MAANDAG 8 MEI VOETBAL D. H. V. B.-UITSLAGEN R. K. SCHEIDSRECHTERS COMMISSIE District Haarleir. H. F. C.—BELGICA 1—2 Uitslagen vriendsch. wedstrijden BRUSSEL—HAARLEM 6—2 Rust 12 In Engeland HONKBAL Competitie-Programma Afdeeling A Afdeeling B Programma Haarlemsche Comp. Om den Zilveren Honkbal Wedstrijden in Den Helder V. V. G. A I—Haarlem I GYMNASTIEK Bato DAMMEN s. T. E. P.—D. I. D. 146 Om den D. I. D.-beker KORFBAL DE NOORD-ZUIDWEDSTRIJD TE HAARLEM A.s. Zondagmiddag op het EDO-veld GOLF Kennemer Golf Club DUIVENSPORT P. V. de Postduif te Haarlem Lid v. d. N. A. B. v. P. P. V. de Bonte Duif Haarlem STADSNIEUWS DE BLOEMBOLLENCULTUUR De beslissing VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN Opening nieuwe tuin WERKLOOZE JONGEREN Ontwikkelingscursussen TOONEEL STADSSCHOUWBURG Orgelbespeling „Kindervoeding" UIT DEN OMTREK OVERVEEN Aid. O: Gez. Vier 4—£KAV 4 1—5. Wilskracht 5—V.V.A. 5 4—1 Men schrijft ons: Woensdag 10 Mei a.s. is de dag waarop alle R. H. scheidsrechters uit Haarlem en Omstre ken, op de maandelijksche bijeenkomst tegen woordig behooren te zijn. Kom heeren beseft nu eens de groote nood zakelijkheid van uwe tegenwoordigheid op onze bijeenkomsten. Alleen kunt gij toch niets bereiken, maar door onderlinge samenwerking staan wij sterk. De R. K. Sportbeweging heeft onzen steun nu méér ban nooit noodig, om onze voetballers te behoe den voor de neutrale clubs. Wij vertrouwen dan ook dat alle H. H. arbiters Woensdagavond 8 bur in de Kruisstraat 23 Haarlem present zijn. De commissie heeft groote plannen in voorbe reiding en zal uwe opkomst zeer op prijs stellen. Namens de Commissie, Jac. Hogenboom, Secretaris. H.P.C. heeft verloren! Dat is dit seizoen iets Verrassends. Gelukkig was het maar in een Vriendschappelijken wedstrijd, welke Zaterdag middag aan de Spanjaardslaan gespeeld werd tegen het Belgische elftal „Belgica". De gasten der H.F.C.'ers maakten een bijzon der goeden indruk en waar de Haarlemmers zelf ook goed spel vertoonden is het geheel een aan trekkelijke strijd geweest. Te betreuren viel dat het weer niet meewerkte, waardoor de belang stelling maar matig was. In verband met het niet medespelen van t)orsman tegen Zeeburgia probeerde H.P.C. als linksbinnen H. v. d. Berg, welke zich goed kon aansluiten bij het spel van het H.P.C.-elftal. Voor rust een strijd waarbij de H.F.C.'ers iets Sn de meerderheid zijn geweest. De Belgen speelden goed samen, doch hielden het wel iets te kort. Om beurten kregen de doel- Verdedigers gelegenheid hunne sterkte te toonen, hetgeen hem goed afging. Af en toe van weerzijde fraaie staaltjes voetbal Waarbij het publiek zich met applaus niet onbe tuigd liet. Na ruim een half uur had H.P.C. succes toen Koper een voorzet van v. Riemsdijk fraai ineens Sn doel liet belanden. Belgica was af en toe niet fortuinlijk waar de bal soms rakelings naast ging. Rust ging in met 1—0. In de tweede helft kwamen de Belgen al da delijk flink opzetten. Spoedig viel de centerhalf even uit. Maar dit met 10 man spelen bleek geen beletsel om geluk te maken. Dit geschiedde door een kopbal van den middenvoor 11. Spoedig hierop nam Belgica zelfs de leiding door den linksbinnen 21. Luide werd H.P.C. nu aangemoedigd en de Haarlemmers kwamen even geweldig in den aanval maar de Belgische verdediging was keu rig op dreef. Tot ruim een kwartier voor tijd bleef de strijd aantrekkelijk. Daarna verslapte het spel. H.P.C. gaf het als het ware op, ziende dat zij niet door de Belgische Verdediging kon heenkomen, terwijl de Belgen Zelf zich er meer op toelegden den voorsprong te behouden. Einde brak ten slotte aan met een 2I voor sprong der Belgen. Zooals gezegd was het over het geheel een aardig strijd. Wij hopen de Belgische gasten nog eens terug te zien. Het was een sympathiek elf tal. Scheidsrechter Kotte leidde tot aller genoe gen. HennemersWatergraafsmeer H.P.C.Kennemers 3—2 4—1 Na een tweetal overwinningen van 't Haar- lemsch elftal in de vorige ontmoetingen tegen het elftal van de Entente Brabansonne, volgde in de derde ontmoeting tegen Brussel een ste vige en verdiende nederlaag. De buitengewoon slechte toestand van het schitterend gelegen terrein van de Union St. Gilioise, gevolg van geweldige regenbuien in he laatste uren voor den wedstrijd, is geen af doende verontschuldiging voor het ongunstige resultaat, want de Belgen bleken, na zich aan Plassen en modder te hebben aangepast, een behoorlijk spel te kunnen ontwikkelen en voor de rust wist Haarlem zich niet alleen te hand haven, maar zelfs een 21-voorsprong te ver krijgen. In de tweede helft was het verband in