MAANDAG 1 MEI I. V.C. B. ACHILLES I—S.D.O.U.C. I 2—2 V.V.Z.—H.M.S. I 1—3 Forward IZwaluwen I 31 V.V.A I—VITESSE 1—1 NOORD WINT VAN ZUID D. H. V. B. BESLISSINGSWEDSTRIJD D.S.S. ISantpoort II 12 Na verlenging scoort Santpoort de winning-goal Oefenwedstrijd Junioren Oefenwedstrijd Haarlemsche elftal tegen een H.B.C.T.Y.B.B.- combinatie VICTRIX 12% JAAR Een veel bewogen leven K. N. V. B. HOLLANDIA I—D.E.C. I 3—1 DAMMEN DAMKAMPIOENSCHAP VOOR AMSTERDAM Duitz behoudt de leiding CLUBCOMPETITIE le KLAS HAARL. R. K. DAMBOND T. E. P. kampioen BILJARTEN Nobelsbeker TENNIS A.T.V. IDaisy 1100 TIJD 8-10 Maandag ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 100 meter schoolslag dames WIELRENNEN Eerste R.K. Wielrenvereeniging „Amsterdam" WIELERBAAN RIJSWIJK HONKBAL Honkbalclub Haarlem RUGBY Delftsche Studenten Rugbyclub Rugbyclub Eindhoven 30 WANDELSPORT H.W.S.V. „Jan Passtoors" D.E.C. ATHLETIEK H.A.V. „Haarlem" ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging HET RESULTAAT VAN DE VERKIEZINGEN Commentaar der Chineesche bladen BANKATINWINNING Na aanbieding van een bloemenmand door Achilles aan de gasten, trapt Achilles af en gaat dadelijk tot den aanval over, doch de bal gaat juist naast. Een vrije schop op het doel der gasten wordt door Wolters goed voor doel geplaatst en door Wolthuis rakelings naast ge schoten. De thuisclub oefent een zeer grooten druk op het doel der gasten, waarbij de ver dediging met moeite onheil weet te voorkomen. Een hard schot van den Ach.-midvoor gaat via een Ulft-been naast. Deze corner levert niets op. Een aanval der gasten, waarbij de Ach.- linksback mist, gaat meters naast. Een straf schop op het Achilles-doel belandt tegen den paal. Na een overwicht der gasten, waarbij de Ach.-verdediging goed werk verricht, neemt Achilles het spel weer over. Bij een vluggen aanval der thuisclub zet nu Zei mooi voor doel, waarbij Wolthuis wederom overgeeft aan Vollen broek welke laatste na 20 minuten spelen Ach. met een goed schot de leiding geeft. 10. Achilles blijft geregeld in den aanval, doch het schieten laat veel te wenschen over. Een vrije schop op het doel der gasten gaat via den paal uit. Een hard schot van v. d. Zei belandt in het zijnet. Hoe Achilles ook zwoegt, niets wil hun lukken, steeds is er een been der tegen partij welke den bal van richting doet veran deren. Met Ach. in den aanval treedt rust in met 1—0. Na rust is Achilles dadelijk weer aanvallend en krijgt al spoedig een corner te nemen, welke niets oplevert. Bij een vluggen aanval der gas ten weet de Ach.-doelman een kopbal van den midvoor schitterend te stoppen. Aan de overzijde kopt Prinse juist naast. Na 10 minuten spelens houdt Vaneker een speler der gasten eenigszins hardhandig af, waardoor Vaneker voor vijf minuten het mede spelen door den scheidsrechter wordt ontzegd, een beslissing geheel iets nieuws voor Twenthe. Ulft valt thans verwoed aan en spoedig weet de linksbinnen den gelijkmaker langs Schild- kamp te jagen. 1—1. Spoedig hierop wordt een speler der gasten op dezelfde manier gestraft. Vaneker trekt thans mee naar voren en weet dadelijk uit een corner voor Achilles den bal schitterend in te okppen. 21. Achilles blijft het beste deel van het spel behouden. Prinse laat dan een opgeleg de kans onbenut door naast te schieten. Vane ker Sr. komt dan in botsing met den rechts binnen der gasten, waarvoor gestopt moet worden. Na hervatting plaatst de midhalf uit een strafschop den bal goed voor het Ach.-doel waarna, na eenig heen en weer getrap, de mid voor den gelijkmaker scoort. 22. Ulft verdedigt thans met man en macht en er is voor de thuisclub geen doorkomen meer aan. 10 minuten voor het einde bewerkt de rechtsback der gasten den bal met de handen, hetwelk den scheidsrechter ontgaat. Einde komt met 22 gelijken stand. Na afloop protesteerde Achilles tegen het niet toekennen van de elfmeterschop. Deze werd dan nog genomen en onhoudbaar door Va neker ingeschoten. H. M. S. verschijnt met een invaller voor van Hilten, terwijl V. V. Z. een gewijzigde op stelling in het veld brengt, welke echter lang met voldaan heeft. De eertijds zoo sterke ach terhoede Goedhart, v. 't Padje en de Lange was uit elkaar gehaald en voordat de nieuwe achterhoede zich had ingespeeld, was de stand reeds 30 voor H. M. S. Toen de Lange weer op de rechtsbackplaats was gezet, werd het H. M. S.