STADSNIEUWS Een warmtegolf m Haarlem, 5 Mei BEURS VAN AMSTERDAM FIRMA I. H. SWEERTS lil RADIO MARKTEN Wisselkoersen Waarom vinden wij van U geen Advertentie S. J. DE GOEDF Van Nelle's koffie en thee is voor weder- verkoopers uitsluitend tegen contante betaling ook verkrijgbaar bij de VRIJDAG 5 MEI ARBEID ADELT Zilveren bestaansfeest MUZIEK VOLKSCONCERT H.O.V. Solist: Frans Vonk, viool R.K. Kappersbedienden Benoeming lid van den gemeenteraad Vereenigde Staten van Europa Praktijk-examens Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND SANEERINGSPLAN VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Door den minister goedgekeurd De hoofdinhoud Apotheek begemann sneltjes Kruisweg 30, bij het station NA DE VERKIEZINGEN J. M. Krijger Jr. benoemd verklaard Raad van Beroep voor de directe belastingen Aanvoer van zeer warme lucht uit het zuiden veroorzaakte plot- selinge temperatuurstijging I pMÉlh mmmm AGENDA DE STAKING TE IJMUIDEN Geen terreur, zegt de Federatie „BOSCH EN HOVEN" IN BRAND Dak der oude ruïne uitgebrand Door jongens aangestoken? 6 Mei ,,'n Zomerzotheid" Haarlemsche Brandverzekering- Maatschappij Aanbesteding VRIJDAG S MEI 1933 Benoeming Kerkmeesters „Loewe" Radiotoestel 87.50 RECLAME-AANBIEDING lOOen STOFFEN PANTALONS 0.96—12.50 Wed. H. VAN ALPHEN BREESTRAAT 9 HAARLEM Rectificatie KL Houtstraat 1, Haarlem Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Bakkerij en Verbruiksvereeniging „Ar beid Adelt" zal Zondag 7 Mei des morgens om 7.45 in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat een H. Mis ter intentie der leden opgedragen wor den. Onder de H. Mis algemeene H. Commu nie. Des middags van 34 uur is er receptie in het gebouw „Sint Bavo", Smedestraat 23. Dinsdag 9 en Woensdag 10 Mei a.s. des avonds om 3 uur zal een groote feestavond gehouden worden in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo", met optreden van de familie Hofmann, voordrachtkunstenaars. Honderd jaar geleden, den 7en Mei 1833 zag te Hamburg de man het levenslicht, die een der grootmeesters is geworden in de Duitsche muziekwereld, en met wiens eenigszins zwaar wichtige kunst men vooral in Duitschland en Oostenrijk, waar hij het grootste deel van z'n leven woonde, hij stierf te Weenen in 1897 het meeste op heeft. Ook de H. O. V. wijdde de eerste helft van het eerste Volksconcert, samenvallend met de Brahmsherdenking, aan den wereldberoemden componrst van het „Deutsches Requiem", dat hij op vijf en dertigjarigen leeftijd voltooide. Men voerde, onder leiding van Marinus Adam, Brahms' Akademische Festouverture uit en het mooie vioolconcert in D gr. terts, waarin de vroegere concertmeester Frans Vonk, thans lid van het Concertgebouworkest, soliëerde. De eerste compositie is een gelegenheidswerk, meer pompeus en curieus dan interessant; men vindt er oude studentenliederen in verwerkt, liederen die ook nu nog wel worden gezongen of geblèrd zooals Gaudeamus igitur en: Er is geen club in Haarlem of in t Westen, al luidden de woorden in Brahms' tijd natuur lijk eenigszins anders. De aanwezigen van gis terenavond betoonden zich waarschijnlijk min der enthousiast dan de studenten in de zeven tiger jaren (1879) zullen hebben gedaan, toen Brahms Eere-doctor werd der Universiteit van Breslau, te welker gelegenheid hij dit opus (no. 80) schiep. Oneindig belangwekkender is het vioolcon cert in D gr. terts, (op. 77), waarvan vooral de beide laatste deelen karakteristiek zijn, zoowel om hun vorm als om hun rijkdom aan rhythme en melodie. Had Frans Vonk aanvankelijk eenige moeite om tegen het nogal sterk bege leidend orkest op te tornen, allengs verbeterde de klankverhouding en kwam er ook meer