Men 5 Mjftom: DIT •Spruyrva^ #i*erschotetv mm DOET MEN NATUURLIJK NIET.... MARIA BEELDEN TWEE KINDEREN DOOR TRAM GEDOOD CUBA OVERAL MAANDAG 1 MEI Lijkjes onherkenbaar Voor de Mei-Maand G. T. Nieuwenhuizen Gegalv. gegolfde platen PLANTAARDAPPELEN STADSNIEUWS Noord-Hollandsche Tramweg Mij. Aand eel houd ersvergad ering Uitkeering aan gemeenten TENTOONSTELLING EN BAZAR In de parochie O.L. Vrouw Vrijwillige Burgerwacht Haarlem Verschrikkelijk ongeval op de Prinsengracht te Den Haag Ontspanningsavond DE BRAND IN DE GELDERSCHE EIER VEILING Door een zwerver aangestoken ZWEMMEN Staat van besommingen MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG xLTIJD SNELLER Jenny Kasteyn doen het VOETBAL D.H.V.B.-UITSLAGEN 2e klasse C Bisschopsbeker D.H.V.B. DISTRICT HAARLEM Junioren-Competitie VETERANEN-VOETBAL StormvogelsV.O.C. 25 HAARL. VOETBALBOND Uitslagen Voetbalver. Electrisch Materieel H.V.B.-beker HOCKEY TogoM.H.C (41) Nederlandsch B-elftalAnglo Indians 12 sr* ,,:S® maar het zou noodig zijn, om een „TORPEDO"-naaf te vernielen. De „TORPEDO" is onvermoeibaar, nooit verminderen haar prestaties. Zij is onverwoestbaar en nauwelijks aan slijtage onderhevig. Zij verlangt geen bijzondere verzorging, eens aangeschaft, gaat zij mee, hoe oud Uw rijwiel ook wordt. Daarom bestaat er vooral in dezen tijd, waarin efficiency een eerste eisch is, alle reden, zijn keuze juist op „TORPEDO"- naven te laten vallen, daar deze door hun voortreffelijke eigenschappen, verbonden met hun langen levensduur, OOK HET MEEST ECONOMISCHE zijn, wat men zich op dit gebied kan aanschaffen. Honderdduizenden rijden tientallen van jaren met hun oude „TORPEDO", die betrouwbaar is als op den eersten dag. Vandaar dat post en leger en vele andere openbare lichamen in tal van landen voor dienstgebruik „TORPEDO"- vrijwiel uitdrukkelijk voorschrijven. De grootste wegrenners ter we reld rijden met „TORPEDO": de overwinningen van de „TORPEDO" loopen in de tien duizenden, 5 maal achterelkaar, zoo vaak zij deelnam, won „TORPEDO" het wereld kampioenschap. Past in ieder rijwiel Hetzij oud of nieuw Triomf steungordelsen corsetbanden Haarlem: Gr.Houtstr.20-22 J. P. VAN DAM 'V- Aan het jaarverslag over 1932 van de N. V. Noord-Hollandsche Trawegmaatschappij en der Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Mij. is het volgende ontleend: Op grond van de exploitatie overeenkomst en het in de regeling met obli gatiehouders bepaalde, legde de tweede N.H.T.M. de exploitatie onzer lijnen neder en ging deze over in handen van de N. Z. H. De cijfers die met betrekking tot de exploi tatie in dit verslag zullen worden verstrektloopen dus over 11 maanden. Het vreemdelingenverkeer bleef sterk afne men. Het aantal reigers bedroeg op de lijn Pur- ferend tijdens het stoombedrijf over 174 dagen 148.500 of ongeveer 850 per dag, gedurende de electrische exploitatie over 161 dagen 247.000 of ongeveer 850 per dag, zijnde een toename van 80 pet. De opbrengsten van goederenverkeer ble ven dalen. Met ingang van 1 October werd het in zijn bestaanden omvang gestaakt. Daarvoor kwam in de plaats een vervoer van kleine zen dingen tusschen de vijf voornaamste stations onderling. In verband met de bepalingen der exploitatie overeenkomst met de N. Z. H. is een deel onzer bezittingen door haar overgenomen, andere ge deelten werden van de hand gedaan of afge broken. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij zijn de jaarstukken goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen dr. van Ma nen. In de vacature van dene heer Nachenius werd benoemd ir. W. J. Burgersdijk. Naar de „Staatscourant" meldt, is de uitkee ring aan de gemeenten per inwoner ingevolge ar tikel 3 onder b, van de wet van 15 Juli 1919 tot regeling van de financieele gelijkstelling van Rijk en Gemeenten voor het uitkeeringstijdvak 1931-19321935-1936 vastgesteld als vólgt: Voor Haarlem op 14.011.674. Voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude op 12.6836. Voor Haarlemmermeer op 10,03267. Voor Heemstede op ƒ7,24751. Voor Heemskerk op 11,2641. Voor Hillegom op 11,42558. Vooor Bloemendaal op 19,43892. Voor Bennebroek op 3,7894. Voor Beverwijk op ƒ9,6737. Voor Lisse op 10,9333. Voor Wijk aan Zee op ƒ5,9634. Voor Velsen op 10.51894. Door de mannelijke jeugdbeweging in de Spaarneparochie is een tentoonstelling ge arrangeerd van werkstukken der leden, waar aan verbonden is een bazar. Vrijdagavond heeft de officieele opening plaats gehad in tegenwoordigheid van vele ge- noodigden, onder wie pastoor de Vlieger met de kapelaans v. Houten en v. Warmenhoven. Rector Timp, voorzitter van den Dekenalen Jeugdheld, kapelaan v. d. Lugt, voorzitter van den Patronatenbond en de patronaatsdirecteu ren Beijnen, v. d. Oudenhoven, leden van het kerkbestuur met hunne dames, vertegenwoor digers van Patronatenbond, de Graal, districts- senioraat, parochiale jeugdraad, raad van be stuur, patronaatscommissie, dames-medewerk sters, St. Josephgezellenvereeniging, Verkenners en vele anderen. Te ongeveer half negen heette de praeses, kapelaan Haselaar, allen hartelijk welkom en sprak zijn groote dankbaarheid uit, dat zoo- velen aan de uitnoodiging, tegenwoordig te zijn, hadden gevolg gegeven. Hij dankte allen voor het vele, wat gedaan was. Pastoor De Vlieger opende de tentoonstelling en spoorde de jonge mannen aan, op den in geslagen weg voort te gaan, opdat hij een vol gende gelegenheid de tentoonstelling op nog hooger peil zou staan. Nog werd het woord gevoerd door rector Timp. De inzendingen zijn van dien aard, dat men zich niet zou wanen op een tentoonstelling te zijn van een jeugdbeweging, maar veeleer op een tentoonstelling van bijeengebrachte werk stukken van diverse vaktentoonstellingen. Mooi werk is geleverd en zelfs de eenvoudigste in zendingen dragen het cachet van kunnen en den wil, iets moois te willen inzenden. Het eerste wat opvalt is 'n stand met pracht relief- en schilderwerk, waar vooral de dames zich verlustigen kunnen, een stand ceramique en verder een stand met handwerken, welke terecht ieders bewondering wegdragen. Maar zooals gebruikelijk is aan de ordelijk heid een ruime plaats ingeruimd en kon ieder zijn of haar geluk beproeven met tombola, koekrad, spijkerslaan, flesschen, hengelen, ja zelfs een vroolijke keuken is niet vergeten. Wij willen gaarne opwekken eens een kijkje te gaan nemen, de tentoonstelling zal zeker een gezellig uurtje bezig houden, terwijl op de bazars gelegenheid te over is zich te amusee ren. De tentoonstelling en bazar zijn tot Zondag 7 Mei alle avonden geopend van 8 tot 11 uur en worden gehouden in het Jeugdgebouw Ko- ningsteinstraat bij den Kampersoingel. Dinsdag 2 Mei wordt door de Vrijwillige Bur gerwacht Haarlem de jaarvergadering gehouden in Café Restaurant Brinkman, Groote Markt. De agenda vermeldt o. m. Jaarverslag. Reke ning en verantwoording. Verkiezing vier be stuursleden, en Statutenwijziging. Op de Prinsegracht te 'sGravenhage is Zon dagmiddag een droevig ongeluk gebeurd, waar bij twee knaapjes het leven verloren hebben. Een motorwagen van Hjn 10 reed juist de scher pe bocht