ANTI-ULTRAMONT ANISME Een beeld van ontreddering Van de Perstribune Prikkeldraad Een nieuwe veldtocht Kabinetsvorming Communistische agitatie MEIMAAND Er is verband MAANDAG 1 MEI Tegenweer geboden! ONS BEDRIJFSLEVEN Wenken aan de nieuwe regeering De staking te IJmuïden Alweer de overweg NEDERLANDERS! GEDENKT UWE GROOTE VOORVADEREN! STEMT TEGEN ROME EN ZUN HANDLANGERS! Linksche partijleiders in audiëntie bij de Koningin Schiedam kort de loonen HET „INSTITUTUM NEERLANDICUMTE ROME Het nieuwe gebouw van het Nederlandsch Historisch Instituut dat Zaterdag in de tegenwoordigheid van Mussolini werd ingewijd Mr. M. P. L. Steenberghe voor de gecombineerde besturenver- gadering der Werk geversorganisaties De kleur van de kleur- looze" A.V.R.O. Economische zaken Sociale politiek Organisatie opbouu) der maatschappij Z. H. EXC. MGR. H. PAULISSEN Naar zijn missiegebied vertrokken Boycot en tegen-boycot Wielrijder bij Eindhoven gedood Er is tijdens de jongste verkiezingen een nieuwe veldtocht tegen het Ka tholicisme in Nederland opgezet. Mogelijk hebben ook katholieke kiezers plakkaten opgemerkt, door rood-wit- blauwe kleuren onderscheiden en waarin een valsch nationalisme was vermengd met anti-papisme. Weinig hebben zij ver moed, welke de geheime verspreiders wa ren van deze anti-katholieke misleiding. Zij behoorden inderdaad tot de uitvoer ders van een geheim verbond, dat in het duister werkte. De geschoolde Grave- meyers, de Scheppers, de Kerstens, de Evangelische Maatschappij en de geest verwanten der schandaal-colportage langs de straat vonden elkaar in een „Interna tionale Anti-Ultramontaansche Actie" wier bestuur tot dusverre onbekend bleef. Intusschen gelukte het ons, een circu laire op te sporen, welke niet alleen in anti-paapsche kringen werd rondgezon den, maar ook aan vrijdenkers, sommige leden der S.D.A.P., communistische rood- fronters en aan allen, van wie verwacht mocht worden, dat zij op de gelegenheid wachten, om gezamenlijk tegen Rome uit te vallen. Deze circulaire drukt een hitsend arti kel uit „Het Klokketouw" over, het Haag- sche orgaan der Evangelische Maatschap pij, dat nog altijd Maria Monk, den biecht stoel, de doode hand en gefantaseerde klooster-schandalen tegen Rome tracht te exploiteeren. Het artikel druipt van haat tegen de groeiende macht der Kerk en der „van elders verjaagde drommen roomsche religieuzen, die zich dringen in allerlei be voegdheden en betrekkingen, zelfs in de Staten-Generaal, ja, gelijk Monseigneur Nolens, de regeering hebben beheerscht en daartoe niet schromen, een valschen eed aan den Staat der Nederlanden af te leg gen." Het is dit jaar tachtig jaar geleden, dat de vaderen van deze anti-papisten den Aprilstorm ontketenden, de beruchte be weging vol godsdiensthaat, vermengd met politieke driften,- welke destijds een hoos van laster, gift en solfer over Nederland heeft uitgebraakt. In de Aprilmaand van dit Zwijger jaar heeft men gepoogd, weer een Aprilstorm aan te blazen. En hoe? Er wordt een beroep gedaan op het anti-katholiek instinct der socialisten, om eindelijk eens forsch „de onderwijsbe- voorrechting der roomsche vreemdelingen aan te pakken." En tegelijkertijd worden alle anti-ultramontaansche hartstochten geprikkeld me de grofste rhetorica als de hier volgende: „Wij zullen niet lang uitweiden over de duitenpletterij, waarmede de roomsche kerk door allerlei fantastische beloften aangaande het hiernamaals op geweldige wijze de beurzen der burgers snijdt. Indien een particulier zich zulke handelingen veroorloofde, zou hij terecht komen in het cachot teneinde de lichtgeloovige massa tegen zijn afzetterijen en Uilenspie gellisten te beveiligen. Maar de roomsche priesters gaan ongebreideld hun gang met het