Het zonlicht in den kelder Prikkeldraad EEN NIEUW TOESTEL |R'« f*11111 y MARKTEN DINSDAG 2 MEI Afgetapt zonlicht HP Hardleersch 361 VAN ALLES EN VAN OVERAL Op de donkerste plaatsen kan de zon schijnen STADSNIEUWS NIEUWE WERKTUIN Nabij de Kathedraal KAMPEEREN TE WARMOND Eischen van toelating NOORD-HOLLANDSCH LAND- BOUWCREDIET N.V. Gevestigd te Alkmaar De kelder in Het City-magazijn te 9s-Gravenhage, verlicht door het „Arthel"-toestel Het instituut van Dr. Zeileisz te Gallopock ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Eerste H. Communiefeest in Haarlem-Noord Hoogheemraadschap van Rijnland MUZIEK LEERLINGENUITVOERING Muziekschool Toonkunst VOOR DE „STILLE ARMEN" VOLKSCONCERTEN DER H. O. V. VERKEERSONGEVALLEN Onvoorzichtige jeugd Ontheffing winkelsluiting DE MACHTIGINGSWET Het Centraal Bloembollencomité verzoekt aanneming KOOL NAAR DUITSCHLAND Afgifte van certificaten R.K. VOLKSBOND IN HET BIS DOM HAARLEM Rede van den bondsadviseur, rector J. F. Bots Gewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland Aanbesteding HUWELIJKSFEEST We kennen allen de sombere kelderwo ningen, waar geen zonnestraaltje in kan doordringen en we hebben allen de armen beklaagd, die genoodzaakt waren, in zoo'n somber verblijf hun leven te slijten had de heer Jacques Arthuys te Parijs een eeuw eer geleefd, dan zouden we geen sombere kelderwoningen gekend hebben en zouden we dus ook niemand hebben hoeven beklagen. Deze mijnheer Arthuys toch is er in ge slaagd, de zon in den kelder te laten schijnen, ook al is die kelder diep onder den grond en zonder een enkel raam waar het daglicht door zou kunnen binnen komen. Dat klinkt min-of-meer sprookjesachtig, maar is toch absoluut geen sprookje, doch zui vere werkelijkheid, waarvan ik mij overtuigd heb in Den Haag, waar de uitvinding van den Franschman toepassing heeft gevonden in het gebouw van het City-magazijn in de Hoog straat. Wat daar met het toestel van den heer Art huys bereikt is, grenst aan het ongelooflijke: in de smalle straat, waar het City-magazijn staat, schijnt nooit de zon de huizen binnen en toch is het, natuurlijk wanneer de zon werkelijk aan den hémel staat, zoowel in den winkel als in den grooten, als werk- en bergplaats gebruikten kelder, zoo helder alsof de zon er vrijen toe gang had, terwijl toch alle andere winkels in de straat den heelen dag met electrische lam pen de duisternis moeten verdrijven. Hoe dat resultaat verkregen wordt? Op het dak van het gebouw bevindt zich een toestel, een „heliostaat". dat voorzien is van een beweegbaren spiegel, die de stralen der zon opvangt, uit welke richting ze, naar gelang van het uur van den dag en den dag van het jaar, ook komen en ze dan weerkaatst in de vaste richting van de aardas op een tweeden, dit maal een vasten spiegel, die op zijn beurt lood recht naar beneden, in een open gedeelte van het gebouw (binnenplaats) een sterken stralen bundel zendt. Op iedere verdieping kan een spiegel een deel van dezen stralenbundel op nemen en deze door een samenstel van toestel len (lenzen, spiegels, prisma's enz.) verdeelen over alle vertrekken die men wenscht te ver lichten. Naar verkiezing kan iedere stralen bundel smaller worden gemaakt (bijvoorbeeld om door kleine openingen in de muren te drin gen) of verbreed worden, bijvoorbeeld om op het einde van zijn weg zich te verspreiden op groote, witte oppervlakten (meestal zijn dit de plafonds) die het licht over het geheele ver trek verdeelen. De voornaamste moeilijkheid om deze zon- verlichting van de huizen te verwezenlijken, was, het maken van een heliostaat, eenvoudig, sterk en goedkoop, die zeker en precies in wer king zou treden bij het eerste verschijnen van de zon. haar getrouw zou volgen in haar dage- lijkschen loop om de aardas en in haar dalende en stijgend^" fëWefMgêri gedurende de jaarge tijden. In de sterrewachten bestaan dergelijke helio- staten wel, die door een uurwerk