Wanneer U 'n meter stof koopt, neemt U toch geen genoegen met een el! 1 IN EN OM HAARLEM ÜT U - i Een jubileerende missie-bisschop DONDERDAG 4 MEI COUPON De krachtmeting telJmuiden Kruisweg 30, bij het station TELEFUNKEN EN PHILIPS RADIO i mi nun iiiii hi hi him in mi min miminium IN LU-AN-FU Bijna vijftig jaar in de missie Waarom zoudt U zich dan op Uw licht tekort laten doen door z.g. „goed- koope" lampen, die in vergelijking met i stroombesparende Philipslampen veel te weinig licht voor den ver bruikten stroom leveren. Gebruikt onder staande coupon om U te laten aantoonen, hoeveel goedkooper het licht van Philips- lampen is. Apotheek begemann sneltjes MUZIEK LAATSTE BUITENGEWOON CONCERT H.O.V. Soliste: Hans Gruys, zang TEL. 14024 - KONINGINNEWEG 6 Besmettelijke ziekten „Het Volk" en de goedkoope taxi's dat de „BLUE STAR"garage haar passagiers heeft VERZEKERD tegen ongevallen? Telef. 12953 In de bergen van China viert dezer dagen Z.H. Exc. Mgr. Odoricus Timmer zijn gouden priesterfeest Z.H. Exc. Mgr. Odoricus Timmer O.F.M. Zijn levensloop Jfx invullen wal verlangd wordt lAan'de NV. Philips' Gloeilampen- Aan de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeehng Neder- fabrieken, Verkoopafdeling Neder- land en Kolomèn, EINDHOVEN, land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje over een Verzoeke bij mij als Verbruiker doelmatige en economische verlich- van minstens twaalf lampen per ting: Licht in Uwe woning jaar, een lichtmeting te doen ver- gratis en franco te doen toekomen, richten. g_i5 Naam P=Ï5 Naam Adres Adres De door de Federatie van Transportarbeiders In IJmuiden geoefende stakingsterreur, een terreur érger dan de beruchte Haarlemsche stu- cadoorsrelletjes van verleden jaar en niet min der weerzinwekkend dan de bekende Amster- damsche steenzettersactie, dient zoo spoedig mogelijk door een overwinning van den burge meester van Velsen onderdrukt te worden. Zulks óók in het welbegrepen belang van de vrije en gezonde ontwikkeling der arbeidersbeweging in Nederland. Immers de heeren Brandsteder, bezoldigd secretaris, en Baars de voorzitter van de Fede ratie zijn bezig die beweging kapot te maken. Wie niet begrijpt, hoe het mogelijk was, dat de socialisten en communisten in Duitschland neergeslagen zijn en dat hun leiders smadelijk weggejaagd worden, moet zich eens even op de hoogte stellen van wat er in IJmuiden gebeurt, zich daar vergewissen van den machtswellust, waaraan genoemde vakvereenigingsbestuurders (het woord leiders mag ons hier niet uit de pen) zich te buiten gaan. Zij zijn het, die door hun optreden de vakvereenigingsactie in het heele land in miscrediet brengen en een reactie Uitlokken, waarvan Duitschland, Italië en straks ook Spanje het voorbeeld leveren, een reactie, waarin de arbeiders, zonder steun van hun or ganisaties, wederom zullen worden overgeleverd aan een willekeur, zooals die vroeger bestond. Hun zuurverdiende en aan de vakvereenigingen geofferde penningen loopen dan zelfs gevaar. Men zie maar wat er met de strijdkassen in Duitschland gebeurt, waar de leiders ze zonder slag of stoot aan de nationaal-socialisten uit leveren! Het gevaar voor de Arbeidersbeweging zit hem in leiders als nu in IJmuiden de lakens uit- deelen. Het is daarom een algemeen en zeer urgent belang, dat zij van hun voetstuk vallen, dat hun terreur gebroken wordt. Sinds Januari duurt nu de visschersstaking in IJmuiden. De heeren Brandsteder en Baars' hebben er geen last van. Zij genieten hun in komsten en zij zorgen er wel voor, dat degenen onder de stakers, die vroeger werkloos waren en nu door de staking een hooger weekinkomen hebben, de