelde Indië-programma- commissie de heeren: H. v. Boeijen, voorzitter van den radioraad, tevens voorzitter; prof. dr. J. Schmutzer, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en lid van den radioraad; A. J. W. van Anrooy te Amsterdam, oud hoofdinspecteur, hoofd van den dienst van scheepvaart in Nederlandsch-Indië en oud voorzitter van den Bataviaanschen Kunst kring; O. M. Goedhart te 's Gravenhage, oud-gou verneur van Atjeh en onderhoorigheden; H. Salomonson te 's Gravenhage, directeur van het persbureau Aneta; A. B. ten Berge te Haarlem, oud-lid van den Volksraad; J. E. Stokvis te 's Gravenhage, oud-lid van den volksraad; ds. F. Kleijn te Scheveningen, remonstrantsch predikant; tot secretaris: E. P. Weber, secretaris van den radioraad. De commissie zal t.z.t. nog worden uitgebreid met een door de Nederlandsche Christelijke Radiovereeniging voor te dragen candidaat. De verder ten aanzien van den omroep naar Indië gestelde voorwaarden bepalen o.a., dat het programma moet bevatten mededeelingen van woord-, toon- of beeldinhoud van ont- spannenden, leerzamen en nuttigen aard; uit gesloten zijn uitzendingen in strijd met de vei ligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, alsmede politieke uitzendingen en uitzendingen van propagandistischen aard op het gebied van den godsdienst. De omroeporganisaties moeten 10 dagen voor de uitzending het Indië-programma aan den secretaris der commissie toezenden in eendoor de commissie vast te stellen aantal exempla ren. Indien het programma of een deel daar van niet wordt toegelaten, moet de betrokken omroeporganisatie binnen 5 dagen een ander programma of aanvulling inzenden. Wordt ook dit afgekeurd, dan wordt door de Indië-pro- gramma-commissie bepaald, op welke wijze in de uitzending zal worden voorzien. Een om roeporganisatie, die van het goedgekeurde pro gramma afwijkt, kan gedurende ten hoogste een jaar van de verzending van het Indië- programma worden uitgesloten. Hiervan staat beroep open op den Minister van Waterstaat, zoolang geen algemeene beroepsinstantie is in gevoerd. De besluiten van de Indië-programma-com- missie worden genomen bij meerderheid van stemmen; bij staking van stemmen besluit de voorzitter. In bijzondere gevallen ter beoordeeling van den voorzitter kan inzake de toelaatbaarheid van een programma de beslissing worden in geroepen van de radio-omroep controle-com missie, welke beslissing bindend is. De commis sie, die uit haar midden een plaatsvervangend voorzitter aanwijst, kan geen besluiten nemen, wanneer niet minstens 5 leden aanwezig zijn. Bevorderd tot groot-officier in Oranje-Nas- sau-Orde jhr. mr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, voorzitter van Uitvoerend Comité voor viering van vierde Eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje en is benoemd tot ridder in Orde Ne derlandschen Leeuw mr. G. L. de Vries Feijens, kantonrechter te Amsterdam, secretaris van dit comité. Notaris Mr. L. M. te Amsterdam die door het Amsterdamsche Gerechtshof wegens valschheid in geschrifte meermalen gepleegd, daarbij gebruikmakende van middelen hem uit hoofde van zijn ambt ten dienste staande, is veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van de geheele preventieve hechtenis, welke eveneens drie maanden be draagt, is van dit arrest in cassatie gegaan bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Een veehandelaar uit Kralingen vermiste Maandagavond, nadat hij een bezoek had ge bracht aan een vrouw te Rotterdam, een por tefeuille met een inhoud van 2150. De 35-jarige vrouw is aangehouden. Een drietal mannen, H. M., H. G. A. en G. C. V. A. had in den nacht van 27 op 28 Februari te Kerkrade J. M. met een mes bewerkt en stond Maandag voor de Arr. Rechtbank te Maastricht ter zake van poging tot doodslag terecht, Verdachten waren er op uit geweest en hadden flink gedronken. Dit was eveneens het geval met J. M. en diens