Prikkeldraad HELDENVEREERING Pijnlijk incident Onze Oost over onze verkiezingen Een familiedrama Vreeselijk drama BARM AT GEARRESTEERD WEINIG BELANGRIJKE VERSCHUIVINGEN Stembus-ongerechtigheden ZATERDAG 29 APRIL1 De rechtbank beslist Rumoer in de K.N.A.C. Het contract gebroken De partij-Veraart Steun in natura Geen aanleiding voor geestdrift Verstandsverbijstering Onze tuinbouw-export Inwijding Historisch Instituut LEEKEPREEKEN De heiligen, die mensch waren als wij, met Op verzoek van de Zwitsersche regeering ter fine van uitlevering De „revolutionnair" mr. dr. Benno Stokvis geweerd Jo Vincent mag in Duitschland niet zingen, omdat zij Neder land sche is HULP AAN DE DUITSCHE BOEREN In Duitschland worden alom cursussen georganiseerd voor de jonge boerenom ze in hun beroep te scholen. Foto genomen tijdens de theorieles Commissie-Lambooy gereed NA DE VERKIEZINGEN Conferentie bij de Koningin De gematigden werden afgeschrikt, de revolutionnair en werden communist Nationale regeering Notarisvrouw verdrinkt haar beide kinderen en slaat de hand aan zichzelf Het verdrag met Duitschland brengt geen verlichting Ook in zuivelkringen niet tevreden CHR.-HIST. KAMERFRACTIE Jhr. mr. D. J. de Geer voorzitter DE 1 MEI-DAG TE ZAANDAM Officieel tot feestdag verklaard HET GOUD VAN DE LUTINE De schatkamer aangeboord Eén doode en twee gewonden bij een amok-partij OUDE MAN AANGEREDEN Eenige uren later overleden SOMBERE VOORUITZICHTEN De toestand van de Kon. Mij. „De Schelde" UIT HET VEENBEDRIJF Staking in twee rayons HET UNILEVER-CONCERN Tegen regeeringsinmenging CRISIS-VARKENSCENTRALE NIET ONTEVREDEN HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND Audiëntie Er zou een vrij volledige wereldgeschiede nis zijn te schrijven, wanneer alle bewij zen van heldenvereering werden samen gebundeld. Immers in meerdere of mindere mate heeft het menschdom zich ten allen tijde aan verafgoding van groote of groot gewaande figuren overgegeven. De nuances in deze veree ring geven de eigenaardigheden van een bepaald tijdsgewricht en ook van een bepaalden land aard aan. Er is ten deze bijv. een zeer groot verschil bij het nu opgroeiende en het vorige jooge geslacht te constateeren. In de jaren vóór den grooten oorlog, toen alles naar inter nationalisme en zooveel mogelijke gelijkheid drong, moest wie succes wilde hebben, zich als dienaar van het publiek en van het alge meen belang voordoen. Er was een sterke nei ging naar nivelleering merkbaar. In den oor log echter is weer de idee van persoonlijken moed, van het zich naar voren dringen van den bekwaamste gegroeid en na het sluiten van den zoogenaamden vrede kwam in het eene land na het andere de roep naar krachtige mannen, naar leiders, naar helden. Het was, alsof het volk te lang zyn natuurlijke zucht naar per soonlijke vereering in had moeten houden. Over al, waar maar gelegenheid was, werd een na tionale held met enthousiasme toegejuicht en de wereld gaat voort met zich heroën te ma ken, waarvoor zij haar bewondering kan uiten. Wie deze volksbehoefte het best begrijpt en er aan weet te voldoen, zit het stevigst in het za del en waarborgt zich het langst de hosanna's der menigte. Dit bewijst b.v. de leider van het fascistisch Italië nu al meer dan tien jaren lang en dezer dagen leverde hij een nieuw ver bluffend staal van zijn talent, toen hij op den nationalen feestdag de geheimzinnige schuttin gen in Rome liet verwijderen, waarachter weken lang koortsachtig was gewerkt en die vier mach tige standbeelden van heldenfiguren voor de nieuwsgierige Romeinen hadden verborgen ge houden. Geef het volk zijn helden weer! Meen niet, dat het op den duur