Zaandam in nood Allen naar Delft Goud in de zee RADIO-PROGRAMMA, Na de relletjes te Hardenberg DINSDAG 2 MEI Woensdag 3 Mei 1933 Groote financieele moeilijkheden wegens gedeeltelijke inhouding der Rijksuitkeering Waar rood regeert O. L.Vrouw van Renkum Eerste lustrum van den terugkeer van het genadebeeld De Prinses verjaart Een indrukwekkend huldebetoon van vele duizenden Het défilé Bloemen aangeboden Programma voor den Diocesanen Katholiekendag in het bis dom Haarlem Saamhoorigheid De werkloozenzorg De totale uitgaven BENOEMINGEN In het Aartsbisdom OUD-DIRECTEUR A. GEURTS t GEZOND EN WEL TERUG Pater Breuker C.M. weer op zijn missiepost PATER H. A. J. JANSEN S.J. In het ziekenhuis opgenomen IR. A. A. H. W. KÖNIG GAAT HEEN Beperking veestapel Telegram aan den Minister Radio-rede Feest van den arbeid Nederlandsche arbeiders nood- gedwongen achter de Hitler-vanen NIEUWE BRITSCHE GEZANT Sir Montgomery naar Den Haag Prof. mr. C. van Vollenhoven f R.K. VOLKSBOND IN HET BISDOM HAARLEM Vijf-en-veertigjarig bestaan DE H. EUCHARISTIE Orgaan van den Eucharistischen Bond Aan de gevolgen overleden Het wrak van de „Lutine" is thans geheel afgepaald Boringen verricht BOSCHBRAND IN BRABANT Oppervlakte van 80 H.A. zwart geblakerd TREIN ONTSPOORD Twee wagons uit de rails ERNSTIG AUTO-ONGEVAL „Niets buitensteken" EEN BLOEDBAD OM NIETS Eén doode en één levensgevaarlijk gewonde GEVECHT MET DE POLITIE Aanvaller levensgevaarlijk gewond OUDE MAN VERDRONKEN Te laat Een streng politioneel onderzoek wordt ingesteld Diefstal opgehelderd Gedeelte van het te Rotterdam gestolen bont terecht PALEISLOTEN 1867 Uitslag van de trekking HUIZEN, 1875 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. L. J. de Wolff 11.00 Liederenrecital 12.00 Politiebe richten 12.30 Trio van der Horst 2.00 Landbouwuurtje 2.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 3.00 Lezen van chr. lectuur 3.30 Concert 5.00 Kinderuurtje 8.00 Bespeling van het Studio-orgel 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 7.00 Politieberichten 7.15 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Spreker: A. Stapelkamp 8.00 Evan gelisatiesamenkomst te Haarlem 9.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias 9.45 Amsterdamsch Salonorkest o. 1. v. Kiekens 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek -VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven m. m. v. De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins en het Vara-tooneel o. 1. v. Willem van Ca- pellen 12.00 Het Vara-klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 12.45 Orgelspel door Johan Jong 1.15 Vara-klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 1.45 Verzorging zen der 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Voor de kinderen m. m. v. Vara-tooneel o. 1. v. Willem van Capellen. Vara-kinderkoortjes ,,De Krekeltjes" en de „Roodborstjes" o. 1. v. Leida Hulscher en Oom Henk vra genuurtje 5.30 Amsterdamsche salon orkest o. 1. V. Dirk Kiekens 6.30 Radio- Volksuniversiteit VARA 7.00 SDAP- kwartiertje. Overzicht van de afgeloojten week door Jan Oudegeest 7.15 Brahms herdenking 8.00 Herhaling S.O.S.-be- richten; daarna Vara-tooneel o. 1. v. Wil lem van Capellen 9.30 Gramofoonmu ziek 9.45 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias 10.45 Vara-klein- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 11.15 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Gramofoonmuziek 8.30 Causerie in Fransch 8.40 Gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in Fransch 9.10 Gra mofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in Duitsch 9.55 Dansmuziek en Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.30 Concert door het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumps 4.20 Populair concert door het Radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 5.50 Gramofoonmuziek 9.00 Gramofoonmu ziek 10.05 idem. