Tegen de moderne vakbonden De Nazi's nemen de leiding Nazi-echo's in Oostenrijk VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS tv. Het nieuws van heden MARXISME AFGEDAAN VOOR EEN TOLBESTAND DE BAROMETER k WOENSDAG 3 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18369 Alle vakvereenigingsgebouwen in Duitschland bezet en de leiders gearresteerd Tweede phase der Duit sche verheffing BERLIJN, 2 Mei. (V. D.) Het „Co mité van Actie tot Bescherming van den Duitschen Arbeid" onder leiding van den president van den Pruisischen Staats raad dr. Ley, heeft hedenmorgen in het geheele Rijk alle gebouwen van moderne, bij den A. D. G. B. aangesloten vakbon den laten bezetten en alle leidende per sonen in het belang van de „Gleichschal- tung" van de moderne vakbeweging la ten arresteeren. Marxisme moet uitgeroeid BOVEN TEMPELHOF Toen het feest van den nationa- len arbeid op Tempelhof aan den gang was, verscheen de Graf Zeppelinboven het vliegveld Rustig verloop Gandhi's nieuwe vasten Merkwaardig interview 1 MEI IN BERLIJN Kerk in Spanje in brand gestoken Door jonge socialisten Na den moord op Cerro Drie dagen nationale rouw DUIDELIJKE TAAL VAN DOLLFUSS Baas in eigen huis Een nieuwe wenk aan Duitschland Het rammelende China MEIFEEST DER JEUGD 25.000 meisjes namen deel aan het Meifeest der Hitlerjeugd, dat gevierd werd te Finkenkrug, ge' legen ten Westen van Berlijn Half-openbaar Consis torie De Z. Fournet zal met Pinksteren heilig verklaard worden Een Duitsch protest te Stockholm Wegens een rede van minister Ekman Roosevelt niet naar Londen KOMINTERN IN DEN AETHER België's financiën Buitengewone maatregelen voorgesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniii iiuj Frankrijk stemt onder voor waarden toe De K. V. naar Essen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bovenstaande reeds geplaatst in een deel der vorige oplaag). Te Berlijn werd het Vakvereenigingshuis aan den Engel Ufer door een afdeeling van 90 S. A.- lieden bezet. De vakvereenigingsleider Wissel werd gearresteerd. De voorzitter van het Vak verbond Leipart en Grassmann werden wegens ziekte naar een ziekenhuis overgebracht. In opdracht van het Comité van Actie publi ceert de leider van den persdienst der Natio- naal-Socialistische Bedrijfscellen-Organisatie Biallas een oproep aan de Duitsche vakvereeni- gingspers, waarin o.a. wordt gezegd, dat het nationaal-socialisme de leiding der Duitsche vakbeweging aan zich heeft getrokken en dat de leiding der moderne vakbonden van den A. D. G. B. en den A. P. A.-bond door de leiders der N. S. B. O. wordt overgenomen. Hierdoor is ook de pers van deze organisaties onder leiding van de N. S. B. O. gekomen en zijn de verantwoor delijke redacteuren van deze tijdschriften, wier jarenlange arbeid bewezen heeft dat zij niet in staat zijn een Duitsch arbeidersblad in nationa- len en socialistischen geest te leiden, gearres teerd. Een deel van het personeel der moderne vak bonden zal in staat gesteld worden zijn werk in dienst van de nationaal-socialistische vakbe weging voort te zetten en de N. S. B. O.-leiding Zal er zorg voor dragen, dat geen sabotage of lijdelijk verzet dit "werk in gevaar brengt. De leider van de actie tegen de moderne vak beweging, dr. Ley, heeft hedenmorgen voor vertegenwoordigers der Duitsche pers een uit eenzetting gegeven van de motieven \ot deze actie. Hij verklaarde, dat met deze actie de tweede phase van de Duitsche verheffing was begonnen. Men wilde voorkomen, dat de na tionale beweging hetzelfde zou gebeuren als in 1918 was gebeurd met S. P.D. en de partijen van Weimar. Het Marxisme was weliswaar dood, doch nog geenszins geheel uit den weg geruimd. Men moest het zijn voedingsbodem ontnemen. Het Marxisme moet gedood worden, doch de vakbeweging niet. Integendeel, alles wat voor het volk eenige waarde heeft, onverschillig door welke