werkwilligen op de vergaderingen overstemmen, zoodat „Het Volk" kan berichten, dat met groote meerderheid van stemmen be sloten werd „de staking voort te zetten". Zij, de leiders, hebben niet den meesten last van deze staking, maar wel de arme drommels in IJmuiden, die, rechtstreeks of middellijk, van de visscherij moeten bestaan. Sinds Januari is een bron van inkomen voor ons land en voor IJmuiden, in een tijd, dat bijna iedereen snakt naar een dubbeltje verdienste, moedwillig door de heeren der Federatie drooggelegd. Is dat goede burgerschap? Is dat medehelpen om den grooten nood, dien wij beleven, door te komen? En waarom wordt er gestaakt? Wel, de inzet van de staking onze lezers mogen hun verontwaardiging bedwingen de inzet van de staking is op dit moment nog slechts een onbeduidende wijziging in het aan tal opvarenden van de visschersschepen en de vraag of de zeelieden, na afloop van hun reis, een zootje visch mee naar huis zullen krijgen, De reeders willen voor dat zootje visch twee gulden in contanten geven, de heeren Brand steder c.s. willen het zootje visch. En daarvoor moet IJmuiden millioenen aan inkomsten der ven. Laten wij juister zijn: het gaat niet om het zootje visch, maar het gaat om de macht, om de vraag of de heer Brandsteder opperreeder en tevens burgemeester zonder keten van Velsen zal zijn. De heeren Brandsteder en Baars dicteeren van het Bureau der Federatie uit waar en hoe door de stakers moet worden geterroriseerd. Zij boy cotten al wie in verbinding staan met trawlers, die niet aan de staking meedoen. Niet meedoen, niet omdat zij onderkruipers zijn, maar omdat de opvarenden, leden der Christelijke organi satie, als vrije Nederlanders, beslist heb ben, dat er voor hen geen reden is om te staken, een recht, even stevig als dat van de Federa listen om te meenen, dat zij niet behoeven te arbeiden. De hêeren der Federatie boycot ten, zoowel degenen, die op de trawlers varen als degenen, die de gevangen visch lossen of koopen of victualiën leveren aan de uitvarende visschersschepen; werkwilligen worden hinder lijk door posters gevolgd; vrouwen en kinderen van de visschers, die op zee zijn, worden be dreigd of lastig gevallen door groepen stakers, ruiten van woningen en winkels worden in gegooid, enz. Van een der trawlers vervoegde zich een stoere, breedgeschouderde, stevige schipper met knuisten als nijptangen, aan 't Bureau der Fe deratie en vroeg de heeren Brandsteder en Baars te spreken. Toen de twee vlak vóór hem ston den, hield hij hun een dreigenden vinger on der den neus en sprak ze ongeveer als volgt toe: „Over een uurtje vaar ik met mijn traw ler de haven uit, en nou wil ik jelui even dit komen vertellen: als er tijdens mijn afwezig heid ook maar het minste leed aan mijn huis of mijn familieleden gebeurt, dan kom ik, na mijn reis, hiér terug en dan spreek ik jelui tweeën nader. Neen, klets me nou niet over je „stakers" en dat je er niets aan zult kunnen doen"; ik heb alleen met jèlui tweeën te ma ken. Ik zeg je: als er het minste gebeurd is, dan kom ik hiér terug en dan sla ik jelui allebei of een van jelui dood. Goed begrepen." En hij ging. Er is, geachte lezer, tijdens de afwezigheid van dien schipper met zijn familie niets on aangenaams gebeurd. Zij blijven echter door gaan met van achter hun bureau hun „man netjes" op hinderlijke wijze te laten posten en de Velsensche politie gaat door met die uitgestuurde „mannetjes" rake klappen uit te deelen. Dapper wordt (van het bureau der Fe deratie uit) door het bestuur leiding gegeven aan boycotacties. De burgemeester van Velsen, de heer Ram- bonnet, die zich in dit geheele