behagen schept in den ïjdelen waan van algeheele gelijkheid. De na tuur herneemt altijd haar onderdrukte rech ten. Zelfs in deze lage landen, bij ons koudbloedig en spreekwoordelijk nuchtere volk, heeft de herdenking van het vierde eeuwfeest van den grondlegger der nationale eenheid een onver wacht enthousiasme losgeslagen. De wijze, waarop Willem de Zwijger ten onzent werd ge huldigd, is tevens een aanwijzing, dat de volks aard is te onderkennen in de manier waarop men zijn helden eert. Het heeft eeuwen geduurd voordat de historie het juiste licht op „den vader des vaderlands" had geworpen. In plaats van een symbool van eenheid was de Zwyge*. honderden jaren lang een teeken van tegenspraak. De Hollander is in tegenstelling met andere volken niet gemak kelijk met het geven van zijn volledige sympa thie. Hij analyseert en critiseert; hij zoekt aan een figuur alle kanten af en heeft een neiging om vooral op de donkere zijden te letten. Dit heeft voor- en nadeelen. Zijn critische geest maakt hem voorzichtig en behoedt hem voor overdrijving en verblindheid. Maar anders zins loopt hij met deze eigenschap gevaar door het verdeelen zijner aandacht aan onderdeelen het groote geheel uit net oog te verliezen. Zoo kunnen eenige eeuwen van meeningsstrijd noo- dig zijn om een waarlijk groote figuur te ont doen- van zijn aanstoot gevende menschelijke zwakheden en van alles, wat zijn persoon in zijn tijd overschaduwde, om hem op verren afstand in het juiste licht te doen zien en waardeeren. Er moge in deze nationale hebbelijkheid iets schuilen wat tot weemoed stemt, de vraag is of deze critische gezindheid met al haar fou ten en gevaren voor miskenning van waarach tige grootheid, niet te verkiezen is boven het andere uiterste, waarby al wat maar zweemt naar uiteriyke meerwaardigheid wordt aange grepen om van iemand een held te maken. Is het niet bijzonder tragisch in de geschiedboe- ken van andere volkeren herhaaldelük figuren te ontdekken, die tydens en na hun dood afwis selend, al naar de een of andere invloedrijke de publieke opinie weet te leiden, met hosan na's wordt begroet of met het „kruisig hem" wordt gesmaad? Wy verkiezen dan nog liever de hypercritiek boven de wufte wisseling van gevoelens. Heilzaam is heldenvereering, wanneer een volk bekwaam is om aanstonds met zuiver en scherp onderscheidingsvermogen in een vooraanstaan de figuur te onderkennen, of het bezit er van ten zegen of ten vloek is. In dat geval heeft de vereering van een waariyk groot man opvoeden de kracht. Immers, wie zyn land en volk ten zegen is, die leeft niet voor zichzelf, niet voor eigen baat, voor roem of eer, maar is een stry- der voor een groot idee. Hy wordt door geen wierook bedwelmd en door geen smaad terneer gedrukt; hy gaat onwankelbaar zyn gang, zyn blik gericht op zijn gestelde doel. Zulk een man of vrouw is een held of heldin in den wa ren zin des woords; en ce vereering van het volk zal de volkskracht ten goede komen. Immers, het bewonderde voorbeeld zal tot navolging, zij het op een afstand en met zwakke schreden, prikkelen. Zulk een voorbeeld is een licht in het leven van een natie. Tot zulke heldenvereering op te wekken, aan te moedigen en op te voeden is van groote be- teekenis. Wie daartoe de kunst verstaat be- wyst zyn landgenooten een weldaad. Het was wel een bijzondere samenloop, dat gelijktydig met de herdenking van het 4de eeuw feest van den stichter onzer nationale eenheid het eeuwgety van een geheel andere vader- landsche figuur werd nerdacht in Sint Lidwi- na van Schiedam. En dit brengt ons er toe om te wyzen op een heldenvereering van een andere soort, waaraan