spekken van hun kerk op deze sluwe manier. Te dezer plaatse zullen wij ook niet uitweiden over de als sneeuw voor de zon wegsmeltende millioenen der lee ningen aan roomsche congregaties en ge meenschappen, vaak nog buitenlandsche. Echter willen wij wijzen op de herhaalde lijk opduikende geruchten over mensch- ontvoeringen door de roomsche kerk of congregatie. Het zal er eenmaal van moe ten komen, dat een staats-commissie van niet aan het Vatikaan onderworpen bur gers worde ingesteld om te onderzoeken, welke religieuzen of andere personen tegen hun zin door Rome worden vastgehouden. NederlaAders, het Vatikaan streeft naar politieke, cultureele en economische over macht. Wij zullen het op deze wegen moe ten kruisen en bestrijden. Maar willen wij hier de overwinning voorbereiden, dan zal het noodig zijn van Rome weg te halen zijn verschillende bondgenooten op de verschillende gebieden. Het zal noodzake lijk zijn de helpers van Rome vinnig te treffen, opdat zij ophouden Rome's hand langers te zijn of zelf ongevaarlijk worden voor de meerderheid des volks. Deze meer derheid des volks moeten wij achter ons zien te krijgen, want Rome wijkt niet voor klachten of kreten van verontwaardiging, maar alleen voor macht. Om dit doel te bereiken, is een inter nationaal verbond gesticht onder den titel: „1'Action Internationale Anti-Ultra - montaine" dat een maandblad uitgeeft. In de onder het zegel „vertrouwelijk" ver zonden circulaires wordt hierover gezegd: Elk nummer van dit maandblad zal o.a. eene episode bevatten uit de geschiedenis, waarin de duistere praktijken van de roomsche kerk aan de kaak worden ge steld, met eene daarbij behoorende teeke- ning of reproductie. Zoo zal b.v. in het eerste nummer de moord op Prins Willem van Oranje nauw keurig worden beschreven, gevolgd door een Open Brief aan H. M. de Koningin, waarin de contrasten van de Protestanten van toen en heden, zonder leidende per sonen of instellingen ook maar eenigszins te sparen, in het licht worden gesteld. Voorts zal in ieder nummer commentaar worden geleverd met verwijzing naar het buitenland, waardoor deze tegenstellingen nog meer op den voorgrond zullen treden. Al deze artikelen, die uiteraard een in ternationaal karakter zullen hebben, ver schijnen in zes talen, t.w. in de Nederland sche, Fransche, Engelsche, Duitsche, Ita- liaansche en Spaansche taal. Plaats van uitgave is 's Gravenhage. Het voorblad wordt keurig verzorgd met eene afbeelding van het Vredespaleis als zetel van het Permanente Hof van Internatio nale Arbitrage. Op deze wijze verkrijgt het blad een duidelijk rechts-stempel. In verband met de nationale herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje lijkt ons het oogenblik gunstig en zijn deze plannen alléén reeds voor uitvoe ring vatbaar in verband met de anti-ultra- montaansche gevoelens, welke zoowel in republikeinsche als Oranje-gezinde krin gen hier te lande heerschen, terwijl eene dergelijke actie aan vele buitenlandsche regeeringen niet onwelgevallig zal zijn, zoodat ook van die zijde medewerking is te verwachten. Door middel van plakkaten ter grootte van schouwburg-aanplakbiljetten, welke door het geheele land zullen worden aan geplakt. Deze plakkaten, gedrukt*in drie kleuren: rood, wit en blauw, dragen het volgend opschrift: NEDERLANDERS! (rood) VERIJDELT DEN TOELEG VAN ROME! (wit) INTERN. ANTI-ULTRAMONTAANSCHE ACTIE. (blauw) Door middel van dezelfde gekleurde plakkaten bij de verkiezing van Gemeente raden, Provinciale Staten en Staten-Gene raal met het opschrift: Door eene voortdurende actie in alle wetgevende colleges. Door het oprichten van plaatselijke ver- eenigingen van niet-roomsche jongelieden van Nederlandsche nationaliteit onder den naam