Meifeest rond de Swastika De 1 Mei-viering te Berlijn VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Marxistische 1 Mei-dag De Schupo militair bruikbaar Hitler's program Het nieuws van heden Colijn formateur RO-TAX m 1 "Ia MILLIOEN MENSCHEN OP TEMPELHOF DE BAROMETER DINSDAG 2 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 HITLER'S PROGRAM VOOR DIT JAAR Het gebed van den hoogmoedige Ned. Historisch insti tuut te Rome Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiim iiiiiniiiiiiiiiiuj iiiiiIli Architect van het nieuwe gebouw benoemd 4ot commandeur in de orde van Oranje Nassau Noemenswaardige incidenten heb ben zich niet voorgedaan Reusachtige parade te Moskou Relletjes te Rijssel Weenen gewapend Antwerpen tegen Hitier 1-Mei-dag te New-York Beslissing van de commissie voor effectieven te Genève Een Duitsch protest DE DAG VAN DEN NATIONALEN ARBEID Staat van beleg in Peru EEN BRAHMS-MUSEUM TE WEENEN - 4 Op 1 Meiden dag van den Nationalen Arbeidmaakte de Graf Zeppelineen rondvlucht over Duitschland Enorme drukte in de straten 3 a 4 millioen menschen op de been Bij gelegenheid van den honderdsten geboortedag van den componist Brahms is te Weenen een museum te zijner eere geopend Radioreportage uit de Zeppelin Arbeidersdeputatie ontvangen Het slot te Berlijn Werkverschaffing aan huizen en wegen; invoering van den arbeidsdienstplicht Het buitenland is niet meer noodig 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Opdracht ontvangen tot vorming van een parlementair kabinet Vaticaan en Oostenrijk Onderhandelingen over concordaat beëindigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18368 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek In geheel Duitschland is de eerste Mei op last van de nationaal-socialisten met veel uiterlijke feestelijkheid gevierd als een eere dag voor den arbeid en de arbeiders. Onder leiding en volgens aanwijzingen van de Rijks- regeering is het Duitsche volk „gehorsamst" op het feestappèl verschenen om zich te goed te doen aan wat de na-oorlogsche in stilte en be scheidenheid hard werkende regeeringen al te zeer veronachtzaamd hebben n.l. het officieel opvroolijken en enthousiasmeeren der massa's met kleur en woord en beeld. Voor 't eerst sinds veertien jaar heeft de roode draak van het Marxisme op dezen dag in Duitschland den kop moeten laten hangen, zoo gevoelig is de felle slag van het Swastika-kruis in zijn nek geweest Zelfs het puntje van zijn staart heeft het monster niet kunnen roeren, omdat de duizen den Hitlersoldaten er met hun martiale laarzen boven op zijn gaan staan. Het mag een presta tie van beteekenis heeten, dat Hitier en de zij nen -in zoo korten tijd het communisme en de sociaal-democratie in het Duitsche Rijk hebben klein gekregen, en dat zij den eersten dag van de Meimaand van een dag van onrust en aan hitsing tot klassenstrijd hebben weten te maken tot een nationalen feestdag ter versterking van het samenhoorigheidsgevoel en het eenheids bewustzijn van het volk. Een prestatie, waarvoor zij hulde verdienen, want al zullen vele arbeiders ook uit angst hebben deelgenomen aan de gran diose betoogingen, w"elke te Berlijn haar hoog tepunt bereikten, het valt niet te ontkennen, dat ónder de Duitsche arbeiders ook talloozen, gefascineerd door de propaganda der nationaal- socialisten, met nieuwe overtuiging zich geschaard hebben onder de Swastika-banieren der opper machtige partij. Mag dus, oppervlakkig bezien, de viering van den eersten Mei in Duitschland onder het nieuwe bewind een groot succes ge noemd worden, meer op de keper en dieper beschouwd heeft zij echter toch ook weer te leurstellingen gebracht, en dit is vooral te wij ten aan Hitier zelf. Met veel ophef had de Rijkskanselier dagen van te