organisaties het is opgebouwd, moet in het belang van het volk behouden worden. Dat geldt in het bijzonder voor de instellingen, die met de door de arbeiders uit den mond ge spaarde stuivers zijn opgebouwd. Wij garandee ren, dat de rechten der arbeiders in elk opzicht gewaarborgd worden, dat de spaargelden der arbeiders-spaarders op de Arbeidersbank veilig zijn. Natuurlijk zullen de eerste dagen de re- keningen geblokkeerd zijn, doch dit duurt hoog stens twee dagen. Eenige rekeningen van zoo genaamde arbeidersleiders zullen onderzocht worden en als bijvoorbeeld de heer Loebe bij de Arbeidersbank een deposito van drie mil- lioen mark heeft, zal onderzocht worden waar deze drie millioen vandaan komen. De actie van vandaag aldus vervolgde dr. Ley is met groote discipline uitgevoerd en is te beschouwen als een groote revolutionnaire actie der geheele beweging. De rechten der Duitsche arbeiders blijven gewaarborgd. De af- geloopen drie maanden hebben bewezen, dat overal waar de nationaal-socialisten iets heb ben overgenomen, de zaken beter loopen cïan onder de vroegere leiding. Verhinderd moet worden, dat door onverantwoordelijke elemen ten in de vakbeweging het bedrijfsleven wordt belemmerd. De actie richt zich uitsluitend tegen de mo derne vakbeweging en niet de christelijke en neutrale vakbeweging, waarvan men verwacht dat zij zich zullen aanpassen aan het systeem der N. S. B. O. en in dezen geest willen mede werken. Uit Bremen wordt gemeld, dat S. A.- en S. S.- troepen en politieke politie bij verrassing de vakvereenigingskantoren hebben bezet. Te Keulen werd het gebouw van den A. D. G. B. en werden het volksgebouw aan de Se- verlngstrasse, alsmede de Arbeidersbank tegen tien uur bezet. De secretarissen en andere lei dende personen werden gearresteerd, doch het administratief personeel bleef aan het werk. BERLIJN, 2 Mei. Op een betooging van het N.S.B.O. hield dr. Ley, de voorzitter van het actiecomité tot bescherming van den Duitschen arbeid, een toespraak naar aanleiding van het feit, dat de nat. socialisten de leiding hebben genomen in de moderne vakbonden. Ten aanzien van de christelijke vakvereeni- gingen verklaarde Ley, dat deze zich zelf wel zullen „gleichschalten". De leiders dezer vakvereenigingen waren reeds bij hem geweest; morgen zouden de na dere stappen op dit punt worden medegedeeld. Bij de christelijke vakvereenigingen was geen gewelddadig optreden noodig. Wanneer zij zich echter niet aan den staat houden, dan zullen zij het ontbindingsproces tegemoet gaan. De „Deutsche", het blad van oud-minister dr. Adam Stegerwald, ondervoorzitter der christe lijke vakvereenigingen, wijst erop dat dit oogen- blik opnieuw toont, welk een groot ongeluk het voor de Duitsche arbeidersbeweging is geweest, dat het socialisme als peter aan haar wieg heeft gestaan. Het blad hoopt, dat dit „vonnis" niet dc arbeiders en de vakvereenigingsbeweging zelf ten verderve zou leiden. BERLIJN. 2 Mei (V.D.). De vroegere president van den Rijksdag. Loebe, deelt mede: Met be trekking tot het bericht inzake een bankreke ning ten bedrage van 3 millioen R.M. van mij bij de Arbeiterbank te Munchen, heb ik den president een brief gezonden, waarin ik er op wijs bij de Arbeiterbank geen rekenng te hou den en nooit te hebben gehouden. Naar in verband hiermede verluidt, heeft de Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken een op naam van Loebe staande rekening van 3 millioen R.M. bij een bank te Munchen in beslag genomen. BERLIJN, 2 Mei (W.B.) De actie tegen de vrije vakvereenigingen is in het geheele rijk volgens plan verloopen. Incidenten van betee- kenis hebben zich niet voorgedaan. In Trier is ook het geboortehuis van Karl Marx bezet. In Thüringen en te Erfurt zijn ca. 120 Marxis tische ambtenaren der vakvereenigingen in „schutzhaft" genomen. Woensdag 10 Mei wordt te Berlijn een