vooral onze tijd meer dan ooit behoefte heeft. De heiligenvereering heeft in de Katholieke kerk steeds een voorname plaats ingenomen en terecht. De christen gemeenschap bestaat nu eenmaal voor het over groote deel uit eenvou dige zielen, voor wie het niet altyd even ge- makkelyk is zich rechtstreeks te wenden tot de Godheid, nog minder om zich in meditatie en contemplatie van Hemelsche dingen te verdie pen. 1 menschelyke hartstochten, fouten en gebreken, zyn dankbare voorbeelden om te zien hoe ge leden en gestreden moet worden en kan wor den teneinde het aardsche leven vruchtbaar te maken voor het eeuwige einddoel. In de over weging van hun deugdbeoefening klimt men gemakkelijk tot den Schepper aller dingen op. Hier is heldenvereering, waaraan men zich spontaan kan overgeven, zonder gevaar door de geschiedenis gelogenstraft te worden. Er is een tijd geweest en de ouderen on der ons zullen zich hem levendig herinneren dat het lezen van heiligenlevens tot de op voeding der jeugd behoorde. Het was de meest gezochte lectuur in het Roomsche gezin. Het moet erkend, dat al deze boeken niet steeds op het gewenschte peil stonden en ófwel door overdryving ófwel door gebrek aan histori- schen zin hun doel voorbij schoten. Dit echter was niet de eenige reden, dat zy langzaam aan van onze boekenplanken verdwenen. De be langstelling van het moderne kind werd op an dere dingen gericht, waarvan wy nu, nadat de glans van het nieuwe verdoofd is, eerlijkheids halve moeten zeggen, dat daar veel onbenul-, ligs en weinig waarlijk verheffends onder was. Laten wy niet zeggen: het kind van tegen woordig wil dit of dat! Zoolang de wereld be staat is de kinderziel kneedbare was in de handen der ouderen. Nu wy weer eens gelegenheid hebben gehad om over de waarde van heldenvereering na te denken, is het tyd om ons te bezinnen op de groote macht van het voorbeeld dier helden en heldinnen, die ons de echte levenskunst in de volle beteekenis van het woord geleerd hebben; een onschatbare factor vooral in de opvoeding van het kind, dat staat aan de poort van het leven en dat zijn weg te rechter of te linker zyde kiezen moet. HOMO SAPIENS wordt verzocht, zijn besluit tot toelating van mr. Stokvis in te trekken. Mr. dr. Benno J. Stokvis zeide, het standpunt van de opposanten al neel weinig „Koninklyk te vinden. Als een advocaat één moordenaar, inbreker of een ander misdrijver voor het ge recht verdedigt, dan wil dat toch evenmin zeg gen, dat hij zelf moordenaar of inbreker zou zijn of daartoe werkelijke neigingen zou ver- toonen. Overigens zijn iemands neigingen, voor zoover zij niet tot uiting zijn gekomen, een kwestie van internen psychischen aard. Spre ker heeft een tienjarige praktijk als advocaat en in dien tijd nog nimmer een reprimande van den Raad van Toezicht op de Orde der advo caten ontvangen. Hy gevoelt zich minder onbe sproken dan zekere leden der K.N.A.C., ook dan een aantal die den titel van jonkheer dragen. Nogmaals verklaart hy geen lid van eenige partij te zijn. Intusschen wil hij geen lid zijn van een club, waarin een mentaliteit blijkt te heerschen als hier in deze vergadering. Daarom bedankt hy voor het lidmaatschap. (De heer Stokvis verlaat de vergadering). Geruimen tijd wordt daarna nog gedebat teerd over de houding, welke de vergadering thans heeft aan te nemen, en over de vraag of de heer Stokvis al of niet reeds lid was ge worden. Tenslotte werd bij acclamatie de volgende motie aangenomen: „De vergadering, gehoord de bewoordingen waarin en de wijze waarop de heer Stokvis zijn toelating als lid der K. N. A. C. heeft toegelicht; akte nemende van het feit, dat mr. Stokvis