Iets over de Auto-maaimachine Jlcn óMjft onó: BEURS VAN AMSTERDAM ZATERDAG 6 MEI Geslaagde proeven ZATERDAG 6 MEI 1933 SPORT EN SPEL HAARLEMSCHE ELFTAL— R.K.F.-ELFTAL T.Y.B.B.—D.O.N.K. D.H.V.B. District Haarlem D.H.V.B. Programma voor Zondag HAARL. VOETBALBOND Programma voor Zondag a.s. D.W.S.—E.D.O. R.C.H. II—SPARTAAN II KEGELEN NAT. KEGELCONCOURS TE HAARLEM Officieele op ening DAMMEN Haarl. damkampioenschappen HAARLEMSCHE DAMCLUB Clubkampioenschappen R.K. Damclub T.E.P. BILJARTEN Nobelsbeker DUIVENSPORT Reisduif Haarlem Leo Meyers en het Nederlandsche antisemitisme DE SLUITING DER STATEN-GENERAAL Rede Minister Ruys NED. UITVOER CONTROLE BUREAU De moeilijkheden van minimum prijzen UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN koersen Met rassche schreden naderen wij den 21sten Mei: den aag waarop ons R. K. Nederlandsch elftal zijn joyeuse entrée in Heemstede zal doen. Het ijverige H.B.C.-bestuur is reeds weken lang bezig om een zoo grootsch mogelijk opgezette propaganda-actie voor te bereiden en, indien de voorteekenen niet bedriegen, belooft het een gloriedag te worden voor onze Roomsche sport in Haarlem en verren omtrek. Dringend noodigen wij daarom de bij het dis trict Haarlem aangesloten vereenigingen uit volledige medewerking te verleenen om een zoo groot mogelijk succes te bereiken. Deze medewerking bestaat: le in het propa- geeren van dezen belangrijken wedstrijd in het clubblad, etc. en onder de leden. 2e In het nu reeds bestellen van entréébiljetten bij den heer A. W. Klaver, Javalaan 13, Heemstede, die U gaarne alle gewenschte inlichtingen verschaft. 3e door het niet spelen van vriendschappelijke wedstrijden op 21 Mei. Hieronder publiceeren wij de elftallen, welke dien dag in het strijdperk zullen treden. Het Haarlemsch Junioren-elftal, hetwelk om één uur tegen het Amsterdamsch Juniorenelf- taJ zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Mink (Vogelenzang) Vinken (aanv.) Kooij (H.B.C.) (Alliance) Hoogenslag Gieske v. Rixel (T.Y.B.B.) (H.B.C.) (D.E.M.) Roozen (Geel-Wit), Seijsener (Concordia), van Bakel (H.B.C.), Tuilenaar (T.Y.B.B.), Roozèn (Alliance). Reserves: Oppenkamp (T.Y.B.B.), Toeset Geel-Wit), Vernooij (Geel-Wit), A. v. d. Drift (T.Y.B.B.), Seveke (Alliance). Voor het Haarlemsch seniorenelftal werden de volgende spelers uitverkoren: Heemskerk (Geel-Wit) Gigengack D. Nijssen (Geel-Wit) (Santpoort) Kamer (aanv.) Kortekaas Vinken (T.Y.B.B.) (H.B.C.) (H.B.C.) Gerrits (Santpoort), Toledo (H.B.C.), Ruigrok (H.B.C.), Put (T.Y.B.B.), Kaldenbach (Sant poort). Reserves: Kockx (Santpoort), J, van Es (T.Y.B.B.), J. Nijssen (Santpoort), Rotteveel (T.Y.B.B.), Zandstra (D.S.S.). De vereenigingssecretarissen wordt verzocht er voor zorg te dragen, dat de gekozen spelers en reserves op 21 Mei tijdig op het H.B.C.-ter- rein aanwezig zijn. Shirts worden van districtszijde verstrekt. De samenstelling van het R.K.P.-elftal zal pas plaats hebben na den Missiewedstrijd HaarlemDen Bosch op 14 Mei te Delft. T. Y. B. B. speelt morgen aan den Vergier- deweg zijn laatsten competitiewedstrijd met het navolgend elftal: v. d. Lit; Nunnink, v. Es; v. Turnhout, v. Dijk, Kamer, Twijn, Put, v. Honschoten, Rot teveel, Harmes. Secretariaat; Zuider Buiten-Spaamc 10 OFFICIEEL BESTUURSVERGADERING Vrijdag 12 Mei n.m. 8.15 uur vergadert het districts-bestuur in „Centraal", Groote Hout straat. ROTTERDAM—HAARLEM Op Zondag 28 Mei a.s. speelt het Haar lemsch elftal in Pijnacker op het terrein van „Oliveo" een districts wedstrijd tegen het ver tegenwoordigend Rotterdamsch elftal. le klasse D Leonidas 2Gr. Willem II 2 2e klasse A SRC 1—SVW 1 terrein SVW 3e klasse A Stormv. 1—Zap 1 B VVO 1—SVA 1 DDiemen 1—PVCB 2 EVVSB 1—ASC 1 RWD 1Teylingen 2 Reserve 3e klasse A Forward 3Victoria 2 Voorwaarts 2KGB 2 4e klasse D O. Gez. 3Vlctrix 2 Res. 4e klasse B Zouaven 2Valken 2 EVE 2—Union 2 terr. Union D Volendam 4—Vlet. 3 E KGB 4—St. Jan 3 G SDE 2USV 2 GVO 3—Vitesse 3 I Zap 2Hollandia 2 L SVF 2—The Vict. 3 O Gez. Vier 4—RKAV 4 Wilskr. 5—WA 5 PPTYBB 6—NVC 4 Bisschopsbeker Groep 1 Oliveo 1Overschie 1 Westl. 1St. Lodew. 1 Groep 3 St. Mart. 1—Vie 1 Const. 1—Wilskr. 1 Wilskr. 2—Wilskr. 