-offensief gebroken en kwamen ver dere doelpunten met meer voor, terwijl ook Huysman na de rust een goede partij speelde op de linksback-plaats. H.M.S. trapt af en heeft reeds na 5 minuten succes, 01! Hoewel V. V. Z. krachtige pogin gen in het werk stelt om het spel te verplaatsen, breekt Bergers plotseling door en brengt den stand op 02. Even hierna moet aanvoerder v. d. Wardt we gens een blessure uitvallen, waarvoor Cordes komt invallen. Even voor de rust brengt Hos- son den stand op 03. Na de rust gaat V. V. Z. direct er van door, doch de H. M. S.-doelman is uitstekend en laat zich niet passeeren. Spil Beerepoot stuwt zijn voorhoede uitstekend op en eindelijk heeft Cor des uit een algemeenen aanval succes; 13. Luide wordt V. V. Z. aangemoedigd en het H. M. S.-doel beleeft benauwde momenten, doch succes voor V. V. Z. blijft uit. Ook H. M. S. brengt nog vele aanvallen op het V. V. Z.-doel, doch de achterhoede weet thans stand te hou den, zoodat met een verdiende 13-zege voor H. M. S. het einde komt. Als de scheidsrechter beginnen fluit neemt Forward reeds direct het spel in handen. De Zwaluwen kunnen het juiste verband nog niet vinden, zoodat hun doel regelmatig in gevaar is. Forward blijft het beste van het spel hou den en weet uit een mooien aanval dan ook te doelpunten, 10. Dit doelpunt brengt wat leven in het elftal der gasten, doch de Forward-verdediging is in uitstekende conditie, zoodat ze het meestal niet verder dan de backs brengen. Forward be gint dan weer op te zetten en wederom hebben ze succes als Tremeijer inkogelt, 20. De Zwaluwen laten zich met ontmoedigen zoodat het een mooie, vlug opgaande wedstrijd blijft met Forward technisch iets beter. Als de voorhoede der gastheeren mooi opbrengt is het weer Tremeijer die met een mooi schot den voorsprong vergroot 30, waarna het sppedig rusten is. De rust blijkt den spelers geen goed gedaan te hebben, althans het spelpeil heeft niet veel te beteekenen. Forward gaat zich thans op ver dedigen toeleggen, zoodat er voor de Zwaluwen geen doorkomen aan is. Toch wordt hun wer ken nog beloond, zoodat ze de eer weten te redden, 31. De wedstrijd biedt dan weinig aantrekkelijks meer en als de scheidsrechter einde fluit heeft Forward verdiend gewonnen In verband met het behaalde kampioenschap was het V. V. A--terrein feestelijk versierd door een groot aantal vlaggen. Zelfs was door een der donateurs een kampioensvlag aangeboden, welke vanzelfsprekend een goede plaats had gekregen. Even over half drie verscheen V.V.A. binnen de lijnen en werd verwelkomd door de Harmo nie „St. Caecilia" welke de stemming er in bracht met eenige marschen. Vervolgens werden de kampioenen door den voorzitter toegespro ken en bloemen overhandigd. Dan was het woord aan Vitesse dat met eenige korte woorden feliciteerde en eveneens bloemen aan bood. Van eenige intieme vrienden werden ook nog bloemen in ontvangst genomen. Toen was de beurt aan' de fotografen, waarna de wedstrijd een aanvang kon nemen. Zooals bekend moest deze wedstrijd voor de helft worden gespeeld en begon V.VA. met een 10 voorsprong. De strijd begint met eenig verkennen en worden beide achterhoeden op de proef gesteld. Hier werd van repliek gediend en onverbiddelijk alles geretourneerd. De lichte V.VA.-voorhoede werd zeer in haar taak be lemmerd door het forsche wegwerken van de verdediging der gasten. Na ongeveer een kwar tier spelen heeft Vitesse succes als uit een al gemeenen aanval op keurige wijze door den midvoor wordt ingekogeld. V.V.A., niet ontmoe digd, komt onstuimig opzetten, maar het loopt haar niet mee; talrijke ballen worden naast of overgeschoten, maar het vurig verlangde tegen- punt blijft nog steeds uit. Hoe ook het zeer tal rijke publiek zijn favorieten aanmoedigt, het wil niet lukken en als de scheidsrechter het einde van de eerste helft aankondigt is het Vitesse gelukt zijn achterstand van 10 in te halen en om te zetten in een gelijk spel. 11. Hierna werd de rest van den wedstrijd vriend schappelijk voortgezet. V.V.A. is nu niet meer van de vijandelijke veste weg te slaan, maar hoe er ook gewerkt wordt, het gelukt niet en de supporters krijgen geen reden tot juichen. Zelfs weet Vitesse nog een doelpunt te scoren, al is het uit een handsbal, welke niet door den scheidsrechter geconstateerd werd. Eindelijk fluit scheidsrechter Draayers voor de laatste maal en behoort deze in de beste ver standhouding gespeelde laatste competitie-wed strijd weer tot het verleden. En nu de promotie-wedstrijden. Zaterdag