het elftal der Haarlemmers echter zoek en het ver dienstelijke spel van Kos, Krom en Vreeken kon de zaak niet redden. Na het goede spel van het Haarlemsche elf tal in de vorige wedstrijden waren de presta ties ditmaal nogal teleurstellend en vielen dan ook geheel buiten het kader van een overigens voortreffelijk geslaagd uitstapje, waarbij op nieuw de gastvrijheid van het bestuur der En tente Brabangonne te waardeeren viel. Het volgend jaar komt Brussel weer naar Haarlem. Aan Haarlem de taak, te toonen, dat de wedstrijd van Zondag j.l. een tijdelijke af dwaling is geweest. Tijdens den wedstrijd was het weer prachtig, maar de ommekeer was juist te laat, waardoor de belangstelling slechts gering was. Nadat aanvoerder Dinkla zijn Belgischen collega bloemen had aangeboden, kwamen de Volgende elftallen op het overstroomde terrein aan den start: Brussel: d. Van de Weijer, Union St. Gill, achter: Lavigne, Rac. C. B. en Keppens, Rac. C. b.; midden: Coulomb, White Star; Ver scheuren, Anderl, S. C. en Elsocht, Forestoise; *cor: Bastin, Union S. G.; Van den Eynde, Union St. G.; Petit, Rac. C. B.; Mondele, Da ring C. B. en Luxem, Anderlecht S. C. Haarlem: d. Kos, R. C. H.; achter: Krom R. C. H. en v. d. Griendt, V. S. V.; midden. P>e la Mar, Haarlem; Dinkla, E. D. O. en Vree- hen, Haarlem; voor: Michel, Kinheim; Groene- veld, Stormv.; Schoorl, Stormv.; De Koning, V. S. V. en Kammeijer, Haarlem. Om kwart over drie (Belg. tijd) trapt Schoorl af en al spoedig volgen de eerste aanvallen van Brussel. Krom en Vreeken voelen zich het eerst thuis op het moeilijke terrein en ook De la Mar Weert zich goed tegen den gevaarlijken Luxem. Het afwerken van de aanvallen van het binnen- trio van den Belgischen aanval is in het begin vrij slecht en de enkele goede schoten worden door Kos solide verwerkt. Schoorl tracht 't spel te openen naar de vleugels, maar de doorschie tende bal is moeilijk onder contróle te krijgen. He Haarlemsche achterhoede gaat steeds beter "Pelen en Kos lost op keurige wijze enkele moeilijke situaties op. Na 17 minuten loopt Schoorl bij ontactisch terugspelen snel in en Plaatst den bal langs den uitgeloopen doelver- dediger in het doel; 01. Lang mag Haarlem zlch niet in dezen voorsprong verheugen, want l'eeds na enkele minuten scoort Luxem met een Voor Kos onhoudbaar schot den gelijkmaker; l—l. De spil van Brussel kopt dan te laag, wat hem op een hoofdwonde komt te staan. Hij valt uit; komt wel terug, maar is in de tweede helft vervangen. In het veld blijft Brussel ster ker, maar Kos is niet te passeeren. De open aanvallen van Haarlem zijn gevaarlijker en nadat de doelverdediger der Belgen enkele ma len verdienstelijk heeft ingegrepen, weet Michel kort voor de rust met een prachtig schot den stand op 12 te brengen. Rust 1—2. Na de hervatting blijkt al spoedig, dat Brus sel beter en Haarlem minder speelt dan voor de rust. Dinkla schijnt uitgespeeld en v. d. Griendt is niet fit door een nek-ongemak. Bovendien komen de binnenspelers niet voldoende terug en enkele zonderlinge beslissingen van den scheids rechter zijn ook niet zonder invloed. Hoe Krom ook zwoegt en Kos zich ook weert, er is geen houden aan. Een hard schot van Luxem springt van paal tot paal en passeert vervolgens juist de doellijn; 22. Vreeken voorkomt te^maal een doelpunt en dan komt de voorhoetw va»*, Haarlem beter op dreef. Kammeijer geeft de Koning een kans, maar het beslissende schot blijft uit, wat zich herhaalt als Schoorl van de Koning een kans tot scoren krijgt. Hierna is het met Haarlem gedaan en een onafgebroken offensief op het Haarlem-doel volgt. Kos houdt wat te houden is, maar wordt ten slotte in enkele minuten tweemaal gepas seerd; 42. De scheidsrechter deelt ook in de malaise en kent een buitenspel-doelpunt van Luxem toe, 52. Haarlem speelt ontmoedigd verder en de rechtsbinnen van Brussel brengt in de resteerende minuten den eindstand op 6—2. De uitslagen der Zaterdag gespeelde wed strijden voor de Engelsche League waren: Aston VillaDerby County 20 Bolton WanderersLeeds United 50 ChelseaSunderland 21 Huddersfield TownManchester City 10 Leicester City—Westbromwich Albion 62 LiverpoolSheffield Wednesday 41 MiddlesboroughBlackburn Rovers 40 New Castle United—Blackpool 12 PortsmouthBirmingham 11 Sheffield UnitedArsenal 31 WolverhamptonEverton 42 De uitslagen van de tweede divisie luiden: Bradford Lincoln 60 BurnleyBury 10 CharltonChesterfield 25 GrimsbyPort Vale 61 Manchester U.