3 Beslissingswedstrijden RW 1—SDS 2 terrein KRVC WP 2—AW 2 terrein Wilhelmus Unltas 2-Excelsior 5 terrein Overschie Promotie en degradatie HSV 1—ESV 1 Valkeniers 1WP 1 Kas 1Foreholte 1 Ad. Kolping 1Teyl. 2 la RCH 3—VSV 3 lb DIOSpaarnev. 2a Haarlem 3a Schoten 3 2c DrosteDIO 2 WHZandvoort 2 3a Klnh. 4Kenau 3e DIO 3—Kinh. 5 3g HUlinen 5 Spaarndam 3 3h HUlinen 2— Zandvoort 5 3k HFC 7—Ripperda 3 (terr. Ripperda) Hillegom 3 Spaarndam 2 Halfweg 2—Vijf huizen 3 Junioren-competitie A Zandv. aEDO a B RCH bHaarlem b C Halfw.Hillegom D VSV bHFC b E BeverwijkEDO c RCH e—HFC c Haarl. d—IVO b Stads-Editle-Beker (le ronde) RipperdaDSK Spaarnest.Swastika (terr. DSK) Hilleg. 2Schoten 2 IVO—THB 2 EHSHeemstede (terr. Spaarndam) Zondag speelt E.D.O. in A'dam een vriend- schappelijken wedstrijd tegen D. W. S. De wedstrijd begint half 12. E. D. O. heeft de vol gende opstelling: De Waard; G. Zandstra, v. d. Kuyl Jansen, Vreenegoor, Oomen; Perukel, C. Bruin, N.N., Perukel Jr., Veen. Voor de promotie-competitie reserve le klas speelt R.C.H. II Zondagmorgen om half elf te gen Spartaan II. Het elftal luidt: Schuurman v. Thiel Kaestner Hessels v. d. Berg Waalewijn Kok, Slot, W. Kedde, de Geus, Meijer. Zooals gemeld is organiseert de Haarlemsche kegelbond voor den tienden keer een nationaal concours in zijn clubgebouw aan de Tempelie renstraat. Aan dit concours zijn verbonden het persoonlijk en clubkampioenschap van Nedei- land. Gisteravond is het concours officieel geopend. Daarbij waren tegenwoordig de heeren Zeilinga en Laarman, leden van het hoofdbestuur en af gevaardigden van enkele bonden. De heer Jac. van Maris, voorzitter van den H. K. B. van den H. K. B. richtte zich in zijn openingswoord tot meviouw wed. Groene wegen en dankte namens haar het hoofdbestuur voor het hechten van een krans aan de buste van wijlen den heer B. Grocnewegen, welke bij den ingang van het gebouw staat. Ir. C. A. Spaan uit Maastricht was uitgenoodigd het concours officieel te openen. Wegens een ernstige ziekte was hij evenwel verhinderd. Besloten werd hem een telegram te zenden, waarin de beste wen- schen uitgesproken worden. Tenslotte herin nerde de heer van Maris er aan, dat het ge bouw tien jaar geleden gesticht is. Hij bracht hulde aan die heeren, welke hun beste krach ten hebben gegeven aan de totstandkoming. In plaats van den heei Spaan, sprak de vice- voofzitter van den Ned. Kegelbond de heer C. L. Zeilinga uit Arnhem. Hij bracht hulde aan d nagedachtenis van wijlen den heer B. Groe- newegen, die met hart en ziel gestreden heeft aan den H. K. B. Met hem hebben de heeren Joustra en Verdel gewerkt aan de stichting van het gebouw, dat mt eere in ons land genoemd wordt. Een woord van gelukwensch richtte spr. tot den heer Joh. Jung, die kort geleden tot eere-lid benoemd is. Hij is het eenige eere-lid, waaruit af te leiden valt, dat de onderscheiding een bijzondere is. De heer Zeilinga deed nog eenige mededeelingen over het concours, waar na hij de beste wenschen uitsprak voor de wed strijden. De heer van Maris dankte den spreker, waar na nog het woord is gevoerd dor de heeren Snep, vice-voorzitter van den Amsterdamschen Ke gelbond, J. Diepe, voorzitter van den Alkmaar - schen bond en W. Gorter, oud-voorzitter van den Bandoengschen Bond. Mejuffrouw Groenewrgen, mevrouw De Bruin en de heeren Zeilinga, Snep en Diepe werden uitgenoodigd den eersten worp te gooien, waar mede het concours een aanvang nam. Morgen zal een bonden-invitatiewedstrijd worden gehouden. Zitman trekt zich terug! Bij den secretaris der wedstrijdcommissie is bericht binnengekomen, dat H. W. Zitman (Damclub „Haarlem") hoewel hij nog slechts één partij te spelen had, de uitgestelde partij uit de eerste ronde tegen J. W. van Dartelen, die wegens wegblijven van Zitman toen niet gespeeld kon worden zich uit dit tournooi heeft teruggetrokken. Gelukkig is dit terugtrek ken van Zitman van geen invloed op den eind uitslag. Alle door Zitman reeds gespeelde par tyen worde in verband met z'n terugtrekken geannuleerd. De eindstand van dit tournooi luidt dus thans: Nr. Spelers 1 2 3 4 5 6 Pt. 1. P. J. van Dartelen D. 1 2 2 2 2 9 2. J. B. Sluiter Jr. 1 A 1 1 2 3. J. W. van Dartelen 0 1 M 1 1 4. W. Stroo 0 1 1 M 2 5. J. P. van Eijk 0 0 1 0 E 6. H. A. van Abs 0 0 0 1 0 De eerste prijs en kampioenstitel werd be haald door mr. P. J. van Dartelen; de tweede prijs door den titelhouder J. B. Sluiter Jr. 2 2 1 2 N De wedstryd om het hoodsklasse clubkam pioenschap 1932/1933 der „Haarlemsche Dam club" nadert thans z'n einde. Van de veertien deelnemers hebben nu nog slechts vier spe lers een kans op den titel. De voorsprong der gebrs. van Dartelen '3 echter dusdanig, dat zij een mooie kans hebben resp. den titel en den 2den prijs te behalen, zooals uit boven- staanden stand biykt. Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. pnt. 1 P. J. van Dartelen 10 8 2 0 18 2 J. W. van Dartelen 11 6 5 0 17 3. J. v. d. Giesen 11 6 2 3 14 4. J. P. van Dijk 10 4 5 1 13 Men deelt ons mede, dat de reeds aange kondigde bekerwedstryd welke Zondag aan staande plaats heeft, om kwart over twaalf zal aanvangen. Gezien de uiterst spannend be lovende ontmoeting, worden er vele R.K. dam liefhebbers ln het gebcuw v. d. St. Jos. Ge zellen aan de Jansstraat verwacht. Hieronder laten wij de eindstanden volgen v. d. gehouden Topscorewedstrijd, tijdens de clubcompetitie v. d. Haarl. R. K. Dambond. le Tiental gesp. gew. rem. verl. pnt. brd. W. Hopstaken 6 4 119 2 P. Hollenberg 6 4 2 8 4 H. Rump 6 3 1 2 7 5 P. Mul 5 4 1—93 J. v. d. Kroft 5 2 2 1 6 10 H. de Reus 3 3 6 inv: J. Lucas 5 1 2 2 4 9 H. v. Gastel 4 2 2 4 7 D. Rump 4 2 2 4 6 A. Frenay 3 2 14 6 C. Stijnman 6 3 3 3 1 B. v. d. Kroft 4 112 3 inv: 2e Tiental Djq 'ludTJOA "raar 'i&aS 'dsa8 B. v. d. Kroft 7 5 2 12 4 H. de Reus 7 4 1 2 9 3 J. v. d. Kroft 7 4 1 2 9 1 C. Mul 7 3 1 3 7 5 G. Hesselman 7 2 1 4 5 6 Joh. Valk 7 2 1 4 5 8 W. Mul 7 2 5 4 4 C. Bloemzaad 7 1 2 4 4 10 Th. Kurvers 7—1619 W. Besselink niet gspeeld. Hieraan moet worden toegevoegd, dat den spelers B. en J. v. d. Kroft, H. de Reus en Joh. Valk volgens het voornemen van het bestuur vermoedelük een extra punt zal worden toe gekend. Voor den koeboer is de tijd van het gras- maaien de periode van groote drukte en by- zondere zorg. 't Gaat er dan om, in den kortst mogelijken tyd zooveel mogelijk voor het kwade seizoen te verzamelen, en dan natuuriyk nog met een minimum van kosten. Elke wyziging, die arbeid, moeite en kosten uitspaart, dient hem welkom te zyn. De zeis heeft plaats gemaakt voor de maai- machine door paarden getrokken. Vreemd mag eerst de uit zyn aard meestal zeer conserva tieve koeboer tegen het nieuwe aankyken, als de praktyk het bruikbaar en voordeelige daar van aangetoond heeft, eindigt ook hij met van de verbetering te profiteeren. De motor maakt in het landbouwbedrijf voort durend meer overwinningen en tracht zich te stellen in de plaats van de trekkracht van het paard, 't Lag voor de hand, dat ze ook zou trachten by het grasmaaien het paard uit te schakelen. Het idee is niet nieuw. Zonder twyfel hebben velen er over nagedacht. Hulde echter aan hem, die de gedachte tot een daad omzet. Volmaakt moge het produkt, dat uit die omzetting te voorschyn komt, nog niet zyn, de gewone weg met elke vinding is, dat ze door het steeds weer aanbrengen van kleine verbeteringen, meer en meer geperfectionneerd wordt. Zoo zal het ook wel gaan met de vinding van de firma J. A. van Bunningen te Uithoorn, die dit jaar met een auto-grasmaaimachine voor den dag gekomen is. Het nieuwe bestaat in de combinatie: een auto verbonden met het actieve deel van een gewone grasmaaier. De auto bestaat uit een gewone chassis van twee zitplaatsen voorzien. De voorste zitplaats is voor den man, die heel de zaak overziet en bestuurt, de achterste voor iemand, die by het transport van het eene terrein naar het andere mee kan rijden, of op moeilijke perceelen onder den arbeid eventueele kleine bezwaren kan voorkomen of uit den weg ruimen, zoodat de machine ongestoord verder kan gaan. Onder normale omstandigheden is de tweede man niet noodig en is de tweede zitplaats overbodig. By het transport en ook als de machine op het grasland uit het werk geschakeld is, vliegt ze met de snelheid van een auto er van door. Moet ze aan den arbeid, dan kan in verband met de verlangde prestatie van drie versnel lingen gebruik gemaakt worden. Op de kleinste versnelling ingesteld, kan ze nog ongeveer 100 M. per minuut afleggen, als er geen stoornissen komen. En die stoornissen zyn al heel