IN EN OM HAARLEM H.Sacramentsfeest te Amsterdam bukesQRpas^e Voor de vrouw Tegen rheumatische aandoeningenI DINSDAG 9 MEI Candidaten Grootsche herdenkings plechtigheid In nieuwe richting? SANEERING BLOEMBOLLEN- BEDRIJF Looze geruchten LANDSTORMCORPS „KENNEMERLAND" Huldiging Kapitein C. Eldermans TELEFOONSTATIONS Aan Eet strand te Zandvoort VOOR DEN POLITIERECHTER Beleedigingen bij de vleet R. K. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN Algemeene vergadering te Alkmaar Personalia KATHOLIEKE JEUGDDEMONSTRATIE TE MüJSCHEN De Königsplatz te München tijdens de groote katholieke jeugddemonstratiedie daar Zondag werd gehouden DE HEER L. A. ROOZEN t Geziene figuur onder de hotelhouders „BOSCH EN HOVEN" WORDT AFGEBROKEN DR. J. H. HOGE Directeur der Maria-Stichting Ontslag aan een loods Onderscheiding Concert in het Bloemen- daalsche bosch fi Q.R," sar Prijs f 1.20 per pot Jaarvergadering van den Haar- lemschen Diocesanen R.K. Vrouwenbond MARKTDIEVEGGE Concert in den Hout liniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In tijden van verkiezingen, zooals wij pas achter den rug hebben, is het interessant eens over te lezen wat de oude schrijvers over de candidaten voor de vertegenwoordigende open bare colleges van hun dagen geschreven heb ben. Oude schrijvers, want het algemeen kiesrecht is geen uitvinding, zooals sommigen onzer lezers misschien-meenen, van ónzen tijd, maar was ook reeds in gebruik bij de beschaafde Volkeren der oudheid, de Grieken en Romei nen. En het blijkt, dat aan (Je uitoefening van het kiesrecht daar reeds dezelfde onvolmaakt heden kleefden als wij tegenwoordig kennen. In een Fransch. tijdschrift vonden wij eenige treffende voorbeelden, die levendig den toe stand illustreeren, eeuwen vóór Christus' Ge boorte. De redactie ontleende b.v. het volgende aan den tooneelschrijver Aristophanes. Men Weet, dat deze auteur leefde in het jaar 450 vóór Christus. Er waren in Athene candidaten, die belust waren op baantjes en demagogen, juist als in onze dagen dus. In een van zijn theaterstukken, De Ridders, brengt Aristophane een van deze candidaten voor het voetlicht en laat hem toespreken door Demosthenes. De candidaat is de varkensslager van den hoek. Hij stelt zich voor: „Mijn hemel, zegt hij, het ora kel roept mij tot dezen gewichtigen post; en hoewel ik niet begrijp, dat ik in staat zou zijn het volk te regeeren, zal ik me maar candidaat laten stellen." En Demosthenes is het geheel met hem eens. Luister maar: „Het volk re geeren? Niets is eenvoudiger, zegt hij. Als je in de regeering zit, ga je gewoon door zooals je tot nu toe gewend bent. Je zet je vak voort. Je kneedt en mengt de staatsaangelegenheden door elkaar, juist zooals je worst maakt. Om je de aanhankelijkheid van het volk blijvend te Verzekeren, kook je eiken dag een pasteitje, Waar het trek in heeft. En wat je persoon aangaat, je hebt alle hoedanigheden, die een goed demagoog hebben moet: een vreeselijke stem, een ruim geweten en een taaltje, dat op de markt opgang maakt. Alle kwaliteiten, die je als bestuurder noodig hebt, bezit je dus in hooge mate. De orakels maak je net zooals je ze hebben wilt. Ik zou maar niet lang aarzelen, neem een kroon om het hoofd, breng een offer aan den god van de Domheid en denk er alleen aan om zoo vinnig als je kunt je tegenstanders te bevechten." Dit beeld van de verkiezingen werd niet min der dan vierhonderd jaar vóór Christus ge schetst. Wij hebben er slechts één enkel zinne tje uit geschrapt, omdat een candidaat uit de jongste Kamerverkiezingen zou kunnen mee nen, dat het als een hatelijkheid aan zijn adres Was bedoeld. Maar ook wat over bleef, zou niet misstaan in een tooneelstuk, dat op ver kiezingen in onze dagen slaat. Zóó waar is het, dat verkiezingen altijd op dezelfde wijze op de gemoederen en hartstochten van de menschen hebben gewerkt. Bij de jongste candidaatstelling voor onze Tweede Kamer waren wij toevallig op het Centraal Stembureau te Haarlem. De verschil lende lijsten werden daar ingediend door de af gevaardigden der politieke partijen en groepen. Plotseling kwam een candidaat