van „Geuzen" en het organiseeren van propaganda-tochten door het geheele land. Door enge samenwerking met alle per sonen, instellingen en corporaties, ,die een zelfde doel beoogen. Door bij iedere voorkomende gelegenheid de anti-ultramontaansche gevoelens van het grootste deel der Nederlandsche be volking naar voren te brengen. Mocht u zich met het vorenstaande kunnen vereenigen, dan verzoeken wij u het bijgaand inteekenbiljet ingevuld en onderteekend aan ons te willen terugzen den. Wij zullen bij voldoende medewerking ten spoedigste overgaan tot de uitvoering van ons program. Intusschen blijven de beschikbaar gestelde gelden voor ons ge meenschappelijk doel bewaard. Internationale Anti-Ultramontansche Actie. Onlangs heeft de Christelijk-Historische „Nederlander" gepolemiseerd tegen de re dactie van „Het Klokketouw" en de anti- paapsche stuwers dezer nieuwe April-be- weging. Zou van protestantsche zijde niet opgehelderd kunnen worden, wie erachter staan? Wie zijn verantwoordelijk voor de zen laster, dat kloosters en congregaties zich schuldig maken aan „mensch-ontvoe- ringen", zoodat de Kamer „een staats-com missie" van onderzoek moet instellen? Van wien gaat in alle Europeesche talen het bedrog uit, dat zich verschuilt achter het Vredespaleis en dat de Nederlandsche kleuren laat waaien over valschheid en kwaadsprekers? Wie zijn de uit een ver geten tijdperk overgeblevenen geestdrij vers, die de Katholieke Kamerleden van een valschen eed beschuldigen en in het Zwijger-jaar de nationale eenheid trach ten te splijten? Met belangstelling wachten wij de ver antwoordelijke namen af en het vallen der nationale en internationale maskers! Terwijl in Duitschland het Communisme (dat is een goed gevolg van de „nationale revolutie") totaal ligt neergeslagen en een keten van geheel of gedeeltelijk fascistische staten Sovjet-Rusland steeds radicaler van het beschaafde westen schijnt te zullen afsluiten, speelt Moscou het in Nederland klaar, het aan tal communistische Kamerzetels te verdubbe len, terwijl bovendien nog de revolutionnair- socialist Sneevliet, thans wegens opruiing in de gevangenis vertoevend dank zij revolution- naire agitatie met een zeer behoorlijk aantal stemmen als Kamerlid uitverkoren werd. De communisten, die nu ten getale van vier hun intrede in de Kamer doen en in Sneevliet natuurlijk een kameraad zien, die niet vies zal blijken van bolsjewistisch gedoe en geïntrigeer, voelen zich natuurlijk danig gesterkt en men behoeft er dan ook niet aan te twijfelen, of de vijf volkomen revolutionnaire Kamerleden zul len het aan rumoer en aan agitatie, ook in de Kamer, niet laten ontbreken. Lou de Visser heeft het trouwens met de hem eigen brutaliteit openlijk aangekondigd: reeds indien het hem gelukt zou zijn, met Wijn koop en nog een Indiër in de Kamer te komen, zouden zij daar naar zijn sarcastische voorspel ling, den boel zooveel mogelijk op stelten zetten; zij zouden dan eens recht veel herrie maken, en de nieuwe voorzitter moest er zich maar op voorbereiden, dat hij een rijkelijk ge bruik zou moeten maken van den presidents hamer.... Het vaderlandlooze deel der natie, dat niets te verliezen heeft en ieder gevoe Ivoor verant woordelijkheid mist, heeft nu echter geen drie maar v ij f oproerkraaiers, „beroeps-opruiers" in de Kamer gebracht, en het getal vijf kan hier werkelijk gevaarlijk worden, als de Kamer meerderheid niet op haar qui-vive is en niet, zoodra er obstructie-verschijnselen vallen waar te nemen, korte metten maakt. Als de revolutionnaire socialist immers maar wil .meewerken", zullen de communisten voor taan over het minimaal-vereischte aantal hand- teekeningen beschikken tot het in behandeling doen nemen van him voorstellen, en