be zieling en hartstocht in het steeds nog wat koele en gereserveerde spel van dezen overigens begaafden en technisch hoogontwikkelden vio list. Het mooie Adagio en het niet minder fraaie Allegretto werden ook door het orkest zeer verdienstelijk geïnterpreteerd, zoodat het langdurig en enthousiast applaus zoowel door den violist als door het met toewijding spe lend orkest ten volle verdiend was. Na de pauze ging Beethoven's Zevende Sym- phonie, in A-dur, het werk dat door een typi sche reactie op den hard strijdenden en door het wreede leven geprikkelden Beethoven, zulk een blijmoedigen inslag kreeg, en welke door Wagner dan ook als het vroolijkste werd geken schetst, wat ooit eer.e kunst had voortgebracht. Wel mochten we juist die blijheid niet altijd even fonkelend en overtuigend terugvinden in de vertolking van gisterenavond, die naar onze meening eer naar het melancholieke overhelde, maar desondanks, gaf dirigent Adam met zijn musici er een alleszins verzorgde vertolking van, met het teere Allegretto en het geestige Presto als hoogtepunten. Ook hier veel en welverdiend succes. Op het volksconcert tan Donderdag der vol gende week treedt Beb. de Wilde-Ploeg als soliste op. J. S. Reeds meermalen werd getracht de R. K. kappersbedienden van Haarlem en omgeving te organiseeren in de Haarlemsche afdeeling van den R. K. Bond van Kappersbedienden. De me dewerking van de Haarlemsche bedienden was tot heden echter niet zoo bizonder groot. Dinsdag 9 Mei wordt om negen uur 's avonds wederom een vergadering gehouden voor de kappersbedienden van Haarlem en omstreken (mannelijke en vrouwelijk bedienden), in het gebouw van de Sint Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59. Zij dienen daarom Dinsdagavond 9 Mei vrij te houden om deze belangrijke vergadering bij te wonen!! De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem maakt bekend, dat van heden af ter secretarie der gemeente, 6e afdee ling, Ged. Oude Gracht 18, voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit tot benoemd verklaring van den heer J. H. Niemöller als lid van den gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het ontslagnamen als zoodanig door den heer mr. W. de Rijke. Onder leiding van den heer J. W. A. Mulder heeft Donderdagavond de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging tot bevorde ring van de oprichting der Vereenigde Staten van Europa haar eerste jaarvergadering gehou den in restaurant Brinkmann. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat het ledental nog steeds stijgende is. Daartoe heeft het tijdschrift der vereeniging „Europa" geheeten, het zijne toe bijgedragen. Blijkens het financieel verslag van den secre taris-penningmeester, den heer J. Kolkman, is er op het oogenblik ruim 50 in kas. In het jaarverslag werd de oprichting van de afdeeling gememoreerd, evenals de bijeenkom sten, welke sindsdien volgden. De afdeeling ont ving dankbaar finandeele medewerking van het hoofdbestuur. Bij de stichting bestond de afdeeling uit 105 leden en aan het einde van het jaar 206. Hiervan zijn uitgetreden doorbe danken 7 en door verhuizing 5 leden. Als be stuursleden hebben bedankt de heeren W. E. J. Bollée en mr. J. A. P. C. ten Bokkel. In de vacatures ls niet voorzien. De voorzitter bracht den heer Kolkman hul de voor zijn werk voor de afdeeling verricht. Voorts deelde spr. mede, dat mr. J. H. Schultz van Haegen uit het hoofdbestuur is getreden. De heer Mulder dankte hem voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft verricht en herinner de er aan, dat mr. Schultz van Haegen het streven van de Vereenigde Staten op het pro gramma van zijn politieke partij