ST ADSNIE UWS Men óchifff onó: MERCURIUS HAVERMOUT %lck wat wiU ZATERDAG 6 MEI Kruisweg 30, bij het station HET WEER OP ZONDAG Zacht weer met toenemende regenkans COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE VOOR DEN POLITIERECHTER Diefstal of strooperij? Kruimeldieven Zijn moeder geslagen Fietsendief Apotheek begemann sneltjes Personalia Examens voor hoofdonderwijzer R.K. HOTEL-, CAFE-RESTAU- RANTPERSONEEL H.O.V Concert in den Hout Bericht HERINNERING AAN DEN OUDEN TIJD NUTS-SPAARBANK De 30.000ste inlegger SANTPOORT Over: Waar gaat dat heen? VRAGENBUS Retraitenhuis te Bergen 168 CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT TREKJES No. 795 MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eeniging. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 9n Mei 8 uur: Vergadering va den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusver- eeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecillia" in gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Gala Soiree Dansante van de Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring" in De Kroon. 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG 11 Mei 8 uur: Bureauverga dering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.15 uur: epetitie Haarlems Mannenkoor in Centraal. R. K. Oratoriumvereeniging bij Brinkmann, 8.15 uur: Alten; 9.30 uur: Bassen. 8.30 uur: Lezing voor de leden van de K. J. M. V. in het Eigen Huis. VRIJDAG 12 Mei, 8 uur: Repetitie Mando lineclub „anta Lucia" in Centraal. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddell k mededeeling te doen. Als je slooten moet graven voor een pachter van de vuilstorting, dan mag je maar niet met een 'n stukje „meenemen" van den pachter van 'n stuk weiland in de Haarlemmermeer, waar van de gemeente Haarlem eigenaar is. Dat on dervond tenminste N. H. uit de Haarlemmer meer, die voor dit feit terecht stond voor den politierechter. Of dit zaakje echter onder diefstal dan wel onder strooperij gerangschikt dient te worden? Deze vraag leidde tot een kort debat tusschen den Officier van Justitie en den verdediger, mr. L. G. van Dam. De politierechter schaarde zich aan den kant van verdediger, vernietigde derhalve den eisch, die 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar luidde, en ver wees de zaak naar den Kantonrechter. Het verdere gedeelte van de zitting werd bijna geheel gevuld met het berechten van een aantal kruimeldieven. Op 'n enkele uitzondering na, wa ren het nogal berouwvolle zondaren, waar dan gunstige reclasseeringsrapporten nog toe bij droegen, dat de politierechter de uiterste cle mentie gebruikte. x Twee slagersbedienden, allebei uit Hillegoin, hadden kwitantiegelden ten eigen bate aange wend. De eerste, die in zijn onverschillige houding tot het laatste toe volhardde, werd dan ook voor het door hem verduisterde bedrag met een to taal van pl.m. 17.door den politierechter tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De na hem komende, toonde meer berouw, had wel geen goeden indruk bij den reclasseerings- ambtenaar gewekt, maar beloofde den politie rechter er absoluut voor zorg te zullen dragen, dat het niet meer gebeurde. Deze wilde het dan ook nog eens met hem probeeren en legde hem een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met leen proef tijd van 3 jaar op. De volgende verdachte T. v. d. O., die uit een schoenmakerswerkfclaats een portemonnaie met elf gulden meegenomen had, wilde ondanks de waarschuwingen van zijn ouders niet beter op passen. Ook een reclasseeringsrapport wees uit, dat er met dit onverschillig heerschap weinig te beginnen zou zijn. Dit werd geheel door de houding van verdachte ter terechtzitting onder streept. De politierechter veroordeelde in deze zaak dan ook conform den eisch tot het volle pond en gaf den jongeman drie maanden afzondering, in welken tijd hij zijn gedrag zal kunnen over wegen, om als hij weer vrijkomt, dit grondig te herzien. K. v. H. te Koog a. d. Zaan