werd te Mill de wedstrijd gespeeld Noord tegen Zuid. Circa 2500 toeschouwers wa ren aanwezig, toen de heer Slee de elftallen liet aantreden. In het Neordelijke team was alsnog opgenomen de speler Gjossens van Zwaluwen (Vught) die als centervoor een aardige partij speelde. In het Zuidelijke elftal ontbrak Mau ri tz op het appèl; diens plaats werd bezet door Van Loon van Wilhelmina (Weert). In de eerste helft was Noord sterker schrijft de „Maandagmorgen" en oefende een regelma- tigen druk uit op het doel der Zuidelijken. Na een kwartier van aanvankelijk, gelijk opgaand spel, is t Alsemgeest di ehet eerste doelpunt voor het Noorden scoort, waarna hét Zuiden zich eenigszins herstelde. Maar tegen het einde van de eerste speelhelft voegde hij een tweede doelpunt aan de score toe, zoodat met 2— ge draaid werd. Vrij spoedig na de hervatting bracht v. d. Sande voor N oord den stand zelfs op 30. Maar toen raakten de zuidelijken los en weldra wist v. d. Dorst er 3—1 van te ma ken. Tien minuten voor het einde bracht de zelfde speler den stand op 32. Al'een door stug verdedigen van de Noordelijken bleef de stand zoo, hoewel het Zuiden een gelijk spel had verdiend. Bij de Noordelijken blonken uit: doelman Al semgeest, Goosens en de voorhoedespeler Al semgeest, al maakte de laatste zich blijkbaar niet erg moe. Bij de Zuidelijken was Habets als spil ver weg de beste. Verder moet genoemd worden doelman Coolen en Chorus als linkshalf. In een uitermate spannenden kamp gelukte het Santpoort II, het kampioenschap 1ste klasse D. H. V. B. te behalen, verdiend of niet verdiend, wie zal het zeggen. Beide ploegen waren volkomen aan elkaar gewaagd. Onder flinke belangstelling trapt D. S. S. af en direct wordt het Santpoort-doel be laagd. Mede gesteund door den wind zijn zij voorloopig het meest in den aanval, maar de beide Santpoort-backs blijken van goede kwa liteit te zijn. Hoe goed D. S. S. ook speelt als er op doel geschoten moet worden is het mis. Een goed genomen corner wordt Santpoort bijna noodlottig, maar de bal gaat rakelings over. Santpoort weet dan het spel te verplaatsen. Geregeld zet de midhalf, welke een goede par tij speelde, z'n vleugelspelers aan 't werk en daar de D. S. S.-backs allesbehalve solide wa ren in deze periode, dreigde hier groot ge vaar. Een fel ingeschoten bal springt aan den onderkant van de lat weder het veld in. Beurtelings worden beide keepers aan 't werk gezet maar zonder dat er eenmaal gescoort is gaat de rust in. Direct na de hervatting werpen beide ploe gen zich met veel élan in den strijd. De rech tervleugel van Santpoort is buitengewoon ge vaarlijk en de hooge voorzetten stichten veel verwarring in de D. S. S.-deflootie. Een scrim mage brengt dan eindelijk den zoo lang be geerden goal. De D. S. S.-keeper is ver uit z'n doel en tusschen een haag van beenen schiet Santpoort in de verlaten goal. Santpoort is thans niet meer te houden, maar al hun stormloopen gaan te pletter op de thans hechtspelende D. S. S.-verdediging. Van een te ver opdringen maakt D. S. S. handig gebruik. De bal wordt naar voren ge plaatst. -Tevergeefs trachten de Santpoort backs de zaak nog te redden. Tien minuten vóór tijd maakt D. S. S. gelijk. Tot het einde blijft de stand zoo en is verlenging dus noodzakelijk. De afgematte ploegen worden weer in de arena geroepen en de strijd ontbrandt op nieuw. De D. S. S.-keeper begaat dan de fout de bal te lang bij zich te houden en zeer nabij het doel krijgt Santpoort een vrije schop te nemen. Het gevaar wordt echter bezworen. Nog eenig heen en weer getrap en wederom draaien de partijen. Thans voor 't laatst. Wan neer bij een Santpoort-aanval een D. S. S.'er wegtrapt, schiet hij tegen z'n collega aan. De bal springt terug naar een vrijstaanden Sant poorter en onder geweldig enthousiasme van alles wat voor Santpoort voelt, plaatst hij het leder langs den onthutsten D. S. S.-keeper. Nog twee minuten zijn te spelen maar met onveranderden stand kondigt de scheids rechter het einde aan. Zondagmiddag had op het H.B.C.-terrein een oefenwedstrijd plaats tusschen een A en B elftal. Hier kwamen de volgende ploegen tegen el kander uit: A. Mink Vogelenzang C. Vinke J. Kooij H.B.C. Alliance P. Hoogeslag C. Vemooij F. Nieuwendijk T.Y.B.B. Geel-Wit Geel-Wit W. Roozen C. Sijzener J. v. Bakel fi. Tuilemans Geel-Wit Concordia H.B.C. T.Y.B.B. N. Roozen Alliance A. v. d. Drift Mul F. Seveke J. v. d. Vlugt T.Y.B.B. T.Y.BE. Alliance D.S.D. v. Roode H.B.C. G. v Rixel Gieske J. v. d. Putten D.E.M. H.B.C. Santpoort Toeset Jac. Ctte Geel-Wit B.SM. J.