naar de Warmoeziersstraat, toen twee jonge kinderen plotseling vlak vóór den wagen de rails overstaken. De wagenbestuurder remde onmiddellijk, doch de tram had te veel vaart o mte voorkomen, dat de kleinen er onder ge raakten. Op het drukke middaguur verwekte dit ongeval natuurlijk groote ontsteltenis. Met den grootsten spoed werd de tram opgevijzeld, waarbij ook de politie-kraanwagen dienst deed. Toen men zoover was, kon men constatee- ren, dat de beide slachtoffertjes na de overrij ding onmiddellijk dood geweest moesten zijn. Hun lijkjes waren afschuwelijk verminkt. De Geneeskundige Dienst heeft deze naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar de ouders, die eerst later van het ongeluk hoor den, de lijkjes aLs die hunner kinderen her kenden. De kinderen waren beide jongens, n.l. de 3-jarige Adr. H., Sirtemastraat 10 en de 5-ja- rige Ant. V., die in dezelfde straat no. 14 woonde. De trambestuurder, zekere B. uit de Gevers Deynootstraat, heeft Zondag niet verder dienst gedaan, doch kan zijn dienst vandaag hervat ten. Het tramverkeer ondervond door het onge luk 20 minuten vertraging. De afd. Haarlem van de Overijselsche Ont- spanningsvereeniging zal a.s. Zaterdagavond bij Brinkmann een feestavond geven. Deze vangt om kwart voor 8 aan. Muziek en tooneel vormen den hoofdschotel van den avond. Naar de „N. A. Crt.' verneemt heeft een 25- jarige zwerver, zekere M., aan de Justitie te Haarlem bekend, dat hij den brand die 11 Fe bruari j.l. de Gelderschc Eierveiling te Arnhem in asch heeft gelegd, heeft aangestoken. De man was te Haarlem aangehouden na dat hij met een kameraad aldaar een inbraak had gepleegd in een school. De poging om de schoolkas te lichten mis lukte echter door de omstandigheid, dat een politie-agent zich verdekt had opgesteld in de gang en de indringers daarna kon arresteeren. M. heeft toen hij in voorarrest zat zijn ge weten ontlast door uit eigen beweging mede te deelen, dat hij de dader was van eenige mis drijven, waarvan de politie de schuldigen nog niet had kunnen vinden. Zoo had hij verklaard de persoon geweest te zijn, die een dame haar tasch had willen ontstelen en haar daarbij had mishandeld: dit zou in den Hout gebeurd zijn. Voorts zou hij op 23 Februari op den Boeken- rodeweg te Aerdenhout een juffrouw haar tasch met een paar bankbiljetten hebben ont stolen, waarbij de juffrouw op den grond was gevallen en last not least bekende hij de Gel- dersche Eierveiling in brand te hebben gesto ken. Hij zou dit gedaan hebben om onderdak bij de politie te krijgen en vertelde nog, dat hij dienzelfden avond met een vrachtauto mee naar het noorden was gereden om in de omge ving van Haarlem de landlooperij voort te te zetten. De zaak is thans in handen gegeven van de Arnhemsche Justitie en zoodra de Haarlemsche rechtbank uitspraak heeft gedaan in verband met de delicten daar gepleegd, wordt de man naar hier overgebracht Inmiddels is het on derzoek onder leiding van den substituut-offi cier van Justitie, mr. L, W. E. M. Lasonder in vollen gang, met name zal men ook nagaan, of de man alvorens den rooden haan te laten kraaien in het veilinggebouw nog diefstal heeft gepleegd. Er zou namelijk uit het kantoor der veiling een geldsbedrag verdwenen zijn, zooals de directeur in de enkele oogenblikken dat hij nog zijn bescheiden in veiligheid moest stellen, geconstateerd zou hebben. Vandaar dat van het eerste oogenblik af in bepaalden kring het vermoeden bestond dat de brand aangestoken was. Anderen meenden echter dat de oorzaak in kortsluiting gezocht moest worden. Weldra zal er nu in deze zaak meer ophelde ring komen. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen loggers: K. W. 48 460.K. W. 34 860.—, K. W. 101 500—, K. W. 161 890.—, K. W. 134 460.—, K. W. 29 560.—, K. W. 40 69.—, K. W. 74 1240.—, K. W. 41 760.—, K. W. 124 470.—, K. W. 42 660—, K. W. 169 860.—, K. W. 151 750.—, K. W. 104 670.—, K. W. 19 800.—, K. W. 147 380.—, K. W. 51 720.—, K. W. 108 450.—, K. W. 65 640.—, Sch. 261 830.—, Sch. 84 600.—, Sch. 250 900.—, IJm. 704 650.—. Kotters: F. N. 57 270.—, E. 68 890.—. Beugers VI. 114 960.—, VI. 197 1050.—. UMUIDEN, 1 Mei 1933 Rijksvischafslag Tarbot 1.10 tot 1.30 per kg., griet 16.— tot 35.— per 50 kg., tong 0.70 tot 1.10 per kg., middel schol 23.— per 50 kg., zetschol 16.tot 22.— kleine schol 3.10 tot 15.—, schar 2.80 tot 8.—, tongschar 27.— tot 35.—, vleet 2.50 tot 3.75 per stuk, pieterman en poon 3.tot 4.20 per 50 kg., kl. middel schelvisch 14.tot 20.kleine schel- visch 2.80 tot 13.—, kabeljauw 18— tot 45.— per 125 kg., gullen 3.80 tot 10.— per 50 kg., leng 1.20 tot 1.30 per stuk, heilbot 1.10 tot 1.20 per 'kg., wijting 2.70 tot 4.60, koolvisch 0.63 tot 0.68 per stuk. Bij de Zaterdagavond te Amsterdam gehou den zwemwedstrijden van de H.D.Z. heeft Jen ny Kasteijn kans gezien het record 400 meter rugslag, welk record reeds op haar naam stond, te verbeteren, door dezen afstand te zwemmen in 6 min. 29 sec. (vorig record 6.314/5). Tijdens deze zelfde wedstrijden wist de R. D.Z. haar eigen record over 4 X 100 M- slag te verbeteren van 4 min. 57 4/5 sec. op 4 min. 1 4/5 sec. Gezellen Vier IAlliance 64. Res. 4 F. Vitesse 3—H. S. V. 2 2—1. Res. 4 L. VictorySt. Louis 3 12. Res. 4 F. Vitesse 4D. E. M. 4 81. M. V. V. A. 4Constantius 3 72. Beslissingkampioenschap le klasse D. S S.Santpoort 2 12. D.O.S.S. 2—Victory 1 3—0. Programma 7 Mei. Afd. A: DCMOnze Gezellen, 1 uur. AllianceGeel Wit (terrein G. W.) 1 uur. Afd. D: DSOSantpoort. Het Junioren-elftal dat 21 Mei tegen het Am- sterdamsch Junioren-elftal zal uitkomen is als volgt samengesteld: A. Mink (Vogelenzang)C. Vinke (HBC-aan- voerder)J. Kooij (Alliance)P. Hoogeslag (TYBB)J. Gieske (HBC)G. v. Rixel (DEM) J. Roozen (G. W.)C. Seijzener (Concordia) J. v. Bakel (H.B.C.); Tullenaar (TYBB); Roo zen (Alliance). Deze door velen bijgewoonde wedstrijd werd door V. O. C. met 25 gewonnen. Met de rust was de stand 22. la Schoten 2VSV 3, 31; RipperdaHaarl. 4, 4—0. Ib IVO—DIO, 3—2; Stormvogels 3—DWO, 8—0; RCH 4—EDO 4, 4—1. 2aVOGSpaarnestad 21. 2b Beverwijk 2THB 2 60. 2c DIO 2—Spaarnevogels 2 35. 3a IVO 2Kenu 1—7 (Kenau kamp.) 3b. Bloemendaal 3VI. Vogels 22 (VI. Vo gels kamp.) 3c Spaarnevogels 3DWO 2 43. 3d Kenau 3—RCH 9 6—2. 3g ETO—Haarlen 6 0—4; Bloemendaal 5— EHS 3 4—3. 3h Haarlem 7—DeCeO 2 9—0 gest.; Vijfhuizen Schoten 4 20. 3i Bloemendaal 6Rozenprieel 2, 80. 3j RCH 11—EDO 9, 8—3. 3k Haarlem 8Halfweg 2 51; EDO 7— Hillegom 3 41. Promotie-Competitie 2de Klasse: EDO 5 ETO 7—0. Beslissingswedstrijd Afd. 2D: THB 3RCH 6 6—1. Zaterdagavond hield bovengenoemde vereeni- ging ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan een feestavond in de bovenzaal van Brinkmann. Na opening werd door den heer Knape namens de Donateurs der vereeniging E. M. een prach tige clubvlag aangeboden. Als humoristen traden op de heeren Klare en Flora. Medewerking werd verleend door t Elsneser Jazzband. Tevens werden aan de deelnemende vereeni- gingen der seriewedstrijden van v.v. E. M. de prijzen uitgereikt n.l. aan Chemica, H. Z. C., T .O. P. en v.v. E. M BeverwijkZeemeeuwen 