worden be wogen, maar die zijn klein, teer en kostbaar en daarom voor het hierboven omschreven doel onbruikbaar. De heer Arthuys heeft nu het vernuftige idee gehad, de bewegingen van zijn heliostaat te laten regelen door de zon zelf. Zoodra de zon aan den hemel verschijnt, verwarmt zij met haar stralen een kwikcontact, het kwik in een tweetal buisjes zet daardoor uit, stijgt dus, om elkaar ten slotte te raken, waardoor contact ge maakt en een electrische stroom ingeschakeld wordt, die een electrometer in beweging zet. Deze motor doet den 4 M2 grooten spiegel een vrij snelle draaiende beweging aannemen, tot hij juist naar de zon gericht staat en dus haar stralen opvangt. Zooals reeds gezegd, worden die stralen dan weerkaatst op een vasten spie gel, die op zijn beurt de zonnestralen loodrecht naar beneden zendt. Wanneer de beweegbare spiegel nu zou blijven voortgaan met draaien, dan zou hij al spoedig weer de goede richting ten opzichte van de zon verliezen dat dit niet gebeurt, ook daarvoor zorgt de zon zelf. Wanneer namelijk de zonnestralen door den beweegbaren spiegel worden teruggekaatst, dan vallen enkele dier stralen op een spiegel in een vertikale buis, waarin ze door een lens weer worden geconcentreerd, zoodat ze op een in het brandpunt der lens in de buis aangebracht vlak een klein beeldje van de zon projecteeren, dat een tweede kwikcontact in werking stelt, waar door de motor wordt uitgeschakeld en de spie gel dus stilstaat. Nu blijft echter de zon niet op dezelfde plaats staan, voortdurend verandert zij van standen: het zou dus niet lang duren, of de beweegbare spiegel ving de stralen niet meer op. Door de zelfde beweging van de zon echter, die dit on- gewenschte gevolg zou hebben, wordt ook het beeldje van de zon op het vlak in de buis op dat vlak verplaatst en loopt naar een derde kwikcontact, dat nu den spiegel weer in bewe ging zet, nu echter in een langzamer tempo. De spiegel zoekt dus automatisch den juisten stand weer op en heeft ze dien gevonden, dan beschijnt dus het zonnebeeldje in de buis weer het contact dat den stroom verbreekt en de spiegel staat weer stilhet zonnebeeldje gaat weer wandelen, bereikt weer het andere contact en de spiegel gaat weer draaien en zoo voort, zoolang de zon schijnt. Nu nog even iets over den vasten spiegel. Die bestaat niet uit één enkelen grooten spiegel, maar uit negen en negentig kleine spiegeltjes, die onafhankelijk van elkaar ieder in een andere richting gesteld kunnen worden. Daar door ontstaat de mogelijkheid om als ik het zoo eens mag uitdrukken, een deel van de zonne stralen af te tappen en in een bepaalde richting te doen terugkaatsen, bijvoorbeeld op een voor een der ramen van het gebouw aangebrachten reflector, die dan die stralen naar binnen in het vertrek zendt. Eenige der 99 kleine spie geltjes worden zóó gesteld, dat zij de zonne stralen op dien reflector werpen. Een aantal andere spiegeltjes zenden weer een ander deel der zonnestralen in een andere richting, enz. Zoo zijn er bijvoorbeeld in het Haagsche City magazijn 30 spiegeltjes gebruikt voor de ver lichting van den winkel, vier voor die van den kelder, enz. Schijnt de zon niet, dan is de winkel van het City-magazijn met een groot aantal electrische lampen verlicht en toch kan men dan nog niet spreken van een .schitterende" verlichting, nauwelijks echter komt de zon door, of het is er zoo helder alsof er geen zoldering in den winkel was en het daglicht er van boven vrij kon binnenkomen. Precies zoo is het in den kelder, een lange, lage ruimte, donker als dat in een kelder ge woonlijk het geval is, zoodat er heel wat lam pen noodig zijn, om er tenminste nog een beetje licht in te hebben. Schijnt echter buiten de zon, dan schijnt ze ook daar beneden in de diepte en is het er helder als de dag. En al dat licht komt door een klein rond gaatje van on geveer 50 c.M. middellijn in de zoldering, waar op het door vier