Een noodkreet uit Rusland Minister grijpt in Feest bij de P.T.T. De machtigingswet DE ROEP OM DEN DOOD ^RADIO-PROGRAMMA MAANDAG 1 MEI Wij krijgen geen stukje brood en dat in het land van het koren Laatste brief aan een Zuster in Holland Mgr. Leven S.V.D. Nieuw-benoemd Apostolisch Vicaris der Floris-missie Werkverschaffing voor de veen arbeiders stopgezet Nieuwe electr. centrale in Gelderland Leening van 9l/2 millioen voorgesteld Rioleeringswerk van 7 millioen Als object van werkverschaffing te Apeldoorn DE ZOMERTIJD BEGINT 15 MEI Het extra-mailschip „Slamat" Dinsdag 2 Mei 1933 Herdenking van het veertigjarig bestaan van het hoofdbestuur Rede minister Reijmer BENOEMINGEN Priesters van het H. Hart Valsche muntbiljetten De vervaardiger aangehouden Prawiradirdja en Sardjono Zullen zij tot het Kamerlidmaat schap worden toegelaten? DE ENGELSCHE GEZANT Binnenkort zijn aftreden te verwachten PELSWAREN UIT MAGAZIJN GESTOLEN MEISJE ONDER AUTOBUS Teulings' drukkerijen Over het algemeen gunstig door de Eerste Kamer ontvangen De late indiening be treurd Woensdag a.s. in behandeling De 1 Meidag te Zaandam Het raadsbesluit geschorst J. Barmat uitgewezen De broer van den Vrijdag gearres teerden H. Barmat moet ons land verlaten Valsche Sweepstakes De verkooper te Harlingen aangehouden MOTOR IN BRAND GEVLOGEN De duo-rijder gewond Morgen komt nog 'n dag Brand te Schiedam Fabriekspand voor een gedeelte verwoest MOTORRIJDER OP SLAG GEDOOD Tegen een boom gereden BOERDERIJEN AFGEBRAND Te Smilde en te Beek en Donk 462e STAATSLOTERIJ Rusland, 3 Januari 1933. „Geloofd zij Jezus Christus" Lief kind, wij willen U voor het laatst nog eens met dezen schoonen groet van ons H. Ge loof begroeten. Ons heilig geloof, waar men ons om beschimpt, bespot, veracht en ons nog slechter behandelt dan dieren. Ons H. Geloof, waarvoor wü nu, als God niet helpt, den ver- schrikkelijksten hongerdood moeten sterven Maar we sterven gaarne, we sterven met vreug de, we zijn het leven moe. Dat God ons slechts één genade schenke, om ons toch spoedig te verlossen uit de handen van onze vijanden. Lief kind, bid, bid toch om den dood voor uwe arme ouders, broeders en zusters, wij kunnen en willen niet langer meer leven. Eén wensch hebben we maar, den dood! Kind, we kunnen en mogen U alles niet schrijven, hoe men ons behandelt. Men sleept ons van de eene gevangenis naar de andere, van den eenen ijskelder naar den anderen. Men gunt ons dag noch nacht eenige rust. We moe ten werken als de dieren, maar zij krijgen hun voedsel, ons geeft men slechts slagen. Wij krij gen geen stukje brood en dat hier in het rijke Rusland, dat het land van het koren is, waar God dit jaar nog duizenden, ja millioenen cen tenaren koren liet groeien, maar men neemt al les af en verzendt het naar het buitenland. Wij mogen het niet aanraken, we weten niet eens meer, hoe brood smaakt. O God, we bidden C om één gunst, ontferm U over ons en laat ons toch spoedig sterven. We dorsten naar den dood als een hert naar een waterbron. We wil len voor ons H. Geloof sterven, we willen den dood opofferen voor onze arme geloofsgenoo- ten, want zij lijden evenveel als wij. We voelen een inwendige kracht er. sterkte voor den dood. Lief kind, ik, uw vader, uw arme oude va der van 70 jaar, wordt iederen dag behandeld als een uitgehongerd paard, dat werken moet, maar niet kan. Dat paard zou men uit mede lijden nog wat te eten geven, maar mij geeft men niets dan ruwe scheldwoorden en schop pen, dat is de dank voor al het goed, dat ik <n vroegere jaren juist aan die menschen gedaan heb. Moge God het nun echter vergeven en ons een goeden dood geven, als het met Zijn H. Wil overeenkomt. Kind, het is hard, het is zwaar, het is veel, wat we reeds in al die jaren meegemaakt heb ben, het is met geen pen te beschrijven. En toch, hoe zouden we God den rug toe kunnen keeren en Hem ontrouw worden, daar Hij nog veel meer voor ons gedaan heeft. Dat kunnen we niet, dat doen we niet. Maar kind, bid