33. Om beurten zijn beide doelen in gevaar, doch als de rechtsbuiten van Beverwijk goed voor zet en de rechtsbinnen hard inschiet welk schot de keeper der Zeemeeuwen wel stopt maar niet kan wegwerken, is Beverwijks middenvoor er handig bij en de stand is 1—0. Na eenige ver- geefsche aanvallen der Meeuwen zoowel als van Beverwijk, krijgen de bezoekers een dubieuse penalty te nemen, welke wordt ingezet en de stand is 11. Kort hierop treed de rust in. Na de rust vallen de bezoekers goed aan, doch schieten naast, terwijl even later een corner de thuisclub noodlottig wordt, want onhoudbaar zetten de Zeemeeuwen deze in en de stand is 12. De Wijkers zetten de tanden op elkaar maar buitenspel onderbreekt diverse gGede aan vallen, toch weet de linksbuiten goed door te breken, een voorzet volgt en de middenvoor maakt weer gelijk 22. De bezoekers laten zich niet onbetuigd en na een goed genomen corner ontstaat voor het Wijkerdoel eenig gewirwar en uit een kluwen van spelers maakt Zeemeeuwen 23. De Wijkers geven niet op. moedig houden ze stand en vallen wel goed maar niet door tastend genoeg aan voor de stevige Zeemeeu wen-achterhoede. De rechtsbinnen van Bever wijk zet eens goed door en bezorgt den midden voor een goede schietkans, 33. De tweede promomtiewedstrijd is door M. H. C. verloren, waardoor een beslissingswedstrijd noodzakelijk is geworden, welke Zaterdag a.s. te Amsterdam gespeeld zal worden. De nederlaag der M. H. C. is eensdeels te wijten aan de slechte terrein-omstandighe den, waar Togo meer gewend aan was en ander deels aan de groote dosis, pech voor M. H. C., vooral in de tweede helft, toen de Musschen bijna voortdurend aanvallend waren en meer- deer schoten of tegen den paal of juist naast gingen. Na ongeveer 15 minuten slaagt Togo er in de leiding te nemen (1—0), maar enkele mi nuten later doet jhr. Van Citters dezen voor sprong alweer te niet gaan (11). De wedstrijd herkrijgt na deze korte leven dige periode, weer zijn gelijkmatig karakter, totdat enkele minuten voor rust Togo op nieuw de leiding verkrijgt, dank zij een mis verstand in de Haarlemsche verdediging v2—1). Rust komt zoodoende met 2—1 voor Togo. In het Stadion te Amsterdam vond Zaterdag middag de eerste wedstrijd plaats van de An glo Indians in; ons land tegen het Neder landsch B-elftal. In de eerste helft scoorde de Anglo Indians slechts eenmaal en wel door Sales, den links binnen. Het spel in het veld ging vrijwel ge lijk op, waarbij vooral de Bors met groote en thousiasme strijden. Talrijke corners vielen hmi ten deel, doch daarin bleken zij geen meesters te zijn. Of de corner werd slecht genomen, of de bal werd gemist. In de tweede helft maakte Molenburg na een gezamenlijke aanval onzer geheele voorhoede gelijk, vooral Kist had hier in een groot aandeel. Intusschen meenen wij, dat aan deze goal buitenspel niet vreemd was. De scheidsrechters floten veel, heel veel, soms om zulke nietige overtredingen, dat het bela chelijk was om daarvoor het spel te onderbre ken. Het scheidsrechtsprobleem bij hockey is nog lang niet opgelost. Na den bovengenoem- den gelijkmaker kreeg Kist een prachtige kans voor open doel, doch zijn schot was te zacht en keeper Patterson kon het witte balletje ge makkelijk houden. Kort voor het einde wist Sales na een strafcorner het winnende punt te maken. In de tweede helft gooit M. H. C. er nog een schepje op met het gevolg, dat de Musschen sterker worden, maar voortdurend op een goed spelend Haagsch backstel stuiten. Ongeveer 20 minuten voor tijd siaagt Togo er opnieuw