conflict als een voor alle partijen behulpzaam magistraat heeft doen kennen, treedt flink en doortastend op om groote excessen te weren. Hij heeft dezer dagen zeer scherpe maatregelen uitgevaardigd tegen het onduldbaar optreden der Federatie bestuurders. In een manifest aan de Velsensche burgerij, schrijft hij: „De zeer betreurenswaardige gebeurtenissen, welke de laatste dagen in deze gemeente plaats vonden, in verband met het conflict in het IJmuider Visscherijbedrijf en de toestanden, welke daardoor in het particuliere bedrijfsleven en op verschillend ander ge bied dreigen te ontstaan, of reeds zijn ont staan, nopen mij een zeer ernstig woord tot alle weldenkende en goedgezinde inwoners dezer gemeente te richten. Aan zekere zijden bestaat de meening, dat men door bedreiging, vreesaanjaging of ge welddadig optreden zijn zin inzake het con flict kan doordrijven en zijn doel zal be reiken. Het behoeft niet gezegd te worden, dat al deze genoemde middelen onwettig zijn en elk op zichzelf genomen zelfs strafbaar. In feite vormt de behandeling, welke momen teel een deel van den winkelstand en der neringdoenden in deze gemeente van zekere zijde ondervindt, een ernstige aanranding GOED en GOEDKOOP Telef. 10043. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald van de persoonlijke vrijheid en van die van zaken te doen. Het ligt in mijn bedoeling dit kwaad op de allerscherpste wijze te onder drukken, waartoe mij nog zeer veel middiélen ten dienste staan, en men zij verzekerd, dat door mij voor toepassing der allerkrachtigste niet zal worden teruggedeinsd. Ik doe in dit verband een beroep op alle winkeliers, ne ringdoenden en andere particuliere perso nen in deze gemeente, om den Commissaris van Politie en andere ambtenaren van po litie steeds en direct op de hoogte te brengen van elke door hen ondervonden overlast of bedreiging en ik verzeker hun bij deze tevens, dat al het mogelijke zal worden gedaan om hun vrijheid van zaken doen te verzekeren. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om er de aandacht op te vestigen, dat ik orde, gezag en vrijheid van handelen in elk geval wensch te verzekeren en met alle mij ten dienste staande middelen zal beletten, dat binnen deze gemeente onbevoegde organen of personen, op welke wijze ook, gezag of vrijheid zouden aanranden of bedreigen. Men bedenke goed, dat alleen het Overheidsgezag gehoorzaamheid eischt, maar dat elk ander zich opdringend gezag of invloed, die het overheidsgezag of de vrijheid van handelen der inwoners bedreigt, alleen om de krach tigste onderdrukking en de scherpste bestraf fing vraagt." Die houding van Velsens burgemeester'mag aanspraak maken op de waardeering van allen, die gezag en orde wenschen te steunen en voor zooveel noodig, wekken wij niet alleen onze lezers in IJmuiden, maar alle gemeente naren van Velsen op, zich achter hun burge meester te stellen. De krachtmeting tusschen de Federatie, juis ter tusschen den heer Brandsteder en den bur gemeester, moet in het voordeel van dezen laat st eindigen. Niet alléén, omdat het gezag moet worden hoog gehouden, maar ook om de allerellendig ste gevolgen te voorkomen, die de Arbeiders beweging te verduwen zal krijgen als methodes, die thans te IJmuiden worden toegepast, ge meen gebruik zouden worden in Nederland. Ook dit laatste buitengewoon Concert der Haarlemsche Orkestvereeniging werd wederom per radio uitgezonden, en we achten het zoo mogelijk nog beter geslaagd dan het vorige. Jammer, dat de belangstelling slechts gering was. Met het Derde der Zes Concerten dat in G gr. t. welke Bach in 1721 aan den vorst Ludwig von Brandenburg opdroeg, werd