STADSNIEUWS ZATERDAG 6 MEI BRABANTSCHE BRIEVEN De Meimaand is opengebloeid in de goudgele hei j het crisisbotermerk GEMEENTERAAD GEMEENTEZAKEN De klachten over het opne men in het Ziekenhuis Verkoop grond Crisis-comité Precariorechten Het ambtenarenreglement V erpleegkosten Groote Gasthuis Personalia De veugeltjes 1 zijn weer hier liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 't Eenigste, dat nog ontbreekt ff U it breid ingsplan Haarlem-Noord Ned. Vereeniging van den Volkszang Gevonden dieren en voorwerpen JODEN-ONTRECHTING IN DUITSCHLAND Een manifest van vooraanstaande niet-Joodsche Nederlanders TERUG IN HET VADERLAND Z. H. Exc. Mgr. C. van der Pas te Heeswijk aangekomen Spaarkas voor belegging in R. K. Kerkelijke Leeningen GOEDEREN VERDUISTERD Twee personen gearresteerd ALGEMEENE H. COMMUNIE DER KINDEREN Zondag a.s. Vredesdag DE GRAAL NAAR ROME DE ECONOMISCHE RAAD HET VERVALSCHINGSGEVAL TE DIRKSLAND Verdachten op transport gesteld WIELRIJDSTER DOOD GEREDEN Droevig einde HOOGERE PASPOORTKOSTEN VEESTAPEL VOOR.100 Verkoop met hindernissen DOOR EEN AUTO GEDOOD Gevel van een huis ingedrukt DE KONINGIN NAAR HET LOO FELLE BRAND TE BEVERWIJK Nachtelijk schouwspel VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMPERSONEEL Vergadering te Beverwijk Geen best bollengewas Een vergadering van den Raad dezer gemeen te wordt Woensdag 10 Mei gehouden des na middags te 1Y, uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur in de Statenzaal (Prinsen hof). Aan de orde zal worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stukken. Herstemming over de vraag of aan den heer Peper verlof zal worden verleend tot het stel len van vragen betreffende beslissingen van den burgemeester als hoofd der politie. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. Balans, enz. 1932 „Tuinwijk Noord". Rekening enz. 1932 voormalige corporatiën en ambachten. Kohier straatbelasting, enz. 1933 (2e gedeel te). Vergoeding art. 100 L. O. Wet 1920 5 bijzon dere scholen. Verkoop grond: a. Van Nesstraat (J. J. de Korte en C. G. Waleveld)b. Gouwwetering- kade (C. M. v. d. Beek); c. Van Egmondstraat (C. P. Laan); d. Crayenesterlaan (mevr. J. S. van Alphen); e. Orionweg (fa. P. v. Cittert en Zoon). Uitgifte grond in erfpacht Friesche Varkens- markt (IJ. Klaas sen). Wijziging No. 12 uitbreidingsplan (Noord". Bijdrage afd. Haarlem van het Nationaal Crisiscomitë. Verordening heffing schoolgeld Lager Onder wijs. Wijziging Alg. Politie Verordening (Straat- verontreiniging) Wijziging tarief Zanderinrichting, enz. Gast huis. Stichting 3e school voor U. L. Onderwijs enz. Wijziging Reglement van Orde voor de ver gaderingen van den Gemeenteraad. Verzoekschrift I. S. Groen inzake het betrek ken van ijs voor het Openbaar Slachthuis. Ontwerp-ambtenarenreglement. Bepaling plaats Hildebrandmonument. Reclames straatbelasting. Benoeming: a. voorzitter en leden Commissie voor Voorlichting in zake de Werkloosheidsbe strijding; b. lid Gezondscommissie; c. deskun dige herschatting lokaliteiten vergunningsrecht. Naar aanleiding van de in de Raadsverga dering van 8 Maart ji. door de heeren Peper en Groenendaal geuite klachten, nader gepre ciseerd in de daarna door hen schriftelijk in gezonden mededeelingen, deelen B. en W. de Raad, aan de hand van hieromtrent versterkte ambtelijke inlichtingen, een en ander mede. Duidelijkheidshalve worden de door de heeren Peper en Groenendaal geformuleerde klachten afzonderlijk behandeld. De algemeen conclu sie, die B. en W. aan die behandeling vast- knoopen is: Het zal, naar wij vertrouwen, uwen Raad duidelijk zijn, dat uit het bovenstaande niet anders kan worden geconcludeerd, dat dat van de naar voren gebrachte klachten, met uitzon dering van het laatste geval, niets is overge bleven. Uit het verloop van dat geval blijkt intusschen duidelijk, dat deze onjuiste behan deling het gevolg was van een persoonlijke op vatting en in geenen deele voortkwam uit de regeling van de opneming in ziekenhuizen, zooals deze regeling door de daarbij betrokken instanties wordt opgevat en ook door ons is bedoeld. Er is dan ook voor ons College geen enkele aanleiding aanwezig om te dezen op zichte eenigen maatregel, als bij het stellen der vragen geopperd, te nemen. Integendeel, wij meenen hieruit te mogen vaststellen, dat, ondanks de eenigermate meer nauwkeurige controle, de geneeskundige