.Steun aan den landbouw „Hopelooze zaak" Vreeselijk drama Valsche opgaven DE CRISISONTWERPEN GOEDGEKEURD RADIO-PROGRAMMA, VRIJDAG 5 MEI EERSTE KAMER Zaterdag 6 Mei 1933 Over de Machtigingswet is niet één woord gesproken .Vrachtverdeeling in de binnenvaart Nederland-België Geen wijziging in het Neder- landsch elftal Minister V er schuur Het Dr. Schaepmanhuis Per 15 Mei gevestigd in Den Haag Wie worden minister? Geruchten rond de Kabinets formatie Dreigend conflict In het Steendrukkersbedrijf Schietlustige boer DROEVIG ONGEVAL TIJDENS HET TRAINEN De wielrenner Ceurremans ge vallen en levensgevaar lijk gewond OBLIGATIES VERDUISTERD Leeuwarder boternoteering De verdediging van de veroordeel den Piekart en Severeynse Scherpe critiek op het moederland Bevestigd vonnis DE MOORD OP AGENT BAAS BRAND TE NIEUW-HELVOET Jeugdige arbeider schiet op zijn meisje en verwondt daar na zichzelf Beiden in levensgevaar Om een hoogere hypotheek te verkrijgen Toen de hongersnood dreigde.... Bericht uit het Hollandsch Pool- station te Angmagssalik VREEMDE STRANDVONDST Gecremeerd lijk in blikken bus aangespoeld Handelsoorlog tusschen Rusland en Engeland Sovjets zullen trachten de Britsche goederen van de wereldmark ten te verdrijven Om de waarde van het pond Verklaring in het Lagerhuis Radio in dienst van het communisme Geheime zender in Bulgarije Ierland en Engeland DE „ZEVEN PROVINCIËN" Vervangen door de „Pelikaan" SUBSIDIE K.N.I.L.M. HUIZEN, 1875 M. 8.00 K.R.O. morgen- concert, 10.00 gr.muzlek; 11.30 godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Fer- quin; 12.00 politieberichten; 12.15 Trio Metselaar; 1.45 rustpoos voor het verzor gen van den zender; 2.00 halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 kinderuurtje H.I. R.O.; 4.00 uitzending voor den Ned. Blin- denbond; K.R.O.5.00 K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van t Woud; 7.25 Kath. Radio Volksuniversiteit; 7.45 sportpraatje door B. Heilman; 8.00 Avondprogramma; 11.15 gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. 8.00 V.A.R.A. gramofoonmuziek; V.A.R.A. 10.00 morgen wijding; V.A.R.A. 10.15 uitzending voor ar beiders in de Continubedrijven; 12.00 Vara-mandoline-ensemble o.l.v. Joh. B. Kok; 12.30 orgelspel door Johan Jong; 12.45 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 1.15 orgelspel door Johan Jong; 1.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 2.00 rust poos voor het verzorgen van den zender; 2.15 gramofoonmuz.; 2.50 M. Stokvis: Fas cisme als sociaal verschijnsel; 3.10 zang en piano; 4.00 C. v. d. Lende; 4.20 cello recital door J. Blaser; 4.35 gramofoonmu ziek; 4.40 cellorecital; 4.50 Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst; 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong: „Marie Pro- toka van Lucio d'Ambre; 6 uur zenderver wisseling; daarna Loe Cohen's muziekdoos m.m.v. tenor; 6.45 Centraal Nederlandsch Hengelaarsverbona; AVRO 7.00 alg. progr. VARA 8.00 orkest o.l.v. Hugo de Groot; 8.30 zang met pianobegeleiding; 8.45 VARA- orkest o.l.v. Hugo de -Groot; 9.15 persbe richten van Vaz Dias en VARA. 9.30 zang met piano; 9.40 orgelspel door Johan Jong; 10.00 zang en pianobegeleiding (prijs vraag); 10.10 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.30 (vervolg prijsvraag); 10.40 Vara-orkest o.l.v. Hugo De Groot; 11.00 gra mofoonmuziek. LUXEMBURG, 1191 M. Fransch pro gramma 7.00 Gramofoonmuziek; 7.45 weeroverzicht; 7.50 gramofoonmuziek; 8.30 causerie in het Fransch; 8.40 gramofoon muziek; 9 uur Nieuwsberichten in het Fransch; 9.10 voortzetting concert; 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch; 9.55 dansmuziek; (In de pauzes: Koersen en sportberichten) BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert door het kleine orkest van het N.X.R. o.l.v. P. Lee mans; 12.30 gramofoonmuziek; 4.20 dans muziek; 5.35 gramofoonmuziek; 6.20 gra mofoonmuziek, 9.30 gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.05 Strijk orkest van Restaurant „Wivex" o.l.v. A. Ben- dix 1.50 Gramofoonmuziek. 