-Oppenkamp T.Y.B.B. Al direct was te zien dat hier 2 gelijkwaar dige ploegen tegen elkander stonden. Door een fout der verdediging neemt Seveke voor het B-elftal de leiding 01. Dit was echter maar van korte vreugde, want v. Bakel maakt spoedig gelijk 11. Het is dan de vlugge Alliancer N. Roozen, die door fouten der B-verdediging voor rust voor A den stand op 41 brengt. Na rust is B het meest aan het woord ge weest. Steeds opgestuwd door de halflinie, brengen zij het A-doel in gevaar, waar keeper Mink verdienstelijk werk verricht. Tenslotte weet even voor het einde Seveke den achterstand te verkleinen 42. Op het fraaie H. B. C.-terrein aan den Hee- renweg te Heemstede had Zondagmiddag een voetbalwedstrijd plaats tusschen een voorloopig Haarlemsch elftal en een H. B. C.T. Y. B. B.- combinatie. In het Haarlemsche elftal misten wij Kamer, waarvoor de H. B. C.er Drayer als rechtshalf fungeerde, terwijl bij de combinatie van Leuven absent was, waarvoor zijn clubgenoot Hermes inviel. Onder leiding van scheidsrechter Hoogeboom stelden de ploegen zich om precies half drie op. Haarlemsch elftal: Heemskerk (Geel-Wit) Gigengack (Geel-Wit) D. Nijssen (Santpoort) Drayer (H. B. C.) Nijssen (Santpoort) Vinke (H. B. C.) Gerris (H. B. C.) Toledo (H. B. C.) Ruigrok (H. B. C.) Put (T. Y. B. B.) Kaldenbach Santpoort) Harmes (T. Y. B. B.) Rotteveel (T. Y. B. B.) v. Honschoten (T. Y. B. B.) Henscey (H. B. C.) Tuyn (T. Y. B. B.) Nunnink (T. Y. B. B. Kortekaas (H. B. C.) Turnhout (T. Y. B. B.) van Es (T. Y. B. B.) van Bakel (H. B. C.) Kobus (H. B. C.) Het begin is hoopvol voor het keurcorps. Na eenige verkenning passeert vijf minuten na het begin Toledo op zijn bekende manier v. Es en alleen voor Kobus, heeft hij geen moeite om te scoren; 10. Het spel verplaatst zich zeer snel. Kobus is niet onfortuinlijk als zijn doel vrij gelukkig ont komt. Een groot struikelblok voor de Haarlem sche ploeg is van Es. Een goed opgebrachten bal van Nijssen kogelt Toledo over, terwijl Kobus in het doel zich ook niet onbetuigd laat. Uit een fout van Gigengack komt Harmes voor Heemskerk, die eventjes talmt en de stand is 1—1. Toch is de Haarlemploeg wel iets gevaarlijker, temeer omdat van Honschoten niet gevaarlijk is. Tweemaal achter elkaar stopt Kobus een hard schot, resp. van Ruigrok en Put, tot ten slotte Put een voorzet inkopt; 21. Direct volgt een schermutseling voor het Haarlemsche doel, dat op wonderbaarlijke wijze aan een doorboring ontkomt. En vrij fortuinlijk komt no. 3, als Ruigrok naar Toledo kopt die (nu eens kalm) inschiet en de bal via het been van Nijssen buiten be reik van Heemskerk in het doel belandt, 31. Dan is het half-time. Ook de tweede helft begint hoopvol. Henscey is geweldig in actie en uit een zijner voorzetten scoort Tuyn op onberispelijke wijze; 32. Dit is echter korte vreugde voor de combinatie, want als de rechterwing van 't Haarlemsch elftal er weer vandoor gaat, komt Toledo voor Kobus. Deze plaatst, hoewel zelf in een vrij goede po sitie, naar den vrijstaanden Put, die op enkele meters voor doel staat en het vonnis verder vol trekt; 42. Het Haarlemsch elftal verslapte iets, met als gevolg, dat Kortekaas zijn vleugels volop werk geeft. Maar alles zondes succes. Nog even een opleving bij de Haarlemmers. Kaldenbach schiet op enkele meters, Kobus stopt en werkt niet voldoende weg en terwijl Kaldenbach voor Kobus in het doel staat, scoort Put; 52. Deze o. i. absolute buitenspel goal ontmoedigt de combinatie zichtbaar en ook al omdat de Haarlemmers er van over tuigd zijn gewonnen te hebben, sterft deze zoo interessante wedstrijd als een nachtkaarsje uit. Het Haarlemsche proefelftal won alzoo met 52. Een 43 uitslag had o. i. een betere ver houding geweest. Wat de spelers van het Haarlemsche elf tal betreft, heeft Heemskerk zijn doel goed verdedigd, ook al mag het waar zijn, dat hij in van Honschoten geen gevaarlijken middenvoor had. Hoewel geen uitblinkers, waren de backs goed. De spilplaats was o.i. niet de beste. Al is Nijssen iets vlugger in 't zich verplaatsen, zijn plaatsen was niet af. Vinke had in Tuyn geen gemakkelijken tegenstander en deze liet hem dan ook nog wel eens zijn hielen zien. Voldaan heeft hij o. i. echter wel. In de halflinie was Drayer het zwakke punt. De vleugelspelers waren wel snel maar te on