ge opend. Het ©enigszins versterkte strijkorkest was in drie orkesten onderverdeeld, zooals dit werk het eischt. Geschreven in sterk geconcen- treerden stijl, met een weelderige contrapun- tische bewerking, samen voerend tot één krachtbeweging vol élan, is het tweedeelige werk uitermate boeiend. Ware 'n enkele inzet hier en daar wat solieder, en het onderlinge con trast wat grooter geweest, dan hadden we kun nen spreken van een volmaakte herschepping. Desondanks was het een alleszins loffelijke prestatie, waarmee dirigent Schuurman en ae strijkers veel en terecht verdiend applaus moch ten inoogsten. Voor ons lag het hoogtepunt van dezen avond evenwel in de prachtig gespeelde Mozart-Sym- phonie, de middelste van Mozart's drie voor naamste symphonieën. Een hemelsch werk, vol pure muziek, waarin telkens weer andere dé tails den hoorder opvallen en een muzikale rijkdom zich aan ons openbaart, welke zijns gelijke niet heeft. Dirigent Schuurman liet deze heerlijke muziek spelen met al de charme en, waar ze aanwezig is, met al de gesluierde hartstochtelijkheid, welke bijna in geen enkel opus van Mozart geheel ontbreekt. Bijzonder troffen de fijn afgewerkte clarinet- en fluit- passages in het wonderzoete Menuet. Het ge heel evenwel viel een keurig en tot in détails verzorgde vertolking ten deel, waarvoor we den heer Schuurman en zijn musici nog dank weten. Ook de andere orkestnummers, het mooie, imposante voorspel tot de Opera „Vorst Igor" van den Rus Borodin, en het levendig gekleurd werk van Berlioz, Le Carnaval Romain, werden met toewijding en geestdrift verklankt, terwijl de Suite van Russische Volksmelodieën, van Ljadow zelfs buitengewoon geraffineerd werd en subtiel van klankwerking. De soliste van dezen avond, de sopraan Hans Gruys, veroverde met haar zangkunstige pres taties een groot en welverdiend succe# We hoorden het Notre Père en Je vous Salue uit Les Prières van André Caplet in het begin van dit jaar door een tenor vertolken met orgel- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiii C. C. KROUWELS begeleiding. Maakte deze waarlijk verheven re ligieuze muziek reeds toen diepen indruk op ons, nog sterker sprak ze in deze uitvoering met orkestbegeleiding, door de uiterst intelli gente wijze, waarop Hans Gruys Caplet's com positie met al haar eenvoud, maar ook met al haar diepe overtuiging in het Credo weergaf. Ook de Vijf Spaansche Volksmelodieën, in de bewerking en orkestratie van Frits Schuurman, welke ze op verzoek herhaalde, werden door de zangeres subtiel en temperamentvol voorge dragen, en door hét orkest met toewijding be geleid. De zangeres kreeg bloemen en liet in haar groot succes dirigent Schuurman en het orkest hartelijk en welverdiend deelen. J. S. In de afgeloopen week is in deze stad 1 geval van roodvonk voorgevallen. In „Het Volk" heeft Zaterdagavond een groot artikel gestaan, waarin frisch van leer werd getrokken tegen de dubbeltjes-taxi's. Daar deugt, volgens het blad, zoo goed als niets van. Ook de Nieuwe Haarlemsche Cou rant kreeg haar portie vriendelijkheden, maar daarover nu niet. Maandagmiddag werd op het N.A.S.B.