2.50 Omroep orkest o.l.v. Emil Reesen, 10.35 Dansmu ziek. BERLIJN, 419 M. concert. 4.35'Johan Strauss- HAMBURG, 372 M. 10.50 Concert, 12.35 Gramofoonmuziek, 3.50 Concert door het Norag-orkest o.l.v. Adolf Seeker, 9.50 popu laire en dansmuziek. KÖNIGWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek, 3.20 Vocaal concert. 3.50 Concert, 8.20 Dansmuziek, 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o.l.v. Wolf, 3.50 Vesperconcert, 6.20 Concert door het orkest van den Westdultschen om roep o.l.v. Buschkötter, 9.50 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 Concert, 12.05 Concert door het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant, 1.05 Gramo foonmuziek, 2.50 Concert door het radio militair orkest, 4.05 Orgelconcert, 6.05 Vo caal concert, 6.50 Concert met twee piano's, 9.00 B.B.C.-koor, 9.55 Ambrose en zijn or kest. PARIJS (Eifel) 1446 M. recital, 8.20 Concert. 7.50 Piano- FARIJS (R.) 1725 M. 7.05 Gramofoon muziek, 11.20 Concert door het omroepor kest, 5.50 Populair concert door het om- roep-orkest. MILAAN, 331 M. 4.30 Gramofoonmu ziek, 7.05 Idem. ROME, 441 M. 4.50 Orkestmuziek, 7.20 Gramofoonmuziek. WEENEN, 517 M. 3.10 Populair concert door het Wilhelm Wacek-orkest, 9.35 Dans muziek. WARSCHAU, 1411 M. 7.20 Populair Doneert door het omroeporkest o.l.v. St. Sawrot, 9.25 Pianorecital, 10.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Den Haag, 4 Mei 1933 Haar laatste vergadering vóór de sluiting van de zitting der Staten Generaal wijdde de Eerste Kamer aan een aantal crisis-ontwerpen, nadat zij eerst zonder hoofdelijke stemming het bekende tweetal onteigenings-ontwerpen ten behoeve van den aanleg van nieuwe Zuid- Limburgsche mijnspoorwegen had goedgekeurd, waarbij van Katholieken kant mr. JANSSEN opnieuw stipuleerde, dat met de aanvaarding dezer wetjes geenszins werd vooruitgeloopen op de beslissing nopens den vorm van exploi tatie dezer spoorlijntjes. MINISTER REYMER ging daarmee, evenals in de Tweede Kamer, accoord. Over de landbouwmachtigingswet is in den Senaat niet één woord gesproken. Wèl een be wijs, hoezeer de Tweede Kamer door aanvaar ding van het amendement-van den Heuvel, dat de gevraagde volmachten tot de artikelen rundvee, stroocarton en bloembollen beperkte, aan deze zeer breed opgezette wet tijdelijk alle be teekenis ontnam. Van de andere landbouwwetten lokte alleen de steun aan de verbouwers van rogge een debatje uit, waaraan hier ter plaatse eenige aandacht dient gewijd. Het was de Katholieke afgevaardigde RUITER, die klaagde over een niet rechtvaardige bevoorrechting van de veen koloniale roggever bouwers en daarom aandrong op een zoo soepel mogelijke uitvoering van dezen steunmaatregel. MINISTER VER SCHUUR heeft tegenover die klacht nog eens herhaald, dat men, teneinde niet in onoverzien bare consequenties te vervallen, zich wel be perken moest tot bedrijven, die een uitgespro ken type vertoonen en als bedrijven van zulk een bepaald type meer dan andere bedrijven slachtoffer van de crisis zijn. Als de middelen het gedoogen, zal echter met dezen steunmaat regel ook voor andere roggeverbouwers dan die in de veenkoloniën en op de ontginningsgron- den nog wel wat gedaan kunnen worden. Een rogge-menggebod moet de Regeering afwijzen, omdat daardoor de kwaliteit van het brood en het gebruik van brood zou achteruitgaan. En dit zou de goede werking van de Tarwewet verstoren. Wèl zal dezer dagen de in den laat- sten tijd-sterk gestegen invoer van roggemeel worden beperkt. De andere steunmaatregelen voor het vlas, voor de riet- en griendcultuur, voor früit en groenten, voor de veenkoloniale fabrieksaard appelen, voor de bloembollenkweekers te Aals meer en Haarlemmermeer, voor de boomkwee kers en de kippen- en eendenhoudery gingen bijna alle zonder één opmerking onder 's Pre sidenten hamer door. Vrij uitvoerig is gedebatteerd over de „tijde lijke maatregelen ter bevordering van een zoo veel' mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart." Bestreden