De haringexport gedupeerd Staten-Generaal Een vredeszegel Juwelier bestolen Politiek uit den aether RADIO-PROGRAMMA DOOR HET VERDRAG MET DUITSCHLAND WOONWAGEN VERNIELD DINSDAG 9 MEI Opening van de buitengewone zitting Rede minister Ruys Saneering der Rijnvaart Met behulp van postzegels wordt van 18 Mei af de vredes- gedachte verbreid Het ontwerp bekroond Woensdag 10 Mei 1933 DE NIEUWE TWEEDE KAMER Op drie na voltallig De buren zagen alles Prof. R. N. ROLAND HOLST Invoer van roggemeel Contingenteerings-maatregelen spoedig te verwachten NIEUWE ZAAKGELASTIGDE VAN NOORWEGEN De heer Reeder benoemd Het handelsverdrag met Duitschland Ministerieele beschikkingen ZEVENTIG MISSIEZUSTERS Onderhoud met den voorzitter der reedersvereeniging voor de haringvisscherij Ernstig verontwaardigd Een Staatsblad verschenen tot wij ziging van het Radio-Regie' ment van 1930 Geen beroepsinstantie Onderhandelingen te Bremen Onbillyk Uit het steendrukkersbedrijf Een groote hoeveelheid horloges en een paar schilden met gou den ringen meegenomen Ongeval te Moergestel Aanslag op predikant BARMAT'S UITWIJZING Eenige dagen opgeschort Ernstig ongeval op den weg Roer mondEcht. Elf personen onder het voertuig Twee jongens zwaar gewond Jeugdige moordenaar Twee jongens doodgestoken OM DEN DAVISBEKER NederlandPolen 32 DuitschlandNederland SWEEPSTAKELOTERIJ Hedenmiddag werd een vereenigde vergade ring van de beide Kamers gehouden tot opening van de buitengewone zitting der Staten-Gene raal. De heer DE VOS VAN STEEN WIJK, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de vergaderzaal der Tweede Kamer vereenigd hebben, des namid dags te kwart voor één de vergadering en doet den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Kon. Besluit, houdende zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de bui tengewone zitting, welke heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt een commissie, welke den minister van Binnenlandsche Zaken in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Deze commisie bestaat uit de Eerste Kamer leden SLINGENBERG, TER HAAR en JANS SEN DE LIMPENS en de Tweede Kamerleden DUYMAER VAN TWIST, BONGAERTS, VAN DIJK, Dr. VOS en SLOTEMAKER DE BRUINE. De minister van Binnenlandsche Zaken Jhr. rnr. Ch. J. M. RUYS DE BEERENBROUCK, kort daarna in het gebouw aangekomen, wordt door de commissie in de vergadering binnen geleid, neemt plaats achter de ministerstafel en houdt de volgende openingsrede: De Koningin heeft mij opgedragen deze bui tengewone zitting van de Staten-Generaal te openen. Den dag, aan de stemming voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorafgaande, hebben de ministers, hoofden der ministerieele departe menten, hunne portefeuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. De Koningin heeft hun verzoek in overweging genomen en de ministers uitgenoodigd, zich inmiddels te blijven belasten met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopende zaken. De Koningin hoopt, dat het U gegeven zij, in deze zitting, welke slechts kort van duur zal zijn, tot heil van ons vaderland, onder Gods leiding, werkzaam te zijn. In naam der Koningin verklaar ik de buiten gewone zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. De minister van Binnenlandsche Zaken ver laat daarna, voorafgegaan door de commissie, de vergaderzaal. De VOORZITTER sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. Naar we vernemen, zullen de besprekingen tusschen de vijf betrokken regeeringen over de saneering der Rijnvaart worden voortgezet te Duisburg op 15 Mei as. Behalve de regeerlngs- vertegenwoordigers zullen mede daar aanwezig zijn vertegenwoordigers der reederijen en der particuliere schippers uit de verschillende lan den. schikkingen houdende regeling van den uitvoer naar Duitschland van roode, witte en savoye- kool. Met ingang van 10 Mei zullen certifica ten afgegeven worden met de afgifte waarvan belast is mr. L. Niemöller te 's-Gravenhage. De heffing aan het uitgeven dezer certificaten ver bonden, is bepaald op 5 cent per 100 K.G. met een minimum van 