zijn verzoek om lid der K. N. A. C. te worden heeft ingetrokken; spreekt haar afkeuring uit óver den inhoud der door den heer Stokvis gehouden rede en gaat over tot de orde van den dag." Naar wij vernemen heeft de Centrale Re cherche in een hotel te Amsterdam gearres teerd een der gebroeders Barmat, welken naam men zich nog zal herinneren uit het groote strafproces, dat destijds te Berlyn is gevoerd. De thans gearresteerde is Henri Barmat; zyn aanhouding is geschied op verzoek van de Zwitsersche regeering ter fine van uitleverng, waarschijnlyk op grond van daar te lande plaats gehad hebbende financieele knoeierijen Donderdag is Henri Barmat voor den officier van justitie geleid. De rechtbank zal thans hebben uit te maken of de gevraagde uitlevering zal worden inge willigd. De Kon. Ned. Automobielclub hield Vrijdag middag haar jaarvergadering in een der zalen van den Dierentuin, onder voorzitterschap van ir. Schiff, die in zijn openingswoord consta teerde, dat met de groeiende beteekenis van 't automobilisme ook de taak van K. N. A. C. be langrijker is geworden. Behandeld werd o.m. een hooger beroep, door de leden der K. N. A. C. de heeren Jhr. W. A. van den Brandeler, M. A. Hooykaas en C. Witte- veen ingediend tegen het bestuursbesluit van 4 April 1933, waarbij mr. dr. Benno J. Stokvis te Amsterdam als lid is aangenomen der K. N. A. C. Mr. Linthorst Homan, lid van het bestuur, gaf een uiteenzetting van de regelen van toe lating tot het lidmaatschap, die in acht geno men zyn bij de toelating van mr. Stokvis als lid; de eischen zijn: tenminste 18 jaar en van onbesproken levensgedrag. In deze aangelegen heid zijn er evenwel twee partijen gebleken. Het bestuur is van oordeel, dat de heer Stok vis ook aan de tweede voorwaarde voldoet. Te gen de op reglementaire wyze voorgedragen toelating zyn bezwaarschriften door 19 leden ingediend, op grond, dat de heer Stokvis revo lutionnair zou zijn, althans revolutionnaire nei gingen zou vertoonen, volgens hen blijkende uit het feit, dat hy herhaaldelyk als verdediger van personen is opgetreden, die zich hadden schuldig gemaakt aan misdrijven tegen het Staatsgezag, terwijl zij voorts van meening zijn, dat zoo iemand niet thuis behoort in een club, die het praedicaat „Koninklijke" draagt. Even wel ontkent mr. Stokvis ten stelligste revolu tionnaire neigingen te hebben, en hy voegt daaraan toe, dat hij Dij geen enkele partij is aangesloten. Het bestuur, van oordeel, dat het optreden als verdediger van personen, die verdacht wor den zich aan eenig misdrijf schuldig te hebben gemaakt, voor eenig rechterlijk college, waar voor uitsluitend juristen worden toegelaten, op zichzelf geen aanleiding kan zijn voor een wei gering tot het lidmaatschap der K. N. A. C. Daarom heeft het bestuur, waaraan niet is gebleken, dat mr. dr. Benno J. Stokvis niet van onbesproken gedrag is, besloten tot toelating als lid, no. 12242. De algemeene vergadering is souverein om ten deze in beroep te beslissen Jhr. W. A. van den Brandeler, zijn hooger be roep toelichtend, zeide den heer Stokvis niet persoonlijk te kennen en dan ook de zaak zui ver principieel te willer, behandelen, dus niet gericht tegen den persoon van den heer Stok vis. Spr. herinnert evenwel aan drie feiten: dat mr. Stokvis is opgetreden als verdediger van iemand, die een relletje op den Nieuwendijk had veroorzaakt, waarbij de naam van een R.K. geestelijke was bezoedeld; ten tweede, dat hij is opgetreden als verdediger van Sneevliet, die een manifest tot de Kon. Marine had gericht, waarin werd opgewekt tot diensweigering, ver zet en oproer, en ten derde, dat hij als verdedi ger is opgetreden