werd het ontwerp door den Chris- telijk-Historischen afgevaardigde TER HAAR, die niet inzag, waarom de vracht in de binnen vaart loonend gemaakt moest worden ten laste van de vervoerde goederen, welke in dezen tijd al evenmin loonend kunnen worden geleverd, en door Rotterdams liberale burgervader mr. DROOGLEEVER FORTUYN, die groote waar deering uitte voor den sober levenden en niet luidruchtig zijn leed uitschreeuwenden schip- persstand, maar die in het ontwerp alleen maar verwachtingen zag gewekt, die illusies zouden blijken te zijn. De door inschakeling der be vrachtingscommissies veroorzaakte vertraging en de stijging der vrachten zouden immers handel en industrie doen overgaan naar andere midde len van vervoer. En de zeevaart zou zich wel eens kunnen richten naar buitenlandsche ha vens, omdat de aansluitende binnenvaart daar goedkooper zou zijn. De „trouwe vader der schippers", zooals Mi nister Verschuur den een-en-tachtigjarigen voorzitter van Schutte vaer HARM S MEEN GE prees, stond tegenover zijn fractie. In tegen stelling met de andere liberalen had hij er wel fiducie in. En ook de sociaal-democraat RUGGE en van Katholieke zijde de heer DE JONG, verdedigden het ontwerp als een bescheiden begin van steun en orde. MINISTER VERSCHUUR heeft nog eens een paraphrase geleverd op zijn pleidooi aan den anderen kant van het Binnenhof, Hij schetste bet doel der wet als drieledig. Ten eerste wil zij inderdaad de vrachten opvoeren, al geeft de Minister volkomen toe, dat die tendenz ge remd wordt door de concurrentie van de andere transportmiddelen. Ten tweede wil de wet een betere verdeeling brengen van de vrachten over de beschikbare schippers en wil zij orde schep pen, waar totnogtoe een chaos van felle con currentie was. En ten derde roeit zij door in schakeling van officieele bemiddelingsorganen groote misstanden b.v. de bevrachting in café's uit. Alleen reeds om dit laatste, aldus de Minister, moest de wet worden aanvaard. Want door die misstanden legden in den con currentiestrijd juist de eerlijkste en fatsoen lijkste schippers het af. Dat de bevrachtingscommissies vertraging zouden veroorzaken, ontkende Minister Ver- In de Donderdagavond in Den Haag gehou den vergadering der Keuze.Commissie van den K.N.V.B. Is besloten het elftal voor den wed strijd tegen België te handhaven, zooals het gekozen is. Zondagmorgen zullen Van Heel en v. d. Broek door een dokter worden onderzocht. In verband met het feit, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat Van Heel niet zal kun nen medespelen, is een extra-reserve gekozen. n.l. van Maren (ADO). Aangezien Van Maren ook in het B-elftal was gekozen en Jaap Paauwe geblesseerd is, zal de middenlinie van het B-elftal er thans als volgt uitzien: De Leeuw (Willem II), Prins (Stormvogels) en Strijbosch (Ajax). Graafland (HBS) is als reserve voor het B.elftal gekozen. schuur ten stelligste. Eerder zal bij goede orga nisatie en vlot onderling contact het systeem van bevrachting vereenvoudigd worden. En de Kamers van Koophandel, die de bevrachtings commissies samenstellen, zullen wel maken, dat de belangen van handel, industrie, zeevaart en Rijnvaart voldoende zullen worden ontzien. Met 31 tegen 2 stemmen (van de heeren Fock en Terhaar) nam de Senaat de wet aan. Mi nister Verschuur had overigens verklaard, dat bij hare uitvoering de noodige aandacht zal worden gewijd aan de in de Staten-Generaal tot uiting gekomen critiek. De Eerste Kamer heeft aan het slot dezer laatste vergadering bij monde van haar presi dent een op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslagen ambtenaar harer griffie, den referendaris J. A. van Lakerveld, gedankt voor de tijdens een lange loopbaan bewezen dien sten en tot zijn opvolger benoemd den heer C. C. J. Kievit, totnogtoe hoofdcommies. De kantoren van het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij, het Bureau van de Stich ting „Dr. Schaepmanfonds", het Centraal Ad viesbureau voor Gemeentepolitiek van de