men be hoeft over niet veel fantasie te beschikken om te kunnen bevroeden tot hoeveel obstructie deze bevoegdheid aanleiding en gelegenheid zal bie- dn. Laten Regeering en Kamer daarom t ij d i g op tegenweer bedacht zijn, b.v. door een extra verscherping van het Reglement van Orde voor de zittingen der Tweede Kamer dóór te voeren. Het mag in Nederland niet mogelijk zijn, dat de bestuursarbeid door onverantwoordelijke en gezag ondermijnende elementen wordt gesabo- üillllMIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiimimiiimm Is de Meimaand Niet de schoonste, Doordat alles Geurt en bloeit? En precies als In een sprookje Ons verrukt en Zeldzaam boeit? In de lucht zit Iets verkwikkends, In de planten Poëzie. Deze maand is Als een foto Onzer schoonste Fantasie! Wat de menschen Technisch maken Is wel kunstig, Maar het heeft Toch volstrekt niet Dat volmaakte, Dat de Schepper i Gratis geeft! Is het wonder, Dat de Meimaand Die de ziel zoo Opwaarts leidt, 1 Door haar schoonheid En haar gratie Aan Maria Is gewijd? i MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir; teerd, het mag hier niet mogelijk zijn, dat een zich tot opbouwen zetende Kamer zich door een handjevol politieke kwajongens laat ringe- looren en dat de Nederlandsche Staat den be roepsopruiers voor hun schandelijk gedoe bo vendien nog betaalt! Er uit met de obstructionisten! Zij mogen bij ons geen kans krijgen! H. M. de Koningin heeft heden in verband met de Kabinets-crisis, op den Ruigenhoek ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamer-fracties van de Liberale Staats partij, den Vrijheidsbond, van den Vrijzinnig- Democratischen Bond en van de S. D. A. P., onderscheidenlijk de heeren mr. H. J. Knotten belt, mr. H. P. Marchant en ir. J. W. Albarda. Ouwehand's Dierenpark te Rhenen Naar we van den heer Ouwehand te Rhenen vernamen, zal zijn dierenpark, dat het vorig jaar reeds een zeer gunstigen indruk op de bewoners maakte, binnenkort een groote uit breiding ondergaan. Vermoedelijk zal binnen enkele weken een groot transport dieren aan komen, voor de huisvesting waarvan men op het oogenblik druk aan het werk is. De toe komstige verblijfplaats van de ijsbeeren doet met haar grillige vormen reeds fantastisch aan. Ook een groot aquarium is in aanbouw. De raad van Schiedam heeft het voorstel van B. en W. tot invoering van een tweede korting van drie profeent op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel aangenomen. De sociaal-democratische fractie en de communist stemden tegen. '?vï In de openingsrede, welke mr. M. P. L. Steen berghe als voorzitter van de Federatie der Algemeene R. K. Werkgeversvereniging en van het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakver- eenigingen in de gecombineerde bestuursverga dering dezer organisaties uitsprak, maakte hij de hoofdpunten der werkgeversverlangens bij de Regeeringsformatie kenbaar. Aan deze rede ontleenen wij het volgende: Steeds verder is het met het Nederlandsch bedrijfsleven steil bergaf gegaan. Ontslag van personeel op groote schaal, verkorting van werktijd en zelfs sluiting van tot nu toe goed functionneerende ondernemingen volgen el kaar in duizelingwekkende vaart op. Voor den objectieven toeschouwer ontwikkelt zich het beeld van de ineenstorting van een groot ge deelte van het bedrijfsleven. Naast den landbouw, die het zeer hard te verantwoorden heeft, doch terecht van over heidswege sterk wordt gesteund, moet de toe stand van de industrie in de eerste plaats de aandacht van de Regeering hebben. Minstens 40 tot 50 pet. van de Nederlandsche arbeidende bevolking moet in de industrie zijn brood ver dienen. Steun aan de industrie is dus een eisch van zelfbehoud. Onze industrie was steeds voor een