Unificatie van Duitschland 4 Naar een putsch in Oostenrijk? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Duitschland in de contramine De nazi's in de vakbonden Het nieuws van heden ALARMEEREND GERUCHT DE BAROMETER DONDERDAG 4 MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN LEIDER, EEN VOLK Moed of overmoed HITLER SPREEKT Rijkskanselier Adolf Hitler maakt het eerste jaarsplan van den Duitschen opbouw bekend Hitier eeredoctor Het drijvende vliegveld „Westfalen" Naar den Atlantischen Oceaan vertrokken Een geheime politie in Pruisen Rondschrijven uit Berlijn Een wapenvondst te Weenen De inflatiewet thans aangenomen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ POLENS GEZANT BIJ HITLER Duitschland houdt zich aan de verdragen Het verwerpt een vereenvormiging der legers Scherp Fransch verzet Laat Hitier met rust" Hervé keert zich in de „Victoire" tegen de aanvallen der Fransche pers Nationaal-socialistische actie aan de Beiersch-Oostenrijksche grens Krachtige maatregelen van Dollfuss Dollfuss Ontvoering in Amerika Dochtertje van staalmagnaat het slachtoffer De economische wereld conferentie De uitnoodigingen verzonden Muurscheuren in Rome Nagenoeg alle arbeiders- en be diendenorganisaties geconcentreerd Unicum in de Duitsche arbeidersbeweging Hartmann afgetreden Tegen aanstootgeving Ierland ontrouw aan Engeland DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Mandsjoekwo's deur blijft open Nieuw concordaat met Oostenrijk Wegens verouderde privileges RECTIFICATIE 16313 NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18370 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het moet gezegd worden, dat Hitier de kunst verstaat het ijzer te smeden, wanneer het heet is, hij hanteert den voorhamer van zijn gezag met een hartstoch telijken ijver om de politieke en sociale orga nisatie van Duitschland zuiver passend te maken in de hoekige armen van het zegevieren de Swastika-kruis. De „Gleichschaltung" der landelijke regeeringen met de Rijksregeering, het eenstemmige spreekkoor van de hedendaag- sche Duitsche pers, de nationalistische „zuive. ring" van rechtspraak, onderwijs, en ambte narij, dit alles levert het bewijs van een onbe twistbaar organisatie-talent. Onmiddellijk na het grandiooze feest van den Duitschen arbeid is.geheel de vakbeweging in Duitschland zonder slag of stoot gebracht onder de leiding der Nazi's. Slechts de Duitsch-nationale bond van handelsbedienden, welke circa 300.000 leden omvat, is nog niet officieel ingelijfd, maar daarmee worden onderhandelingen gevoerd, welke, naar dr. Ley, leider van het comité van actie ter bescherming van den Duitschen arbeid hoopt, spoedig tot aansluiting zullen leiden. Mocht die bond daar niet goedschiks toe te vinden zijn, dan zal hij wel kwaadschiks daartoe gedwongen worden. Thans staan reeds zeven millioen arbeiders onder de leiding der Nazi's, zoodat het eenheidsfront der Duitsche arbeiders practisch en althans uiterlijk vrijwel kant en klaar is en op het massale arbeiders congres, dat de volgende week onder nationaal, socialistische auspiciën zal gehouden worden, plechtig kan worden ingezegend. De overmees tering van gansch het vakverenigingsleven in Duitschland; zoowel als die van gansch het ambtenarenwezen zijn van enorm belang voor de stabiliteit van Hitler's bewind. De neutrale en socialistisch georiënteerde vakverenigingen is thans definitief de gelegenheid ontnomen om door st|kingen of sabotage den opbouw van het Derde Rijk, zooals die Hitier voor oogen zweeft, te belemmeren en te weerstre ven. Het overloopen van den Rijksminister van arbeid en leider van de Stahlhelm Seldte naar de N. S. D. A. P. heeft deze organisatorische overwinning der Nazi's natuurlijk