—Swansea 11 Notts ForestPulham 10 OldhamMillwall 10 PlymouthWestham U. 41 Preston N.E.Southampton 31 StokeBradford C. 41 Tottenham H.Notts C. 3—1 Aston Villa bezet de tweede plaats na de kampioenen Arsenal. Naar de tweede divisie degradeeren Blackpool en Bolton Wanderers. Naar de eerste divisie promoveeren Stoke en Tottenham Hotspurs, terwijl naar de derde di visie degradeeren Chesterfield en Charlton A. Van het competitie-programma van den N.H.B. is alleen nog maar het eerste-klasse ge deelte bekend. Dit luidt als volgt: Zaterdag 13 Mei: Ajax IHaarlem I; Blauw Wit I—Z.R.C. I. Zaterdag 20 Mei: Ajax I—Blauw Wit I. Zondag 21 Mei: Haarlem IZ.R.C. I. Zaterdag 27 Mei: ZJt.C. IAjax I; Blauw Wit IHaarlem I. Zaterdag 13 Mei: A.M.V.J. I—H.H.C. I; Togo I—V.V.G.A. I. Zaterdag 20 Mei: V.V.G.A. I—A.M.V.J. I. Zondag 21 Mei: H.H.C. I—Togo I. Zaterdag 27 Mei: A.M.V.J. I—Togo I; V.V.G.A. I—H.H.C. I. Wegens voetbalmoeilljkheden van Blauw Wit bestaat de kans, dat de tegen Blauw Wit vast gestelde wedstrijden niet doorgaan. Ook de Haarlemsche Competitie opent op Zaterdag a.s. Voor de maand Mei zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Zaterdag 13 Mei: Gem. Lyceum ASwastika A; E.D.O. AS.S.H. Zondag 14 Mei: Swastika BGem. Lyceum B. Zaterdag 20 Mei: Gem. Lyceum BE.D.O. B. S.S.H.Swastika B. Zondag 21 Mei: E.D.O. AGem. Lyceum A. Zaterdag 27 Mei: Gem. Lyceum ASwastika B; E.D.O. BS.S.H. Zondag 28 Mei: Swastika AGem. Lyceum B. De seriewedstrijden om den zilveren bal van de Honkbalclub Haarlem, zullen dit jaar worden gehouden op Zondag 11 Juni. Het bestuur van „Haarlem" overweegt om tot deze wedstrijden ook de negentallen uit de Haarlemsche compe titie toe te laten. Op Zondag 28 Mei wordt op verzoek van de Heldersche Voetbalvereeniging „Helder" een demonstratie van honkbal gegeven. Dit zal ge beuren door een Amsterdamsch en een Haar- lemsch negental. Voor of na de demonstratie zal door een elftal voetballers uit de honkballers een voet balwedstrijd gespeeld worden tegen het eerste elftal van bovengenoemde vereeniging. Haarlem I is door V.V.G.A. uitgenoodigd tot het spelen van een vriendschappelijken wed strijd op Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag) ter gelegenheid van de viering van het twintig jarig bestaan van V.V.G.A. Bato zal onder leiding van zijn directeur, den heer C. Th. Smal, onderlinge gymnastiekwed- strljden houden; en wel voor de oudste adspi- ranten op Woensdag 10 Mei, voor de leden op Donderdag 11 Mei en voor de jongste adspl- ranten op Dinsdag 16 Mei. Onder leiding van den heer J. Wagemans zal Bato in het a.s. seizoen de beoefening van ath- letiek en spel ter hand nemen op eiken Vrij dagavond van 7—8 voor de adspiranten en van 8—9 voor de leden. „Haarlem" slaat „Wormer" met 1812. In Wormer had de derde ontmoeting plaats van de serie nederlaagwedstryden, die de dam club „Wormer" uitschreef. Thans was damclub „Haarlem" op bezoek, en won met 18—12. De gedetailleerde uitslag luidt: WormerHaarlem 1. G. BeetsF. A. Berkemeyer 0—2 2. W v. d. KapelleH. W. Zitman ,0—2 3. J. DemmendaalTh. van Wamel 1—1 4. Kuyper—C. F. Visse 0—2 5. J. N. VredenburgH. A. van Abs 2—0 6. H. C. BuschH. Stroo 1—1 7. C. van HattumJ. P. Heek 1—1 8. H. van ExterJ. Lycklama 1—1 9. P. WaalD. A. van Abs 1—1 10. D. van Hattum—P. van Wamel 1—1 11. J. v. h. HaarA. W. Berghuis 1—1 12. J. Kaat—M. van Leeuwen 1—1 13. D. OfmanD. Gabriël 1—1 14. P. KerkhovenL. P. Hages 0-2 15. C. TentijP. Ottolini 1—I Totaal 12—18 Haarlem en IJmuiden wonen beide van Wormer met 1812, terwijl Zaandam 1515 speelde. De Amsterdamsche vereenigingen G. S. en D. O. S. hebben dus kansen, hoogere scores te behalen. Zondag werd in het Gezellenhuis aan de Jans straat te Haarlem de bekerwedstrijd T.E.P. D.I.D. gespeeld. De uitslag is: 1. C. StijnmanG. Belderok 11 2. W. HopstakenI. Meijering 02 3. P. Mul—H. Blokdijk 2—0 4. P. HollenbergW. Weetink 20 5. H. RumpG. Staats 20 6. A. PrenayW. Pinkse 11 7. D. RumpF. Hollander 02 8. J. LucasH. Berkhout 20 9. J. v. d. Kroft—H. Blokdijk Jr. 2—0 10. B. v. d. KroftTh. Humme 20 T.E.P. won dus met 146 Door deze overwinning heeft T.E.P. op den D.i.D.