R. K. Staatspartij, de Redactie en Administratie van het maandblad „De R.K. Staatspartij" het Secretariaat van de Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Ne derland en de Redactie van „De Gemeente raad", officieel orgaan van deze Federatie, zijn met ingang van 15 Mei gevestigd in het nieuwe Partijbureau, het dr. Schaepmanhuis, Maurits- kade 25, 's-Gravenhage. Het telefoonnummer is veranderd in No. 116680. Postrekening van het Algemeen Secretariaat R.K. Staatspartij No. 692. Postrekening van het dr. Schaepmanfonds (Comité van Actie) No. 132750. Kantoor- en spreekuren 912.30 en 1417.30 uur. De Haagsche „Avondpost" ving geruchten op, aangaande het kabinet-Colijn-in-wording. De heer Weiter zou minister van Koloniën wor den. Voorts wordt in parlementaire kringen ge fluisterd, aldus het blad, dat dr. Colyn, als hij in zijn opdracht slaagt, zélf Buitenlandsche Zaken zal nemen, en dat zijn geestverwant mr. J. A. de Wilde aan Financiën zal komen óf aan Binnenlandsche Zaken, wanneer dr. Colijn ten slotte zich toch over Financiën zou ontfermen. Van de huidige ministers zouden de heeren Deckers (Defensie) en Verschuur (Arbeid) in functie blijven. Aan mr. Van Schaik zal vermoedelijk, zoo meldt het blad, een portefeuille (bijv. Justitie) worden aangeboden. Naar „De Telegraaf" verneemt voert de ka binetsformateur dr. H. Colijn besprekingen met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Sta- chouwer, Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, over diens eventueele benoe ming tot minister van Buitenlandsche Zaken in het nieuwe kabinet. De heer Tjarda van Starkenborch Stachouwer is vroeger o. m. werk zaam geweest aan de Nederlandsche legaties te Brussel en Washington. In het Steendrukkersbedrijf, waar sinds 1914 onafgebroken een collectieve arbeidsovereen komst heeft gegolden, dreigt het thans mis te loopen. Wel heeft het in den loop der contracts jaren nog een enkelen keer bij de contracts onderhandelingen gehaperd, doch uiteindelijk wisten partijen elkander weer te vinden en kwam een nieuwe regeling tot stand. Na een vierjarig conüract, van 4 Juni 1929 tot 30 April 1932, waarbij de loonen in twee etap pes met ƒ2.werden verhoogd en de vacantie eveneens In twee etappes op acht dagen werd gebracht, werd verleden jaar een nieuwe C.A.O. afgesloten, waarbij een loonsverlaging van ƒ3.- voor alle loongroepen werd aanvaard, met een contractsduur van één jaar. Deze CA.O. liep 30 April van dit jaar af, waarbij de werkgevers opnieuw een loonsvelaging hebben bedongen, n.l. voor de groep lithografen ƒ2.voor de groep offsetdrukkers ƒ3.voor alle andere groepen ƒ1.benevens een vermindering der vacantie- periode van acht tot zes dagen en nog verder gaande verslechtering der verkregen rechts positie voor de werknemers. Van werknemerszijde is gepoogd om tot con tractsverlenging te komen, waarbij hunnerzijds een bereidverklaring in uitzicht was gesteld voor medewerking aan maategelen, die tot een betere prijsstelling en bedrijfssaneering hadden kunnen leiden. Toen dit aanbod niet werd aanvaard al thans voor het oogenblik niet zijn ook van werknemerszijde nog voorstellen ingediend, nJ. een beperkte leerling-toevoer, vermindering der overwerkuren, indeeling van een tweetal nieuwe vakgroepen in loonklassen, benevens een voor stel om te komen tot een kortere werkweek, waarbij werkgever en werknemers de loonschade elk voor de helft zouden dragen. De werk- nemersvoorstellen waren er op gericht, om het groot aantal werkloozen weer een kans te ge ven, in het bedrijf tewerkgesteld te worden. Bij de gevoerde onderhandelingen werd geen overeenstemming bereikt. Inmiddels is Maandag 1 Mei een contract- looze periode ingetreden. Waar de werknemersbonden in dezen toestann niet wenschen te berusten, is de mogelijkheid zeer groot, dat een ernstig conflict zal uitbreken, waarbij de werknemers beoogen tot afsluiting van een nieuwe C.A.O. te komen. Het dorp Akkrum (Fr.) is Woensdagavond laat in rep en roer gebracht door een twist