voor een revolutionnair, die een Rijksveldwachter te water had geworpen. Zoo iemand behoort in de K.N.A.C. niet thuis (Applaus). Spr. dient een motie in, waarop het bestuur Naar de „Telegraaf' verneemt, heeft zich een incident van pijnlijken aard naar aanleiding van een reeds vastgesteld optreden van de Ne- derlandsche zangeres Jo Vincent in Duitsch land voorgedaan. In den loop van Februari j.l. kreeg zy een aanvrage om te Berlijn op 18 en 19 Mei a.s. haar medewerking te verleenen aan onder lei ding van Kittel plaats vindende uitvoeringen van Brahms' Requiem. Ongeveer terzelfder tyd bereikte de zangeres de invitatie aan twee con certen mede te werken, welke te Londen on der leiding van Sir Henry Wood op 17 en 20 Mei zullen worden gegeven. Telefonisch werd uit Berlyn op een desbetreffende vraag mede gedeeld, dat men haar engagement als afge sloten beschouwde en daar de Londensche uit- noodiging later was gekomen, besloot de zan geres daaraan geen gevolg te geven. Berlyn had de telefonische afspraak intusschen beves tigd. Een paar dagen geleden kreeg Jo Vincent uit Berlijn een afzegging, alleen gebasseerd op het feit, dat zy een buitenlandsche is, men prefe reerde tot een Brahms-herdenking geen buiten landsche kunstenaars toe te laten. Daaraan was een waarschuwend schrijven voorafgegaan, dat de kunstenares van een in overweging ge nomen afzegging op de hoogte bracht. Men blijkt in de Duitsche hoofdstad inmiddels zijn standpunt te hebben bepaald, vandaar de de finitieve weigering Jo Vincent aan de Brahms- herdenking te laten medewerken. Haar raadsman heeft hierop gereageerd met een schryven, waarin hij er op aandringt, dat de tegenover zijn cliënte aangegane verbinte nissen vervuld zullen worden. Mocht dit niet geschieden, dan zou hij gedwongen worden de desbetreffende concertdirectie in rechten aan te spreken. Naar aanleiding van een door haar uit Ham burg aanvaardde uitnoodiging om daar aan een concert mede te werken, ontving zy een brief, waarin haar gevraagd werd of zy Jodin was. In dit geval zou men de aangegane over eenkomst als verbroken beschouwen. In een buitengewone vergadering van de af- deeling Den Haag van den Katholiek Democra- tischen Bond, de bioscoopzaal van „Amici- tia" was stampvol hield prof. Veraart Don- der verkiezingen, derdagavond een beschouwing over den uitslag der verkiezingen. Spreker zeide, dat de K. D. B. zich ook dezen avond gelijk zou blyven. Geen toon te hoog, maar ook geen te laag. Spr. herinnerde er aan, dat zijn medewerkers en hij in hun campagne voortdurend hebben gezegd: 26 April is geen, eindpunt, maar een begin. Tot dat begin van een krachtige democratische beweging voelen spr. en de andere leiders zich gesterkt om al lerlei feiten. Als het mogelijk is geweest in een actie van anderhalve maand meer dan twintig duizend kiezers onder de banieren van den K. D. B. te verzamelen, wat beteekent dat dan niet voor de toekomst! Vervolgens gaf spr. op de bekende wyze af op de R.K. Staatspartij, die naar hy zeide. een gevoelige straf gekregen had voor haar wan beleid. Het geheele natuurlijke accres is ten goede gekomen aan de zelfstandige democrati sche groepen. In West-Brabant heeft de Volks party, in Limburg hebben wy haar den slag toegebracht. De K. D. B. gaat thans vooruit in taaie vast beradenheid. Alle tijdeiyke organisatie gaat worden omgezet in een vaste orde. De niet ge lukte pogingen van het democratische front vóór de verkiezingen, zullen worden hervat, zoodat de zeventig duizend van 26 April en de vele tienduizenden, die nog gereed staan, een sterken goed georganiseerden bond als onwrik- baren steun zullen vinden. Heeft