groot arbeiderscongres gehouden, waarop het eenheidsfront van de Duitsche ar beiders zal worden gevormd. Rijkskanselier Hitier heeft het beschermheerschap hiervan aangenomen. HORSENS (Jutland), 2 Mei (W.B.) Een drie tal communisten hebben de Swastika-vlag, welke op het Duitsche consulaat hier geheschen was. afgerukt en meegenomen. Het personeel van het consulaat achtervolgde hen en wist hen ie grijpen. In het verhoor door de politie ver klaarden zij, dat zij de vlag onderweg hebben weggeworpen, doch deze is niet gevonden. POONA, 2 Mei (Reuter). In verband met de aankondiging van Gandhi, dat hij een vasten periode van drie weken wil beginnen, heeft de Mahatma een onderhoud toegestaan aan een Reuter-correspondent, waarin hij herhaalde op 8 Mei des middags om 12 uur zijn vasten te zullen beginnen, „tenzij iemand met een hel derder visie dan ik, mij overtuigt, dat ik, toen ik mijn besluit nam, niet van God, maar van den duivel bezeten was." Reeds zijn pogingen aangewend, om mij van mijn voornemen af te brengen, zoo vervolgde Gandhi, doch evenals ik mijn laatste vasten periode gelukkig inging, zoo doe ik ook thans. Ik handhaaf mijn eerste verklaring en ik ben een man die elk woord weegt dat voor zoover ik als mensch kan zeggen, de vasten zal doorgaan. Op de vraag van den correspondent, of hij hoopte, het te overleven, antwoordde de Ma hatma: De aankomst der arb eider saf gevaar dig den uit de mijnen op het vliegveld Tempelhof te Berlijn „Oudere menschen dan ik hebben het over leefd." Toen de correspondent hem zeide, dat naar de meening van de doktoren het een wonder zou zijn, indien hij het overleefde, zeide Gandhi „De eeuw van wonderen is niet voorbij. Ik gevoel mij optimistisch. Het verlangen om te leven heb ik niet opgegeven. Ik ben niet van plan groote toebereidselen te maken. God zal mij mijn gedrag opleggen. Men is er getuige van geweest, dat ik in drie dagen niet sliep, doch dat ik rustig kon slapen, toen mijn be sluit om te vasten genomen was." KAAPSTAD, 2 Mei. (Eigen bericht) Gandhi's besluit, een nieuwe hongerstaking te beginnen, heeft ook in Zuid-Afrika, waar een groot aan tal Hindoes woont en waar Gandhi zelf ook een tijdlang geleefd heeft, groot opzien ge baard. Generaal Smuts heeft persoonlijk aan Gandhi verzocht, niet met de hongerstaking te begin nen. Gandhi's leiding acht hü thans noodiger dan ooit. Zou hij zijn leven in gevaar brengen, dan zou nooit meer zijn goed te maken het verlies, dat juist op dit oogenblik daardoor zou worden geleden. (United Press) MADRID, 2 Mei (V.D.). Te Huelva hebben jeugdige socialisten een kerk in brand gestoken. Verscheidene kostbare schilderijen werden door de vlammen vernield. Stakende havenarbeiders te Las Palmas sta ken eenige pakhuizen in brand. De politie maak te van haar vuurwapens gebruik, waarbij één arbeider werd gedood. Arbeiders hebben gisteren van het Duitsche consulaat te La Coruna alle vensters ingewor pen. Te Barcelona kwam een autobus in botsing met een electrische tram. De botsing was zóó hevig, dat beide voertuigen omsloegen. Drie-en- veertig personen werden min of meer ernstig gewond, terwijl 1 persoon werd gedood. LIMA, 2 Mei (V. D.) De moordenaar van president Luis Sanchez Cerro is de 35-jarige Abelardo Hurato de Mendoza. De voorloopige president, generaal Oscar Be- navides, die in een spoedvergadering van het Congres tot opvolger van Cerro werd gekozen, blijft in functie voor de geheele periode van Cerro's ambtsduur, die op 28 Juli 1936 zou af- loopen. Hij heeft het kabinet, dat terstond na den moordaanslag zijn ontslag had ingediend, verzocht, de loopende zaken te willen blijven waarnemen tot na de bijzetting van het stoffe lijk overschot van Cerro, die morgen zal plaats vinden. Benavides verklaarde, dat hij op pa triottische wijze een einde zal maken aan het territoriale conflict om Leticia met Columbia. De