-ter- rein door de Haarlemsche S.D.A.P. 1 Mei ge vierd en tijdens de opvoering van een tooneel- stuk werd een der aanwezigen zóó ernstig on gesteld, dat even gestopt moest worden. Nadat den patiënt de eerste zorgen waren gegeven, klom de voorzitter van den Haarlemschen Be- stuurdersbond, de welbekende heer Henk Luij- ken, S.D.A.P.'er en waarschijnlijr "rouw van „Het Volk" op een stoel en ver zocht met luider stem, dat een der aanwezigen een „sneltaxi" zou halen, „maar denk er om, het moet een „sneltaxi" zijn!" riep hij den vertrekkenden motorrijder nog eens extra na. Wat zegt „Het Volk" daarvan? Zou het niet beter doen met zich wat te matigen in zijn „gezwam" tegen de Nieuwe Haarlemsche Crt? fliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii, miiimimiitmiiiMiiiiiiiimiiiiimiMuinmn,, mini mum, Een gouden jubel-feest wordt dezer dagen gevierd ergens ver weg, in Azië, in China, in de bergen van Shan-sei, in Lu-an-fu, het Vicariaat der Nederlandschc- Minderbroeders. Op 10 Maart j.l. herdacht Z. H. Exc. Mgr. Odoricus Timmer O. F. M. zijn gouden priester jubileum. De feestviering is echter uitgesteld tot na de Vasten. In 't begin van deze maand zal dit jubileum te Lu-an-fu plechtig worden gevierd. Zeker, ik weet het, aldus schrijft ons fr. Ludolphus Bosse O. F. M. te Weert, de uit wendige glans en schittering van dat feest zal het niet halen bij de schittering, waarmee ju bilea in ons vaderland plegen gevierd te wor den. Want de Missie is arm.... en de Chinee- sche christen-gemeenten.. Ach! die goede men- schen, ze zouden zoo graag aan Mgr. 'n schitte rend feest aanbieden. Maar 't volk moet reeds zooveel opbrengen aan belasting, moet zoo zui nig leven door het vooruitzicht op misschien komenden hongersnood. Hebben ze zelf eens 'n jaar een goeden oogst gehad, dan is het een naburige provincie, waar de oogst weer is mis lukt. Meldden dezer dagen de kranten niet, dat er weer groote hongersnood heerscht in de provincie Shen-si. Die menschen zijn dan aan gewezen om te gaan bedelen. Ze komen weer naar Shan-si en daar moet weer steun ver leend worden aan den hongerenden mede- mensch. Eindelijk: binnenlandsche oneenigheid' schept een atmosfeer, waarin men niet kan gaan denken aan een grootsch opgezette feest viering. Toch zullen ze feestvieren! En het eenvou dige, goede volk zal optrekken naar Lu-an-fu, uren en uren ver, sommige dagen en dagen lang, om te getuigen van hun eerbied en hoog achting, om te getuigen van hun dankbaarheid en aanhankelijkheid aan Hem, Die zooveie jaren de Herder was van het Vicariaat. Liefde vlamt in hun harten en Mgr. zal lezen de blijheid in de oogen van hen, die eens zijn schapen waren. Vijftig jaar priester en wel priester-Francis caan in den vollen zin van het woord. Bij het zilveren Bisschopsjubilé schreef „De Tijd" over „Een groot man". Groot is Mgr. om zijn gave van hart en geest en om het gebruik, dat Hij van die gaven heeft gemaakt. En dat alles gedragen door zijn Franciscus-zoon-zijn, door zijn priester-zijn, door zijn missionaris zijn. Want dit geeft aan dit jubilé een eigen cachet, het cachet van den Hollander, ik zou zeggen van den onversaagde. Als ideaal van zijn religieus- en priesterleven had Odoricus Timmer zich gesteld, zich te geven aan de Missie. Welnu: Hij heeft volgehouden; want dit 50-jarig priesterjubilé wordt in October tevens een 50-jarig Missionaris-jubilé. Al kennen de meesten Mgr. Timmer slechts van naam of van portret (slechts eenmaal, n.l. in 1909 is Mgr. in Holland terug geweest), zijn persoon, noch zijn hoedanigheden zijn onbe kend gebleven in Rome. In 1901 werd hij im mers aangesteld tot opvolger van Mgr. Hof man. Zijn persoon en zijn hoedanigheden zijn ook niet onbekend gebleven in een groot deel van China. Geboren te Haarlem 18 December 1859 ont ving Fredericus Albertus Timmer, na de hu maniora te Megen te hebben volbracht, het kleed van St. Franciscus 8 Oct. 1871 te Maas tricht. In Weert ontving hij 10 Maart 1883 de H. Priesterwijding. Den lOen October 1883 vertrok hij naar China met bestemming voor Hou-pe, waar hij in 1884 werd aangesteld als rector van het klein-seminarie. Tot 1900, het uitbreken van