veel voor ons, dat we alles geduldig en standvastig uithouden tot het einde toe. Wat is het ver schrikkelijk den hongerdood te sterven, o God, help ons, laat ons toch sterven. Uw broer staat met vrouw en 5 kleine kin deren op straat in de hooge sneeuw en ijzige koude. En niemand durft het aan, hen in zijn huis op te nemen, als hij zelf niet op straat gezet wil worden. En het is nog niet genoeg, dat ze ons als honden de straat op sturen, neen ze nemen ook nog onze kleeren af en wij moe ten er maar bij zwijgen om tenminste niet de afgrijselijkste godslasteringen aan te moeten hooren. Kind, ge kunt U er geen voorstelling van maken, hoe O. L. Heer hier beleedigd wordt. Wij troosten ons er altijd mee, dat bij U in het klooster veel gebeden, geofferd en boete ge daan wordt voor de verschrikkelüke zonden en gruwelen, die in Rusland bedreven worden. Het is niet te begrijpen, dat over ons land nog geen straf gekomen is als over Sodoma en Gomorrha, het is slechts een wonder van Gods barmhartig- Langs niet-officieelen weg werd dezer dagen de benoeming bekend van Pater H. Leven tot Apostolisch Vicaris der Kleine Soenda-eilan- den. De Overste van het Missiehuis te Uden geeft ons omtrent den nieuwbenoemden Bis schop de volgende bijzonderheden: Geboren te Lank in het tegenwoordige Bis dom Aken in 1883, deed H. Leven zijn Uitrede in het Missiehuis van Steyl voor de lagere studies in 1905. In het Missiehuis St. Gabriel (Weenen) studeerde hij philosophie en theologie, en ontving er in 1910 de H. Priesterwijding. Als jeugdig missionaris trok hij datzelfde jaar uit naar de bloeiende Missie van Steyl in Togoland (West-Afrika), moest echter, toen dit missie district tengevolge van den oorlog aan andere Congregaties overging, naar Europa terugkee- ren. Tot zyn groote voldoening ontving hij in 1919 opnieuw het missiekruis voor de door Steyl overgenomen Missie op Flores-Timor. De eerste jaren was hy werkzaam op het eiland Timor, totdat hij, na het overlijden van den Provicaris der Missie Pater Jan van Cleef, door Mr. Am. Verstraelen tot diens opvolger werd gekozen. Van het begin af onderscheidde Pater Leven zich in het veelzydig bedryf van een zoo uit gebreide missie als Flores-Timor met haar thans ongeveer 230.000 katholieken, door zijn uitne mende priesterlijke en apostolische liefde en het vertrouwen zijner missionarissen verdienden. Daarnaast toonde hij zich bij de organisatie van het Missiebedrijf een man van talent, van uiterste nauwgezetheid en van hoffelijkheid en tact in al zyn relaties met de Gouvernements ambtenaren, zóó dat hy meermalen door de hoogste instanties met bijzondere onderscheiding werd vermeld. Geen wonder, dat na het onverwacht heen gaan van Mgr. Verstraelen, de keus op den Provicaris Pater Leven viel. Moge de goede God, de bloeiende Flores-missie onder zyn be stuur büjven zegenen. Hierbij geven wij een vertaling weer van een brief die met veel moeite over de Russische grens is gekomen. De ouders van een religieuse in een klooster hier te lande, wonen sinds vele jaren in de Sovjet-republiek en worden daar nu om hun geloof ver volgd. De oude vader van 70 jaar heeft voor zijn dood nog een brief aan zijn kind in Holland geschre ven. De brief is gedateerd 3 Januari en eerst dezer dagen aangekomen. Zooveel tijd n.m. heeft een vluch teling noodig gehad om veilig over de grenzen te komen. Uit het roe rende relaas, waaraan wij niets meer behoeven toe te voegen, blijkt hoe geweldig het lijden van de christenen in het Rusland van he den is. heid en liefde voor ons, arme menschen. Slechts het gebed kan ons redden. Daarom, kind, bid toch veel voor ons, dat Is onze eenige troost. Dat God ons vergiffenis mag schenken voor onze zonden en ons in Zijn schoonen hemel opneme. Daar kunnen wy U onzen dank betuigen voor alle gebeden en of fers, die gy ons altyd in uw brieven beloofd hebt. Nog eens, geve God ons slechts kracht om standvastig te bhjven tof het einde. Ontvang nu, lief kind. onze laatste