had in een dronken bui zijn moeder geslagen en ook zijn vader niet heelemaal ontzien. Een te hulp geroepen politie ambtenaar had hij opzettelijk beleedigd door hem toe te roepen. „Ga weg vuile boef, vuile schooier". Voor dit laatste stond hij terecht, maar dat hij zijn moeder had geslagen, vond de politie rechter wel zóó laag, dat hij hem hierover eenigen tijd ernstig onderhield. Dit had tot ge volg, dat verdachte „van zijn stokje viel", nadat de Officier van Justitie één maand gevangenis straf had geëischt. Een ernstige belofte, dat hij het drinken zou laten, deed de politierechter nog mild in zijn strafmaat zijn, die hij op 15. boete of 10 dagen hechtenis bepaalde. Een Amsterdamsche jongen had met twee vrienden een wandeling naar Zaandam onder nomen, om daar zich 't bezit te stellen van een fiets. De afspraak luidde, dat ze er ieder een zouden stelen. Het was echter bij één fiets gebleven, die de hier terechtstaande te gelde had gemaakt, om zich van kleeren te voorzien. Een gunstig reclasseeringsrapport bezorgde dezen zondaar ter waarschuwing nog een voor waardelijke gevangenisstraf van 5 maanden met een proeftijd van 3 jaar, onder toezicht van het Leger des Heils. De politierechter gaf hem ech ter een waarschuwing mee aan zijn beide vrien den. Als zij in zijn handen vielen, zouden ze er heusch een volgenden keer niet zoo gemakkelijk afkomen. GOED en GOEDKOOP Telef 10043. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Recepten worden gaarne van huis gehaald Tot deskundigen bij de eindexamens van de Chr. H. B. S. te Utrecht en de Chr. H. B. S. te Amsterdam zijn benoemd de heeren J. F. Schmöle, kolonel der genie b. d. te Heemstede en mej. dr. A. Duinker, oud-leerares M. O. te Haarlem. Tot deskundige bij de eindexamens van de Gem. H. B. S. te Groningen, de Chr. H. B. S. te Groningen, de Gem. H. B. S. voor meisjes te Groningen en de Rijks H. B. S. te Appin- gedam is benoemd dr. H. Hulshof, oud-directeur eener hoogere burgerschool te Haarlem. Tot deskundige bij de eindexamens van de Rijks H. B. S. te Tilburg, de Rijks H. B. S. te Den Bosch, de R.K. H. B. S. te Oss, de R.K. H. B. S. te Eindhoven, de R.K. H. B. S. en de Rijks H. B. S. te Helmond en de Rijks H. B. S. te Venlo is benoemd de heer G. H. Weustink, oud-inspecteur L. O. te Haarlem. In de commissies, belast met 't afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor hoofdonderwijzer (es) te Am sterdam zijn tot leden benoemd de heeren W. C. Braat, directeur van de Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Zaandam; S. Lootsman, leeraar aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers (essen) te Am sterdam, te Zaandam; G. Tjalsma, directeur van de Rijkskweekschool voor onderwijzers(es- sen) te Alkmaar, te Heiloo; en tot plaatsver vangende leden de heeren E. H. Bos, hoofd van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Den Helder en G. van Hees, hoofd van een openbare lagere school te Haarlem. In eenzelfde commissie te Utrecht is benoemd tot lid de heer P. A. Versluys, directeur van een bijzondere kweekschool voor onderwijzers (essen) te Amsterdam, te Heemstede. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft benoemd in de commissie, welke in 1933 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid bedoeld in artikel 77a der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augus tus 1878 te Amsterdam, de heeren A. M. H. de Jongh, leeraar aan een bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk; H. A. Kamermans, leeraar aan de Rijks hoogerburgerschool te Velsen, te Haarlem; J. H. J. Uylings, hoofd van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Am sterdam, te Aerdenhout; en tot plaatsvervangende leden: D. Dangermond, hoofd van een openbare lagere school te Beverwijk; H. H. J. J. Goris, leeraar in de lichamelijke oefening te Haarlem. Onze stadgenoote mej. C. J. van Maas, is benoemd tot onderwijzeres aan een school voor bijzonder onderwijs te Zwolle. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft benoemd in de commissie, welke in 1931 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor hoofdonderwijzer (es) te Haarlem tot lid en voorzitter dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren te Hoorn; tot lid en ondervoorzitter G. H. Weustink te Haarlem; tot leden; A. C. den Besten te Utrecht, P. J. Debets te Haarlem, J. Dijkstra te Zaandam, J. H. van Ginkel te Bloemendaal, O. A. Hou wen te Haarlem, H. W. Korenstra te Haarlem, A. F. A. van Makkelenberg te Amsterdam, L. Middelhof te Haarlem, G. Th. Vermeulen te Beverwijk, drs. H. B. J. Vlas te Alkmaar; tot plaatsvervangende leden: J. Dekker Jr. te Utrecht, K. H. van Dijk te Haarlem, J. Z. Kannegieter te Amsterdam, J. van Keulen te Laren, H. Marwitz te Haarlem, D. Th. Roden burg te Zaandam, A. B. Roosjen te Amster dam, dr. A. Vega te Utrecht, D. R. F. de Vries te Zaandam, L. van der Zweep te Haarlem, R. Ijzer te Haarlem. Dinsdagnacht zal er in het gebouw „St. Bavo" een vergadering gehouden worden ter oprichting van een afdeeling Haarlem van den R.K. Bond voor Hotel-, Café en Restaurant- personeel. Men heeft ons gevraagd hiervoor een woord van aanbeveling te schrijven en geen juister woord van aanbeveling kan ons uit de pen vloeien dan te wijzen op den plicht, dien elke katholiek heeft om zich R.K. te vereeni gen. Maar al is dit het meest juiste woord, het meest welsprekende is het wijzen op de mis standen, die nog in genoemd bedrijf heerschen wat de arbeidsvoorwaarden betreft. In plaats van zelf hier iets over te zeggen, laten wij liever het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëm ployeerden „St. Antonius" aan het woord. Dit schreef onlangs in een communiqué aan de bladen o.m. het volgende: Niet voor niets heeft de katholieke bond van personeel in hotel-, café- en restaurantbedrijf als eerste punt op zijn werkprogram: De ver heffing van het bedrijf en de bedrijfsgenooten op moreel gebied. Men zou geneigd zijn te denken, dat voor het overige in dit oude be drijf "ideale toestanden op het gebied van werktijden, werkverdeeling, loonen, enz., be stonden. Helaas, niets van dit alles. Het perso neel is geheel rechteloos, overgeleverd aan de grootste willekeur. Al 14 jaar wachten deze menschen op de invoering van Arbeidswet. Werkweken van 70 uur zijn niets abnormaals en dit zijn dan nog zaken waar het nogal goed is. Er zijn er ook waar men zoo om en bij de 100 uur per week maakt. Zeker, er zijn misschien enkele zaken, die niet behoorlijk rendabel zijn, maar bijna overal ligt daar als grondoorzaak de geweldig opge voerde luxe. Maar vast staat toch ook, dat nooit of nimmer een employé hieraan schuld heeft of de dupe van mag worden. Wat al ontzaglijk menschelijk en maatschap pelijk leed zou voorkomen kunnen worden voor de toekomst, waarvan wij afschrikwekkende voorbeelden in het verleden hebben gezien. Een vader, die door zijn overmatigen werktijd de geheele opvoeding zijner kinderen aan moeder moet overlaten, die het alleen niet af kan, waardoor mede ten gevolge van dezen werktijd eerst vader en daarna het geheele gezin niet meer ter kerke gaat. Het onvermijdelijk gevolg is, dat, soms lang zaam maar niettemin zeker, de godsdienst met hen verdwijnt. Daarom eischen wij dan ook een sluiting van alle zaken tot 12 uur op Zondag. Daarom ook moeten wij vasthouden aan de 17 vrije Zondagen, in de Arbeidswet 1919 gesteld. Het fooienstelsel, onwaarachtig, zedelijk ge vaarlijk als het is, met een nasleep van cor ruptie, van willekeur, beleediging en nog meer, moet ook van de baan en wel zoo spoedig mo gelijk. Want reeds zijn er patroons, die woeker- practijken ingevoerd hebben door n.l. voor den te verrichten arbeid van fooientrekkenden nog een geldelijke vergoeding te vragen, ja zelfs eischen. Vervolgens „Het Interne Stelsel". In dit be drijf zijn het meest allemaal jonge menschen van beiderlei kunne, die den geheelen dag sa men werken en die dan ondergebracht moeten worden, voor zoover de