groot ge deelte exportindustrie. Veel is van dezen ex- De Algemeene Vereeniging Radio Omroep heeft zich sinds jaar en dag beijverd ta verzekeren, aan wie 't maar hooren en gelooven wilde dat zij de algemeene, de neu trale, de onpolitieke, de nationale omroep van Nederland is. Velen in den lande schijnen dit te hebben aanvaard, maar grooter is het getal Nederlanders, dat in de z.g kleurloosheid van de AVRO heel duidelijk een typische en ken merkende liberale tint ontdekte. Deze laatsten gaven er daarom de voorkeur aan niet de AVRO, doch den KRO, de NCRV of de VARA aan te hangen. In het laatste nummer van de „Kath. Rardio Gids" schrijft P. de W. hierover het volgende: „Meer dan eens werd dezerzijds aangetoond, dat de AVRO niet neutraal kan zijn en het ook niet is. Geheel naar geschiedenis drukt op deze organisatie het liberale stempel. Zij vindt haar verdedigers onder en recruteert haar aanhang hoofdzakelijk uit liberale gelederen; de liberale pers is haar ijverigste verdedigster. En de destijds gestichte „Liberale Omroep" thans ter ziele loste zich in de AVRO op. Neutraliteit en algemeenheid bestaan niet en worden door ons volk niet begeerd. De z.g. AVRO-neutraliteit kreeg een deuk bij de interpellatie-Boon op 18 Februari 1932. Bij het naderen van den 26en April en onder het verlokkends, dat de liberale candidaten den Nederlandschen kiezer te bieden hadden nam ,,het herstel van het onrecht de AVRO aange daan", de verdediging van den „onpolitieke- omroep" een zeer voorname plaats in. De „Vrij heidsbond" (liberaal) adverteerde in het „Han delsblad" met microfoons en onderschriften: „AVRO-vrienden stemt liberaal eenheid maakt de radio beter." Verklaarde tegenstan ders van politiek in den aether, schuwden zij niet den aether tot voorwerp van politiek te maken. Eenige katholieke dagbladen signaleerden dit feit en verbonden daaraan ook vanzelfsprekend het commentaar dat dergelijke annonces ea verkiezingsreclames toch wel onweerlegbaar aantoonden waar de sympathie voor de libe ralen redelijkerwijze was te verwachten: n.i. onder de AVRO-aanhangers. En gelijk al die jaren te voren liet de AVRO ongestraft toe, dar met haar als verkiezingsleuze werd geleurd Neen, niet geheel juist, want nagenoeg aan den vooravond van de verkiezing deelde de AVRO- omroeper mede: „dat al de verkiezingsreclames waarbij de leden van de AVRO worden aange spoord op de liberalen te stemmen, afkomstig zijn van de stellers der annonces; het bestuur van de AVRO staat er buiten." Wanneer deze verklaring een scherpe afwij zing was geweest, dan had men nog kunnen opmerken, dat men van AVRO-zijde toch wel heel erg lang de beweerde verkeerde meening tolereerde. De ontkenning kwam op een oogen blik toen het „kwaad" reeds te ver had doorge woekerd. Maar de bedoelde verklaring was geen terechtwijzing aan het adres van hen die on gevraagd en dus wederrechtelijk den naam van de AVRO misbruikten, doch slechts een zeer formeel en volkomen diplomatiek geformuleerd démenti. Aan de verantwoordelijkheid echter kan het AVRO-bestuur zich niet onttrekken. Want twee dagen vóór het démenti schreef de heer Vogt in de „Radiobode" een hoofdartikel, hetwelk zich richtte tegen het zendtijdbesluit van 15 Mei 1930. Wij lezen daarin o.m. aan het slot: „Wanneer deze „Radiobode" onder de oogen van de lezers komt, maken wij ons op, om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Laat ons hopen, dat er een nieuwe Kamer komt, die den moed en het inzicht zal bezitten om een nieuwen Minister van Waterstaat te volgen op zijn weg naar verbetering van de Nederland sche Omroeptoestanden. Laten onze vrienden de mannen en de partijen ziezen, die zich heb ben uitgesproken tegen de tegenwoordige re geling." Voor een