50 cent per certificaat. Voorts zullen certificaten worden uitgegeven voor den uitvoer van kippen- en eendeneieren naar Duitschland. Deze certificaten worden slechts verleend voor kippeneieren, die voldoen aan bepaalde kwaliteits- en gewichtsvoorschrif ten van de Duitsche „Eier Verordnung". Met het afgeven der kwaliteitsverklaring is belast ir. J. G. Tukker, hoofd van den Rijksvoor lichtingsdienst voor Pluimveeteelt te Beek bergen. De kosten aan het uitgeven der certificaten verbonden, zijn bepaald op 15 cent per 100 K.G. netto. Te beginnen met 18 Mei a«s. zal op de post kantoren een bijzonder postzegel verkrijgbaar worden gesteld ter bevordering van de ver breiding van de Vredesgedachte. Met opzet is de datum van den „Volkenbondsdag" 18 Mei gekozen, omdat deze dag reeds verscheidene jaren internationaal herdacht wordt door alle organisaties welke ijveren voor Volkenbond en Vrede. Men is tot dezen datum gekomen, om dat in 1899 de eerste Vredesconferentie op dien dag geopend werd. Het zegel is vervaardigd naar een ontwerp van den heer P. A. H. Hofman te 's-Graven hage en behoorde tot een der drie ontwerpen, welke op de nationale prijsvraag voor het ont werp van een Nederlandsch vredespostzegel een premie verwierven. Bij het ontwerpen van een vredeszegel heeft bij den ontwerper de gedachte voorgezeten het doel der uitgifte n.l. het bevorderen der ver breiding van de vredesgedachte „op zinrijke maar ook voor buitenlanders verstaanbare wijze tot uitdrukking te brengen". Het gebroken zwaard, de vredesduif, de bei de driehoeken in hun bijzonderen stand, de omcirkeling van de duif, van welke uit de beide stralenbundels hun schijnsel als dat van de verheven vredesgedachte over de wereld doen schijnen, zijn voor ieder wereldburger duidelijk sprekende symbolen. Boven aan het zegel is in de twee vrijkomen de hoeken in duidelijke letters en cijfers de waarde aangegeven, terwijl onderaan „Neder land", het land van herkomst is vermeld. Het zegel is in een biauwe kleur uitgevoerd (rotogravure). Het vredeszegel, dat zonder toeslag verkocht wordt en van onbeperkten geldigheidsduur is, komt in de plaats van het tegenwoordige zegel van 12 cent, dat voorshands alleen op uit drukkelijk verlangen wordt verkocht. Om den aanwezigen voorraad zegels van 12 yt grooten- deels op te gebruiken zullen voorshands op de postkantoren om den anderen dag vredespost- zegels en gewone zegels van 1214 worden ver kocht. HUIZEN, 1875 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Morgendienst door ds. J. Verkuyl 11.00 Bespeling van het Studio-orgel 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmu zlek 12.30 Middagconcert door een Kwintet onder leiding van P. v. d. Hurk 2.00 Zenderverzorging 2.30 Gramofoon muzlek 3.30 Concert door mevrouw M. GrebeDe Lange, sopraan en het Amster- damsch Instumentaal Ensemble, Louis Mieremet, viool; Willy Grebe, cello, G. J. Haalebos, piano 5.00 Kinderuurtje. Mej. J. v. d. Spek, piano 6.00 Concert door een kinderkoor onder leiding van Louis Lauenroth 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Spr A Banning 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 De Middenstanders en onze Ned. Belastingwetten, door A. Jorna 8.00 Ger. Ev. Zangkoor Wijk 2, te Utrecht, dir. A. H. Willemse 9.00 Dr. H F. J. Westerveld „Autarkie" 9.30 Concert Herman v. d. Vegt, viool; Han v. d Ven. altviool: Plet Veenstra. hoorn; mr. P. H. M. Hoogenbergh, piano 10.30 Vaz Dias 10.40 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8.00 VARA Orgelspel dor Cor Steyn 8.30 Gramofoon muzlek 9.00 VARA-Klein-orkest onder leiding van Hugo de Groot 9.30 Gramo foonmuzlek 9.40 VARA-Klein-Orkest onder leiding van H. de Groot 10.00 VPRO. Morgenwijding 10.15 VARA. Uit zending voor de arbeiders in de continu bedrijven. Carel Rijken raagt voor, VARA- orkest onder leiding van H. de Groot 12.00 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuurtje. Mej. J. C. G. de Ranitz „Consultatiebureaux voor moeilijk opvoed bare kinderen", Mevr. F. PolakLeverpoll „Eenige indrukken uit Palestina, het nieuwe Joodsche land" 3.00 Voor de kinderen 5.30 De Flierefluiters onder leiding van J. v. d. Horst 6.50 RVU. Mevr. dr. J. C. ProostThoden van Velzen: „De leegheid van het heelal 7.00 VARA. Actueel aller lei uit de Arbeidersbeweging, te verzorgen door het N. V. V. 7.15 Louis van Coe- vorden, viool en John Brookhouse Mc. Carthy, plano 7.58 Herhaling S. O. S.