Historisch instituut te Rome De Pourparlers te Washington VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Gandhi gaat weer vasten Het nieuws van heden HET NIEUWE GEBOUW GEOPEND PRESIDENT VAN PERU VERMOORD RAMP IN PORTUGEESCHE KRUITFABRIEK DE BAROMETER MAANDAG 1 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18367 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Plechtige overdracht in tegen- woordigheid van Mussolini Geschiedenis van het instituut De plechtigheid nieuwe kleederdracht s De verkeerspolitie van Londen is bij wijze van proef in een oranje-blauw gestreept costuum gestoken. Ond er scheid ingen Het Weer milium Moordenaar op de plaats, waar hij den aanslag pleegde, dood geschoten Staat van beleg te Lima President Luiz Sanchez Cerro DE GROEI VAN DE DUITSCHE LUCHTVAART De 2500", ivelke in tegenwoordigheid van den Rijkspresi dent op het vliegveld bij Berlijn met diens naam is gedoopt De H. Vader naar St. Jan van Lateranen Zaligverklaring WAT ZAL LONDEN BRENGEN? Goede en kwade wil Ontevreden over het verloop der onderhandelingen tusschen Hindoes en Paria's 8 Mei begint de honger staking Bommen te Chicago Om den 1 Mei-dag te vieren Mijnongeluk nabij Essen Zeven arbeiders gedood Matsjek veroordeeld De Kroatenleider krijgt 3 jaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Reeds 8 dooden geborgen Vlootmanoeuvres NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onze Romeinsche correspondent meldt ons d.d. 29 April: Hedenochtend heeft de inwijding plaats ge had van den nieuwen zetel van het Neder- landsch Historisch Instituut te Rome. Deze oude Nederlandsche instelling in de eeuwige stad heeft daarmee voor het eerst een eigen gebouw gekregen, dat naast het voor enkele jaren tot stand gekomen Pauselijk Neder landsch College op den Aventijn een waardige zetel van Nederlandsch leven en werken in Rome is. Het nieuwe gebouw is verrezen in de Valle Giulia, waar academies, musea en andere in stellingen van kunst en wetenschap op beide hellingen van den grooten dalweg tusschen sierlijke boschjes en groene terrassen ver strooid liggen: men vindt er het Romeinsche museum voor moderne kunst, de Engelsche en de Roemeensche academie, het groote Etrus- kische museum van Villa Giulia en de mo derne Italiaansche architectuurschool. De nieuwe en eigen woning van het Instituut beteekent tevens een aanzienlijke uitbreiding van zijn ruimte en daarmee van zijn mogelijk heden. Met name bevat het nieuwe instituut, wat in het oude gemist werd, eenige ateliers en woongelegenheid voor te Rome werkende jonge kunstenaars, op de eerste plaats voor de winnaars van den Prix de Rome. Deze ateliers z;jn zelfs al in gebruik genomen. Hiermee heeft het instituut, naast zijn wetenschappelijke taak, ook in zijn taak om eenigermate de rol van academie over te nemen, een aanzienlijken stap voorwaarts gedaan. De geschiedenis van het Instituut in de 30 jaren sedert zijn stichting moge in enkele woorden gememoreerd worden. Opgericht in 1904 op initiatief van Blok, had het van meet af ten doel, de doorvorsching der Romeinsche en Italiaansche archieven en bibliotheken naar materiaal voor de geschiedenis der Nederlan den mogelijk te maken en te bevorderen. Het werk van den eersten directeur, Mgr. Gisbert Brom mag genoegzaam bekend geacht worden en heeft voor de Nederlandsche geschiedkunde onschatbare waarde gehad. De tweede direc teur, Mgr. Hensen, die het instituut in de moei lijke jaren van den oorlog bestuurde, zette dit werk voort, terwijl de tegenwoordige directeur dr. Hoogewerff de kunstgeschiedenis, en met name de geschiedenis der Nederlandsche ar- tisten, die in Italië gewerkt hebben, een voorname rol in de werkzaamheden van het instituut gaf. Dr. Leopold breidde die werk zaamheden uit tot het gebied der archaeolo- gie en praehistorie, terwijl de tegenwoordige secretaris dr. Post de oude taak van Brom in de doorvorsching der archieven voortzet en ver volledigt. In de dertig