binnenstuiven, die een lijst voor zich zelf wilde indienen. De ambtenaar maakte hem er op opmerkzaam, dat dit niet mocht. Hulpeloos keek de man rond en wendde zich tenslotte tot een der kran tenmannen met het vriendelijk verzoek of hij de lijst voor hem wilde indienen. Hij kwam van Amsterdam, vertelde hij, en moest volgens zijn zeggen nog naar Rotterdam, naar Den Haag en naar Dordrecht om daar ook zijn candida- tuur in veiligheid te brengen. De betrokken Verslaggever gaf hem den raad daar hij zelf voor de eer bedankte zich naar de Groote Markt te begeven en daar een werkloozen kie zer wat aan zijn candidatuur te laten verdie nen. Wat geschiedde. Bij de verkiezingen heeft die lijst in het gehééle land 191 stemmen ge kregen. Wat zullen die den kerel een geld en moeite gekost hebben! En hij had zich niet te beklagen, want er waren lijsten met totaal 95 stemmen. Bekend is ook het geval van den candidaat, die brie ven schreef naar kiezers in verschillende kies kringen om handteekeningen voor zijn candi- datenlijst te verzamelen, en daarbij zich zelf hemelhoog prees. Een zijner brieven is in de dagbladen gepubliceerd. Toen Aristophane zoo kostelijk den draak stak met de baantjesjagers, had men ook een bekend beeldhouwer aangespoord zich candi daat te laten stellen. Hij weigerde: „Neen, zei- de hij, ik kan boetseerklei kneden, maar spre ken in het publiek kan ik niet; ik probeer de physieke schoonheden der menschen in mijn beelden weer te geven, maar ik voel geen lust hun zonden goed te praten." Dit voorbeeld toont aan, dat ook het weigeren Van een candidatuur door groote mannen, hetzij zakenmenschen of kunstenaars, niet iets is, wat zich pas in de laatste jaren voordoet. Wij geven bovenstaande voorbeelden om te laten zien hoe weinig er in de wereld verandert, hoe de geschiedenis zich steeds herhaalt en om hun, die zich over het parlementaire stelsel onzer dagen beklagen, een hart onder den riem te steken. Zij kunnen er verzekerd van zijn, dat dezelfde zorgen, die zij zich over de toekomst Van het menschdom en van den Staat maken, ook eeuwen terug gekoesterd zijn door eerzame Naar wij vernemen, loopen er in de bloem bollenstreek geruchten, dat de leden van de commissie van advies tot saneering van liet bloembollenbedrijf exhorbitante bedragen zou den toucheeren voor hun werk. De voorzitter zou 12.000.per jaar, dz leden I 8000.enz. ontvangen. Naar wij bij informatie van den heer A. J. hoerakker, vice-voorzitter der commissie, ver hamen, is er van deze praatjes niets waar. De commissieleden ontvangen in geen enkelen vorm vacatie- of presentiegeld. burgers in Sparta, Athene, Corinthe, Rome. En nu is het wel waar, dat al deze Staten ten gron de zijn gegaan, misschien wel gedeeltelijk door de schuld van de gesignaleerde ondeugden, maar desalniettemin bestaat de Wereld ook nü nog en velen vinden, dat het in de huidige wereld nog zoo kwaad leven niet is. Wij willen maar zeggen, dat de ellende, waar van wij op dit oogenblik getuigen zijn, slechts van betrekkelijk belang is voor het welzijn der menschheid. En klein wordt de mensch als hij bedenkt, dat God de bestuurder der wereldge schiedenis is. Schijnbaar laat Deze Zijn schep sel de historie beïnvloeden, maar op een afstand gezien heeft wat de mensch doet weinig waarde. God heeft het Menschdom geschapen tot Zijn Eer en Glorie. Als de golven der zee volgen de geslachten der menschen elkander op; altijd weer nieuwe generaties, altijd weer andere en in die eindelooze opeenvolging van geslachten, die opkomen en weer verdwijnen, zit een machtig element van Verheerlijking van God. De conclusie, dat het daarom veel beter is zich over het Eeuwige dan over het aardsche zorgen te maken, laten wij gaarne den lezer ter nadere overweging in deze dagen, dat het schier in alle landen schijnt te kraken. Dezer dagen heeft in het Gemeentelijk Con certgebouw een bijeenkomst plaats gehad ter uitreiking van de behaalde prijzen in den laatst gehouden korpsschietwedstrijd en tevens de huldiging van den kapitein C. Eldermans in verband met zijn overplaatsing naar Amster dam. Nadat een muziekgezelschap zich had laten hooren, sprak de voorzitter de heer D. O. Norel een welkomstwoord, waarin hij vooral begroette den voorzitter der Nat. Landstorm-commissie, het Tweede Kamerlid, luit.