- berlchten 8.00 De Vakbeweging. E. Ku- pers „Vakbeweging, parlementarisme en politieke partijen" 8.20 Leven in dezen tijd. Tijdbeeld in woord en muziek. Tekst E. Kastner, muziek E. Nick. Bewerkt door M. Beversluis. Het VARA-Tooneel. VARA- orkest. Gemengd koor, Paul Collin, cabare tier, Fientje de la Mar. cabaretière. Muzi kale leiding Hugo de Groot. Spellei- dlng Willem van Cappellen 10.20 Vaz Dias 10.30 Orgelspel door Joh. Jong. Reinier Bennink. slagwerk 11.00 Gramo foonmuzlek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.00 Gramo foonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Gramofoonmuzlek 8.30 Causerie in het Fransch 8.40 lichte Gramofoonmuzlek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 voortzetting lichte Gramofoonmuzlek - 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (Pauze: koersen en sport berichten). BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert 12.30 Gramofoonmuzlek 4.20 Populair concert 5.35 Gramofoonmuziek 5.50 Concert 7.20 ..La Mascotte" 9.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest 2.20 Gramofoonmuziek 2.50 Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl 10.10 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M. 7.30 Populair Con cert 11.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 10.50 Concert 12.35 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 9.50 Concert door een orkest van werklooze musici onder leiding van Döring. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek 1.05 idem 3.20 Concert 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert onder leiding van Wolf 3.15 Vesper concert onder leiding van Eysoldt 8.10 Zangspel van Mozart. DAVENTRY. 1554 M. 12.05 Concert door het Western Studio-orkest onder lei ding van Frank Thomas 12.50 Gramo foonmuziek 2.50 Concert 4.05 Orgel concert 9.00 Concert 10.15 Roy Fox en zijn Band. PARIJS Eiffel. 1446 M. 8.05 Concert. PARIJS, R. 1725 M. 11.35 Orgelcon-, concert 12.25 Concert door het Om roeporkest 6.40 Populair Cobcert. MILAAN, 331 M. 4.20 Vocaal en Instrumentaal concert 7.05 Gram.-mu- ziek 10.25 Dansmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 8.05 „Germania"-opera in vier bedrijven. WEENEN, 517 M. 6.20 Populair con cert 9.15 Populair concert door het Weensche kamerorkest onder leiding van Pehm. WARSCHAU, 1411 M. 8.30 Pianorecital 9.35 Gramofoonmuziek 10.20 Dansmu ziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.05 Concert 9.00 Populaire en dansmuziek. Voor nadere "bijzonderheden verwijzen wij naar den Katholieken Radiogids. Art. 2, lid 7, luidt thans als volgt: „Bovendien kan door den minister worden toegestaan, dat in bepaalde gevallen en om standigheden mededeelingen van zakelyken aard, bestemd voor allen, die deze wenschen te ontvangen, en mededeelingen van politieken aard, die niet voldoen aan het bepaalde in den slotzin van lid 2 van dit artikel, worden uitge zonden." De beoordeeling, of men zich aan bovenver melde bepalingen houdt, wordt voorts ook in handen gelegd van de Radio Contróle-Com- missie. „Het Handelsblad" meent de conclusie te mogen trekken, dat de instelling van een beroepsinstantie b 1 ij f t ontbreken. Bjj het Centraal Stembureau waren Maan dagmiddag te 4 uur nog berichten ingekomen van de heeren Van Hellenberg Hubar, Kupers, Krijger en Kersten, dat zij hun benoeming tot lid der Tweede Kamer aannemen. Thans moeten nog slechts berichten inko men van de heeren Sardjono, Westerman en Droessen. Prof. R. N. Roland Holst heeft ontslag aan gevraagd als hoogleeraar-directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam, om zich geheel te kunnen wijden aan de voltooiing van het Noorderraam in de Dom kerk te Utrecht. Op brutale wijze