STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM h. Haarlem, 2 Mei DE VERBODEN i MEI-DAG MODERNE VAKBEWEGING IN DUITSCHLAND Wisselkoersen DINSDAG 2 MEI Talrijke charges door de politie Man bloedend gewond Des middags Des avonds AMSTERDAMSCHE BANK Ruim ZVz millioen winst in 1932 NUTS-SPAARBANK Vergelijkend overzicht over April 1932/1933 MR. W. DE RIJKE Ontslag genomen als raadslid DE MIDDENSTANDSCENTRALE Verslag over 1932 KOSTELOOS NAAR SCHIEDAM Jeugdige werkloozen op pad MUZIEK GECOMBINEERD CONCERT St. Caecilia, R.K. Harmonie Haar- lem-N. en R. K. Mannenkoor St. Caecilia JULIAN AFEESTEN TE HAARLEM-OOST Uitstekend geslaagd Jaarvergadering „Snelverband" De schamele eenling Op de automarkt te Haarlem Veel belangstelling en humor Haarlemsche bedevaart te Schiedam „De Eendracht" BURGERLIJKE STAND Personalia Vereeniging van Slechthoorenden Apotheek begemann sneltjes GOED en GOEDKOOP Telef 10043. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Kruisweg 30, bij het station Recepten worden gaarne van huls gehaald JUWEELENDIEVEN AANGEHOUDEN Een goede vangst AGENDA UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE SANTPOORT 3 Mei R.K. jeugdige werkloozen VOETBAL R.K. NEDERLAND--R.K. BELGIË Op 28 Mei a.s. in het Sportpark te Blerick NEDERLAND—BELGIË DINSDAG 2 MEI 1933 Vorige koersen Vorige koersen Heden 55* iX» 'f De Julianadag, welke tevens een (verboden) 1 Mei-dag was, is Maandag gevierd met sa menscholingen, relletjes, kloppartijen en char ges. Reeds des morgens heerschte een rumoerige stemming in de binnenstad. Talrijke op relle tjes beluste personen bleven op de Groote Markt en in de aangrenzende straten staan, die gevoegd bij hun bijna voortdurend aanwe zigen aanhang van nieuwsgierigen het verkeer danig belemmerden en in de war brachten. De politie zag zich dan ook telkens genoodzaakt de demonstranten te verspreiden, hetgeen toen nog zonder charges of het gebruik maken van wapens kon geschieden. Later ging dat niet meer. De linksche ele menten, die nu eenmaal hun partijdag boven een nationalen feestdag willen stellen, ver stoord waren over het verbod van de politie om 1 Mei-optochten te mogen houden, zonnen op wraak! Des middags ongeveer half drie trok een stoet van ongeveer 200 personen op het trot toir in de Groote Houtstraat in de richting van het Verwulft. Bij he winkelgebouw van Gerzon begonnen de demonstranten plotseling de ..Internatio nale" te zingen. Een inspecteur met een groot aantal agenten sommeerde de menigte uiteen te gaan en toen dit bevel niet werd opgevolgd, werden de demonstranten met den gummistok uiteengedreven, waarbij sommigen rake (ver diende!) klappen opliepen. Zelfs het commu nistisch raadslid G. Oversteegen, die anders wonderwel de kunst verstaat zich schuil te houden en anderen de klappen te laten opvan gen, werd stevig geraakt, evenals een andere bekende communist. De demonstranten maak ten wel, dat ze weg kwamen, maar schoolden in de Koningstraat opnieuw bij elkaar, wat een nieuwe charge, ditmaal met de blanke sabel noodzakelijk maakte. Een onbekend ge bleven persoon werd daarbij bloedig gewond. Oversteegen vond het toen maar geraden het stadhuis binnen te vluchten en zich daar schuil te houden. Hij zou daar, naar ons werd medegedeeld de bescherming van den burgemeester over zich afgeroepen hebben. Het was en bleef den geheelen verderen mid dag en avond erg rumoerig in het centrum der stad. Om 4 uur werd opnieuw in de Groote Houtstraat een groep zingende betoogers door een rechercheur uit 'elkaar geslagen, waarbij een van hen ter waarschuwing een schot in de lucht loste. Dit bracht den schrik er weer in. De menigte verspreidde zich thans sneller. De Oranje-feestviering in Haarlem-Oost had Maandagavond op een groote groep opgescho ten jongens en meisjes zoodanig ingewerkt, dat zij de communisten O.S.P'ers en andere mar xisten, die in het gebouw ..Olympia" aan den Kinderhuissingel vergaderden, door „Oranje boven" te roepen wilden plagen. Zij werden echter door de bij het viaduct van den Klever parkweg gestationneerde politie (in verband met de vergadering in „Olympia" had de po litie extra maatregelen genomen) tegengehou den en