ruimte beschikbaar is, haast altijd op de bovenste etage of op de zol ders, kamers voor meisjes, kamers voor de jonge mannen, naast elkaar. Commentaar overbodig. Hier kan alleen een christelijke wetgeving helpen. Maar nog is al het leed niet ten einde, be hoorlijk moet het eten zijn, behoorlijk ook de eetgelegenheid, niet in het office, tusschen glazen en plateaux of even gauw op een hoek van een aanrecht. Ook hier heeft de Arbeids inspectie nog een groote taak te vervullen. Wat geldt voor het bedienend personeel, geldt even eens voor de koks in de keukens. En dan spreken we nog niet over het obscure publiek, dat men te bedienen krijgt. Wij willen trachten alles wat in ons bedrijf nog iets gevoelt voor ons Heilig Geloof, terug te brengen tot God en kerk, getrouw aan het devies van onze standsorganisatie: Voor God en Kerk, Vorstin en Land. Het is de moeite waard dit streven door het lidmaatschap van den bond te steunen. Daar om dienen allen Dinsdag naar St. Bavo op te gaan! Het programma van het concert in den Hout op Zondag 7 Mei 's middags half 3, te geven door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam luidt: Marche et Cortège uit „La Reine de Saba" van Ch. Gounod. Ouvert. „La Fille de Madame Angot" van Lecocq. Zigeunerliebe (Walzer) van Fr. Léhar. Potp. uit de Operette „Die geschiedene Frau" van Leo Fall. Ouverture „Le Domino Noir van* D. F. E. Auber. Siamesische Wachtparade van P. Lincke. Ballet Egyptien van Luigini. Het bestuur van de Vereeniging tot Bevorde ring der belangen van T.B.C.-patiënten in Ne derland, afd. Haarlem, maakt bekend, dat het secretariaat door het aftreden van den heer H. Noble, Pallastraat 20, is verplaatst naar H. Mooij, Lijsterstraat 24, Haarlem (Noord). Het beroemde schilderstuk van prof. Franz Matsch, voorstellende het bezoek der Duitsche vorsten aan keizer Franz Joseph bij zijn r eg eer ings,jubileum op 7 Mei 1908, is thans vijf en twintig jaren oud. Donderdag is de 30.000ste inlegger bij de Nuts-Spaarbank ingeschreven. De directeur bood namens Commissarissen den inlegger een spaarbankboekje met een bedrag van 30. aan. De malaise heeft de stijging van het aantal inleggers in de laatste jaren zeer tegen gehou den, anders ware de 30.000 reeds eerder bereikt. In Oct. 1927 werd de 20.000ste, in December 1929 het 25.000ste boekje uitgegeven. Dat ook in deze tijden het aantal spaarders blijft stijgen in dit jaar reeds met 436 is een gelukkig teeken. R. K. Sport. De R. K. Sportvereeniging organiseert op Zondag 28 Mei een feestavond in café „Zomerlust". IJmuiden is een plaats geweest Door d'geheele wereld genoemd De handel bloeid'er welig op, Was zoo overal beroemd De vloot breidde zich sterk uit. Voor ieder was werk te vinden; Men kwam van heinde en ver hier heen Uit alle hoeken, met alle winden. Maar Bredero heeft eens* gezegd, Zoo iets van: het kan verkeeren!" Hier schijnt 't althans in werk'lijkheid De tijd zal 't moeten leeren! Men vraagt zich in ernst wel eens af Waar blijft nu het nuchter verstand; Is dit nu de verlichte eeuw Houdt dit hiermee verband Moet dit hard tegen hard blijven gaan Zoo een strijd op leven en dood? Steeds meer onverdraagzaamheid kweeken Is deze verantwoording niet te groot? 'k Zou den leiders toe willen roepen: Houdt op met dat onguur gedoe. Tracht elkander te begrijpen De menschheid juicht u dan zeker toe. Alles rukt men uit het verband, Men gaat den afgrond tegemoet; Heer, geef ons toch meer wijsheid Dat Gij het eens geworden doet. De spanning wordt steeds maar grooter, Boycot is aan d'orde van den dag; In alles wordt dit doorgetrokken Men waarschuwt nu maar met d' slag. De staat van beleg is afgekondigd Waar moet het met de plaats toch heen? Dit zou ik d' heeren willen vragen Als men ons hier geen hulp verleent. Het groote egoïsme van den mensch Zal wel de schuld van de malaise zijn; Laat ons hier beter voorbeeld geven Al is het maar in het klein! Om elkander meer te gaan waardeeren En bedenken dat toch eens goed Dat