is men by dezen diefstal te werk gegaan, vertelt „De Telegraaf". Drie maal is de dief teruggekomenom zyn slag te slaan en tot driemaal toe wist hy door een groot gat, dat hu in de étalageruit geslagen had, de schilden met ringen en horloges buit te maken. Opmerkelijk is het, dat deze inbraak door eenige buren is gezien, doch dat blijk baar niemand den moed had iets te doen, zoo dat de dief rustig zijn gang kon gaan. De buurman, die de heele toedracht van de zen diefstal zag, heeft den juwelier later medegedeeld, dat hy omstreeks zes uur was gewekt door een harden slag. Toen hij ging kyken, zag hy een betrekkelijk kleinen man wegloopen en in een steegje verdwünen. De buurman had niet den durt gehad om op de een of andere wijze den diefstal te voorkomen. Hij wachtte rustig op de dingen, die verder zouden gebeuren. Zoo zag hy na korten tijd, toen de ruit was vernield, dat de man uit liet steegje terugkeerde, op de vensterbank van de juwelierszaak klom en op deze wijze door het gat in de ruit een schild met gouden rin gen wegnam. Nadat hy daarmede weer in het steegje was geloopen, keerde hij later nog eens terug om een tweede schild met monogram- ringen uit de uitstalling te stelen. Ook daar mede verdween hü in het steegje om enkeie minuten later nog weer eens zyn slag te slaan. Toen de dief hetzelfde spelletje herhaald had, kwam hij zelfs nog eenmaal terug. Dezen keer om eenige gouden ringen, die hij onder weg had verloren, op te zoeken. De dief ver dween toen voorgoed. Men hoorde in het steegje het gerong van een motorrijwiel, waarmede de inbreker en zyn vermoedeiyke handlanger op de vlucht zyn gegaan. Eerst toen durfde de buurman, die achter zyn raam het geheele geval had ge zien, uit zijn schuilhoek te komen en de politie te waarschuwen. Hoewel de politie onmiddel- lük een onderzoek instelde, is het haar nog niet mogen gelukken den dader of daders te arresteeren. De echtgenoote van den juwelier, met wie wij hedenmorgen even een gesprek hadden, was begrijpelijk zeer onder den indruk van het gebeurde. Zij vertelde, dat haar man niet tegen diefstal verzekerd was. Wij slapen achter den winkel, zeide de ont stelde vrouw, en hebben niets van het heele geval gehoord. Eerst toen de politie kwam om ons te waarschuwen, zagen wij, wat er ge beurd was. Gelukkig hebben de dieven niet bij de onderste schilden in de étalage kunnen komen. Daar lagen zeer kostbare sieraden. Hadden zij die ook gestolen, dan zouden wy vandaag naar „den Steun" hebben kunnen gaan. Dan waren wij totaal geruïneerd. Wy begrijpen niet, waarom de buurman toch geen alarm heeft gemaakt en ons niet gewaar schuwd. Hij vertelde, dat hy bang was voor een kogel, aangezien hij vermoedde, dat de dief een revolver by zich zou dragen. Ik heb hem gezegd, dat hij desnoods dan maar een stoel uit het raam had moeten gooien. Dat stuk meubilair had ik hem graag teruggegeven. Had hy maar iets gedaan om den diefstal te voorkomen. Maar niets van dat alles. Rustig heeft hy toegekeken, verder niets. Naar we vernemen is een regeling, welke door den Minister van Economische Zaken en Arbeid korten tijd geleden in de Eerste Kamer is aangekondigd, met betrekking tot de contin- genteering van den invoer van roggemeel en roggebloem, binnen enkele dagen te verwach ten. De uitvoering van de contingenteeringsbepa- lingen zal in handen komen van den heer W. M. Ebbink, administratief-hoofd van het Re- geeringsbureau voor de uitvoering der Tarwe- Wet. De tydeiyke zaakgelastigde van Noorwegen te Den Hjag, Jens Bull, zal, naar Reuter ver neemt, op eigen wensch terugkeeren naar zyn vroegere functie van gezantschapsraad te Ber- ïyn. De tegenwoordige gezantschapsraad van Noorwegen te Berlijn, Lauritz Groenveld, zal naar Oslo terugkeeren, om een post te beklee- den aan het ministerie van Buitenlandsche Za ken. Tot nieuwen zaakgelastigde te Den Haag is benoemd de heer Johan Georg Jacob Reeder, die tot dusver deze functie in Santiago de Chili bekleedde, waar zij tydeiyk is opgeheven. De Staatscourant van Maandagavond bevat een aantal ministerieele beschikkingen