verzorging van de ingezetenen op uitstekende wijze geschiedt, en deze zoowel bij den gemeentelijken geneeskun digen dienst als bij de Haarlemsche medici en ziekenhuizen in veilige handen is. Wij vertrouwen tevens, dat uw leden hieruit de gevolgtrekking mogen maken, dat het, zoo hun in dit opzicht, klachten ter oore komen, aanbeveling verdient, ter zake aan ons College daaromtrent inlichtingen te vragen, alvorens in het openbaar deze klachten ter sprake te brengen, opdat daardoor niet de ingezetenen onnoodig worden verontrust en geen blaam wordt geworpen op den geneeskundigen dienst, de Haarlemsche geneesheeren en de ziekenhui zen van wier toewijding en zorg voor de volks gezondheid, naar wij hopen, ieder uwer over tuigd is. B. en W. stellen voor aan de firma P. van Cittert en Zn., tegen den prijs van f15 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de oostzijde van den Orionweg, groot plm. 446 M2. Bij besluit van 8 Februari JJ. is aan de afd. Haarlem van het Nationaal Crisis-Comité voor het le halfjaar 1933 een subsidie verleend van f 6872.50 voor de verstrekking van extra hulp. Het Nationaal Crisis-Comité stelt voor de plaatselijke afdeeling een bedrag beschikbaar berekend naar f 2.50 per werklooze en naar t gemiddeld aantal werkloozen over het 2e half jaar 1932. Daar dit gemiddelde op het tijdstip, dat bovengenoemd besluit werd genomen of ficieel nog niet bekend was, is voorloopig een subsidie verleend voor het le halfjaar berekend naar het aantal werkloozen op 29 October 1932. Het gemiddeld aantal werkloozen over het 2e halfjaar is thans bekend en bedraagt 5337, zoodat van het Nationaal Crisis-Comité over 1933 een totaal subsidie van f 13.342.50 is te verwachten, indien ook de gemeente Haarlem een gelijk subsidie verleent. B. en W. stellen voor aan de afd. Haarlem van het Nationaal Crisis-Comité voor het 2e halfjaar 1933 - een subsidie te verleenen van f 13.352.50—f 6872.50 f 6470. B. en W. stellen voor het 2e gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der pre- cario-rechten dezer gemeente, belastingjaar 1933, vast te stellen tot een totaal-bedrag van f 226.753.07. B. en W. deelen den Raad mede, dat op voor stellen, ingediend door de heeren mr. L. G. van Dam en D. J. A. Westerveld c.s. tot wijziging van het ontwerp-ambtenarenreglement, in eene vereenigde vergadering van de Commissie van Overleg voor de Ambtenaren en Werklieden en het Politiepersoneel een onderwerp van nadere bespreking hebben uitgemaakt. Ten opzichte van één onderwerp, nJ. vergoe ding voor het bezit van een politdediploma, hebben in de Commissie van Overleg de stem men gestaakt. B. en W. vinden geen aanleiding de toelage af te schaffen. Ten opzichte van de inspecteurs gelden die argumenten niet. Voor de vervulling van die functie kan als eisch worden gesteld (en de keus wordt tegenwoordig daardoor niet beperkt) dat de sollicitant in het bezit is van het in specteursdiploma. Het is daarom, dat B. en W. ons voorstel hebben gewijzigd in dien zin, dat de inspecteurs en klerken, die thans in dienst zijn, hun aanspraken op de toelage behouden, doch dat nieuw aan te stellen functionarissen voor toekenning niet meer in aanmerking ko men. Met den wensch der Commissie om degenen die thans in dienst zijn, doch nog niet in het bezit van het diploma, de gelegenheid te geven het diploma te verwerven, waardoor ook zij nog de bestaande vergoeding kunnen krijgen, is door opneming van een overgangsbepaling in art. 191 rekening gehouden. Een minderheid in het college kan zich met de voorgestelde wijze van waardeering van bezit van het politie-diploma voor de agenten niet vereenigen. Zij blijft de voorkeur geven aan een uitkeering ineens, waaromtrent in bovenvermel de vereenigde vergadering de meerderheid der organisatiën, benevens de Voorzitter dier ver gadering en één lid der Commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken zich ten gunste hebben uitgesproken. Op grond van een en ander brengen B. en W. in het ontwerp, zooals zij dat bij schrijven van 3 December jJ, hebben aangeboden, eenige wijzigingen. Voorgesteld wordt het tarief van verpleegkos- ten voor net St. Elisabeths- of Groote Gast huis te wijzigen als volgt: Artikel 7 wordt gelezen als volgt: Voor diathermie, massage, hoogtezon, zande- ren en heilgymnastiek wordt het volgend tarief berekend: Diathermie en Massage: voor de le klasse 3.per keer, voor de 2e klasse 2.per keer, voor de 3e klasse 1.per keer. Hoogtezon, Zanderen en heilgymnastiek: Voor de le klasse 2.50 per keer, voor de 2e klasse 1.50 per keer, voor de 3e klasse 0.75 per keer. Tot de eerste klasse worden gerekend te be- hooren gehuwden met een inkomen van 10.000.en hooger en ongehuwden met een inkomen van 6500.en hooger; tot de tweede klasse gehuwden met een in komen van 5000.tot 10.000.en onge huwden met een inkomen van 3500.tot 6500.