-generaal Duijmaer van Twist, de leden der gewestelijke en plaat selijke commissies en mevr. Eldermans met haar dochter. Tot den kapitein sprekende bracht hij hem dank voor de groote toewijding waarmede hij het secretariaat gedurende 12 jaar heeft waargenomen. Hierna werd het woord verleend aan gen. Duijmaer van Twist. Kapitein Eldermans dankte den generaal voor de diensten door dezen verricht als secretaris en propagandist van den Landstorm en sprak de hoop uit hem later nog eens bij den Landstorm terug te mogen zien. Opdat hij nog eens aan den Landstorm mocht terugdenken werd hem door den generaal een goud potlood als aan denken aangeboden. Ook mevr. Eldermans werd in de huldiging betrokken en mocht evenals haar dochter een bouquet bloemen in ontvangst nemen. Tot de leden sprak de generaal den wensch uit, dat mocht het onverhoopt noodig zijn, hij er op rekende dat ook de vrijwilligers van Kennemerland hun plicht zouden doen. (Luid en langdurig applaus). Vervolgens kreeg het woord de Overste P. S. Hartogh Heijs van Zouteveen, commandant van het korps Kennemerland, die verklaarde dat het geheele korps zich bij deze huldiging aansloot en dan ook namens alle vrijwilligers en leden der gew. en pl. commissies, onder toepasselijke woor den een staande schemerlamp aanbood, waarop weer een luid en langdurig applaus volgde. De afdeeling IJmuiden meende met de Schiet- vereeniging „Groot-IJmuiden" niet achter te mogen blijven en bood bij monde van den heer D. de Ridder een nuttig geschenk aan. Hierop het woord verkrijgende, bracht kapitein C. Eldermans dank aan allen die hem dezen avond onvergetelijk hadden gemaakt. Hierna werd overgegaan tot de prijsuitreiking en mocht kapitein J. Boelstra als instructeur van de afdeeling Bloemendaal, met zijn schut ters den korpsprijs in ontvangst nemen, na te zijn toegesproken door den korpscommandant voor zijn prestatie, wat met luid applaus werd begroet. Na de pauze had nog vertooning van eenige films plaats, waaronder ook de film van de vaandeluitreiking te Ede door Z. Exc. den mi nister van Defensie, waarop ook het Landstorm korps Kennemerland afgebeeld was. De voorzitter, de heer D. O. Norel, die het slotwoord sprak, dankte allen die aan het slagen van dezen avond hadden medegewerkt en onder het zingen van 2 coupletten van het „Wilhel mus" ging de vergadering uiteen. Behalve in de tent van den heer Witkop aan het eind van den Zeeweg te Zandvoort zijn nu ook telefooncellen geplaatst bij de firma Schui ten, aan het einde van den boulevard Barnaart en in de tent van Kraayenoord, aan het einde van den boulevard Paulus Loot. Vooral voor hulpverleening aan het strand bij ongeluk of ongeval zullen deze telefoonverbin dingen van groot belang kunnen zijn voor spoe diger hulpverleening, dan tot nu toe. Men uias tot heden altijd afhankelijk van de bereidwil ligheid van het publiek. Ook ging er meestal veel tijd verloren met het overbrengen van be richten. De rol, die de politierechter in den vroegen morgen te behandelen had, bevatte in hoofdzaak huisvredebreuk en beleediging. Er waren geval len waarin noch huis, noch vrede gebroken waren. Er waren beleedigingen, die in alle mogelijke klassen, die grammatica en wonden- boek hebben ingesteld, ondergebracht kunnen worden. Zoo waren er suggestieve, dierlijk- instinctieve, quantitieve, omatieve, breed-uit en typisch-eigen beleedigingen. Maar hoe ook, was het bewijs geleverd, dan sprak de wet zich uit voor straf. En de toepasser van die wet hield zich aan zijn opdrachtgever, 't Waren meestal geldboeten en 's lands kas was de eenige baat hebbende bü deze meeningsverschillen tusschen vriend en kennis, familie of schuldeischers en cliënt. Een bakker uit IJmuiden, die scheefgeloopen hakken had van het „achterna rijden" van zijn geld en die om allen schijn van burengerucht te vermijden het huis betreden had en heel vrien delijk alleen het zijne en dit in alle welvoeglijk heid bepleit had, kreeg in plaats van geld schoppen der huisgenooten en bovendien omdat hij niet op sommatie des huisvaders oogenblikkelijk zijn biezen gepakt had nog bovendien een dagvaarding van huisvredebreuk. De politierechter, die zijn pappenheimers kent, veranderde den eisch van den Officier van Justitie, inhoudende l 3.