tactisch. Gerrits zet te hoog voor en Kalden bach schiet te veel. Toledo zien wij liever op den vleugel. Zijn schot is hard, maar nog al eens te onzuiver gericht. Ruigrok had het nu tegen zijn clubgenooten Kortekaas en van Bakel niet gemakkelijk. Zijn trucjes zijn bij hen te veel bekend. Maar hij be zorgde de verdediging der tegenpartij genoeg benauwde oogenblikken. Put was op zijn post en zal wel voldaan heb ben. Alles bijeen is het voor 4/5 een goede wed strijd geweste en de elftalcommissie heeft volop gelegenheid gehad een goede keus te doen. Er zit goed materiaal in voor een vertegen woordigend Haarlem-elftal De R. K. V. V. „Victrix" vierde dezer dagen haar koperen jubileum. Wanneer een Roomsche voetbalvereeniging een dergelijke gebeurtenis herdenkt, is het onze gewoonte om hieraan eenige regels te wijden omdat het geen alge meen verschijnsel is. Immers, we hebben in den loop der jaren vele Roomsche voetbalvereni gingen zi enoprichten en even snel weer zien verdwijnen. We weten allen met welke moei lijkheden een Roomsche voetbalclub heeft te kampen en het was destijds geen wonder, dat de meeste na een korte levensperiode weer van het tooneel verdwenen, maar den laatsten tijd is dit gelukkig eenigszins anders geworden. Doch bij niet alle Roomsche orvanriaties gaat het pad over rozen, integendeel, de meeste hebben een zwaren strijd te voeren om het hoofd boven water te houden en vooral in een stad als Haarlem was het al zeer moeilijk en de ver- eeniging „Victrix" heeft ongetwijfeld meer dan anderen een moeilijk levensbestaan gehad. Maar nu er volop reden is met voldoening op de bereikte resultaten terug te zien past een woord van hulde aan de kranige werkers, die „Victrix" hebben gebracht onder de meest voor aanstaande clubs in Haarlem en omstreken. Wij zeiden reeds, dat „Victrix" meer dan an dere zusterorgansaties te kampen heeft gehad met diverse moeilijkheden en wie zich maar eenigszins den toestand kan indenken waarin een Roomsche voetbalvereeniging verkeert, komt tot de conclusie dat, ondanks alle tegenslagen, ondanks alle tegenwerking zelfs uit eigen kring, hier stoere werkers zijn bezig geweest, en nu zelfs een koperen jubileum gevierd kan worden is het bestaansrecht eener Roomsche voetbal vereeniging toch wel duidelijk aangetoond. Bij het tien-jarig bestaan van „Victrix" heb ben we een lang artikel gewijd aan de weder waardigheden der jubiieerende vereeniging. wij vermeldden de moeilijkheden, welke in die tien iaren waren te overwinnen, want „Victrix"' ge boorteplaats stond in het R. K. Weeshuis en juist hierin zat de kneep. Men kon zich niet in die mate ontwikkelen als de overige Roomsche voetbalverenigingen, maar toen dan toch het tien-jarig bestaan herdacht kon worden, sche nen alle moeilijkheden overwonnen en lag een goede toekomst voor de Weeshuisclub open. Maar in deze laatste periode heeft „Victrix" nog heel wat stormen meegemaakt en de heer Drost, die al sinds jaren het wankele schip had bestuur, zal ongetwijfeld wel eens moedeloos zijn geweest. Maar ijverig werker als Drost is, heeft hij steeds het hoofd boven water weten te hou den en voor een groot deel zullen de „Victrix" - leden in hem den geestelijken vader zien die „Victrix" ondanks alles, heeft weten staande te houden. Gelukkig beginnen de „Victrix"-menschen zulks te beseffen en uit de vereeniging zelf staan er thans menschen op, die het werk van den heer Drost kunnen en zullen verlichten. B.v. de nieuwe secretaris, de heer Koedooder. die zich in den korten tijd reeds buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt en van wie „Vic trix" nog veel pleizier kan beleven. Bovendien geeft de jubiieerende vereeniging een maande lijksch clubblad uit, dat den onderlingen band zeer zeker zal versterken en bovendien veel le zenswaardigheden bevat. Een nieuwe mijlpaal is door „Victrix" thans bereikt. Laten we hopen dat „Victrix" het goéde pad dat het thans bewandelt, niet zal verlaten. En wanneer we zoo den onderlingen vriendschap- peiyken geest nader bezien, gelooven we wel dat het een goede toekomst tegemoet gaat en krachtig mede zal werken aan ons aller ideaal: de Roomsche jeugd georganiseerd in Roomsch verband. Voor circa 3000 toeschouwers heeft Hollandia een verdiende overwinning behaald op DEC. Hollandia stelt zich op met twee invallers, terwijl DEC volledig is. Vanaf den aftrap is Hollandia reeds direct in de meerderheid. De voorhoede weet echter de kansen