—; tot de derde klasse gehuwden met een inko men van 3000.— tot 5000.— en ongehuwden met een inkomen van 2000.tot 3500. Aan personen wier inkomen lager is dan de voor de 3e klasse bepaalde inkomens worden knipkaarten verstrekt tegen den prijs van 5.recht gevende op 12 behandelingen. Regenten kunnen in bijzondere gevallen van bovenstaand tarief afwijken. Voor den gemeentelijken Dienst der Werk loosheidsbestrijding werd ingesteld een com missie ter voorlichting in zaken de werkloos heidsbestrijding betreffende. De volgende aanbevelingen worden gedaan: Voor de leden werkgevers: De Samenwerken- Ulvenhout, 4 Mei 1933 Menier, Meimaand! De schoonste tijd van 't heele jaar is weer over ons gekomen, de maand van Onslievrouwke, de maand van de blommekes, van d'n zoeten hagedoom, de kruinagel; de maand die heilig te prijzen is van overdadig schoons op den bloeienden bui ten. De maand van de bruiloften, jonge, zuiveren en gouwen, nuuw leven dat ieveraans uitbarst. Uit d'n knoestigsten stam, uit d'n èèrde, uit d'n bollen blomknop ja, ievers, ieveraans! De huizekens zijn schoongemokt. 't Pèèrlende voorjaarslicht ketst van de heldere muren, glaanst op d'n blinkenden lakverf, schiet laanks den vernis van de meubels. Duuzenden zonne- kes pieken d"r straaltjes van 't glaanzende ko per, van zuiveren kruisbeeldjes, van t witge schuurde tin en t melkblaanke èèrdewerk, dat er blinkt op de tafel. De wefkes hebben 't veur- jaarsfeest van licht en kleuren al weken en weken laank aan vuulen komen. Ze hebben t uitgevierd mee d'n borstel en d'n boenwas, mee d'n schuimenden zeep en d'n vetten soda. Ze hebben, lijk de veugels, d'r nestjes opgeknapt en splintemuuw gemokt en in alle huizekens lllllllllillllllllllllllimillllllllllllllilllllllilllllllllliïl stralen en kleuren en pinkelen de stilleventjes op tafels en schoorsteenmantels, in de selon- nekes en in de kraakheldere keukentjes, en waar ge ok ziet, daar is de komst van 't nuuwe zonnelicht, van de blaanke lochten, van d'n klèèren dag verwacht, in 'nen glaans van feestelijk licht, van jubelenden schitter. Ja, wij kearels, wij hebben gesjamfoeterd, en nie zoow zuinig, toen ons halfvolle sigarenkistje was volgedaan mee "nen brief spelden, 'n streentje sajet, 'n ouw apothekersdooske en "n fleschke boorwater. As me uitschoven over "nen klodder gruune zeep en midden in "nen plat zaten te tieren van kwaajigheid, teugen 'n scha terende Trui, dan hebben me ons eigen efkens gesjochten gevoeld mee onzen trouwdag. Ik heb tenminste, toen er 'nen kalkspetter in m'n oogen klatste, in „blinde" woede, zwaaiende mee m'nen kalkkwast, beweerd: „as ik zukke dingen veur- zien had op m'nen trouwdag, dan had ik deur- gestiefeld over 't bordes van 't gemeentehuis, groenezeepwellusteling. Dan was ik 't aandere trapke weer afgegaan en 'k had oew alleen laten staan, alleen, boven op de trappen en nouw zijde gewaarschouwd, as ge nouw deur lacht, dan kieper ik d'n emmer kalk over de plattebuis!" Och ja maar da's allegaar weer veurbij de Patroonsvereenigingen in het Bouwbedrijf voor Haarlem en Omstreken: 1. N. Cobelens; 2. Jac. Klerk. De Metaalbond afd. Haarlem: 1. Ir. F. C. Duf our; 2. Ir. H. J. M. Bekkers. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers: 1. Ir. F. C. Duf our; 2. Ir. H. J. M. Bekkers. De Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging: Ir. H. J. M. Bekkers. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten (in alphabetische volg orde) J. G. Hoffmann; J. P. A. Nelissen; H. C. Vernout. Voor de leden werknemers: De Haarlemsche Bestuurdersbond: 1. C. van der Winden; 2. H. H. Luijken. De Nederlandsche R. K. Volksbond te Haar lem: 1. S. de Leeuw; 2. J. Peters. De Bestuurdersbond „Haarlem" van de Ne derlandsche Vakcentrale: 1. A. C. Wijkhuijzen; 2. J. van Velthuijsen. De Haarlemsche Christelijke Besturenbond: I. J. H. Niemöller; 2. D. v. Leeuwen. Voorzitter de heer W. J. B. van Liemt. In het voorstel d.d. 29 Januari 1932 deelden B. en W. mede, dat de verwezenlijking van de uitbreidingsplannen voor gronden, gelegen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart en ten Oosten van den Rijksstraatweg niet mogelijk is, in ver pand met de z.g. verboden kringen, ten behoeve van de vestingwerken te voormalig Spaarndam en dat wij als gevolg daarvan de voor dat ge deelte der gemeente geldende uitbreidingsplan nen in nadere studie hadden genomen. Daarbij is de wenschelijkheid gebleken om het binnen vorenbedoelde kringen vallende gedeelte van de uitbreidingsplannen te wijzigen. Die wijziging omvat het gedeelte der gemeente gelegen ten Oosten van de z.g. Vogelenbuurt, ten Zuiden van de Heksloot, ten Westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Tegen het ontwerpplan is een bezwaarschrift ingekomen van de N. V. Scheeps- en Grond Exploitatie Maatschappij te Bloemendaal. B. en W. stellen voor aan een enkel geop perd bezwaar tegemoet te komen. Door ziekte van den leider, den heer Sixma, gaat de zangavond op 10 Mei niet door. Het ligt in het voornemen van het bestuur, de zangavonden weer in September te hervat ten en deze te doen aanvangen met een of ander zangspel, waarvoor reeds veler medewer king is toegezegd. Bureau van Politie, Smedestraat 9, autodop, ketting met pen; Mosk, Rustenburgerlaan 61, broche; Nachtegeller, Nobletstraat 1, ceintuur; Bullers, Twijnderslaan 15, ceintuur; Hoek, Kle verlaan 160, dynamo; Smit, Kerkstraat 1, duim stok; Van der Zee, Reguliersstraat 40, geldstuk; Beversluis, Bakenessergracht 12, dameshand schoen; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 5 honden, 3 katten; Ter Meer, Wald. Pyrmont- straat 2, knipmes; Meyer, Oostvest 26, porte- monnaie; Roelfs, Timorstraat 135, portemon- naie; Akersloot, Leidschestraat 74, rijwielbelas- tingplaatje; Hasselman, Karei van Mandersstr. 16, rozenkrans; Mes, Scheldestraat 29, ruit; Schülz, Van Olststraat 102, damesring; Van Eeden, Ged. Schalkburgergracht 67, rijwielbe- lastingplaatje; Verdam, Raamsteeg 17zw„ sport- pakje; Van Tongeren, Sterrenboschstraat 71, badschoentje. Een 75-tal, professoren, letterkundigen, pre dikanten e. a. vooraanstaanden uit de meest uiteenloopende niet-Joodsche kringen van ons volk, heeft een adres onderteekend, waarin zij zeggen overtuigd te zijn, dat de ontrechting en verdrukking der Joden in Duitschland onver minderd voortduren, en blijkens officieele uitin gen in pers en radio niet zullen ophouden voor het deel van het Duitsche volk dat van Jood- schen stam is, iedere mogelijkheid van voort bestaan zal zijn ontnomen. Zij spreken hun verontwaardiging uit over daden, die zij tot heden niet meer mogelijk had den geacht, omdat deze een beangstigende en vernederende inzinking beteekenen van een met moeite gewonnen beschaving, en Europa terug voeren tot de achterlijkste en meest barbaar- sche rijden. Zij zijn van meening, dat deze daden niet alleen de meest bekrompen miskenning inhou den van de groote talenten en kwaliteiten van Joodsche medeburgers en hun verdiensten jegens hun vaderland, maar zelfs hun simpel recht op werken en leven opnieuw* in gevaar brengen. Verder zijn zij van oordeel, dat deze Joden vervolging, zooal niet onmiddellijk door de Duit sche Regeering bevolen, dan toch met instem- veur twaalf maanden en 't veurjaar springt in stralenpiekskes deur ons huiske, dat er weer zoow nuuw en zoow smetteloos uitziet, as vijf en-dartig jaren terug, toen *k dan sjuust ver geten was in m'n eentje deur te tippelen van t gemeentehuistrapke, za 'k maar zeggen. Én 't eenigste da nouw nog ontbrikt, amico, da's 'n bietje meer veurspoed in 't bedrijf. Sode- mearel, daar kunde soms zoow naar snak ken, ee! Ge wit wel, ik houw nie van klagen. En.... klagen doe 'k nog nie! Maar 'k wensch 't alleen maar zoow gèren. •n Gèèf huiske, goeie, gezondheid, 'n pront wijf en 'n ferm gedoeike, maarja, nouw moesten we over d'n kwaaiën tijd ök 'nen har den borstel mee gruunen zeep kunnen halen! 'n „Schoone lei" overgehouwen van Paasch, 'n huiske dat straalt as 'n opgepoetste koperen melkkan, 'nen akker die scheurt van de groei kracht, sapperdemallemosterdpot as nouw.. Maar ollee, volmokt is 't nooit! En witte wa-d-ik nog 't ergste vind, bij alles wa me heilig is, ik meen 't 't ergste vind ik nog al die stroeve gezichten van de men- schen! 