— of 3 dagen, reke^ ning houdend met de omstandigheden, in 1.— of 1 dag. Een man, die inlichtingen verstrekt had aan een a.s. bruidegom van 65 jaar over zijn „meisje" van 47 jaar, had gewraakte termen gebruikt; maar daar de verloofde man zijn meisje niet kon helpen aan het noodige bewijs, moest deze „welbespraakte" wel in de termen vallen voor vrijspraak. Sommige ruzieden nog heftig door in de rechtzaal, maar de straffe hand van den politie rechter wist de noodige paal en perk stevig te stellen. In hotel Het Gulden Vlies te Alkmaar hield Zondag de R. K. Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen in Noord-Holland een algemeene vergadering. Van de 26 aangesloten muziekge zelschappen waren er 20 vertegenwoordigd. De Bondsvoorzitter, de heer Lansdaal (Pur- merend), opende de vergadering met zijn vol doening uit te spreken over de flinke belang stelling. Inzonderheid verwelkomde spr. den Weleerw. heer B. W. Kloes, kapelaan te Pur- merend, die als opvolger van kapelaan J. van Ettinger benoemd is tot Geestel. Adviseur van den Bond. Met den wensch op een langdurige en prettige samenwerking tusschen den G. A. het hoofdbestuur en den Bond, werd de G. A. als zoodanig geïnstalleerd. Medegedeeld werd, dat op het komende Bondsconcours te Castricum als jury-leden zul len optreden de toonkunstenaars: Jos. de Klerk, te Haarlem, C. J. Langfeld, te Enschede en A. Ogier te Valkenburg. De heer Joh. Gerritsen van den K. R. O. kon zijn benoeming niet aannemen. De voorzitter deelde mede, dat het Bonds- bestuur een ernstig onderzoek heeft ingesteld op de beschuldiging van „Soli Deo Gloria" te Velsen, aan het adres van den toonkunstenaar S. Vlessing, die 't vorig jaar advies en voor lichting zou hebben gegeven aan St. Caecilia te Nieuwendam, inzake de concoursnummers. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de be schuldigingen louter op laster en praatjes be rust, zoodat het Bondsbestuur den heer S. Vles sing volkomen heeft gerehabiliteerd, terwijl de vereeniging te Velsen onder het oog gebracht is, zich eerst te overtuigen vóór een beschuldiging uit te spreken. Voorstel Wisselbekertje Na eenige bespreking werd het bestuur vrij mandaat gegeven om ter herinnering aan het bezit van den wisselbeker, een klein bekertje of een medaille uit te reiken aan die vereeni ging, die den beker zal moeten afstaan. Bondsmarsch Uit een door het bestuur ingesteld onderzoek is gebleken, dat de prijsvraag ter verkrijging van een Bondsmarsch, is te begrooten op totaal 150. Volgens aanbod van een bekwaam mu sicus, zal deze een Bondsmarsch willen leveren voor ongeveer 75.alles inbegrepen. Ver schillende sprekers voerden hierover het woord. De heer Essing (hoofdbestuur) vraagt zich af, of de sympathie voor een Bondsmarsch wel blij vend zal zijn. Spr. staat er niet onverdeeld gun stig tegenover, om voor dit doel zulk een hoog bedrag over te hebben. Uit de besprekingen blijkt, dat de vergadering, als er een Bonds- ^marsch moet komen, meer voelt voor een prijs vraag dan opdracht te geven aan een bepaald musicus zonder meer. Het Bondsbestuur zal zich nader hieromtrent beraden. Aan de orde kwam nu de loting van het Bondsconcours, dat op 11 en 18 Juni te Cas tricum zal gehouden worden. De voorzitter deel de mede, dat het niet mogelijk is het besluit te handhaven, om vereenigingen in een zelfde af deeling op een en denzelfden dag, achter elkaar te laten optreden. Er zijn 12 vereenigingen die om wettige redenen voorkeur geven aan een bepaalden datum, waarmede rekening moet worden gehouden. Verder is bericht ingekomen dat Noord-Scharwoude en Wognum dit jaar niet aan het concours kunnen deelnemen, zoo dat het aantal deelnemers 24 zal bedragen. Bij1 loting werd nu de volgorde voor Zondag 11 Juni als volgt bepaald: 4e