voren laten aankondi gen, dat hij eindelijk eens duidelijk uiteen zou zetten, wat zijn positief politiek, eco nomisch en sociaal program behelst voor het eerste der vier opbouw jaren, welke hij zich zelf heeft toegemeten. Welnu, ontdoen wij Hitler's feestrede, uitgesproken op het vlieg veld Tempelhof, van alle reeds overbekende hoera-literatuur dan blijft er aan positieve kern over, dat Duitschland niet bij de gratie van het buitenland wil leven, maar op eigen kracht, dat de arbeidsdienstplicht zal worden ingevoerd, dat dit jaar de Duitsche huizen en woningen zullen worden opgeschilderd en in orde gebracht, dat er tal van nieuwe wegen zullen worden aangelegd en de renteberekening zal worden herzien. Met de invoering van den arbeidsdienstplicht stelt Hitier zich lijnrecht tegenover de Duitsch-nationalen, die slechts van een vrijwilligen arbeidsdienst willen weten. En daar Hitier geen verzet tegen zijn decreten duldt, is het te voorzien, dat Hugenberg en de zijnen, die ook te veel ruggegraat bezitten om te bukken, weldra uit de Rijksregeering zullen worden gestooten. De verklaring, dat Duitsch land den vrede wil, wordt practisch vrijwel te niet gedaan door de daaropvolgende constatee ring, dat de wereld het recht op leven en ver dediging van het vaderland voor de Duitschers niet wil erkennen. Met andere woorden, als het Duitschland aan vredelievendheid mangelt, is dat slechts de schuld van het buitenland. Voor een deel is dat zeker waar, want hadden de geallieerden vroeger en sneller be grip getoond voor de ondraaglijkheid der in 1919 opgedwongen vredesbepalingen, wellicht zou het nationalisme in Duitschland niet zoo'n vliegende vaart hebben genomen als thans. Maar van den anderen kant vergeet Hitier, dat hij door zijn al te hevige acties gansch het buitenland weer van Duitschland heeft vervreemd en dat wel juist op het oogenblik, waarop zich eindelijk een wezenlijke toenade- ringsgezindbeid tot Duitschland zich in dat buitenland baan brak. Maar Hitier maalt niet om het buitenland. Zijn zelfbewustzijn en zelf verzekerdheid neemt niet slechts tegenover de wereld, maar ook tegenover God een hoog moedige houding aan, die te denken geeft. Immers, aan het slot van zijn rede zeide hij, dat de Duitschers niet meer zullen bidden: „Heer maak ons vrij", maar eens een gebed zullen uitspreken, dat kort gezegd neerkomt op het volgende: „Heer, zie, wij hebben ons zelf vrfj gemaakt, en schenk ons daarom Uw zegen." De één-Mei-viering in Duitschland heeft onomstootelijk bewezen, dat Duitschland inder daad, zooals het sluitstuk van het geweldige vuurwerk op het vliegveld te Berlijn verkon digde, „ontwaakt is", maar ook dat het tijd wordt, dat het zich eens terdege de oogen uit wrijft om niet op dwaalwegen te geraken, welke naar het tegenovergestelde zouden kun nen leiden van het beoogde doel. Hoogste stand; 766.1 te Akureyri. Laagste stand: 742.3 te La Coruna. =j H Verwachting; Matige, in het Zuiden tijdelijk krachtige, Oostelijke tot Noord- H Oostelijken wind, afnemende bewolking, =E weinig of geen regen in het Zuiden, in s EE het Noorden droog weer, iets zachter. EE H Zon op 4.30, onder 7.25. Licht ij op 7.55. Eerste Kwartier 10.59. n.m. Men seint ons uit Rome: De architect van het Zaterdag in gebruik genomen nieuwe gebouw van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, Ir. Gino Cipriani, is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De Romeinsche bladen wijden op hun front pagina kolommen lange verslagen en beschou wingen aan de inwijding van het „Institutum Neerlandicum". Mussolini die bij de ingebruikneming van het nieuwe gebouw aanwezig was, drukte tegenover den Nederlandschen Gezant te Rome, Z. Exc. Mr. J. A. N. Patijn, de hoop uit, dat het Ne derlandsch Historisch