had gezet Dat had spr. prettig getroffen en hij hoopte dat andere partijen den moed zullen hebben het ideaal eveneens op het programma te zet ten De praktijk-examens in Boekhouden en Han delscorrespondentie, afgenomen vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsche Handels-In Stituut", zullen plaats vinden op 10, 11 en 12 Juli. Bureau van Politie, Smedestraat 9, hand' schoen, bal, dop van vulpen; Warmerdam, Kle verparkweg 143, collier met hangertje; Spieren burg, Leidscheplein lOrd., dop van auto; Ken nel, Ridderstraat 11, zwarte kat; Win termans Gerrit van Heesstraat 17, koffer met voetbal kleeding; De Bock, Spaarne 43, portemonnaie; Bureau van Politie, Smedestraat 9, sigaren pijpje; Stam, Nijlstraat 20, 2 motorregenpijpen; Koning, Schagchelstraat 2rd., popje; Van Eyk, Ridderstraat 12, portemonnaie; Souverein, Nachtegaalstraat 67, portëmonnaie; Van Wave- ren, Teylerstraat 70rd., rozenkrans; Van Ton geren, Kleverparkweg 36, riem; Boeree, De Clerqstraat 82, damesschoen; Huurman, Oranje boomstraat 40, schooltasch met boeken. Ondertrouwd 4 Mei: Th. J. Roelofs en G. Wijnands; J. Peschar en W. Th. H. Kalden- bach; H. J. Lingeman en J. Houthuijsen; J G. Poederbach en M. H. V. van den Berg; H. Klaassen en L. W. A. Ritter. Getrouwd 4 Mei: J. P. J. van Bussel en E. K. F. Wurm; C. Ackermann en J. Sliggers! J. J. Heesemans en J. M. Prinsen; A. C. Stevens en M. Eiser. Geboren: M. C. de, Roij-Verbeek d.; E. Kol— Leuven z.; E. Vierhout—Boting z.; C. M. Been —Kuipers z.; W. H. Balk—Eden z. Overleden: H. C. Herzog 86 j., Jansstraat; M. Feilzer, 79 j., Coomhertstraat; M. M. Deuss, 20 j„ Kamperlaan; M. C. van der Kroft 72 j., Bakkerstraat. De voorzitter van de voorloopige commissie van advies ter voorbereiding van eventueel te treffen maatregelen tot steun en saneering van het bloembollenbedrijf deelt ons mede, dat deze commissie een dezer dagen een saneeringsplan heeft opgesteld dat in groote trekken door den minister van Economische Zaken en Arbeid is goedgekeurd. Het plan komt in hoofdzaak op de volgende punten neer: A. De uitvoerprijzen worden gestabiliseerd, geldend voor den geheelen uitvoer in 1933, als volgt: Hyacinten: 19, 18, 17, 16, 15, 14 en 13 c.M. resp. 9, 7.50, 6.25, 5, 4.50, 3.50 en 2.75. Tulpen: enkele en dubbele 12 c.M. op ƒ2.10; 11—12 cM. op ƒ1.40; 10—11 cM. op ƒ1.10. Darwin en andere late tulpen zift 12 cM. op ƒ1.60; zift 11 cM. op ƒ1.10 en zift 10 cM. op 0.75. Narcissen: soorten welke groote bollen voort brengen, dubbelneus I 2.40, dubbelneus II 1.50; rond I ƒ1.25, rond H ƒ0.60; per ton 15 ct. per K.G.; soorten, welke kleine bollen voortbrengen, dubbelneus I ƒ1.50, dubbelneus n ƒ0.80 rond I ƒ0.40, rond H ƒ0.25; per ton 18 ct. per K.G. In zeer bijzondere gevallen kan a£^ buiten- landsche groothandelaren-wederverkoopers een korting van 5 pet. worden toegestaan. Op den buitenlandschen omzet zal een heffing waar schijnlijk niet hooger dan 3 pet. geschieden. B. Vaststelling van minimum binnenland- sche prijzen als volgt: Hyacinten: maten als boven, resp. ƒ6, ƒ5, ƒ4, ƒ3.25, 2.75, ƒ2.25 en 1.75. Tulpen: soorten als boven, resp. ƒ1.40, ƒ1, 0.75, ƒ0.90, ƒ0.65 en ƒ0.50. Narcissen: soorten welke groote bollen voort brengen, per ton 10 ct. per K.G.; soorten welke kleine bollen voortbrengen, per ton 12 cent per K.G. Een nader te bepalen percentage leverbaar en plantgoed zal zonder vergoeding moeten worden ingeleverd. Er zal een belangrijke in krimping worden opgelegd van alle in 1933 op te planten bloembollen. Er mag niet geteeld of geëxporteerd worden dan op een door den voornoemden regeeringscammissaris te ver strekken teeltbewijs, resp. exportbewijs. Door de regeering zullen