't Menschdom is bitter geworren. Hee-g- et geloof verloren in alles wa goed is. 't Is be grijpelijk, heel begrijpelijk; leven van d'nen eenen dag in den aanderen, zonder 'n uurke zekerheid van bestaan, da's na laangen tijd as 'n sleepende ziekte, da's iets van de hel! 't Is 'nen sneeuwbal van leed, die rollende, grooter en grooter wordt. Steeds grooter, altij dreigen der, zwaar as 'nen rots, 'nen reuzenkei, waar ge ten langenleste zeivers onder zult geraken..! Ik zeg, da mokt t menschdom stroef, hard, afgunstig en ongeloovig in alles. Ieder denkt veur z'n eigen, dat ie t het slechtste hee getroffen mee de tijen en er zal nog veul motten gebeuren, veur aleer d'n mensch begrijpen zal, dat ie nie alleen in d'n knoei zit. Zekers, er zijn geluksveugels, die ieveraans buiten vallen. En zekers: 'tis vreed, dat die ming door haar geduld, wel een der verwerpe- lijkste middelen beteekent waarvan een over heid zich bedienen an om zich den bijval en steun van een groot deel van het volk te ver zekeren door op instincten van wrok en naijver te specul :ren. Het is tegen deze officieele schennis van recht en moraal, begaan in het hart van Europa, voor ons gansche ras, voor de gansche menschheid even diep oeschamend als beleedigend, dat zij zonder eenige politieke bedoeling protes teeren uit eigen naam en uit naam van de vele duizenden Nederlanders, die met hen instem men in afkeer en droefheid om hetgeen een nabij cultuurvolk tot eigen ongeluk in verblin ding thans gebeuren laat. In de Meijerijsche gemeente Heeswijk is aan gekomen Z. H. Exc. Mgr. Clement van der Pas, O. Carm., apostolisch prefect van Malang (Ned. Oost-Indië) De hooge gast, die te Heeswijk werd geboren, ontving een treffende hulde van de zijde zijner voormalige dorpsgenooten. De dorpsharmonie bracht Mgr. een serenade en bij monde van den voorzitter werd Z. H. Exc. welkom geheeten in Heeswijk, dat groot er op gaat dat een zijner zonen tot zulk een hooge plaats is opgeklommen. Mgr., voor de hulde dankende, zeide deze sym pathieke geste te aanvaarden als blijk van de hoogachting, welke men in deze echte goede ka tholieke gemeente aan de geestelijke overheid toedraagt. Zooals men weet, zal Mgr. van der Pas eeni gen tijd in vacantie in patria doorbrengen. Aan het verslag over 1932 der N. V. Spaar kas voor Belegging in R. K. Kerkelijke Lee ningen is het volgende ontleend: In menig opzicht is 1932 voor ons een be langrijk jaar geweest. Op de eerste plaats, om dat dit jaar, liggende in een nog steeds in he vigheid toenemende wereldcrisis, voor de ven nootschap gunstig was. Op de tweede plaats, omdat de Vennootschap haar jeugdtijdperk heeft beëindigd, wijl in 1933 de eerste spaarkas (B 1920) tot verdeeling komt. In den loop van het boekjaar werd beslo ten de nog in portefeuille zijnde 50 aandeelen te plaatsen, waardoor bet geheele kapitaal ge plaatst is. Deze 50 aandeelen, waarop even eens 20 pet. is gestort, vonden gemakkelijk plaatsing. Kon in het vorig jaarverslag worden mede gedeeld dat de toetreding van nieuwe deelne mers een opwaartsche richting had ingesla gen, thans kan worden gemeld dat die opgaan de lijn zich heeft gehandhaafd. In een nog sneller tempo steeg het aantal aanvragen voor kerkelijke leeningen. De rentevoet, waartegen leeningen werden gesloten schommelde tusschen 4 14 en 5% pCt. Het boekverlies per 31 December 1931 ten bedrage van f 53.600 daalde tot f 15.525 en werd afgeschreven ten laste der winst- en verliesre- kening. Op 31 December 1932 waren van kracht 20749)4 inschrijvingen, gevende voor 1932 een vooruitgang van 1087 inschrijving. In 1931 bedroeg de netto-vooruitgang 920 inschrijvin gen. Het tegoed der spaarkassen steeg door stor tingen, rente en winstaandeel en andere ba ten van f 4.425.834 tot f 5.063.951. De beleg gingen der spaarkassen werden opgevoerd van f 4 335.564 tot f 5.014.938. De uitkeeringen bij overlijden bedroegen f 12.528tegen f 12.869 in 1931- Het winstsaldo over 1932 bedroeg f9.751 (2.955), waaruit wordt uitgekeerd f 20 (v. jaar f 10) per aandeel en op de oprichtersbewijzen f 36.90 (v. jaar f 4.73) per stuk. Het winstaandeel der spaarkassen bedraagt f 1.230 netto. Behalve dit bedrag komt aan de spaarkassen het netto-provenu van de aan geldnemers in rekening gebrachte onkosten en administratie-kosten oedragend f 5.988. Als verdacht van het onttrekken van goede ren aan een faillissement