tus- schen twee veehouders. De 30-jarige veehou der P. P. had oneenigheid gehad met den vee houder J. S. H. Deze had by een landverhuring den prijs van een perceel weiland, dat ook P. had willen huren, vrij hoog opgedreven. P. ontstak hierover in woede en begaf zich eeni- gen tijd na de verhuring naar het erf van H., waar hij dezen met een revolver bedreigde. De zoon van H. begaf zich yiings naar de politie, waarop de vertoornde veehouder zich verwy- derde en een café binnenging. Na het sluitings uur om één uur verscheen P. wederom op straat. Hy werd, zoo vertelt „De Telegraaf", door de politie opgewacht, die hem wenschte te fouil- leeren. De drie gemeenteveldwachters en de rijksveldwachter waren aanwezig, daar P. als zeer onverschillig bekend staat. De politie ging den man tegemoet en verzocht hem van zyn rywiel te stappen, waaraan hy voldeed. Hy weigerde echter de politie naar het gemeente huis te volgen en vloekte en schreeuwde zonder ophouden. Ten slotte wierp hij zijn rywiel op straat tusschen de politie en holde naar een langs den weg staande woning. De politie ach tervolgde hem, maar P. wist zyn revolver voor den dag te halen en vuurde plotseling tweemaal op de politie. De kogels gingen rakelings langs de agenten, doch misten beide. Intusschen had den ook de agenten hun revolvers getrokken. Zij losten eenige schoten op P., die werd ge troffen en viel. De gewonde is hierna onmid- aellyk naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd, waar bleek, dat hy door twee kogels was getroffen. Zyn kwetsuren zyn niet levens- gevaarlyk. P. is wegens zyn opvliegend karakter reeds meermalen met de politie in aanraking ge weest. Enkele weken geleden heeft hy by een ruzie drie arbeiders onder allerlei bedreigin gen weggezonden. Woensdagochtend is, tydens het trainen op de Ryswüksche wielerbaan achter groote motoren, een droevig ongeluk gebeurd. De jonge stayer Ceurremans, die achter zijn broer reed, die hem gangmaakte, kwam by het ryden in een 80 K.M. tempo door een slecht gemonteerden voorband, te vallen. Ceurremans werd direct door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar de doctoren behalve een zware schouderfractuur, een bloed uitstorting in de hersenen constateerden. Don derdag had Ceurremans het bewustzyn nog niet teruggekregen. Zijn toestand is aeer ernstig. Dit ongeluk treft de familie Ceurremans zeer hard; twee jaar geleden is de vader van dezen jongen stayer op de wielerbaan te Elberfeld ver ongelukt. De directeur van de gefailleerde Burgers' en Co.'s Bank te Den Haag zal zich op II Mei as. voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden hebben wegens verduistering. Hem wordt, al dus meldt „De Telegraaf", ten laste gelegd, dat hy twee obligaties van $1000 en een obligatie van $500, die hem als onderpand waren ge geven voor de leening van de Congregatie van den Goeden Herder te Danzig, heeft verduis terd. Er zullen zeven getuigen gehoord worden, o. w. de Moeder-Overste van het Klooster en de gemeente-secretaris van Danzig. Als raads man zal mr. E. O. Goldstein den verdachte bijstaan. De Leeuwarder boternoteering is Donderdag vastgesteld op 53 cent per K.G. SOERABAJA, 4 Mei. (Aneta). Alvorens kwar tiermeester Piekart en korporaal Severeynse door den Zeekrijgsraad respectieveiyk tot drie en twee jaar gevangenisstraf werden veroor deeld, hield hun verdediger, de officier van administratie der tweede klasse S. D. Duyver- man zyn pleidooi, waarin hy opmerkte dat hy de verdediging op zich had genomen nadat hem gebleken was, dat eenige andere officie ren dit niet wilden, omdat ten gunste van be klaagden niets te vertellen was. Afgezien van het feit dat deze stelling ten cenenmale en ten allen tyde onjuist is wil spre ker de menschen ook in deze z.g. hopelooze zaak niet alleen laten staan, al ware het alleen om den inquisitoiren schijn aan het militaire strafproces zooveel mogelijk te ontnemen. Spreker verdedigt niet dienstweigering of op ruiing, hy l&at dit gaame over aan de uiterst linksche