den Bokser-opstand bekleedde hij nog ver schillende functies. In dien tijd verliet Mgr. Hofman tijdelijk het Vicariaat, waardoor de verantwoording van het geheele Vicariaat neerkwam op de schouders van P. O. Timmer. Zelf te sterven als marte laar, dat was zijn hartewensch. Groot was ech ter ook zijn bezorgdheid over het lot van de aan zijn zorg toevertrouwde missionarissen en Christenen. In 1901 werd Pater Timmer bisschop gewijd. Zijn wapenspreuk werd: „portio mea" „mijn portie"; immers alles was verwoest en klein geslagen, er was gemoord en gebrand, terwijl allen vol angst waren. Veel heeft de jubileerende missie-bisschop tijdens zijn bestuur tot stand gebracht. Zóó breidde alles zich uit, dat Mgr. op het laatst van zijn zegenrijk Episcopaat de voor bereiding kon en moest treffen, om een zeker gebied klaar te maken voor eigen inlandsch personeel met eigen inlandschen clerus. Zestien Chineezen zijn door Mgr. priester ge wijd, waarvan er een nu Bisschop is in Fen- yang en een andere Apostolisch Prefect in Hung-Tung. Was het aantal christenen bij zijn Bisschops wijding ongeveer 7.000; bijna 40.000 gedoopte christenen gaf Mgr. in 1928 over aan zijn op volger. Monseigneur Odoricus Timmer O. F. M. is een groot man en er bestaat ook voor den Ne derlander reden om te jubelen bij het gouden priester-jubilé van Monseigneur Odoricus Tim mer O. F. M. Uit Weert schrijft fr. D. v. G. ons nog over den persoon en arbeid van dezen voortreffelij- ken missiebisschop o.a. het volgende: De persoon en 't werk van dezen bisschop moeten minstens iederen katholieken Haarlem mer interesseeren, al zullen er misschien velen bij zijn, die nauwelijks ook maar één keer over den jubilaris hoorden. Eerlijkheidshalve moet ik echter een uitzondering maken voor de leden van den F. M. B. (Franciskaanschen Missiebond) en de lezers van „St. Franciscus" en „St. Anto- nius", omdat die meer van de missies der Min derbroeders (Franciscanen) kunnen weten. De China-missie toch der Nederlandsche Minder broeders is het, die zoo buitengewoon veel aan den jubilaris te danken heeft, want als opvol ger van Mgr. Hofman heeft hij de verwoestingen moeten herstellen die de Boksers in het vica riaat van Zuid-Shansi, daar midden in het Hemelsche Rijk, aan den oever van de Gele rivier hadden aangericht. Odoricus. Een pracht-naam voor een missio naris! Als patroon heeft hij den Z. Odoricus van Pordenone, een Italiaanschen Minderbroeder missionaris van naam, uit de 14e eeuW, die in Peking missioneerde, toen z'n medebroeder Joannes a Monte Cowino daar aartsbisschop was. Op een dag in Maart 1883 werd het verlan gen van fr. Odoricus naar het H. Priesterschap voldaan, door den bisschop van Roermond, Mgr. Paredis. Geheel bevredigd was hij evenwel nog niet; er bleef nog één verlangen te voldoen: als minderbroeder-missionaris naar de missie. Nog hetzelfde jaar kon hij naar China vertrekken, met zijn klasgenoot pater Gerardus van Elk en zijn eigen broer, broeder Bonifacius Timmer. De Nederlandsche Minderbroeders hadden toen no ggeen eigen missiegebied, maar werkten sa men met missionarissen van andere nationali teiten. P. Odorius begon zijn werk te midden van de Italiaansche Minderbroeders in Z. W. Hupeh. Daarom legde hij zich behalve op het Chineescli ook op het Italiaansch toe. Vooral in de moei lijke landstaal verwierf hij zich een zeer groote bekwaamheid. Maar doordat den Nederlandschen Minder broeders een eigen vicariaat werd toegewezen, kreeg pater Odoricus anderen arbeid, hij werd pastoor, en wel de eerste Nederlandsche, van Kiangkow. Daarna was hij van 1889 af zes jaar pastoor te Huntung, en tevens eenigen tijd