maatregelen worden genomen, waardoor voorkomen wordt dat de prijs voor binnenland buiten verhouding tot dien voor het buitenland zou oploopen. Tevens zullen maatregelen getroffen worden dat de noodige gelden zullen beschikbaar wor den gesteld om de leverbare bollen, die over gebleven zijn, na den normalen verkoop en na de inlevering zonder vergoeding, op te koo- pen. Aangezien de gelden, benoodigd voor het opkoopen van het vrije surplus leverbaar, waarschijnlijk niet van regeeringswege zullen kunnen worden verstrekt, zullen deze gelden gevonden moeten worden in de hierboven be doelde heffing op den export- Er zal ten spoedigste tot registratie van de te velde staande hyacinten, tulpen en narcis sen worden overgegaan. GOED en GOEDKOOP Telef 10043. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door Jhr. Bee- laerts van Blokland, thans tot lid van de Twee de Kamer benoemd verklaard den heer J. M. Krijger Jr. te Vriezenveen. Ba Koninklijk besluit zijn benoemd voor het tijdvak 1 Mei 1933 tot en met 30 April 1939 bij den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Haarlem: tot lid-voorzitter mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk; tot plaatsvervangend lid (plaatsvervangend voorzitter) mr. S. H. Vening Meinesz, rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Haarlem, beiden alhier. Om dezen tijd van het jaar is de temperatuur zeer wisselvallig en kan het evengoed guur als warm zijn. Dat hangt geheel af van den aard van de lucht, die door den wind wordt aange voerd. De koudste dag uit een reeks van meer dan veertig jaren was om dezen tijd 4 Mei 1921 met een gemiddelde temperatuur van 7 graden, en de warmste de 5de Mei van het jaar 1913 met een gem. temperatuur van 24 graden. Tus- schen deze beide grenzen liggen heel wat moge lijkheden en er valt dus in het geheel niet op te rekenen of wij om dezen tijd guur of warm weer zullen hebben. De temperatuur der twee vorige dagen heeft dit trouwens nog eens duidelijk bewezen al lagen de gemiddelden niet zoo ver uit elkaar als de aangehaalde. Dinsdag was een betrekkelijk koude dag, waarop de temperatuur ternauwer nood de normale hoogte bereikte, Woensdag was het ineens drukkend warm. Het weer scheen zelfs met onweersbuien te dreigen en waar schijnlijk zijn'hier en daar wellicht buitjes ge vallen. Deze plotselinge temperatuurstijging staat ongetwijfeld in verband met den aanvoer van zeer warme lucht uit het Zuiden en een daar door veroorzaakte sterke verwarming der hoogere luchtlagen. Het eigenaardige drukkend warme en met onweer dreigende weer is het type weersgesteldheid, dat voorkomt in de Noor delijke helft van een depressie, waarvan het cen trum over Zuid-Europa ligt. Dit komt geheel overeen met de werkelijk heerschende lucht- druk-verdeeling. In hoeverre nog andere om standigheden tot de sterke stijging van de tem peratuur hebben medegewerkt, moge voor het oogenblik buiten beschouwing blijven. Dit is echter zeer waarschijnlijk. Met den vrij krachtigen toevoer van warme lucht werd die van koude lucht uit het hooge Noorden plotseling tot staan gebracht. Daar mede kwam een einde aan een temperatuur daling, die j.l. Zondag begonnen was en die aanvankelijk van meer beteekenis scheen te zul len worden, dan zij werkelijk is geweest. Maar in deze lente zijn de invallen van koude lucht tot nog toe niet zoo sterk en zoo lang aan houdend geweest als zij in menig voorafgaand jaar waren en naarmate de lente vordert- wordt de kans erop geringer. Toch kan men zoo'n plotselinge warm.te in het begin van Mei niet met zekerheid als een vroeg begin van den zomer beschouwen. In vele gevallen duurt het warme weer niét langer dan twee of