betref fende het Nederlandsch-Duitsche handelsver drag. Zooals reeds gemeld is. zyn in verband met het inwerking treden van het met Duitsch land gesloten verdrag voor den uitvoer van zout, superphosphaat en kunsthoorn op grond van de crisis-uitvoerwet nadere regelingen ge troffen. De Minister heeft bepaald, dat voor den uit voer van kunsthoom certificaten zullen worden uitgegeven en het bedrag ter bestrijding van de kosten aan het uitgeven dier certificaten verbonden, bepaald op 25 cenc per 100 K.G. met een minimum van 25 cent per certificaat. Het bedrag ter bestryding van de kosten aan het uitgeven der certificaten voor super phosphaat verbonden is bepaald op 5 cent per 1000 K.G., met een minimum van 25 cent per certificaat. Voor certificaten voor den uitvoer van zout is de heffing eveneens bepaald op 5 cent per 100 K.G. met een minimum van 25 cent per certificaat. In verband met de regeling door den Mi nister getroffen voor den uitvoer van ïynolie naar Duitschland, is bepaald, dat de heffing zal bedragen 10 cents per 1000 K.G. Voorts bevat de St.crt. de ministerieele be- In het Moederhuis der Missiezusters „Diena ressen van den H. Geest" te Steyl, was het Zon dag feest. Zeventig uitverkorenen mochten neerknielen aan den voet van het altaar om het Missie - kruis te ontvangen. Het „Gaat en onderwijst alle volkeren", vóór 1900 jaren door Christus tot Zijne Apostelen gesproken, vond levendigen weerklank in hun harten en vervulde hen met heiligen moed en met nieuwe liefde voor hun hooge roeping. Ook ouders en bloedverwanten bij de feestviering tegenwoordig doorstroomde blyde geestdrift voor het groote Missiewerk. Na de kerkeiyke plechtigheid verzamelden zusters en genoodigden zich in de eenvoudig versierde Aula. Declamaties spraken van het verlangen der missionarissen naar de redding der heidenzielen. Jubelende gezangen gaven weer de vreugde en dank die de harten ver vulden op dit blijde en toch ook ernstig af scheidsuur. Vlammende taal van spreekkoren getuigde van den moed en vastberadenheid, waarmee de zusters hun nieuwen weg zouden betreden. wy hebben den heer W. Richter Uitdenbo- gaardt, den voorzitter der reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisschery, ver zocht, ons inlichtingen te verstrekken naar aanleiding van de tegen a.s. Woensdag in Den Haag byeengeroepen spoedvergadering dier vereeniging. De heer Uitdenbogaardt heeft, aan ons verzoek voldoende, ons het volgende mee gedeeld: Het spyt mij büzonder, dat wy gedwongen zijn te protesteeren tegen de met Duitschland afgesloten handelsovereenkomst, waarvan de Nederlandsche regeering de totstandkoming heeft bevorderd. Weliswaar hebben wy vroeger wel eens moeten klagen, dat de regeering zoo weinig voor de nationale visscherij deed. Maar zy heeft, toen Duitschland pen 26 September 1932 het invoerrecht van 3 Mark per ton ha ring verdrievoudigde, welke maatregel onzen ondergang dreigde tot gevolg te hebben, omdat 60 pet. onzer haring naar Duitschland gaat, om de reeders te helpen een crediet van 2 millioen te verschaffen, een maatregel, welken wij zeer hebben gewaardeerd. De reeders heb ben er overigens slechts 7 8 ton van ge bruikt. Dit bedrag is op een kleinigheid na af gelost en de haringvoorraad van 1932 is ge ruimd. De betaling is nog niet vereffend en In ons avondblad van Zaterdag hebben wy opgenomen het antwoord van minister Reymer op de vragen van het Kamerlid Boon, aan het slot waarvan de minister van Waterstaat mededeelde, dat hij aan de Tweede Kamer ter vertrouwelyke inzage heeft verstrekt een brief terzake van de door hem genomen beslissing ten opzichte van de politiek in den radio-om- roep. wy konden reeds berichten, dat een Staats blad is verschenen tot wijziging van het Radio-reglement van 1930 en zijn thans in de gelegenheid deze tekstwijziging letterhjk te laten volgen: Art. 2 van het radio-reglement is aangevuld met de door ons vet gedrukte woorden, zoodat het thans luidt: a. artikel 2 lid 2 van het Radio-reglement 1930 wordt gelezen als volgt: „2. Deze mededeelingen mogen slechts af