zich noemende onpolitieken omroep is een dergelijk politiek advies toch wel hoogst merkwaardig. De liberale partijen, die het la zen, hebben precies volgens dit advies gehan deld, toen zij AVRO-vrienden uitnoodigden op haar candidaten te stemmen. Immers, zij wa ren het, waarvan „de mannen" zich hebben uit gesproken tegen het zendtijdbesluit. De te late ontkenning is derhalve zelfs als tegenspraak van AVRO-zijde formeel onjuist. Want de stel lers der annonces zullen zich op het artikel van den heer Vogt te allen tijde kunnen beroepen. Wij besluiten met op te merken, dat de nood zakelijke consequentie van de houding eener omroeporganisatie, die liberaal naar opzet, ge groeid in liberale sfeer, gestut door liberale politici en journalisten en waarvan het bestuur uit liberalen bestaat, ten slotte moest zijn zich zelf te belijden als niet algemeen, niet neutraal; doch liberaal en dus..,,, „sectarisch", port afgesneden door de ontwikkeling van de economische, monetaire en sociale verhoudin gen in het buitenland. Hierin zal niet zoo spoe dig verandering komen, en kan de overheid door ingrijpen weinig veranderen. Wel zal de overheid, evenals het bedrijfsleven zelf, alles in het werk moeten stellen teneinde de pro ductiekosten te verlagen. Een groot gedeelte van onzen export wordt echter belemmerd door invoerbeperkende maatregelen van het buiten land. Hier tegen kan de overheid wel ageeren, doch dan dient zij zich de middelen te ver schaffen om op handelspolitiek terrein met gelijke wapens tegenover het buitenland te staan. Ten deze treft onze Regeering en de meer derheid van het Parlement het zware verwijt voor den strijd niet gereed geweest te zijn. Meer nog dan in normalen tijd is het behoud en de versterking van den binnenlandschen af zet onze producten een eerste eisch. Op de eerste plaats moeten wij zorg dragen, dat ons eigen erf bewaard blijft. Een krachtiger en meer doelbewuste toepassing van de Crisis- invoerwet is voor de nieuwe Regeering een zware plicht. Teveel wordt met het nemen van noodzakelijke maatregelen geaarzeld; teveel wordt gewacht tot de markt voor maanden overvoerd is. Het is thans geen tijd om gevraagde contin- genteeringsmaatregelen maanden op een be slissing te laten wachten. Dat hierbij in de eerste plaats de belangen der arbeiders dooi behoud van werkgelegenheid een rol spelen, blijkt wel uit de onlangs gehouden buitenge wone vergadering van liet R. K. Werklieden verbond, waarop met klemmende argumenten de door mij thans besproken maatregelen wer den bepleit. Ook worde ons Nederlandsch ta rief van invoerrechten herzien met het oog merk de industrialisatie van ons land te be vorderen. Gezien de bij den prijsval opgedane ervaringen, moge aan specifieke rechten een ruime plaats worden ingeruimd. Naast contin genteeren is voor tal van artikelen een krach tige tariefpolitiek noodzakelijk. Hierbij worde aan het bedrijfsleven in zijn strijd tegen bui tenlandsche trusts en kartels de alom in an dere landen gegeven noodzakelijke steun ver leend. De afgeloopen 4 jaren hebben overduidelijk aangetoond, dat ons reeds in 1929 geuite ver langen, om een afzonderlijk Departement van Economische Zaken te verkrijgen, juist was. Er bestaan echter meerdere desiderata op dit gebied. Reeds geruimen tijd hebben wij op heffing van de Economische en Consulaire Di rectie van het Departement van Buitenland sche Zaken als zelfstandige afdeeling bepleit. Er moet meer eenheid in onze economische Departementale organisatie komen. De Direc tie van Handel en Nijverheid moet recht streeks in contact staan met onze consulaire vertegenwoordigers in het buitenland. Het be staande dualisme, dat zoo gemakkelijk tot concurrentiezucht aanleiding geeft, moet wor