der bovengenoemde spiegeltjes uitgezonden licht wordt geconcentreerd. Op het oogenblik is het nog noodig, wanneer de zon gaat schijnen, het electrische licht uit te draaien binnenkort zal ook dat niet meer noodig zijn, daar een inrichting zal worden aangebracht, waardoor het kunstlicht automa tisch wordt uitgeschakeld, zoodra de zon ver schijnt en de zorg voor de verlichting over neemt. Het toestel „Arthel", zoo heet het samenstel van spiegels en contacten dat op het dak van een te verlichten gebouw wordt opgesteld, biedt allerlei mogelijkheden voor verlichting van groote gebouwen, die, doordat ze ingebouwd staan tusschen andere gebouwen, nooit door de zon beschenen worden anders dan op het dak. Vooral bij nieuw op te trekken gebouwen zal het vermoedelijk ruime toepassing vinden, om dat er daar bij den bouw rekening mee kan worden gehouden en het toestel zoo kan wor den aangebracht, dat het niet opvalt en een hooge stellage, zooals nu op het Haagsche City magazijn, overbodig en dus ook de kosten der installatie minder maakt. Op het oogenblik zijn er nog maar drie van dergelijke toestellen op de wereld in gebruik een op een dagbladbureau in Parijs, een op een hotel in Brussel en het derde in Den Haag, het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat we er binnenkort in ons land meer zullen kunnen zien. ARTHUR TERVOOREJV Door de Vereeniging voor School- en Werk- tuinen voor Haarlem en omstreken is een nieu we werktuin gesticht aan de Van Oosten de Bruynstraat. achter de kathedrale kerk. De opening vindt plaats Zaterdag 6 Mei, des middags 3 uur. Waar reeds thans verzoeken binnenkomen om kampeervergunningen te Warmond, meenen wij goed te doen er op te wijzen, dat, behalve een verklaring, houdende toestemming van den eigenaar van het land om hierop te kampeeren, eveneens moet worden overgelegd een verkla ring van bedoelden eigenaar, dat hij den per soon of de personen, aan wie(n) hij vergun ning geeft, kent en voor de soliditeit en mora liteit van den aanvrager instaat. In de op 1 Mei 1933 gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders wer den de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1932 goedgekeurd. Het dividend over 1932 werd voor de preferen te aandeelen bepaald op 6 pCt. en voor de ge wone aandeelen op 3 pCt. In mindering hierop hebben de preferente aandeelhouders in November 1932 reeds 3 pCt. ontvangen. De heer mr. W. C. Bosman, die als commis saris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. >-f 'jjyagfCL'j. i' Zondag had, met plechtig ceremonieel, het eerste H. Communiefeest plaats in het S. F. L.- settlement te Haarlem-Noord. Om half negen hadden zich in de Barbara- kapel 'n dikke honderd SFL-jongens met de ouders der feestelingen vereenigd. Eenige be stuursleden van het SFL waren eveneens tegen woordig. De directeur van het SFL, pater H. J. H. Smits, leidde de vier neo-communicanten de smaakvol versierde kapel binnen, voorafge gaan door eenige bruidjes. Een gedeelte van het jongenskoor der St. Liduinakerk luisterde de treffende plechtig heid op. Na het H. Evangelie sprak de officiant eenige hartelijke gemoedelijke woorden van voorberei ding, aan de hand van het „pastor bonus"-ver- haal. Devoot naderde het viertal met hun familie ter H. Tafel. Na de H. Mis sprak Kees Dijkstra, met fris- sche stem, de opdracht aan Maria. Toen de geheele plechtigheid was afgeloopen, trok het viertal met de ouders, per autobus, naar het SFL-filiaal in de Generaal de la Rey- straat, waar een rappe zorgzame vrouwenhand voor een smaakvol ontbijt gezorgd had. Met een stemmig feestje werd des avonds besloten de dag, die ongetwijfeld nog héél lang in de herinnering zal blijven voortleven van het gelukkig viertal en der stééds hard zwoegende werkers in de Haarlem-Noordsche SFL-dépen- dance..., In de te Leiden gehouden vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van een legaat, door wij len