leden van de Tweede Kamer, doch pleit slechts voor de menschen, wien deze fei ten zyn ten laste gelegd. Spreker hoopt met dit pleidooi en ook met zyn vroegere en nog komende pleidooien be langrijke troeven te ontnemen aan die maat- schappeiyke groep, die, met funesten defaitis- tischen invloed slechts afbreekt zonder ook maar ooit constructief te zyn. Spreker acht het een bedroevend feit en een teeken van verwording der democratie dat, waar de Krijgsraad hier zitting houdt en alle moeite doet de opruiende elementen uit een der ge- zagsapparaten te verwyderen, ginds in het Moederland onder bescherming van de onaan tastbare wet, onschendbaarheid, eertyds slechts het recht van Koningen, o.a. vergeven wordt aan vier personen, van wie drie misdadigers zün en de vierde zich verschuilt achter wet- telyke bescherming. Voor spreker mist een dergelijke tweeslach tige toestand ieder logisch verband. Spreker vraagt zich af of het te verwonderen is, dat menschen als beklaagden geen weerstand kun nen bieden aan schromeiyk vrijgevende belof ten, welke niet kunnen worden nagekomen. Beklaagden begrypen, en ook spreker be grijpt, dat gevangenisstraf onvermydeiyk is, maar daarmede wordt de etterende wonde nog niet volledig uitgebrand. Spreker ziet in een korte gevangenisstraf, ge volgd door een langdurig plaatsen in de straf- klasse, de beste remedie. Spreker betreurt het, dat getuigenmateriaal verzameld werd van menschen, die zelf in voor- loopige hechtenis vertoeven. Spreker critiseert deze getuigenverklaringen en verzoekt den Raad een en ander voor oogen te houden. Overigens refereert hy zich aan het oordeel van den Raad. BATAVIA, 4 Mei (Aneta) Het Hoog Mili tair Gerechtshof bevestigde in hooger beroep het vonnis van den Krijgsraad te Tjimahi, waarby de Europeesche fuselier H. Jacobs te Bandoeng wegens het „openiyk aanslaan van een geschrift waarin tot eenig strafbaar feit wordt opgeruid met het oogmerk om aan den opruienden'inhoud ruchtbaarheid te geven" tot een jaar en drie maanden militaire detentie werd veroordeeld. Naar wy vernemen zal op 27 Mei a.s. voor de Vierde Kamer van het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep worden be handeld de zaak, tegen den verdachte van B., die door de rechtbank is vry- gesproken van moord op den agent Baas ge pleegd op 20 September van het vorig jaar, op de brug naby de Heerengracht te Den Haag. In verband met den plaats gehad hebbenden brand te Nieuw-Helvoet, in den nacht van Woensdag, waarby de boerenhofstede van J. Langendosn door brand is vernield, kan worden medegedeeld, dat L. door den burgemeester van Nieuw-Helvoet als verdacht van brand stichting in verzekering is gesteld en in het Huis van Bewaring te Rotterdam zal worden ingesloten. Donderdagavond heeft zich in Nieuw-Wolda (Gr.) een drama afgespeeld Om half tien keerde de 22-jarige arbeider Ernst H. met zyn meisje, de 20-jarige E. H.. wonende in Nieuw-Scheemda, die in Nieuw- Wolda in dienstbetrekking is, van een bezoek aan haar ouders per fiets naar huis terug. On derweg kregen beiden een woordenwisseling, omdat het meisje de verloving wilde verbreken Dicht by haar woning sprong H. plotseling van zyn fiets, greep een revolver en loste een drie tal schoten op zyn verloofde. Twee kogels gin gen van achter door haar lichaam heen en kwamen er aan den voorkant weer uit, de derde bleef echter in de borst zitten. De dader heeft hierna het wapen op zichzelf gericht. En levensgevaarlijken toestand zyn beiden per Groene-Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor hun leven. Naar wy vernemen zyn door de recherche van Rotterdam in samenwerking met de politie van Dirksland aldaar gearresteerd de tuinder L. Los en de landbouwer M. Polder, beiden te Dirksland woonachtig. Beiden worden verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan verval- sching inzake opgave van de werkelijke waarde van land, dat zy gekocht hadden, en van de warenhuizen, die zij op die landeryen hebben laten bouwen. Een en ander zou