teruggestuurd. Een kwartier later, om kwart over 9, maakten de Oranje-vierders het al schreeuwend en zingend een agent in het Kleverpark lastig, die het noodig vond om zijn sabel te trekken om de fuivers te ver spreiden. Het bleef echter bij dreigen. Ongeveer 10 uur des avonds was weer een groote menigte communisten en socialisten op de Groote Markt verzameld, die nu en dan luid de „Internationale" zong, „Rood front" riep en de weinige aanwezige politieagenten uitdaagde. Toen deze zeer verstandig op die uitdaging niet ingingen trokken de demon stranten luid zingend de Groote Houtstraat door. De enkele jongelui die het „Wilhelmus" inzetten werden uiteraard overschreeuwd. Bij de terugkomst van de betoogers om half elf op de Groote Markt werden ze opgewacht door een groote politiemacht onder bevel van een inspecteur die de menigte met de blanke sabel uiten joeg, maar geen klappen heeft uitge deeld. Het politierapport vermeldde daarbij dat er een honderdtal personen van verschillende geestesrichting" aanwezig was. Om kwart over elf moest een inspecteur met eenige agenten opnieuw de sabel trekken en de Groote Markt ontruimen. Het bleef nog tot laat in den avond rumoerig. Een getuige heeft de politie voorts nog mede gedeeld, dat Maandagmorgen een 25-tal jon gens met Oranjestrikjes voor de woning van den communist K. aan den Middenweg ge demonstreerd hebben en met den man hebben gevochten. De politie heeft op deze mededee- ling in de buurt van de woning een oogje in het zeil gehouden. Ook hebben eenig agenten des middags half 3 een groep van ongeveer 140 fietsende oranje klanten uit elkaar gedreven, zonder echter van de wapens gebruik te behoeven maken. Blijkens het jaarverslag der Amfterdamsche Bank over 1932 is de daling der debiteuren- cijfers slechts zeer matig geweest. Het verloop der cijfers van toevertrouwde en opgenomen vreemde gelden is analoog aan de ontwikke ling, die bü andere groote banken valt waar te nemen. Ook hier valt een verdere daling der deposito's (met 24 pet.) op te merken. Voorts heeft een zeer aanzienlijke opschuiving plaats gehad van het éénjaardeposito naar het depo sito zonder opvragingstermijn. Het winstsaldo beliep ƒ3.660.104 (v. j. 254.852). Het effecten bezit is gewaardeerd beneden de koersen van ultimo Dec. 1932. Zooals gemeld, wordt een dividend van 10 per aandeel van 200 of 5 pet (v. j. nihil) uitgekeerd. Aantal behandelde posten 12115 (v.j. 13814); aantal inlagen 7539 (v. j. 7799); aantal terug betalingen 4576 (v. j. 6015. Ingelegd f 467065.05 (v. j. f 451225,22). Terugbetaald f 462802.66 (v. j. f 909188.29. Meer ingelegd f4262.39 (v. j. minder f 45796.07. Aantal nieuwe boekjes 212 (v. j. 254); aantal nieuw afbetaalde boekjes 124 (v.j. 246). Spaarbusjes op 30 April 1933 in omloop: 3357. Geledigd in April 1932: 196 busjes met totaal Inhoud 4038.61. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 April 1933: 402 In verband met zijn uittreden uit de Chr. Hist. Unie, voor welke partij hij zitting had. heeft mr. W. de Rijke ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Hij deelde ons mede, nog niet tot een andere partij te zijn toegetreden. Sinds September 1931 was hij raadslid. Zijn opvolger in den Raad is de heer J. H. Niemöller. Deze is 2 Augustus 1881 geboren en is werkzaam aan de werf „Conrad". In het christelijk vakverenigingsleven neemt hij een vooraanstaande plaats in. Zoo is hij voorzitter van de afd. Haarlem van den Chr. Metaalbewer- kersbond en bestuurslid van den Haarlemschen Chr. Besturenbond. Verschenen is het 9de jaarverslag van de Middenstandscentrale voor Haarlem en om liggende gemeenten. Het vangt ditmaal aan met een woord vooraf", waarin de secretaris, de heer C. ten Boom, het heengaan van den heer Van Tete- ring herdacht. Zijn gestadige arbeid in het or ganisatieleven wordt sterk betreurd, doch de verwachting wordt uitgesproken, dat het geen blijvend afscheid is, maar dat hij nog eens in de gelederen terug mag keeren. Verder worden in „een woord vooraf" de moeilijkheden van den middenstand gememo reerd. Aangespoord wordt, den moed niet te verliezen. Het jaarverslag zelf is uitgebracht door den heer Van Tetering, daar