mr. Egbert de Vries, oud-Dijkgraaf van Rijnland vermaakt aan het Hulpfonds, waaruit bij ziekte, enz. van ambtenaren uitkeeringen worden gedaan. Ook werd medegedeeld, dat de begrooting voor 1933 door Gedeputeerde Staten is goedge keurd en dat met medewerking van Gedepu teerde Staten op de wedden van dijkgraaf, secretaris, rentmeester en ingenieur over 1933 een gelijke korting van 5% wordt toegepast als op de wedden der overige ambtenaren. Nadat de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de op 6 April j.l. gekozen hoofdingelanden en hoofdingeland-plaatsver- vangers haar verslag had uitgebracht, werd be sloten tot toelating van G. P. Vreeburg als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het le district (Bloemendaal), van A. Knibbe Dzn., als hoofdingeland voor het district Cruquius; van C. van Muiswinkel Hzn. als hoofdingeland en van W. J. Rijlaarsdam als hoofdingeland plaatsvervanger voor het 9de district (Aarlan- derveen). Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd besloten tot wijziging van de voorwaarden, waarop de erven E .J .de Geest te Santpoort water van landen en buiten Rijnland op Rijn lands boezem mogen loozen. Hierna werd besloten tot een pachtverminde- ring aan enkele pachters van vischrecht. Een verordening werd vastgesteld tot regeling van het pensioen voor den dijkgraaf van Rijn land en voor zijn weduwe en weezen. Tenslotte werd het jaarverslag over 1932 aan geboden. Zaterdagmiddag was de Stadsschouwburg wederom getuige van het optreden van een aantal jeugdige en meer gevorderde leerlingen der Muziekschool der Haarlemsche Toonkunst- afdeeling aan de Nieuwe Gracht. Er werd in die middaguren wederom een groot programma afgewerkt. De pianoleerlingetjes van mej. Bekkers wa ren het eerst aan bod, blijk gevend van ern stige studie, van zenuwachtigheid natuurlijk ook en soms ook reeds van een vlotten durf en een reeds stevigen pianistischen aanslag. De vioolleeraar, de heer Althuizen, bege leidde aan den vleugel 'n jongen violist, die ons de vijf mooie compositietjes van Jul. Röntgen, oud-Hollandsche hoerenliedjes en dansen, voorspeelde. Na een vijftal leerlingen der piano-leerares mej. Korteweg, kregen we dan voor afwisseling eens 'n jongen cellist te hooren, leerling van den heer Cor de Wilde, en deze werd wederom gevolgd door drie pianoleerlingen van den heer De Zwaan. Het jeugdig duettistenpaar, vioolleerlingen van den heer Althuizen, toonde taai doorzet tingsvermogen bij het uitvoeren van het voor hun jaren reeds moeilijke duet van Söchting. Het zal hun leeren later op hun medespelenden te leeren bouwen. De heele zaal vond het blijk baar prettig, dat ze tot het einde doorzetten. 'n Drietal grootere leerlingen van directeur De Vogel vergastte ons respectievelijk op de Fantasie in d. kl. van Mozart en op de Valse Romantique voor 2 klavieren van Em. Chabrier. Een reeds meergevorderde zangleerlinge van mej. Brockmann zong, met obligaat cello-be geleiding, aan den vleugel de aria „Mein glau- biges Herz" uit de Pinkstercantate van Bach. Nadat de heer Lürsen met een zijner leer lingen het le deel van het Concert in e kl. t. van Chopin had uitgevoerd, vertolkte de Rhythmische zangklasse van mej. Proost onder haar leiding L'Espérance, van Rossini en het geestige Le Mariage de Marion, dat eenigszins verminkt in het tekstboekje voorkwam. Toen was het pauze en konden de executan ten zich even vertreden, de reeds opgetredenen om wat uit te blazen, degenen, die nog ver schijnen moesten, om moed en zelfvertrouwen te vergaren voor de resteerende helft. En deze was, gezieh'het programma, wel de belangrijkste. We noemen u de Novelletten van N. W. Gade, door eenige leerlingen uit de sa menspelklasse, waarvan directeur De Vogel de leiding heeft; een vioolsolo door 'n leerling van den heer De Clerck, n.l. het Andante en Allegro uit 'n sonate van Handel, gevolgd door de verklanking van het le deel uit