jaren van zijn werk zaamheid heeft het Instituut aldus een waar dige en zeer geziene plaats ingenomen onder de vele zusterinstellingen, die in de Eeuwige Stad hun nijver bestaan leiden. De nieuwe zetel is een geschenk van de Ver eeniging Het Huis van Kunsten en Weten schappen, die onder voorzitterschap vam dr. Heldring de gelden heeft bijeengebracht, om de stichting van een eigen gebouw mogelijk te maken. In 1929 bood het Governatoraat van Rome een terrein aan, waarop het huidige gebouw naar het ontwerp van ir. Gino Cipriani door den architect Giuseppe Macchini is opgetrok ken. Door groene terrassen en fraaie oude boomen omgeven, maakt het eenvoudige, in baksteen opgetrokken gebouw tusschen de meer pompeuse gebouwen in de omgeving een rusti- gen en aangénamen indruk, eenigszins als een Hollandsch landhuis. Terwijl net souterrain ateliers en eetzaal voor de kunststudenten bergt, wordt de grond- verdieping voor een groot deel ingenomen door een Uitgestrekte bibliotheekzaal van bijzonder mooie en rustige lichtwerking en aankleeding. Daaromheen liggen de kamers van de direc teuren en den secretaris. De bovenverdieping bevat de directeurswoning en de kamers der inwonende studenten. Hedenochtend is het gebouw in een plechtige zitting door den vertegenwoordiger der boven genoemde vereeniging aan den Nederlandschen Staat overgedragen. Tegen elf uur arriveerde het hoofd der Ita liaansche regeering, Z. Exc. Benito Mussolini, vergezeld, van den onderstaatssecretaris van onderwijs Solmi en den Gouverneur van Rome prins Boncompagni Ludovisi. Mussolini werd door de aanwezigen met ap plaus begroet. Na de begroeting door den directeur van het instituut, dr. Hoogewerff en den Nederland schen gezant. Z. Exc. mr. J. A. N. Patyn, wer den in een der directiekamers de vice-direc- teur van het instituut, dr. Leopold, en de se cretaris, dr. Post, en twee leden van het in stituut, dr. Fokker en mr. Schlichting, aan den Italiaanschen minister-president voorgesteld. De Nederlandsche gezant bij het Quirinaal, mr. Patijn, begroette de aanwezigen en bracht een huldegroet aan den koning van Italië en aan H. M. Koningin Wilhelmina. Daarop hield de directeur van het instituut, dr. G. J. Hoogewerff, een rede waarin hij de beteekenis en de geschiedenis van de instelling in het licht stelde, terwijl hij de nauwe geeste lijke en feitelijke betrekkingen naging, die Ne derland en Italië door de eeuwen heen hebben verbonden. Hij wees er verder op, dat het in- stituut»van nu af niet enkel een historische en archaeologische werkzaamheid heeft, maar ook een academisch instituut geworden is, dat de traditie van vier eeuwen van nauwe betrekkin gen op artistiek gebied moet voortzetten. Hij sprak verder zijn dank uit aan degenen, die den nieuwen zetel hebben mogelijk ge maakt en aan de illustre aanwezigen, die deze inwijding met hun tegenwoordigheid vereer den. De heer D. Patijn, vice-voorzitter van de vereeniging, herdacht in een toespraak de ge schiedenis van de totstandkoming van dit ge bouw. Evenals de twee vorige woordvoerders sprak hij zijn dank uit aan Mussolini, het Romeinsch governatoraat en de Nederlandsche regeering. Vervolgens droeg de heer Visser het gebouw namens de regeering over, waarna hij het voor geopend verklaarde. Onderstaatssecretaris Solmi sprak namens de Italiaansche regeering zijn gelukwenschen uit. Hij bracht hulde aan de oprichters en het be stuur van het instituut, dat naar hij hoopte, zou bijdragen tot het versterken der goede betrekkingen tusschen Italië en Nederland. De plechtigheid droeg een voornaam karak ter. Tot de aanwezigen behoorden ook Mgr Smit, Mgr. Eras, de Zeereerwaarde Heeren No- gara, Stein, van Oppenraay en Zey, verder de secretaris-generaal van de „Studii Romani", Galazzi, Pater van Marle, senator Donato, Mgr. Tisserant en vele directeuren van academies en instituten. Na deze plechtige zitting bezichtigde de Duce het gebouw, waarbij eenige te Rome werkende