de Staatsparty den moed om openlyk of verkapt een rechtsche coalitie te hervatten, dan zal onze opmarsch onweerstaanbaar zyn. De vergadering bracht prof. Veraart vele ma len een ware ovatie en na het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", ging de byeenkomst in groote geestdrift uiteen. Naar de „Volkskrant" verneemt, is de com- missie-Lambooy, welke de regeering zou rap porteeren over de vraag terzake al of niet en hoe verstrekking van steun in natura, met haar taak gereed. Dezer dagen komt de commissie voor het laatst by een om dan haar rapport de regeering aan te bieden. H. M. de Koningin heeft Vrijdag op den Rui- gen Hoek de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal en den vice-president van den Raad van State ter conferentie ontvangen. De R.K., C.H. en A.R. Tweede Kamer-fracties hebben gistermiddag in het gebouw der Tweede Kamer fractie-vergaderingen gehouden. Ook de Tweede Kamerfractie der S.D.A.P. heeft Vrydagmiddag in het Tweede Kamerge bouw vergaderd in verband met den uitslag BANDOENG, 28 April. (Aneta.) Het „Alg. In disch Dagblad „De Preangerbode" acht den uit slag bevredigend, daar een scherper scheiding is ontstaan tusschen rechts en links, hetgeen wordt toegeschreven aan drie oorzaken, twee binnenlandsche: lo. het volk is wakker geschud door de mui terij aan boord van de „De Zeven Provinciën" en ziet hoe diep men gezonken is tengevolge van de revolutionnaire propaganda, 2o. de herleving van het nationaal besef by de Willem de Zwijger-herdenking, en een buitenlandsche n.l. de opleving in DuitscJ ïland door krachtige handhaving van het gezag. Het blad schryft de nederlaag van de S.D. A. P. toe aan ontevredenheid van de kiezers inzake de betuiging van sympathie door deze partij aan de muitery, waardoor de gematigden werden afgeschrikt, terwyl de revolutionnairen naar het communisme werden gedreven. Als tweede oorzaak noemt het blad de mislukking van het socialisme in Duitschland. De winst van de anti-revolutionnairen wordt door het blad toegeschreven aan de ontevreden heid over het parlementarisme, tot uiting ge bracht in redevoeringen van den heer Colyn. Ook de zetel welke het Verbond van Nationaal Herstel verkreeg wordt hieraan toegeschreven,teren nood dezer tyden. alhoewel het fascisme in Nederland blykbaar zwak is door het star vasthouden van de kie zers aan het oude partyverband en de oude partyverhouding. Het blad meent dat de kans op een Roomsch- roode coalitie thans is uitgesloten en hoopt op de mogelijkheid van herstel der oude coalitie der Christelyke partyen, onder leiding van den heer Colyn, hetwelk geacht wordt de eenige mogelykheid te zyn voor de vorming van een Regeering, krachtig genoeg om Nederland en Ned.-Indië economisch en politiek te redden. MEDAN, 28 April. (Aneta.) De „Deli-Courant" schryft: „Plus se change plus se reste la même chose". Welke stormen ook zyn losgebroken, hoe sterk de gemoederen gespannen zyn, hoezeer aller verlangen uitgaat naar nieuwe verhoudin gen, hoezeer er drang is naar nieuwe daden, in de resultaten van de verkiezing vindt men van dit alles slechts een zeer geringe afspiegeling. Het is duideiyk dat Nederland voorloopig in het beklemmend keurshjf van het evenredig kiesrecht is vastgesnoerd, hetgeen belangrijke verschuivingen onmogelyk maakt. In dat licht bezien zyn de verschuivingen nog vry belang rijk. Het resultaat der verkiezingen zal toch waarschijnlijk grooter blyken dan uit de ge ringe wyziging der zetels valt af te leiden. Het blad acht de eenig mogeiyke oplossing een nationale Regeering, om eendrachtig de zware vraagstukken op te lossen, ook al willen de politici in