in te scoren (31). M. H. C. krijgt voor doel bijna geen kans tot schieten en enkele schoten hebben nog pech ook. Na al deze vergeefsche pogingen geeft M. H. C. de hoop op een gelijk spel althans op en een door Togo benutte strafcorner doet de deur dicht (41). De stand is thans: Togo M. H. C. 6—5 5-6 Over: Arbeiders in het Hotel-, café- en Restaurantbedrijf. Het lijkt mij niet ondienstig, waarde kame raden. uw aandacht eens te vragen voor een be drijf, hetwelk in het internationaal verkeer een zeer voorname plaats inneemt, en wel het Hotel- Café- en Restaurant-bedrijf, het bedrijf, waarin de menschen arbeiden, die U 's morgens vroeg of midden in den nacht steeds met een vriende lijk en niet van moeheid blijk gevend gezicht tegemoet treden. Hoe weinig waardeering valt er te boeken voor hen, die hun leven slijten in de vunzige van rood- en dranklucht vervulde lokalen. Bekijk de verbleekte gezichten, vraag aan de geneesheeren, waar de meeste slachtoffers van de gevreesde witte pest gekweekt worden en er zal U een liCht opgaan. Laat U niet misleiden door het leven van en kele door het mondaine gedoe rondom hen ge- infecteerde vakgenooten, maar spreekt de huis vaders. Dan zullen zij U zeggen, dat moeder al tijd alleen is, en de opvoeding» der kinderen al leen moet verrichten. Dan zullen de Katholieken met spijt U zeggen dat ze toch zoo graag hun Godsdienstplichten zouden willen vervullen, doch het vermaak van het publiek eischt hen op des Zaterdag tot diep in den nacht. En op Zondagmorgen moeten ze weer zoo vroeg present zijn, dat hetzij moeder of vader moet verzuimen datgene wat ons, ka tholieken de heiligste voldoening kan schenken en wat alle menschen, doch bijzonder wij, zoo hard noodig hebben om te kunnen volharden in het goede en niet te worden medegesleurd in den poel van het zoogenaamd moderne ver maak, waarin al zoovelen moreel en financieel ten gronde zijn gericht. Jongens van 14 tot 16 jaar maken reeds ken nis met een bandeloosheid in levenswijze voor zoogenaamde dames en heeren, zoodat in de meeste gevallen na korten tijd ieder gevoel voor christelijke deugd wordt weggevaagd en we de meesten op rijperen leeftijd terugvinden totaal onverschillig voor alles wat ons heilig is. Dit is ongetwijfeld de voornaamste reden, waarom onze menschen veelal voor een katholieken vak bond niets voelen. Dat bij de meeste patroons in zake geestelijke belangen niet veel verantwoordelijkheidsgevoel aanwezig valt gemakkelijk te verklaren door de omstandigheid, dat het meerendeel zelf van jongsaf in het bedrijf is, dientengevolge niets of weinig meer aan godsdienst doet en de zaken natuurlijk voor alles gaan. Het zou voor schrijver dezes de eerste keer nog moeten zijn, als hij bemerkte, dat een patroon of leider van een hotel of een café informeerde of zijn katholiek personeel wel de H. Mis had bijgewoond en op een ontkennend antwoord de menschen wegzond om alsnog hun plicht te gaan doen. Dat is immers niet noodig: Zaken zijn zaken! En het treurigste van alles is, dat het moet maar eens gezegd worden het bedrijf in hoofdzaak door katholieken van huisuit wordt uitgeoefend. Het is merkwaardig, maar het is zoo! En hoe staat het met de loonen en andere voor ieder arbeider belangrijke en over het alge meen in andere bedrijven tamelijk goed geregelde zaken: de werktijden, de vrije uren, de sociale verzekering, de rechtspositie in het algemeen? Bij 't minste verzuim worden de zwaarste straf fen toegepast. Of men huisvader is of niet, of 't zomer is of winter, het op staanden voet ont