-beker, waarom reeds jaar gespeeld is, definitief beslag gelegd. Voor D.I.D. een eervol resultaat tegen de Haarlemsche kampioensclub. De jaarlijksche wedstrijd tusschen de verte genwoordigende ploegen van Noord- en Zuid holland is wel de belangrijkste korfbalontmoe ting van het seizoen. De laatste jaren werd de Noord-Zuidwed- strUd steeds buiten Haarlem gehouden, doch thans is de H. K. B. weder eens met de orga nisatie belast en zal de wedstrijd Zondagmiddag om 2 uur op 't belangeloos beschikbaar gestelde terrein van de voetbalclub „Edo" aan den Mid denweg plaats hebben. Mén verwacht in korfbalkringen voor de ontmoeting groote belangstelling; uit de groote korfbalcentra zullen vermoedelijk talrijke be langstellenden naar Haarlem trekken en vooral wordt op een groot contingent uit de hoofdstad gerekend. Wij hopen deze week nog nadere bizonderhe- den omtrent den wedstrijd te geven. Op de banen van de Kennemer Golf Club is de maandelykgche wedstrijd gespeeld. Bij de da mes won mevrouw Bangert (handicap 25) den eersten prijs met een netto score van 71 en mevrouw Kauffmann den tweeden prijs met 74. De heer Wetselaar (handicap 7) won met een score van 70 den eersten prijs bij de heeren; de heer Jennings den tweeden prijs met een score van 73 en de heer Healy den derden prijs met 73. Bovengenoemde vereeniging hield de volgende concoursen: Op 16 April van Scheveningen: Onderstaande prijzen werden behaald: Sr. Gennip 1, 4, 7, 13 15. C. Jansen 2,' 9, 24. H. Dankelman 3 5. J. Heintjes 18, 19 25. Uitslag van Dordrecht op 23 April: Dankelman 1. C. Jansen 2, 18, 20. H. Wassenberg 3 5. Uitslag Oudenbosch op 30 April: Duiven los 8.05 met Z.W. wind. H. Wassenberg 1. J. J. Laschuit 2, 3, 4, 8, 11, 5, 16, 17. W. Schilppad 5, 29. Zondag 7 Mei hield bovengenoemde vereeni ging een wedstrijd vanaf Vilvoorden. Afstand 162 K. M. Los om 8 uur met Z. W. wind. In concours waren 110 duiven. De prij zen werden als vo'.gt behaald: F. W. J. Kuyken 1, 8, 19; J. J. Kan 2. 4, 21; P. Brakel 3, 7, 22; F. M. Heerkens Thijssen 5, 14, 17, 20; Joh. L. Heemskerk 6, 9, 11, 15; J. Doornbosch 8, 12; W. J. der Kinderen 10, 13; P. S. Steenstra 16. WD lezen in het „Weekbl. voor B. C.": Wy behoeven wel geen onzer lezers op te wekken om de mededeeling van de regeerings- commissie voor de Bloembollencultuur met aandacht te lezen. De publicatie ervan heft de spanning op, die geruimen tijd beslag heeft ge legd op veler denken en doen. Het communi qué geeft de eerste bijzonderheden over het definitieve plan, dat de regeering door middel van de commissie-Slingenberg tot uitvoering zal brengen en is dus na maanden van onzeker heid en voorloopige maatregelen, het eerste, waaraan het vak houvast heeft. Zorgvuldige lezing brengt aan het licht, dat het saneeringsplan van het C B C zooals dit algemeen bekend is slechts ten deele zal worden gevolgd Voor een belangrijk deel is wel de gedachtengang van dat plan overgenomen, zooals trouwens na de uitlatingen van den Mi nister was te verwachten. Ie. Saneering van den export door verplichte minimum-exportprijzen en verplichte minimum- exportmaten. De hoogte of liever de laagte van de exportprijzen staat thans definitief vast. 2e. Het op peil houden der prijzen by den onderiingen handel. Hiertoe zyn door de com missie binnenlandsche prüzen vastgesteld, ter wijl de leverbare bollen, die als een eventueel overschot (na inlevering van het door de com missie te bepalen percentage) zouden overble ven, tegen deze prijzen zullen worden ingekocht. De hiervoor noodige gelden zullen uit de hef fing op den export, die vermoedeiyk niet meer dan 3 pet. van den omzet zal bedragen, ge vonden worden. 3e. Inkrimping der thans beplante opper vlakte tot een peil, dat loonende pryzen in de toekomst mogelijk maakt. Uit het communiqué ziet men, dat om met punt 3 te beginnen, die inkrimping een wette- lyke verplichting voor eiken kweeker wordt. Voor het bepalen van elks wettelüke verplich ting in dit opzicht, wordt de thans te velde staande oppervlakte geïnventariseerd. De regeering wil de productie kennen die zU gaat beperken; zy wil die beperking door in perking van elke kraam tot den omvang die gezien dea toestand een loonende teelt mo gelijk maakt. Dus ponds-ponds-gewyze ver mindering der productie va* eiken kweeker en kweeker-exporteur. De meening der commissie is, dat deze inkrimping „belangryk" zal moeten zijn, en door inlevering zoowel van plantgoed als van leverbaar zal moeten worden tot stand gebracht. Dit zal een vermindering van aanbod tot gevolg hebben en naar men verwacht direct stijgende binnenlandsche pryzen. Daartoe zullen tevens moeten medewerken de binnenlandsche prijzen voor overblijvend lever baar, die, naar het communiqué leert, bepaalQ zyn op bedragen die de productiekosten niet dekken. Gevolg daarvan zal moeten zyn, dat voor het buitenland uitsluitend gekocht wordt voor daarboven liggende pryzen. Hetgeen de bedoeling was. De inkoop voor export naar het buitenland ligt dus aan twee kanten vast. Uitvoer van bollen voor te lage. prijzen is voorkomen door de uitvoerregeling (met terugwerkende kracht voor alle orders). Maar tevens is, eenerzijds door beperking van het aanbod door de voorge nomen inkrimping en