zijn te Gemert gear resteerd zekere N. en diens zoon, wonende te Den Bosch. Beiden werden gehoord door den Officier van Justitie te Den Bosch. De zoon werd op vrije voeten gesteld, doch de vader achter slot en grendel gezet. De gemeente-politie van Gemert heeft de aan het faillissement onttrok ken goederen in beslag genomen. De Crisis-Zuivel Centrale maakt bekend, dat voor de week van 7 tot en met 13 Mei de prijs voor het crisis-botermerk en die voor de ver- voervergunning van buitenlandsche boter zijn vastgesteld op f 1 Per K.G. geluksprullen dikkels zo'n bietje mee d'r weelde te koop loopen, aanderen de oogen uitsteken en dikkels nog misbruik maken van 'n aander z'nen èremoei, deur mee wa koperen centen te ram melen of 't reksdaalders zijn. En as op d'n oogen- blik veur veul menschen 't leven zo'n bietje n hel is, dan zijn da kwaaie soort van fortuin lijken de duuvels endie kennen werendig ok gin geluk! Lot da tot troost zijn, veur de onfortuinlijke stakkerds en de rest, die de klappen krijgen van deuzen helschen tijd. Eiken mensch krijgt z'n beurt. Ons porsie geluk, ons porsie onfortuin, 't is allegaar persieskes afgewogen. De spreekwijze van zeu- ven magere en de zeuven vette jaren is nie van zeivers in de weareld gekomen! Maar jade magere jaren vallen langer dan de vette. En d'n eene mensch vindt zn geluk in n madelieveke dat ie bloeien ziet op 'n aander z n grasveld en d'n aandere mensch kan z n geluk nog nie vinden in 'n eigen park mee vijvers, gebomte en rosarium! D'n eene mensch hee de grootste leut in z'n eigen huiske, mee 'n spulleke kaart en d'n aan dere mensch hee minstens 'nen heelen kermis noodig, om 's te kunnen lachen. D'n eene mensch deurgolft 'n gevoel van blij geluk, as ie in 'n slootje 'nen lelie bloeien ziet, d'n aandere mensch hee 'n groen wondermeer noodig in Zwitserlaand, om blij 't bestaan te ontdekken van Onslievenirke! D'n een smult van 'nen zuren hèring, d'n aandere ruukt mee 'n vies gezicht aan 'n schijf zalm en schuift 'm opzij. Trui en ik ge meug t weten wij zijn méér dan content mee ons spullekes, die vijf- en-dartig jaren oud zijn en die ons stuk veur stuk herinderen aan ons kinders, ons jonge jaren, ons blije en trieste dagen en 'n aander is dikkels nog nie tevrejen mee 'n paleis, waar ik mee m'n klompen nie in zouw durven loo pen, zóów schoon! In „St. Bavo" lezen wij een artikeltje over den vredesdag en de algemeene H. Communie der katholieke kinderen op Zondag 8 Mei a.s., den dag (8 Mei 1884) der eerste H. Communie van de H. Theresia van het Kindje Jesus. Wanneer we nu meer aldus het blad doordrongen zijn van onze groote eenheid met Christus, dan zullen we ook begrijpen, dat ons offer, ons algemeen offer op a.s. Zondag een aeel bijzondere beteekenis heeft. Zij, die de eenheid in Christus' geheimzin nig lichaam niet vatten, zullen als vreemde lingen buiten blijven en er niets van begrij pen, dat er een oproep kan plaats hebben als deze, en ze zullen niet meedoen. Het is een voorname taak echter het steeds duidelijker aan de katholieken te doen wor den, hoe zij veel sterker zullen staan in gebed en offer, wanneer wél allen doordrongen zijn van die waarheid. Op Zondag 13 Mei moeten dus alle katho lieken, zoowel kinderen als volwassenen zich vereenigen om het altaar, om daar in en met Christus het offer op te dragen, om van God den vrede af te smeeken over de wereld, en eerherstel te bieden voor de onnoemelijke be- leedigingen welke God worden aangedaan in Rusland. De Graal is van plan einde Mei met leid sters uit Engeland en Duitschland op beevaart te gaan naar Rome ter viering van het Heilig Jaar. De Hollandsche Graalleidsters en Graalle- den kunnen zich voor deze reis opgeven bij: mejuffrouw G. Hackenitz, „De Tiltenberg", Vogelenzang, die gaarne alle verdere informa- tie's verstrekt. De regeering is bezig met de laatste voor zieningen te treffen voor de vorming van den Economischen Raad. De benoeming der leden kan, naar de „Volkskr." verneemt, op zeer kor ten termijn worden tegemoet gezien. De landbouwer M. P. en de tuinder L. L., die beiden te Dirksland in voorarrest zaten in verband met het feit dat zij zich schuldig zou den hebben gemaakt aan vervalsching inzake opgave van de werkelijke waarde van land, zijn hedenmorgen op transport gesteld naar Rotter dam Op den Wolvendijk onder de gemeente Eind hoven heeft Vrijdagnamiddag een