komstig zyn van rechtspersoonlijkheid bezit tende omroep-organisaties, die tot het voor het uitzenden van deze mededeelingen vereischte gebruik van de in het vorig lid bedoelde in richting door den minister zijn gemachtigd. Zij mogen niet inhouden een rechtstreek- sche, dan wel zydelingsche of bedekte onder mijning van godsdienst, zedelykheid, gezag en volkskracht, noch kennelijk bestemd zyn voor het buitenland, indien bekend is, dat zy in een bevrienden staat niet zyn toegelaten. Mede deelingen van politieken aard mogen boven dien niet anders inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke be ginselen." daardoor is het bedrag nog niet geheel en al aangezuiverd. Dat de regeering by die gelegenheid een te gemoetkomende houding heeft aangenomen, maakt het voor ons pijnlijk, tegen de handels overeenkomst met Duitschland te moeten pro testeeren. Eenige weken geleden heeft het departement van economische zaken het bestuur der ree dersvereeniging uitgenoodigd, zoo spoedig mo- gelük naar Bremen te gaan, waar de Duitsche reeders hun hoofdzetel van de visschery heb ben gevestigd. Overleg met deze Duitsche be langhebbenden was wenschelijk, omdat de Duitsche regering had verklaard, dat als de Hollandsche en de Duitsche belanghebbenden het met elkaar eens werden over een regeling, er een gereede kans bestond, dat de Duitsche regeering ze zou goedkeuren. Wy zyn naar Bremen gegaan, waar de be spreking een buitengewoon aangenaam ver loop had. Uit Bremen teruggekeerd, hebben wy het departement van economische zaken van de gehouden besprekingen op de hoogte gesteld en de autoriteiten er op gelezen, dat althans de Duitsche en de Hollandsche besturen het eens waren over een regeling, in den geest waarvan een overeenkomst wellicht tot stand zou kun nen komen. Korten tyd daarna is de Nederlandsche de legatie voor het afsluiten van een handelsver drag naar Berlyn vertrokken. Over de daar met betrekking tot de haring tot stand geko men regeling kunnen de Nederlandsche ree ders slechts verontwaardigd zyn. De Duitsche reeders hebben ons volmondig toegegeven, dat wy in elk geval recht hadden op een vermindering van het invoerrecht met een zesde, omdat de Schotsche ton 120 K.G. is en de Hollandsche 100. Maar by de onderhandelingen te Berlyn is overeengekomen, dat de keuze zal worden ge laten aan den exporteur om 9 Mark invoer recht te betalen op de oude manier öf om het invoerrecht te zien teruggebracht tot 65 pet., De Rijksbemiddelaar mr. Josephus Jitta heeft op grond van Art. 5 der Arbeidsgeschillenwet aan de organisaties om inlichtingen gevraagd. Maandag zyn de betreffende stukken aan den Rijksbemiddelaar toegezonden. Ter verbetering van ons eerste bericht be treffende een eventueele staking, diene, dat deze niet op 15, doch op 22 Mei zal ingaan. dat is 5.85 Mark per 100 K.G. bruto. De Hol landsche exporteur zal dan in den regel het laatste kiezen. Een bruto-ton weegt 140 K.G. De Hollandsche exporteur zal dan betalen 5.85 X 1.4 Mark 8.19 Mark. Deze regeling is des te zonderlinger, omdat, voor zoover my be kend is, men alleen in Amerika met de bruto- ton rekent, maar elders niet. De Engelschman met zijn Schotsche ton zal nu besluiten, 9 Mark te blijven betalen en de Nederlandsche expor teur zal 8.19 Mark betalen. Zoo wordt de voor sprong van den Hollandschen exporteur, die in elk geval billyk zou zyn, n.l. van 9 7H 1 y. Mark, gereduceerd tot 81 pf. En zoo is de basis, waarvan de Duitsche reeders zeiven de biliykheld volmaakt hebben toegegeven, niet eens verkregen. Het hatelijke van deze regeling komt des te meer uit, wanneer men bedenkt, dat wy voort aan voor emballage, dat is voor fust, pekel, zout, enz., dus datgene wat geen visch is, betalen 0.4 x 5.85 Mark ongeveer 2 Mark aan in voerrechten. En het allerergste is, dat, naar ons is mede gedeeld, het aldus geregelde invoerrecht in het nieuwe verdrag niet eens kon worden gecon solideerd, omdat tydens de onderhandelingen Amerika den gouden standaard heeft verlaten en Duitschland vreest, dat het pond sterling en de Scandinavische valuta