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest van „Wivex" o. 1. v. A. Bendix 2.20 Gramofoonmuziek 2.50 Concert 7.20 Concert door een orkest van werk- looze musici 9.05 Gramofoonmuziek 9.30 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 11.20 Dansmuziek. 3.50 Concert HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 1.30 idem 3.50 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. José Eibenschutz 10.00 Populaire en dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek 1.20 idem 3.50 Concert 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Concert O. 1. v. Gustav Gorlich 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 3.50 Duitsche kamer muziek 8.30 Concert, orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Busch- kötter 9.55 Concert o. 1. V. Wolf. DAVENXRY, 1554 AL 11.20 Orgel concert 12.05 Concert door het Western studio-orkest 4.05 Orgelconcert 7.20 Concert door het B.B.C.-orkest 8.55 Concert 10.30 Roy Fox en zijn band. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Concert o. 1. v. M. Flament 8.50 Vervolg con cert. PARIJS (Radio), 1725 M. 7.05 Gra mofoonmuziek 11.35 Concert door het omroeporkest 11.50 Orgelconcert 12.25 Concert 8.50 Kamermuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 Concert 7.05 Gramofoonmuziek 10.25 Dansmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 7.20 Gramofoonmuziek. WEENEN, 517 AL 9.10 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Vloolreci- tal 5.20 Populair concert 7.20 Con cert door omroeporkest 9.20 Dansmu ziek. .VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Minister van Financiën heeft, naar „De Telegraaf" verneemt, aan het gemeentebestuur van Zaandam doen weten, dat de voor deze ge meente bestemde uitkeering uit het gemeente fonds ad 150.000 zal worden ingehouden. Deze maatregel is een gevolg van het in gebreke blij ven van Zaandam ten aanzien van de aflossing van een opgenomen voorschot uit 's Rijks kas, die op 1 April had moeten geschieden. Toen deze datum was verstreken zijn tusschen de Regeering en het gemeentebestuur onderhande lingen gevoerd over verlenging van de leeniiig, doch Zaandam wenschte de voorwaarden, die het Rijk aan zulk een verlenging verbond, niet te accepteeren. Daarop heeft het Rijk gebruik gemaakt van zijn bü de leeningsovereenkomst voorbehouden bevoegdheid om, wanneer Zaan dam in gebreke bleef, het verschuldigde bedrag te korten op de Rijksuitkeering uit het ge meentefonds. Door dezen gang van zaken is Zaandam in groote financieele moeilijkheden geraakt. In een Maandag gehouden spoedvergadering van het dagelijksch bestuur der gemeente is o. m. komen vast te staan, dat het uitbetalen van de werkloozenuitkeeringen ernstig gevaar loopt, wanneer geen uitweg uit de moeilijkheden wordt gevonden. Het ligt in de bedoeling om een spoedverga dering van den Raad uit te schrijven. Zondag 7 Mei a.s. zal het eerste lustrum her dacht worden van den terugkeer van het Ge nadebeeld van O. L. Vrouw van Renkum. Ter gelegenheid van dit jubileum zal Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, dien dag een bezoek aan Renkum brengen en de plechtigheden door Zijn hooge tegenwoordigheid opluisteren. Te 3 u. arriveert Z. H. Exc. te Renkum waar hij op het kerkplein o.m. zal worden toegesproken door den zeereerw. heer pastoor der parochie. Direct hierop aansluitend zal zich de groot- sche Maria-processie opstellen, waaraan ver schillende vrouwen- en mannenorganisa- ties deelnemen. Het Genadebeeld van O. L. Vrouw van Renkum wordt in dezen plechtigen omgang meegedragen. In het Park zal doOT den Aartsbisschop een plechtig Lof worden gecelebreerd. Onmiddellijk na den zegen met het Aller heiligste wordt het H. Sacrament naar de kerk overgebracht en is de plechtigheid ten einde. Bij deze eerste lustrum-viering worden vele pelgrims uit andere plaatsen in Renkum ver wacht. De Haagsche burgerij heeft Maandagmiddag op grootsche en hartelijke wijze Prinses Juliaua, ter gelegenheid van haar verjaardag, gehul digd. Door de