het vorige jaar de heer Ten Boom langdurig aan het ziekbed gekluis terd is geweest. Gecritiseerd wordt het uittreden uit de ver- eeniging door vier organisatiesa Er zijn er nu nog 7 aangesloten. Van het ideaal, zoo merkt het verslag op, dat wij van den beginne af gekoesterd en gepro pageerd hebben, n.l. dat alle Middenstandsver- eenigingen uit het Ressort onzer Kamer van Koophandel, de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten zouden vormen, zijn wij dus nu weer een stuk verder verwijderd. Wat verstond in het verleden en wat verstaat onze Middenstand ook thans nog uitnemend de kunst, zijn eigen glazen in te gooien! De vele acties en representaties der vereeni- ging in 1932 en dit jaar tot 1 April IJ. worden uitvoerig gememoreerd. Het is weer een respec tabele lijst.- In een slotwoord neemt de heer Van Tete ring afscheid van de vereeniging en brengt speciaal dank aan zijn medeleden in het Da- gelijksch Bestuur, de heeren C. ten Boom en H. Smit. Het Comité voor R.K. Jeugdige Werkloozen besloot verleden week een wandel- en fietstocht te organiseeren naar Schiedam. Vijf man ging loopen, 20 man verkoos de fiets. Donderdagmorgen om 5 uur vertrok men uit Haarlem. In Hillegom werd even de kerk be zocht, waarna de tocht naar Leiden werd voort gezet. In Leiden werd ook weer even een kerk bezocht, terwijl daar ook koffie gedronken werd. 's Avonds om 8 uur arriveerde men in Schie dam. Met de tram naar Rotterdam, waar het kranige gezelschapje gast was van Huize „Pa- dua". Ben volgenden morgen om 8 uur gingen de jongelui ter H. Tafel. Bij de broeders ontbeten ze, waarna de wandelaars hun beste beentje en de fietsers hun beste stuurkunst weer voor zetten. In den avond kwam men welgemoed in Haarlem aan. Per touringcar naar de bloeiende Beemster f 2.25 en Betuwe f 3.per persoon, op Donderdag 4 en Zondag 7 Mei Plaatsbespr. GARAGE ECONOOM, Tem peliersstraat 54, t.o. E. S. M„ Telef. 15074. Bespreekt nog heden. Een uitgebreid programma wachtte Zondag avond de bezoekers van het door'beide boven genoemde vereenigingen uitgeschreven gecombi neerde concert, dat door verschillende omstan digheden minder goed bezocht was dan men wel had verwacht. Toch was de zaal van het St. Bavogebouw aardig gevuld met belangstellenden, toen onder leiding van den heer Noom het bekende mu ziekkorps uit Haarlem-N. den marsch inzette van Teike: Vieux Camarades. Alsof het 'n Duitsche Taptoe was, ging deze met gedoofde zaallichten. De reden voor deze Egyptische duisternis kunnen we alsnog niet bevroeden, al kan of zal deze er natuurlijk wel zijn. De frisch geblazen marsch werd nog gevolgd door een tweeden, van heroïscher allure en van niemand minder dan van Meyerbeer: de Mar- che aux Flambeaux no. 1. 'n Zeer mooie com positie, die in goede, stevige rhythmiek en ge lijkheid van tempo werd ingezet. Aanvankelijk was de stemming eenigszins schommelend door te laag intoneerende pistons, maar dit beterde spoedig. Het zware koper blies 'n verdienstelijke partij. Jammer was, dat het slot minder for tuinlijk eindigde ten gevolge van een aarzelend overgenomen tempo. Ondanks deze foutjes 'n verdienstelijk geblazen compositie. Als derde gewijzigd programma-num mer kregen we een Polka voor 2 klarinetten met orkestbegeleiding. Afgezien van 'n momenteele rhythmische ongelijkheid in de klarinettensoli en aanvan kelijk vooral in de begeleiding door bassen en tuba's liep dit aardige werk, dat verre van gemakkelijk is, toch goed van stapel en ver wierf veel applaus. De heer Noom weet z'n mannetjes goed in bedwang te houden, al rea- liseeren zij nog niet altijd zijn dynamische intenties met een groote spontaneïteit. Daarna trad de heer Henri Pielage voor het voetlicht met zijn mannenkoor. Voor de pauze voerden de zangers onder zijn begeesterende en muzikaal frisch en gezonde leiding het Domine salvam fac van Ph. Loots uit en De Vlaggen van Ol. Koop. Na de pauze Hannibal van Jacob Hamel en het volkslied „Mijn Ne derland" van Cor Kuiler. We hoorden deze zelfde compositie reeds ter gelegenheid van 'n vorig concert: het moeilijke Domine salvam fac zeker bedoeld ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana was hier en daar nogal eens schommelend in het toonpeil en enkele inzetten in het contra- puntisch mooi geschreven werk wat aarzelend. Nochtans wist men op toon te eindigen, zoo als het stemfluitje van den directeur triom fantelijk bewees. De Vlaggen van Ol. Koop werd met overtui ging en goede voordracht gezongen, maar voor al in de compositie van Jacob Hamel: Hanni bal kwam de koorklank het beste tot zijn recht. Daar bereikte dirigent Pielage mooie contrasten en fraaie climaxen en toonde het koor ook aan, dat het onder zijn leiding tot steeds betere prestaties in staat is. De zangers en de dirigent hadden extra ovaties in ontvangst te nemen. Het programma vermeldde nog den St. Cae- cilia-marsch van dirigent Noom zelf en de ouverture dramatique van Popy, Le Diamant Noir, 'n opera-fantasie van Kessels. Het ge combineerde concert werd besloten met den marsch Steadfast and True, van Teike. Zoowel het mannenkoor als de harmonie „St. Caecilia" kunnen terugzien op een mooien concertavond. J. S. De Oranjebond „Prinses Juliana" (afd. Haar lem-Oost van de vereeniging „Koninginnedag") mag op een uitstekend geslaagde viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana terugzien. Herinnerden in de andere wijken van Haarlem slechts enkele vlaggen aan het Oranje feest of zooals in het Centrum der stad communisten relletjes aan een verboden 1 Mei dag, in het z.g. Amsterdamsche kwartier heerschte een opgewekte stemming, welke voor al des avonds nu en dan bijna in een dolle uit gelatenheid oversloeg. Talrijk waren degenen, die door het dragen van een oranjestrikje of -insigne blijk gaven van hun oranje-gezindheid en talrijk ook de genen, die aan het oranjefeest deelnamen. Het was wel te verwachten, dat nu in de stad geen vermakelijkheden te vinden waren, het op de kermis enorm druk zou zijn. Er was bijna geen doorkomen aan! Velen beoefenden schiet- of hengelsport in de daarvoor bestaande kramen, of lieten zich in de cake-walk door elkaar schudden tot groot vermaak voorname lijk vande toeschouwers! De draaimolens waren voortdurend bezet, ijsjes en ander snoep goed gingen vlot van de hand en de andere kramen zullen ongetwijfeld ook geen slechte zaken gedaan hebben. Incidenten van beteeke- nis deden zich niet voor, behoudens een enkele in de arrestatie van een man. Om half 9 hield de vereeniging „Nederlandsch fabrikaat" een groote bioscoopvoorstelling in de openlucht aan de Zomervaart bij de Oos- terkerk, welke uiteraard veel belangstelling trok. Begonnen werd met een Orion-revue; foto's van de leden der Koninklijke Familie al leen of tezamen bij de opening van Kamers, bij troepenparades, enz., zooals Z. K. H. Prins Hendrik op inspectietocht langs de Nederland- sche grens, de opening van de visschersha ven te Scheveningen, de opening van het Neder landsch paviljoen op de Koloniale tentoon stelling te Parijs en zelfs van zeer ouden da tum: het huwelijk en de intocht van het Ko ninklijk Echtpaar in 1901. Wij betwijfelden of het tempo bij het afdraaien van deze revue goed gekozen was: sommige als hoogst-ernstig en plechtstatig bedoelde scènes maakten door het snelle tempo een ongewild komisch effect! Na de revue werden films van de fabricage van brandspuitslangen, van glaswerk en rubber banden enz. vertoond, waarbij een geestige tee kenfilm op dit gebied nog het meest insloeg. Ver van het geroezemoes en de feestdrukte gaf de Harmonie „Crescendo" onder leiding van den directeur, den heer H. Hofmeester, op het Teylerplein een avondconcert van Nederland- sche volksliederen en populaire muziek, waaruit weer bleek welk een voortreffelijk geschoold corps de Harmonie „Crescendo" is. Het Juliana-feest werd tot laat in den avond voortgezet en is zooals gezegd uitstekend geslaagd In het gebouw der H. J. V., Lange Marga- rethastraat 13, hield de Eerste Hulp-Vereeni- ging „Snelverband", onder voorzitterschap van den heer J. H. Fortgens, haar 23e jaarvergade ring. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat de vereeniging zich in bloei mag verheugen en op het oogenbiik 140 leden telt. Hiervan zijn 30 dames en 60 heeren tot daadwerkelijk optreden bevoegd. Aan de voor den Ongevallendienst gehouden examens namen 20 leden deel. Aan 11 dames en 8 heeren werd het diploma toegekend. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan mevr. B. G. SpekVeldwijk, die zich als be stuurslid, als lid van den O. D. en als lid der bootcommissie bij uitstek verdienstelijk heeft gemaakt. Den secretaris werd dank gebracht voor het keurig verzorgde verslag. De penningmeester, de heer J. B. Heystek, kon ook den dank der vergadering oogsten voor zijn nauwkeurig werk. Jammer echter, dat een nadeelig saldo van ongeveer ƒ60 moest worden geboekt en ook de begrooting voor 1933 moeilijk sluitend kan gemaakt worden. De heer C. Visser Jr. bracht namens de boot commissie, d.i. de commissie, die telkenjare den boottocht, uitgaande van „Snelverband" voor gebrekkige kinderen en volwassenen organiseert, verslag uit over hare werkzaamheden, terwijl door mejuffrouw v. Donselaar een overzicht werd gegeven van het geldelijk beheer. Ook hier betoonde de vergadering zich dankbaar voor het vele en mooie werk door de commissie ver richt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, mejuffr. C. C. Knetemann en J. B. Heystek herkozen. Besloten werd in het zomerseizoen een of meer openlucht-oefeningen te houden en op de legitimatiekaarten een foto te doen aanbrengen. Het lid, de heer J. In t Hout, bood de vereeniging een fraaie door hem zelf vervaardigde medaillekast aan, die onder luid applaus door den voorzitter dank baar aanvaard werd. Hierna werd de geani meerde vergadering gesloten. Waarom zou Haarlem niet meedoen nu overal in den lande automarkten geopend worden? In onze stad rijden óók karretjes, die voor een paar tientjes te koop zijn, probeeren ook auto's uit de dagen van Jules Verne nog voor uit te komen op het asphalt, hobbelen ook nog Fordjes over den Zijlweg, Fordjes met lange grijze baarden en kale hoofden. We hebben in onze stad de Maandag- en Zaterdag-avondmarkt, we hebben een groente markt, een vischmarkt, we hebben zelfs een bloembollenbeurs. Waarom geen automarkt, geen beurs voor Rolls Royces, Hispano Suiza's, Minerva's en Hudsons? Als antwoord op deze vraag besloten onder nemende kooplieden een terrein te zoeken, waar groot en klein, arm en rijk, jong en oud van de internationale auto-familie zou kun nen recipieeren. Het zoeken werd vinden en hedenmorgen is de le automarkt zonder vertoon, zonder redevoeringen, zonder kransen, zelfs zonder Polygoon officieel geopend. Achter het station, in den uiterst-linkschen hoek van het Kennemerplein, moeten de kar retjes komen. M o e t en ze komen. Want ze waren er van morgen nog niet, althans om half twaalf. Eén sobere, oude wagen, waarvan de ban den opmerkelijk nieuw waren in verhouding tot de rest, stond schuchter in een hoekje en voelde zich eenzaam, akelig eenzaam. Het wa gentje, dat kennelijk voor de zomermaanden verkocht moest worden, stond te bibberen en te beven, zoodat de eigenaar zijn hart vast hield voor ontijdig overlijden van zijn kost baar bezit. Aan belangstelling ontbrak het echter geens zins. Bij aankomst op de markt vroeg men zich zelf af, of er misschien een schippersbeurs ge opend was. Een honderd menschen stond, hing of slenterde rondom de plaats van het gebeu ren, maakte humoristische opmerkingen. Men kan dus niet zeggen, dat de reclame niet goed was. Men kan ook het spreekwoord betwisten „Als er één schaap over den dam is, volgen de anderen vanzelf". Want er was maar één schaap en daar bleef het tot den middag bij. Een groot bord zegt aan de menschen, dat iederen Dinsdag automarkt gehouden wordt. Als de karretjes, waar het toch om gaat, dit maar konden lezen! Alle begin is moeilijk, moed houden, belangstellenden en kijkers! Vanmorgen Is een bedevaart uit Haarlem en omgeving, groot ongeveer 275 personen naar de stad van St. Lydwina getogen. In de Frankelandschekerk droeg de vicaris- generaal van het bisdom Haarlem, mgr. M. J. P. Möllmann, een pontificale H. Mis op. Hierbij verleenden assistentie pastoor J. P. Reynenberg O.F.M., pastoor te Haarlem, als presbyter as- sistens, pastoor L. Ph. J. Paulissen te Heemskerk als, diaken, pastoor J. M. v. d. Tuyn uit Heem- Stede als sub-diaken, terwijl pastoor A. 