een verdere depre ciatie zullen ondergaan, zoodat Duitschland thans het invoerrecht op haring in een ver drag met Nederland niet definitief wenscht vast te leggen. Het gevaar van verhooging van het recht, als op monetair gebied geen stabi liteit optreedt, is dus geenszins denkbeeldig. Hierby verdient nog de aandacht, dat het verdrag 10 Mei in werking treedt, terwyl de Nederlandsche haring-export pas 1 September begint. Duitschland wil zich dus niet eens ver binden om van September tot Januari, dat is vier maanden, het thans overeengekomen in voerrecht te heffen. Ja, wij kunnen het Duitsch land niets eens kwaiyk nemen, als het voor September het invoerrecht nog verhoogt. Op deze wyze moet men constateeren, dat ten aanzien van de haring eigenlijk in het geheel geen overeenkomst is tot stand gekomen. Dit is het allerergste. De heer Richter Uitdenbogaardt besloot met de opmerking, dat, naar hij vernomen had, te bevoegder plaatse het denkbeeld van een ex portpremie niet voor verwezenlyking vatbaar werd geacht, omdat ook bij de Duitsche regee ring daartegen bezwaar was gerezen. Onder deze omstandigheden ziet de heer Richter Uitdenbogaardt de toekomst van den haring-export uiterst somber in. Een diefstal, waarbij een hoeveelheid gou den ringen en horloges is gestolen, werd Zon dag in den vroegen morgen gepleegd in de juwelierszaak van den heer J. van Wittene. aan de Kipstraat 20. A te Rotterdam. Niet minder dan 84 gladde gouden ringen, 75 mo- nogramringen en 12 gouden horloges, in totaal een verkoopwaarde van 3000.vertegen woordigende, werden gestolen. In aansluiting aan het bericht betreffende 't doodelijk auto-ongeval, 't welk te Moergestel op Zaterdag 6 Mei in den vroegen morgen heeft plaats gehad, kan nader gemeld worden, dat met aan de werkelijkheid grenzende waar- schy'nlykheid mag worden aangenomen, dat een tweede man by het ongeval tegenwoordig is geweest. Deze moet zich uit de voeten heb ben gemaakt en zyn kameraad, die zeer zeker op slag dood is geweest, alleen hebben achter gelaten. Te ongeveer twee uur is het ongeval even voorbij de kom van Moergestel gebeurd. Vast staat, dat het slachtoffer, genaamd H. A. J. L. te Tilburg, per auto, welke bestuurd werd door De W., eveneens te Tilburg woonachtig, onge veer half twee heeft verlaten met de bedoeling naar Eindhoven te rijden. De W., door de politie gehoord, blijft verkla ren, dat hij niet by het ongeval is tegenwoor- ufta joopuuA jo ojne uap ?aui Suttssjoid peur -amuJi ufiz noz uuiuua 'uajei-iaA uaqqaq ojne uap jajsaéjaoiM jooa ubas noz ftH ^saa^aS Sip gegaan, terwyl De W. te voet naar Tilburg is teruggegaan. Dit verhaal, door De W. opgedischt, lijkt on- waarschy'niyk, aangezien het slachtoffer ab soluut niet kon chauffeeren. Daarenboven ver- toonen de kleeren en schoenen van De W. groote bloedvlekken. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is overgebracht naar het klooster der Eerw. Zus ters van Liefde: het zal a.s. Dinsdag op de R.K. Parochiebegraafplaats worden begraven. BANDOENG, 8 Mei (Aneta). Het A. I. D. „De Preangerbode" verneemt uit Amboina, dat een poging is gedaan om den Protestantschen pre dikant Ds. H. H. van Herwerden, te vergiftigen, vlak voor zijn vertrek naar Batavia, waar hy afgevaardigde ter groote kerkvergadering zou zyn. De aanslag was klaarblykelyk ook tegen zyn echtgenoote gericht. Beiden nuttigden een ver giftigen drank en raakten zeer ernstig onge steld. Hoewel het gevaar nog niet geweken is, kan worden medegedeeld dat hun toestand niet ho peloos is. Naar de „Telegraaf" verneemt, is de uitwyzing van Julius Barmat voor eenige dagen opge schort, zulks naar aanleiding van een verzoek zynerzyds aan den minister van Justitie. Dit werd gedaan in verband met het afwikkelen van zaken. Goeden Dag Wij wenschen elkaar goeden dag. Daar is wel geen woord, dat wij met minder verantwoordelijkheidsgevoel uitspreken dan deze, overigens harte- lijken wensch: „goeden dag." Als iemand de eigenaardigheid zou heb ben, om daarop te vragen: „wat be doelt u eigenlijk?" zouden wij dien man voor een volslagen