hartelijk? groeten, tot wederziens boven by onzen Vader in den hemel. Voor het laatst zegen ik U in den naam van Jezus. Uw vader. „Geloofd zy Jezus Christus". Bij Burgemeesters en wethouders van de ge meenten Vriezenveen, den Ham, Borne, Hel- lendoorn en Ambt-Hardenberg is een telegram ingekomen van den Minister van Binnenland- sche Zaken, waarby deze mededeelt, dat hy bericht- heeft ontvangen, dat de onderhande lingen over de arbeidsvoorwaarden in het veen- derübedryf zijn mislukt en dat de arbeiders be sloten hebben de werkzaamheden in de veende- ryen niet aan te vangen. Op grond van deze mededeeling seinde de Minister, dat de werkverschaffing voor veen arbeiders met ingang van 1 Mei a.s. moet wor den stopgezet. Ged. Staten van Gelderland deelen aan de Provinciale Staten mede, dat zy met het be stuur der P. G. E. M. tot de conclusie gekomen zyn, dat de bouw van een nieuwe eiectrische centrale gewenscht is. Voorgesteld wordt een leening van ƒ9.500.000 aan te gaan, tegen ten hoogste 5 pet. rente, om aan de P. G. E. M. de gelden, noodig voor de uitbreiding, ter leen te kunnen verstreKken, tot ten hoogste een geiyk bedrag en tegen de zelfde rente. In een buitengewone Statenvergadering op 9 Mei zal het voorstel aan de orde komen. B. en W. van Apeldoorn stellen den raad voor een aanvang te maken met de uitvoering in werkverschaffing, van het rloleeringsplan als object van werkverschaffing. In totaal zal het groote werk een bedrag van zeven millioen vor deren. De regeering heeft zich bereid verklaard een, nader te bepalen, subsidie te verleenen in de loonen en daarmee verband houdende kosten. Als voorwaarde wordt gesteld dat de dagelijk- sche leiding zal berusten by de Ned. Heide- Maatschappij. In verband hiermede stellen B. en W. voor de eerste vijfjarige periode terug te brengen tot drie jaar. Exclusief de loonen is daarvoor noodig een bedrag van 1.682.000, be nevens een bedrag voor rente en aflossing van 301.116. Voorgesteld wordt over te gaan tot het heffen van een rioolbelasting, benevens verhooging der straatbelasting. B. en W. verzoeken den raad hun een crediet te verleenen van 1.682.000 voor de ten laste van gemeentewerken te brengen kosten van uitvoering. Voor zooveel nog noodig, wordt er aan her innerd, dat de zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat wan neer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt ge acht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertyd ge schiedt met andere woorden dus in den nacht van Zondag 14 Mei op Maandag 15 Mei te 2 uur. BATAVIA, 29 April. (Aneta). Het extra-inge legde mailschip van den Rotterdamschen Lloyd, de „Slamat", is thans reeds voor 80 pCt. over alle klassen volgeboekt, zoodat de inleg een succes kan worden geacht. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Willem van Oranje-herdenking in de Koninklijke Militaire Academie te Breda 11.30 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Poli tieberichten 12.15 Het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 1.45 Verzorging zender 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Voordracht door Ad. Verzijl 3.50 Liederenrecital door Joh. Lammen^ bas 4.10 Voordracht door Ad. Verzijl 4.30 Vervolg Liederen- recital 4.50 Gramofoonmuziek 5.15 de KRO-boys o. 1. v. P. Lustenhouwer. Refreinzang Jack Mossel 6.00 „De Vijf- provincletocht rond het IJsselmeer" door J. Th. W. J. Vermolen 6.20 De KRO- boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 6.40 Es- perantocursus door P. Heilker 7.00 Po litieberichten 7.15 De KRO-boys 7.25 dr. G. F. van Balen: „Teleologie in de ge neeskunde" 7.45 Verbondskwartiertje 8.00 Gramofoonmuziek 8.15 De Haar- lemsche Orkestvereeniging o. 1. v. Frits Schuurman,, soliste Hans Gruys. HILVERSUM, 296 M. AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gramofoonmu ziek 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Ochtendcon cert door een ensemble o. 1. v. Otto Hen driks 11.00 