Sluitingszitting Te probeeren Molen in brand pij** Utiftihaedl's Hoeder RADIO-PROGRAMMA-, ROOSEVELT VOOR DE RADIO MAANDAG 8 MEI Een portefeuille-aanbod? Tunnel onder de Maas te Rotterdam Een werk van 24 millioen gulden De „Marnix" vertraagd Door machine-schade Groote opschudding te Dirksland Nadere bijzonderheden over de vervalschings-af faire Sneevliet krijgt nu hulp van bevriendezijde De hausse aan de beurs te Amsterdam Opruiming rundvee Instelling van een bureau SPECULEERDE BARMAT TEGEN DEN GULDEN? Uitwijzing gehandhaafd DUITSCHE CONSULS Twee vragen ontslag OPENING STATEN-GENERAAL Mr. J. van Schaik beëedigd Dinsdag 9 Mei 1933 Voor nadere "bijzonderheden verwijzen wij naar den Katholieken Radiogids. Mgr. J. H. G. Jansen 65 jaar KATHOLIEKENDAG IN HET NOORDEN Prachtige manifestatie te Groningen TWIST TUSSCHEN VROUWEN Op bloedige wijze voortgezet tusschen beide echtgenooten Bij het spelen verdronken Wielrenner Ceurremans overleden Tengevolge van zijn val GESLAAGDE NOODLANDING Luft Hansa aan den grond GEHEIMZINNIG ONGEVAL Lijk van een man naast een ver nielden auto gevonden POLITIEK IN DEN AETHER INBRAAK IN PASTORIE ONDER VALLENDEN BOOM Arbeider levensgevaarlijk gewond Onweer veroorzaakt brand Ook het aangrenzende woonhuis vernield Doodelijk auto-ongeluk Bij de Burgervlotbrug te 't Zand MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Inzittende licht gewond OOK EEN METHODE Doch iets te eenvoudig! Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem Rectificatie Makelaars-examens De Italianen zijn aan het einde hunner besprekingen; thans komen de Duitschers de beurt Borak naar Londen Spanning Frankrijk handhaaft den gouden standaard De balans der B.I.B. De emissie-banken trekken haar dollars-deposito terug Den Haag, 6 Mei '33.. De sluiting van de zitting der Staten-Gene- rnal, noodig geworden door de ontbinding van de Tweede Kamer naar aanleiding van het con flict over de bezuiniging op onze rechtspleging, onderscheidde zich in niets van de normale periodieke sluiting, die jaarlijks in September plaats heeft. Alleen maakte in het speechje van den Mi nister-President de gebruikelijke korte opsom ming van de totstandgekomen wettelijke maat regelen plaats voor een herinnering aan de fei ten, tengevolge waarvan de plechtigheid op zoo oneewonen tijd in het prille voorjaar plaats had. Den man, die met zijn motie de oorzaak was van ontbinding en vervroegde verkiezing, den Vrijheidsbonder mr. Boon, hebben wij in het geroezemoes van Eerste en Tweede Kamerleden niet kunnen ontdekken. De plechtigheid werd vanaf de tribunes door verschillende leden van de nieuwe Kamer bij gewoond. Want er waren des morgens en ook des middags'verschillende fractievergaderingen geweest over het programma Colijn. Aan volks vertegenwoordigers op het Binnenhof dus geen gebrek. Leden van de commissie, die den Minister in- en uitleidde, waren de heeren prof. Kranen burg, in hoogleeraarstoga, ir. Bongaerts, prof. S.otemaker de Bruine, van Dijk, alle drie in ministersco6tuum, mr. Janssen de Limpens in de statiedracht der Senatoren en mejuffrouw Westerman, die later want zij keert niet weer door haar fractie met een huldiging werd uitgeluid. De Minister-President had zich binnen vijf minuten van zijn taak gekweten. De buigingen naar alle windstreken vóór en na zijn toe spraakje gingen hem beter af dan ooit en ook de sierlijkheid, waarmede hij na afloop het trapje van zijn statiekoets besteeg, getuigde van de gTOOte routine, die hij zich tijdens zijn tal rijke Ministersjaren in dit soort plechtigheden verworven heeft. Er waren natuurlijk eenige komische noten. Zoo zaten verschillende sociaal-democraten, waaronder senatoren, den heer Braat dwars, die op zoo eigenaardige wijze zijn Kamerlidmaat schap aan een zijner partijgenooten moest af staan. En bepaald voor een vereenigde vergade ring