kunstenaars hem werden voorgesteld, n.l. de winnaar van den prix de Rome van 1914, J. D. Bueno de Mesquita, die aan het instituut een mooi zelfportret heeft geschonken, pater H. Randag uit Amsterdam van wien twee waarde volle mozaieken de hal van het instituut sie ren, de beide Prix de Rome-winnaars van 1932, mej. P. Klaassen en de heer Dick Broos, de te Rome levende lithograaf M. C. Echer en de heeren Luidjens en G. Stuyt. In de ateliers was een kleine tentoonstelling van hun werken ingericht, die door den Duce met sympathie in oogenschouw werd genomen. Na de inwijding van het Historisch Instituut deelde de heer Visser mee, dat H. M. de Ko ningin den Nederlandschen gezant J. Patijn benoemd heeft tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en secretaris mr. van Kleffens tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zaterdagnamiddag om half vijf werd de Ne derlandsche afdeelihg van het instituut voor Germanistische studies ingewijd. Bij de een voudige ceremonie waren aanwezig de Neder landsche gezant, de heer Patijn, de heer Hoo gewerff, dr. Post, Mgr. Smit en de heer Van Rijn. Namens het comité bood de heer Munnik een fonds aan van 2500 boeken over literatuur, geschiedenis en wetenschap in Nederland, Vlaanderen en Zuid-Afrika. Prof. Gabetti hield een interessante rede over de beteekenis van Nederland xals een essentieel element in de Germaansche wereld. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. =j Hoogste stand: 763,5 te Abesco. Laagste stand: 782,1 te Jan Mayen. H Zon op 4.32, onder 7.54. Licht op 7.54. Eerste Kwartier 2 Mei. LIMA, 1 Mei. (Reuter)De president van Peru, Luiz Sanchez Cerro is gisteren, toen hij de ren baan te Santa Beatriz verliet, doodgeschoten. Drie moordenaars sprongen op den auto van den president en joegen hem een aantal kogels in den rug. Twee van de moordenaars werden door de omstanders gedood, de derde werd gearresteerd. Tot nieuwen president is gekozen generaal Oscar Benavides. Nader vernemen wij, dat Cerro een parade van 20.000 jonge mannen in het park Jorge Chavez had bijgewoond en in zijn auto steeg om weer naar zijn paleis terug te keeren. Terwijl het voertuig wegreed sprong een ze kere Abelardo Hurtado de Mendoza op de tree plank en loste een aantal schoten op den pre sident. Soldaten schoten op den moordenaar en doodden dezen. Een kapitein van de civiele garde sprong op de treeplank van den auto van Cerro, teneinde hem tegen de kogels te beschermen, doch werd zelf eveneens gewond. Zoodra de chauffeur van Cerro de schoten hoorde, schakelde hij over op de derde ver snelling en reed naar het ziekenhuis, terwijl de minister-president den president van de re publiek bewusteloos in de armen hield. Cerro overleed in het ziekenhuis. Een kogel bleek het hart van den president doorboord te hebben. In het geheele land is de staal van beleg afgekondigd; de ministerraad is onrraddcxftjk. bijeengekomen en benoemde, zooals boven rc is gemeld, generaal Oscar Benavides, den minister van financiën, tot president van de republiek. De begrafenis van president Cerro is vastge steld op Donderdag a.s. Op het oogenblik is de toestand te Lima vrij rustig. Volgens de politie was Mendoza lid van de oppositioneele „aprista"-partij. „United Press" seint ons nog: De moorde naar van president Cerro is de 35-jarige ver slaggever Ablazdo de Mendoza. Hij werd on middellijk na den aanslag gearresteerd en naast de auto van Cerro doodgeschoten. Tengevolge van de paniek, die onder de me nigte ontstond, werden nog twee personen ge dood en zes gewond. Generaal Benavides was president van Peru in 1914, en werd korten tijd geleden benoemd tot opperbevelhebber van alle Peruviaansche strijdkrachten. Sanchez Gerro is in 1930 aan het bewind ge komen door een militairen staatsgreep tegen president Leguia. Een contra-revolutie die kor ten ttfd later plaats had. verjoeg de voorloopige regeering van Sanchez Cerro, die zelf het land verliet. Hij verkreeg