Het Duitsche Onderwijsideaal OOSTENRIJK EN HET RIJK VAN HITLER De genadeslag VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS Loonsverhooging in Amerika Naar een douane bestand Hl I Het nieuws van beden Onrust in Oosten rijk HET BOEKEN-AUTODAFE Van kaf en koren DUITSCHE STAA TSLIEDEN NAAR WEENEN DE BAROMETER WOENSDAG ÏO MEI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een aantal bedrijven zijn er, aan gespoord door Roosevelt, toe overgegaan Ford optimistisch Het Weer nul Ook Schacht acht spoedige stabili satie van den dollar noodzakelijk Schulden-moratorium toegestaan De gevangen Vickers- ingenieurs De nalatenschap van Kard. Ceretti AARTSHERTOGIN MARIA THERESIA f Dr. Ley „Ongewenschte gasten" Dollfuss Kerrl NAAR DE STRATOSFEER Vermogen der geheele Duit sche S. D. A. P. in beslag genomen BERLIJN, 10 Mei. (W. B.) Het Pruisisch Ministerie van Justitie heeft verordend, dat het vermogen van de geheele sociaal-democratische partij Duitschland en van haar dag bladen, alsmede van de ge heele Rijksbanier in beslag wordt genomen. De redenen hiervan zijn de talrijke geval len van corruptie, welke bij de overname van de vakvereeni- gingen en de arbeidersbanken door de N. S. D. A. P. zijn ont dekt. Rosenberg te Londen Relletje in een theater te Berlijn Studenten protesteeren tegen de vertooning Manoeuvres in den Elzas DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nationale bonden vragen waarom de ambtenaren een nieuwen eed moeten afleggen Een omwenteling te wachten Lazaret in brand ge schoten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18374 Advertentieprijzen: Per lossen rege! 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek Voor de steenen oogen van het beeld van Frederik den Grooten, die de stelregel verkondigde: „In meinem Lande kann jeder selig Werden nach seiner Fagon", en voor de doode oogen van Duitschlands „Onbekende Soldaat" wordt voor de Staatsopera te Berlijn 'n brandstapel opgericht van 20.000 „on-Duitsche" boeken. Om dit autodafé officieelen luister bij te zetten zal minister Göbbels daarbij een van zijn redevoeringen „met groot pathos" uitspre ken, want „pathos" is, volgens zijn zeggen, een der grondelementen der kunst, en daar'naar zijn opvatting, een staatsman ipso facto kunstenaar is, dient ook de politicus het pathetisme te be oefenen. Minister Göbbels is een meester in het pathos en heel het nationaal-socialisme, zooals zich dat thans in Duitschland manifesteert, heeft een sterk pathetischen kant. Het is een geluk voor de Nazi's dat Frederik de Groote, op wien zij zich zoo gaarne beroemen, slechts in steen bij dit vuur-feest aanwezig kan zijn. Hij zal nu niet den vrijzinnigen neus kunnen ophalen voor den rook of met zijn oogen kunnen knippen van verbijstering over het feit, dat zijn stelregel gewijzigd werd in: „In Deutschland kann jeder nur selig werden nach Hitler's Fagon". Ook is het goed, dat de Duitsche „On bekende Soldaat" dood is en onder den grond ligt, want wie weet of anders niet zou blijken, dat hij misschien een niet-zuiver-Arisch slacht offer op het altaar des vaderlands is geweest. Onder de boeken, welke op aandrang der natio- naal-socialisten tot stof en asch zullen moeten wederkeeren, bevinden zich tal van werken, die dit wezenlijk verdienen, want nergens werd de walglijkste en volk-bedervende pomographie listiger tot „sexueele wetenschap" gepromoveerd dan juist in Duitschland. Dat ook de dwaalleer- en studie-boeken van het Marxisme gedoemd worden tot vernietiging in het roode vuur, kan onzerzijds van harte worden toegejuicht, maar eveneens staat het vast, dat onder het vele quasi- ■Wetenschapplijke en roode kaf, dat verbrand gaat worden, zich vreedzaam-makend