Holland blykbaar niet gaarne dien kant uit. Ook daarvoor is de heer Coiyn de aangewezen man. Een andere uitweg bestaat niet, om uit het politieke doolhof te komen, waarvan de noodzakelyke consequentie zou zyn oplossing van het parlementarisme. Daar iigt het zwaartepunt van de jongste verkiezingen, ondanks den uitslag der zetelverdeeling. SEMARANG, 28 April. (Aneta.) „De Loco motief" schryft dat er bitter weinig aanleiding is voor geestdrift over den uitslag van de ver kiezingen, nu het steunzoeken bij den sterken man van rechts meer dan teniet gedaan werd door de 200.000 revolutionnaire stemmen, re- sulteerend in vyf ultra-linksche zetels en sym- boliseerend de anarchie zoo goed als den bit- Vrydagavond heeft zich te Pynacker in het gezin van notaris T. een familiedrama afge speeld, hetwelk drie slachtoffers heeft gs- eischt. De jeugdige vrouw wierp onverwachts haar beide kinderen, respectievelyk drie jaar oud en vyf maanden oud, in de regenput, waar in beide kinderen jammerlyk verdronken. Eeni- gen tyd later heeft de vrouw de hand aan zichzelf geslagen. Men neemt aan, dat de vrouw in een vlaag van verstandsverbystering gehandeld heeft. Naar aanleiding van het tot stand komen van het nieuwe Nederlandsch-Duitsche handelsver drag, heeft de secretaris van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen in Nederland als zyn meening, speciaal met betrekking tot den export van tuinbouwproducten gezegd, dat het nieuwe verdrag den tuinbouwexport naar Duitschland geen enkele verlichting brengt. Voor den tuinbouw is het verdrag van geenerlel beteekenis. Het is niet veel meer dan een ge baar. De secr. van den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond zei, dat de positie van Hol land door dit verdrag er op achteruit gaat, al thans wanneer men deze vergelykt by den toestand onder het afgeloopen handelsverdrag Natuurlyk kan niet worden ontkend, dat er eenige verbetering is, wanneer men de vergeJy- king maakt met den toestand van 15 Februari. Wy kunnen blyven exporteeren, maar 't be teekent een niet onbelangryke achteruitgang. Men seint ons uit Rome: Heden zal het Nelerlandsch Historisch In stituut eindelyk zyn voorloopigen zetel aan de Via Savoia verlaten. Het nieuwe gebouw, dat is opgericht aan de Valle Giulia, staat temidden der historische instituten van andere landen aan het Viale delle belle Arti. De grond er voor werd dood de Italiaansche regeering gratis aan Nederland aangeboden. De inwyding zal geschieden door den direc teur van het instituut, dr. G. J. Hoogewerff in tegenwoordigheid van vele autoriteiten der Ne- derlandsche kolonie. In de gisteravond gehouden vergadering van de Christelyk-Historische fractie der Tweede Kamer werd benoemd tot voorzitter jhr. mr. D. J. de Geer, tot vice-voorzitter de heer J. R. Snoeck Henkemans en tot secretaris de heer H. W. Tilanus. In een speciaal voor dit doel belegde verga dering, waartoe door vyf sociaal-democratische leden het verzoek was gedaan, heeft de ge meenteraad gisteravond by herstemming met 12—10 stemmen besloten den 1 Mei-dag officieel tot feestdag te verklaren. Vóór het voorstel stemden alle sociaal-demo craten, benevens het lid van de O.S. P. en het communistische lid, tegen alle burgerlijke leaen. De voorzitter der soc.