Instituut de engere be trekkingen tusschen Nederland en Italië zou bevorderen, niet alleen op cultureel, maar ook op politiek en economisch terrein. MOSKOU, 1 Mei (Reuter) In stralenden zonneschijn is hier 1 Mei gevierd door het houden van de grootsche militaire parade in de geschiedenis der Sovjets. In de lucht klonk het geronk van 350 vliegtuigen, duizend snelle tanks lawaaiden over het Roode Plein, waar Stalin en de andere leiders zich naast het ma- soleum van Lenin hadden opgesteld; verder trokken soldaten en matrozen, ten getale van 60.000, juichend langs de officieele personen. Het saluut van 101 kanonnen donderde vanaf het Kremlin. Na den voorbij-marsch der troepen stroom den groote massa's arbeiders het Roode Plein op, zwaaiend met roode vlaggen en banieren. PARIJS, 1 Mei (Reuter). Ter gelegenheid van den 1 Meidag werden hier verscheidene meetings gehouden, die rustig verliepen. De openbare bedrijven functionneerden normaal. Te Rijssel verwekte een tamelijk rumoerige communistische stoet ongeregeldheden, terwijl een socialistische optocht rustig afliep. De stoet der unitaristische socialisten moest ontbonden worden na afloop eener betooging, toen heethoofdige communisten op den open baren weg de menigte wilden toespreken. De politie stuitte op eenig verzet en werd vanaf een der verdiepingen van het unitaristisch partijgebouw gegooid met scherven van glazen en flesschen. PARIJS, 1 Mei. (Reuter.) Na de communis tische 1 Mei-betooging in het Bois de Vincen- nes, waaraan 15.000 personen deelnamen, kwam een groep manifestanten in botsing met de po litie; verscheidene personen werden licht ge wond. Het werk is lang niet overal onderbroken, hoewel dit verschil naar streek en vakbond. Te Saarbrucken had een woordenwisseling plaats tusschen nazi's, communisten en Rijks- banierleden: 10 arrestaties hadden plaats. WEENEN, 1 Mei (Reuter). Het Centrum der Oostenrijksche hoofdstad was heden, 1 Meidag, naar alle kanten door politie en soldaten met machinegeweren afgesloten. Op het Helden plein waren als reserve artillerie en cavalerie samengetrokken. De socialistische betoogingen vonden plaats in de hoofdstraten der „buitenstad". Merkwaardig waren de vele hakenkruisvlag- gen in geheel Weenen. MADRID, 1 Mei (Reuter). Volgens een me- dedeeling van het ministerie van Binnenland- sche Zaken, heeft zich op den lsten Meidag noch te Madrid, noch in den lande, eenig ern stig incident voorgedaan. Het werk lag in nagenoeg geheel Spanje stil, de dag verliep kalm. BRUSSEL, 1 Mei. In het geheele land is 1 Mei door de socialisten rustig gevierd. In den stoet te Antwerpen werd vooraan meegevoerd een groen masker van Hitler met twee strop pen om den hals, voorts een aantal opschriften op spandoeken tegen de Jodenvervolgingen in Duitschland en de Hitier-dictatuur. Burgemeester Huysmans stapte voorop in dezen stoet mee. LUIK, 1 Mei. Heden hebben de socialisten hier een 1 Mei-demonstratie gehouden. De de monstranten trokken naar het Duitsche consu laat, waar de hakenkruis-vlag was uitgestoken. Er werden steenen naar het consulaat gewor pen. Eenige ruiten werden verbrijzeld. De ha kenkruis-vlag werd afgerukt. NEW-YORK, 1 Mei. (V. D.) Het geheele New- Yorksche politiecorps, bestaande uit 18.000 man, is op de been, ter handhaving van de orde op den 1 Mei-dag. Meer dan duizend man, gewa pend met traangasbommen en geweren, zijn opgesteld nabij de Union Square, waar de so cialisten en de communisten heden na elkan der demonstraties houden en waar zij zullen protesteeren tegen de inflatie-politiek van pre sident Roosevelt en tegen de behandeling van de negers in Scottboro. GENèVE, 1 Mei. Heden heeft de commissie voor de effectieven na een debat, dat ettelij ke dagen heeft geduurd en soms een zeer op gewonden