'E. J. GOossens te Santpoort en prof. s. de Korte van het Groot Seminarie te Warmond resp. ad mi- tram en ais ceremoniarius, fungeerden. Na heb evangelie hield kapelaan A. J. I. Lees berg te Haarlem voor de deelnemers aan de bedevaart, welke onder leiding stand van pas toor L. J. Schalke te Haarlem-Noord, een pre dikatie over St. Lydwina. In den middag woonden de bedevaartgangers de mimische tafereelen bij, en vervolgens een kort Lof. Op de jaarvergadering der Coöp. Verbruiks- vereeniging „De Eendracht" is de jaarrekening vastgesteld. Herkozen werden als bestuursleden de heeren J. H. Bregonje en J. S. Holster en als com missaris de heer J. M. Vintges. Als leden van de commissie van advies wer den herkozen de heeren W. A. Nieman, C. van Rijswijk, H. J. R. van Thienen en H. W. Wijk huizen Jr. In de plaats van den heer G. J. Ar nold, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer W. F. Beeremans. Geboren: 28 April D. van Dijk—Polak, z.; 29 April A. M. van VeenendaalBatelaan, z.; 1 Mei A. C. DröseScheffer, d.; 28 April E. B. KeukelaarDzukowski, z.; 30 April M. L. Schoonebeek— van Seggelen. z.; 28 April L. WestermanVermond, z.; 30 April A. G. Door- nebos—Best, d.; 30 April G. A. WesseliUs Meefout, z.; 30 April I. Hendriks—Caris, z.; 30 April J. G. L. van de PolVemhout, z.; 29 April V. WicherMainka, z. en d.; 29 April J. M. Silvisvan Oei, fc. Overleden: 29 April D. J. van Lennep, 77 j„ Hazepaterslaan; 30 April H. W. Haar, 70 j., Zijlweg. Tot gecommitteerde bij de afneming der eindexamens aan het Gem. Lyceum voor Meis jes, afd. gymnasium te Utrecht, St. Jans Ly ceum en St. Maria Lyceum afd. gymnasium te 's-Hertogenbosch, R.K. Lyceum voor Jongens, afd. gymnasium te Tilburg en het Christelijk Lyceum, afd. gymnasium te Zeist, is benoemd de heer dr. A. D. Fokker, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Santpoort. Tot gecommitteerde bij de afneming der eindexamens aan het Gemeentelijk Lyceum te Amersfoort, Gem. Gymnasium te Deventer, het Gem. Gymnasium te Zutphen en het Barlaeus- Gymnasium te Amsterdam is benoemd de heer dr. A. F. Holleman, oud-hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, wonende te BloemendaaJ. In de dezer dagen te Alkmaar gehouden vergadering van het Gviootschap Nederland- Frankrijk is tot bestuurslid gekozen de heer S. Elte, alhier. (Ingezonden) De Vereeniging tot bevordering der belan gen van Slechthoorenden jubileert; 27 Maart 1908 werd zij opgericht, dus herdenkt zij haar 25-jarig bestaan. Gedurende deze periode deed deze vereeni ging veel en vroeg slechts een geringe contri- j butie aan haar leden. Dit was haar mogelijk doordat het veel om- i vattende vereenigingswerk kosteloos door de leden wordt gedaan. In dit jubileumjaar durft zij ook een offer te vragen aan hen, die buiten de vereeniging staan, omdat zij naast al haar goede instel lingen nog een onvervulde wensch heeft en wel „Een Onderwijsfonds voor de S. H.-jeugd" te stichten. Er zijn thans drie scholen voor slechthoo- rer.de kinderen te Amsterdam, Rotterdam en. 's-Gravenhage doch telkens komen nog aanvragen om steun ten behoeve van kinderen, die door ernstigen graad van slechthoorend- heid het onderwijs op de gewone lagere school niet kunnen volgen. Ook de „Vakopleiding" moet ter hand wor den genomen, opdat deze slechthoorende kin deren een plaatsje op de arbeidsmarkt kunnen verwerven. De afdeeling „Haarlem en omstreken" van bovengenoemde vereeniging heeft van B. en W. vergunning gekregen om ten behoeve van het „Onderwijs- en Vakopleidingsfonds" voor de S. H. jeugd gelden in te zamelen middels inteekenlijsten met afgifte van steunbonnen. Gaarne wekken wij onze lezers op,- om deze inzameling met een bijdrage te steunen. Secretaresse van het comité van actie is me vrouw T. Kammingavan Vleuten, Kleine Houtweg 73, Haarlem. Vanmorgen vervoegden zich bij een juwelier in de Kalverstraat twee buitenlanders, cue zien ais koopers voordeden en den juwelier een aantal jjuweelen lieten toonen. Ze konden zoogenaamd uit de eerste col lectie geen keus doen, waarop zij den juwelier verzochten hun nog andere stukken te laten zien. Toen de juwelier zich naar een der vitrines begaf om aan