afd. Harmonie: Crescendo, Bovenkarspel; 3e afd. Harmonie: St. Gregorius, Nibbixwoud; 2e afd. fanfare: X. Kunst na kracht, Berkhout; 2. St. Gregorius, Waarland; le afd. Harmonie: 1. St. Caecilia, Wervershoof; 2. St. Caecilia, Haarlem; 3. St. Caecilia, Lutjebroek; le afd. fanfare: St. Cae cilia, Heiloo. Uitmuntendheid. Harmonie: 1. St. Caecilia, Nieuwendam; 2. Soli Deo Gloria, Velsen. Uitmuntendheid fanfare: St. Caecilia, Zwaag. Eere-afd. Harmonie: St. Caecilia, Groo tebroek. Op Zondag 18 Juni: 4e afd. fanfare: Accor- dando, Wogmeer-Spierdijk; 3e afd. Harmonie: Pius X, Venhuizen; 3e afd. fanfare: 1. St. Martius, 't Veld; 2. Hou en Trou, Heer-Hugo- waard; 2e afd. fanfare: 1. St. Pancratius, Blok ker; 2. Fuzieklust, Obdam; 3. St. Caecilia, Wee- re; le afd. Harmonie: Crescendo, Purmerend; le' afd. fanfare: 1. St. Caecilia, Heemskerk; 2. St. Hildegardis, Tuitjenhorn; Uitmuntendheid, fanfare: Dr. Nuyens, Westwoud-Hoogkarspel. Eere-afd. fanfare: Patronaatsfanfare, Castri cum. Omtrent „Genot door Kunst" te Noord-Schar woude, deelde de voorzitter mede, dat deze ver eeniging, nu ze door omstandigheden niet aan het concours kan deelnemen, bereid is buiten mededinging een paar nummers op het con cours uit te voeren. De afgevaardigde van Noord- Scharwoude zei, dat door gebrek aan voldoende krachten niet met succes het verplichte num mer kan worden uitgevoerd. Castricum zou wel op prijs stellen als „Genot door Kunst" b.v. een concert zou willen geven, doch ziet hun optreden op de voorgestelde wijze liever niet. De heer Essing (hoofdbestuur), wil een pnn- cipieele motiveering in deze. Door toe te staan wordt misschien een pre cedent geschapen,. Na nog eenige besprekingen werd overeenge komen, dat het Bondsbestuur de beslissing zal nemen. Rondvraag: Haarlem stelde voor de nummers die in den eere-wedstrijd uitgevoerd worden, van te voren bekend te maken. De heer Holskops (Nibbixwoud) geeft het be stuur in overweging voortaan rekening te hou den met de concoursdata en geen Zondag meer te kiezen in het octaaf van Sacramentsdag, daar dan in tal van Wfest-Friesche parochies een plechtige kerkelijke viering van Sacramentsdag plaats vindt. De heer v. Westen wijst op grondige bezwaren welke een concours op Zondag medebrengt en zou willen voorstellen b.v. Maandag daarvoor te nemen. De Geest. Adviseur dankte voor de vriende lijke woorden tot hem gericht en hoopte dat het vertrouwen in hem niet beschamd zal worden. Met genoegen heeft spr. geconstateerd dat er een goede geest heerscht in den bond. De heer T. v. d. Linden te Haarlem doet nog de mededeeling dat Z. H. Exc. Mgr. Aengenent bezwaren heeft, het beschermheerschap van den bond te aanvaarden. Was de bond een in stituut over het geheele Bisdom, dan was dit voor Mgr. eeiu ander geval. Dat de bond zijn volle sympathie geniet, daarvan getuige de door Mgr. geschonken wisselbeker. Onder dank werd hierna de vergadering ge sloten. Voor het examen hulpakte Chr. Bewaarschool onderwijzeressen te Den Haag zijn geslaagd de dames S. J. Groos en M. J. Heule, beiden alhier. Het Bestuur van het Comité van Katho lieke Actie van Haarlem wenscht het volgende onder de aandacht te brengen van de Katholieken van Haarlem en Omstre ken. Het mag van algemeene bekendheid geacht worden, dat onder de auspiciën van de Ver eeniging „Katholiek Amsterdam" op Zondag 18 Juni as., vallend in het octaaf van het H. Sa cramentsfeest, in het Stadion te Amsterdam een grootsche godsdienstige plechtigheid zal plaats hebben, gewijd aan de herdenking in dit Heilige Jaar van de instelling van het H. Sacrament des Altaars. In verband met deze plechtigheid heeft voor noemde Vereeniging zich tot ons Bestuur ge wend met het verzoek om de verschillende bij ons Comité aangesloten Organisaties en Ver eenigingen, alsmede ook de Katholieken van Haarlem en Omstreken tot deelneming aan deze plechtigheid op te wekken. Onmiddellijk hebben wij het Bestuur van Katholiek Amsterdam onze volle medewerking tot het welslagen van dit Herdenkingsfeest toe gezegd. Wij kunnen hierbij mededeelen, dat Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem bereids