ernstig ver keersongeval plaats gehad. De 24-jarige boeren dochter M. D. uit Gerwen reed per fiets in de richting Eindhoven, toen haar een vrachtauto passeerde, terwijl van de tegenovergestelde rich ting een wielrijder kwam aanrijden. De auto mobilist week van de linker- naar de rechter zijde van den weg met het gevolg, dat hij de boerin omverreed. Tengevolge van een opgeloopen hersenschud ding en ribbenfractuur is het meisje in het R.K. Binnengasthuis overleden. Men zal zich nog herinneren, dat verleden week een zesjarig jongetje uit de Oranje boomstraat te Rotterdam spoorloos was ver dwenen. Zijn vriendje, dat met hem had ge speeld, had echter aan de politie medegedeeld, dat de jongen in het water van de Nassau- kade was gevallen. Het dreggen had echter geen resultaat. Donderdagmiddag heeft de politie op ver zoek der moeder nog eens een onderzoek in gesteld. Nadat een schip, dat op de aangedui de plaats des onheils lag, was weggesleept, kwam even later het lijkje van het ventje bo ven. Dit gebeurde precies een week na het on geval. In het „Staatsblad" is afgekondigd 'n Kon. Besluit, waarbij de kosten voor de afgifte van een paspoort voor één persoon, alsmede de ver lenging van zoodanig paspoort, zijn vastgesteld op 5.en de kosten voor afgifte of verlen ging van een paspoort voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 jaren op 7.50. En nouw wil ik mee al die veurbeelden, waar van 'k 'n kraant vol kan schrijven, maar zeg gen: 't is toch al zo'n kollesaal groot geluk as ge vrij kunt zijn van afgunst op 'n aander z'n park, z'n Zwitsersche reizen, z'nen zalm, z'n fluweelen kannepee of Perzisch tapijt en oew zielement kan opgefleurd worren deur één enkel madelieveke, da-d-oew lot speuren in z'n goudgele hartje, da fonkelen kan as 'nen dia mant, as 't blomke z'n kelkske openvouwt in d'n bedaauwden mergen, onder den rossen zons- opgaank. Maar nouw de Meimaand is opengebloeid in de goudgele hei mee d'n brem, mee de wuiven de kruinageltrossen, mee de malsche dotter blom, geel en safraan, laanks de waterkaanten van de Mark, nouw de suikerzoete geuren van d'n meidoom in de heggen over de wegels gol ven, de poppelieren torenhoog in glinstergroene praal d'n hemel inreiken, nouw de veugeltjes allegaar weer hier zijn en de lochten bestrooien mee d'r klokheldere deuntjes, nouw d'n rossen en witten en pèèrsen blossembloei van horten sia en rododendrum te schuimen lee op 't starke blad, nouw 't malschjonge groen, in duuzenden tinten te lichten staat onder de gou wen zon as keersenvlammekes, nouw de varens te wuiven staan onder de donkerheldere bosch- slooten, nouw ja, nouw is 't bekaanst zonde te klagen over wa tekort aan zuiveren munt. Ollee, as me-d'r-ok vemolle maar buiten kon den, amico! Ik kan ok m'nen notaris nie voldoen mee 'nen bos blommen, hoeveul schonder ik dan ok één roos vind, dan tien reksdaalders. Maaras ik 'm voldoen kan, al is 't dan mee veul zurgen, van ons tweeën, al is 't dan mee 't bijmekaar- krabsel van 't leste dubbeltje ollee, dan is er töch d'n zwaren gruuntenwagel weer, om van klaantje tot klaantje te douwen en te trekken over de hobbelige keiën en deur 't lawijt van zenuwvretend autoverkeer, om d'n dag weer loonend en 't leven schoon te maken as 'n vust- groote blom. Te Uden zou de verkooping gehouden worden van den landbouwinspan van een landbouwer uit een aangrenzende gemeente. Toen de ver kooping begon, maande een der talrijke aanwe zigen aan hier niet te koopen. De notaris en de deurwaarder riepen de assistentie der politie in. Nadat de marechaussees waren gearriveerd werd tot verkoop overgegaan. Een paard en vier stuks vee gingen onder den hamer voor in totaal101. De politie moest herhaal delijk ingrijpen en van den gummistok gebruik maken. Donderdagavond omstreeks half 12 is in de Goirkestraat te Tilburg de 61-jarige kapper Smits door een uit tegenovergestelde richting komende auto. bestuurd door den 24-jarigen verzekeringsinspecteur A. von B, uit Rotter dam overreden en vrijwel onmiddellijk ge dood. Na de aanrijding vloog de auto tegen een gevel van een huis op, tengevolge waarvan de gevel gedeeltelijk werd ingedrukt. De poli tie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Naar wij vernemen zal H M. de Koningin heden voor enkele dagen naar Het Loo ver trekken. In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart voor