wij elkander noodig hebben En men d' oplossing der staking bespoed. A. BROEK, IJmuiden. Over: Onderwijsfonds voor slechthoo- rende kinderen en vakonderwijs. In aansluiting aan het reeds eerder medege deelde mogen wij misschien een beroep doen op de welwillende medewerking van eenigen Uwer om het Comité tot Stichting van een Onderwijs fonds voor Slechthoorende kinderen te willen helpen als collectanten met de lijsten tot het verzamelen van gelden voor dit fonds. Een weinig van uw vrijen tijd, besteed aan dit bij uitstek Maatschappelijke doel zal menig S.H. kind ten zegen zijn. Schriftelijke of persoonlijke aanmelding Vrij dagmiddag 12 Mei tusschen 4 en 6 uur en ver der iederen werkdag van 1012 uur ten huize van Mevrouw Kamminga, Kleine Houtweg 73. Over: Tax's. Zeker zou ik het eens zijn met het ingezon den stuk in dit blad van 3 Mei, zonder het on derschrift van den heer Swaalf, waarin hij ver klaart, dat hij een moordende concurrentie voert tegen die bedrijven, waarvan het personeel niet in hun geheel is aangewezen op het onteerende fooienstelsel. Want gaat men punt voor punt na dan kan de heer- Swaalf niets ontkennen. Wanneer een tweede passagier bij den eersten instapt dan gaat dit meestal zoo vlug, dat de passagier dit uit beleefdheid niet meer durfc te weigeren.. Laat de heer Swaalf de verdiensten vastleggen bij contract (want dit hebt u, mijnheer de Re dacteur nog niet ter inzage gehad! maar dan als loon en de chauffeur zal best tevreden zijn. Verzekering publiek is nog toekomstmuziek. Rustdagkaarten bij de wet verplicht 5 dagen werken, 6de vrij, mijnheer de Redacteur, dit is om aan de allen arbeiders zoo begeerlijke en in de wet verplichte Zondagsrust te ontkomen en wat de werktijden aangaat en het aanstellen van per soneel, wel mijnheer, al stelt de heer Swaalf nog 100 chauffeurs aan, dan heeft hij, als er niet ge reden wordt nog voordeel van, want de 50 gul den borg, zal de heer Swaalf toch niet renteloos laten liggen. Die 20 gulden, die de chauffeur bij aanrijding verschuldigd is, dit weet de heer Swaalf wel. dat rijden de menschen niet hard, zij het zout in de pap niet verdienen. En nu, mijnheer, de commissie vreest de con currentie niet, maar de arbeiders vreezen de toe stonden, die zich door deze manier van zaken doen ontwikkelen en waarvoor zij jaren gewerkt hebben om deze gedeeltelijk uit den weg te rui men, om daar weer in terug te keeren. W. J. HESSELS. Vr.; Mijn klimroos is altijd mooi geweest, nu begint zij te kwijnen. De bladeren verschrompe len en worden geel. Het is precies of er schim mel op de bladeren zit. Antw.: le. Is uw klimroos wel voldoende ge snoeid en gemest? 2e. Zeer waarschijnlijk is zij sterk aangetast door de meeldauwzwam. Dikwijls bestuiven met bloem van zwavel is zeer goed om het tegen te gaan. Een te warme standplaats is vaak oor eaak van het begin dezer ziekte. Is de aantas ting nu al flink zichtbaar, dan raad ik u aan de klimroos nu direct bij den grond af te snijden. Het is, dan wel jammer om dezen zomer geen bloemen te zien, maar u bereikt thans ook niets. Dus beter dit paardenmiddel. Snijdt haar bij den grond af, bemest de plant en bestuif de jonge scheuten met bloem van zwavel. Dit doet men na den middag als de zon ondergaat. Vr.; Hoe kan men pissebedden verwijderen? Antw.: Borax met suiker mengen en strooien op de plaatsen waar de ongewenschte gasten loopen of te voorschijn komen. Vr.: Moet ik mijn huishoudster verzekeren? Moet ik haar ook voor ziekenhuisverpleging en operatiekosten verzekeren of alleen voor ziekten en ongevallen? Antw.: U bent verplicht bij ziekte gedurende zes weken voor verpleging te zorgen, van deze zes weken kunt ge de laatste twee weken op haar verhalen. Vr.: Waar is de Nederlandsche Bank in Am sterdam? Antw.: De Nederlandsche Bank in Amsterdam is gevestigd Rokin 127. 1013 Meisjes 1725 jaar f 6.50 1518 Uitsluitend voor Huis houdsters en Meisjes werkzaam aan Pasto rieën f 8.