Zijne hooge goedkeuring aan de desbetreffende plannen heeft geschonken. Het Bestuur van Katholiek-Amsterdam stelt zich voor aan deze plechtige herdenking, welke een strikt godsdienstig karakter zal hebben, ter inleiding te doen voorafgaan een overzicht enkele groepen van de Nederlandsche Kerk geschiedenis en de ontwikkeling van het Ka tholicisme in ons land. Daarna volgt een reconstructie in zijn vroe- geren luister van de aloude 15de-eeuwsche „Mirakel-processie", gelijk deze eeuwen gele den te Amsterdam jaarlijks plaats vond, terwijl het hoogtepunt dezer plechtigheid zal zijn een Pontificaal Lof, hetwelk aan een daarvoor te bouwen altaar zal worden gecelebreerd dooi Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent, die zich daartoe reeds heeft bereid verklaard. Het is het streven van het Bestuur van Ka tholiek Amsterdam aan deze plechtigheid zoo mogelijk een landelijk karakter te geven en velen, ook buiten Amsterdam, op te wekken aan deze massale huldiging van het Heilig Sa crament deel te nemen. Aangezien wij overtuigd zijn, dat uit alle dee- len van ons vaderland talrijke scharen den Eucharistischen Koning op Zondag 18 Juni a.s. in het Stadion zullen komen huldigen, achten wij ons verplicht den Katholieken van Haarlem en Omstreken van deze grootsche plannen tij dig kenpis te geven. Het Bestuur van het Comité van Katholieke Actie van Haarlem vertrouwt, dat alle Vereeni gingen en Organisaties van Haarlem en Om streken, alsmede talrijke particulieren met bo vengenoemde plannen van Katholiek-Amster dam zullen sympathiseeren en bereid gevonden zullen worden hunne medewerking te verlee- nen. Binnenkort zullen wij het noodige propagan- da-materiaal verspreiden en/of ter beschikking stellen van belanghebbenden, terwijl wij intus- schen de verschillende Bestuurscolleges hierbij zouden willen uitnoodigen deze belangrijke aan gelegenheid in de eerstvolgende vergadering ter sprake te willen brengen. Namens het Bestuur van het Comité van Katholieke Actie, H. E. EVERARD, voorzitter. Te 's-Gravenhage is op 56-jarigen leeftijd overleden de heer L. A. Roozen, een zeer be kende en zeer geziene figuur in de hotelhou derswereld. De heer Roozen was directeur van het hotel „Wittebrug" en gedelegeerd commis saris van de Mij „Palace Hotel" te Noordwijk aan Zee. Eenerzijds was hij een model-vakman, iemand van groote autoriteit in het hotelwezen, ander zijds was hij daarin misschien nog grooter? was zijn weldadigheidszin van welhaast spreekwoordelijke vermaardheid, een weldadig heidszin, waarvan vooral Haarlem en omgeving, waar de heer Roozen tot zijn 26ste jaar in het bloembollenvak werkzaam is geweest, geprofi teerd hebben. De heer Roozen was een broer van den voor- maligen directeur van Hotel Roozen in den Hout. Jaren lang bekleedde hij de functies yan voorzitter en later die van vice-voorzitter en van secretaris van H. 0."R. E. C. A. F. Van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer was de heer Roozen lid van het dagelijksch bestuur en regeeringsgedelegeerde in het bestuur. In dertijd heeft de regeering de verdiensten van den thans ontslapene erkend door hem te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Van de onlangs ingestelde Staatscom missie inzake het vraagstuk der buitenland- sche musici was hij de voorzitter. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft plaats Woensdagochtend half 12 op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Eindelijk is het vonnis over het oude gebouw „Bosch en Hoven" uitgesproken. Een aannemer heeft aangenomen de ruïne te sloopen. waar mede hij gisteren al begonnen is. Daar hij echter bemerkte dat na den brand alweer een partij oud lood was verdwenen, heeft hij de in gangen afgesloten. Voor de omwonenden is dit een groote uitkomst, daar zij meteen van de vernielende jeugd bevrijd worden. Naar wij vernemen is dr. J. H. Hoge met in gang van 15 Juli benoemd tot directeur van het R. K. Ziekenhuis de Maria-Stichting te Haarlem, als opvolger van dr. J. Th. Peters. De Minister van Defensie heeft nadere in lichtingen verstrekt naar aanleiding van de door de