hoogstens drie tot vijf dagen en bijna altijd wordt dan het warme weer gevolgd door een scherpe tempe ratuurdaling, die soms slechts kort duurt doch soms in warme voorzomers spoedig over laat in een temperatuurstijging. Met de beruchte dagen der z.g. IJsheiligen (1014 Mei) zoo dicht bij is het verder verloop van de temperatuur onze belangstelling zeer zeker waard. (Nadruk verboden). m Ten aanzien van de vele berichten, die inzake de staking in het visscherijbedrijf te IJmui- den in omloop zijn, deelt het bestuur der IJmuider Federatie ons thans het volgende mede: Tot dusver is slechts besloten om de aan dacht van het Nederlandsche publiek te ves tigen op vischhandelaren, die visch ten ver koop aanbieden, aangevoerd met trawlers, bemand met onderkruipers. Te IJmuiden zel ve is niet verder gegaan dan een verbod aan de leden der IJmuider Federatie om in met name genoemde zaak hun inkoopen te doen. Dat is alles. Men kan dit bestempelen met den naam boycot, maar met terreur, onwet tige handeling of onrechtmatige daad heeft het niets te maken. Het zijn middelen, die in het Nederlandsche zakenleven herhaaldelijk toepassing vinden. Bovendien is de boycot in het conflict te IJmuiden niet door de IJmui der federatie geïntroduceerd, maar door den vischhandel aldaar, die reeds in de eerste da gen van Januari het besluit nam geen visch te koopen, aangevoerd met schepen van ree- ders, die bereid waren met de IJmuider fede ratie een overeenkomst aan te gaan, en van loggers, welke gelost waren door leden der IJmuider federatie. Dacen van terreur hebben dus van den kant der IJmuider federatie geen toepassing gevonden, hetgeen ook in de toe komst niet het geval zal zijn. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur ontwekte een postbode dat er rook steeg uit het dak van de vroegere villa „Hotel en Bosch en Haven"' aan de Johan de Witlaan bij den Haarlemmer hout. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die met groot materiaal uitrukte. Bij aankomst van de brandweer bleek het geheele dak en de bovenverdieping in vuur en vlam te staan. Felle vlammen lekten langs de randen van het dak en in het inwendige woedde het vuur hevig. Met 4 stralen op de waterleiding tastte de' brandweer onder leiding van den commandant, den heer C. J. van der Broek, het vuur van alle zijden aan en slaagde erin na een krachti ge bestrijding de brand tot den zolder te be perken. Ook de Magirus brandladder werd daarbij gebruikt. De zolder brandde geheel uit, terwijl van het dak niet veel meer dan wat verkoolde spanten overbleef. De nablussching nam nog geruimen tijd in beslag, zoodat de brandweer eerst tegen 7 uur kon vertrekken. De villa was reeds jaren lang onbewoond en een geliefkoosde speelplaats voor de peugd, die dan ook aan dezen brand wel niet geheel vreemd zal zijn, want de postbode, die den brand ontdekte, heeft toen eenige jongens uit het huis verjaagd. Overigens is het zeer begrijpelijk, dat de jeugd bij haar spel van „Buffalo Bill en de Indianen" dit leegstaande huis, dat hu juist geen sieraad voor de omgeving was, als „wig wam" gebruikte. Het prachtige natuurschoon was daarbij een geschikte entourage! Met dat al bleef het een gevaarlijke gelegen heid voor dieven en dergelijke. De recherche heeft menig geval, dat zich in „Bosch en Haven" had afgespeeld, moeten on derzoeken, en menigeen zit, dank zij het vroe gere hotel, nog in gevangenis te brommen. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat van het oude huis nog slechts een ruïne overgeble ven was. En zelfs deze ruïne moest nog veeren laten en staat thans met een geheel verbrand dak te prinken voor den voorbijganger. De bovengevel de zonnewijzer en het woord hotel waren merkwaardigerwijze nog tamelijk ongeschonden gebleven. Als de brandweer aan het opruimen slaat, ontziet zij geen zonnewijzers en schoone op schriften, welke als schimmen uit een vervlo gen verleden, op bouwvallige (en erger!) villa's prijken! Natuurlijk was het geluid van de sirene van de brandweerauto's voldoende om een lange fietsersstroom den Wagenweg te doen oprijden. In 'n oogwenk was het brandende huis door 'n dichte haag van nieuwsgierigen omgeven, maar de politie zorgde er wel voor, dat deze haag op een veiligen (beter: eerbiedigen) afstand van 't huis bleef. Dat velen in hun hart het betreurden dat het oude huis van een algeheele verbran ding gespaard bleef wie kan hen dat kwa lijk nemen? De brandweer bewees eigenlijk te veel eer aan zoo'n oude, afgetakelde villa! Maar ja, onze voortvarende brandweer maakt geen verschil tusschen lieftallige huisjes en af- t-andsche villa's zij is op haar post en doet haar plicht! Daarbij was het prachtige oefe ning voor haar! Naar in het politierapport van hedenmorgen wordt medegedeeld, heeft de heer B. den brand het eerst ontdekt en de brandweer gewaar schuwd. Waarschijnlijk hebben jongens een vuurtje gestookt, waardoor de brand ontstaan is, die met drie stralen op de waterleiding door de brandweer gebluscht is. (Ongecorrigeerd) Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengu Koor, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Bestuur Woningbouwvereeniging „De Spaar- nestad" 8 uur Bestuur Transportarbeiders, bond, 8 uur R. K. Stucadoorspatroons, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg De Amsterdamsche Too- neelvereeniging „Eindexamen", 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Cursussen R.K. Volks bond, 3 uur Geel-Wit, 6 uur en gewone zittingen 4 en 7 uur. Gebouw Hollandsche Mij. der Wetenschappen Spaarne Jaarvergadering der Maat schappij, half 4. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Feest avond Overijselsche Ontspanningsvereeni- ging, kwart voor 8. Kunstzaal Reekers, Wagenweg Tentoon stelling schilderijen, enz. van de vereeni ging „De Bpaak". Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. koerswinst groot 203.280.50 kon worden ge boekt, welk bedrag op de diverse Reserven voor beleggingen werd gebracht. Hiermede is derhalve bijna de helft van het verleden jaar hierop ge leden boekverlies ingehaald. De reserven en premiereserven der verbon den maatschappijen beloopen thans in totaal 2.418.961.76 tegen 2.145.970.72 het vorig jaar. De balans over 1933 wijst als eindcijfer 2.385.175 aan. De onkosten zijn 320.925 en de saldo-winst 277.492. Het dividend werd wederom op 12 pCt. be paald. Men schrijft ons: Door het ensemble Julia de Gruyter, dat zich voor de zomermaanden heeft gevormd uit het gezelschap Saalborn, zal op Dinsdag 9 Mei a.s., aanvang 8 uur, in den Stadsschouwburg te Haarlem, nog een enkele opvoering worden ge geven van 'n Zomerzotheid, naar het bekende boek van Cissy van Marxveld, bewerkt door Dom. de Gruyter. De rolverdeeling, die nage noeg geen wijziging heeft ondergaan, is als volgt: Pit, Julia de Gruyter, Ella Heuveling, Louise Kooiman, Gerrit Jan Loodts, Rien van Noppen, Jonkheer Padt van Heydendael, Ferd Sterneberg. De overige rollen zijn in handen van de dames: Rie Beyer, Marie Hamel, Anny j Schuitema, Mieke Flink en de heeren: Richard Flink, Rob Geraerds en Coos van Duyn. Zij, die het boek kennen en het stuk nog niet j gezien hebben, kunnen wij deze „Zomersche Zotheid" ten zeerste aanbevelen. Vooral de jeugd mag deze opvoering niet verzuimen. Aan het verslag van het 86e boekjaar der N.V. Haarlemsche Brandverzekering-Maat schappij