anderzyds door den binnenlandschen prijs voor dan nog te con- stateeren overschot, een verhouding tusschen vraag en aanbod bereikt, waarvan een gunstige uitwerking op de hier te bedingen pryzen moet worden verwacht. Terwyl de Mei-regen hevig neerplensde en het vette der aarde nog vetter en glibberiger deed worden, had Zaterdagmiddag de in- wyding plaats van den nieuwen werktuin van de vereeniging van school- en werktuinen voor Haarlem en Omstreken aan de Van Oosten de Bruynstraat te Haarlem. Deze werktuin de derde van genoemde ver eeniging heeft een oppervlakte van ongeveer 1 H.A. Een negentigtal kinderen bezitten hier een tuintje van 20 M2 grootte, terwyl in de toe komst nog een gedeelte speciaal voor jeugdige werkloozen gereserveerd zal worden. De voorzitter van de vereeniging, de heer A. Meilink, verwelkomde alle aanwezigen, in het byzonder de vele autoriteiten. Hij noemde het een gelukkig feit dat thans in dezen tuin een werkgelegenheid voor de kinderen in "het Wes ten der stad geopend is en dankte vooral het Haarlemsche gemeentebestuur en Ged. Staten van fir.-Holland voor den zeer grooten moreelen en financieelen steun, welke de vereeniging by de inrichting van dezen tuin ondervonden heeft. Ook de vereenigingen, welke om de zeer hooge kosten te dekken, een subsidie verleend hadden werden dank gebracht. Spr. wees tenslotte op de gunstige uitwerking, welke het schooltuin- werk op de kinderen heeft. Behalve practische heeft het ook moreele voordeelen: het houdt de kinderen van baldadigheid af en doet hen hun vryen tyd nuttiger besteden dan slechts b.v. met voetbalspel. Vervolgens was het woord aan den vertegen woordiger van het Haarlemsche gemeentebe stuur, Mr. J. Gerritsz, wethouder, van Openbare Werken, die zeide slechts als sympathiseerend dilettant te spreken. Spr. besprak voorts breedvoerig over het ge- meentelyk subsidie aan de vereeniging voor school- en werktuinen verstrekt. Het gemeente bestuur, aldus spr. ongeveer, had gaarne nog meer financieelen steun willen verleenen, maar in dezen moeilijken tyd moet het nu eenmaal de eindjes aan elkaar knoopen. Ieder moet zich in deze crisis opofferingen getroosten, welke misschien in de toekomst nog veelvuldiger en harder zullen zyn. Spr. wees ook op de moreele voordeelen van het werk der vereeniging en zeide dat het ge meentebestuur het zoo zeer apprecieert omdat het geen ambtelijk werk is en zyn kan, maar met liefde en toewyding gedaan wordt. B. en W. hopen dan ook dat deze liefde en toewyding, niettegenstaande de financiën verminderen zullen vermeerderen om het werk door de crisis heen te helpen. Juist in dezen tyd, nu allerwege de moreele verwildering toeneemt, is het schooltuinwerk als tegenwicht daartegen zoo noodzakelijk. Spr hoopte tenslotte dan ook dat de vereeniging alles zou doen om haar werk in stand te houden om daardoor 'n steentje by te dragen tot 't ver krijgen van betere moreele toestanden (applaus) Na het dankwoord van den heer Meilink aan Mr. Gerritsz voor diens vriendelyke woorden en aan verschillende met name genoemde personen voor hun medewerking tot het inrichten van dezen school- en werktuin, feliciteerde Mr. F. S. Witteveen, chef van de afd. Onderwys der Provinciale Griffie, met enkele woorden het be stuur der vereeniging namens de Ged. Staten van Noord-Holland. Hierna voerde de heer H. van de Weyer, het woord, die zeide in dubbele functie, als vader van een kind die op het oogenblik in de werk tuin der vereeniging aan den arbeid was, en als inspecteur van het L. O. aanwezig te zyn. Ook deze spreker wees op de rechtstreeksche beteekenis van het werk der vereeniging: het aankweeken van liefde voor de natuur, en de moreele: het aankweeken van het ontzag voor het schoone, en wenschte het bestuur veel zegen en bloei toe. Vervolgens spraken nog de heeren W. B. Note- boom namens de centrale vereeniging voor school- en werktuinen en boomplantdagen in Nederland, T. H. Lancee, voorzitter van de plaatselyke commissie van toezicht op het La ger Onderwys en inspecteur G. A. Drayer na mens den commissaris van politie te Haarlem Deze laatste wees er met eenige treffende woorden op, dat de politie een andere ervaring heeft dan dengene, die in de tegenwoordige jeugd niets goeds meer ziet, omdat hy van zoo veel gevallen van straatschendery hoort. De meeste kinderen, die straatschendery plegen, doen dit omdat zy geen ander speelterrein dan de straat hebben, aldus spr. De politie heeft er daarom uiteraard belang by dat de kinderen van de straat gehouden worden, dank zy b.v. door het werk van de vereeniging voor schooi en