onder leiding van den baron de Vos van Steenwijk exorbitante vreugde was er, toen de Minister-President plechtiglijk en gevolgd door de in ambtscdStuum gestoken commissie naar de deur schreed en plotseling de kabinetsfor mateur dr. CoUjn In zijn blauw colbertje hem terzijde schoot en laconiek met hem mee- wandelde, om hem iets in het oor te fluisteren. Een portefeuille-aanbod? Of iets, waarmede de heer Ruijs later op den middag zijn voordeel doen kon?. Want een half uur later stapte hij, van alle ministerieele goud ontdaan en met den eenvoud, hem eigen, naar bet vertrek, waar de Katholieke fractie onder leiding van professor Aalberse dr. Colijn's program onder de loupe nam. Bij K. B. van d.d. 5 Mei is bepaald, dat de buitengewone zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 9 Mei, des middags te één uur in een vereenigde vergadering der beide Kamers geopend wordt door den Minister van Binnen- landsche Zaken. Naar we vernemen, zal deze buitengewone zitting worden gehouden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Bij K. B. van 27 April is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende, de zitting die zal aanvangen op 9 Mei, be noemd de heer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. men, dat de tuinder L. by de verkoopers van het land, zoowel als by de bouwers der kassen, een hoogere kwitantie van betaling heeft ge vraagd, dan in werkelykheid de kosten waren. Deze kwitanties zyn hem ook afgegeven. Hier door kwam L. biykbaar in de gelegenheid om door overlegging dier kwitanties een grootere hypotheek te verkregen; zoodat nu de hypo theekhouder de dupe zat zyn. Inmiddels zyn L. en M. P. na hun verhoor te Dirksland op transport gesteld naar Rotterdam. K. is reeds meer dan een jaar ernstig ongesteld. Zater dagnacht is de beëedigde makelaar B. J. N. te Dirksland gearresteerd in verband met deze zaak. Het onderzoek werdt voortgezet en men verwacht meer arrestaties. Deze zaak heeft in deze anders zoo rustige gemeente een groote opschudding teweeg gebracht. B. en W. van Rotterdam hebben by den Raad een voorstel aanhangig gemaakt om in beginsel te besluiten tot den bouw van een tim nel onder de Maas te Rotterdam, in de lijn Parkkade-Charlois, waarvan de kosten ge raamd worden op 24 millioen gulden. Deze tunnel zal uitsluitend bestemd zyn voor het snelverkeer en is geprojecteerd in aanslui ting op bestaande en voorgenomen hoofdver bindingswegen tusschen Den Haag en Rotter dam, Hoek van Holland en Rotterdam, alsmede Rotterdam en het Zuiden des lands. Eerst na het nemen van dit beginselbesluit zal getracht worden met het ryk en de pro vincie tot overeenstemming te komen omtrent de bijdrage in de kosten en tevens over de vraag, of een en ander voor tolheffing in aan merking komt. De Stoomvaart Maatschappy „Nederland" deelt mede, dat het motorschip „Mamix van St. Aldegonde" door machineschade vertraging heeft. Het schip wordt nu Woensdagmorgen 10 Mei te Genua verwacht, inplaats Dinsdagmor gen. Dientengevolge wordt de boottrein, welke te Genua aansluiting geeft. Donderdagmorgen hier te lande verwacht op de gebruikeiyke ty- den. Aangaande de vervalschingszaak te Dirks land kan nog het volgende worden gemeld: De tuinder L„ afkomstig uit Zwyndrecht, bouwde onder de gemeente Sommelsdijk verle den jaar een flink complex kassen en een wa renhuis voor de teelt van vroege groenten. Deze persoon had biykbaar zelf geen geld, zoo dat dus vrijwel alles door een hypotheekhou der moest worden betaald. Door tusschenkomst van een makelaar te Middelharnis en vermoe delijk ook van een candidaat-notaris te Dor drecht, zouden hem geiden worden verstrekt. De verkoopers van het land M. P. en W. K.; de timmerman L. en de metselaar, die respec- tieveiyk den grond voor de kassen afstonden en dea bouw van de kassen verrichtten, zijn de ze week plotseling allen