van 1846 is het volgende ontleend: De tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, zijn de bedrijfsresultaten wederom be vredigend te noemen. In vele opzichten is het jaar 1932 voor ons bedrijf en derhalve ook voor onze Maatschappij, merkwaardig geweest. Eenerzijds meer schade gevallen dan gewoonlijk, anderzijds een afknab beling van het premie-inkomen tengevolge van de nog steeds voortgaande daling van de waar de van huizen, inboedels, koopmansgoederen, fabricaten en grondstoffen, waardoor tallooze bestaande verzekeringen werden verlaagd, ter wijl mede ten gevolge van het verlies van posten en andere oorzaken op die verzekeringen min der premie werd ontvangen. Het stemt daartegenover tot voldoening, dat nieuwe verzekeringen nog zoo ruim toevloeiden. Het premie-inkomen der verbonden Maat schappijen bedroeg voor Brand- en inbraakver zekeringen 1.675.912.90 in 1932 tegen 1.678.839.72 in 1921, een achteruitgang derhalve van 2.926.82 als gevolg van de reeds genoemde oorzaken. Daarentegen kon de afdeeling. Varia omvattende de verzekeringen tegen onbewoon baarheid, huurderving bedrijfsschade, storm schade, persoonlijke ongevallen, wettelijke aan sprakelijkheid en waterleidingschaden, eene vermeerdering van premie boeken van 33.639.22. Het totaal premie-inkomen kon daardoor eene vermeerdering aanwijzen van ruim 30.000. een resultaat, waarover wij niet ontevreden kun nen zijn. Gelijk bekend werkt de Maatschappij met de N.V. Brandverzekering Mij. „Holland van 1859", te Dordrecht, de N.V. 's-Hertogenbossche Brand waarborg Mij. van 1841, te 's-Hertogenbosch, en de N.V. Nederlandsche Brand-Assurantie-Mij. „De Salamander" van 1838, te Dordrecht. Bij deze 4 Maatschappijen bedroeg de schade voor eigen rekening in 1932 535.385.71 tegen 449.708.91 in 1931, derhalve in het afgeloopen jaar 85.681.80 meer. Dit hoogere schadecijfer is ongetwijfeld in menig opzicht het gevolg van den tegenWoordi- gen slechten economischen toestand. Bij me- nigen brand is opzet dan ook volstrekt niet uit gesloten, terwijl ook dikwijls groote roekeloos heid in het spel is. Het heeft ons dan ook zeer verheugd dat de Minister van Justitie zich met een circulaire gericht heeft tot de Procu reurs-Generaal bij de Gerechtshoven, waarin de opdracht gegeven werd een nauwkeurig on derzoek in te stellen bij eiken brand en in ge vallen, waarin een vermoeden van strafbare fei ten rijst, dit met de meeste diligentie en nauw keurigheid voort te zetten. Deze aanschrijving heeft, naar het ons voor komt, de goede uitwerking gehad, dat het aan tal geheimzinnige branden verminderde. Het spreekt vanzelf, dat wij het initiatief van harte toejuichen, ook omdat de vernietiging van goe deren en zaken door brand een vermindering van het nationaal vermogen beteekent. De effecten-portefeuille, welke over 1931 een waardevermindering had ondergaan van 409.341.53, steeg in 1932 zoodanig in waarde, dat voor de verbonden Maatschappijen een Heden werd door de Rijkswaterstaat in haar gebouw, Zijlweg 24, aanbesteed: het maken van een viaduct over den Spaarnwouderdwarsweg in den Rijkseg no. 4, gedeelte AmsterdamSas- senheim, met bijkomende werken. (Raming 37.500). Ingekomen 19 biljetten. Laagste in schrijver was N.V. Ned. gewapend betonbouw- maatschappij te Den Haag, afd. wegenbouw, voor 31970. HAARLEM, 3 Mei. Groentenmarkt. Spinazie 0.200.30, Andijvie 0.250.90, Postelein 0.75 1.00, Gele kool 0.600.80 per kist. Bloemkool 0.05 0.16, Komkommer 0.070.15 per stuk. Sla 1.50 4.00 per 100 krop. Raapstelen 1.00 —1.25 per 100 bos. Rabarber 0.050.09, Radijs 0.020.04. As perges 0.300.40, Prei 0.020.10, Selderij 0.04 0.10, Peterselie 0.050.10 per bos. VRIJDAG, 5 Mei. Vorige koersen Heden Londen 8.29 8.30 Berliln 58.50 58.50. Parijs 9.79)4 9.79 Brussel 34.69 34.67# Zwitserland 48.06 48.05 r Weenen Kopenhagen 31.00 36.87# )90"i Stockholm 43.03 42.87# Oslo 42.50 42.37# New York (cable) 2.11# 2.09 Rome 12.81# 12.92# Praag 7.40 7.40 Madrid 21.30 21.25 Vorige koersen Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 101 101# 4% Nederland 1916 101# 101# 4 Nederland 1931 97%, 97# 5 Nederl 1932 100# 100#, 4'/, <55, N Ind 1926 AB f? 5% Dultschl (Youngleen.) 