dit verzoek te voldoen, zag hij dat een der mannen iets in zijn zak liet glip pen. Zich ontdekt ziende rukten zij de deur open en renden de straat op. De juwelier volg de hen roepende „Houdt den dief", op welk geroep verschillende voorbijgangers een vervol ging inzetten, welke ertoe leidde dat de beide mannen verder op in de straat konden worden gegrepen en aan de politie overgeleverd. Op het bureau Singel bleek dat men te ma ken had met een Rus en een Braziliaan, die vermoedelijk tot een internationale bende be- looren. Nader vernemen wij, dat de twee aangehoude nen bij het hun door commissaris Harrebomee afgenomen verhoor, ontkenden met elkander in relatie te staan. De aanvankelijk voor een Rus gehouden ge arresteerde bleek te zijn een Armeniër, de an dere ,een Braziliaan, was in het bezit van een z.g. Volkenbondspaspoort. Beide gaven op reeds geruimen tijd hier te lande resp. te Rotterdam en Den Haag te hebben vertoefd. In deze plaatsen zal nader worden geïnfor meerd of iets omtrent hen bekend is. BERLIJN, 2 Mei. (V.D.) Het „Comité van Actie tot Bescherming van den Duitschen Ar beid" onder leiding van den president van den Pruisischen Staatsraad dr. Ley, heeft hedenmor gen in het geheele Rijk alle gebouv van moderne, bij den A.D.G.B. aangesloten vakbon den laten bezetten en alle leidende personen in het belang van de „Gleichschaltung" van de moderne vakbeweging laten arresteeren. Heemsteedsche Beddingbrigade Bovenge noemde 'organisatie had een bijeenkomst geor ganiseerd in Hotel „Lommeroord", ten doel heb bende door eenige ontspanning den goeden geest bij de leden te versterken, maar tevens om hun oud-voorzitter, den heer L. Kooijman, dank te brengen voor zijn vele werk, voor de vereeni ging gedaan. De voorzitter, de heer L. Band, verheugde zich in zijn openingswoord over de groote op komst. Zich tot den heer L. Kooijman wendend, bracht spr. woorden van dank aan den schei denden voorzitter, die in de bijna 8 jaar van zijn voorzitterschap buitengewoon veel voor de brigade heeft gedaan. Als blijk van waardeering bood spr. hem het eere-voorzitterschap aan, benevens een verguld-zilveren medaille met het embleem van de Heemsteedsche Reddingbrigade en een album met foto's, betrekking hebbende op de vereeniging. Mevr. Kooijman ontving een fraai bloemstuk. De avond werd verder gevuld met muziek van een strijkjé, gevormd uit leden der brigade, zang, tooneel en dans, benevens een aardige verlo ting. Het is voor de brigade een uitstekend geslaag de avond geworden. Collecte De opbrengst van de Emmabloem- colleete ten bate der T. B. C.-bestrijding bedroeg dit jaar 707.—. Het vorig jaar was het bedrag 686.—. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. J. P. Deenen en M. C. Weijers; W. B. de Groot en J. C. Nunnink; J. A. Helsen en P. C. Timmers. Getrouwd: J. J. Waalewijn en J. M. Misset; P. M. v. d. Sluijs en A. v. d. Hoek. Geboren: z. van H. D. E. Veende Ruiter. Overleden: N de Vries 76 jaar, wed. C. J. Uriot; C. Boersma 53 jaar, echtg. L. Attenga; W. A. v. d. Klugt 74 jaar, wed. W. Rijkers; M. W. A. v. Assendelft de Coningh 74 jaar, wed. J. de Gijselaar. Veiling Ten overstaan van notaris Anten wordt op Woensdag 3 Mei de kerkbollenakker verkocht ten bate der nieuwe kerk. De bollen staan op de tuin naast de Molenstraat. Gebouw St. Bavo Rechtskundig Bureau, half 9 R. K. Kraamverzorging, 2 tot 3 uur Grossiers-kleinhandel, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Bestuur Trampersoneel, 8 uur Af dracht Grafische Bond, 8 uur Driejarige ont wikkelingscursussen R. K. Volksbond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert. 8.15 tot 9.15 uur. Stadsschouwburg Voorjaarsuitvoering K. J. M. V. „De Kring", kwart over 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Examen gemeente administratie, 10 uur Woningbouwvereni ging „St. Jozef", 8 uur Haarlemsche Inkoop combinatie, half 9 Bestuur Grafische Bond, 8 uur Grossiers en Kleinhandel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Concert door het mannenkoor „Die Spaernesanghers", kwart over 8. H. B. Schoolgebouw, Santpoorterplein. Voor jaarstentoonstelling Ned. Natuurhistorische Vereeniging, 9—12, 2—5 en 7—10 uur. Rembrandt-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Guxor-avondtheater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur (Instellingen). Woensdag 3 Mei: 10—10i/2 uur ontspan ning, 101411 uur vraag-halfuurtje. 