vergemak kelijkt, al zou zij op den duur ook zonder Seldte tot een feit zijn geworden. Wie tegen de mee sleurende versnellingen van den bruisenden na- tionaal.socialistischen stroom in Duitschland wil oproeien, breekt niet alleen zijn riemen, maar ook zijn nek. Geheimrat Hugenberg zal dat waarschijnlijk weldra ondervinden, al doet hij nu ook hopelooze pogingen om voor zijn tot „Duitsch-nationaal Front" omgedoopte partij rechtsgelijkheid met de N. S. D. A. P. te eischen. Dr. Ley, onder wiens aanvoering de vak- vereenigingen zijn veroverd, heeft voor de radio in duidelijke beeldspraak den huidigen toestand geteekend. „Wij zien", al dus zeide hij „twee groote zuilen thans groeien: de zuil der arbeidersvertegenwoordiging en de zuil der beambtenvertegenwoordiging. Deze beide groote zuilen worden onder een kapi teel vereenigd: het arbeidersfront." De inter nationale arbeidersbeweging heeft door de vor ming van dit naticnale arbeidsfront in Duitschland een zwaren slag gekregen. Stap voor stap, maar het zijn stappen met zeven mijlslaarzen, nadert Hitlar zijn ideaal van: één Leider, één volk. De unificatie van Duitsch land is niet langer een wensch, zij is een feit geworden. Of zij in de toekomst stand zal houden, en van voordeel zal blijken te zijn, zal afhangen van Hitler's beleid. Dat achter deze algeheele unificatie van volk en land mede de bedoeling staat het Derde Rijk zoo machtig en weerbaar mogelijk te maken lijdt geen twijfel. Ook de arbeidersdienstplicht, welke straks zal worden ingevoerd en waardoor alle jonge Duitschers, onverschillig van welken stand of vak gedurende een jaar handenar beid zullen moeten verrichten, is gebaseerd op deze gedachte, want in de arbeidskampemen- ten zullen de Nazi's na het lichaam van de Duitsche jeugd gestaald te hebben ook haar geest opvoeden en vormen tot een willig werk tuig van den leider, in wiens handen het lot van het Derde Rijk rust. Ontzaglijk is de ver antwoordelijkheid, welke Hitier daardoor op zich genomen heeft. Dat hij deze verantwoor delijkheid niet alleen gevraagd, maar ook ge- ëischt en afgedwongen heeft, kan een teeken van moed, maar ook van overmoed zijn. De toekomst zal moeten leeren of zijn bekwaam heid evenredig is aan zijn durf. Buiten de Duitsche grenzen is men daar niet erg gerust op, en waarachtig niet zonder reden. STUTTGART, 3 Mei (V.D.). De technische hoogeschool van Stuttgart heeft, op voorstel van de afdeeling architectuur, besloten Rijks kanselier Adolf Hitler te benoemen tot eere doctor der hoogeschool als den man, die door zijn strijd den grond heeft geschapen, waarop een Duitsche bouwkunst zich kan ontwikkelen. HAMBURG, 3 Mei. (V. D.) Zonder opzien te baren is in den afgeloopen nacht het voor malige passagiersschip van den Norddeutschen Lloyd „Westfalen", dat thans is omgebouwd tot drijvend vliegveld, zoodat het gelegenheid biedt voor het landen en opstijgen van vlieg tuigen, uit Kiel door het Kaiser Wilhelmkanaal naar den Atlantischen Oceaan vertrokken. De drijvende luchthaven is de eerste ter wereld, die in den Oceaan gestationneerd zal worden om een rustpunt te bieden voor vlieg tuigen, die tevens hun voorraden zullen kunnen aanvullen. Met behulp van een sleeptouw zul len de vliegtuigen aan boord gebracht kunnen worden en een catapult-installatie maakt hef starten van boord van de „Westfalen" moge lijk. Te ruim twaalf uur passeerde de „West falen" Brunsbuttel en te ongeveer twee uur vannacht Cuxhafen, waarna terstond zee werd gekozen. De „Westfalen" begeeft zich onmiddellijk naar de ankerplaats in den Atlantischen Oceaan, zoodat verwacht kan worden, dat de vliegdienst Europa-Afrika-Zuid Amerika met tusschenlanding in den Oceaan, spoedig zal aanvangen. BERLIJN, 3 Mei CV.D.). De