goede zorgen van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, is dit huldebetoon geworden tot een imponeerende ovatie, welke Den Haag, jong en oud, aan de jarige Prinses heeft gebracht. Het Plein 1813 werd geheel bezet met de deelnemende vereenigingen. Het was een zee van vlaggen, vaandels en banieren. Het aantal deelnemers aan de huldiging is niet te schatten; het waren er echter vele dui zenden. Onder de aanwezige vereenigingen waren ook de R. K. Vrouwenbond, de Bond van R. K. Patronaats-Commissies voor de stad 'sGraven- hage, afdeeling Jongenswacht en de Graal. Precies vier uur zette de stoet zich in be weging. Vocrop liep het Politie-muziekkorps en daarachter kwam een schier eindelooze rij van vereenigingen. Overal langs den weg was de belangstelling buitengewoon groot. Eenige mi nuten voor half vijf waren de eerste deelnemers voor het Paleis Noordeinde aangekomen. Toen verscheen H. K. H. Prinses Juliana op het balcon van het Paleis, dat fraai met eenige tapijten was gesierd. Prins Hendrik was even eens tegenwoordig. Voorts had de burgemeester van Den Haag op het balcon plaats genomen. Terzijde van het Ruiterstandbeeld had zich de Koninklijke Militaire Kapel opgesteld; even later marcheerde de Politie-muziekvereeniging op naar de andere zijde van het standbeeld. Toen klonk het tromgeroffel en nam het défilé een aanvang, langzaam onder de vroo- lijks tonen der muziek trokken de vereenigin gen en organisaties voorbij, de Prinses luid toe juichende. Onafgebroken duurde het voorbij trekken der deelnemers. Allen werden opgesteld op het Voorplein voor het Paleis, voorzoover de ruimte althans dit toeliet. Toen alles meer dan vol stond, kwam er een oogenblik stilte. De Kapel zette het „Wilhel mus" in, dat door allen werd medegezongen. Plechtig klonken de tonen van ons Volkslied, dat gevolgd werd door een daverend hoera geroep en een „Lang leve de Prinses". Vervolgens werden nog gezongen het Vlagge- lied en een lied van Nederland, terwijl tenslotte het marschlied ,,'t Is plicht, dat iedere jongen" enz. ingezet en uit volle borst medegezongen Werd. Toen trokken de vereenigingen, welke op het Voorplein een plaats hadden gekregen, af om langs Noordeinde, Zeestraat, Sophialaan, Wederom naar het Plein 1813 terug te keeren. De laatste deelnemers stonden nog op het Plein te wachten, toen de eerste op den terug keer alweer in de onmiddellijke nabijheid wa ren. Tot half zes duurde het voorbijtrekken. Steeds weer nieuwe toejuichingen barstten los, vaak overgaand in het zingen van nationale liederen. Toen het Nationaal Jongeren Verbond voorbij marcheerde, boden eenige leder» aan de Prinses een prachtig bloemwerk aan van hyacinten, geheel door eigen krachten vervaardigd. De aanbieders moesten op het balcon komen, waar zy door de Prinses hartelijk werden bedankt. Even later stapte een klein meisje heel par mantig uit den stoet, stevende het Paleis bin- hen en werd door een lakei naar boven ge bracht, waar zij aan de Prinses een fraaie bou quet mocht aanbieden. Ook zij kreeg een vrien delijk woord van de Prinses. Vervolgens kwam het Leger des Heils, en hier was het ook een klein meisje, die bloemen aanbood. Nog even later, toen de Scheveningsche vereenigingen voorbij trokken, ging een Scheveningsch meisje vergezeld van haar vader en moeder, naar bin nen om namens haar vereeniging de Prinses bloemen te geven. Toen eindelijk de laatste deelnemers voorbij waren, liet de politie het publiek eenige oogen- blikken vrij en in een oogwenk was het paieis- plein zwart van de menschen, die de Prinses een warme ovatie brachten en Haar hartelijk toejuichten. Vriendelijk dankte Prinses Juliana voor de Haar gebrachte hulde. Tenslotte werden de leden van het Comité in het Paleis verzocht, waar zij den dank van de Prinses in ontvangst hadden te nemen. Toen alles afgeloopen was, marcheerde de Kon. Kapel onder het spelen van marschliede- ren naar het Plein 1813 terug. Het duurde nog langen tijd, alvorens