nieuwe president heeft drie dagen van na- tionalen rouw afgekondigd. Alle banken en groo te zakenhuizen waren gisteren gesloten en alle publieke vermakelijkheden, zooals paardenraces, sportwedstrijden en optochten, werden afgelast, terwijl ook de theaters en bioscopen gesloten werden. In verband met den Zondag afgekon- digden staat van beleg patrouilleeren soldaten den geheelen dag door de straten van Lima. Het stoffelijk overschot van Cerro is opge baard in de kathedraal van de Parroquia del Sagrario, waar duizenden langs de baar defi leerden. Het onder regie der nationaal-socialisten op 1 Mei opgevoerde „feest van den ar beid in Duitschland heeft weerklank en echo's gewekt in Oostenrijk, waar de kleine bondskanselier dr. Engelbert Dollfuss, dank zij een allerwonderlijkste parlementaire impasse, met minder macht, maar grooter inzicht dan Adolf Hitler, op eveneens dictatoriale wijze re geert. In Weenen heeft de gouwleider der Oos- tenrijksche nazi's Frauenfeld ter gelegenheid van den „dag van den nationalen arbeid" een hoogen toon gevoerd, welke een getrouwe na bootsing van dien van den grooter „Leider" uit Duitschland wil zijn. Frauenfeld schetste de taak, welke z.i. Oostenrijk in het kader van het al-Duitsche volk heeft te vervullen, en verweet Dollfuss, dat deze uit angst om zijn baantje te verliezen zich tegen den wassenden natio- naal-socialtstischen vloed tracht te handha ven. Voorts voorspelde de Oostenrijksche gouw leider, dat het volgend jaar de swastika-vlag van het stadhuis in hei thans nog roode Wee nen zou waaien. De wensch der nazi's is hier on getwijfeld de vader dier gedachte, maar, wan neer die wensch en die voorspelling ooit in ver vulling zouden mogen gaan, zal dat niet met de hulp van den kordaten Dollfuss geschieden. Dollfuss, die zich tijdens zijn jongste reis naar Rome van Italië's sympathie heeft overtuigd en heeft kunnen constateeren, dat Mussolini, niettestaande zijn genegenheid voor de nieuwe leiders in Duitschland, niets voor een aaneen sluiting van Duitschland en Oostenrijk voelt, is niet van plan goedschiks den knie te buigen voor het swastika-kruis. Zelfs meenen enkele Oostenrijksche bladen te weten, dat hij naar aanleiding van het bloedige incident te Altheim, waarbij een S.A.-man werd gedood, een verbod van de communistische partij en de ontbinding van de provoceerend werkende S.A. en S.S.-troe- pen in zijn land zou overwegen. Voor dergelijke maatregelen zijn zeker argumenten te over te vinden, maar of Dollfuss da.artoe over zal gaan staat nog te bezien. Wei is zeker, dat hij zich met hand en tand zal verzetten tegen elke po ging om Oostenrijk politiek in te lijven bij het Derde Rijk. Wie daaraan mocht twijfelen, be- luistere de duidelijke en verstandige taal, welke hij op den partijdag der christelijk-sociale par ty heeft gesproken. Als het eenig mogelijke doel der Oosten rijksche buitenlandsche politiek noèmde de bondskanselier: de onafhankelijkheid van Oostenrijk naar alle kanten te beveiligen en ervoor te zorgen, dat geen ander land dan Oos tenrijk zelf een beslissing dienaangaande heeft te treffen. Hij acht het Duitsche vraagstuk niet opgelost, wanneer het Duitsche Rijk zou wor den vergroot en Oostenrijk met Duitschland zou worden verbonden. Met alle staten wil Oos tenrijk in vriendschap en vrede leven. Het Duitsche volk moge binnen de grenzen zqn ver houdingen inrichten zooals het verkiest, maar in Oostenrijk zelf zal hij in volle vrijheid en zelfstandigheid beginnen aan de reorganisatie van zijn land. Dat dit niet enkel een leuze, maar bloedige ernst voor hem is, heeft hij be wezen door de ijzeren energie, waarmee hij in alle stilte, ondanks alle politieke onrust en spanning, de Oostenrijksche begrooting in even wicht heeft gebracht en de „Credit-Anstalt" heeft gesaneerd, zoodat de Nederlandsche des kundige Rost van Tonningen, die