door den Officier van Justitie van de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam in verhoor genomen. L. werd direct in voorarrest gehouden. Hoewel de Justitie en Politie alles strikt geheim houden, wordt verno- De Communistische Partij Holland heeft aan de Tweede Kamer een tweetal adressen verzon den, waarin de Kamer verzocht wordt te willen uitspreken, dat het benoemde lid der Tweede Ka mer A. Sneevliet behoort te worden in vrijheid gesteld en waarin de Tweede Kamer verzocht wordt de regeering te willen opdragen de noo- dige stappen te doen voor de invryheidstelling van het benoemde lid der Tweede Kamer Sard- jono en tevens alle noodige stappen te onder nemen, opdat Sardjono in staat worde gesteld, alle door par. 2 van de Tweede Afdeeling, in het bijzonder door de artikelen 129, 131 en 132 van de Kieswet, voorgeschreven formaliteiten tydig te vervullen. Zaterdag is te Amsterdam de hausse in aan- deelen verder voortgezet, waarby vooral aan- deelen Philips aanmerkeiyk hoogere koersen boekten. Gouden tientjës werden Zaterdag verhandeld voor ƒ10.50 (vorige noteering 10.2510.30). De Nederlandsche Bank heeft, naar het „Amst. Effectenblad" bericht, besloten door maatregelen tegen de buitenlandsche baisse speculatie in guldens den druk op onze valuta te verminderen, hetgeen kan geschieden door in overleg met de particuliere banken aan de buitenlandsche contramine geen guldens te leenen, waardoor deze genoodzaakt zou kunnen worden de dekkingen te verhaasten. Naar wy vernemen zal als een van de eerste gevolgen van de thans door de Eerste Kamer aangenomen Machtigingswet eerdaags worden ingesteld een bureau, dat geheel en uitsluitend belast zal worden met het treffen en uitvoeren Van maatregelen ter beperking van onzen vee- sta peL Volgens de „Telegraaf" geschiedt de uitwy- zing van den heer Julius Barmat, die eenigen tyd geleden is gemeld, voomameiyk op grond van speculaties tegen den gulden. Daarby kwam, dat de antecedenten van genoemden heer het niet wenscheiyk maakten, dat hy zich nog langer in ons land ophield. Zooals bekend, is Julius Barmat tegen het ministerieel besluit, waardoor hy uit ons land werd gewezen, in beroep gegaan. De minister van Justitie, mr. Donner, ontving hem dezer dagen in audiëntie. Voor zoover bekend, kwam de minister niet op zijn beslissing terug en zal de heer Barmat uiteriyk Dinsdag a.s. ons land moeten verlaten. De Duitsche consul te Arnhem, mr. G. M. Böthlingk, heeft, naar Vaz Dlas meldt, by de Duitsche regeering zyn ontslag ingediend. Ook de Duitsche consul te Nijmegen, de heer H. A. Heine, heeft zijn ontslagaanvrage ingediend. Over de motieven wilden zy geen inlichtingen verstrekken. Het ontslag is nog niet verleend. Zaterdag is afgekondigd Staatsblad no. 248 inhoudende het besluit van den 5en Mei 1933, betreffende de opening van de buitengewone zitting van de Staten-Generaal. De Vereenigde Vergadering van de beide Ka mers der Staten-Generaal voor de opening van de buitengewone zitting is bijeengeroepen te gen Dinsdag 9 Mei des namiddags te kwart voor een in het gebouw van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is byeengeroepen tegen Dinsdag 9 Mei te 3 uur. Aan de orde is dan de benoeming van een Commissie voor hét onder zoek der geloofsbrieven. De Eerste Kamer is byeengeroepen tegen Dinsdag 9 Mei des namiddags te twee uur. Aan de orde is de benoeming van de leden der Huishoudeiyke Commissie en van de leden der Gemengde Commissie voor de Stenogra phic. Daarna worden de afdeelingen getrokken, waarop de vergadering wordt geschorst voor een bijeenkomst der afdeelingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Tenslotte wordt de vergadering heropend tot mededeeling der gedane benoemingen. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag half vier ten paleize Noordeinde te Den Haag mr J. R. H. van Schaik, voorzitter van de ontbonden Tweede Kamer, beëedigd als lid van de nieuw gekozen Tweede Kamer. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Morgenconcert 9.30 Hoogmis uit de Canisiuskerk te Nijmegen 10.30 Gra- mofoonmuziek 11.30 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-sextet O. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuurte 3.00 Gramofoon- muziek 3.30 Solistenconcert. Cora de Langevan Rijn, zang en Henri Cremers, cello 4.50 Gramofoonmuziek 5.10 KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 7.00 Politieberichten 7.15 Gramofoon muziek 7.25 Drs. A. J. M. Wanders: .Astronomie" 7.45 Middenstandskwar tiertje 8.00 KRO-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 8.30 Vaz Dias 8.35 „Het lied van de straat". Hoorspel in 1 bedrijf door de Vereenigde Haagsche Spelers o. 1. v. Pierre Balledux 9.15 Liedertafel „Zang en Vriendschap" o. 1. v. Karei Böhne. A. F. Smoorenburg, solist 9.45 Soli door A. F. Smoorenburg. A. d. vleugel F. Smoorenburg 10.00 Liedertafel „Zang en Vriendschap" 10.30 Vaz Dias 10.35 KRO-orkest o. 1. v. M. v. 't Woud 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10.30 Orgelspel door George Stam, Maja Reilingh, sopraan 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoon muziek 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand 11.30 Voortzetting orgelconcert 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rent meester, afgewisseld door gramofoonmu ziek 2.15 Rustpoos 2.30 Gramofoon muziek 3.00 Knipcursus door Ida de Leeuwvan Rees 4.00 Cello-recital door Harry Son. A. d. vleugel Egbert Veen 4.30 Radio-kinderzang o. 1. v. Jacob Ha mel 5.00 Voor kleiner kinderen. Gramo- foonopnamen van Ant. v. Dijk VPRO 5.30 Menschen in den Bijbel, ds. Aris AVRO 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte, refreinzang, afgewisseld door gramofoonmuziek 7.25 Zenderoverscha keling 7.30 Vacantiegangers attentie. Mr. dr. J. v. Schevichaven„De Harz" 8.00 Vaz Dias 8.05 Orgelspel door Pierre Palla, Henk Viskei, tenor 9.00 Koos Speenhof draagt voor 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 10.00 Het Kon. 's-Hertogenbosch mannenkoor o. 1. v. P. Kallenbach 10.20 Omroeporkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Omroeporkest 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Weekoverzicht 9.50 Symphonisch concert 8.30 Causerie in het Fransch 8.40 Gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsbe richten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (in pauzes: koersen, en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 12.30 Concert door hét kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leeman 4.20 Concert door het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 5.35 Gramofoonmuziek 7.20 Concert door het omroep-symphonie- orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 8.20 Concert door het Radio-orkest o. L v. André. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest o. 1. v. Harold Andersen 2.20 Mogens Hansen's concert 10.35 Dans muziek. BERLIJN, 419 M. 8.00 Dansmuziek 8.35 Ney-trio. HAMBURG, 372 M. 10.50 Concert door het kleine Noragorkest 12.35 Gramo foonmuziek 1.30 idem 3.50 Concert 9.50 Concert door het Noragorkest o. 1. v. José Eibenschutz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek 1.20 idem 3.20 Concert 5.25 Planorecital 7.