gek houden. En toch zou de vraag heusch zoo dwaas niet zijn! Wanneer is de dag nu eigenlijk goed? Wat is daartoe noodig? Wat wenschen wij onzen evenmensch nu precies toe, wanneer we zoo in het algemeen zeggen: „goe den dag?" Bedoelen we, dat hij van daag een financieel buitenkansje, een goeden maaltijd en een frlsch hu meur moge hebben. Ongetwijfeld zijn dat prettige dingen, vooral het laatst genoemde, maar ze zijn toch niet vol doende om den dag heelemaal goed te maken. Er is meer noodig. Onze middeleeuwsche voorouders hadden een ander woord, waarmede zij elkander het beste toeioenschten. Ze zeiden „Godebevolen" d.io.z. wees aanbevolen aan God, en dan gaat alles goed. Die mooie wensch moet gesloten zitten in ons eenvoudig „goeden dag", zooals het Hollandsche „vaarwel", zoo teekenend voor een zeevolk, eigenlijk vollediger is dan het Fransche „adieu", dat teekenend is voor een katholiek volk. Maandagavond ongeveer kwart voor negen reed op den weg Echt-Roermond, ter hoogte van het kasteel Hattem een woonwagen, waar in elf personen gezeten waren. Op dat moment werd de woonwagen, welke getrokken werd door een paard, ingehaald door een autobus, bestuurd door zekeren J. Smeets te Linnen. Vermoedelyk door het slechte achterlicht zag de bestuurder den woonwagen te laat. Hy trachtte nog uit te wyken, doch mede door de gladheid van den weg kon hy een aanrijding niet meer voorkomen en met een snelheid van ongeveer 40 K.M. reed de bus op den woon wagen van achteren in. De woonwagen werd van den weg geslingerd en kwam totaal ver nield in den sloot aan den kant van den weg terecht. De inzittenden, behalve een aantal oudere personen waren eenige kinderen in, wagen, moesten van onder de overblijfselen van den woonwagen vandaan worden gehaald. Twee kinderen, beide jongens van ongeveer tien jaar oud, waren er het ergst aan toe en moesten met ernstige wonden per auto naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond worden overgebracht, waar zy ter verpleging werden opgenomen. De woonwagenbewoners bleken te zijn zekere familie Jager uit Geleen. Een vrouw had eenige wonden in het gelaat bekomen, terwyl de andere acht slachtoffers er met lichte verwondingen, meerendeels bui len, lichte kneuzingen en schrammen af kwamen. De chauffeur van de autobus was onmid dellijk met een anderen auto doorgereden naar Roermond, om daar de politie van het gebeur de in kennis te stellen. Deze ging op onderzoek uit, terwijl geneeskundige hulp eveneens spoe dig ter plaatse was. In de autobus had alleen de bestuurder ge zeten. De bus werd zwaar gehavend. De chauf feur Sm'eets was op weg van Linnen naar Roermond om daar arbeiders te halen om dezen naar hun werk te brengen. Naar wy vernemen heeft een jongen een been gebroken, terwijl de tweede gewonde knaap een schedelfractuur heeft opgeloopen. Volgens de verklaring van den chauffeur reed de woonwagen geheel rechts van den weg, doch hy had den woonwagen eerst op het laatste moment ontdekt in verband met het feit, dat deze wagen geen groot achterlicht had. Voorop hing een gewone stallantaarn. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en stelt een nader onderzoek in. SOERABAJA, 8 Mei, (Aneta) Zaterdagavond heeft een 10-jarige Inlandsche jongen na een twist by de halte Sengon twee negen-Jarige knapen doodgestoken. Het laatste te Scheveningen gespeelde enkel spel tusschen tennisspelers van Nederland en Polen had het volgende resultaat: Hebda (Polen) sloeg Hughan (Nederland) 6—3, 6—1, 6—3. Nederland heeft derhalve ln totaal met 32 van Polen gewonnen. De wedstryd DuitschlandNederland voor de tweede ronde voor den Davisbeker zal vry- wel zeker van 19 tot 21 Mei a.s. op de banen van Blau Weiss te Berlyn worden gespeeld. Het Duitsche team is reeds samengesteld en bestaat uit von Cramm, Nourney, Janecke en Kuhlmann. Von Cramm en Nourney zullen in het enkel spel uitkomen, terwyl von CrammJaneckd het dubbel spelen. De trekking van de Sweepstakeslotery zal plaats vinden op 20, 30 en 31 Mei a.s. te Du blin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6