slaan is heel gewoon en de meesten onzer, niet bekend met recht en wet, laten de zaak maar blauw-blauw, dikwijls ook om geen rancune op te wekken. Mannen die in het bedrijf werkzaam zjjn, or ganiseert u! We zouden het u wel van de daken willen toeroepen. En zouden er dan geen betere dagen voor ons aanbreken, als we schouder aan schouder den strijd aanbonden tegen de meest onmogelijke toestanden. En gij allen, die daartoe in de gelegenheid zijt, helpt de mannen, die tengevolge van de bedrijfs- toestanden dit meermalen niet kunnen, die pro paganda voeren voor onzen Katholieken Bond van Geëmployeerden. Wanneer er een terrein is, waar ge verdienstelijk werk kunt doen, waar ge u als leeken-apostel kunt uitleven, dan is het voorzeker hier! Blaast bij de velen in ons bedrijf, in welken het vuur heel diep nog wel smeult, dit heilig vuur van Roomsche geestdrift, Roomschen durf weer aan, opdat zii, inziende wat hun, zoo wel geestelijk als stoffelijk tot heil zal strekken, zich met overtuiging in onze rijen scharen. En dan met Roomsch élan en een vuur, dat niet te stuiten is, allen op voor de verovering van een blijde toekomst. Voorwaarts, onder de spreuk van den Haar- lemschen Bisschop: Justitia et Paxf Gerechtigheid en vrede! 9 Mei des nachts half één allen op ter vergadering voor het R. K. Hotel-, Cafe-Res- taurant personeel in het Sociëteitsgebouw „St. Bavo", Smedestraat, waar J. F. van Bijsterveld, Hoofdbestuurslid van den R. K. Bond van Ho- tel-, Café- en Restaurant-Geëmployeerden „St. Antonius", zal spreken over: „Waarom georga niseerd" Wij verwachten al het R. K. Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel. Het bestuur. Weldadigheid naar Vermogen „Janskamer," Jansstraat 38 rd. Weldadigheid naar Vermogen Heeft steeds voor oogen: Te helpen zooveel zij kan, Toe, steun ons met uw gaven dan. Postgiro 213793, telefoon 13235 of 15445. Het Brokkenhuis, Beeksteeg .12 (Schoolgebouw). Telefoon 15813. Wederom woidt uw aandacht gevraagd voor bovengenoemde instelling, die weer met een groot tekort aan kleeding, etc. te kampen heeft, waardoor noodgedwongen vele dringende ver zoeken om hulp moeten worden afgewezen. Dit is te meer te betreuren, daar vele gezinnen er slechter dan ooit aan toe zijn en in de bitterste armoede verkeeren. Van een kleine ondersteuning kan niets worden gekocht, geen pak, geen jas, geen schoenen en alles vraagt om vernieuwing. Zelfs zijn er gezinnen, die bij gebrek aan klee ding de kinderen niet naar school kunnen stu ren Dat hier geholpen moet worden, behoeft geen betoog. Het is in verband hiermede, dat het bestuur terwille van deze gezinnen nogmaals een beroep doet op de milddadigheid van de ingezetenen van Haarlem en omstreken ter ver krijging van de noodige kleeding. Br is groot gebrek aan eenige heerenco6tuums, vrouwenja ponnen, schoeisel, 2-persoons ledikanten en beddegoed. Voor een zeer arm gezin wordt ge vraagd een kinderledikantje en een kinderstoel. Als ledereen helpt, zal het Brokkenhuis iedereen kunnen helpen. Aangezien de kas niet meer toe laat den voorraad aan te vullen met nieuwe klee ding, zullen ook giften dankbaar worden aan vaard. Op postrekening 147245 onder vermelding: „Brokkenhuis". De adressen voor het afhalen der goederen kunnen ook nog opgegeven worden te Bloemen daal btj mevr. LioniJungblut, Rijperweg 1, tel. 22115 en te Aerdenhout bij mevr. Schultz v. HaegenYpey, tel. 26145. Het bestuur van het Brokkenhuis: A. V. MARSELIS HARTSXNCK, presidente. P. J. MULDER, secr.