zün geschied om een hoogere hypotheek te verkrijgen. Bei de verdachten zyn opgesloten in net gemeente huis te Dirksland en zullen een dezer dagen naar Rotterdam worden overgebracht om ter beschikking te worden gesteld van de justitie. Intusschen is het onderzoek in deze zaak nog in vollen gang en men verwacht, dat nog meer personen, die by deze zaak betrokken zyn, ge arresteerd zullen worden. Naar men zich herinnert, werd twee weken geleden geconstateerd, dat de tomatenplanten van den tuinder Los alle vergiftigd waren. De inwoners van Dirksland hebben toen een in- zamelig gehouden om de schade eenigermate te vergoeden. De recherche is thans eveneens bezig om een onderzoek in te stellen, of deze laatste aangelegenheid mede in verband staat met de andere feiten, waarvoor L. is gearres teerd. Dr. T. van Lohuizen bericht ons uit het Hol landsch Poolstation te Angmagssalik (Oost. Groenland) het volgende: Uit een tweetal telegrammen, ontvangen van onze expeditie in Angmagssalik blykt, dat het een zeer gelukkige omstandigheid is geweest, dat van sommige levensmiddelen hoeveelheden zijn meegenomen, die te ruim berekend waren Wat toch is het geval geweest? In April Is de zeehondenvangst daar zeer slecht geweest, zoo dat er voor de bevolking in de kolonie een be gin van hongersnood optrad. De winkel, die het Groenland Bestuur daar heeft, kon in den eersten tyd wel voorzien in het tekort, maar ten slotte raakten verschillende levensmiddelen in den winkel op. Onze expeditieleden hebben toen daar direct handelen noodzakelyk was, een deel van hun ruime voorraden aan den bestuurder afgestaan zooals havermout, capucyners en spliterwten, daarby nog voldoende overhoudende tot do aankomst van de „Gertrud Rask", het schip dat in Augustus nieuwe voorraden zal brengen voor de bevolking. Dat de Nederlandsche commissie voor het In ternationaal Pooljaar hun optreden in deze dadelyk heeft goedgekeurd, behoeft wel niet gezegd. Het laatste telegram meldde, dat er veel beren waren geschoten en er nu weer volop vleesch en vogels waren, zoodat het gevaar voor hongersnood weer geweken is. Donderdagmiddag hebben een paar kustwach ters te West-Terschelling een merkwaardige vondst gedaan. Teru'yl zy langs het strand lie pen te wandelen, aldus vertelt „Het Volk", zagen zy in zee een zwart voorwerp dryven. Zy visch- ten het op en het bleek een zwarte blikken bus te zyn, waaraan met touw een zilveren plaat was gebonden. Op die plaat stonden een naam en enkele lauwertakken. De kustwachters namen het voorwerp mee en bekeken het wat nauwkeu riger. Toen zy het openden, viel er een papiertje uit, waarop stond: „Hieronder ligt het stof felijk overschot van (naam was onleesbaar), ge cremeerd 19 December 1932 te New York. Het moet gezonden worden aan (adres en naar on leesbaar) in Duitschland". Inderdaad bevatte de bus een aanzienlyke hoeveelheid asch, zoodat het wel vast lykt te staan, dat men hier te doen heeft met een stof- felyk overschot. Het vreemde van de vondst is, dat het vrijw'el onaannemelyk is volgens deskundigen, dat een dergelyke bus in den tijd van vyf maanden van New York naar hierkan dryven. Men zou dus moeten aannemen, dat zy, terwyl zy op een schip werd vervoerd, overboord is geraakt, hoewel dit ook zeer zonderling is, daar dergelyke voorwerpen meestal goed wor den opgeborgen. De mogelykheid, dat de bus op verzoek van den overledene overboord is ge worpen, is niet erg waarschijniyk, daar er dan niet op zou staan, dat zij naar Duitschland ge stuurd moest worden. De bus is voorloopig hier bewaard. De burgemeester van Terschelling zal een brief naar verschillende New Yorksche crema toria sturen om te vragen welke menschen op den 19en December van het vorig jaar verbrand zyn en wie hunner van Duitsche afkomst was. Misschien wordt op deze wyze het raadsel van de zwarte bus opgelost. Het onbekende. Het onbekende trekt altijdWe zijn allemaal min of meer onrecht vaardig tegenover hetgeen ons be kend en gemeenzaam is. Naar het onbekende gaat ons