Kamer aangenomen conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van J. Bruin, eervol ontslagen loods te IJmuiden. Dit adres betreft het instellen van een onder zoek naar het ontslag van adressant en her- plaatsting bij den loodsdienst. De door den minister benoemde commissie tot het instellen van een onderzoek is tot de conclusie gekomen, dat het eervol ontslag ge handhaafd dient te worden. Met dit advies heeft de minister zich vereenigd. Bij Koninklijk besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eers medaille in zilver aan mej. G. C. Veelenturf, huishoudster in dienst van de familie Papöt, te Warmond. Woensdag 10 Mei, des avonds om kwart over acht zal de R. K. Muziekvereeniging „Euphonia" haar eerste concert geven in het Bloemendaal- sche Bosch onder leiding van den heer J. W. Lefeber. Het programma luidt: Hope Valk. Marsch American van A. Delbeco. Après L'orage, Ouverture van P. Clodomir. Largo van Handel. Premières Amours Valse van G. Allier. Le Meunier sans Souci, fantaisie van G. Guillement. Neptune. Ouverture Fantastique van G. Gadenne. De Karavaan, karakterstuk van A. Zwart. Le Trésor, valse van Joh. Strauss. Colonel Bogey, marsch van Kenneth. J. Alford. Een merk waardig En- gelsch ge neesmiddel, nu verkrijg baar in Hol land. Op aandrin gen van ve le dankbare HoU. patiën ten, die Mr. Blake, den wereldberoemden specialist, in Londen bezoch ten, is de verkoop van Bed Paste, vervaardigd volgens het bekende recept, in Holland een lelt geworden. Red Paste brengt onmiddellijke verlichting te gen Rheumatiek, Jicht. Fibrosltis en stijfheid, tengevolge van buitengewone Inspanning, koude of vocht. Sportbeoefenaars vinden 't een zegen. Probeert deze schitterende Red Paste. Het is een eenvoudig middel en het brengt een weldadige verlichting. Gaat direct naar Uw Apotheker of drogist en maakt een eind aan Uw pijn. BLAKES AANDOENI De Dioc. R. K. Vrouwenbond hield Maandag zijn jaarvergadering in de Kleine Stadszaal te Leiden. De dioc. presidente, mej. Toos Post, verklaar de met groote voldoening steeds de dioc. ver gaderingen te openen, maar de vreugde op deze vergadering wordt overschaduwd door het over lijden van mevr. Albertine Steenhoff-Smulders, veelzijdig begaafd, een pionierster ook op het gebied der Vrouwenbeweging. Wij zullen haar niet vergeten, wij die haar in haar kracht heb ben gezien en bewonderd. Mevr. Albertine Steenhoff-Smulders heeft haar geheele persoon aan onze beweging gegeven. Aan het jaarverslag is ontleend, dat t leden tal van den Dioc. Vrouwenbond 11.050 bedraagt. Dit jaar bracht een grootere activiteit van den Bond en een groote vermeerdering van het ledental. Het jaarverslag van het Koning-Christus fonds (verkoop van insignes), getuigde van te vredenheid. De inkomsten bedroegen ƒ2954; de zuivere winst bedraagt ƒ1311. Het Fonds voor Rustbehoevenden neemt ge leidelijk in populariteit toe. Totaal zijn thans 96 personen uitgezonden. Bij enkele candidaatstelling werden de aftre dende bestuursleden mej. dr. Hillen, mevr. E. Lommen-Manry en mej. Toos Post herkozen. Tot voorzitster werd met alg. stemmen her kozen mej. Toos Post. Mej. dr. Hillen deed hierna eenige mededee- lingen over den Stillen Omgang voor vrouwen. Het zijn de vrouwen, die eerst den Stillen Omgang begonnen, zij 't ook in kleine groepjes. Het aan tal vrouwen, dat de Stille Omgang doet, neemt toe. De vergadering sloot zich aan bij de mee ning van het bestuur, dat deze beweging ver dient aangemoedigd te worden, zij t nog niet in organisatorisch verband. Ingekomen was een voorstel om een prijs vraag uit te schrijven voor een zeer beknopte brochure over het wezen en doel van den Vrou wenbond. Voor dit doel werd ƒ25.beschikbaar ge steld. Een jury zal worden ingesteld. Alleen le den van den Vrouwenbond kunnen aan deze prijsvraag deelnemen. De datum, waarop de in zendingen worden verwacht, en verdere bijzon derheden zullen nader worden bekend gemaakt. Ook werd besloten een diocesane vlag aan te schaffen. In de middagvergadering kwam allereerst aan de orde een bestuursvoorstel, om de Federatie te verzoeken pogingen in het werk te stellen tot wijziging der ziekteverzekeringswet in dier voe ge, dat bij ziekte van vrouwen de controle uit sluitend zal geschieden door medici of contro- leuses. In de toelichting werd opgemerkt, dat de Raden van Arbeid en Ziekteverzekeringen geen onderscheid maken en ook mannelijke leeken naar vrouwelijke patiënten zenden. Het voorstel wordt aangenomen. De afd. 