en geest- voedend koren bevindt. De brandstapel in het hart van Berlijn is symbolisch en symptomatisch. De gedach te, die hem oprichtte, bezit een goede kern, maar is uitgegroeid tot overdrijving. Zoo is het ook met het nationaal-socialisme in zijn geheel gesteld. Hoe eerder dit van zijn overdrijvingen geneest, hoe duidelijker de goede kern ervan zichtbaar zal worden en zal worden gewaar deerd. Voorloopig schijnt dit echter nog niet te zullen gebeuren, want welke van de nationaal- socialistische kopstukken men ook beluistert, steeds weer stuit men op overdrijvingen, waar mee zij hun „goede zaak" eerder zullen scha den dan bevoordeelen. De rede, welke dr. Frick, de minister van binnenlandsche zaken, heeft gehouden om het Duitsche onderwijsideaal te schetsen, levert daarvan weer het bewijs. Hij betoogde, dat de school de gemeenschapsge dachte moest bevorderen en niet enkel de ontwikkeling van het individu. De school moet in dienst staan van volk en vaderland, welke de voornaamste gebieden vormen voor het onderwijs. Aan de geschiede nis, vooral de jongste, hecht dr. Frick groote paedagogische waarde. Dat hij die geschiéde- nis uitsluitend in nationaal-socialistischen zin gedoceerd wenscht te zien, is vanzelfsprekend. De Duitsche school moet, volgens hem, een politiek mensch vormen, die in al zijn ge dachten en handelingen dienend en offerend in zijn volk wortelt en die innerlijk verbonden is met de geschiedenis en het lot van zijn staat. Centralisatie en uniformiseeiring moe ten niet ten koste van alles worden ingevoerd, daar de school ook aan het individualisme de plaats moet toekennen, die het daar verdient. Tot op deze hoogte zullen velen hem kunnen volgen, maar moeilijker wordt het, waar hü verklaart, dat het onderwijs den blik voor „zelfstandige" waarneming van het rassen onderscheid moet scheipen en vóór alles dient te wijzen op de schadelijke gevolgen van „rassenverslechtering" en dient te verhinde ren, dat het Duitsche bloed vervreemd wordt door andere rassen, vóór alles door het jood- sche. Deze wensch zal in dc practijk gemak kelijk aanleiding kunnen worden tot het aankweeken van een rassenhaat bij de Duit sche jeugd, een rassenhaat, welke in bedenke lijkheid zeer zeker maar weinig verschilt van den door de Marxisten gepredikten „klassen haat." Zijn pleidooi voor sport-beoefening als militaire vooropleiding klinkt nu juist ook niet buitengewoon geruststellend. Zijn verkla ring, dat de school geen partij-politieke op leiding moet geven, maar naar een opleiding in het geheele volk moet voeren, is niet zoo inconsequent als men aan de hand van het voorgaande zou meenen, want de N. S. D. A. P. waant zich een volksbeweging en weigert te erkennen, dat zij partij-politiek voert. Het is opmerkelijk, dat volgens het uittreksel, dat het Wolff-bureau van Frick's rede geeft, deze leider met geen woord gerept heeft van de plaats van den godsdienst in het onderwijs. Van een rijksminister, die deel uitmaakt van een be wind, dat gezegd heeft in Christelijken geest het volk te willen reerganiseeren en opvoe den, had men dat toch wel mogen verwach ten. Voor Dr. Brüning, den leider van het Centrum, zal er waarschijnlijk ook op onder wijsgebied heel wat werk te doen vallen, want al wordt de „Duitsche" geest door de Nazi's ook grondig gezuiverd, hun zgn. „Christelijke" geest dient niet minder gron dig gecorrigeerd te worden. Het vraagstuk van de confessioneele schooi in Duitschland heeft Frick blijkbaar niet aangeraakt, maar als dit zou moeten beduiden, dat de Katholieken in het Derde Rijk als „onaanraakbaren" be schouwd zullen worden, zullen zij daartegen in verzet moeten komen. Wanneer het gaat om de ziel van het kind