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand: „Beslag maken en bakken" 11.30 Voortzetting ochtendconcert 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Lunchconcert door het omroep orkest o. 1. v. Nico Treep 2.00 Verzor ging zender 2.15 Concert door het om roeporkest 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 26e les 4.00 Zangvoordracht door P. C. Brederode 4.30 Radio-kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 Uitzending voor kleinere kinderen VPRO 5.30 Jeugdhalfuur door ds. B. J. Aris AVRO 6.00 Gramofoon muziek 7.00 Causerie door L. Btickman: „De beperking van den rundveestapel" 7.25 Overschakeling van den zender 7.30 Willy Rosen-programma, uit te voeren door Kovacs Lajos en zijn orkest als diri gent, pianist en zanger. Intermezzo: „Het ensemble 4 en 1 vleugel" 8.01 Vaz Dias 8.05 Voortzetting Willy Rosen- programma 9.00 Clinge Doorenbos 9.20 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Het concertgebouworkest o. 1. v. dr. Mengelberg m. m. v. het Toon kunstkoor, afd. Amsterdam, solisten Mia Peltenburg, sopraan en Herman Schey, bariton. Brahms-feest. „Ein Deutsches Requiem" 10.30 Gramofoonmuziek 11.00 Vaz Dias 11.10 Aansluiting met het Carlton-hotel te Amsterdam. Dansmu ziek door Crazy Tom en zfjn band 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert door klein-orkest van N. I. R. o. 1. v. P. Lee mans 12.30 Gramofoonmuziek 12.45 Pianorecital 1.05 Gramofoonmuziek 4.20 Concert door het omroepsymphonie- orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 7.20 Concert door het radio-orkest o. I. v. Franz André 8.20 Concert door het omroepsymphonieorkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.30 Gramofoonmuziek. LUXEMBOURG, 1191 M. Belgisch programma 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht - 7.50 Symphonisch concert van gramofoonmuziek 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 lichte gramofoonmu ziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberich ten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek en een gevarieerd programma van gramo foonmuziek; daarna koersen en sportbe richten. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert 5.20 idem 7.25 Populair concert 9.50 Concert. HAMBURG, 372 M. 10.30 Concert door het stedelijk theater-orkest 12.35 Gramofoonmuziek 1.30 idem 3.50 Concert 5.15 Muziek van Brahms 7.20 Populair concert 9.50 Concert door het Noragorkest. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 5.50 Concert 7.20 Harmonieconcert 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o. 1. v. Wolf 3.50 Vesperconcert. DAVENTRY, 1154 M. 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Concert 3.45 Con cert 6.40 Concert door het B.B.C.- Theaterorkest 8.40 idem 9.55 Dans muziek. PARIJS (Radio), 1725 M. 11.20 Con cert door het omroeporkest 6.40 Con cert door het Krettly-orkest 9.20 Gra mofoonmuziek MILAAN, 331 M. 4.35 Dansmuziek 6.20 Gramofoonmuziek 7.05 Gramo foonmuziek 9.35 Dansmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 7.35 Gramofoonmuziek 8.05 Concert 9.35 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 6.20 Populair con cert door het Otto Römisch orkest 7.00 Vervolg concert 8.05 Concert door het Weensch Symphonie-orkest 9.45 Dans muziek. WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Concert door het Philharmonie-orkest van War schau 5.50 Populair concert 7.20 Concert 10.