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert 3.50 Vesperconcert 7.25 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 Gramo foonmuziek 1.20 Concert 3.45 Con cert 6.40 Concert door het Radio-mili tair orkest. PAKIJS (Radio), 1725 M. 7.05 Gra mofoonmuziek 11.20 Concert door het Krettly-orkest 12.25 Pianorecital 12.55 Concert door het Krettly-orkest 6.40 Concert door het Krettly-orkest 8.05 Gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 4.35 Dansmuziek 7.05 Gramofoonmuziek 9.35 Dansmu ziek. ROME, 441 M. 4.50 Orkestmuziek 7.35 Zangvoordracht. WEENEN, 517 M. 4.45 Gramofoon muziek 8.15 Concert door het Weensch Symphonie-orkest. WARSCHAU, 1411 M. 6.50 „Quo Va- dis", opera van Nougues. BEROMUNSTER, 460 M. 8.05 Popu lair concert. Dinsdag 9 Mei a.s. hoopt Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, den 65-jarigen leeftyd te bereiken. Mogen de Katholieken van ons land, in het by zonder onze geloof sgenooten in het Aarts bisdom, onzen beminden Doorluchtigen Kerk vorst as. Dinsdag bijzonder in hunne gebeden gedenken, om Gods zegen af te smeeken over onzen Aartsbisschop en Hem te bidden Z. H. Ex. nog vele jaren voor Kerkprovincie en Aarts bisdom te sparen. Zondag is te Groningen de zeventiende Katho liekendag gehouden voor Groningen en Drente. Ook nu weer was deze dag een grootsche ma nifestatie van de katholieken van een groot ge deelte dezer diaspora. Er werden dit jaar zes sectievergaderingen gehouden. Des middags werd het défilé van de Katholieke Jeugdor ganisaties gehouden. Hieraan werd deelgeno men door de jeugdorganisaties, de jeugdstands- organisaties en de jeugdvereenigingen. Onmiddellijk daarna had de groote alge- meene vergadering plaats, die een waardige bekroning was van dezen Katholiekendag. Na het openingswoord van den voorzitter, hield rector Colsen een enthousiaste rede over het onderwerp: „Onze eeuwen tartende Moeder kerk". Het slotwoord werd gesproken door deken Buve te Groningen, eere-voorzitter van den Katholiekendag. Telegrammen werden verzonden aan H. M. de Koningin en aan Z. H. Exc. den Aartsbis schop. De dag werd besloten met een plechtig Lof in de St. Martinuskerk. Zaterdagavond oontstond tusschen de vrou wen van de gebroeders J. V. en W. V., die bei den in een huis in de Broekhin te Roermond wonen, oneenigheid. Weldra mengden zich ook de mannen in de twist. De 39-jarige J. V. zou daarby zyn 42-jarige broeder W. V. hebben be dreigd, waarna deze een schop greep en daar mee J. V. een slag op het hoofd gaf. De schop drong J. V. ongeveer 10 c.M. in het hoofd. In bewusteloozen toestand werd de getroffene naar het St. Laurentius-ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zyn leven. W. V. is door de politie gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. meester van'Moergestel en de rijksveldwachter waren spoedig na het bekend worden ter plaatse aanwezig. Nadere byzonderheden ontbreken nog. Betreffende het geheimzinnige auto-ongeluk op den Moergestelschenweg, kunnen wij nog mededeelen, dat de auto het nummer droeg N 9024, afgegeven ten name van een Tilburger. Deze is door de politie ■Zaterdagmorgen te Til burg verhoord. Het slachtoffer blijkt te zyn Leenhouwers, uit de Tuinstraat te Tilburg en zou door den Tilburger zyn aangereden. Waar om deze na de botsing is doorgereden, wordt thans door de politie onderzocht. De toestand van het slachtoffer, dat gehuwd is en vader van acht kinderen, is zeer critiek. Uit het getuigenverhoor is komen vast te staan, dat L., per rijwiel uit de richting Den Bosch komende, links van den weg reed en eerst op het laatste oogenblik naar rechts uit week, waarby hy door de auto, welke bestuurd werd door S. Jr. uit Helmond, werd gegrepen. Het ongeveer zes-jarig zoontje van den woon schipper L„ te Groningen, is vermoedeiyk by het spelen te water geraakt en verdronken. De politie heeft Zondagmorgen het ïykje opge haald. De bekende wielrenner P. S. O. Ceurremans, die tydens de wedstrijden op de Ryswyksche wielerbaan j.l. Woensdag zoo ernstig kwam te vallen, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Den Haag moest worden over gebracht, is Zaterdagmiddag aan de gevolgen van zyn val overleden. De teraardebestelling van het stoffeiyk over schot zal plaats hebben op Woensdag 10 Mei as., te half drie, op de Algemeene begraafplaats aan den Kerkhoflaan te