en de rechten van den godsdienst bij de opvoeding der jeugd, mag niet getransigeerd worden. NEW-YORK, 9 Mei. (Eigen bericht.) Binnen het kader der door den president voorgestelde maatregelen tot herstel der Amerikaansche eco nomie heeft een tamelijk groot aantal firma's in 25 bondsstaten loonen en salarissen verhoogd. Bij de autofabrieken van Ford te Detroit zijn de loonen der arbeiders met 5 pet. verhoogd, terwijl een aantal katoenspinnerijen in Zuid- Carolina de loonen van haar personeel met 10 pet. heeft verhoogd. Tot dusverre profiteeren ongeveer 50.000 ar beiders van deze loonsverhoogingen, welk ge tal in den eerstvolgenden tijd echter waar schijnlijk zeer aanzienlijk zal stijgen. Leidende economen verwachten als gevolg der door Roosevelt genomen maatregelen een blij vende verbetering der economische situatie en een merkbare afneming van het aantal werk- loozen. In dezen zin uitte zich de automobiel koning Henry Ford, die verklaarde, dat Ameri ka thans weer met hoop de toekomst inziet. De president der Remingtonmaatschappij, Rand, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat het aantal werkloozen tegen September a.s. met niet minder dan 3 millioen zal zijn afge nomen. (United Press) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiin^ Verwachting: meest matige Westelijke H tot Noord-Westelijken wind, zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaringen, waar- schijnlijk regen- of hagelbuien, weinig 5 verandering in temperatuur. S Hoogste stand: 752.8 te Blaavanshuk. EE Laagste stand: 770.6 te Jan Mayen. Zon op 4.15, onder 7.39. Licht EE op 8.09. Laatste Kwartier 16 Mei. LONDEN, 10 Mei. De mededeeling van Mac- Donald in het Lagerhuis, dat overeenstemming tusschen Engeland en Amerika' over de voor waarden, waarop een tarieven-wapenstilstand gesloten kon worden, binnenkort te wachten stond, houdt verband met een door den Ameri- kaanschen gevolmachtigde Norman Davis tij dens zijn onderhandelingen met den Britschen Minister van Handel, Runciman, voorgestelde nieuwe formuleering, die tegemoet komt aan de Engelsche bezwaren. Sir Walter Runciman heeft deze formule ter kennis van MacDonald en de overige leden van het kabinet gebracht. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat Davis thans een bezoes zal brengen aan de ambassadeur te Londen van de in de organisatiecommissie der Economische Wereldconferentie vertegenwoordigde mogend heden. Bij den Japanschen ambassadeur Mat- soedeira is hij reeds geweest. Wanneer de be trokken mogendheden met de nieuwe formu leering accoord gaan, zal Donderdag waar schijnlijk een nieuwe bijeenkomst van de orga nisatie-commissie worden gehouden om te con- stateeren dat deze formuleering is goedgekeurd. PARIJS, 10 Mei (Reuter). De Washington- sche correspondent van de „Petit Parisien" ver klaart, dat de besprekingen tusschen president Roosevelt en Dr. Schacht over de economische vraagstukken hebben aangetoond, dat de hou ding van Duitschland vrijwel overeenkomt met die van Frankrijk en Engeland, n.l. dat een spoedige stabiliseering van den dollar noodza kelijk is. Bij het aangaan van het door Roosevelt voor gestelde douanebestand, is het noodig een spe ciaal recht te heffen, in verband met de depre ciatie van den dollar. De schuldenkwestie. NEW-YORK, 10 Mei (Reuter). De correspon dent van de „New-York Times" te Washington meldt, dat een Amerikaansche regeerings-i autoriteit, die met president Roosevelt de schul denkwestie besproken heeft, verklaard heeft, dat een schulden-moratorium zal worden gevraagd en toegestaan. Het verzoek van president Roosevelt om vol machten, teneinde hem in staat te stellen de douane-tarieven te wijzigen, zal binnenkort door het