zyn krachtda dige medewerking aan het reinigen van dien finantieelen Augiasstal heeft verleend, den Volkenbond kon berichten, dat Oostenrijk aan de voorwaarden en de verplichtingen der inter nationale steun-leeningen op lofwaardige wijze heeft voldaan. Tegenover een man als Dollfuss, die met een onvermoeide arbeidskracht deze geweldige praestatie in het belang van zijn arm vaderland heeft geleverd, worden de boos aardige verwijten van den gouwleider der nazi's beleedigend, onrechtvaardig en leugenachtig. Het is hopen, dat de Kleine bondskanselier het roer van het zwaargehavende Oostenryksche schip van staat in handen zal weten te houden en den muitelingen van uiterst rechts en uiterst links de baas zal blijven, opdat het niet in de ziedende draaikolk van het Hitier als middel punt zoekende nationaal-socialisme noch in den looien baaiërd van het Marxisme ten onder ga. Aan een nationaal-socialistisch Duitsch en een bloedrood Sovjet-Rusland heeft Europa reeds meer dan genoeg om zich bezorgd over te maken. LONDEN, 2 Mei (Reuter). Op het jaarlijksch banket van de K. v. K. van Londen verklaarde de Minister van Oorlog, Hailsham, als plaats vervanger van den ongestelden Simón, met name: zonder de politieke gebeurtenissen in een ander land te willen becritiseeren of te veroordeelen, acht ik het gerechtvaardigd, wan neer ik zeg dat wij allen moeten hopen, dat de Duitsche regeering door haar beleid en haar houding ten opzichte der internationale vraag stukken, er toe zal kunnen by dragen, om de door de jongste gebeurtenissen in Duitschland geschapen onrust, te bedaren. SIMLA, 2 Mei (Reuter). Tengevolge van het innemen van-de stad Jarkhand in de provincie Sing Kiang (Chineesch-Turkestan) door Mo- hammedaansche rebellen, die 100 Chineezen doodden en de regeerin#s-bureaux verbrandden, is ook in andere deelen van de provincie de onrust toegenomen. De Chineesche troepen bewijzen, dat zü niet in staat zijn den toestand meester te blijven. Men seint ons uit Rome: Gisterochtend werd met groote plechtigheid het aangekondigde Half-openbaar Consistorie gehouden. De Kardinalen en Bisschoppen, die in grooten getale aanwezig waren, gaven hun stem voor de heiligverklaring van den Zaligen André Hubert Fournet op Pinksteren aan staande. BERLIJN, 2 Mei (V.D.). De Duitsche zaakge lastigde te Stockholm heeft in opdracht zyner regeering by den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd tegen een gisteren door den Zweedschen minister van Handel, Friedjof Ekman, bij een demonstratie te Linkoeping uitgesproken redevoering, waar in Ekman het optreden der Duitsche regeering, in het bijzonder van Hitier en Goering, criti- seerde. De Duitsche zaakgelastigde heeft de Zweedsche regeering gevraagd haar standpunt in deze kwestie te willen kenbaar maken. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den zaakgelastigde medegedeeld, dat de tekst van de door den minister Ekman uitgesproken redevoering nog niet door hem is ontvangen en dat hü ook zelf den minister van Handel nog niet heeft gesproken. WASHINGTON, 2 Mei. (Reuter.) De functio narissen op hef Witte Huis weten niets af van een aan Roosevelt toegeschreven voornemen om de economische wereldconferentie te Londen persoonlijk bij te wonen. Men meende te weten, dat Roosevelt 1 Juni naar Chicago gaat voor de opening der wereld tentoonstelling en verder van plan is een groot deel van den zomer buiten door te brengen. De export van goud om te voldoen aan ver plichtingen jegens buitenlandsche houders van Amerikaansche obligaties, is verboden. LONDEN, 2 Mei. (V. D.) MacDonald zal Woensdagmiddag in Londen aankomen en Donderdag in het Lagerhuis een verklaring af leggen over zijn bezoek aan Washington. Dins dag zullen de debatten plaats vinden. Vrijdag zal MacDonald voor de microfoon het woord voeren over de besprekingen met Roosevelt. MOSKOU, 2 Mei (V.I.) Ter gelegenheid van het 1 Mei-feest is, na 40 dagen te hebben proef gezonden, de grootste radio-zender ter wereld met een zend-energie van 500 K.W. te Moskou in gebruik genomen. De nieuwe zender is twee maal zoo sterk als de zender, die tot nog toe als de sterkste ter wereld gold en die in de Vereenigde Staten werkt. De nieuwe Moskou- sche zender zal speciaal gebruikt worden voor bijzondere propaganda-uitzendingen van de Communistische Internationale. BRUSSEL, 2 Mei. (Reuter.) In overeenstem ming met minister-president De Broqueville, die niet aan de zitting deelnam wegens onge steldheid, heeft de kabinetsraad vanmorgen eenstemmig den tekst opgesteld voor een aan den koning voor te stellen plan betreffende maatregelen, noodig voor het financieel herstel en het verkrijgen van een begrootingsevenwicht. Hetzelfde geldt voor den tekst van de moti veering. Wegens De Broqueville's ongesteldheid zal het voorstel eerst Dinsdag a>. aan het parle ment worden ingediend met verzoek om onmid dellijke behandeling. Men weet dat het plan dient om de regeering buitengewone volmachten te geven. SCHERPE ACTIE TEGEN DE MODERNE VAKBONDEN IN DUITSCHLAND Alle vakvereenigingsgebouwen door S. A.-troepen bezet; de leiders gearresteerd. Gistermorgen is in den St. Pie ter een half- openbaar Consistorie gehouden. Rebellie in Chineesch Turkestan. Duitsch protest te Stockholm tegen een minis- terieele rede. Roosevelt niet naar Londen. De Komintern in den aether met 's werelds grootsten zender. Invrijheidstelling van Sneevliet verzocht Brandstichting uit wraak in de veenderijen te Vriezenveen? Graveur van de Topografische inrichting ont slagen wegens roode sympathieën. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de machtigingswet Zaterdag 6 Mei sluiting der Staten-Generaal. Verhoogde werking van den Krakatau. De piloten van de K.L.M. hebben besloten 1 Juli a.s. coUectief ontslag te nemen. Het nieuwe Carmelklooster op de H. Land stichting door Mgr. Diepen ingewijd. De R. K. Werkgevers over de crisispolitiek. Ernstig motorongeluk te Halfweg. O Verwachting Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken of Zuid- EZ Westelijken wind, meest half tot zwaar ZZ p bewolkt, weinig of geen regen in het EE Noorden, in het Zuiden meer kans op ZE regen of onweer, aanvankelijk warmer. ZE Hoogste stand: 767.8 te Seydisfjord. ZZ Laagste stand: 747.2 te Ingö. ZE Zon op 4.28, onder 7.27. Licht ZZ ZZ op 7.57. Volle Maan 9 Mei. ZZ WASHINGTON, 2 Mei. (Reuter) De Fran- sche ambassadeur heeft den onder-minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat Frank- ryk zou toestemmen in een douane-bestand, in afwachting van de economische wereldconferen tie, mits het bestand een clausule zou behelzen, waarin wijzigingen in de douane-tarieven wor den toegestaan, om een depreciatie van den dollar en van het pond af te weren. Voor wat den dollar betreft heeft de Ameri kaansche regeering een bevestigende verklaring afgelegd. PARIJS, 2 Mei. Volgens de „Echo de Paris" heeft Roosevelt aan Herriot twee tolbestanden voorgesteld en wel van 29 Mei tot 12 Juni en van den duur der economische wereldconfe rentie. Herriot heeft hiervoor namens zyn re geering een aantal reserves gemaakt, waarvan de eerste de stabiliseering van dollar en pond sterling betreft. ESSEN, 2 Mei (VZD.). De Kölnische Volkszei- tung wordt thans gedrukt by Fredebeil Kuenen in Essen. De redactie van het blad is overgebracht naar het gebouw van de Essener Volkszeitung. Voorloopig zal het formaat van de Essener Volkszeitung worden gehandhaafd, later zal de Kölnische Volkszeitung haar oude formaat terugkrijgen. De richting van het blad blijft ongewyzigd. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 lj-5 I 1 in.lU'iniiiMi —7 S Hocgste stand op Woensdag 1 uur mm.: 751 yorige stahd: 756 a>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1