Pruisische minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft in aan vulling op en tot ten uitvoerlegging van de wet betreffende de organisatie van een geheime staatspolitie tot alle politieautoriteiten een rondschrijven gezonden, waarin de taak en de bevoegdheden der nieuwe staatspolitie nauw keurig worden vastgesteld. WEENEN, 3 Mei (V.D.) In Wiener Neustadt zijn in het Stedelijk Jeugdbureau gelegen bureauvertrekken van den sociaal-democrati- schen landdagafgevaardigde en vice.burgemees- ter Puechler, talrijke wapenen in beslag geno men, n.l. 130 infanteriegeweren, ruim 1000 schoten munitie, 2 gevulde machinegeweer banden met 250 schoten elk, sabels, gevulde patroontasschen, stalen helmen, gasmaskers, riemen e.d. In een Heim van de soc. dem. party zijn in de schouwburgzaal onder het tooneel 35 kara bijnen en ruim 1200 schoten munitie, stalen helmen e.d. gevonden. In de woning van een communistisch leider is een drukkery en veel propagandamateriaal in beslag genomen. WASHINGTON, 3 Mei (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft het door de regeering in gediende inflatie-voorstel, dat ingebouwd werd in het wetsontwerp tot steun aan de boeren aangenomen. Ook de Senaat heeft er reeds zijn goedkeuring aan gehecht. De aanneming geschiedde met 307 tegen 86 stemmen. Vermoedelijk zullen Senaat en Huis van Afgevaardigden er in slagen, Jrun eenigs- zins uiteenloopende lezingen der boerenwet met elkaar te verzoenen, zoodat Roosevelt dan deze Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, S gedeeltelijk, Ikter toenemend bewolkt met kans op regen of onweer, weinig s verandering in temperatuur. H Hoogste stand: 767.4 te Ahureyri. EE Laagste stand: 749.5 te Valentia. EE Zon op 4.2, onder 7.29. Licht EE op 7.59. Volle Maan 9 Mei. wet, waarin het inflatie-voorstel is opgenomen, kan onderteekenen. Op het Witte Huis werd medegedeeld, dat de begrooting voor het op 1 Juli beginnende begrootingsjaar, welker samenstelling door het Congres aan Roosevelt werd voorbehouden, lang zamerhand duidelijker vormen aanneemt. In vergelijking met het in December j.l. door Hoover ingediende begrootingsplan hoopt Roo sevelt, ruim een milliard dollar te kunnen be zuinigen. BERLIJN, 3 Mei (W-B.) De Poolsche gezant Wysocki werd heden ontvangen door rykskan- selier Hitier en den minister van Buit. Zaken von Neurath. Gesproken werd over de hangende politieke kwesties, welke de verhouding van Duitschland tot Polen betreffen. De rükskanselier verklaarde, dat de Duitsche regeering vast voornemens is, haar standpunt en optreden ten strengste binnen het kader der bestaande verdragen te houden. Hy sprak den wensch uit, dat de twee landen nomaals hun gemeenschappelijke belangen, beiderzyds zon der hartstocht, zouden nagaan en behandelen. Vervolgens had de gezant nog een onderhoud met von Neurath alleen. In politieke kringen wordt er op gewezen, dat iet feit dezer twee besprekingen duidelijk be wijst, hoe ernstig en uitvoerig de gedachten- wisseling over de voor Duitschland en Polen jelangrijke kwesties is geweest. GENÈVE, 3 Mei (V.D.). In de hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie is heden ge debatteerd over het Duitsche voorstel tot het verwyzen der voorstellen inzake uniformiseering der legers van het Europeesche vasteland naar een toekomstige permanente ontwapenings commissie. Ambassadeur Nadolny verzette zich tegen de npvatting, dat de Rijks- weer een zuiver aan- valskarakter had. In Duitschland is na diep gaand onderzoek gecon stateerd, dat het leger Ier toekomst van het gemengde type zal zijn, net een stabiel element ter handhaving van de irde binnen de grenzen 3n een militie met kor ten diensttijd ter ver dediging van de lands grenzen. Een