echter toestemming naar Peru terug te keeren en werd in October 1931 tot president gekozen. Naar wij uit Vaticaansche kringen vernemen H. Vader voornemens om op Hemelvaarts dag 2o Mei a.s een bezoek te brengen aan de Basiliek van St. Jan van Letr nc waar Z. H. de Paus vanuit de histori k boven den Ingang Zijn Apostolische Zegen aan de wereld zal geven. Verder wordt vermeld, dat de H. Vader ge durende het H. Jaar ook een bezoek zou bren gen aan de Basiliek van Sint Paulus buiten de muren en aan de kerk van Maria de Meerdere. ROME, 1 Mei. (Reuter). Gisteren heeft de eerste zaligverklaring van het Heilig Jaar plaats gehad. Het was die van de eerbiedwaardige Maria van de Heilige Euphrasia Pelletier, de sticht ster van de Zusters van den Goeden Herder, waarvan het Moederhuis is gevestigd te An gers. Zij is geboren te Noirmoutiers in Juli 1796. Zij stierf op 70-jarigen leeftijd. Ofschoon van te voren van alle kanten uit drukkelijk verklaard was, dat de bespre kingen der vertegenwoordigers van Euro- peesche mogendheden met den president der Vereenigde Staten te Washington niet tot defi nitieve resultaten, overeenkomsten of afspraken zouden kunnen leiden, toont men zich in som mige kringen zoowel in Frankrijk als in Enge land eenigszins teleurgesteld over het feit, dat de bij voorbaat afgelegde officieele verklaringen dit keer volkomen juist zijn gebleken. Eenigszins begrijpelijk is dat wel, wamt hoe vaak dienen officieele verklaringen in de inter nationale politiek als rookschermen, waarmede men den werkelijken gang van zaken en de eigenlijke bedoelingen aan 't oog van het groote publiek tracht te ontrekken. Dat dit dezen keer niet het geval blijkt te zijn, moet eerder tot voldoening dan tot teleurstelling aanleiding geven. De pourparlers te Washington hadden volgens de uitspraken van Roosevelt, Ramsay MacDonald en Edouard Herriot uitsluitend ten doel de economische wereldconferentie voor te bereiden door het uitwisselen en kennisnemen van elkanders inzichten en opvattingen, zoodat men straks te Londen zou weten wat men aan elkander heeft. Nu mag het waar zijn, dat de beraadslagingen nog verschillende belangrijke vraagstukken in het gebruikelijke onzekere hebben gelaten, daartegenover staat, dat op meerdere punten blijk is gegeven van goeden wil en van het besef, dat het nu eindelijk eens tot daden moet komen om paal en perk te stel len aan de zich nog altijd uitbreidende wereld crisis. Vooral de doortastende Roosevelt heeft getoond van dien goeden wil bezield en van dat besef doordrongen te zijn. Hoewel hij niet vooruit wilde en niet vooruit kon loopen op de beslissingen, welke eventueel te Londen zullen worden genomen, daar het niet in de bedoeling lag de economische conferentie overbodig te ma ken, heeft hij toch duidelijk te verstaan gege ven een voorstander te zijn van verlaging der Tarieven ter stimuleering van den vastgeloopen wereldhandel. Aan de uitnoodigingen voor de monetaire en economische wereldconferentie zal dientengevolge een Amerikaansch voorstel worden toegevoegd om een economischen wa penstilstand te sluiten voor den duur van de conferentie. Dit voorstel wil de deelnemende mogendhe den verplichten voorloopig geenerlei wijzigin gen aan te brengen in haar respectievelijke tarief-, contingent- en devies-bepalingen, tot dat men ter conferentie een overeenkomst, waarbij de noodlottige belemmeringen van 't internationale economische verkeer tot min der hinderlijke proporties zullen moeten wor den teruggebracht, zal hebben gesloten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit voor stel zal worden aanvaard, al zullen sommige landen vóór die aanvaarding wellicht nog gauw enkele van hun tarieven verhoogen zooals b.v. Engeland thans al gedaan heeft ten opzichte van den invoer van aardappelen. Van Amerika mag men te Londen een krachtige actie verwachten ten gunste van een vrijer ruilverkeer, en dit is van groote beteekenis. Helaas, schijnt Roosevelt