Den Haag, waar het zal worden bygezet in het graf van zyn vader, die eveneens aan de gevolgen van een ongeval by een wedstrijd in het buitenland is overleden. Vertrek van het sterfhuis aan den Bleekers- laan te Rijswyk te 2 uur. Te Pesse by Hoogeveen moest een post- en passagiersvliegtuig van de Deutsche Luft Hansa Zaterdagmiddag wegens benzinegebrek een noodlanding maken. Het toestel van den dienst BerlynHannover —Amsterdam had vyf passagiers aan boord. De noodlanding had een vlot verloop, doch door terrein-moeilykheden kon het toestel zyn reis niet vervolgen. De passagiers gingen per trein verder, ook de post werd overgeladen. Zaterdagmorgen omstreeks 3 uur vond een passeerende automobilist aan den Oirschot- scheweg ter plaatse van Heikamp, een totaal vernielden automobiel dwars over den weg liggen. Langs den wagen lag het lyk van een man, met geheel verbrijzelden schedel. Dr. B. en de marechaussee uit Oirschot, de burge- De minister van Waterstaat heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer een afschrift dóen toekomen van zyn brief aan den voorzitter der Tweede Kamer inzake het vraagstuk van de politiek in den aether, benevens een afschrift van het advies, dat de Radioraad ter zake heeft uitgebracht, alsmede van de in dat advies be doelde minderheidsnota van het lid van den Radioraad, mevr. Boonv. d. Starp. De minister verzoekt, deze stukken ter griffie te deponeeren ter vertrouwelyke inzage van de leden. Te Afferden hebben Zaterdagnacht inbrekers een bezoek gebracht aan de R.K. pastorie en daarby de brandkast geforceerd. Een flink be drag aan geld en tafelzilver, te zamen onge veer ƒ1000, wordt vermist. By het rooien van boomen te Haren by Me- gen, die geruimd moesten worden voor de ty- delyke verzwaring aan de Maas, kreeg Vrijdag de arbeider P. K. een vallenden boom op het lichaam. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hy opgenomen. Hy verkeert in levens gevaar. Men bericht ons uit Zuidwolde: Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de bliksem ingeslagen in de boerdery van T. ten Hoeve te Port. De reeds bejaarde bewoners wisten zich in allerijl te redden en het vee in veiligheid te brengen. Huis en Inboedel, beide verzekerd, gingen in vlammen op. De bliksem sloeg verder op de telefoonlei ding, waardoor de verbinding met omliggende plaatsen geruimen tyd was verbroken. Zondagmiddag omstreeks half drie, brak brand uit in den electrischen korenmolen van Gebr. Muller, te Den Hulst. In korten tyd stond de molen in lichter laaie, terwyl ook het aangrenzende woonhuis met pakhuis in brand geraakten. Er viel aan redden niet meer te denken, hoewel met twee slangen het vuur werd be streden. De bewoners, die van den brand niets hadden bemerkt, werden door een buurmeisje gewaarschuwd. De molen met het woonhuis brandden geheel af, terwijl de geheele inboe del, benevens 200.000 K.G. graan en 100.000 K.G. kunstmeststoffen, twee vrachtauto's en eenige vrachtwagens een prooi der vlammen werden. De schade wordt beraamd op 50 a 60.000 gul den en wordt door verzekering gedekt. Zaterdag is de bliksem in den molen inge slagen, waardoor vermoedelijk de brand is uitgebroken. Zaterdagmiddag ongeveer kwart over vier is op den Rijksweg by de Burgervlotbrug te 't Zand de ongeveer 42-jarige heer N. v. K. uit Rotterdam, hoofd der expeditie-onderneming fa. v. Koningsbruggen, door een luxe auto uit Leeuwarden aangereden en vrijwel op slag ge dood. Bij het passeeren van een andere auto slip te de luxe wagen waarbij het slachtoffer werd geschept en tegen een brugwachtershuisje werd gesmakt. Het slachtoffer is later naar t Ziekenhuis te Den Helder overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. By de oefeningen van het vliegkamp te Soesterberg is Zaterdagmorgen 't militaire vlieg tuig C. 6 neergestort. De machine kwam te recht in het