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Zaterdagochtend is in een bijeenkomst in het City-Theater te 's-Gravenhage het 40-jarig be staan van het Hoofdbestuur der P. T. T. herdacht. Deze bijeenkomst welke een feestelijk karak ter droeg, werd bijgewoond door den Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reijmer, die ontvan gen werd door den Directeur-Generaal der P. T. T. ir. Damme en den algemeen secretaris mr. van Royen. Nadat allen hun plaatsen hadden ingenomen, sprak ir. Damme een kort woord van welkom tot de aanwezige autoriteiten, genoodigden en ambtenaren, waarby hij vooral deed uitkomen de goede samenwerking welke steeds bestaan had tusschen het Hoofdbestuur der P. T. T. en de verschillende lichamen waarmede het in contact kwam. Ook dankte de heer Damme allen, die by het organiseeren van deze her denkingsbijeenkomst hun zeer gewaardeerde medewerking hadden verleend. Vervolgens hield de Minister van Water staat, mr. P. J. Reijmer. een rede, waaraan wy het volgende ontleenen: Ambtenaren van het Hoofdbestuur der P. T. T., van het Staatsbedrijf der P. T. T„ ik heb bij verschillende gelegenheden openlijk blijk gegeven van de waardeering, die ik heb voor de wijze, waarop het Staatsbedrijf zyn taak en U uw taak in het bedrijf vervult. Kort geleden kon ik daarvan nog in de Eerste Kamer der Staten-Generaal gewagen- Maar het doet mij goed, dat ik hetzelf de nog eens zeggen kan in besloten kring, tot U allen persoonlijk. Het P. T. T.-bedryf vervult in onze moderne samenleving een functie van het allergrootste gewicht. Een snel betrouwbaar gedachtenverkeer is een levensvoorwaarde voor de maatschappij. En het is een verheugend teeken, dat in onzen tijd van verkeersbelem- meringen op nagenoeg alle gebied het gedach tenverkeer in de wereld nagenoeg ongehinderd zijn gang gaat. Nederland neemt in dit verkeer een belangrijke plaats in. Begrijpt Uw taak ten aanzien van de menschheid, ten aanzien van Uw land. Zy is zwaar, maar schoon. Dan ben ik overtuigd, dat de waardeering, die ik voor Uw werk heb steeds zal blijven bestaan en dat Uw toekomstige werk U voldoening en geluk zal kunnen schenken. Aan U, mynheer de Directeur-Generaal, als vertegenwoordiger van het geheel en dus aan U allen, mijn gelukwenschen met dezen dag. Ik zeg U dank voor Uw plichtsvervulling. En nu, met moed op den weg voorwaarts naar het vijftigjarig jubileum! Hierna was het woord aan ir. Damme, die in een uitvoerige rede een overzicht gaf van de werkzaamheden en gebeurtenissen in de afge- loopen veertig jaren. Het verdere gedeelte van de byeenkomst was een gevarieerd programma, dat op een zeer vlotte wijze werd afgewerkt. De Hoogsteerw. Pater Generaal en zijn Raad te Rome heeft per ingang van 6 Mei a.s. be noemd tot Provinciaal-Overste van de Ned. Provincie dezer Congregatie pater H. Finke, rector van de Missie-procureur, Walenburger- weg 9, Roterdam; tot consultores zijn aange steld: de paters K. Hermans, provisor rectoraat Heerderweg, Maastricht: W. Govaart, aftredend provinciaal: P. v. Hommerich, rector Noviciaat, Asten; H. Nieland, overste, Keizersgracht 19, Amsterdam. SOERABAJA, 29 April. (Aneta.) De politie te Solo heeft beslag gelegd op verschillende valsche muntbiljetten. De vervaardiger daar van, zekere Djatmiko, is gearresteerd. Op zyn aanwijzingen kwam aan het licht dat een dui zendtal biljetten van tien gulden reeds gereed was. Deze biljetten zyn achterhaald en in be slag genomen. Djatmiko verklaarde aanvanke lijk, dat de valsche biljetten in China waren gemaakt, doch weldra bleek, dat de drukkerij in Grissee moest worden gezocht. Op deze druk kerij konden nog twee van de zeven cliché's in beslag worden genomen. Het „Soer. Handelsblad" publiceert de mede deeling, dat, behalve in Grissee, ook buiten Ned.-Indië aanmaak van valsch geld plaats vindt. In verband hiermede zet de valsche munt- centrale haar intensief onderzoek voort. BATAVIA. 29 April. (Aneta.) Ook in Medan werden valsche biljetten van tien gulden aan gehaald, n.l. 240 stuks. Deze aanhaling leidde tot de arrestatie van vier Chineezen. Verschillende huiszoekingen hadden plaats. BATAVIA, 29 April. (Aneta.) Ten aanzien van het vraagstuk of de heeren Prawiradjirdja en Sardjono tot het Kamerlidmaatschap zullen worden toegelaten leggen de bladen, ook de Inheemsche pers, groote belangstelling aan den dag, waarbij herinnerd wordt aan het geval van dokter Tjipto Mangkoekoesoemo, die als ge- interneerde tot lid van den Volksraad werd gekozen en tot den Volksraad werd toegelaten, doch wien geen vergunning