de drukte in de binnenstad eenigszins voorbij was. De dagorde voor den op 21 Mei te Delft te houden Diocesanen Katholiekendag in het Bis dom Haarlem, waar in drie afdeelingsvergade- ringen en tenslotte in een algemeene vergade ring het onderwerp „Saamhoorigheid der Ka tholieken" zal worden behandeld, luidt als volgt 10.30 uur H. Mis (Missa Dialogata) in de St. Hippolytuskerk aan de Voorstraat, op te dragen door Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Na de H. Mis huldebe tuiging aan Christus Koning op het plein der St. Hippolytuskerk. Spreekkoor van „De Graal", en het Credo, gezongen door het volk. Om één uur beginnen de afdeelingsvergade- ringen. Afdeeling I: Saamhoorigheid op maatschap pelijk gebied. Inleider Henri Hermans, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage. Afdeeling II: Saamhoorigheid op kerkelijk gebied. Inleider Rector J. F. A. Bots, algemeen adviseur der Standsorganisaties te Amsterdam. Afdeeling III: Saamhoorigheid in het Huis gezin. Inleider Mr. G. A. J. M. Mutsaerts te Amsterdam. Om vier uur de algemeene en slotvergadering. Spreker Pastoor P. Hoovers uit Haarlem. Toespraak van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. De gezangen van een Mannen- en Knapen koor staan onder leiding van den heer Nic. Verhoef, directeur van het kerkkoor „St. Cae- cilia" der St. Hippolytusparochie te Delft. Aan de gegevens van het departement van Binnenlandsche Zaken, verstrekt in zake werk loozenzorg, ingekomen van 1069 gemeenten met 7.891.273 inwoners, ontleenen wij, dat in het tijdvak van 1 Januari28 Januari waren uit gegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidie van Staat of provincie) aan werkloo- zensteun ƒ6.350.716 (in het tijdvak 29 Januari 25 Februari was dit 7.787.467 en in het tijdvak van 26 Februari tot 1 April 9.605.744)en voor werkverschaffing resp. ƒ1.838.415 (ƒ2.058.275 en ƒ2,897.258). Uitbetaald was door het Rijk in die perioden resp. 726.649, 157.444 en 402.050 en door werkloozenkassen ƒ6.319.335, ƒ5.695.633 en 1.797.600. Van 62 gemeenten met 292.474 inwoners wa ren in het tijdvak van 26 Februari1 April 1933 nog geen gegevens binnengekomen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor der nieuw opgerichte parochie van den H. Joseph te Zwolle den Weleerw. heer A. F. J. M. de Wit en tot kape laan aldaar den Weleerw. heer W. H. L. Ver hoeven. Drs. A. Geurts, oud-directeur van Rolduc, die in Blerick in ruste leefde, is gistermiddag, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden. In aansluiting op het Agentia Fides bericht, waarin gemeld werd, dat de Hollandsche La zarist pater Breuker sinds enkele dagen werd vermist, en dit verdwijnen in verband gebracht werd met de Communistische troebelen in Kiangsi, kunnen wij thans mededeelen, dat blij kens een nader telegram uit Sjanghai, pater Breuker, gezond en wel in zijn missiestatie is teruggekeerd. Nadere bijzonderheden ontbre ken. De Zeereerw. pater H. A. J. Jansen, rector van het St. Canisius-college is dezer dagen wegens ernstige operatie in het Canisius-ziekenhuis op genomen. Tot vice-rector werd in zijn plaats met ingang van 30 April benoemd de Z.Eerw. pater Vincent van Spaendonck, die sedert vele jaren leeraar is aan genoemd college. Met ingang van 1 Augustus 1933 werd op diens verzoek eervol ontslagen ir. A. A. H. W. König, te Maastricht, als hoofdingenieur-direc teur Rijkswaterstaat, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten gedurende een reeks van jaren in verschillende betrekkingen den Lande bewezen. Ir. König werd tevens bevorderd tot Com mandeur in de Oranje Nassau-orde. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité hebben het navol gende telegram aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, onder dagteekening van 28 April 1933, gezonden. De Centrale Landbouworganisaties deelen Uw Excellentie mede, dat zij vo'harden bij het door hen en den Algem. Zuivelbond op 16 Maart j.l. ingenomen standpunt inzake beperking veesta pel en verzoeken eerbiedig spoedige uitvoering van de daartoe strekkende maatregelen. De regeringscommissaris voor de uitvoering van de crisiszuivelwet, de heer L. Bückman, zal hedenavond voor de A. V. R. O. een radiorede houden over de beperking van den rundveesta pel. De uitzending zal om 7 uur aanvangen en tot 7.25 duren. Te Glanerbrug, vlak over de grens op Duitsch gebied, ligt de textielfabriek Eilermark. Op deze fabriek werken ook een aantal Nederland sche arbeiders, die in het Nederlandsche gebied van Glanerbrug woonachtig zijn. In verband met de 1 Mei-viering in Duitschland had men genoemden arbeiders medegedeeld, dat zij Maandagmorgen aan de grens werden ver wacht, om in optocht naar het stadje Gronau te trekken, waar het „Hitlerfeest" zou worden gevierd. Voorts werd medegedeeld, dat de ar beiders, die lid zijn van een der Glanerbrugsche muziekvereenigingen, hun instrumenten moes ten meenemen, teneinde voor muziek ter op luistering te zorgen. Tevens werd te verstaan gegeven, dat degenen, die niet zouden komen, de consequenties maar moesten aanvaarden. Deze mededeeling heeft de Glanerbrug groote opschudding veroorzaakt, aldus schrijft „Het Handelsblad", en langdurig is van gedachten gewisseld over de aan te nemen houding. Alge meen werd gevoeld, dat door niet-deelneming de menschen broodeloos zouden worden ge maakt. Maandagmorgen in de vroegte hebben bijna alle Nederlandsche arbeiders, gestoken in hun Zondagsche plunje, zich aan de grens ver zameld. De leden der muziekvereenigingen had den hun instrumenten bij zich. De Nationaal- socialisten uit Gronau voegden de Nederlanders in het gelid en vervolgens trok men in optocht met muziek voorop naar Gronau om het „Hit lerfeest" te vieren. Officieel wordt medegedeeld, dat de Koning van Engeland den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche zaken sir Charles Hubert Mont gomery heeft benoemd tot gezant te Den Haag als opvolger van Sir Odo Russell, die binnen kort zal aftreden. Sir Charles Montgomery kwam in 1900 aan het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Op verschillende tijdstippen tusschen 1907 en 1915 was hij particulier secretaris van Sir Edward Grey, thans Lord Grey of Fal- lodon. Hij behoorde tot den staf van Lord Reading tijdens diens speciale missie naar de Vereenigde Staten in 1918. In 1922 werd hij bevorderd tot assistent-onder staatssecretaris en in 1930 werd hij onderstaats secretaris-afgevaardigde. Prof. Mr. C. van Vollenhoven, Hoogleeraar in het adat-recht van Nederl. Indië en het Staats- en administratief recht van Ned. Indië, Surina me en Curasao aan de Rijksuniversiteit te Lei den is Zaterdag na een ziekte van enkele weken overleden. Te Leiden studeerde Comelis van Vollenho ven reeds op 17-jarigen leeftijd aanvankelijk in de semietische letteren en in de richten. In 1898 promoveerde hij cum laude in de rechts- en staatswetenschap op een proefschrift over Oor deel en inhoud van het internationale recht. Na korten tijd particulier secretaris van den toenmaligen minister van koloniën Cremer te zijn geweest, werd hij spoedig daarna als ad junct-commies aan het departement van kolo niën verbonden. In 1901 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, waar hij het adatrecht van Nederlandsch-Indië, en het staats- en administratief recht van Ned.- Indië, Suriname en Curasao onderwees. Meerdere belangrijke publicaites op Volken rechtelijk gebied verschenen van zijn hand. Reeds werd een nieuw veelbelovend werk over het leven van Grotius van zijn hand aangekon digd bij de Wereldbibliotheek. De diocesane R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem heeft Zondag zijn 45-jarig bestaan herdacht met een feestvergadering in „Amici- tia" te Den Haag. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer van den Akker, hield de weleerw. heer van Alphen, kapelaan te Den Haag en feestrede, waarin hij in groote lijnen de taak van den Volksbond voor de toekomst aangaf. Speciaal hield spr. een pleidooi voor de de oprichting van kerntroepen in den Volksbond, die het leekenapostolaat zal ter hand nemen. Tot slot heeft de Nestor der Vereeniging de heer Smit een toespraak gehouden. Deze vergadering werd opgeluisterd door muziek van de Harmonie St. Gregorius den Grooten, afd. Den Haag. Na deze bijeenkomst vereenigden de afge vaardigden zich aan een maaltijd. In den avond werd door de „Ver. Haagsche Spelers" „De Dorpspoëet" opgevoerd. Maandagmorgen werd de Centrale Raad ge houden. De voorzitter wees in zijn openings woord op de 'oename in 5 jaren met 10.000 le den. Het verplicht lidmaatschap voor leden der vakvereeniging moet met kracht worden door gevoerd. In de te Den Haag voortgezette vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volks bond in het Bisdom Haarlem werd medege deeld, dat het ledental thans 35327 bedraagt. De voorzitter verwelkomde de Tweede Ka merleden Chr. v. d. Bilt en Steinmetz en den secretaris van het R. K. Werkliedenverbond, den heer J. A. Schutte. In behandeling kwam daarna het verslag van het Centraal Bestuur, naar aanleiding waarvan verschillende opmerkingen werden gemaakt, o.a. over de werkloozenzorg en de Stormers- beweging. In de namiddagzitting, welke niet voor de pers toegankelijk was, werden verschillende punten van internen aard besproken. Het gaat met de exploitatie van bovenge noemd orgaan blijkbaar steeds crescendo. Na het welgeslaagd „Stille Omgang'-nummer lig gen thans voor ons de uitgaven van April en Mei, achtereenvolgens aangediend als „Hei- lig-Jaar" en „Sint Liduina-nummer"; uitgaven welke naar inhoud en uitvoering de aandacht en waardeering verdienen der vele vereerders van ons hoogheilig altaargeheim. Wetenschap pelijke en leerrijke artikelen van de hand van bevoegde schrijvers voeren het lezen op tot een geestelijk genot; keurige en vaak interes sante illustraties verluchten het geheel op ar tistieke wijze. Uit den belangrijken inhoud der beide num mers stippen wij aan de artikelen van Dr. Al- phons Steger „Bij het twintigste Eeuwfeest der instelling van het Heilig Sacrament des Altaars" en „Het Leven van Sint Liduina" in verhaal en door Frank Luns uigebeeld in ze ven mimische tafereelen; van pater Olaf Tim- mers O.F.M. „Over de rijkdommen der H. Kerk"; van pater H. Lindeman O.S.B. „De Historie van het H. Jaar" en van den onver- moeiden promotor onzer Ziekenloven en tri- dua, pastoor L. J. Willenborg, een keurig en gevoelvol gestileerden brief in facsimile af gedrukt waarin de eerwaarde schrijver het leven en lijden van Sint Liduina aan de gie ken ten beschouwend en lichtend voorbeeld stelt. Typografisch zijn de feestnummers, het een op wit, en het ander op chamois kunst druk gedrukt in modem omslag, door de drukkerij „t Kasteel van Aemstel" uitstekend verzorgd. Wij wenschen de ijverige redactie geluk met deze fraaie uitgaven en bevelen kennisname warm aan. De veertig-jarige landbouwersknecht v.d. H. uit Voerendaal, die door een losgebroken stier ernstig verwond werd, is aan de bekomen ver wondingen overleden. Het bergingsvaartuig van de firma Dros te Texel met de pulsinrichting aan boord heeft niet minder dan 102 boringen gedaan. Het heeft thans nauwkeurig kunnen nagaan waar het gezonken schip zich bevindt. Het wrak ligt ongeveer 13 Meter onder het zand, waarop weer drie tot vijf meter water staat, naar ge lang het eb of vloed is. De pulsinrichting moet dus ongeveer twintig meter pulsen. Door deze pulsingen is verder komen vast te staan, dat de „Lutine" in haar geheel op den bodem van de klei ligt, welke kleibodem varieert van ander half tot drie meter dikte. Het wrak is thans geheel afgepaald. Het heeft een lengte van vijftig meter en een bredte van tien meter. Een en ander is volledig in kaart gebracht. Geble ken is, dat het achterschip niet is wegge sleept, zooals algemeen werd gedacht, doch dat alleen het campagnedek weg is. Ook de muni- tielaag, welke* is aangeboord