den opgeheven. De volle verantwoordelijkheid voor onze economische politiek moet berusten bfj den Minister van Economische Zaken. Ook zal op dit Departement een nauwere samen werking tot stand moeten komen tusschen de afdeelingen Landbouw en Handel en Nijver heid. Bij noodzakelijke nieuwe heffingen zal eer der naar indirecte dan naar directe belastin gen gezocht moeten worden. Hierbij zal echter, meer dan in het verleden, gezorgd moeten worden, dat deze indirecte hef fingen geen nieuwe lasten op de bedrijven leg gen. Het ontwerp Weeldeverteringsbelasting en de huidige vorm van het ontwerp Omzet belasting zijn voorbeelden van een verkeerde soort van indirecte heffingen. Juist in dezen tijd moet eerder steun gezocht worden voor de industrie; invoerrechten verdienen meer aan beveling dan accijnsen. In de huidige crisisomstandigheden moet, niet in het minste in het belang van de so ciale verzorging van ons volk, de economische politiek op den voorgrond staan. Dit neemt niet weg, dat onze organisatie er prijs op stelt den toekomstigen formateur kenbaar te ma ken, dat ook bij ons het verlangen leeft, zoo eenigszins mogelijk, de bestaande sociale wet geving te handhaven. Wel zal hierbij op den voorgrond moeten staan, dat verdere verbete ringen, welke nieuwe lasten op het bedrijfsleven zouden leggen, in het belang der werkgelegen heid vermeden moeten worden. Alles, wat tot werkverruiming kan leiden, zal de Overheid ter hand moeten nemen. Het, helaas zeer laat ingediende bruggenplan is hioe- van een goed voorbeeld. Dat om politieke re denen de oorspronkelijke opzet van particuliere uitvoering, waardoor de noodzakelijke spoed gewaarborgd was, verlaten is, is diep te be treuren. Moge de nieuwe regeering het eerste plan wederom ter hand nemen. Dat bij de sociale en fiscale politiek de ge zinspolitiek meer dan tot nu toe op den voor grond moet staan, behoeft, na de talrijke be- toogen onzer organisatie door mij niet op nieuw te worden herhaald. Geheel in den geest van Quadragesimo Anno zal de nieuwe Regeering het niet lijdelijk mo gen aanzien, dat in dezen moeilijken tijd groote belangen worden geschaad door een tot het De anti-papistische dominees en hun sa tellieten kunnen bogen op de twijfelach tige eer, dat van alle partijen hun verkie zingspropaganda op het laagste peil stond. De schrifturen, welke deze blinde haters van al wat Katholiek is, lieten verschijnen, waren zóó stuitend, dat ze eerder in den vuilnisbak, dan in een brievenbus thuis behoorden. Toch waren deze gedrukte stukken, om aanraking met den strafrechter te voorkomen, nog eenigs zins getemperd; wat op vergaderingen door deze menschen werd verkond, was vaak in één woord: schunnig! Het lust ons niet om op al deze even boosaar dige als infame praatjes in te gaan. Wij kunnen ons er niet eens boos om maken. Veeleer hebben wy medelijden met de lieden, die zóó diep vie len en ronduit beklagen wij de stakkers, die zich in zoo grooten getale hebben laten verleiden, deze schijn-christenen met hun stem te steunen. Wél willen wij op iets anders wijzen iets dat met de vunzige actie van de Rome-beschim- pers in nauw verband staat. Dezer dagen zijn van eenige steden de resul taten der jongste volkstelling, wat de gods dienstige gezindte betreft, bekend gemaakt. Daaronder was dat van de hoofdstad des lands. Ondanks de groote vermeerdering der bevolking in de laatste tien jaar, waren de belijders en aanhangers van alle godsdiensten behalve de R. K., die met 11.000 leden vooruitgingen in getalsterkte gedaald. Dobberde die achter uitgang bij de meeste kerken om 'n luttel per centage verwoestend heeft de afval huis ge houden onder de Nederlandsch-Hervormde ge meente. Met ruim 40.000 leden blijkt deze ge meente