dergeiyk legertype is in overeen stemming met de fundamenteele gedachte van het plan-Hoover. Van Fransche, Engelsche en Belgische zijde werd het Duitsche voorstel bijzonder scherp bestreden. Massigli beschreef het gemengde leger als de gevaariykste en ergste oplossing, welke voor Frankrijk volkomen onaanvaardbaar is. Frankrijk kan in geen geval toestaan, dat tot de definitieve beslissing een reorganisatie van den Duitschen bewapeningsstatus plaats vindt. Het Duitsche voorstel beteekent een vol komen vervorming van het geheele Engelsche plan en kan daarom ook niét behandeld wor den. Ook de Amerikaansche vertegenwoordiger trad in de bres voor een onbeperkt aanvaarden van het Engelsche ontwapeningsplan. Krachtig verzet ontmoette eveneens het Duit sche voorstel, volgens hetwelk de groote kolo niale mogendheden zich moesten verbinden de koloniale troepen in de veraf gelegen koloniën alleen in die gebieden en voor de orde en ver dediging daarvan te gebruiken. Massigli ont kende, dat de lang dienende Noord-Afrikaan- sche troepen door de Fransche regeering wor den behandeld als een onscheidbaar bestand deel van het geheele Fransche leger. Nadolny 99 PARIJS, 4 Mei. (V.D.) Onder het opschrift „Laat Hitler met rust" keert Hervé zich in de „Victoire" tegen de aanvallen in de Fransche pers op Adolf Hitler en de nationaal-socialis- tische beweging in Duitschland. Hü schrijft o.a.: „Het spreekt vanzelf dat de communisten en collectivisten woedend op Hitier zijn. Hun Duitsche geloofsgenooten wilden een marxisti sche revolutie in Duitschland ten uitvoer bren gen. Hitier heeft ze overhoop geloopen en het hun onmogëiyk gemaakt, schade aan te rich ten. Met zeldzame gematigdheid doet men met WEENEN, 4 Mei. (Reuter). De „Reichspost" brengt het alarmeerende bericht, dat uit ambtelijk onderzoek is gebleken, dat aan de Beiersch-Oosten rijksche grens van Nationaal-Socialisti- sche zijde stemming wordt gemaakt voor een Putsch tegen de souvereiniteit van Oostenrijk. De vertegenwoordiger van de Nationaal- Socialistische Partij te Kufstein zou reeds vér gaande bekentenissen hebben gedaan. De Oostenrijksche autoriteiten moeten reeds maatregelen hebben getroffen. Volgens de „Reichspost" zou dr. Dollfuss o.a. voornemens zijn in zyn actie tegen de staats- vyandeiyke elementen, den ambtenaren en be ambten een nieuwen eed van trouw af te nemen. zy moeten hierin verklaren trouw te zullen biyven aan de wettige regeering en de zelf. standigheid van Oostenrijk. Zij die dezen eed niet zouden willen afleg gen zouden hiermede bewijzen meer prijs te stellen op een tegen den staat gerichte poli tieke actie, dan op het voortbestaan van hun dienstverband. hen hetzelfde, wat zy met de anderen wilden doen. Als bewijs behoeft men slechts de na tionale revolutie, die zonder bloedvergieten is afgeloopen, met de bloedige marxistische re volutie in Rusland te vergeiyken. Het zou te begrypen zijn, wanneer de burgeriyke Fransche pers met het oog op den huidigen toestand in Duitschland de voorloopige onderbreking der ontwapeningsbesprekingen zou eischen. Haar vreugde over de zoogenaamde leegte en naïve teit van Hitiers economisch program, dat hij in zyn rede op 1 Mei heeft uiteengezet, is ech ter werkelijk te sterk. Men moet Hitier op het gebied der binnenlandsche politiek eindelijk met rust laten. De een zoowel als de ander is naast den Duitschen dictator slechts een kleine jongen. Al ontbreekt het hem misschien nog aan ervaring, hij heeft toch vuur in het hart, moed in de ziel en een wonderbaarlijk begrip voor het lyden en de vernedering van zyn volk. Zijn rede op 1 Mei is van een verheven heid, die men graag in het erbarmelijk gepraat van zelfs onze talentvolste politici terug zou willen