deken over vier parochies met 2000 christenen. In 1895 volgde p. Gerardus van Elk, zijn klas genoot, hem op als pastoor, en weer Werd hij rector van een klein seminarie, nu te Kantcheng. Tevens Was hij superior regularis (religieus overste) en vicarius van Mgr. Hofman. Intusschen brak voor de China-missie het rampjaar 1900 aan, met den Bokseropstand. Praktisch was de kwestie zóó voor de christe nen: geloofsafval of hongerdood. Mgr. Hofman moest vluchten, maar z'n vica ris heeft in Matchang, een bolwerk van de christenen, het beleg door de heidenen meege maakt. Gruwelijk is daaT toen gemarteld. Zuid Shansi heeft uit die dagen niet minder dan 1635 slachtoffers van de vervolging, die vijf maanden duurde. Tegen November hield zij op. Het volgend jaar sloot de Chineesche regeering vrede met de Europeesche mogendheden en bracht ook deze voldoening, dat de regeering de geleden schade der christenen zou vergoeden. Mgr. Hofman vroeg ontslag als vicarius apos- tolicus en 28 October 1901 kon hij z'n opvolger p. Odoricus Timmer tot titulair bisschop van Druzipare consecreeren. Algemeen waren de missionarissen zeer ingenomen met dezen opvol ger. Nu kwam ook monseigneur's groote kennis van de Chineesche taal en gebruiken sterk naar voren. Voor de regeling toch van de vergoedingen kreeg de bisschop herhaaldelijk bezoek van re- geeringsvertegenwoordigers en van mandarijnen en dezen waren vol lof over hem. De goede ver standhouding tusschen bisschop en hoogere mandarijnen vergemakkelijkten niet minder de samenwerking met lagere ambtenaren. Meer dan 25 jaar is de bisschop vicarius- apostolicus geweest. Hij herbouwde niet alleen, maar trok ook nieuw op en bouwde uit. Door Gods genade groeide het aantal chris tenen met duizenden, 't aantal kerken en kapel len steeg van 48 tot 300. Toen de zorgen voor het vicariaat monseig neur te zwaar vielen, vroeg hij ontslag. Ook hy mocht zijn eigen opvolger consecreeren en wel den tegenwoordigen vic.-apostolicus Mgr. Fortunatus Spruit, den 25en April 1928. Mgr. Aloysius Tchen, één van de eerste Chi neesche bisschoppen, die in Rome gewijd Wer den, was mede-consecrator. Van rusten wilde de oud-vicarius nog niet weten, als procurator en leeraar in 't Chineesch voor de nieuwe missionarissen heeft monseig neur nog een paar jaar gewerkt. Nu heeft hij ook dat werk aan den kant gezet, maar hij blijft de raadsman voor velen. 't Feit dat monseigneur in China wil blijven, zegt veel en pleit echt voor zijn eenvoud. Kort geleden beantwoordde hij een brief van een jon gen medebroeder, dien hij zelf niet eens kent, en schreef daarbij o.a.: dat Mgr. Spruit zoo goed voor hem geweest was. Hij woonde nu dicht bij de kapel, kon iederen dag nog de H. Mis lezen en heel makkelijk zoo nu en dan bij O. L. Heer een bezoek brengen. Zijn eenvoud was soms een teleurstelling voor de missionarissen, vooral voor de nieuwe. Was dat nu de bisschop! Maar als ze dan kennis maakten met z'n hartelijkheid, z'n echt vader lijke goedheid, dan moesten ze toch toegeven dat je zelfs een bisschop van een verschillend standpunt uit kunt bezien, en dat het toch veel waars is als de minderbroeder-bisschop de trekken van een overste bewaart, zooals in den ordens-regel door St. Franciscus Wordt uitge stippeld. Degenen, die maar iets van dit mooie, een voudige leven begrijpen, zij zullen den ouden bisschop zeker één ding niet willen weigeren, een klein gebed voor den persoon van Mgr. Timmer, maar vooral voor z'n geliefd missie gebied Zuid-Shansi. De missie-procureur der Paters Minderbroe ders is gevestigd te Weert, postrekening 46316.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5