achteruitgegaan; dat wil zeggen met meer dan acht procent.. Verschrikkelijk was daarnaast de aanwas van de menschen, die opgegeven hadden tot geen kerkgenootschap te behooren: van 145.600 in 1920 kwam dit cijfer op 264.000 in 1930. Er is verband tusschen die massa-desertie uit de „Groote Kerk" en de toomelooze haat-uit barsting der anti-papistische dominees. Dat kan niet anders! Ieder Christen moet gruwen van zulke on christelijkheden en wij kunnen ons voorstellen, dat de duizenden oppervlakkigen en wankelen, die personen en zaken verwarren, in een walg voor het farizeïsme, zich afkeeren van een kerk, welke zulke predikers niet openlijk verloochent. Het anti-papisme doet ons, Katholieken, geen kwaad, schreeuwend bewijs als het is voor de noodzaak onzer eenheid, maar het vergruizelt de laatste resten van het christendom buiten de Katholieke Kerk, stoot duizenden het heiden dom in. Dat zijn de resultaten van het trieste sloo- perswerk der onwaarachtige christenen, die Christus zoo striemend vergeleek met.... ge pleisterde graven. uiterste gevoerden concurrentiestrijd. Wat be treft rationalisatie, reorganisatie van bedrijven en modern bedrijfsbeheer staat de Nederland sche ondernemer aan de spits. Te weinig aati- dacht wordt echter besteed aan een meer ratio- neele productie. Meer overleg tusschen de pro ducenten onderling is een dringende eisch. Het buitenland geeft ons hierin het voorbeeld. De Nederlandsche ondernemers zullen de dikwijls krankzinnige concurrentie, voor zoover dit in hun macht ligt, moeten beteugelen. Zonder te willen bepleiten, dat de overheid ten deze de taak van de particuliere ondernemers moet overnemen, zal een stimulans van de zijde van de overheid niet kunnen uitblijven. Er staan te groote belangen op het spel, dan dat in deze op den duur lijdelijk zal mógen worder toegezien. Zaterdag nam Z. H. Exc. Mgr. Hubert Pau- lissen S.M.A, Bisschop van Kumasi, op intieme wijze afscheid van het Missiehuis te Cadier en Keer. Z. H. Exc. vertrok naar Bordeaux. Hier zal de Bisschop zich op 3 Mei inschepen aan boord van de „Maaskerk", een schip der Hol land—West-Afrika-lijn, met welk schip Zater dag uit Amsterdam zijn vertrokken de Paters Sloots, Van Ooyen en Verstegen, die den Bis schop naar zijn Missiegebied zullen vergezellen. Het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeni- ging heeft de volgende circulaire aan hare leden gezonden: „Naar aanleiding van het feit, dat de leiding der IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, nog steeds doorgaat den vischhandel allerlei moei lijkheden in den weg te leggen en ten einde te voorkomen, dat verschillende bij die organisatie aangesloten leden nog langer in de gelegenheid zouden zijn het den handel lastig te maken, heeft het bestuur in overleg met een groote groep handelaren bepaald, dat de -leden van heden af al het bij hen in dienst zijnd vast of los personeel, aangesloten bij de IJmuider Fede ratie, uit den dienst moeten ontslaan en zich verder van tewerkstelling van zoodanig personeel dienen te onthouden. Het bestuur gaat van het standpunt uit, dat het onduldbaar moet worden geacht, dat han delaren personeel in dienst hebben, wier orga nisatie er voortdurend op uit is den handel te benadeelen en af te breken." Naar men ons bericht, heeft thans een groep handelaren besloten alle winkeliers bij het vis- scherijbedrijf betrokken te boycotten. Deze neringdoenden zullen daardoor in de uitoefe ning van hun bedrijf belemmerd worden. Zondagmorgen omstreeks vier uur is een wiel rijder, de achttien-jarige v. W. uit Eindhoven op een onbewaakten overweg tusschen Acht en Eind hoven door een trein gegrepen en op slag ge dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6