34# 35 Banken Koloniale Bank 65# Indische Bank 54 Cert. Handel-Mij. 64 Industrieën Onliever 90# Caivé Delft 53 Alg Kunstzijde 26# Van Berkel's Pat. £6 Nieuwe Philips 13° Küch Accoustiek Ned Ford 122 tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O 8 Steel O S. Leather Intern Nikkel 11# 21# 12# Mijnbouw Boeton Mijnbouw 12 Alg. Exploratie 122 Red tang Lebong 08 Petroleum Gaboes Kofi Olie Perlak Peudawa Continental OU 16# 155# 84 4# #7 69 56 66 92# 57 26# 16# 140 2# 125 II# 22# 41# 6# 12# 12 123 96 16# 160 84# 4# 8Mi Vorige koersen Heden Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber 5# 69 44 27 20 18 32 Bandar □ell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V. I. G, O. Allied 28 Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan34 Holl, Amerika U1n 3 □ito Gem. Elgend2# Kón. Ned. Stoomb. 12 Scheepvaart-Unie 53 Suiker a. V. A. 191# Jav. Cultuur 135 N. 1. S. U85 Poerworedjo 5# Vorstenlanden 43 Actions Idem l'abak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 129 116# 17 129 Spoorwegen Onion Pacific67 Wabasb 2#, Brie 7 Kansas City South. 10# South Rallw 12 5# 70# 46 27# 20# 18 32 29 1# 34 2# 2# 12# 57 197# 137 86 5# 45 30.00 134 124 18 134 70 2# 7 10# 12# Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft ter aanvulling der vacaturen, ontstaan door eervol ontslag, onder dankzegging voor bewe zen diensten benoemd tot kerkmeesters de navolgende heeren: I. Kimman voor de paro chie van den H. Antonius van»Padua; F. Hel- minck voor de parochie van den H. Bavo (Ka thedraal); T. Tonino voor de parochie van het H. Hart (Kleverpark); H. Schaap voor de pa rochie van de H. Liduina; W. Thunnissen voor de parochie van den H. Bavo (Heemstede). VOOR 2.50 DE 100.000 in de aparte ééndaagsche trekking van Lotisico op Maandag. - Prijzen gelijk aan die der staatsloterij, doch eigen geld wordt niet uitbetaald, daardoor ook slechts maar 2.50. v. HALEM's HOEFIJZERKANTOOR Schoterweg 3 en Zijlstr. 81 Haal de wereld in uw huis, door het aanschaffen van het nieuw ste R. 656 W. Alleenverkoop bij: ZIJLSTRAAT 11—13—15 bij de Brug. Tevens het meest gesorteerde adres voor Radio-Onderdeelen. Lage prijzen. VAN lOOen COSTUUMS vanaf9.90—37.50 GUMMI REGENJASSEN -3.90—17.50 Prima blauwe en beige gab. REGENJASSEN 18.7532.50 ZOMER-OVERJASSEN Pracht flanellen ZOMER-PANTALONS3.50— 6.50 MANCHESTER PANTALONS 2.90— 6.50 ENGELSCHLEEREN PANTALONS 2.90— 6.50 tyy* Ik verkoop ook Pantalons voor corpulente heeren en ik meet alle soorten costuums n. maat aan vanaf 25.— VANOUDS BEKEND ADRES Abusievelijk is dezer dagen gemeld, dat op 2 Mei 1933 is beëindigd het faillissement van de N.V. Exploitatie Maatschappij „Het Spaarne", gevestigd te Haarlem. Dit faillissement is echter nog loopende, daar meerdere uitdeelingslijsten kunnen volgen. AFSLAG LAMSVLEESCH Lamslappen, per pond 20 ct. Lamscarbonade 30 ct j Lamslappen z. b40 ct. Lamsbout 60 ct. I Gehakt half om 25 ct. Kalfslappen, per pond 35 st I Kalfsfricandeau, per pond 60 ct. Rookworst, prima 30 ct. Leverworst, per pond 25 ct. Bloedworst, per pond 25 ct. D. SCHOUTSEN Schagchelstraat 4 - Telefoon 13474.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2