vinden. HARWICH PORT (Massachusetts), 3 Mei (Eigen bericht). Het 10-jarige dochtertje van den staalmagnaat Neil McMach is ontvoerd, hetgeen buitengewoon opzien heeft gebaard. Omvangryke maatregelen worden genomen door de autoriteiten, alsmede door de kustwacht. Het dochtertje is telefonisch uit school ge lokt. Zij werd door drie mannen gegrepen en in een auto vervoerd. (United Press) GENEVE, 3 Mei (V. D.) De Secretaris-Gene raal van den Volkenbond Sir Eric Drummond heeft aan alle leden van den Volkenbond en ook aan de Staten die geen lid zyn een uit- noodiging gezonden tot bijwoning van de aoor de Organisatie-commissie op 12 Juni a.s. des mor gens te 11 uur vastgestelde opening van de Eco nomische Wereldconferentie te Londen. In een begeleidend schrijven deelt de Secre taris-Generaal mede, dat de vertegenwoordiger der Vereenigde Staten, Norman Davis, dadelyk na de opening der Conferentie een opwekking wil richten tot de deelnemende regeeringen om terstond door onderling overleg een tarieven- wapenstilstand te sluiten, voor welks duur de regeeringen zich verplichten, geen nieuwe ta rieven in te voeren of bestaande tarieven in te voeenr of bestaande tarieven belangryk te ver- hoogen, geen nieuwe belemmeringen of beletse len voor den handel te verordenen en op geen enkele wijze de nationale productie te steunen ten koste van de productie in het buitenland. Voorts zouden de regeeringen zich overeenkom stig de bepalingen van wapenstilstands-over eenkomst verplichten, geen directe of indirecte subsidies te verleenen voor de uitbreiding van den industrieelen uitvoer, noch op eenigerlei wijze dumpingsmaatregelen te nemen. ROME, 3 Mei (Reuter). In een muur van het museum in de Vaticaansche Stad zyn aan zienlijke scheuren ontdekt. De noodige maat regelen zyn genomen. BERLIJN, 3 Mei. Naar aan de Nat. Soc. Kor- respondenz wordt medegedeeld door den leider van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid, dr. Ley, hebben het Al gemeen Verbond van Christelijke Vakvereeni- gingen, de vakvereenigingsgroep van Duitsche bedienden, arbeiders en beambtenorganisaties (Hirsch Dunker), de G.D.A., R.G,A. en an dere organisaties zich onvoorwaardelijk geplaatst onder leiding van Adolf Hitler en de beschik kingen van het comité van actie. Morgen zullen met de D.H.V. als laatste organisatie onder handelingen plaats vinden. Het is te hopen, aldus vervolgt de N.S.K., dat ook deze organisatie den geest des tijds erkent en zich inschakelt in het groote werk. Hiermede zou voor de eerste maal in de Duit sche arbeidersbeweging de concentratie van alle arbeiders- en bediendenorganisaties bereikt zijn en een der grootste werken zijn volbracht, welke de geschiedenis der Duitsche arbeiders vermeldt. Naar dr. Ley verder mededeelt, heeft hij thans, nu deze organisaties zich onvoorwaardelijk hebben onderworpen aan de NSDAP, de bedoe ling de zakelijke en deskundige krachten van deze organisaties bij de werkzaamheden te be trekken. Reeds op het de volgende week te hou den groote arbeiderscongres in Berlijn zal deze wil tot uitdrukking worden gebracht. BERLIJN, 3 Mei (V.D.). De staatscommis- saris voor de Berlynsche stedelijke bedrijven, burgemeester dr. Maretzky, is overgegaan van de Duitsch Nationale Volkspartij naar de NS DAP. BERLIJN, 3 Mei (V.D.). Het verbond van Hirsch Dunkerschen vakvereenigingen heeft zich bereid verklaard mede te werken met het comité van actie tot bescherming van den Duit schen arbeid. De voorzitter van de organisatie Gustav Hartmann is afgetreden. De leiding der organisatie berust thans by een commissie van drie. BERLIJN, 3 Mei (W.B.). In een rondschrijven van het Pruisische ministerie van Binnenland sche Zaken wordt het strengste optreden ge- eischt tegen