Congres behandeld worden. De drank-accijns en de invoerrechten op steenkool, timmerhout, petroleum en koper, die het vorige jaar zijn ingesteld, zullen niet wor den opgeheven. MOSKOU, 10 Mei. (Reuter) Algemeen is men te Moskou van oordeel, dat zoolang Groot- Brittannië het embargo op den invoer van Rus sische goederen handhaaft, er slechts weinig kans bestaat op een vrijlating van Thornton en MacDonald, de beide tot gevangenisstraffen veroordeelde ingenieurs van de Metropolitan Vickers Company. In officieele kringen spreekt men in dit verband ook met klem de geruchten tegen over een op handen zijnde algemeene amnestie voor politieke veroordeelden, waarvan ook de beide Engelschen zouden profiteeren. LONDEN, 10 Mei (V. D.) Volgens de „Daily Mail" zijn uit Moskou twee geheime vertegen woordigers te Londen aangekomen om met de Engelsche regeering in onderhandeling te tre den over een overeenkomst met Engeland, ten einde te komen tot opheffing van het verbod van invoer van Engelsche goederen, waarna de beide te Moskou veroordeelde Engelsche Vickers-ingenieurs Thornton en MacDonald, in vrijheid zouden worden gesteld. ROME, 10 Mei. (V. D.). De nalatenschap van kardinaal Ceretti bedraagt ongeveer twee millioen lire, die gelegateerd zijn aan velschil lende kerkelijke instellingen, doch voor het grootste gedeelte ten goede komt aan de Basi lica Sta. Maria, waarvan kardinaal Ceretti titulair-Aartsbisschop was. Morgen zullen de rouwdiensten worden gehouden. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in de Basiliek van Santa Maria in Trastevere. WARSCHAU, 10 Mei (Reuter). Op het kasteel Saybusch in West-Gallicie is Aartsher togin Maria Theresia van Oostenrijk overle den. Zij was de weduwe van den op 7 April gestorven Aartshertog Karl Stephan. WEENEN, 9 Mei (V.D.) De gouw Weenen der N. S. D. A. P. deelt mede, dat Zaterdag 13 Mei a.s. verscheidene officieele Duitsche per soonlijkheden, die aan het Congres van Juristen over Duitsch recht te Berlijn hebben deelgeno men, voor een langdurig bezoek aan Weenen in de Oostenrijksche hoofdstad zullen aankomen. Als bezoekers worden aangekondigd de Beier- sche Minister van Justitie, en Rijkscommissaris van Justitie Dr. Frank, de President van den Pruisischen Landdag en Minister van Justitie Dr. Kerrl, de President van den Staatsraad Dr. Ley, de Opper-President Kube, staatssecretaris Dr. Freissler en vele anderen. Deze vertegen woordigers van het nieuwe Duitschland zullen op groote vergaderingen het woord voeren. De officieele partij verklaring knoopt aan*deze me dedeeling de veronderstelling vast, dat van de zijde der autoriteiten het houden van lezingen door vertegenwoordigers van een bevrienden na- buurstaat, geen moeilijkheden zal ondervinden. De „Reichspost", het hoofdorgaan der regee- rende Christelijk-Sociale partij ontvangt deze mededeeling in haar ochtendblad van heden onder het opschrift „Ongew'enscht bezoek" op zeer onvriendelijke wijze. Het blad schrijft, dat de gasten uit Duitschland niet als vertegen woordigers van hun regeeringen of landen ont vangen kunnen worden, aangezien een officieel bezoek van Ministers langs diplomatieken weg wordt geregeld. Anderzijds heeft men ook niet met een zuiver particulier bezoek te doen. Eenige leden van eenige Duitsche landsregee- ringen begeven zich zonder medeweten der Oostenrijksche regeering naar Oostenrijk, om een partij te bezoeken, die in openlijken en niet zelden met illegale middelen gevoerden strijd tegen de wettige regeering en tegen de staats macht staat. Het bezoek der Duitsche Ministers en Staatsfunctionarissen aan de Nationaal- Socialistische Partij, is ongewenscht en onwel kom. Het blad verklaart zelfs, dat het bezoek „met het oog op de vijandige houding der Oos tenrijksche Nationaal-Socialisten tegen de re geering en de overweldigende meerderheid der bevolking als een onvriendelijke daad" moet worden beschouwd en als zoodanig ook zal wor den behandeld. Wat Dr. Frank betreft, zullen de betrokken autoriteiten zich met de vraag moeten bezig houden of hem als particulier persoon het op onthoud op Oostenrijksch grondgebied wel kan worden toegestaan, aangezien hij in een radio rede de Oostenrijksche regeering zwaar belee- digd heeft en zijn bezoek het geduld en de goed moedigheid der Oostenrijkers op een zware proef stelt. Tenslotte schrijft de „Reichspost" dat de maatregelen, die Oostenrijk moet tref fen noch tegen de Rijksregeering, noch tegen leden eener landsregeering zijn gericht, doch uitsluitend tegen de poging eener staats- en regeerings-vijandige beweging, om binnen de eigen grenzen buitenlandsche gasten voor het voeren van agitatie te gebruiken. INNSBRUCK, 8 Mei (W.B.) De „Inns- brucker Neueste Zeitung" is hier verboden we gens een inleidend artikel tot een interview met den Beierschen minister-president Dr. Schiebert in Bad Schachen. In dit interview verklaarde de Beiersche premier, dat het onbe grijpelijk was, dat men zonder anderen feite- lijken grondslag, op gezag van uitingen van temperamentvolle, maar onvoorzichtige lieden van regeeringszijde kan verklaren, dat Duitsch land zich wil bemoeien met de binnenlandsche verhoudingen van Oostenrijk. De Beiersche re geering, noch de rijksregeering droegen ook maar de minste kennis van Putschplannen. Het heeft in Duitschland in breede kringen onrust verwekt, aldus Dr. Schiebert, dat de uit- noodiging voor den „Verein fuer das Deutsch- tum im Auslande" door de landsregeering van Karinthie is ingetrokken. Duitschland heeft geen reden zich op te drin gen. Wij zijn ervan overtuigd, dat ook in Oosten rijk het Duitsche volk uit eigen kracht den rechten weg zal vinden. BERLIJN, 9 Mei. (V. D.) De Völkische Be- obachter wendt zich scherp tegen de recente uiteenzettingen van de Christelijk-Sociale Weensche Reichspost, welk blad het bezoek vati Duitsche ministers aan Weenen onge wenscht heeft genoemd. De V. B. schrijft: De Reichspost is zoo on voorzichtig hier den onpersoonlijken haat der Christelijk-Socialen tegen de nat. soc. vrijheids beweging in zijn geheelen omvang te laten op treden. Wy nemen evenwel aan, dat de Christelijk-sociale leden van het kabinet in Weenen zich deze ongehoorde beschimpingen van Rijks-Duitsche ministers door hun party blad niet te eigen zullen maken en nog tijdig zullen erkennen, tot welke niet te overziene gevolgen het zou moeten leiden, wanneer aan dit minderwaardige gedoe zou worden toegege ven aan officieele zijde. De verwelkoming der nat. soc. ministers door de bevolking van Wee nen zal overigens de Reichspost zeer zeker lee- ren, dat zijn opvatting door de „overweldigen de meerderheid" der bevolking niet wordt ge deeld en dat het Oostenrijksche volk nauw keurig weet, dat door het blad slechts in Parijs bijval wordt geoogst. De voorbereidingen voor een nieuwe vlucht naar de stratosfeer door prof. Piccard zijn in vollen gang. Zijn assistenten Cosyns (links) en de Bruyne stijgen op voor een proefvlucht LONDEN, 9 Mei. (V D.) De leider van de afdeeling buitenland der NSDAP, Rosenberg, heeft Dinsdagochtend gedurende bijna twee uren in Hydeparkhotel geconfereerd met Nor- man Davis. Des middags werd hij door den minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, in het Lagerhuis en een half uur later door den mi nister van Oorlog, lord Hailsham, in het Hoo- gerhuis ontvangen. Het onderhoud met Norman Davis, die niet alleen als vertrouwensman van