— 30 Mei-2 Juni Congreganisten (Geh. en ongehuwden boven 25 jaar f 6.50 36 Juni (Pinksteren) Mannen- en Jongelinger f 6.50 69 Juni Meisjes f 6.50 Voor inlichtingen en aanvragen gelieve men zich te wenden tot de Directie van het Retraitenhuis te Bergen (N. H.) De verleden week verwachte afkoeling traa reeds Zondag in maar was niet groot en niet van langen duur. In hoofdzaak waren daarvoor twee oorzaken. De inval van den kouden lucht stroom uit het Noorden werd over Midden- Skandinavië Oostwaarts afgeleid en ging daar door ons land voorbij. Tegelijk kwam in verband met de ontwikkeling van een vrij diepe depres sie over de Golf van Biskaye een krachtige Oos telijke luchtstrooming door, die over ons land trok. Aanvankelijk was deze luchtstroom ver mengd met koude lucht uit den reeds genoemden kouden luchtstroom, maar toen onder den in vloed van een achterwaartsche verplaatsing der depressie warme luchtmassa's uit het Zuiden in dezen luchtstroom werden opgenomen steeg de temperatuur 2ooveel, dat wij warm weer kregen. Dit verloop van den weerstoestand en van de algemeene luchtdrukverdeeling in Europa is voor den tijd van het jaar ongewoon. Wij moeten daarom den heerschenden weerstoestand als eenigszins abnormaal beschouwen. De heer- schende luchtdruk-verdeeling belet echter ae toestrooming van koude lucht uit het Ncorden en dit is op het oogenblik van het meeste belang. In het algemeen wordt de heerschende weers toestand als tamelijk stabiel beschouwd en daar de luchtdruk-verdeeling de toestrooming van warme lucht gedoogt is de kans zeer groot, dat het weer nog enkele dagen zacht blijft. Dat hierbij groote verrassingen kunnen optreden be wijzen de onweders, die 1.1. Woensdag In Z.-Limburg vielen en de zware regens m de Rijnstreek. Wij moeten daarom rekening houden met de mogelijkheid, dat tegen of aan het einde der week het weer plotseling vrij warm wordt en dat plaatselijke onweders optreden, die gevolgd worden door afkoeling en aan de kust door nevelweer. De kans op deze weersveranderingen worde vooral grooter wanneer de barometci op nieuw gaat dalen. In het algemeen Jol het weer aan het einde der week en het begin der nieuwe zacht zijn met toenemende bewolking en toenemende regenkans. (Nadruk verboden). „Meneer, u staat er al op. Keurige uitvoe ring, meneer. U staat er al op." „Dames, zes foto's voor een guldentje. O. ja, u staat er al op. Geeft uw adres maar en een gulden. O, u staat er stellig mooi op. „Toe, meneer, met de juffrouw samen op een mooi kiekje. U staat er al op. „Eerwaarde, mooie foto van u maken. Blijf u even staan. U staat er al op. Allen loopen door. „Toe, meneer, ik zie het, de juffrouw wil wel. Toe, u staat er al op. Ja, het zou de juf frouw zeker flatteeren, met die brug en het station als achtergrond. „Nou, hier hebbie een gulden en ik hiet Jan Gert, Bloeiende Hyacinthenlaan 333, Tulpdorp. Mot je het adres van me maissie ook hebben? Niet? Nou, hoe je taal. „Wacht even, meneer. Nog even poseeren. „Wat! Peseeren? En we staan der al op „Ja, meneer, dat is voor de zekerheid, be grijpt u. tZou zonde zijn „Nou, hier staan we. Niet zenuwachtig kij ken, hoor Jaan. De menschen hier kijken „Lippen niet op elkaar klemmen, juffrouw. Meneer, niet zoo hard aan uw sigaar trekken. Ziezoo. Binnen drie dagen thuis, meneer.... „Ajuus! „Wat! Peseeren? En we staan er al op...." „We staan er al op.... Ja, vrienden, meerderen van u staan er al op, zijn reeds, misschien zes jaar geleden al, Stichter (es) geworden. Zeker, u staat er al op, op de Stichterslijst. Maar.... Als ik die goede oude Stichters(essen) soms weer eens pols, dan krijg ik ten antwoord; „En we zijn al Stichters." tls of dat Stichterschap een soort afsluit boom geworden is voor een paar vrienden: Zie zoo, nu ben ik Stichter en nu ben ik voor goed en met eere van Pater Liefhebber af.... Toe, poseer nog even voor de zekerheid. Ik weet zekerNeen, niet de lippen zoo op elkaar klemmen. Zeg liever: Nou, hier hebt ge weer eens wat, Pater Liefhebber. FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 