niet te benutten. Het spel blijft uiterst snel op en neer gaan en langzaam we ten de gasten zich wat los te werken. Evenals bij de thuisclub is ook hier de voor hoede het zwakste deel van het elftal, zoodat de verdedigingen geen moeite hebben haar doel schoon te houden. Reeds denken we de rust met blanco stand te zien ingaan, als in de laatste minuut v. Dijk uit een mooien voorzet den bal schitterend inkopt en de thuisclub de leiding geeft, 10. Na de rust blijft het een uiterst spannende wedstrijd met beide partijen beurtelings in oen aanval. De voorhoede van Hollandia is echter wat doortastender en Wekker weet bij een schermutseling voor het doel, den voorsprong te vergrooten, 20. De gasten wijzigen thans hun opstelling en Roeg gaat middenvoor spelen. Het mocht ech ter niet baten, want Hollandia houdt het beste van het spel. Als bij een snellen aanval de keeper der gasten gepasseerd is, slaat een der D. E. C.-spelers den bal nog uit het doel. De scheidsrechter had echter geconstateerd, dat de bal de doellijn reeds gepasseerd Was, zoodat Hollandia leidt met 3—0, Er is dan nog een kwartier te spelen en de thuisclub gaat zich op verdedigen toeleggen. D. E. C. komt hierdoor in den aanval en Roeg weet met een hard schot de eer te redden, 31. Kort daarop fluit de scheidsrechter het einde en heeft Hollandia verdiend gewonnen. Zondag werd bij „Atlantic" een aanvang ge maakt met de derde ronde van het Amster- damsch kampioenschap. De uitslagen luidden 's morgens: Hoofdklasse: F. RamanI. Presburg O. J. B. v. d. Sleen—J. Metz Ph. de SchaapA. J. F. v. d. Velde J. Groenteman—L. Duitz Eerste klasse: 2—0 2—0 1—1 0—2 OosterbeekGroen 11, Boxvan Zanten 1—1, De Jong—Koning 1—1, Glimmerveen— Druyf 0—2. Tweede klasse: Speyer—Krijger 1—1, Wels—v. d. Steeg 0—2, v. d. TakDubois 20. Derde klasse: Ravensteyn—Willemse 11, WinterSon- Sontag 11, Jongkind—Zilverberg 20. Raman had gedurende de geheele partij tegen den veteraan Presburg het initiatief, maar deze laveerde netjes tusschen de moei lijkheden door. Pas in een stelling van ieder zeven schijven wist Raman, dank zij een zwakken zet van zijn tegenstander, door een krachtig offensief tot winst te komen. Van der Sleen belaagde Metz in een ge vaarlijke variant van de klassieke partij, door allerlei dreigingen in het spel te leggen. Metz was zoo vriendelijk één van deze te negeeren en vloog in een zetje, dat hem verlies bracht. De Schaap speelde tegen Van der Velde fel op aanval maar ging in zijn pogen daartoe te ver. Een blunder bracht Van der Velde in het voordeel, maar op listige wijze wist De Schaap het eindspel nog remise te houden. Duitz ten slotte speelde weer fraai tegen Groenteman. Het was een moeilijke partij, waarin Groenteman een compacte centrum stelling had, maar waarin Duitz het op de flanken zocht. Langzamerhand drong Duitz op, Groenteman verloor een schijf door een foutieve voortzetting, waarna Duitz niet al te veel moeite meer had om tot winst te komen. De partijen LochtenbergRaman 02, GroentemanLochtenberg 20, en Presburg De Schaap 11 waren reeds vroeger gespeeld. De resultaten van de avondronden luidden: F. Raman—A. J. P. v. d. Velde 2—0 J. MetzJ. Groenteman 20 O. J. B. v. d. SleenPh. de Schaap 11 Eerste klasse: StahlbergBarend 11, De JongOoster beek 02, Van ZantenGlimmerveen 20, GroenKoning 20. Tweede klasse: StenekerKrijger 02, Welsv. d. Tak 20, MokSpeyer 11, OversteDubois 20. Derde klasse: v. d. BoomRavesteyn 02, EreiraSondag 11, WillemseJongkind 02, Zilverberg Winter 11. Groenteman boekte 's avonds zijn tweede nederlaag door van Metz te verliezen. In een herstelling-partij koos Groenteman een ver keerde voortzetting, waarvan Metz, die de ge noemde positie goed schijnt te kennen, ge bruik maakte. Een damzet verhaastte hier slechts het einde. Van der Velde hield zich tegen Raman kra nig. De geheele partij ging gelijk op, nadat Raman getracht had, rraar tevergeefs, om hem „in de clinch" te krijgen. Pas in het eindspel kreeg de G. S.'er nadeel, en toen toonde Ra- man Zijn kracht om dit nog met groote moeite weliswaar, te winnen. De Schaap en Van der Sleen speelden een regelmatige klassieke partij, waarin de tempi een voorname rol speelden. Bij nadering der schijven bleek de positie voor geen van beiden overwegend, zoodat ook hier een puntenver- deeling het resultaat was. De stand in de hoofdklasse luidt nu: L. Luitz 6 (3), F. Raman 8 (5), J. Metz 5 (4), v. d. Sleen 4 (3), Ph. de