bosch van het buiten van Stern berg, vlak bij het vliegkamp. De eenige inzit tende, de vlieger Dorrestein, is licht gewond. Vrijdagmiddag zijn door de politie te Den Haag aangehouden en naar het bureau v. d. Vennestraat aldaar gebracht een 27-jarige los werkman en een 26-jarige bakker, die by een kruidenier in de Engelenburgstraat voor 1.54 waren kochten, deze medenamen en voor be taling verwezen naar Maatschappelijk Hulpbe toon, omdat verleden week hun steungeld was ingetrokken. De 29e jaarvergadering van het diocesaan Kruisverbond in 't bisdom Haarlem zal worden gehouden op Zóndag II Juni in het St. Elisa- beth-patronaat te Amsterdam. S In ons hoofdartikel „Naar Selfhelp" zyn in de derde alinea van de eerste kolom abusieve- lyk de millioenen-cijfers van den Nederland- schen in- en uitvoer over het eerste kwartaal van 1933 verwisseld: zooals den lezer uit het verdere betoog in het artikel gebleken zal zyn, bedroeg de invoer over genoemd tydperk ƒ280 millioen en de uitvoer 177 millioen. 27 Mei zal te Utrecht het examen worden gehouden voor het theoretisch gedeelte van het door den Nederlandschen Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, Hypotheken en As surantiën, ingestelde makelaars-diploma. De examen-commissie staat onder voorzitter schap van mr. P. J. Dam, notaris en plaatsver vangend kantonrechter te Hilversum; verdere examinatoren zyn o.a. heeren H. Meeusen administrateur der geméente Haarlem en H. C. Sprenger, assuradeur alhier. WASHINGTON. 8 Mei. (Reuer). In zyn radio-rede tot het volk zeide Roosevelt: „wy hebben reden om aan te nemen, dat de toe stand een weinig beter is, dan twee maanden geleden, doch ik ben niet voornemens al te enthousiaste verzekeringen te geven". Hy verklaarde, dat het verlaten van den gouden standaard geheel bedoeld was om een mogelijke paniek en het stilzetten van de in dustrie te voorkomen, welke zou kunnen wor den veroorzaakt door het onttrekken van goud aan den nationalen voorraad door het buiten land. In het verder verloop van zijn rede ver klaarde Roosevelt, dat de besprekingen van de vertegenwoordigers van de groote mogendhe den een vierledig doel hadden. Een algemeene vermindering van de bewa pening en hierdoor een vermindering van de wees voor invallen of aanvallen, en ter zelfder tyd vermindering van de kosten van de bewa peningen. Een herstel van de vriendschappelyke be trekkingen tusschen de landen en een vermeer dering van het vertrouwen. WASHINGTON, 8 Mei. Na hun conferenties hebben Roosevelt en de Italiaansche gedele geerde Jung een gemenschappelijk communi qué uitgegeven. De Italiaansche gedelegeerde Jung, ver klaarde, dat Roosevelt en hij het oorlogs- schulden-probleem vriendschappeiyk hebben Wij zoeken spanning en wij ver mijden spanning. „Dit drama bevalt mij niet, zoo zeggen wij: want er zit geen span ning in". Maar wij zeggen ook: „De Jansens ontmoeten wij liefst nooit meer, we leven een beetje op gespan nen voet met die menschen, sedert ze ons zoo eigenaardig ontvangen hebben. Wij weten ook, dat de boog niet altijd gespannen kan staan, dat wij ontspanning noodig hebben, maar wij wachten met spanning op den uitslag van een examen. Spanning en ontspanning vormen een rhythme in ons leven, een soort van muzikale cadans, die wij evenmin kunnen mis sen als de klopslag van het hart. Spanning en ontspanning in ons geestesleven, waar wij ingespannen studeeren om daarna een vroolijke recreatie te zoeken. Spanning en ont spanning in den arbeid, want wij rusten den zevenden dag, nadat wij zes dagen hebben gewerkt. Spanning en ontspanning in onze verhouding tot anderen, want nadat wij men schen hébben overtuigd of bestreden, zoeken wij aangenaam gezelschap. Zoo is er ook spanning en ontspan ning in onze verhouding tot God, tot Wien wij ingetogen bidden, maar Wiens goede gaven wij dankbaar aan vaarden. Zonder