-penningmeester. Over: Nationaal-socialisten en Joden Geachte Heer Hoyer, Einde Januari 1932, V herinnert zich dit stel lig, plaatste ik een ingezonden stuk in plaatselijke bladen, betreffende „Het Nationaal-Socialisme" en zijn uitingen ten opzichte van de Joden. Naast honderden bewijzen van sympathie en instemming, was U de eenigste, die door een inge zonden stuk, gesteld op een bütend sarcastischen toon, mij feitelijk trachtte bespottelijk te maken. U dichtte mij zelfs een Oostersche verbeelding toe, hetgeen Uw lachlust opwekte. Helaas, ik h^d niet gedacht, dat ik zoo spoe dig op luguberé, tragische wijze in het gelijk zou worden gesteld. Want, wat thans de zegeningen van het Nationaal-Socialisme Dultschland brengen, gaat zelfs nog mijn „oostersche" verbeel ding te boven. Ontrechting van ruim 600.000 menschen. uit stooting uit allerlei ambten, Jood sch person cel, musici, doctoren, advocaten, rechters, zakendrii- vende middenstanders, ze worden volkomen tot paria's gemaakt. En wat moet van al deze men schen worden? Ze worden volkomen uitgehon gerd, volslagen gemis aan recht en bescherming zal de rest doen. Men kan zich voorstellen wat deze opgejaagde uitgestootenen te verwachten hebben van de „offcieele" steunuitkeering. Als antwoord op ingebrachte klachten worden ze half dood geranseld, met de revolver op de borst geprest een verklaring te onderteekenen dat ze goed behandeld werden. Voor een gerucht makende pogrom voelt men niets, dit moet plaat» maken voor de geruischlooze geraffineerde uit stooting. Vanzelfsprekend dat zooiets in alle overige lan den de aandacht trekt en hevige protesten uit lokt, hetgeen culmineert in het laatst gehouden Lagerhuisdebat, ondanks het stereotiepe Duitsch- lands „Es ist nicht wahr". Ziet U. geachte heer Hoyer, dit zijn eenige van de heerlijke uitlatingen der nationaal-sociallsten, waarvoor U meende in de bres te moeten sprin gen zonder nochtans Uw adres, noch plaats van inwoning te vermelden, in tegenstelling met mij. Overivens schilnt U bijzonder goed op de hoogte te zijn met de gedragingen der ..Heeren" anti-se mieten, aangezien U mij trachtte gerust te stel len met de verzekering dat ik ze voorlooplg nog niet onder mijn bed zou vinden. Hiermede bewijst U, evenals ik, dat men zulke helden laag bij dén grond moet zoeken. Zeer juist, Mijnheer Hoyér. Trouwens, ik vind dit geen heldhaftige schuil plaats voor kerels, die beweren een nieuwe cul tuur te brengen. Bedoeling van dit schrijven is U ernstig te waarschuwen voor de herhaling van een blun der, door te trachten iemand, die gezien zekere voorteekenen emptier waarschuwde voor een nade rend onheil, hetwelk toch zeer zeker een slag Is in het aangezicht der geheele westersche bescha ving. op een quasi grappige wijze en op een zeet zwakke argumenteering. bespottelijk te maken. Met hoogachting, LEO METERS Warmoesstraat 12 Haarlem "\EEBIOTEH Ucmedc) VINDT U een MOOIE SORTEERING KONINGSTR. 7, b. d. Gr. Markt Telefoon 16945. bezitten een pasvorm zonder weerga. Ze zijn prachtig gecon strueerd en zitten bui tengewoon prettig. Ze schuiven niet op, ver- leenen het lichaam den zoo onontbeerlijken steun en zijn keurig van afwerking, terwijl de prijs heel laag is. Vanaf F 6.90, F 9.25, F 10.90, F 11.50. 6 CENT SIGAAR, zonder weerga Absolute alleen verkoop: F. J. MARTENS Doelstraat 33 Telef 15825 te koop, prijzen vanaf 74 cent per stuk, bij P. JOOSTEN, Wou- wermanstraat 18 - Telef. 12258. Heden laatste zending Eigenh., Red-Star. Prijs beneden alle concurrentie. HAGESTRAAT 7 - TEL. 14092

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3