Schaap 4 (5), J. Groenteman 4 (5), i. Presburg 2 (3), A. J. P. v. d. Velde 1 (4), C. J. Lochtenberg 0 (2). De strijd gaat dus hoofdzakelijk tusschen Raman en Duitz. A.s. Woensdagavond speelt Duitz tegen Presburg in gebouw A. O. F., Sar partistraat, terwijl daarna weer in „Atlantic" wordt gespeeld op 7 Mei a.s., aanvang 10 uur. Vrijdagavond had in het R. K. Vereeni- gingsgebouw te Heemstede de beslissingswed strijd plaats om het kampioenschap van reeds genoemde afdeeling. Daar, zooals reeds eerder vermeld de le tientallen v. d. clubs St. Bavo en T. E. P. een gelijk aantal wedstrijdpunten hadden, beloofde het dan ook een uiterst span nenden kamp te worden om den begeerden titel te bemachtigen. Inderdaad is het een zeer fraaien strijd gewerden. Aan alle borden zonder uitzondering werd keurig spel ten bes te gegeven. Jammer dat bij St. Bavo bord tien niet ver scheen, daar hierdoor T. E. P. 2 pnt. voor sprong verkreeg. Ondanks het feit dat de ove rige 9 St. Bavospelers zich met enthousiasme in den strijd wierpen, mocht het T. E. P. na een zeer goed gespeelden wedstrijd toch ge lukken het sterke St. Bavo te kloppen. De gedetailleerde uitslag is als volgt: St. Bavo I T. E. P. 1 B. H. StevensC. Stijnman 20 J. WarmerdamW. Hopstaken 02 P. VeenP. Mul 02 J. StevensP. Hollenberg 02 J. VeenH. Rump 11 J. v. d. ZwanA. Frenay 02 J. DraayerA. Rump 20 J. WeyersJ. Lucas 11 L. v. d. Voort—J. v. d. Kroft 1—1 P. de Haas n. o.—H. de Reus 0—2 7—13 Vrijdagavond werd in „Hof van Holland" aan de Groote Markt de plaatselijke ontmoeting Vriendenkring—D. E. S. voortgezet. De thuisclub slaagde er niet in' haar achter stand op te halen en verloor met 44 caramboles. Hieronder de uitslagen: VriendenkringD. E. S. Th. CopiniD. Dekker 69—70 HuizingDe Korte 3350 Kelderman—De Nijs 100—64 H. RoefsTerwisga 125114 H. Zitman—De Vries 150—142 Totaal Vorige stand Eindstand 477—440 543—536 1020—976 Heerenenkelspel: Mr. J. D. v. d. Berg sl. ir. A. J. v. Brero 6—2, 6—0; W. Ketjen sl. ir. J. A. Zwager 6—1, 6—3; R. Schelling sl. J. P. W. v. Dijk 6—3, 4—6, 6—2. Damesenkelspel: Mevr. M. Bongers sl. mevr. M. v. Dijk 63, 911, 62; mevr. C. de Bruyn- Vrins sl. mej. L. v. Aken 6—4, 46, 62. Gemengd dubbelspel: Mevr. Bongers en mr. v. d .Berg sl. mevr. v. Dijk en dr. J. H. Vpers 61, 61; mevr. de Bruyn-Vrins en W. C. Ketjen sl. mevr. J. v. Brero en ir. v. Brero 6—4, 6—0. Heerendubbelspel: Mr. v. d. Berg en J. v. d. Gard sl. ir. v. Brero en dr. Koers 86, 4—S, 62; v. Ketjen en R. Schelling sl. ir. Zwager en J. W P. v. Dijk 6—4, 6—2. Dames dubbelspel: Mevr. de Bruyn-Vrins en mevr. Bongers sl. mr. L. v. Aken en mevr. v. Brero 61, 62. Else Jacobsen verbeterde het wereldrecord 100 Meter schoolslag dames tijdens een twee kamp voor dames tusschen de Deensche dames- zwemvereeniging D. K. G. en de Charlottenbur- ger S. C. (Duitschland). Zij bracht het wereld record op 1 min. 25.8 sec. De Eerste Nederlandsche R. K. Wielrenver eeniging „Amsterdam" hield een rit over een afstand van 122 K.M. waarvan de uitslag luidt: Amateurs: 1. F. Klinkhamer; 2. J. Schouten. Nieuwelingen: 1. C. Valies; 2. W. Bakker. Beginnelingen: 1. J. de Groot; 2. J. Ekelschot. Juniores over een afstand van 20 K.M.: 1. G. van Deursen; 2. J. Baarsen. Zondag werden in de wielerbaan te Rijswijk de volgende wedstrijden gehouden: Wedstrijden achter motoren; 1 Rausch, 2 Crewer, 3 Linart, 4 De Graaf, 5 Lorié. Revanche match sprintwedstrijd: 1 Egmond, 2 Leene. Sprintswedstrijd amateurs: 1 Krooiman, 2 Verheyen, 3 Beukers. Met ingang van 1 Mei hervat de Honkbalclub Haarlem haar Woensdagavondoefeningen, ter wijl die, zoowel als de Zondagochtendoefenin- gen, weer op het Sportterrein aan de Klever laan zullen plaats hebben. Op het Vitesseterrein te Arnhem werd Zon dagmiddag voor een vrij talrijk publiek een propaganda-rugby-wedstrijd gespeeld tusschen bovengenoemde ploegen. Delft kreeg reeds eenige minuten na het begin vlak voor doel een freekick te nemen, die goed benut werd (30). De eerste helft werd voornamelijk op de R. C. E.- helft gespeeld, doch het noodige samenspel in de Delftsche linie ontbrak. Bovendien was de scrum van Eindhoven zeer sterk, zoodat de Delftsche linie weinig ballen van haar forwards toegespeeld kreeg, en zoodoende bijna uitsluitend verdedigend kon optreden. Na de rust pakten beide partijen feller aan, waardoor het spel aantrekkelijker was dan voor de rust. Een zeer gevaarlijke doorbraak van Eindhoven bracht hen tot aan de Delftsche doellijn, maar zonder resultaat. Over 't algemeen was Delft sterker zoodat een hoogere score niet onverdiend zou zijn ge weest. De door bovengenoemde vereeniging uitge schreven afstandsmarsch van 30 K.M. op Zon dag j.l. mag als een waar succes worden ge acht. Aan de volgende vereenigingen vielen de prijzen ten deel. I. Aan de A.W.S.V. 