Schu mann's Faschingsschwank door 'n piano-leer linge van den heer Vincent en een cello-voor dracht „Widmung" van Popper, door 'n leer ling van leeraar De Wilde. Daarna voerden leerlingen van mej. Brock mann een Hebreeuwsch gezang uit van D. Mil- haud en het Agnus Dei van Bizet en speelde 'n leerling van den heer De Jong het le deel van het Piano-concert van Mendelssohn. Met de uitvoering van twee deelen uit het Concert voor 3 violen van Vivaldi door leerlin gen van den heer De Clerck, en van een twee tal koornummers van H. Zagwijn door de koor zangklasse van mej. Proost, werd deze goed ge slaagde leerlingen-uitvoering besloten. Er was natuurlijk veel en hartelijk applaus en van deze blijken van tevredenheid en vol doening was natuurlijk voor de leeraren der Haarlemsche Muziekschool aan de Nieuwe Gracht niet het geringste deel bestemd. J. S. Ingekomen: Pax 10. N. N20.— N. N50 A. D. K2.50 Giro N. N2.50 Hartelijk dank voor deze Paasch-geschenken. Paschen! herleving, lente! Het feestelijk Paaschlied heeft ons weer opgewekt: „Dit is de waarlijk zalige nacht, de nacht, die aan bedroefden blijmoedigheid geeft. Die eendracht kweekt en broederlijke liefde, de nacht, die ons vrede zal verleenen." Alleluja, alles herleeft, ook ons vertrouwen, ook onze hoop Ja, met pater Brugman zeggen wij: „Weest duldich ende' welgemoet; Dat nu is zur, dat wert noch soet. Dtuc, liden, rou ende ander pijn Sal nog in vreuchd verwandelt sijn." Gelukkig degenen, die te midden van zoovele ongerustheden en bekommeringen hun ver trouwen in God blijven stellen; de armen en hun vriendenzaait, mijn beste medehelpers, alles groeit! Zaait op den akker der menschlievend- heid en verwacht, dat de Schepper hierover Zijn koesterend zonnetje zal doen schijnen en zijn milden dauw zal doen nederdalen. Weldra komt de oogsttijd, dan kunt ge de vruchten binnenhalen. De vruchten, waardoor de zorgen verminderen, de vreugde zal vermeerderen, nieuwe werklust wordt gekweekt, de hoop her leeft. Zaait dan nu! Uw bedragen worden gaarne aangenomen aan het bureau dezer courant, bij de commis sie voor de Stille Armen en bij haren penning meester, den heer P. J. Busé, Gasthuissingel b 4, postgiro 13543. Met het aanbreken van den zomer zullen de Volksconcerten der H. O. V. wederom een aan vang nemen. Verleden jaar was het bezoek dier concerten in de Gem. Concertzaal zóó enorm, dat eenige malen een groot aantal bezoekers afgewezen moest worden. Voeling houdend met zijn auditorium, lag in menig programma van Marinus Adam een wensch van zijn toehoorders opgesloten. Onder de solisten, die komenden zomer medewerken, kunnen wij nu reeds noemen: Elsa Nolthenius, Jo v. d. Paauw, Co v. d. Meer, piano; Hanny Scheffelaar Klots; Frans Vonk, Hans Bijvanck, W. v. d. Velde, viool; mevr. Helene Ludolph Geysen, Beb de WildePloeg, Guus Max, Ans de Rookvan Leeuwen, Jetty v. d. Kamp, zang; Joh. Lammen en W. v. Santé, bas. Voor de herdenking van den lOOsten geboor tedag (7 Mei 1833) van Joh. Brahms, zal op het eerste Volksconcert op Donderdag 4 Mei a.s. uitgevoerd worden: Akademische Fest- ouverture en het viool-concert in D gr. terts; solist is Frans Vonk, oud-concertmeester der H. O. V. Na de pauze volgt de 7e Symphonie van Ludwig van Beethoven. Zondagmiddag had een negen-jarig meisje, genaamd Zwonende in de Annastraat te IJmuiden, de onvoorzichtigheid, achter op een autobus te klimmen. Toen de bus een flinke vaart had viel zij er af. Bij den heer H. aan de Wilhelminakade binnengedragen, consta teerde dr. Rutte, die spoedig ter plaatse was, een hersenschudding en bloeduitstorting in het voorhoofd. Het kind is per brancard van het Roode Kruis naar de ouderlijke woning gebracht. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door het bestuur van Wijk VI der Ned. Hervormde Gemeente in de Oosterkerk te houden bazar, waarvan de opbrengst zal worden besteed voor het aanschaffen van een kerktelefoon voor hardhoorenden in genoemde kerk en voor het versterken der kassen van de onderafdeelingen, ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. no. 460 ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op 2 en 3 Mei 1933 né, des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur en op 4 Mei 1933 nó. des namiddags 8 uur tot des namiddags 101/2 uur voor het publiek mogen geopend blij ven" daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen. - Aan de Eerste Kamer der. Staten-Generaal is door het Centraal Bloembollen Comité te Haar lem (waartoe zijn toegetreden de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollenhandelaren, het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap, de Vereenigingen „De Narcis", „De Hyacinth" en „De Tulp", de Bloembollenveilingsvereeniging „West-Fries land", de Bond van Veilingsvereenigingen „Het Westland", de Bloembollenkweekersvereeniging „Floralia" en de Nederlandsche Gladiolus Ver eeniging) het verzoek gericht, het landbouw- machtigingsontwerp aan te nemen. In den beperkten vorm, waarin het door de Tweede Kamer is aangenomen, is het voor de dringend noodzakelijke saneering van het bloem- bollenbedrijf onmisbaar. De Minister van Economische Zaken en Arbeid, voorgelicht door een door Z.E. in gestelde deskundige commissie, is voornemens, op grond van deze wettelijke regeling maatre gelen ter saneering van het bloembollenbedrijf te nemen, waarnaar reeds lang door de bloem bollenkweekers werd uitgezien. De urgentie van deze maatregelen is in ver band met de exportbelangen zeer groot. De ver koop van bloembollen aan het buitenland, die reeds in Januari begonnen is, lijdt sterk onder de onzekerheid ten aanzien van de stabilisatie van een minimum-uitvoerprijs, die het prijs niveau, naar men aanneemt, voldoende zou op heffen, om althans zonder ernstig verlies, zij het ook zonder winst, het jaar 1933 door te komen. Het is derhalve van het hoogste belang, dat de Minister in staat worde gesteld, door middei van de Landbouwmachtigingswet aan den uit voer van bloembollen zoodanige voorwaarden te verbinden, dat daardoor dit doel worde bereikt, waarmede door de belanghebbenden in Enge land dat in 1932 niet minder dan 56 van de geheele uitgevoerde hoeveelheid bloembollen betrok in beginsel volle instemming is be tuigd als een poging om te geraken tot een reëele basis voor de handelsbetrekkingen tus schen de beide landen en om een einde te ma ken aan een van beide zijden afgekeurde dum ping. Buiten deze zeer urgente aangelegenheid zul len verschillende reeds ontworpen maatregelen ter saneering van het bloembollenbedrijf slechts mogelijk zijn met medewerking der Regeering, die daartoe niet dan op grond eener machti gingswet zal kunnen overgaan. Zonder het door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp in zijn algemeene strekking te willen beoordeelen, is het C. B. C. van meening, dat in de tegenwoordige, zorgvolle omstandig heden, het bloembollenbedrijf slechts dan in stand kan worden gehouden, indien ook de Eerste Kamer aan dit wetsvoorstel hare goed keuring hecht. Daar bij de eventueele toepassing der wet het bij bepaalde maatregelen betrokken bedrijfsle ven blijkens de Memorie van Toelichting steeds een zeer aanzienlijken invloed daarop zal kun nen oefenen wegens de daarin genoemde „sa menwerking met een solidairen, in organisatie- verband werkenden boeren- en tuindersstand" mag verwacht worden, dat geen maatregelen ais uitvloeisel van deze wet zullen worden genomen, die niet de instemming hebben van de bevoegde, daarbij betrokken organisaties van belangheb benden. De commissie inzake de contingenteering van fruit en groenten maakt bekend, dat zij in ver band met het tusschen Nederland en Duitsch- land gesloten verdrag door den minister van Econ. Zaken en Arbeid is belast met de afgifte van certificaten voor den invoer in Duitschland van roode, witte en Savoyekool van 10 Mei a.s. af. Deze certificaten zullen dienst doen bij de Duitsche douane als bewijs, dat op de door deze certificaten gedekte partijen het verlaagde invoerrecht van kracht is; voor witte kool be draagt dit verlaagde recht M. 4.en voor roode en Savoyekool M. 6.per 100 K.G., ter wijl het autonome recht voor alle koolsoorten M. 8.