echtgenoote, die, zoo als ter terechtzitting bleek, beiden dronken waren geweest. J. M. had naar zijn vrouw ge slagen en toen verdachten hen tegenkomend dat zagen, grepen zij in, doch wel wat har- handig, want het slachtoffer J. M. kreeg vijf of zes steken in rug en zijde, terwijl de hals slagader bijna geraakt was. M. moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Het O.M. eischte tegen elk der verdachten vier maanden ge vangenisstraf. H. M. werd ter terechtzitting op vrije voeten gesteld. Nieuwsgierigheid prikkelt. Wat nu? We vragen ons graag af wat er komen zal. Het duveltje dat onverwacht uit het doosje springt is al van ouds een kinder ver maak. Wat komt er uit? Nu staan we voor de stembus waar boven uit een reusachtig vraagteeken kronkelt. Wat zit er in? Wat komt er uit? Hoeveel krijgt ieder? Wie krijgt 'n zetel? Er worden heftige debatten over gevoerd. Die stembus is nu nog een geheim. En aldus een symbool in ons leven. Doos van pandora: wat zal ze geven? Er zitten heel wat beloften in! De eene candidaat beloofde dit aan zijn kiezers, de andere ddt. En nummer één van een groote partij komt er ze ker, doch hoevelen na hem? En de kleintjes tusschen de reuzen?Zul len ze nog iets van de grooten afsnoe pen? Het potlood maakt nu berekenin gen. De stembus is 't vraagteeken in ons leven. Hoe zullen we het er afbren gen? Gedurende de „Amsterdamsche Week" zullen talrijke ondernemingen en Gemeente-instel lingen gratis te bezichtigen zijn, terwijl voor andere instellingen belangrijke reducties zul len worden verstrekt. De directie der Nederlandsche Fordfabrieken heeft besloten de officleele opening van de nieuwe Fordfabrieken aan de Hembrug uit te stellen tot de „Amsterdamsche Week". Ter ge legenheid van deze feestelijke opening zal oun. een bloemencorso worden georganiseerd. Op de Gemeentelijke Luchthaven Schiphol zullen verschillende extra attracties plaats vin den. De propaganda-afdeeling van de Kon. Ver- eeniging voor de „Amsterdamsche Week" een speciale excursie ontworpen, welke zal plaats hebben op Donderdag 18 Mei a.s. De Nederlandsche Bond van Toeringcar On dernemers, afdeeling Amsterdam, en eenige reederijen hebben hun volle medewerking toe gezegd. Dank zij deze zullen houders van het door 't Koggeschip uit te geven bonboekjes van een gratis rondrit of rondvaart door de hoofd stad kunnen profiteeren. Aan de lijst van de instellingen, welke tij dens de „Amsterdamsche Week" zullen zijn te bezichtigen, kan thans nog worden toegevoegd het Blinden-instituut van de Plantage Mid-' denlaan. AIs apotheose wordt óp 20 Mei een groote Reclame-Optocht gehouden, waarvoor thans reeds medewerking van talrijke ondernemingen werd toegezegd. Aanvragen voor deelneming dienen gericht te worden aan het kantoor van de V. V. V. 't Koggeschip, de Munt, Munt plein 12. De Werkcommissie heeft verder besloten den folder van de „Amsterdamsche Week" die in een oplage van 40.000 exemplaren gratis zal worden uitgegeven en waarin alle bijzonder heden uitvoerig beschreven zullen worden, eerst na de verkiezingen het daglicht te doen zien, zulks met het oog op het talrijke drukwerk, dat momenteel wordt verspreid. Op 10 Februari van dit jaar veroordeelde de Amsterdamsche rechtbank een 42-jarigen ma gazijnbediende, wonende te Groningen, we gens mishandeling van zijn vrouw, den dood tengevolge hebbende tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De vrouw was op 13 April 1926 na een woor denwisseling met haar man in de Ringvaart terechtgekomen. De man verklaarde haar nog te zijn nagesprongen, doch het was hem niet gelukt haar te redden. Thans stond de man in hooger beroep voor het Hof terecht. Hij had een brief aan den president geschreven, waarin hij verklaarde volkomen onschuldig te zijn. Na het getuigenverhoor was het woord aan den procureur-generaal Mr. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, die de mishandeling met doodelijk gevolg bewezen achtte. Spr. requl* reerde bevestiging van het vonnis der recht bank (anderhalf jaar). Arrest 9 Mei. Prinses Juliana zal Zaterdag a.s. een g®- meenschappelijke Gooische herdenking van Willem van Oranje op de heide, tusschen Bus- sum en Hilversum, bijwonen. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder a® 606.000 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen de week van 3 tot en met 8 April 1933 bedroeg 27, dat is 2 pet. minder dan in de week 20/J Maart. Het gemiddelde werkloosheidspercentage be droeg in het afgeloopen jaar 26. Ter vergelij king volgen hier de gemiddelde percentages va eenige landen in Europa over het Jaar l»"1 Zwitserland 13, Groot-Brittannië en Noora Ierland 19, Zweden 22, België 23, Nederland Noorwegen 30, Denemarken 32, Duitschland Bij 1048 organen der openbare arbeidsbemm- deling stonden op 8 April 1933 in totaal 356.0 werkzoekenden ingeschreven, onder wie mannen. In totaal waren werkloos 327.403 P6* sonen, onder wie 316.414 mannen. Op 25 Maa 1933 bedroeg het totale aantal ingeschrevene bij 1025 organen der openbare arbeidsbeiruda ling 376.987. Hiervan waren werkloos 343 d- personen. Het aantal ingeschrevenen biJ organen der openbare arbeidsbemiddeling derhalve van 25 Maart tot 8 April verminde met 20.943, het aantal werkloozen met 16.559. Met gepaste voorzichtigheid vooropstellend dat de verhouding tusschen Staten-Generaal en Volksraad goed is en daarom door ons, aldus spreker, in vele opzichten wordt gewaardeerd, wilde de heer Meyer Ranneft ópmorken, dat in den laatsten tijd in de Kamer zich meer dan eens pijnlijke tooneelen voordeden door het op treden van een tweetal leden, die, handelend volgens buitenlandsche instructie, zichzelf „be roepsopruiers" noemen, zich principieel ten doel stelden den Staat en het vertegenwoordi gend stelsel te vernielen en bepaalde inciden ten uitlokten. Door hen is openlijk de muiterij toegejuicht en, erger nog, men heeft op een gegeven oogenblik de hooge draagster van de Kroon bij de uitoefening Harar wettelijken plicht vanuit de tot een hinderlaag geworden veilige schuilplaats der onschendbaarheid ge hoond. En dat zonder dat zulks door een mo gelijke of mogelijk te maken straf, b.v. door permanente schorsing, is achterhaald. Hoe men dit in Holland zelf beschouwt, is onze zaak niet, maar wel is onze zaak dat ten slotte de Staten-Generaal ook voor dit deel van het Rijk het hoogste college is en niet alleen door zijn beslissingen maar ook door zijn voorbeeld groote beteekenis heeft voor het land en voor het vertegenwoordigend stelsel. Hier in Ned.-Indië wordt in breeden kring gevoeld dat het proces, waaruit dergelijke symptomen voortvloeien als de zooeven ge noemde incidenten, rondweg verderfelijk is voor het land en voor het vertegenwoordigend stelsel. Spreker geeft als conclusie, dat als de Staten- Generaal in dit deel van het Rijk ook nog hun moreele gezag op peil wil houden maatregelen noodig zijn, die dergehjke vertooningen voort aan volstrekt onmogelijk maken. Het is thans zeker, dat van het plan tot stich ting van een rubberfabriek te Roermond mets zal komen, althans in de Maandagavond gehou den raadsvergadering dier gemeente deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven, waarin de directie van de N.V. Vre- destein Rubberfabriek te Loosduinen verklaar de af te zien van de vestiging eener fabriek te Roermond. De vader der beide gebroeders Kersten, die zooals men weet in de Annadaalsche bosschen zijn doodgeschoten, heeft, naar „De Telegraaf" weet te melden, een eisch tot schadevergoeding bij de Rechtbank te Roermond ingesteld tot een bedrag van 8000 tegen jhr. Van Aeffer- den, burgemeester van Geulle en eigenaar der Annadaalsche bosschen te Echt en tegen den ge wezen jachtopziener. De jachtopziener en zijn zoon werden destijds resp. tot vijftien en zes jaar gevangenisstraf veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6