Men wordt Stichter (es) van het Missiehuis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Personen: Hij. Zij. Tooneel: Huiskamer van echtpaar in de witte broodsweken; 18 uur. Hij leest krant en drinkt borreltje. Zij blijft nog onzichtbaar. Men hoort haar zingen en bezig zijn met kookgerei. Hij luistert nu en dan en tracht snuivend te raden wat de pot zal schaften. Na 't minuut komt ze binnen en zoekt iets in de lade van 't dressoir. Ze heeft 'n lief gezichtje, zooals alle jonge vrouwtjes in 'n tooneelstukje. Zij: 't Eten is zóó klaar, hoor vent! niiiiiiiililiiilliiilllliililiiiiiiiiini Hij: Goed, m'n en- i geitje Wat eten pe satijnen Zij: Zeg ik je lek- ker nietMoet n schoentjes verrassing blijven. Hij: O! Weet je 111111111111111111111111111111111111111111 misschien zelf nog niet hoe 't zal uitvallen? Zij: Plagerd! Wacht, daar moet je voor ge straft worden! (Komt op hem af met 'n sla lepel en -vork. Hij stelt zich in verdedigende houding. Het wordt 'n stoeipartijtje). Hij: Je kiest geen goocheme wapens, zeg! Zij: Hoezoo? Hij: Omdat je nou meteen verraadt, dat we sla eten. Zij: Dat zit nog! Hij: Sla met 'n eitje? Ieder 'n héél ei? Zij: Afwachten! Drink je borreltje maar leeg, want ik moet tafeldekken. Hij: Zoo'n haast? Zij (met 'n aanloopje naar „het verzoek") Jamisschien kunnen we dan de stad nog even in. Hij: O, is 't in die tijd! Ja, goed.... de stad inwinkels kijkenen verlangen naar heel veel dingen, die we nog graagzouden willen koopen. Zij (arm om z'n hals): Nou.... nou.... iets zal er toch wel Hij (voorgevoel): Hè? Zij: Je hebt toch vandaag je salaris ontvan gen? Hij: Ja! Dat heb ik! (nuchter). Ik dacht dat je de tafel moest dekken? Zij: Nee, Frednou niet zoo flauwJe weet best wat ik bedoel, (ze aait z'n haren). Hij: Wat kost me deze liefkoozing? Zij: Freddieweet je nog dat we gisteren bij Wierdels voor de étalage stonden? Hij (glimlacht, weet wat er komt)Wierdels? Wierdels? Zij (knijpt in z'n wang): Ja, dat weet je bestdie schoenenzaak op de hoek van de Hoogstraat. Hij: Oja, dat is wel mogelijk. ik ont- hou dat zoo precies niet.... Zij: (pruilerig): Nee, nou plaag je me Je weet heel goed dat daar irruiming wa- van restantenen dat ik je 'n paar bruin satij nen schoentjes heb aangewezen. Hij: Ja.... nou je 't zegt Zij(steviger omhelzing)Precies mijn num mer. Hij: Nou! Ook toeval!g! Zij (omhelzing plus zoen)Zes-vijftig. Hij: Allemachtigik heb nooit geweten dat je zulke reuze-voeten had. Zes en vijftig! Zij: Ach nee! Ik bedoel de prijs! Hij: O! Gelukkig! Stel je voor Zij (erg lief); Kun je ze voor me koepen, Freddie? HijNee, lieveling. Zij: Wat? Hij: Ik spreek toch duidelijk, hé? Zij: Je houdt me voor de mal. Hij: Ik zeg ten tweeden male: ik kan ze niet koopen. (ze kijkt zeer teleurgesteld) 't Spijt me, kindje, maar 't is de waarheid. Weet je wat er allemaal nog betaald moet worden? Zij: Je zei van de week zelf, dat de begroo ting nogal meeviel. Hij: Dat dacht ik, ja.... maar 't werd een tegenvaller.... zooals vele begrootingen. Zij (meer pruilend)Daar maakt ie nog gek heid mee Hij: Ik krijg honger! Zij (huilerig)Ja, jij denkt maar aan lekker etenmaar om mij es 'n pleziertje te doen.. Hij: O kindje(pakt haar noofdje; dui zend pleziertjes als 't moetals ze maar géén zes-vijftig per stuk kosten. Zij (duwt z'n handen weg)Laat me met rust. Hij: Aha! Dus boos? Zij: Da's jouw schuld! Je gunt 't me niet! (huil-aanloopje). Hij: Wat zeg je daar? Zij: Ja! Ja! (begint te huilen) Daar., (snik) had ik me.... (snik) nou.... (snik) zooveel van.... (snik) voorge.... (snik) steld! (Meer dere snikken achtereen). Hij: Ja, m'n kindje, nu maak je voor 't eerst kennis met de minder vroolijke zijde van het huwelijksleven.... 