karakter droeg, gestemd over de kwestie der Duitsche Schutzpolizei. Met twaalf stemmen vóór en de stemmen van Italië, Hon garije en de Vereenigde Staten tegen beslis te de commissie, dat de z.g. Bereitschafts- dienst dezer politie moet worden beschouwd als een organisatie, welke voor militaire doel einden kan worden gebruikt. Vervolgens werd eveneens bij meerderheid van stemmen uitge maakt, dat ook de Duitsche politiescholen voor oorlogsopleiding kunnen worden gebruikt. De Duitsche gedelegeerde, generaal Schön- heinz, diende tegen deze stemmingen een formeel protest in. De vertegenwoordiger der Vereenigde Staten, kolonel Strong, had er be zwaar tegen, dat de commissie bij het onder zoek van de situatie in Duitschland een ande re methode had toegepast dan in andere ge vallen door haar was gevolgd. Dit beteekent, aldus het Duitsche Wolffbureau, dat men zich ditmaal niet alleen beroepen heeft op of ficieele gegevens, doch ook op allerlei oncon troleerbare berichten. Hiertegen heeft de Duit sche gedelegeerde in den loop der debatten herhaaldelijk geprotesteerd, echter zonder re sultaat. De beraadslagingen der commissie over de toestanden bij de Duitsche politie duren nog voort. LIMA, 1 Mei (V.D.) Voor geheel Peru is de staat van beleg afgekondigd na den moord op president Cerre. Twee soldaten zijn gedood en zes gewond door de medeplichtigen van den moordenaar. De president had 20.000 recruten van het Feruaansche leger geïnspecteerd. !W"-' j> WMWWV BERLIJN. 1 Mei. De feestdag van den natio nalen arbeid is vandaag in geheel Duitschland onder zeer groote belangstelling gevierd. Te Berlijn heeft de jeugd iD den Lustgarten een groote betooging gehouden, waar het woord werd gevoerd door Rijksminister dr. Goebbels. De bijeenkomst werd bijgewoond door leden der regeering en vele leden van het corps diplo matique. Toen Rjjkspresident von Hindenburg arri veerde, zongen 200.000 kinderen: Ich hab' mich ergeben". Rijkspresident von Hindenburg sprak hierna de Duitsche jeugd toe. Het enthousiasme was geweldig. Er werd voortdurend gejuicht. In de stad wapperden tienduizenden vlaggen en wimpels op alle pleinen en in alle straten. De huizen waren met groen versierd. De auto bussen. vracht- en personenauto's waren voor zien van zwart-wit-roode en hakenkruis-vlag getjes. Over den Pariserplatz was een geweldig doek gespannen met het opschrift: Den Duitschen menschen kan slechts een sterk Duitschland arbeid geven. In de Wilhelmstrasse waren de regeeringsgebouwen versierd met sparren- en berkengroen en de zwart-wit-roode, hakenkruis en Pruisische vlaggen. Tegen den middag werd het op straat steeds drukker en feestelijker. De meeste menschen gingen te voet, omdat de verkeersmiddelen overvol waren. Er bestond groote belangstelling voor de kerkdiensten. Volgens schatting waren 3 a 4 millioen Berlijners op straat. Op den Wittenbergerplatz verzamelden zich de mannen van de drie Stahlhelmregimenten van Groot-Berlijn: Reinhardt, Luetzow en Tempel hof. Militaire muziek was niet van de lucht. In een tiental kolonnes begaven duizenden zich naar het vliegveld Tempelhof. Het verkeer was uitstekend geregeld. Elke groote kolonne wordt begeleid door 50 Roode Kruis-menschen. Tegen 2 uur kruiste de Graf Zeppelin boven Berlijn. Op het vliegveld waren tribunes gebouwd, plaats biedend aan ongeveer 15.000 personen. Een speciale tribune was er voor 3000 vaandel dragers. Voor deze tribune zaten de leden der Rijksregeering. Er waren 80.000 toeschouwers- kaarten uitgereikt. Voor de tribunes stonden de geuniformde deelnemers opgesteld. Op een geweldig podium zaten 300 muzikanten. Overal vlaggen, guirlandes en transparanten; 100 luid sprekers maakten de redevoeringen over het geheele terrein duidelijk verstaanbaar; voor de sprekerstribune stonden 18 microfoons. Opval lend was de vlag van de Russische nat.