gering en kunnen niet aan de machine toegeschreven worden, maar moeten gesteld worden op reke ning van het te maaien terrein. De spoorbreedte van de machine is kleiner dan die van een auto en komt met die van een gewone grasmaaier overeen; de snij breedte mag men practisch op 90 c.M. stellen, theore tisch is ze grooter. Op tal van terreinen in de omgeving van Uithoorn leverde het toestel zeer goed werk. Verleden jaar werkte de machine op een per ceel van den heer P. van Wees in de Boven kerkerpolder onder de gemeente Nieuwer-Am- stel. Ze stond daar voor een zware taak. Het weer was mooi en werkte mee; maar overigens waren de omstandigheden voor de machine niet gunstig. Dit grasland was in 40 Jaar niet gemaaid, voortdurend geweid, thans voorgeweid. Het be stand was daardoor niet buitengewoon dicht, met zwaar ondergras. Het bestand werd gevormd door Engelsch raaigras, witte klaver en voorts wat timothee, kamgras en een enkel weideon- lcruid. Het terrein, ongeveer 600 by 50 M., had in zijn volle lengte een greppel, hier en daar van het vee Ingetreden, en overdwars met een.paar oude „slinken" met een bijzonder weelderigen grasgroei. Daar was het zwad buitengewoon zwaar. De bodem, bestaande uit kleigrond, was wel stevig, maar niet zeer regelmatig. Voor een grasmaaier met paarden bespannen zou het een meer dan gewone prestatie zyn geweest, die voor de dieren of de machine of ook voor beide een slecht verloop had kunnen hebben. En nu de uitslag! Gezien de moeiiykheden, welke op dit terrein overwonnen moesten wor den, slaagde de proef uitstekend. Ooggetuigen met jarenlange ervaring gaven hun volle tevre denheid over de prestatie van de machine, die per dag 6 tot 7 H.A. kan neerleggen, te kennen. Met dat oordeel gaan we heelemaal accoord. We achten ons onbevoegd een oordeel uit te spreken over de technische inrichting van het toestel en zyn onderdeelen. Het vérrichte werk was echter heel goed. We wenschen de firma Van Bunningen te Uithoorn veel succes met haar auto-maaima chine. Onder flinke belangstelling werd Vrijdag avond in „Hof van Holland" a. d. Groote Markt om bovengenoemden beker gespeeld tusschen Haarlem-Noord en D. E. S. De gasten behaal den een voorsprong van 21 caramboles. De cijfers zijn: Haarlem-Noord D. E. S. A. Denker—de Foeljaeger 200155 G. DekkerB. Bottelier 10095 G. BroertjesH. Tumminga 72100 G. TerhorstH. Wesseling 10089 E. v. ReesJ. A. Roosen 68— 80 Vrydag 12 Mei voortzetting. Totaal 540—519 Uitslag gehouden wedvlucht van Roosendaal op 30 April 1933; H. Helder le, 18 prys. J. J. de Bie, 2e 8e 25e 39e 52e prijs. P. de Wilde, 3e, 4e, 50e, 53e prijs. C van 't Enden 5e, 14e, 24e prijs. H. de Vries 6e, 37e, 38e, 41e prijs. H. Everts, 7e, 9e, 10e, 16e, 17e, 31e, 34e pr. R. P. Balno 11e prijs. W. F. Claus 12e, 15e prijs. J. T. Scherf 19e, 20e, 44e prys. Bogaard Jansen 21e, 33e, 42e, 45e, 46e prys. J. Broekhof 22e, 29e, 30e, 48e prijs. J. Samson 13e prijs. J. de Bie 22e, 27e, 54e prijs. Jb. v. d. Plas, 26e prys. H. J. Handgraaf 28e, 40e, 43e, 51e prys. P. Kroon 32e, 48e prys. P. A. Blommaert 35e prys. C. Alders 36e prys. A. B. v. Straaten 47e prys. Met niet geringe bevreemding nam ik kennis van een aan mij in Uw blad gerichten open brief van den beer Leo Meyers nog steeds Warmoes straat 12 waarin hij meent mij over een con troverse. die mij overigens na jaar en dag reeds iang ontgaan was, nu juist nu persoonlijk de les te moeten lezen. In plaats van zich tevreden te stellen met de „honderden" bewijzen van sympathie en instem ming, die hem van andere zijde gewerden (wat wil ny eigenlijk nog meer, vraag ik mij in ge- moede af), schijnt hy sedert Januari 1932 nog al tijd te broeien over dat ééne stuk van mi) met eenige nuchter zakelijke opmerkingen, waarmee ik hem „in een bijtend sarcastischen toon" ge tracht zou hebben belachelijk te maken. Vandaar nu dezen „open brief", waaraan U gemeend hebt plaats ln Uw blad te moeten verleenen. Genoemd heer het moge hier voor de goede orde gereleveerd worden zag. zooals Ik destijds ter zake zijner verhitte uitlatingen over een mo gelijk hier te lande te verwachten Jodenvervolging meende te moeten opmerken, met een hem ook nu weer parten spelende Oostersche verbeelding, reeds een progrom op