't IJ uit Amsterdam een zilveren beker en vereenigingsprijs zijnde de vereeniging met het grootst aantal deel nemers buiten de stad. II. Aan de H.W.S.V. „Dudok de Wit" zil veren beker plus vereenigingsprijs zijnde de vereeniging met het grootste aantal deelnemers binnen de stad. III. Aan de B.W. C. „de Kievit" uit Bussum vereenigingsprijs. IV. Aan de Amsterdamsche Burgerwacht ver eenigingsprijs. V. H.W.S.V. „de Wandeltoerist" vereeni gingsprijs. VI. W. S. V. de SHELL uit Amsterdam ver eenigingsprijs. Voorts werd een extra prijs uitgereikt aan een lid der W. S. V. „Nijmegen steeds Voor waarts", zijnde een bronzen medaille, beschik baar gesteld voor den verst wegkomenden deel nemer. Het in de tweede klasse B. ingedeelde negen tal van D. E. O. zal dit seizoen wegens nog te spelen degradatie-voetbalwedstrijden, niet aan de Honkbalcompetitie deelnemen. Evenals vorige jaren organiseert de H. A. V. „Haarlem" ook dit jaar eenige nationale ach- letiekwedstrijden op het „Haarlem"-terrein. De wedstrijd zal plaats vinden op Zondag 11 Juni a.s. Deze wedstrijd belooft al zeer inte ressant te worden, aangezien deze kamp tevens geldt als selectie onder de Hollandsche ath- leten voor de Engelsche Kampioenschappen, welke eenige weken later te Londen zullen wor den gehouden. Neerland's beste athleten zul len daarom op 11 Juni in Haarlem aan den start verschijnen. Het programma is voorloopig als volgt sa- gengesteld: 100 M.—400 M. 800 M.—1500 M. 3000 M.— 110 M. Horden 400 M. Horden4x100 M. es tafette 10 x 100 M. Estafette om het Kam pioenschap van Nederland Verspringen met aanloop Hink stap sprong Polsstokhoog springen Speerwerpen Discuswerpen en 100 M. voor Juniores. Voorts houdt de H. A. V. op 4 Juni a.s. on derlinge wedstrijden voor adspiranten en ju niores, waaraan ook een beperkt aantal scho lieren zullen kunnen deelnemen, terwijl voor de oudere leden enkele loopnummers zullen worden verwerkt. Het aloude Admiraalzeilen wordt door de Haarl. Zeilvereeniging terecht in eere gehou den. Ook nu bestond de opening van het sei zoen als gewoonlijk uit een partij admiraalzei len, die dank zij een goeden wind uit muntend slaagde. Na de verwelkoming in 't clubhuis door den voorzitter en nadat er voor den fotograaf „ge poseerd" is, gaat het de admiraal; De Jonge Kees achterna. Met een mooie laveerpartij ging het van de Mooie Nel naar Spaarndam en Haarlem, waar menigeen met bewondering' de H. Z. .-vloot gadesloeg op den Spaarndammerweg. Na het sein van terugkeeren neemt de wind ons vlug mee naar onze haven, Waar een warm kopje ons goed deed. Met pleizier kan de H. Z. V. op deze ope ning terug zien. En een goed begin is het halve werk: dus een goed seizoen staat voor de deur' BATAVIA, 29 April. (Aneta.) Ook de Chi neesche bladen hebben eenig commentaar aan gaande den uitslag van de verkiezingen, doch geven daaraan geen prominente plaats. De „Keng Po" betoogt, dat in Holland het communisme met 100 pet. vooruitging, terwijl twee Indonesiërs werden verkozen, zoodat de heer Sardjono, die thans geen bewegingsvrij heid heeft, in Holland kans heeft een on schendbaar persoon te worden. Het blad spreekt de meening uit, dat de hou ding der Nederlanders ten aanzien van net communisme zeer merkwaardig is, aangezien in Ned.-Indië het communisme streng verbo den is, terwijl het in Holland wordt vrijgelaten. De „Sin Po" betoogt, dat het bekende mani fest, waarbij den kiezers in Nederland uit Indië werd toegeroepen om de gezagsvorming te be vorderen, geen ander resultaat heeft gehad aan dat twee zetels van de socialisten aan de com munisten werden toegevoegd waaruit blijkt, dat „pedis" werd vervangen door „Lombok rawit", of dat een tamelijk scherpe bijspijs door een zeer scherpe werd afgewisseld. BATAVIA, 29 April. (Aneta). De „Java- Bode" meldt, dat de Regeering een voorstel be handelt tot vermindering van de uitgaven van de Bankatinwinning met twee millioen gulden. Aldus wordt gevolg gegeven aan het verlangen van den Minister van Koloniën om den kost prijs van het tin te verlagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10