-soc. be weging: een wit hakenkruis op een blauw veld. Er waren twee groote Roode Kruistenten. Op 5 hooge stellingen stonden politie- en brandweerlieden in telefonische verbinding met hun commandanten. Om kwart over twee verscheen de „Zep" op nauwelijks 100 M. hoogte boven het vliegveld, met de hakenkruisvlag. Eenige vliegtuigen ste gen ter begroeting op. Tegen half drie werd radioverbinding met de Zeppelin verkregen en gaf een Wolff-joumalist een levendige beschrijving van hetgeen hij uit het luchtschip zag. Wegens het heldere zicht kon hij een zeer duidelijke schildering geven. Tegen drie uur nam de Zeppelin afscheid met een krachtig „Heil Hitier". Om drie uur was reeds een half millioen per sonen op het terrein aangekomen. Levensmid delen en ververschingen waren overvloedig aan wezig. Alcoholische dranken mochten evenwel niet worden geschonken. De oorlogsinvaliden waran door leden van de Duitsche Touring Club naar het terrein over gebracht. Tegen zes uur waren op het vliegveld Tem pelhof reeds meer dan 1 millioen menschen aanwezig. De geneeskundige dienst was prima verzorgd. Er was zelfs een speciale afdeeling ingericht voor de verlossing van vrouwen. Twintig vliegtuigen cirkelden boven het ter rein. De Italiaansche kolonie te Berlijn had een deputatie afgevaardigd, welke onder leiding van den Italiaanschen gezant in zwarte hem den verscheen. In een ruimte van 200 M. lengte en 100 M. breedte stonden Rijksweer, politie, SA, SS, Stahlhelm en technici opgesteld. Om acht uur werd de plechtigheid geopend. Honderd zoeklichten waren ontstoken. Tijdens het gezang van het lied: Der Gott i der Eisen wachsen liess" verschenen Hitier en Goebbels die onder daverend geroep door de menigte werden begroet. Dr. Goebbels be treedt het spreekgestoelte en verwelkomt de aanwezigen, wien hij verzoekt een minuut stilte te willen in acht nemen voor de mijn werkers die te Essen gisteren om het leven zijn gekomen en voor de twee SA-mannen te Kiel en Naumburg, die daar werden doodge schoten. De muziek speelt het lied van den „Guten Kameraden". Vervolgens hield Hitier een rede, waar in hij zijn program voor de volgende vier jaar aanduidde. Hij kondigde werkverschaf fing op groote schaal aan door het bou wen van woningen en het aanleggen van wegen. Verder zal nij een handelspoli tiek voeren, welke de stabiliteit van de productie verzekert, zonder den landbouw te benadeelen. Om half zes werden 80 arbeiders uit het Rijk en het Saargebied en 8 arbeiders uit Oostenrijk in de congreszaal der Rijkskansela rij voorgesteld aan v. Hindenburg en Hitier. Deze bijeenkomst werd draadloos uitgezonden. Ook Dr. Goebbels was aanwezig. Hitier zeide o.a.: Het eerste en meest innige doel der nationale revolutie is, de millioenen Duitsche arbeiders werkelijk innerlijk in te bouwen in. ons heilige Duitsche Rijk. BERLIJN, 1 Mei (V.D.). De groote fakkel optocht van de S.A. en van den Stahlhelm trok met vaandels en muziek via de regeerings- wijk door de Brandenburger Poort naar den Lustgarten. Ondanks het late uur waren nog vele belangstellenden langs de straten ge schaard. Het vuurwerk dat afgestoken werd, was zeer imposant. BERLIJN, 1 Mei (Eigen bericht). Een hoogtepunt der 1 Meifeesten in het Duitsche rijk vormde de 1 uur lange rede van rijks kanselier Hitier, uitgespreken voor ongeveer iy„ millioen toehoorders op het vliegveld Tem pelhof en verspreid door alle Duitsche zenders Hitier ontwikkelde nog het dit jaar te ver wezenlijken program. Nog dit jaar zou de ar beidsdienstplicht worden ingevoerd, terwijl be gonnen zal worden met een groot wegenplan tot vermindering van de werkloosheid. Verder wil hij dit jaar een rente-verlaging