verlangen uit. Naar het nog niet geziene reist ons denken af. We willen buiten het ge wone, het alledaagsche, het ver trouwde van iederen dag, komen. We bejegenen al hetgeen en al de genen die ons van dag tot dag trouw behulpzaam zijn geweest, met een zekere onvoldaanheid, een zekere minachting. We zijn ietwat wreed in onze voorkeur van het onbekende boven het alreeds algeheel ver trouwdeTe grooter is dan vaak de desillusie wanneer het onbekende zoetjes aan bekend wordt: Wanneer het onbekende ons trekt, wanneer vreemde streken en men schen ons lokken, laten we dan niet onbillijk worden tegenover allen aan wie we in de sleur van 't gewone leven toch zooveel te danken hadden. HELSINGFORS, 4 Mei (Reuter). Volgens de jongste hier ontvangen berichten zal de regee ring der Sovjet-Unie binnenkort een plan in werking laten treden, ten doel hebbend Brit sche goederen volledig van de wereldmarkten te verdrijven. Daartoe zal een intensieve dumping-cam pagne geopend worden op alle markten, vooral in Frankryk. Tevens zullen bestellingen uit Sovjet-Rus land. die bestemd waren voor Groot-Brittannië, in andere landen geplaatst worden. Een speciaal comité is gevormd, om toe te zien. dat b.v. yzer- en staalwerken voortaan van Duitschland betrokken worden. Chemicaliën zullen uit Frankryk en moto ren en machinerieën uit verschillende andere Europeesche landen betrokken worden. De huidige handelsoorlog tusschen Engeland en de Sovjet-Unie, aldus wordt van Sovjet- Russische zyde medegedeeld, is een politiek conflict, dat door Engeland is ingeleid. Dit land is ook verantwoordelyk voor het conflict met de Perzische regeering en doet al het mogelyke om de Japansche-Chineesche vyandigheden aan te moedigen, teneinde Rus land in moeilykheden te brengen. -3 SÖ .119(193 tw LONDEN, 4 Mei (Reuter). Aangaande de ver meerdering van het valutareservefonds met 200 millioen pond sterling verklaarde minister Chamberlain in het Lagerhuis, dat dit slechts een voorzorgsmaatregel is, teneinde op de te snelle baisse in den aanstaanden herfst voor bereid te zijn. Hiervoor was een fonds van 150 millioen niet voldoende. De merkwaardige toevloeiing van kapitaal naar Engeland draagt slechts een tijdelyk ka rakter. Het voorstel werd tenslotte zonder schrifte- ïyke stemming aangenomen. SOFIA, 4 Mei. (Reuter.) De Bulgaarsche politie heeft van radio-ontvangers in Zuid-En- geland en Frankryk bericht ontvangen, dat ergens in Bulgarye een geheime revolutionnaire zender werkt. De politie weet echter niet waar. Het station zendt uit in de Bulgaarsche taal en de autoriteiten vermoeden, dat door middel van dit station instructies worden gegeven aan Bulgaarsche communisten, terwyl het tevens wordt gebruikt om aan Rusland rapport uit te brengen over de communistische activiteit in Bulgarije. De Russische pers is tenminste won- derlyk snel en nauwkeurig hierover ingelicht. De politie is niet in het bezit van een peil- inrichting en kan dus de plaats van den zender niet vaststellen, doch zij vermoedt, dat het ergens naby de hoofdstad moet zijn. Zy stelt alle mogelijke pogingen in het werk om het station te vinden. LONDEN, 4 Mei (Reuter) In het Lagerhuis verklaarde Thomas, dat de aanneming van de wet tot afschaffing van den eed van trouw in Ierland niet gelyk staat met een daad van af scheiding. De trouw van de Iersche parle mentsleden hangt niet af van het afleggen van den eed. BATAVIA, 4 Mei. (Aneta). Hr. Ms. „De Ze ven Provinciën" wordt in de tweede helft van Mei vervangen door de „Pelikaan", De exploitatiekosten van dit depótschip voor onderzeebooten zijn belangrijk lager. Deze vervanging geschiedt alleen uit bezuinigings oogpunt. BATAVIA, 4 Mei. (Aneta). Het „Bat. Nieuws blad" meldt, dat de regeering momenteel een voorstel van de Begrootingscommissie over weegt om de subsidie, welke de K.N.I.L.M. ge niet, te schrappen. De directeur van het De partement van Gouvernementsbedryven verzet zich scherp tegen dit voorstel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6