-democratische raads fractie deelde mede, dat de leden dezer fractie hun presentiegelden voor deze zitting in de gemeente-kas zullen terugstorten. Na een zeer zorgvuldige voorbereiding is het Vrydag gelukt de schatkamer van de „Lutine" aan te boren. Men neemt aan, dat de poging om de in de schatkamer van de „Lutine" aan wezige goudstaven terug te vinden, zal slagen. Het schijnt toch wel een bovenmenschelijk moeilijk werk, een kiesstelsel uit te denken, waardoor met allerlei en vaak groote ongerechtigheden gepleegd wor den. Wij doelen hier op een systeem tot de toe wijzing der zetels. Ditmaal heeft het geldende systeem den Ka tholieken zonderlinge parten gespeeld. Mén ga eens na: de R.K. Staatspartij hield zich, gelet op de omstandigheden, kranig; zij wist haar stemmental met ongeveer 36.000 op te voeren sinds de vorige verkiezingen; door de op dissidentgroepen uitgebrachte stemmen kon de Staatspartij echter niet het stemmental berei ken, dat haar gezien den groei van het kie zerscorps had moeten toekomen. Straf voor dezen naar verhouding te geringen aanwas: verlies van twee zetels! Maar nu stelle men daarnaast eens het geval der S.D.A.P. Deze partij kreeg niét meer stemmen dan in 1929 deze partij bleef in stemmental zelfs niet gelyk, neen, deze partij behaalde, nota bene, ruim 6000 stemmen minder dan in 1929. Belooning: verlies van niet meer dan twee zetels. Een verschil van maar liefst 36.000 6000 42.000 stemmen heeft geen rol gespeeld! BANDOENG, 28 April (Aneta) De gewes telijk militair commandant van Celebes seinde aan het legerbestuur, dat te Bonthain de Timo- reesch sergeant Miroek Adoe door een amok- makenden bediende levensgevaarlyk werd ge wond. Diens echtgenoote werd gedood en een kind gekwetst. Vrijdagmiddag werd op de Waalkade te Nij megen de 74-jarige H. door een vrachtauto aan gereden. De oude man kreeg ernstige in- en uitwendige kneuzingen en werd naar zijn wo ning aan de v. Dulckenstraat overgebracht, waar hy eenige uren later is overleden. In de Donderdag gehouden algemeene ver gadering van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen heeft de voorzitter in verband met de sombere vooruitzichten in dit bedrijf gewe zen op de ernstige consequenties, welke voor Vlissingen zouden voortvloeien uit een stop zetting van het bedryf. Op het oogenblik kun nen de algemeene onkosten niet meer gedekt worden. In de veenrayons Vroomshoop en Bergen- theim is Vrijdag een staking uitgebroken, daar de arbeiders geweigerd hebben, de 10 pet. ver laging voor alle veenwerk, met uitzondering van het uurloon dat gehandhaafd blyft en het persturfmaken, waarvoor de verlaging ongeveer 10 pet. bedraagt, te aanvaarden. Vrydag werd te Rotterdam de jaarvergade ring der Unilever gehouden. De voorzitter hield een pleidooi voor de opheffing der regeerings inmenging in het particulier bedrijfsleven. Hy wees tevens op den zwaren belastingdruk. De financieele positie van het bedrijf is sterk en gezond. De Crisisvarkenscentrale is over de regeling, die in de Duitscn-Nederlandsche handelsover eenkomst voor het spek getroffen is, niet on tevreden. Het contingent voor spek is n.l., vol gens „De Telegraaf", vastgesteld op 60 pet. van den invoer van verleden jaar tegen een invoerrecht van 20 Mark. Nu is Nederlands uitvoer naar Duitschland in 1932 groot ge weest: hij bedroeg ongeveer 20 millioen kg. Volgens dat contingent zal Nederland dus zeker 1000 ton spek naar Duitschland kun nen afzetten. Houdt men de inkrimping van den varkensstapel in het oog, dan is het een heel aardige hoeveelheid, zoodat de regeling voor zoover het spek betreft, niet ongunstig geacht kan worden. Op 1 April 1933 bedroeg het aantal aangege ven radio-ontvanginrichtingen 280.610. Het aantal aangeslotenen aan radio-distribu tie-centrales bedroeg 291.628 hetgeen in totaal neerkomt op 70 luisteraars per 1000 inwoners. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal dé volgende week alleen Maandag, Vrydag en Za terdag audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5