ontspanning kunnen wij niet. Maar zonder spanning bestaan wij niet eens. Het tegenwoordige leven is rijk aan ontspanning. Te rijk voor menigeen. Maar het is overrijk aan spanningen en gespannen verhoudingen. Zouden spanning en ontspanning wel rede lijk verdeeld zijn? of is er bij den een te veel éénzijdige spanning, bij den ander te veel éénzijdige overspan ning? Hoe is de regeling bij ons? is bestand tegen een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist besproken. Zij hebben echter geen besluit of beslising genomen. Ten aanzi envan een „tarieven-wapenstil stand", ontwapening, terugkeer tot den gou den standaard, een internationaal plan tot uitvoer van openbare werken en een uitgebreid plan tot credïet-expansie hadden beide staats lieden een gelijke meening. WASHINGTON, 8 Mei. (Reutaer). In den loop van den dag zal dr. Schacht de bespre kingen over de economische vraagstukken be ginnen. Naar verluidt, zal hy inzake de „douane wapenstilstand" en het toestaan van goederen als middel van betaling de Amerikaansche wenschen tegemoet komen. In de overige vraagstukken zal hy de hou ding van Duitschland duidelyk uiteen zetten. WASHINGTON, 8 Mei. (V. D.) De president van de Rijksbank heeft medegedeeld, dat Duitschland bereid is zyn schulden te beta len. Dr. Schacht wees er evenwel op, dat een revisie van het verdrag van Versailles als voorwaarde wordt gesteld. WASHINGTON 8 Mei. (Reuter). Rainey heeft verklaard de noodzakelykheid van een moratorium voor de oorlogsschulden niet in te zien, aangezien de schuldenaren toch niet be talen; wel wil hij elk voorstel van Roosevelt bestudeeren, mits dit wederkeerige handels faciliteiten garandeert. Mac Reynolds, de leider van het comité van buitenlandsche zaken verklaarde, dat Ameri ka vermoedelyk uit een regeling van het schul- denvraagstuk meer voordeel zal trekken dan uit de handhaving van de huidige verdragen. Men vermoedt, dat de officieuze onderhan delingen over de schulden tusschen Amerika en Engeland worden voortgezet. Vermoedelijk zal Rooseveldt, indien de op positie in het Congres te sterk is, verklaren, dat de vervallende termijn van Juni betaald moet worden, doch officieus zal hy dan de landen mededeelen, dat riet-betalen geen wy- ziging van Amerika's politiek op de Economi sche conferentie of elders tengevolge zal heb ben. Volgens berichent in de bladenz ijn de lei dende persooniykheden der democratische par ty overeengekomen President Roosevelt mee te deelen dat het naar him overtuiging op een politieken zelfmoord zou neerkomen wanneer hy het Congres een schrapping of verminde ring der oorlogsschulden zou voorstellen. Drie-vierde der leden van het Rappresen- tantenhuis zouden zich reeds verplicht heb ben om noch in een vermindering, noch in een schrapping der schulden te bewiligen. WASHINGTON, 8 Mei (Reuter). De regee ring heeft aan Senator Borah gevraagd of hy Amerika ter Economische Wereld Conferentie wil vertegenwoordigen. PARIJS, 7 Mei (Reuter) Eenige New York- sche bladen maken weer melding van het ge rucht, volgens hetwelk Frankrijk besloten zou hebben den gouden standaard te verlaten. Havas deelt echter mede, dat in regeerings- kringen wordt verklaard, dat dit bericht van allen grond ontbloot is. BAZEL, 8 Mei (Reuter) Aan den vooravond der zitting van den Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen hielden de directeuren der centrale banken een officieuse byeenkomst. De maandelyksche balans van de Bank voor Internationale Betalingen liep van 939 millioen Zwitsersche francs terug tot op 752 millioen. Deze vermindering is een gevolg van het feit dat de emissiebanken haar dollar-depots terug trokken, teneinde de aan waardevermindering onderhevige activa, in verband met de depre ciatie van den dollar, zoo gering mogelijk t» doen zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6