door de puls, is in kaart gebracht. Deze munitielaag heeft af metingen van twaalf bij tien meter. Vermoede lijk is de roestklomp, welke de munitielaag is geworden, vier-en-een-half meter dik. Onder de munitielaag ligt de schatkamer. De heer Becker uit Gennep, die de werkzaam heden leidt, heeft een conischen toren ontwor pen, welke een oppervlakte zal bestrijken van 113 vierkante meter. Deze toren is thans gereed en ligt in de haven van Terschilling. Het wach ten is op gunstig weer om dezen toren op zijn plaats te brengen. Tal van voorwerpen zijn door de pulsinrich ting naar boven gebracht, o. m. spijkers, welke het type merk blijken te zijn van de „Lutine". stukken hout van verschillende deelen van het schip, stukken munitie enz. Het wachten is thans op eenige dagen goed weer om de verdere werkzaamheden te verrich ten met den conischen toren. Men meent, dat onder de munitielaag het goud is geborgen ter waarde van ongeveer veertien millioen gulden, welke goudvoorraad bestaat uit gemunt goud en gouden en voorts ook zilveren staven. Door onbekende oorzaak zijn Zondagmiddag een groote oppervlakte heide en eenige percee- len gelegen tusschen Diessen, Oirschot en Moer gestel in brand geraakt. De inwoners dezer gemeenten hebben met de boschbrandweer nog getracht het vuur zooveel mogelijk te blusschen, doch zijn hierin slechts ten deele geslaagd. In den avond kon men echter het gevaar als geweken beschouwen. Een oppervlakte van on geveer 80 H.A. was inmiddels zwart geblakerd. Omstreeks half twaalf zijn Maandag te Bo- zum (Fr.) van den trein, die te ruim 11 uur uit Leeuwarden vertrekt, twee wagons uit de rails geloopen. Het ongeluk is hoogstwaar schijnlijk ontstaan, doordat een wissel te vroeg werd omgehaald. Persoonlijke orgelukken kwamen gelukkig niet voor. De materieele schade is gering. De reizigers van den sneltrein die niet kon passeeren, zijn in autobussen naar Leeuwarden vervoerd. Toen kapelaan Schmetz uit Eupen zich op den weg bevond tusschen Herbesthal en Eupen, werd zijn auto door een vrachtauto voorbij ge reden. Deze auto reed zóó dicht langs den per sonenwagen, dat de linkerarm van den kapelaan die buiten het raam hing, versplinterd werd. Kapelaan S. werd onverwijld naar het zie kenhuis gebracht, waar de arm aanstonds werd geamputeerd. In de gemeente Merkstein bij Kerkrade kre gen H. en S., huurlieden en goede vrienden, twist over een kleinigheid. H. trok plotseling een mes en bracht daarmede zijn tegenstander vier levensgevaarlijke steken toe. Op het hulp geroep van S. snelde diens zeventien-jarige broer toe; zonder zich te bedenken trok hij een revolver en doodde H. met een schot in het hart. De dader is gearresteerd. De toestand van S. is hopeloos. Zondagavond werd in een café te Udenhout de orde verstoord door twee personen uit Til burg. Toen de gemeenteveldwachter hen tot kalmte aanmaande, viel het tweetal hem aan en ontrukte hem den gummistok. De veldwach ter trok daarop zijn sabel en trof één hunner, J. C., zoodanig op het hoofd, dat hij zwaar gewond neerstortte. In levensgevaarlijken toe stand is het slachtoffer in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. De andere is in arrest gesteld. Zondagmiddag omstreeks drie uur werd een oude man, J. de G„ in het ziekenhuis der Broe ders van Joannes de Deo te Den Bosch ver mist. Toen hij des avonds om elf uur nog niet terug was gekomen, werd aangifte gedaan bij de politie. Maandagmorgen is zijn lijk uit de Binnen- Dieze opgehaald. Te laat'n leelijk ding. We wa ren „bijna" op tijd, maar de trein ging juist voor onzen neus weg. Dat scheelt uren! We vergeven het ons zelf niet. Maar er is niets aan te doen. Te laat. Elders zal men het stellen zonder ons! Dat komt er van steeds „op 't nip pertje" te zijn. Er zijn zoovelen in het leven die het er op wagen nog juist op tijd" te komen. Ze bekommeren zich om het vertrek van boot of trein niet al te zeer. „Ik zal 't nog wel halen" denken ze. Hoevélen zullen aldus