een, is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in een perceel aan de Meerstraat te Beverwijk, waarin tot voor eenigen tijd de wagenmakerij van de fa. v. E. was gevestigd, doch dat momenteel niet in ge bruik was. Toen de brand ontdekt werd woedde het vuur in de bovenverdieping. Spoedig sloegen aan alle kanten geweldige vlammen naar buiten, die de geheele omgeving in een fantastischen rooden gloed zetten. Kort na het alarm verscheen de brandweer met de motorspuit ter plaatse. Het stond toen eenmaal reeds vast, dat er van het tamelijk groote perceel niet veel meer te redden viel. Wel bestond er groot gevaar voor het belenden de brandstoffenpakhuis der fa. van Doom. Een in het pakhuis gestalde auto werd dan ook veiligheidshalve naar elders overgebracht. Daar aan de andere zijde een half afgebroken perceel staat, kon de brandweer haar weerkracht naar den kant van het bedreigde pakhuis richten. Met twee stralen werd het vuur daar aan gepakt, terwijl een derde straal van flinke ca paciteit op het centrum van de vuurzee gericht werd. Na een half uur hard werken kon men vast stellen, dat het ergste gevaar bezworen was, ook al omdat het dak en de zolder inmiddels waren ingestort, evenals de zijmuren. Met de brandweerhak werd de gevel omlaag gehaald en de groote werkplaatsdeuren opengerameid, waarop de brandweer ruim baan kreeg om de resten van het vuur te vernietigen. Het duur de echter nog geruimen tijd, voor aleer de laat ste sporen van vuur verdwenen waren. Het perceel, dat niet bewoond werd, is. ge heel verwoest. Op Woensdag 10 Mei a.s. zal in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk de aangekondigde ver gadering plaats vinden van het R.K. Spoor- en Tramwegpersoneel, georganiseerd in „St. Ra- phaël", benoorden het IJ, waarbij in het bij zonder zijn uitgenoodigd de afdeelingen Vel- sen, Uitgeest en de Zaanstreek. Als spreker zal optreden de heer G. J. Prilst, hoofdbestuurslid van „St. Raphaël", die het onderwerp zal behandelen: „Het A. R. D.". Onze correspondent uit Limmen schrijft: Het laat zich aanzien, dat het bollengewas in deze gemeente niet best zal zijn. Alhoewel de stand van het gewas het geheele voorjaar best genoemd mocht worden, blijkt thans, dat zeer vele bollen een onvoldoende wortelvorming gemaakt hebben. Men kan vele bollen zonder bezwaar uit den grond trekken zonder den stengel te breken. De wortelkrans is zeer kort. Algemeen is men van oordeel, dat het natte najaar en nu, het buitengewoon droge voor jaar, een ongunstigen invloed hebben uitge oefend. Uitzonderingen daargelaten, lijkt het ons toe, dat het bollengewas hier niet zal mee vallen. Dan komt toch d'n stillen pèèrsen Mei-avond weer over oew zielement gestreken in milden schemer en malschen daauw; dan wordt de rust weer ingeluid met de tjoepende klokkeklaanks- kes uit onzen kerketoren, die ons roepen naar Onslievrouwke, die in 'nen wemel staat van gou wen kèèrsenlicht en oprijst uit 'nen wolk blom- menschuim, die me gèren aan d'r voetjes heb ben geplotst, ter eere van Heure maand, en mee d'n ingehouwen, diepen wensch, da Ze ons zürgskens wa wil verlichten, deur dat 's te vragen aan 't Kindeke, da-d-op d'ren erm zit en da wijst op Z'n eigen vergouden hartje, waar de liefdevlammekes uit schieten as de stralen uit de zon. Ja, dan gaan me stillekes laanks d'n avondlijken durpsweg, laangs den slapenden meidoorn, onder de bloeiende kastanjes, laanks den weg, die vol van de Mei is, stillekes, zwij gend naar daar waar de klokskens kleppen in de groenpèèrlmoeren locht, waarlaanks de klaankes ver wegdrijven over de velden, over de bosschen d'n dieperen avond in, om ieveraans te verkondigen, da-d-Onslievrouwke, 't Konin- ginneke van al de Meipracht, waakt over ons weareldje, omdat da Kindeke mee 't zonne- hartje da wil! Waant Hij hee de Meimaand toch weer nie zoow schoon gemokt veur niks? Hij wist toch veuruit, da me de schoonste blommekes d'r uit zouwen vergaren veur 't beeld van Zijn goei Moederke Neeë, 't kan nie zijn, da me in d'n steek gelaten worren. En stiekum hè 'k tusschen m'n blommen, m'n zurgskes gelegd, dèèr, ge meug 't weten! t Is ginnen tijd om kiekeboe te speu- len Kom, ik ben vol en schei er dus maar af. En witte wa, drukt die leste regeltjes ok maar in oew kraant, amico. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRÉ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 14