werktuinen. Tenslotte feliciteerde nog de heer A. D. de Roos, voorzitter van den kring Noord-Holland van de centrale vereeniging voor school- en werktuinen het bestuur van de Haarlemsche vereeniging met het groote moreele succes dat deze behaald heeft, n.l. de groote financieels steun van het Haarlemsche gemeentebestuur. De werktuin is daardoor eigenlijk semi-gemeen- telyk geworden zeide spr. De heer Meilink dankte alle sprekers en ver zocht, speciaal de ouders die in de buurt wonen en uiteraard ook de politie, er op te willen let ten dat de baldadigheid van de kinderen m en om den nieuwen tuin, tot de geringst moge- lyke afmetingen zou verminderen. De ontwikkelingscursussen (zomercursussen) die de gemeente Haarlem organiseert voor de werklooze jongeren (var) 1425 jaar) zyn in de school op het Leidscheplein (nr. 36 rood) weer begonnen. Alle lessen (onschoolsch) worden gehouden in de morgenuren, opdat de middagen vry biyven voor sport, werkzóeken enz., terwyl de Woens dagochtend bestemd blyft voor het houden van gemeenschappelijke excursies. Zooa's bekend, zijn de cursussen hoofdzakelyk ingesteld om contact met de werklooze jonge mannen te houden en hen zoo mogelijk gees- telyk paraat en maatschappelyk geschikt te houden. Wij vestigen gaarne op deze cursussen, waa: zeer nuttig werk verricht wordt, de aandacht, niet alleen van de werklooze jongelieden, maar ook van de ouders, die hun werklooze zoons kunnen aansporen, aan de cursussen deel te nemen. De volgende lessen worden gegeven: Duitsch, leider de heer H. J. Hokkeling; Duit- sche conversatie, leider dr. S. Broekhuizen; En gelsche handelscorrespondentie,, leider de heer W. C. Drees; Engelsche les volgens de Berlitz- methode, leider de heer W. C. Drees; Engelsch (spreken, schryven en lezen), leider Dr. S. Broekhuizen; belangryke onderwerpen uit het gebied der Staatkswetenschappen, leider de heer G. H. Schaap Jzn.; eenvoudige, zoowel als meer ingewikkelde boekhouding, leider de heer H. Jonkers; Esperanto (methode Cseh) (na VA maand een „Cseh-attest"), leider de heer C. Jacobs; Esperanto met leerboek en huiswerk, leider de heer C. Jacobs; zelfde cursus in de middaguren, leider de heer C. Kooyman; de voornaamste functies van het menschelyk li chaam, het doel van E. H. B. O., enz., leider dr. S. J. de Jongh, en practische beoefeningen in de voorloopige behandeling van alle mogelyke ongevallen, vergiftigingen, in het transportee ren van gekwetsten enz., leiders dr. S. J. de Jongh en D. v. Kampen,, lid van het Roode Kruis. Men kan zich dagehjks aanmelden bij Ar beidsbeurs of Bureau voor Beroepskeuze (Hoof- manstraat 17). De Tragedie van den Prins. Historisch drama in 3 bedrijven, 6 tafereelen er één epiloog van dr. P- H. Schroder, door de Haarlemsche Tooneelclub, onder regie van Kommer Klein. Na de in alle opzichten bescheiden „Willem de Zwyger" van Paul de Mont, kwam de breed opgezette en voortreffeiyk vertolkte „Vader des Vaderlands" van Eduard Veterman, terwijl Za terdagavond dr. P. H. Schroder zyn historisch drama „De tragedie van den Prins", door het dilettantengezelschap de „Haarlemsche Tooneel club" voor het voetlicht zag gebracht. Hoewel de drie verschillende auteurs, hetzelfde onderwerp hebben behandeld, valt het toch moeiiyk, althans zeker wat het laatste stuk be treft, him werk met elkaar te vergelyken, want méér dan de tragedie van een prins, is dit stuk voornameiyk een apologie van den moordenaar Balthazar Gérard. En zonder direct sympathie voor dezen overspannen knaap aan te kweeken, zoo vermijdt de auteur toch met een prijzens waardige handigheid een apart antipathie-gevoel voor daad en dader op te wekken. Daarom moest de jongeman reeds in het allereerste tafereel van het eerste bedryf, op 12-jarigen leeftyd, het voornemen maken voor de misdaad, dus dan, als nog een vergelijking met het ideaal tot navolging van b.v. Karl May's avonturen mogelyk is. Daarom ook moest de sterfkamer van Bal thazar's moeder dienst doen; de dood van zijn moeder en haar zorgelijk leven, moesten zijn wraakgedachte nog aanwakkeren, terwijl dat teere oogenblik alle scherpte aan de plannen ontnam. De Prins van Oranje kreeg ongeveer een ge- ïykelijk aandeel in het stuk en blykbaar had de schryver de bedoeling, om, na aan beiden even veel aandacht te hebben besteed, hen in het Prinsenhof te Delft te laten samenkomen, met het noodlottige, bekende gevolg. Want ook van den Prins komt men niet bijster veel meer te weten, dan dat hy het toch reuze goed gemeend heeft en hy een oprechte, onbaatzuchtige idea list was. Goed beschouwd wordt hy dus op ge lijke lijn gesteld met