bewerk stelligen en de economie verlossen van de in stelling der meerderheidsbesluiten. Bovendien heeft de regeering tot taak er nadrukkelijk op te wijzen, dat de mensch niet voor de overeen komsten leeft, maar dat de overeenkomsten bestaan, om den menschen het leven mogelijk te maken. De nieuwe staat zal later geen leeningen meer mogen opnemen bü de overige wereld. Hij heeft geen machines, ingenieurs en deskun digen noodig van andere kapitalistische staten zooals Marxistische landen. Verder wees Hitier op Duitschlands recht op rechtsgelijkheid, waarvan het niet kan afzien Bij het streven, om dit jaar de eerste stappen naar een organische leiding in de staathuis houdkunde af teleggen, zal men zich op de eerste plaats bekommeren om den landbouw. Een verdere groote taak is de werkverschaf fing in twee groepen, n.l. private en publieke Tot de private werkverschaffingen behoort het herstellen der huizen, waarbij honderd duizenden werk konden vinden. Als publieke werkverschaffing noemde Hitier een omvang rijk wegenplan, dat milliarden eischt. Hinderpalen zouden uit den weg geruimd worden. Er zal een handelspolitiek worden gevoerd. DR. H. COLIJN HEEFT HEDEN OPDRACHT ONTVANGEN TOT VORMING VAN EEN PARLEMENTAIR KABINET. Zal Roosevelt de economische wereldconferen tie te Londen bijwonen? Kostbare schilderijen te New-York gestolen. Verbod der communistische partij en ontbin ding van S. A. en S. S. in Oostenrijk? Het conflict te IJmuiden; manifest van den burgemeester. De nationale 1 Mei-viering in Duitschland en de marxistische viering in de andere landen. De Duitsche Schupo te Genève ten deele voor militaire doeleinden bruikbaar verklaard. Staat van beleg in Peru. Een herhaling van Lubeck. Professor te Napela gearresteerd wegens 10 babv-sterfgevaUen, y. milliard dollar voor Amerika's werkloozea. Rede van Hitler over zijn program. De Japansch-Russische spanning verscherpt. Een streng politioneel onderzoek wordt inge steld naar het gebeurde te Ambt-Hardenberg. Nieuwe Britsche gezant te Den Haag. De Kabinetsvorming. Leiders der linksche partijen bij H. M. de Koningin. Totale uitgaven voor de werkloozenzorg in het eerste kwartaal van 1933. Boringen naar het wrak van de „Lutine". Nederlandsche arbeiders noodgedwongen achter de Hitler-vanen. Programma van den Diocesanen Katholiekendag te Delft. Zaandam in financieele moeilijkheden. welke de stabiliteit der politiek waarborgt zon der dat de Duitsche landbouw vernietigd wordt. Tenslotte verklaarde Hitier: „de wereld vervolgt ons, wij echter 'willen den vrede. De wereld wil niet ons recht op het leven er kennen." (United Press) H. M. de Koningin heeft heden den Minister van Staat, dr. H. Colijn, ont vangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een parlementair kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen houden. In aansluiting aan dit bericht kunnen wij nog meedeelen, dat, naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, de heer Colijn zijn medewer kers aanvankelijk alleen zal zoeken Dij derecht- sche partijen en wel op een nationaal program, gebaseerd op de vier bekende punten, welke hij in zijn verkiezingsrede herhaaldelijk naar voren heeft gebracht. Met een dergelijk program zou de heer Colijn vertrouwen in de Kamer een grootere meerder heid te verkrijgen, dan enkel die, welke ge vormd wordt door de partijen, waaruit hij zijn kabinet zou hebben samengesteld. WEENEN, 2 Mei (V. D.) Te Weenen is be richt ontvangen dat de te Rome door den Oos- tijrijkschen Minister van Justitie gevoerde onderhandelingen over een concordaat met V Vaticaan zijn beëindigd. TEL. 13613 - LORENTZGARAGE 10 cent per rit met ruimen 5 pers. wagen. Ir-J v vvwktuimiiiiimii/'/y//;/./ Ar?. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1