'tls goed, dat je daar vast aan went.... ééns moest dat tóch komen.... (doceerend). Maar als de liefde gróót is.... als de liefde sterk is.... als de lie.... Zij: Schei uit met die flauwe kul! (rug naar hem toe). Hij: Goed, schat je.... Kan de sla niet aan branden? Zij: Ik eet niet! Ik heb geen trek meer! Hij: Had dat eerder gezegd, snoesjewant daardoor krijgt de begrooting wellicht weer 'n iets gunstiger beeld. Zij (kwaad): Hou op met dat getreiter! Jij maakt iemand altijd razend! Hij: Altijd? Niet beter te weten, is dit onzt eerste ruzie. Zij: Nietwaar! Vóór ons trouwen was je óók al zoo! Hij: Ah! Dus je wist 't vooruit! En tóch ben je met me getrouwd. Ach ja.... dat is „het eeuwige groote raadsel." Zij (trappelend): Is 't nou uit? Hij (kijkt naar haar schoenen)Voorzichtig, kindje! Damesschoentjes zijn'zoo teer! Die lee- nen zich niet voor dergelijke experimenten. Ver beeld je, dat je nou die satijnen schoentjes aan hadt. 't Is om te rillenDus jij eet niet! Maar je voelt toch zeker wel, dat t je plicht is als huisvrouw.... als echtgenocte, om 'teten van je m a n klaar te maken. Zij: Maak 't zeil maar klaar! Hij: Nou.... in deze speciale omstandigheden lijkt me dat ook wèl zoo veilig.... (gaat de kamer uit, komt terug met 'n pannetje, waarin hü roert met 'n kolossale pollepel. Hij heeft 'n huishoudschort voorgedaan; onder z'n oksel zit 'n kookboek geklemd)Dit is waarschijnlijk de mayonnaisse-saus.... ze lijkt me wat dik.... (slaat kookboek open) Eventjes informeeren of de samenstelling wel juist is(leest inhoud) „I. J. K. L. M. Macaroni, Maiskoekjes, Ma kreel, Makronen, Marineeren, Marmelade, Mayonnaise, juist, we zijn er.... pagina 93. Men neemt 14 liter sla-olie.... o, nééd'r staat 'n komma tusschen.... een en vier tiende liter dus.... nee, dat kan óók niet.... o, voor zes personendan wordt dan in dit geval 'n zesde van een en vier tiende.... Lieve he mel.... en dan moet je de heele dag al met cijfers bezig geweest zijn Zij: (heeft stiekem naar hem gekeken; proest het nu uit; komt naar hem toe): Geef maar hier, Fred.... ik kan op jou toch niet kwaad blijven! Hij (bekijkt haar van t hoofd tot de voeten): Wat wenscht mevrouw? Zij: Toe, Fredgeef hier! (proest weer) Dat schort staat je niet slecht Hij: Lach niet, mevrouw! Dat schort betee- kent 'n dramaspot daar asjeblieft niet mee! 'n Ontzettend huwelijksdrama zit er in dit schort.... Dat ge dat niet begrijpt, me vrouw, teekent wel zeer droevig uw mentaliteit! (houding van 'n vertoornde vorst) Ga weg van mij! Ik veracht u! (gebaar lepel). Zij: Toe, Fred, laaf die saus met rustje bederft ze met je geklopEn geef hier dat schort, (doet 't hem af, geeft hem meteen 'n zoen). Hij: Hè.... dat smaakt.... dat is 'n zeer akant voorgerecht. Zij (hoofdje op z'n schouder): Vergeet 't Fred.... ik was dom en onredelijk.... Hij: Dat smaakt nóg beter dan 't zoentje. Zij: 'tls waar, Fred.... we moeten zuinig zijn.... er zijn nuttiger dingen noodig.... ik ben verkwistendik zal nooit meer op die manier tegen je optreden.... ik zal.... (be rouw-huilt je). Hij: Wijfjebel Wiérdels open vraag of die bruin satijnen schoentjes nummer 36 van zes-vijf tig nog in de étalage staan Zij: Meen je dat heusch? O, schat, lieverd! (hangt aan z'n hals, huppelt de kamer uit; men hoort vaag haar stem aan de telefoon, In- tusschen haalt hij een doos onder de divan vandaan en zet die op 't dressoir. Zij komt te rug, zegt terneergeslagen)Ze hebben ze niet meer.... Ze zijn 'n half uur geleden ver kocht.... 't was 't laatste paar. Hij: Da's jammer! Zij (met moeite haar tranen verduwend) 'tls niet erg, hoor Freddie.... 'tisheele maal.... nieterg.... Hij (neemt haar handjes)Maar je vondt ze toch snoezig, hé? Zij: Ja, dat wel.... Hij: Noulaten we gauw gaan eten.... dan zullen we 'skijken bij 'n andere winkel.... Zij (blij): Oh! Fijn! Gauw tafel dekken! (gaat naar *t dressoir, ziet de doos)Wat is dat? Hij: Oiets voor t dessert. Zij: (tilt deksel op; gilletje; pakt de bruin satijnen schoentjes uit de doos): Wat? Dus dus.... je hadt ze al.... je hadt ze al gekocht? Hij: Ja kindjeIk loog dus niet toen ik zei: ,jk kan ze niet koopen." (Zij vliegt in jubel naar hem toe). Tijdig doek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9