— is. Nederlandsche exporteurs, die in de maand Mei van 1932 bovengenoemde koolsoorten voor eigen rekening naar Duitschland hebben uit gevoerd, kunnen voor de toewijzing der certi ficaten in aanmerking komen. Zij behooren daartoe uiterlijk 5 Mei a.s. een opgave van de door hen verzonden soorten en hoeveelheden kool in te dienen bij den secretaris der com missie, mr. L. Niemöller, Javastraat 80, 's-Gra venhage, tel. 112128. In aansluiting op een kort verslag betref fende de in den Haag gehouden vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volks bond in het bisdom Haarlem vernemen we de volgende bijzonderheden. In plaats van den keer Steinmetz, die tot lid der Tweede Kamer is gekozen, werd geen gesalarieerde bestuurder benoemd; het cen traal bestuur kreeg evenwel op voorstel van de afdeeling 'sGravenhage machtiging om zoo noodig t. z. t. over te gaan tot de benoeming van een nieuwen gesalarieerde. Het voorstel van het Centraal Bestuur om een diocesane afdeeling op te richten, welke zich ten doel zal stellen om de organen, wer kend op coöperatief terrein, en den bond tot meer samenwerking' te brengen, werd evenals het desbetreffend reglement aanvaard. Na de behandeling der verschillende voor stelling hield de heer J. Schutte, secretaris van het R. K. W. V. een toespraak, waarin hij het licht liet vallen op den toestand van het oogenblik en de rol, die de arbeidersbeweging thans heeft te vervullen. Ook de bondsadviseur, rector J. F. Bots hield een rede, waarin hij er op wees, dat het thans geen tijd is voor moedeloosheid, maar voor fier heid en geestdrift. Ook in onze rijen dringt de miskenning van het ware en het goede door. Het stelselmatige neerhalen van den priester in het Katholieke volk is een voos teeken. Het priesterschap is een wezenselement van de Kerk, de ziel, die alleen een levend en kracht dadig Katholicisme in ons volk heeft te wek ken. Er wordt over de dragers van het priester schap zoo gesproken: „Hun geest deugt niet. De afval is er, omdat de priester niet meer deugt". Men kleineert den priester, waardoor noodzakelijk het contact der zielen met Christus verbroken wordt. De Kerk is de gestalte van Christus. Maar het ideaal is nooit bereikt en zal nooit bereikt worden. Een drang naar hervorming is de Kerk ingeboren. In dezen tijd hooren wij den Paus om verdieping roepen. Wij zijn menschen van actie en bedrijvigheid en misschien is daardoor ons innerlijk leven afgedwaald van Christus. De roep om verdieping gaat zoowel tot den priester als tot den leek. Het blijft een dogmatische dwaling den priester zoo neer te halen, dat alle vertrouwen wordt geknauwd. Wij .moeten in het priesterschap leeren kennen de Enkele dagen geleden hebben wij onzen vrienden van de S.D.A.P. in dit hoekje een welgemeenden raad gegeven: Past toch op! zeiden we; ziet af van de ordinaire en onbehoorlijke strijdmethodes, waar door gij u al jaren lang geblameerd hebt; houdt op met het volk te bedriegen en te beliegen in uw politieke „zetten" en in uw pers! Past toch op! ge ziet, wat er in het buitenland ge beurt; wilt ge uw gedrag niet veranderen, dan zult gij u er niet over mogen verbazen, wanneer de reactie tegen u ook in Nederland eenmaal losbreekt evenals het thans in Duitsch land gebeurd is en nog voortdurend gebeurt. En dat zou voor u niet bijzonder aangenaam zijn. Ziedaar de strekking van onze goedmoedige raadgeving. Onze goedmoedigheid schijnt in den rooden hoek echter maar heel matigjes geapprecieerd te zijn; integendeel werden wij in „Het Volk" wegens ons Waarschuwend woord reeds gesigna leerd als niet vrij