werd verleend zit ting te nemen. Anderzijds wordt betoogd, dat zulk een geval als van den heer Tjipto niet kan worden vergeleken met de thans plaatsgevon den verkiezing. Daartegenover wordt de aandacht gevestigd op het feit dat een der gekozenen langdurig in het buitenland vertoefde. De beslissing terzake wordt met belangstel ling tegemoetgezien. Naar Reuter meldt, zal de Engelsche gezant in Den Haag, sir Odo Russeli, binnenkort af treden. Tot zijn opvolger heeft de Engelsche regee ring aangewezen sir Charles Hubert Montgo mery, thans als „Deputy Undersecretary of State" verbonden aan het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. Zaterdagnacht is ingebroken bi) de firma Taube, handel in pelswaren in de Van Olden- barneveldtstraat te Rotterdam. Het geheete magazijn is leeggehaald. Waarschijnlijk is het gesto'.ene per auto door de dieven weggevoerd. De inbrekers wisten te ontkomen. Er is voor circa ƒ4000 a ƒ5000 waarde ontvreemd. Op den Amstelveenscheweg ter hoogte van de Koenekade is Zaterdagmiddag een ernstig ongeval gebeurd. Een meisje van ongeveer 21 jaar was per fiets op weg van Amstelveen naar Amsterdam. Op genoemde plaats wilde zij om een bakkerskar heenrijden. Hierbij is zjj ge slipt en kwam juist terecht onder een van den anderen kant komende autobus van lijn H. Het meisje werd bijna onmiddellijk gedood. Het lijk van het slachtoffer is per auto van den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der C. N. Teulings' Ko ninklijke Drukkerijen te 's-Hertogenbosch wer den de balans en de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1932 goedgekeurd en het di vidend vastgesteld op 3 pet. voor de eerste soort der preferente aandeelen (f 15 per pre ferent aandeel, f 7.50 per preferent onderaan deel). Tot commissaris werd herkozen de heer Mr. F. G. C. J. M. Teulings. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den Landbouw, betreurden verscheidene leden ten zeerste, dat het aanvankelijke wetsontwerp, hetwelk ten doel had de Kroon in vrijwel onbeperkte mate te machtigen bijzondere maatregelen te treffen in het belang van den landbouw, pas den 24sten Maart j.l. bij de Tweede Kamer was ingediend, tengevolge waarvan het in dien vorm niet meer in behandeling is genomen. Daar zij evenwel overtuigd waren van de noodzakelijkheid van steun aan die bedrijven, zouden zij thans hunne stem aan dit wetsont werp niet onhouden, al verklaarden zij uitdruk kelijk, dat het ontwerp in zijnen tegenwoor- digen vorm hen in beginsel slechts zeer ten deele bevredigde. Vele leden verklaarden, dat zij zich met dit wetsontwerp ten volle konden vereenigen. Wel iswaar wordt daarbij den met de zaken van den Landbouw belasten Minister eene zeer ver strekkende volmacht gegeven, doch de leden, hier aan het woord, achtten zulks dringend noodzakelijk in het huidige abnormale tijds bestek, naardien het der Regeering bij het ont breken eener zoodanige machtiging onmogelijk zou zijn, voldoende te rekenen met de sterk en snel wisselende omstandigheden, welke niet kun nen worden voorzien. Verscheidene leden betreurden, dat de Re geering bij de aanneming van dit wetsontwerp hare aanvankelijke voornemens niet ten uit voer zal kunnen leggen, of althans niet de plannen, geopperd in het door het lid der Tweede Kamer, den heer Kortenhorst es., inge diende amendement, waardoor ook de onder scheidene crisiswetten beter met elkander in verband zouden zijn gebracht en dus vrucht baarder werking zouden hebben gehad. Ettelijke leden aarzelden hunne stem aan dit wetsontwerp te geven, daar het niet zeker is, dat de tegenwoordige Minister van Economische Zaken en Arbeid gedurende het komende be wind met de uitvoering der voorgestelde maat regelen zou worden belast. Hiertegen werd van andere zijde aangevoerd, dat de meerbedoelde volmacht zal zijn verleend aan „den" met de Zaken van den Landbouw belasten Minister. Het geldt hier eene quaestie van vertrouwen en men was gaarne bereid, ge let op de huidige