's Gravenhage stelde voor in verband met de studie-dagen, georganiseerd door den Dioc. Vrouwenbond in het Aartsbisdom ter be handeling van de nieuwe richting in den Vrou wenbond, de roeping van de katholieke vrouw in dezen tijd, vorming en actie, te willen over wegen of het nut kan hebben dergelijke studie dagen te houden in het bisdom Haarlem. Na 'n korte toelichting werd dit voorstel voorloopig ingetrokken. Een voorstel van de afdeeling Haarlem om een gezamenlijke gebedsactie te houden, b.v. in de maand Mei een speciale Maria-vereering, om door eendrachtig gebed God om uitkomst te smeeken in deze sombere tijden, was door t be stuur overgenomen en werd door de vergadering goedgekeurd. De presidente drong hierbij aan op een alge meene deelname. De data der gebedsdagen zjjn vastgesteld op 29, 30 en 31 Mei as. Vervolgens bracht mevr. ZeggerTücker na mens de Commissie ter bestudeering van een Spaarsysteem rapport uit. Ter bestrijding van het verderfelijke afbetalings- en huurkoopsy steem werd de idee van een spaarsysteem voor vrouwen geopperd. Door de commissie waren twee systemen ont worpen, welke aan de afdeelingen in overwe ging werden gegeven. Het eene bestaat uit bon boekjes, waarvan de bonnen bij de leden wor den aangeboden. Het tweede is het verspreiden van spaarbusjes, waarvan de sleutel bij het af delingsbestuur rust. Voor alle mogelijke doel einden kan gespaard worden. Volgde 'n woord van dank door de presidente aan de rapportrices voor het degelijke rapport. De uitgewerkte plannen zullen in de afdeelings- vergadering ter sprake worden gebracht. De geest, adviseur, pastoor Fennel, deed nog een ander systeem aan de hand, n.l. het afge ven van bonnen als overgangsschakel naar een spaarbankboekje voor ieder der spaarsters op de Rijkspostspaarbank. Ook dit systeem zal door de Commissie in overweging worden genomen. Mej. Irma Meyer deelde vervolgens een en ander mede over de nieuwe plannen* met het tijdschrift „De Katholieke Vrouw". Spreekster deelde mede, dat er twee stroomïngen in de vrouwenwereld bestaan. De eene groep wil het tijdschrift uitsluitend gewijd zien aan het huis houden, terwijl de andere groep meer voelt voor artistieke en sociale problemen. De oplossing heeft de redactie gezocht in de oprichting van een maandblad, uitsluitend ge wijd aan cultureele onderwerpen. Hierdoor kan „De Katholieke Vrouw" aan practisch nut voor de huisvrouw winnen. Een toename van het ledental is hiervoor echter noodzakelijk. Uit de besprekingen bleek, dat de meeningen over den inhoud en de richting van het tijd schrift nogal verdeeld waren. De een wilde er meer een Bondsblad inzien, de ander juist niet, waarop de presidente aanmaande tot matiging in de wenschen. Velen, die het blad lezen, zijn geen leden en zij moeten daartoe opgevoed worden. Bij de rondvraag kwamen tenslotte nog ver schillende verlangens en wenschen naar voren, waarna te omstreeks vijf uur de presidente de vergadering sloot met een woord van dank aan de afdeeling Leiden voor de hartelijke ont vangst. Op de Botermarkt ontdekte Maandagmid dag 4 uur een voorbijganger, dat een 63-ja- rige vrouw wollen goederen onder haar klee- ren verborg. Hy waarschuwde een agent, die de vrouw naar het politiebureau geleidde. By navraag bleek de koopvrouw geen goederen aan de vrouw verkocht te hebben. Bij een onderzoek, dat de recherche bü haar thuis instelde, kwamen nog 50 paar kousen, een tiental damestaschjes, jenever, wyn, chocolade e. d. te voorschyn. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Wegens het minder gunstig weer is Zondag middag het concert in de stadstent in den Hout, te geven door de Haarlemsche Orkestvereeni- ging, niet doorgegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5