van fascistische smetten! De heeren schijnen in hun verblindheid nog steeds niet te weten, wat hun op den dag van heden nog tot vrede strekt. Nog dezer dagen verzonnen zij een nieuwe uitdaging: blijkbaar als demonstratie tegen de uitban ning van het socialisme als maatschappij-ont bindenden en gezag-ondermijnenden factor, zou den zij in Zaandam den eersten Mei eens fijntjes tot officieelen feestdag voor de gemeente verklaren, héél de burgerij op die manier een rooden feestdag opdringend op kosten van alle ingezetenen, ook van de sterkst overtuigde niet- en anti-socialisten. Met bekwamen spoed is Den Haag echter tus- schenbeide gekomen: 't zal niet gaan! Maar de drieste uitdaging is gepleegd en opnieuw is het bewijs geleverd, dat de sociaal- demokraten ondanks héél de binnen- en bui- tenlandsche fel-bewogen nieuwste geschiedenis thans nóg niet weten, waar zij in dezen tijd staan moeten. Wij herhalen: Past toch op! gezagdragers. Naar den geest van offervaar digheid moeten wij streven en zoo alleen kun nen wij den mensch terug brengen tot de een heid. Met een dankwoord van den voorzitter werd om ruim zes uur de vergadering gesloten. Het bestuur der Gewestelijke Varkenscentrale deelt hierbij aan belanghebbenden mede, dat de biggenmerken van de eerste periode niet langer dan tot 1 October 1933 geldig zijn. Voorts is bepaald, dat alle biggéh, geboófen vóór 1 Januari 1934, gemerkt moeten worden met merken der eerste of tweede periode. In verband hiermede zullen de merken van de derde periode niet worden aangebracht vóór 5 Februari 1934. Maandagmiddag is door de architecten Aan stoots en de Witt in hotel „Royal" alhier aan besteed het bouwen van een dubbel landhuis aan den Middendammerweg te Santpoort. Ingekomen waren 15 biljetten. Laagste in- schrijfster was de N. V. Bouw- en Exploitatie- Mij. Koning en Hollema, te Santpoort, voor 11.230. AMSTERDAM, 2 Mei. Amsterdamsche aardap pelprijzen. Geen aanvoer. De prijzen waren he den onveranderd. LEIDEN, 29 April. Eierenveiling. Totale aan voer 17244 stuks. Kipeieren 2.002.75, eenden eieren 1.752.10 per 100 stuks. Handel matig. LEIDEN, 2 Mei. Veemarkt. Aanvoer 200 varkens: 192 zware 31.0032.00, 8 lichte 31.00. Handel zeer matig. NOORD-SCHARWOUDE, 2 Mei. 4000 K.G. Uien: Uien 1.00—1.30, Grove Uien 1.30—1.40. 600 K.G. Peen 0.80. 8600 K.G. Kroten 0.60. 14800 K.G. Roode kool 4.908 70, idem doorschot 3.506.30. 62500 K.G. Deensche Witte kool 0.60—0.90. 15300 K.G. Gele kool 3.205.50, idem doorschot 3.70 5.00, taaie Gele kool 2.90. Doorgedraaid: 7600 K.G. Kroten en 7000 K.G. Deensche Witte kool. ROTTERDAM, 2 Mei. Veemarkt. 175 paarden, 2 veulens, 1 ezel, 1880 magere runderen, 874 vette runderen, 235 vette kalveren, 1432 nuchtere kal veren. 204 graskalvren, 255 schapen of lamme ren, 7 varkens en overloopers, 47 biggen, 16 bok ken of geiten. Koeien 0.14—0.17, 0.21—0.25, 0.27—0.29 per pond. Ossen 0.150.17, 0.20—0.22, 0.24—0.26 per pond. Stieren 0.13—0.15, 0.17—018, 0.20—0.22% per pond. Vette kalveren 0.250.32%, 0.37% 042%, 0.47%0.52% per pond. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien 105.00225.00, Stie ren 110.00250.00, Graskalveren 20.0060.00, Werkpaarden 90.00180.00, Slachtpaarden 80.00 180.00, Hitten 35.0075.00, nuchtere Kalveren, fok 5.0010.00, idem slacht 2.005.00, Kalfkoeien 115.00245.00, Pinken 35.0070.00, Vaarzen 65.00 105.00, Biggen 5.0010.00, idem per week 0.40 —0.80. PURMEREND, 1 Mei. Voorjaarsrunderenmarkt. Aangevoerd 2333 stuks. Melkkoeien 100.00190.00, Geldekoeien 90.00160.00. Graskalveren 35.00 55.00. Pinken 45.0075.00. Handel matig. VENLO, 1 Mei. Coöperatieve Veilingvereenl- ging. Aangevoerd 2.600.000 eieren. Kipeieren 1.90 —2 50, kleine eieren 1.701.85, Eendeieren 1.50 —2.00. Het echtpaar H. J. Heerens-H. v. d. Meij, wo nende Lotterstraat 5, zal 9 Mei den dag her- denken, dat 'jfc vóór 45 jaar in 't huwelijk trad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10