de reis naar den hemel aanvaarden. Ze spannen zich niet in om goed toegerust voor de reis op tijd te zijn. Ze speculeeren op 't laatste nippertje. Even voor de afreis, voor den dood, willen zij zich om het hiernamaals gaan bekomme ren. Ze zullen dan nog wel gelegen heid hebben op tijd present te zijn. Maar hoevelen wordt die gelegenheid niet meer gegeven. De trein naar een beter hiernamaals halen ze niet meer.... te laat De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan het gemeentebestuur van Ambt-Hardenberg telegrafisch medegedeeld, dat alle arbeiders in de boschwachterij Hardenberg, die Vrijdag jJ. aan de relletjes aldaar hebben deelgenomen, voor onbepaalden tijd van de werkverschaffing zijn uitgesloten en in geen enkel opzicht door de gemeente mogen worden gesteund. Verder heeft de Minister verzocht, dat een streng politioneel onderzoek wordt ingesteld, Aan dit laatste wordt voldaan en reeds zijn ver schillende personen door de politie verhoord. Zooals wij reeds berichtten is Za terdagnacht een brutale inbraak gepleegd in een pand aan de Van Oldenbameveltstraat te Rot terdam, waar de heer Taube een bontsaak, heeft, en waar voor een waarde van ruim 4000 aan bont werd gestolen. Bij het onderzoek, dat de politie instelde, rezen er al dadelijk vermoedens tegen een ouden bekende, den 24-jarigen J. J. V. De politie wist dat deze V. dikwijls naar Utrecht ging om zijn verloofde te bezoeken. Toen Zaterdagochtend bleek dat de man niet thuis was, reisde een inspecteur dan ook naar Utrecht, aldus weet de .Maasbode" te melden. De gezochte bleek echter niet bij zijn meisje te zijn en onverrichter zake moest de inspecteur terugkeeren. In den loop van den dag kwam V. toch bij zijn meisje en toen hij daar hoorde, dat de politie op bezoek was geweest, dreef hy de brutaliteit zoo ver om kalm weg naar het Utrechtsche hoofdbureau van politie te stappen waar hij informeerde wat ze van hem wilden weten. De Utrechtsche politie, die van de zaak af wist, hield den man vast en stelde hem op transport naar Rotterdam. Bij een verhoor ontkende V. iets met den dief stal te maken te hebben. De politie kreeg echter kort daarna de lucht er van dat 't gestolen bont naar Den Haag was gebracht. Zondag vertrok een inspecteur, naar deze stad en inderdaad slaagde hij er in een gedeelte van het gestolen goed in een pand aldaar terug te vinden. Het is zoo ongeveer de helft van wat er in totaal gestolen ia De bezitter bleek het bont geheel te goeder trouw gekocht te hebben en toen hij met V. geconfronteerd werd herkende hü in hem onmiddellijk den verkooper. Ondanks deze pertinente verklaring bleef V. ontkennen den diefstal gepleegd te hebben. Het verdere onderzoek dat den geheelen Zon dag door met kracht werd voortgezet, bracht aan het licht, dat V. de inbraak allen ge pleegd had en dat hij, na het bont klaar gezet te hebben, een chauffeur opdracht had gegeven voor te rijden. Deze chauffeur werd opgespoord. De chauffeur, die volkomen onschuldig bleek te zijn, herkende V. ook onmiddellijk. Hij heeft hem naar een pakhuis in de binnenstad gereden waar V. het gestolen goed tijdelijk heeft opge slagen. Zaterdag heeft hij het bont naar Den Haag gebracht. Ondanks al dat bewijsmateriaal blijft V. hard nekkig ontkennen. Gisteren had ten kantore van de Trustee de trekking plaats van de Paleis v. Volksvlijtloten 1867. Zestien series van 25 loten deden aan de trekking mee, welke geschiedde onder toezicht van Notaris Bonga. De uitslag was als volgt: 1000.— op serie 1602 no. 19. 3 prijzen van 250. serie 2628 no. 19. serie 1028 no. 7. serie 1743 no. 4. 4 prijzen van 100. serie 3340 no. 15. serie 33 no. 23. serie 875 no. 3. serie 1028 no. 18. Prijzen van 50.—: 1489 no. 7. 1489 no. 20. 3218 no. 8. 2628 no. 1 en 8. 518 no. 2. 8 en 18. 1965 no. 8. 2289 no. 18. Voorts zijn uitgeloot 142 prijzen van 28.—. De uitbetaling heeft prijs ten kantore van de Nederlandsche Bank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9