omstandigheden, dit vertrou wen te geven, ook al ging de bedoelde volmacht in vele opzichten verder dan die, in de jaren van den wereldoorlog aan de Regeering ge schonken. De Eerste Kamer is bijeengeroepen ter ver gadering op Woensdag 3 Mei te half twee, ter behandeling van een groot aantal wetsontwer pen, waaronder het wetsontwerp tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft Zaterdagavond van de Regeering het bericht ontvangen dat het raadsbesluit van Vrijdag avond betreffende het officieel als feestdag verklaren van den 1 Meidag door de Kroon is geschorst. Naar wij vernemen, heeft de minister van Justitie aan den heer Julius Barmat, den broe der van den te Amsterdam gearresteerden Henri Barmat, doen mededeelen, dat hij hier te lande beschouwd wordt als ongewenscht vreemdeling en dat hij daarom het land moet verlaten. De neer Barmat, die te Amsterdam in de Minervalaan woont, zal tegen deze beslissing persoonlijk bij den minister protesteeren. Op verzoek van den burgemeester van Vee- nendaal heeft de politie te Harlingen aange houden den 36-jarigen D. B., die zich in ver schillende plaatsen in ons land zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting en het ver- koopen van sweepstake-loten, welke later waar deloos bleken te zyn. De man geeft zich uit voor ingenieur, reizi ger enz., terwijl hij verschillende valsche na men voert. Tevens zou het hem verschillende malen zijn gelukt van hotelhouders geld los te krijgen, huurde hier en daar rijwielen, zonder terug te komen. Zaterdag is hy op transport gesteld naar Veenendaal, waar hij verschillende oplichtingen zou hebben gepleegd, o. a. zou hij een kapper 12 sweepstake-loten hebben afhandig gemaakt zonder te betalen, de opbrengst zou hij voor zich zelf hebben gehouden. Zondagmiddag passeerde te Olst per motor rijwiel op weg naar den kampioenswedstrijd te Deventer, de heer Dammers uit Wijhe, met als duozitter de heer Bruggeman, eveneens uit Wijhe. Voor de fabriek der firma Lindhorst raakte de motor in brand. De bestuurder stopte onmiddellijk en sprong van het rijwiel. Hij be kwam geen letsel. De duozitter echter kwam te vallen en bekwam eenige brandwonden. De ga ragehouder A. van Keulen, die het ongeluk zag gebeuren, snelde met twee brandbluschappara- ten toe, die echter ondeugdelijk bleken te zijn. Het motorrijwiel verbrandde geheel. De motor rijders zijn per auto naar Wijhe teruggekeerd. Morgen komt ook nog een dag! zeggen velen: En ze verschuiven het geen thans gedaan kan worden tot den dag van morgen. Maar ze denken niet aan het oude spreekwoord dat waarschuwt niet tot morgen uit te stellen wat ge heden doen kunt Morgen komt nog een dag. Zijt ge daar wel zoo zeker van. Een maal zal voor ieder onzer geen mor gen meer zijn. Wanneer? Niemand weet dag noch uur. Daarom niet te kwistig zijn met de machtspreuk: „morgen komt nog een dag." Het heden is ons: we moeten het benutten. Het morgen is een vraag- teeken. Over kies- of hoofdpijn klagen Onzin! 'n Mijnhardt's Poeder vragen! Zaterdagavond te 6 uur brak een vrij hevige brand uit in het fabriekspand der N.V. Tr. Marsch en Co., conservenfabriek, gevestigd Noord Vest 117 te Schiedam, directeur de heer Middendorp. Het vuur ontstond op de 2e étage en werd door een vrouw, die in de nabijheid in een woonschuit woont, ontdekt. De brandweer, on der leiding van ir. Aikema, was spoedig ter plaatse en gaf weldra met tien stralen water. Binnen het half uur meende men het vuur meester te zijn, doch juist toen een deel van het materiaal zou inrukken, sloegen de vlam men uit het dak. Opnieuw werd met kracht de strijd tegen het vuur ingezet. In het gebouw, dat voor een gedeelte uit brandde, bevond zich veel brandbaar materiaal. Vermoedelijk wordt de schade door verzeke ring gedekt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De belendende pereeelen konden worden behouden. Zaterdagavond ongeveer tien uur is op den Rijksweg EindhovenBoxtel onder de ge meente Best een motorrijder de heer v. d. W. uit Bodegraven met als duopassagier den heer J. uit Den Haag, met groote snelheid op een door een paard getrokken groen ten wagen ge reden. Beide voertuigen reden in de richting Eindhoven. 