Nederlandsen gebied Inge luid. Hy heeft het ook nu weer druk over dien Duitschen „progrom", waaianee wel hetzelfde be doeld zal zijn. Die toen door mij gesignaleerde verbeelding blijkt nu alreeds min of meer ln een soort angstneurose ontaard zyn. Want terwijl ik ln Januari 1932 meende hem ter kalmee ring te mogen verzekeren, dat hy voorloopig nog niet onder zyn bed naar anti-semitlsche aanran ders zou behoeven te zoeken, haalt hij ze nu reeds onder deze schuilplaats vandaan, zich daarbij ten overvloede coram populo nog beklagend over het laf gedrag van deze nieuwe cultuurdragers! Laten wij dus by een dergelijk complex vooral onze kamlte b&ewaren en trachten hem en zijn geest verwanten zooveel mogeüjk gerust te stellen. Elk rechtgeaard Nederlander zal de, onder het Hltler-regime, in Duitschland plaatshebbende Jo denvervolging niet alleen principieel afkeuren, maar ook ten zeerste betreuren. Geen weldenkend mensch, ook op den duur in Duitschland, zal een dergelijk hardvochtig optreden tegen een weer- looze minderheid voor zijn geweten kunnen verde digen, welke ernstige grieven hij tegen enkele of vele leden dezer gemeenschap dan ook moge hebben. De door inzender in dit verband aangevallen nationaal-soclalistische beweging, h.t.l. wjjst dan ook terecht eiken vorm van anti-semitlsme van de hand. Het is bijgevolg volkomen ongemotiveerd de toestanden ln Duitschland met die ln ons land te vergelijken. Elk land heeft tenslotte de Joden, die het verdient. Dat de Duitsche N.S.-beweglng zich fel ln anti-semitischen geest heeft kun nen ontwikkelen,- Is niet in de laatste plaats te danken aan de niet minder heftige bestrijding van Marxistlsch-Joodsche zijde, die als verdedigers van een corrupt beheer, haar tegenstanders op alle wijzen getart en als het ware ln deze richting, gedreven heeft. Zooals steeds, overal en ln alle tyden plukken zwakken en onschuldigen daar nu de wrange vruchten van, terwijl de ophit sers en aanstekers, de profiteerders en zwende laars zich meestal tijdig in veiligheid wisten te brengen. Is de heer Meyers ooit door andersdenkenden ge molesteerd, zyn de ramen en deuren van zijn huls Warmoesstraat 12 soms beklad en ge teerd en was het vuilste nauwelijks vuil genoeg om over hem uit te storten? Immers neen. zoo zijn wij niet ln Nederland Dat gebeurt alleen maar door Internationale pacifisten en vrijheids- verkondigers tegenover nationaal-soclalistische medeburgers, die door het opgehitste volk. dat niet beter weet, voor moordenaars uitgemaakt worden. De heer Meyers moge dit Indachtig zijn, als hl( de lust bij zich voelt opkomen tegen deze medebur gers, die hun plicht doen, zooals zij dien zien, het vuurtje op te stoken. In ons overigens door tallooze partijen gesple ten en verdeelde land is het antl-semitisme zoo goed als onbekend. Joden die niet alleen Neder lander zijn, maar zich als zoodanig voelen en ge dragen, zitten in deze lage landen met recht ..in Abraham's schoot". Wij weten daar in de hoofd stad van mee te praten! Wanneer echter tal van Joden, sprekende over onrecht ,.hun volk" aangedaan, daarmee niet het Nederlandsche maar het Joodsche volk bedoelen, geven zij daarmee impliclte te kennen, dat zij zich nog niet, zooals de Hugenoten, de Schotten, de Dultschers en andere immigranten van een vreemd ras aan het Nederlandsche volk geassimileerd heb ben. Als men deze Internationaal georiënteerde Joden aan het hoofd van staats- en volksgevaarlijke be wegingen als-het marxisme en zelfs ln nationale partijen een anti-nationale rol ziet vervullen, is het duidelijk, dat velen op den duur tot de mee ning gaan overhellen, dat wij het zeer wel buiten deze soort vaderlanders kunnen stellen. De grootste vyand van de Joden is nog steeds het Joodsche ras zelf geweest. Ook het omgekeerde is waar. Het optreden van eigen rasgenooten maakt, dat een steeds grooter wordend deel van het Nederlandsche volk zonder hartzeer deze op standige Joden tot aan den Libanon uitgeleide zal doen. niettegenstaande het alle werkeiyk vader landslievende Joodsche Nederlanders als volksge- nooten zal blijven achten en waardeeren. Nu meent de heer Meyers ln zyn ongemoti veerde philippica aan mijn adres, de Nat. Soc. beweging op dit oogenblik met succes aan te kun nen vallen, waarbij hij zich blijkbaar sterk in goed gezelschap voelt. Alhoewel niet bij deze beweging aangesloten, geef ik hem en anderen gangmakers in ernstige overweging „Volk en Vaderland" van 22 dr. eens aandachtig door te lezen. In dit blad spreekt de hoofdleider Ir. Mussert een hartig en behartigenswaardig woord tot de Joodsche leden, die zich bij die beweging aangesloten hebben; Toch wordt met voorbedachten rede maar steeds openiyk of ondershands verkondigd, dat de Nationalisten Jodenhaters zouden zyn. „Gij weet als N.S B.