echter met het oog op de nog steeds onwilligs houding van het Congres inzake de oorlogs schulden minder radicale oplossingen te moe ten voorstaan. Wel zal hij binnenkort aan het Congres speciale volmachten vragen om even tueel tot een verlaging dier schulden te mo gen overgaan, maar het is niet zeker, of het Congres, dat hem reeds zooveel heeft toege geven, ook daartoe bereid zal zijn. Roosevelt blijft aandringen, dat Frankrijk eerst zijn ach- terstalligen termijn van 15 Dec. jj. betaalt, maar Frankrijk voelt daar alleen iets voor, wanneer vaststaat, dat er een definitieve en bevredigende oplossing der oorlogsschulden- kwestie in het vooruitzicht wordt gesteld. Aan Engeland wil Roosevelt toestaan, dat den 15den Juni vervallende termijn in zilver zal worden betaald. Hoewel dit een verlaging van ongeveer 28 pCt. beteekent, wil Engeland daarvan toch weinig weten, ten eerste, omdat het die betaling heelemaal niet wenscht te doen en ten tweede, omdat het voordeel van de betaling in zilver volkomen geneutraliseerd wordt door de depreciatie van het Engelsche pond, waarmee het benoodigde zilver zou moe ten worden gekocht. Men hoopt nu nog op een door Amerika af te kondigen oorlogsschuldmo- ratorium voor den duur van de economische conferentie, opdat deze kwestie den gang der besprekingen te Londen niet ernstig zal han dicappen. Op het gebied der militaire ontwa pening heet Roosevelt geneigd te zijn aan de veiligheidseischen van Frankrijk tegemoet te zullen komen door deelname aan een consulta tief pact. Roosevelt beseft ten volle, dat Ame rika tot op zekere hoogte zijn onzalige af zij- digheidspolitiek moet laten varen zoowel op economisch als op politiek gebied, en dat kan voor het herstel van de wereld van groote be teekenis zijn. Het is alleen maar diep te betreuren, dat tegenover zooveel goeden wil van Amerika, zoo veel kwade staat van Japan en een zoo weinig vertrouwenwekkende als die van Duitschland. Mogen de slagschaduwen van het Hakenkruis en van het Japansche oorlogszwaard te smal blijken om den boven Londen eenigermate op- geklaarden hemel te verduisteren. POENA, 1 Mei. (Reuter). Gandhi ontbood gistel-morgen zijn zoon bij zich in de gevange nis te Yeravda en deelde dezen mede besloten te hebben, om op 8 Mei a.s. voor den tijd van drie weken te gaan vasten. Men vreest, dat dit voor Gandhi een zekeren dood zal beteekenen. Gandhi's zoon, Devidas Gandhi zeide, dat het besluit van zijn vader onherroepelijk en onvoorwaardelijk was. Het was hem niet gelukt zijn vader van zijn voornemen af te brengen. Deze nieuwe honger staking van den Mahatma houdt verband met de kwestie der Parias. Gandhi zelf verklaart, dat hij gaat vasten voor zelfloutering en dat zijn daad geen politieken ondergrond heeft. Bevoegde kenners van Gandhi's karakter leg gen zijn besluit tot vasten uit, als een uitdruk king van zijn ontevredenheid over den voort gang der pogingen, om de Hindoes uit de hoo- gers klassen te bewegen tot af ,g van de onaanraakbaarheid der Parian. De Mahatma is er evenals de Parias van overtuigd dat Je Hin does der hoogere klassen geen oprecht spel spelen. CHICAGO, 1 Mei (Reuter) Op vijf ver schillende plaatsen in de stad zijn bommen ont ploft, welke ernstige mateaeele schade aan richtten. Personen werden echter niet getroffen. Men vermoedt, dat de bommen zijn geworpen in verband met den eersten Mei. In de groote steden zijn uitgebreide orde maatregelen genomen in verband met de ver wachtte manifestaties. Te New-York zal een groot aantal socialisten en communisten zich verzamelen op Union Square, waar 1000 politie-mannen gereed staan, voorzien van traangas-apparaten, voor het geval zij noodig zijn. ESSEN, 1 Mei. (V.D.) In de mijn Matthias Stinnes bij Essen heeft in den nacht van Za terdag op Zondag een ontploffing plaats ge had. Daarbij werden 7 mijnwerkers gedood en 2 gewond. Aan het onderzoek, dat in vollen gang is, zal ook Ebbinghaus van den Mijnenvei- ligheidsdienst van het Pruisische ministerie voor economie en arbeid deelnemen. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk Zater dagavond te half twaalf plaats had. Onder de zeven dooden bevond zich een opzichter. De berging der dooden en gewonden was reeds te half vijf des morgens voltooid. Het karakter der explosie staat nog niet vast. Vier der doo den zijn afkomstig uit Essen-Karnap, een uit Essen-Altenessen, een uit Horst-Emscher en een uit Gladbeek. BELGRADO, 29 April. (V.D.) Het gerechts hof tot bescherming van den staat heeft heden den Kroatenleider dr. Matsjek veroordeeld tot 3 jaar streng arrest. In de motiveering wordt gezegd, dat Matsjek door zijn streven naar on afhankelijkheid voor de Kroatische gebieden in het volk de overtuiging heeft wakker geroepen, dat Kroatië van Joego-Slavië zou worden ge scheiden. Als een bewijs voor de verraadplan- nen van Matsjek wordt aangevoerd, dat de Kroatische eischen in het bijzonder door de Italiaansche pers met instemming zijn begroet en dat Matsjek interviews heeft toegestaan aan buitenlandsche journalisten. BELGRADO, 29 April. (VB.) De politie te Belgrado heeft gisteravond twintig communis ten gearresteerd, op wie vijf revolvers werden gevonden. Naar verluidt, zouden de arrestaties in verband staan met de 1 Mei-viering. H. Vader zal 25 Mei a.s. een bezoek brengen aan de St. Jan van Lateranen. President van Peru, Luiz Sanchez Cerro, ver moord. Gandhi zal 8 Mei a.s. weer met een honger staking beginnen. Mijn-ongeluk nabij Essen; 7 mijnwerkers ge dood. Op vijf verschillende plaatsen zijn te Chicago bommen ontploft. Er werd niemand getroffen. De materieele schade is echter groot. In Fransche regee rings kringen beschouwt men de resultaten van Herriot's Amerika-reis als zeer poover. Intern. Handelscongres te Parijs gesloten. Emstge botsingen tusschen boeren en politie in Iowa. De nieuwe zetel van het Nederlandsch histo risch instituut te Rome plechtig geopend. Onderscheiding voor de heeren Patijn en van Kleffens. Explosie in een Potugeesche kruitfabriek. Reeds 8 dooden geborgen. Vliegramp in Beieren: 4 dooden. Revolutiepogingen op Cuba. De economische wereldconferentie (crisisconfe rentie) tegen 12 Juni bijeengeroepen. Debatten over de DuRsche politie te Genève. Alle communistische functionarissen in Bulga rije gearresteerd. De Kroatenleider Matsjek veroordeeld tot S jaar. Het veertigjarig bestaan van het Hoofdbestuur der P. T. T. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de machtigingswet. Verkooper van valsche Sweepstake-loten gear resteerd. De zomertijd begint 15 Met Fabrieksbrand te Schiedam. Valsche muntbiljetten in Ned—Indië. Julius Barnat uit Nederland uitgewezen op last van den Minister van Justitie. Nieuwe electrische centrale in Gelderland. Een millioenenwerk te Apeldoorn. Werkverschaffing voor de veenarbeiders stop gezet. Z. H. Exc. Mgr. Paulissen naar zijn Missiege bied vertrokken. Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg tusschen Acht en Eindhoven. De 1 Meidag te Zaandam; het raadsbesluit geschorst. Ernstige verkeersongevallen tijdens het week ef t, de. Boerderijen verbrand te Smilde en te Beek en Donk. O LISSABON, 29 April. (Reuter). In de Rijks kruitfabriek te Barcarana heeft hedenmiddag een geweldige ontploffing plaats gehad. Een der gebouwen van de fabriek is geheel verwoest. Tot dusver zijn acht dooden gebor gen. Een groot aantal arbeiders werden min of meer ernstig gewond en naar het ziekenhuis getransporteerd. De oorzaak der ontploffing kon tot nog toe niet worden vastgesteld. Men vermoedt echter een misdaad. In de puinhoopen wordt nog ijverig naar slachtoffers gezocht. SWINEMUENDE, 29 April (V. D.) Swinemuende staat geheel in het teeken van het vlootbezoek. Het in de Oostzee vergaderde eskader is onder bevel van vioe-admiraal Gla- disch met de manoeuvres begonnen. i v" n i y A/s? Hoogste stand op Maandag 1 n-m.: 755 Vorige stand 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1