aanstootgevende advertenties, aan kondigingen enz. BERLIJN, 3 Mei (V.D.) De leider van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid, Dr. Ley, heeft een aantal gewichtige decreten uitgevaardigd. Walter Schumann wordt belast met de leiding van den Algemeenen Duitschen Vakvereenigingsbond, den bond van Christelijke Vakvereenigingen en andere corporaties. Verder decreteert Ley, dat tot aan de definitieve vorming van het Duit sche arbeidsfront, alle tariefovereenkomsten onvoorwaardelyk moeten worden gehandhaafd. Het sluiten van nieuwe overeenkomsten is streng verboden. Speciale onderhandelingen worden in het vervolg slechts gevoerd door het comité van actie. LONDEN, 3 Mei (V.D.). De Iersche Landdag heeft met 76 tegen 56 stemmen het wetsont werp aangenomen betreffende de afschaffing van den eed van trouw aan den koning. Het ontwerp werd vervolgens door den gouverneur- generaal onderteekend. Te middernacht zal het van kracht worden. Zestig dagen geleden werd het ontwerp door den Senaat verworpen. NAAR EEN NATIONAAL-SOCIALISTISCHE PUTSCH IN OOSTENRIJK? Waarschuwing van den Japansehen minister van oorlog aan China. Sir Chamberlain keert zich in een scherp ar tikel tegen den nationalistischen geest in Duitschland. In een rede verklaarde minister Balbo, dat Italië's luchtmacht niet by die van Frankrijk mag achterblijven. Critiek op Amerika's goudpolitiek. Hervé keert zich in de „Victoire" tegen de aan vallen der Fransche pers op Hitier en de na tionaal-socialistische beweging. Opwekking tot een algemeene boerenstaking in de Vereenigde Staten. De uitnoodigingen voor de economische wareld- conferentie te Londen verzonden. Het drijvende vliegveld „Westfalen" naar den Atlantischen Oceaan vertrokken. Hitier tot eeredoctor benoemd. De Amerikaansche inflatiewet definitief aan genomen. Mandsjoekwo handhaaft de opendeur-politiek. De geheime politie in Pruisen. Duitschland te Genève in de contramine. Het wil een gemengd leger invoeren. De Poolsche gezant bij Hitier. Ierlands eed van trouw aan den Engelschen koning afgeschaft. Dochtertje van Amerikaansche staalmagnaat ontvoerd. Te Nijmegen overleed dr. L. Schmedding S.J., oud-rector van het' St. Ignatius-college te Amsterdam. De Eerste Kamer heeft de wijziging der Kies wet met 27 tegen 16 stemmen aangenomen. Smokkelaarsauto nabij Venlo aangehouden. Nieuw wereldrecord van Willy den Ouden. Noodweer in Zuid-Limburg. Vonnissen van den Zeekrijgsraad te Soerabaja. Felle brand te Hoogeveen O TOKIO, 3 Mei (Eigen bericht). In een ver klaring aan United Press Heelt het Mandsjbe- kwoministerie van Buit. Zaken mede, dat het beginsel van de opendeur-politiek door Mand sjoekwo nooit gewijzigd is. Mandsjoekwo is ook niet voornemens de kinderachtigheid te begaan, om tegen de landen, die nog niet overgingen tot erkenning der Mandsjoekwo-regeering, boy cot- of andere vergeldingsmaatregelen te nemen. (United Press) ROME, 3 Mei. (Reuter) De bijna ten einde gebrachte besprekingen over een concordaat roet Oostenrijk zijn gevoerd door den kardinaal staatssecretaris Pacelli en door den Oostenryk- schen minister van Justitie, Schussnigg. De besprekingen waren noodig, doordat de republikeinsche constitutie van 1920 niet de uit den tijd van Frans Joseph overgebleven wetten schrapte. De Kerkelijke privileges, waarvan krachtens deze wetten gebruik werd gemaakt door het Oostenrijksche vorstenhuis, werden door den H. Stoel niet toegekend aan de repu- blikeinsche regeering. In de op 2 Mei j.l. geplaatste advertentie van de RO-TAX staat als telefoon-nummer abusief vermeld: 13613. Men gelieve hiervoor te lezen: f 11 M I H I 7 -A'S? Hoogste stand op Donderdag 1 n-m.: 756 Vorige stand 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1