-ers", schrijft de leider dezer beweging in zijn blad, „dat dit niet zoo ls, dat onze zin voor rechtvaardigheid één van de pij lers waarop de toekomstige nat. soc. staat zal moeten rusten dit niet toelaat, omdat er een geheele categorie van Nederlandsche Joden aanwe zig ls. die Nederlandsch voelt, denkt en ln wezen Nederlandsch ls; de categorie waartoe Gy be hoort". Welnu dit ls duidelijke en oprechte taal. Tegen over deze kleine groep staat evenwel een groote massa van in de marxistische beweging vooraan staande of hiermee sympathlseerende Joden, wier destructief bedrijf het is eigen ras- en volksgenoo- ten met hun opstandige internationale theorieën te besmetten. Als resultaat van een dergelijk op treden hebben wij de vele ongelukkige slachtoffers, waaronder zonder twijfel tal van achtenswaardige, onschuldige, vaderlandslievende en verdienstelijke menschen. met deernis binnen onze gastvrije gren zen toegelaten en welkom geheeten. Iets anders van ons Nederlandsche volk te verwachten, bewijst alleen, dat men zelf niet van den Nederlandschen geest doordrongen ls en dezen dus ook niet kan begrypen, laat staan vermag te be- of veroordeelen. Resumeerende kan ik ln myn conclusie- van destijds slechts bevestigen, dat een agressief op treden van het verdraagzame Nederlandsche volk tegenover zijn Joden eenvoudig onbestaanbaar genoemd kan worden. Wy Nederlanders ik herhaal dit nog eens zijn er ten volle van overtuigd, dat de Joden een zeer intelligent en begaafd ras vormen, waaraan de heele wereld en speciaal ook ons land, veel te danken heeft. In dien de Joden als goede Nederlanders met de andere volksgenooten samen willen werken om ons volk, onze cultuur en onzen Nederlandschen Staat, onder het Huls van Oranje, waaraan wij grooten dank verschuldigd zijn, in stand te houden, zal niemand er aan denken onze Se mitische medeburgers in eenig opzicht bij onze arische volksgenooten ten achter te stellen. Het bewijs hiervan ls bij voorbaat geleverd en behoeft geen verder commentaar. De Israëlieten, die volgens hun eigen gods dienstige voorschriften dagelijks voor het wel en wee van land en vorstenhuis moeten bidden, kunnen het land. dat zy zeggen lief te hebben en zich zelf het beste handhaven door werkelijk goed joodsch te blijven en hun revolutlonnaire Internationaal georiënteerde geloofsgenooten op hun tot nu toe deerlijk verzaakten plicht tegen over Koningin en Vaderland te wijzen. Het is toch een utopie voor internationale aaneensluiting hoe wenschelijk op zichzelf ook te willen yveren. zoolang wij op ons oeperkt gebied zelfs nog niet in staat blijken te zijn elkaar te verdragen en aldaar een krachtige na tionale eenheid te vormen. Laten wij dus trach ten, Protestanten. Katholieken en Joden, waar en zooveel mogelijk met elkaar samen te wer ken, inplaats van baatzuchtige politieke rad draaiers de mogelijkheid te bieden op onverant woordelijke wijze hun medeburgers tegen elkaar ln het harnas te jagen, met alle funeste ge volgen daarvan voor land en volk. F. HOYER. Discussie gesloten. Red. N. H. Crt. By gelegenheid der sluiting van de zitting der Staten-Generaal sprak de minister van Binnenlandsche Zaken de volgende rede uit; Gedurende deze zitting der Staten-Gene raal zyn onderscheidene wettelyke maatrege len tot stand gekomen. By de behandeling van de ontwerpen van wet tot nieuwe vaststelling van het rechtsge bied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten, behoorende tot de gerechtshoven te 's-Hertogenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Am sterdam en Leeuwarden en houdende wette lijke bepalingen in verband met de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantaongerechten, nam de Tweede Kamer 9 Februari van dit jaar een motie aan tot schorsing van de beraadslaging. Hierdoor ontstond een conflict tusschen het Kabinet en de Tweede Kamer. Met het oog op dezen toestand heeft H. M. de Koningin besloten de Tweede Kamer te ontbinden. De Eerste Kamer en de nieuw gekozen Twee de Kamer zullen op 9 Mei in vereenigde ver gadering bijeen komen. De Koningin heeft mij opgedragen u dank te zeggen voor den ijver en de toewijding door u betoond. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. By K. B. van d.d. 5 Mei is bepaald, dat de buitengewone zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 9 Mei, des middags te één uur in een vereenigde vergadering der beide Kamers geopend wordt door den Minister van Binnen landsche Zaken. Naar we vernemen, zal deze buitengewone zitting worden gehouden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Het Uitvoer Contröle Bureau op Aardappelen, Groenten en Fruit, heeft Vrijdag te Utrecht zyn algemeene vergadering gehouden. Na het openingswoord werd het jaarverslag behandeld, waaruit bleek dat de totale export van uien van buitenlandschen oorsprong 10.912.484 kg. heeft bedragen, waarvan de grootste hoeveelheden uit Zeeland afkomstig waren. Met de vrijwillige contróle is het in 't afgeloopen jaar in dalende lyn gegaan. In het Westland was de medewerking zeer gering, ter wijl de verminderde export van late aardappe len vermindering van het gebruik van het merk veroorzaakte. Voor de late bloemkool zijn ech ter dit jaar zeer veel merken gebezigd, door dat belangrijke hoeveelheden over onze gren zen gingen. Het ledental bedroeg op 31 December j.l. 107 exporteurs en 82 veilingvereenigingen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals het financieel verslag, dat een batig saldo gaf. By de bestuursverkiezing werd in de vaca ture wylen C. Zwaan gekozen de heer J. v. d. Gryp uit Rotterdam; als bestuurslid-exporteur werd de heer J. van Kleef uit Grootebroek her kozen, terwyl de heer J. Kruidenier uit Rot- sterdam als plaatsvervangend bestuurslid werd gekozen. De heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau der Veilingen hield vervol gens een inleiding over handelspolitieke moei lijkheden. Bij de bespreking die volgde, wees de heer de Boer op het feit dat in Noord-Holland de prikkel tot het leveren van een goed product verslapt, omdat veel aan het In- en Verkoop bureau wordt afgestaan; het is voor den hanaei vaak moeilyk een goed product te krijgen. Enkele andere sprekers stemden hiermede in en stelden de vraag of het niet gewenscht is eenig verschil in den minimumprijs te maken voor den handelsprijs en den aankoop uit n*t Steunfonds, teneinde een prikkel voor goede kwaliteit te behouden. Na nog eenige bespreking werd de vergade ring gesloten, waarbij door den voorzitter werd opgewekt tot goede samenwerking tusschen tuinbouw en handel. Personalia. Voor het theoretisch gedeelte van het examen hulp-akte Christ. Bewaar- school-onderwyaeressen is geslaagd mej. A. Bruins, alhier. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen by: Kemper, Kerkplein 17, Bloe- mendaal, een oud damesrywiel; Klussener, Noorderstationweg 2, Bloemendaal, een gouden oorbel; A. Kerkman, Van Lennepstraat 11, Zandvoort, een benzinebus; Dop, Oranje Nas- saulaan 175, Overveen, een koperen gewicht; H. Stadlander, Noordlaan 3, Bloemendaal, een bruinlederen sigarenkoker; W. D. Smoor, Von delkade 10, Heemstede, een damesportemonnaie met inhoud; W. v. d. Veen, Platanenlaan 47, Bloemendaal, een vulpenhouder; C. v. d. Horst, Brederodeweg 17, Bloemendaal, een rywielbelas- tingmerk; Bleyendaal. Hospeslaan 10, Haarlem, een bont; Braam, J. W. Frisolaan 55. Overveen. een paar dames handschoenen; Hoffschlag, Paviljoen „De Uitkijk", Kopje te Bloemendaal, een tweetal huissleutels; J. Hoogland. Pastoor straat 24, Santpoort, een huissleutel; G. Tul- ienaar, Zijlweg 10, Overveen, een matrozen muts; Dunlop, Bloemendaalscheweg 86, Over veen, een postduif gemerkt 224Z. N. U. R. P. 32—E 5516; aan het bureau van politie, Over veen, een meisjeshoed; een riem; een huissleu tel; een trechter; een ceintuur. De nieuwe brug aan de Cruquius. De nieuwe brug over den Ringvaart naby de Cru quius nadert haar voltooiing. Donderdag is het yzeren gevaarte, de hef installatie, op haar plaats gebracht, zoodat na aanbrenging der electrische installatie het middenstuk, waar door de scheepvaart moet passeeren, opgeheven kan worden Men is thans bezig het vaste stuk aan de Haarlemmermeerzijde met beton te storten ZONDAG, le Zondag der maand. Euch dag. De HE. Missen zijn te 7 en 9 uur. De Hoogmis te half 11. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de rente en schulddelging der parochie; half één voorbereiding; 3 uur uitstelling en aan bidding tot aan het Lof; 5 uur gemeenschappe- lyke aanbidding der schoolkinderen; 7 uur sluiting van het Triduum ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand, plechtig Lof en processie en Maria-hulde der parochie. De predikaties worden gehouden door den Zeereerw. Pater M. Lathouwers, Redemptorist. Gedurende deze week iederen avond te 7 uur Meimaandoefening. DINSDAG, vyfde der negen Dinsdagen ter eere van St. Antonius. Geen congregatie. WOENSDAG 3 uur voorbereiding voor de Eerste Communicanten; half 8 Maria-Congre gatie voor de jongens. VRIJDAG, kwart over vier biechthooren voor de Schoolkinderen. Opening van het Triduum der Maria-Congregatie (afd. meisjes) te half 8. De prikaties worden gehouden door den Zeereerw. Zeergel. heer A M. A. Vollaerts, leeraar aan het Seminarie Hageveld. ZATERDAG 7 uur alg. H. Communie der schoolkinderen en van 59 uur biechthooren; half 8 Maria-Congregatie: tweede oefening met preek. ZONDAG, 14 Mei, sluiting van het Triduum alg. H. Communie; 's avonds plechtige opdracht met feestpreek. Onder de H.H. Missen schaal collecte voor het gesticht „De goede Herder." Concert. Velsens a Capellakoor geeft op Zaterdag 6 Mei een concert m hotel „De Wey- man" Medewerking wordt verleend door het IJmuidens Mannenkoor, mej. D. Schram aso praan en de heer G. Versteeg, tenor. Het ge heel staat onder leiding van den heer H. J. Aris. Het zal zeker een mooie avond worden Velser Zwemvereeniging Omtrent de stich ting van de Zweminrichting van de Velser Zwemvereeniging in het Spuikanaal kunnen wy mededeelen, dat men met den bouw is begonnen. Dit bad zal een tijdelijk karakter dragen, in afwachting van de definitieve oprichting van een zwembad in „Velserbeek". Alles zal zoo praktisch mogelyk worden inge richt. Uit den aard der zaak is het niet moge lyk een zeer groot aantal kleedceüen te plaat sen, daarom zal worden volstaan met 10 kleed kamertjes voor dames en 10 voor heeren, terwyl het z.g. wisselsysteem in toepassing zal worden gebracht. Als zwemonderwijzer is aangesteld de heer C. H. Vrugt. Het ligt in de bedoeling van de Commissie. 13 Mei de inrichting voor het publiek open te stellen. Him, die vóór 15 Mei een abonnement aan vragen, zal een belangrijke reducties op de pry- zen worden toegestaan. Eventueele aanvragen te richten tot G. Vriend, Kanaalstraat 216. IJmuiden; J. W. Raadman, Zeeweg 97, XJmui- Vorige Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 «M, N Ind 1926 AB 6% DultschL (Youngleen.) 35 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-MU. Indnstrle6n Unilever Calvé Delft Ale Kunstzttde Van Berkei's Pat. Nieuwe Phlllne Ktich Accoustiek Ned Ford inciusrr Buitenland O 8. Steel U 6 Leather Intern Nlcke vttlnbouw Boeton MHnbc Ale Exploratl Petroleum Kon Olie Peudawa Hed' 101)4 101 101)4 100 974 96 100J6 100 87 86 35 34 69 70 56 58 66 68 92V, 94 54 55 26H 7 16), 16)4 140 1404 2)4 2)4 125 128)4 ID4 lffX. 22)4 214 41H 406/, 6)4 t>4 12)4 12 12 12)4 123 1234 86 97 1EW IE* 120 160 t4 t6 4)4 4)4 8h2 8)4 Shell Onion Ou Vorige koersen Heden ih t* Rubber A'dam Rubber 70)4 Bandar 46 Deli Batavia Rubber 27)4 Serbadjadl 2014 Sllau V. 1. G. O. Allied 29 Lntercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch Japan Holl Amerika Lttn Dltc Gem Entend. Son Ned Stoomb beepvaart-Unle 34 2 X - 4 I2S 57 suiker a. A Jav Cultuur N I S O ^oerworedjo vorstenlanden actions idem l'abak Dell Batavia Dude Dell Dosrkust Senembab 197)4 137 81 5K 45 20 00 134 124 18 134 spoorwegen union Pacific 70 Wabash Erie Kansas City South. WW South. 12W 71)4 47), 19)4 21H 18 32 28 IH 35 2* <4 14 bO 201 I 9 90 i H 46)4 3i.03 137)4 124), is 123)4 8)4 <H 7., 11 12

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7