zyn moordenaar, al heeft misschien de intentie daartoe niet voorgezeten. Men kan het echter in dezen vorm moeielyk anders zien. Beiden zyn vervuld van een ideaal; slechts is het ideaal van den een de dood van den ander, doch alle twee willen het belang van het algemeen en denken dat belang ook te dienen. Dat wordt in den epiloog dan ook nog eens extra geaccentueerd, waarin men beiden arm in arm de hemelpoort ziet binnengaan, wy wenschen hun alle twee deze gelukkige op lossing toe, al gelooven we wel, dat die ampele onderzoeking voor de hemelpoort, iets te simpel is om een dergeiyk absolveerend oordeel te rechtvaardigen. Het zou ons tenminste niet be vredigen, indien we niet wisten, dat het «*n veel en veel betere Handen was toevertrouwd. Toch erkennen weg graag de eeriyke bedoeling, welke klaarblykelyk by den maker heeft voor gezeten. Juist omdat hy de religieuze botsing zoo sterk naar voren bracht, was er reden te over om te verwachten, dat hy zekere conces sies aan zyn objectiviteit doen zou. Hy is ech ter over de volle linie zoo onpartydig mogelijk gebleven en dat is iets, wat men in deze moei iyke historische materie niet genoeg kan waar deeren. Inmiddels hebben we, met hetgeen we hier boven schreven zoo ongeveer de groote iyn van deze tragedie weergegeven en we zouden ermee kunnen volstaan, indien het stuk in handeling even overtuigend was als in woorden. Dit nu is niet het geval. Want behoudens, dat veel van wat er gezegd wordt, meer om de kwestie heen gaat dan de kem ervan raakt, is het zwakke punt in hoofdzaak de lange, soms tamelyk cele- brale dialogen, waarvan het moeite kostte ze met onverflauwde aandacht te beluisteren. Ook de spelers zelf werden er danig door gehandi capt en slechts weinigen kregen de gelegenheid een goed stukje spel te leveren, terwyl de an deren zich moesten bepalen tot een vorm van declameeien. Hen, die dit wisten te waardeeren, heeft deze avond dan ook zeker wel bevredigd. Want hieraan was zeer veel zorg besteed, even als aan de aankleeding en de grime. Wat de „Dramatis Personae" betreft, zyn de voornaamste rollen zeker wel, die van J. de Reede als Balthazar Gérards en mr. J. C. S. Nyenbranding de Boer als Willem van Oranje. Van eerstgenoemde werd heel wat energie en inbeeldingskracht vereischt om het fanatisch, psychologisch-pathalogisch wezen, zoo aan vaardbaar mogelyk te maken en het auditorium te dwingen te gelooven in de oprechtheid van zyn bedoelingen en intenties. We hebben niets dan lof voor de wyze, waarop hy zyn moeiiyke opdracht heeft vervuld en op sommige momen ten slaagde hy er werkelijk in te boeien door zijn pakkende voordracht. De Prins daarentegen voldeed beter in het laatste gedeelte dan in het bgin. Of dat komt. wyl toen zijn enthousiaste uitbarsingen wat al te schril kwamen te staan, tegenover zyn onopvallende, nietszeggende hou ding in het algemeen zullen we in het midden laten, vooral wyi het niet zyn schuld was. dat hy niet meer op den voorgrond kon treden. Als steeds waren de moeilijkste rollen die van de geestelijken en het strekt W. J. Wijsmuller en W. F. Bloemendaal tot eer, dat zij die beter hebben vervuld, dan wij tot nog toe zelfs van het beroepstooneel hebben gezien. Van de ove rige medespelenden, waarvan de meesten m£n of meer completeerden, noemen we nog L. J. Liezenberg als den hofprediker, mevr. G. W. van Beusekom-Boot als de moeder van Balthazar Gérard, mevr. F. Wijsmuller van t Wout als de hertogin van Parma en J. H. Roukema in zijn volmaakt overbodige althans veel te lange rol I van den page Arthur de Munter. Er waren erg veel bloemen voor executanten en schryver, terwyl de laatste nog extra met een woord van lof en een Willem-de-Zwijger- penning, werd gehuldigd. De avond werd geopend met het Wilhelmus, w.o. zeven fascisten den fascistengroet brach ten. Deze nouveauté was erg leuk. L. V. By de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 9 Mei 's avonds van 8.15 9.15 uur te geven door den heer George Ro bert, zal het volgende programma worden uit gevoerd: 1. Fantasia super „LTiomme armé" Joh. Nep. David 2. Choralimprovisationen S. KargElert a. Straf mich nicht in deinen Zorn; b. Werde munter, mein Gemüte. 3. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t. J. S. Bach 4. Choralvorspiel„Herzlich thut mich ver langen" Joh. Brhams 5. Choral a kl. t. César Franck. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoete- straat: Maandag porties, Dinsdag 130 p., Woensdag 126 p., Donderdag 135 p., Vrijdag 142 p., Zaterdag 134 p. Overtonstraat: Maandag porties. Dinsdag 150 p., Woensdag 143 p.. Donderdag 141 p., Vrij dag 149 p., Zaterdag 132 p. Byzantiumstraat: Maandag porties, Dins dag 99 p., Woensdag 96 p., Donderdag 103 p„ Vrydag 98 p., Zaterdag 98 p. Bovendien werden dagehjks 65 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Ned. Montessori-vereeniging Op uitnoodi- ging van de afd. Haarlem van de Ned. Mon- tessori-vereeniging, hield prof. dr. F. J. J. Bug- tendyk, hoogleeraar in de biologie aan de Hoo- geschool te Groningen een voordracht over „Waarneming en Inzicht", zulks naar aanlei ding van de Montessori-gedachte. Hoewel alle belangstellenden welkom waren, was het aantal niet groot. De voorzitster van de afd. Haarlem, mevrouw Land, leidde spreker met een enkel woord in en memoreerde een der werken van den geleer den spreker: „De ziel van het paard". De heer Buytendijk is een bekend schryver op dier-psy- chologisch gebied). Spr. begon met te constateeren, dat er vaak beweerd wordt, dat er een groote divergentie bestaat tusschen theorie en practyk by de Mon- tessorie-methode. Dit geeft aanleiding, dat som migen nogal bezwaren hebben tegen deze op voedingsmethode. In wezen is het echter niet zoo. Het Montessori-onderwys is georiënteerd op de natuurlyke ontwikkeling. Het waarnemen, vroeger maar al te vaak verwaarloosd, wordt bij het Montessori-onderwys al van de prilste jeugd ontwikkeld. En dit is noodig, want denken zon der waarneming kan nooit tot zijn volle recht komen. In verband met deze gedachte poneerde spre ker een viertal stellingen: 1. waarneming eischt bewogenheid; 2. t eischt altyd een actief proces; 3. de waarneming van het geheel gaat voorop, dat van de onder- deelen is secundair; 4. waarneming hangt sa men met een bewegingsproces. Deze principes werden door spr. nader toe gelicht, waarbij hy gelegenheid had te wyzen op de verouderde meening, dat indrukken der bui tenwereld samengesteld worden uit secundaire prikkels; dat voor de waarneming dus dezelfds wetmatigheid geldt als voor het denken en dat bij alle waarneming min of meer inzicht op treedt ten opzichte van ruimte en tyd. Waarnemen kan bestaan in bewogen worden, den eenvoudigsten vorm van waarnemen. De be wogenheid ten opzichte van bewegende dingen hebben wy grootendeels verloren. Begrippen als hoog en laag, licht en donker, hard en week, zoogenaamde pathische verschijnselen, zyn ele mentaire waarnemingen, die ook voor het kind bestaanbaar zijn. Maar het gaat een stapje ver der als men koud als helder, warm als donker kan waarnemen, zoodat men kan spreken van donkere en heldere geuren. Door middel van lantaarnplaatjes werd aan getoond, dat afstand en afmeting twee dingen zyn, die door de foto worden vastgelegd, maar die door ons oog als t ware worden gecorri geerd. B.v. een foto van iemand, die de handen naar voren steekt maakt een vreemden indruk. De handen zijn veel te groot. Bij het zien van den persoon zelf wordt deze fout door ons oog tot zyn goede proporties teruggebracht. De fantasie speelt een niet minder voor name rol by het waarnemen. Spreker kwam op tegen de bewering, dat Montessori de fantasie by haar methode verwaarloost. Dat de fantasie een rol speelt by het waar nemen, toonde spr. aan door het volgende voor beeld: Wie een sprong over een sloot wil doen, doet dien sprong als t wafe tweemaal: eerst eenmaal in gedachte voor de krachtmeting en de tweede maal in werkelykheid. Ook dieren zyn in staat, allerlei proeven heb ben het bewezen, om allerlei waarnemingen te doen. zy gedragen zich hierby vaak, alsof er wel degeiyk een gedachtengang gevolgd wordt. (Foto's van proeven met een chimpansée en met ratten gedaan, toonden dit aan). Spr. wees verder op de voorname plaats, die het waarnemen by de Montessori-methode in neemt. Hierbij wordt het kind in contact ge bracht met het voorwerp en er ontstaan ver wondering en bewondering, die tot het geestelijk leven leiden. Alles is gericht op de aandacht, die onbiologisch is. Aan het slot van zyn voordracht wees spr. er op, dat de samenhang van waarneming en in zicht in twee sferen is te verdeelen, n.l. van het biologische en van het geestelyke. De geestelyke sfeer is gericht op de waarneming van het ob ject zelf. Maar ten slotte is alle zoeken ge richt op de waarheid. Een luid applaus beloonde spr. voor zyn voor dracht. Mevr. Land, die een enkel woord van dank sprak, kon echter niet nalaten de opmerking te maken, dat "t een verechrikkeiyk moeiiyke voor dracht was en dat er voor haar veel overbleef, om er nog eens rustig over te denken en t te verwerken. En daar zullen de andere luisteraars t vel mee eens zyn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 11