7, Beide motorrijders werden tegen de straat gesmakt met het gevolg, dat de heer J. op slag gedood werd, terwijl v. d. W. ernstig verwond naar het ziekenhuis in Eindhoven moest wor den vervoerd. Het motorrijwiel werd totaal ver nield. De voerman van den groen tenwagen be kwam geen letsel, terwijl zijn vrouw, die ook op den wagen was, door den geweldigen schok van den wagen viel en licht verwond werd. Door onbekende oorzaak is Zondagnacht de groote boerderij van den heer A. Oldenkamp aan den Jonkerwijk te Smilde afgebrand. Vijf koeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Zondagmorgen is te Beek en Donk de groote boerderij van den heer B. totaal door het vuur verwoest. De geheele inventaris en alle voorraden zijn verbrand. Het vee was Zaterdag naar de weide overgebracht. De schade wordt geschat op 10 a 15 duizend gulden. Alles is verzekerd. (Niet officieel) 4de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 1 Mei 1933 HOOGE PRIJZEN Prijzen van 65. t 2000.— 5893 f 1000.— 17880 f 400.— 379 13349 f 200.— 11331 15418 26 65 85 145 165 284 292 295 314 367 408 474 486 519 545 671 614 722 845 881 917 959 980 1045 1054 1076 1172 1274 1301 1321 1359 1372 1393 1455 1503 1619 1637 1664 1679 1702 1755 1781 1877 1915 1946 1981 2002 2166 2176 2228 2229 2246 2259 2367 2384 2388 2405 2418 2485 2501 2503 2563 2597 2644 2664 2676 2689 2700 2703 2738 2759 2815 2866 2973 2995 3044 3069 3110 3141 8262 3268 3316 3317 3324 3377 3408 3451 3455 3462 3475 3485 3531 3576 3590 3597 3598 3618 3632 3641 3693 3707 3713 3715 3802 3925 4026 4078 4084 4085 4101 4194 4250 4262 4269 4313 4338 4353 4369 4396 4402 4439 4584 4655 4678 4694 4871 4881 4915 4977 4981 5112 5118 5149 5187 5321 5322 5347 5363 5380 5444 5494 5520 5557 5621 5760 5761 5801 5818 5832 5839 4852 5948 5965 6075 6080 6127 6138 6145 6181 6212 6232 6264 6339 6346 6451 6464 6488 6546 6559 6560 6605 6637 6540 6643 6740 6787 6800 6844 6965 7006 7014 7064 7102 7129 7176 7199 7286 7323 7330 7356 7360 7463 7529 7566 7776 7780 7784 7794 7919 7940 7960 7986 7998 8286 8291 8308 8311 8446 8577 8587 8679 8682 8743 8756 8779 8801 8827 8924 8967 8974 9197 9263 9034 9122 9128 9141 9148 9175 9177 9274 9299 9381 9412 9416 9419 9430 9484 9490 9506 9629 9700 9799 9816 10002 10060 10102 10141 10144 10191 10198 10274 10275 10284 10387 10432 10500 10514 10521 10539 10580 10597 10682 10686 10688 10761 10773 10791 10877 10896 10986 11080 11082 11130 11373 11180 11201 11215 11249 11255 11260 11348 11382 11383 11396 11428 11492 11494 11646 11659 11665 11678 11687 11709 11724 11743 11768 11789 11811 11860 11929 11942 11946 12005 12050 12055 12069 12075 12098 12169 12265 12376 12390 12393 12430 12437 12449 12474 12489 12501 12523 12544 12621 12636 12643 12755 12811 12858 12945 12948 13095 13153 13186 13188 13217 13228 13328 13404 13411 13479 13626 13629 13646 13792 13843 13941 13990 14100 14122 14166 14225 14252 14461 14471 14482 14515 14528 14564 14624 14740 14810 14851 14877 14883 14904 14937 15063 15093 15113 15224 15225 15271 15312 15419 15448 16475 15499 15518 15524 15599 15650 15672 15868 15888 15891 15895 15909 15959 15974 16187 16201 16449 16213 16220 16268 16296 16366 16367 16412 16466 16477 16512 16518 16626 16638 16659 16736 16746 16870 16957 16981 17003 17012 17093 17177 17256 17303 17343 17353 17411 17419 17478 17534 17587 17608 17698 17822 17847 17920 17980 18071 18076 18126 18148 18165 18167 18186 18198 18248 18286 18372 18384 18469 18557 18812 18817 18870 19112 19166 19227 19176 19266 19294 19303 19356 19402 19423 19451 19463 19506 19635 19688 19695 19720 19775 19854 20037 20124 20184 20192 20252 20276 20317 20333 20380 20459 20500 20673 20693 20714 20723 20739 20310 20335 20930 20945.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7