Roosevelt, maar tok met kennis van zaken over de bedoelingen en opvattingen van de Engelsche en Fran- sche regeering kan spreken, had een zeer openhartig karakter. Naar verluidt heeft Norman Davis verklaard dat Amerika nooit zal kunnen instemmen in de herbewapening van een of andere natie, en in overeenstemming met de Fransche en En gelsche politiek een bevredigende oplossing der ontwapeningskwestie als conditio sine qua non beschouwt voor een succes der economi sche wereldconferentie. BERLIJN, 10 Mei. (W.B.) Tijdens een opvoe ring in het Metropol-Theater protesteerde een veertigtal studenten tegen voorstellingen over het studentenleven. Zy toonden op zeer luidruchtige wijze hun misnoegen en maakten veel rumoer, teneinde de verdere vertooning te verhinderen. Toen zy hierin niet slaagden, verlieten zij na de tweede acte de zaal, waarna geen orde verstoring meer plaats vond. Veertien studenten werden door de politie in arrest gesteld. Aan den Elzaskant van den z.g. drielanden- hoek, dicht bij de Zwitsersche grenzen worden naar V.D. meldt op het oogenblik oefeningen op groote schaal gehouden der Fransche garni zoenen. De generaals Weygand en Hirschau zyn met een staf van hooge - of f icierea ter plaatse aangekomen. HET VERMOGEN DER DUITSCHE S.D.A.P. DOOR DE NAZI'S IN BESLAG GENOMEN. Studenten-relletjes in het Metropol-theater te Berlijn. Loonsverhooging in verschillende Amerikaan sche bedrijven. Rijksminister Frick over de taak der Duitsche school Rond het Duitsche bezoek aan Weenen. Völki sche Beobachter contra Reichspost. Franse,h vliegtuig met 6 inzittenden in Spanje verbrand. Nog deze maand aanzienlijke renteverlaging in Duitschland aangekondigd. Rosenberg te Londen ontvangen door Simon, Hailsham en Davis. Financieele volmacht gevraagd door de Belgi sche regeering. Uit het Amsterdamsche bouwbedrijf: een ad vies en een uitspraak. De vervalschingsaffaire te Dirksland; vier per sonen in arrest. Pastoor H. Bertens te Tilburg overleden. Begrafenis pastoor II. van Harten te Hamers- veld. Ds. R. te Winterswijk uit zijn ambt ontzet. Poging tot roof te Rotterdam. Verdere daling van de groothandelsprijzen. Achttien Europeesche matrozen stonden terecht wegens dienstweigering. De nieuwe Tweede Kamer heden aan het werk. Invoer van roggemeel en -bloem gecontin- genteerd. Benoemingen in het Aartsbisdom. O WEENEN, 10 Mei (Reuter). De nationale ver- eenigingen en bonden hebben zich in een ge meenschappelijk schrijven gewend tot bonds president Miklas, waarin zij uiting geven aan him ernstige bezorgdheid over het bericht, dat de Oostenrijksche beambten tot een nieuwen eed op de wettige regeering en de zelfstandig heid van Oostenrijk gedwongen zullen worden. In het schrijven wordt de vraag gesteld, of een omwenteling voor de deur staat, of niet. Wanneer er geen gevaar voor een omwenteling bestaat, waartoe dient dan deze nieuwe eed? Het heeft geen zin het staatsgezag te ver zwakken door iets te vergen, wat juist by de meest plichtgetrouwe ambtenaren het vertrou wen op de moreele taak van den staat schokt. Derhalve verzoeken de nationale vereenigingen en bonden den bondspresident rekening te houden met de in onrust gebrachte gemoede ren der ambtenaren. PARIJS, 10 Mei (Reuter). Uit Asuncion wordt gemeld, dat Boliviaansche vliegtuigen een met het roode kruis gekenmerkt Para- guayaansch militair lazaret naby Campe Spe- ranze in brand zouden geschoten hebben. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw stofzuiger, met 2 jaa» uw eigendom. W. BRAKEL Jr. - BOTERMARKT 17 HAARLEM - TEL. 12897. wvrwr,1111 lif 7 Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m.: 749 Vorige stand: 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1