's Mid dags voetballen. Donderdag 4 Mei: In den morgen 1012 uur werken en ontspanning. In den middag roeien op de Westeinderplassen. Vertrek vanaf Teyler plein om half 2. Van te voren opgeven s.v.p. aan den heer N. Bollen. Vrijdag 5 Mei: 1011 uur Nederlandsche taal, 11—12 uur ontspanning, 2—5 uur werken en ont spanning. Zaterdag 6 Mei: 1012 uur ontspanning. Vraagt aan W. Zonneveld wbarmede ge kunt helpen, en komt dan Dinsdag, Woensdag en Donderdag zooveel mogelijk in werkpak. Het ia voldoende bekend, dat zelfs in het Zuiden de R. K. Voetbalbeweging nog niet die publieke belangstelling trekt, waarop ze zonder twijfel recht heeft. Zuks kunnen we betreuren, doch het legt ons den plicht op bij gelegenheid van dezen interland zoo sterk mogelijk de pu blieke aandacht tot ons te trekken. Een massale belangstelling zou een groote propaganda zijn en velen genezen van hun vooroordeel tegen de R. K. Voetbalorganisaties. Het organiseerend comité heeft daarom ge meend per circulaire een krachtig beroep te moeten doen op alle vereenigingsbes,turen, om in eigen kring een krachtige propaganda voor on zen katholieken interland te willen maken. Het mag achteraf niet voorkomen, dat de pers den katholieken onvoldoende belangstelling voor eigen zaak verwijt. Daarom vraagt het comité met aandrang, dat een of meer personen uit dé verenigingsbesturen, een flinke propaganda- actie op touw zetten onde rde eigen leden e»n clubaanhangers. Aanpakken en doorzetten le vert hier heel zeker succes op. Daarom op 28 Mei iedere R. K. Voetballer naar R. K. Nederland—R. K. België. Steunt onze eigen R. K. Voetbalbeweging. Naar wij vernemen zullen voor den landen- wedstrijd Nederland—België op Zondag 7 Mei twee extra tribunes worden opgesteld en wel op een gedeelte van de wielerbaan voor de Mara thon- en voor de Eeretribune. Door deze maat regelen zullen aan de zijde van de Marathon tribune 2000 en aan de zijde van de eere-tri- bune ruim 700 extra plaatsen worden verkregen. In totaal zullen meer dan 32.000 toeschouwers dezen wedstrijd bijwonen. Men verzoekt ons me de te deelen, dat absoluut geen toegangsbewij zen meer voor dezen wedstrijd te verkrijgen zijn, alle plaatsen in het Stadion zijn uitverkocht. DINSDAG, 2 Mei. Vorige koersen Heden nonden 8.27 8.275* Berlijn 57.60 57.65 Parijs 9.79 9.79 Brussel 34.77 34.75 Zwitserland 48.05 48.05 Weenen Kopenhagen 37.00 37.00 Stockholm 43.00 43.50 Oslo 42.40 42.25 New York (cable) 2.10 2.105 Rome 12.925* 12.85 Praag 7.40 7.40 Madrid 21.30 21.25 Stoatsleeningen 5 Nederland 1919 iVi Nederland 1916 4 Nederland 1931 6 Neder! 1939 4V4 N ind 1926 AB 6% Dultschl (Youngleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank eert Handel-MU industrieën unllever Oalve Delft Alg Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe PblUne Küch Accoustiek Ned Ford Hed 1015* 1015* 10254 1015» 985* 885» 1005* 100- 8954 88 385* 38X6 67 67 53 53 615* 63 87 875* 49 51 sö5* 65» i55» 165» i33 i33 15* "4 .205» 116 industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Stee) 8 Steel U S Leather intern Nlcke) Mllnbouw ioeton Mitnhouw Mg Exploratie led tang Lebonct tvtroienm Ga boes Kon Olie Perlak Peudawa 65» 125* II 122 114 16 154 H ti 45* 10Ai 21 J5'X« 656 11)4 11 124 115 HM 1525» 82 454 756 Shell Onion OU Robber A'dam Rubber Bandar Del) Batavia Rubber 28 Serbadjadl 215* Sllau 18 V. 1. G. O. 31 Allied 30 intercontln. Rubber 'H 69 42 Scheepvaart Java Cb Japan Roll Amerika Lijn Dito Gem Eleend. Kon Ned Stoomb heepvaart-Unle 34 3)4 2*4 13 52 suiker a. v. A. 190 Jav. Cultuur 131 N. 1. 8 O 83 Poerworedjo 45» Vorstenlanden 43 actions tdem 29 50 t'abak □ell Batavia 130 Dude Dell l)8H Jostkust 17 Senembab '30 spoorwegen ünlon Pacific 66 Wabasb 25* Srte 6 Kansas City South. 95* South. RaUw ,0,t 6854 435» 265* 205* 18 315* 29 »'X. 34 35* 1% 13 525* 188 133 84 45* 43 29.50 1275* 117 175* 128 68 115* 10 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2