De ontwapeningsconferentie op haar kant De Duitsche weerorganisaties Japans landhonger Werkverschaff ing Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ECHECS DER NAZI'S IN HET BUITENLAND Incident te Londen VAN MILITAIR KARAKTER VERKLAARD J uristencongres verboden DE BAROMETER V VRIJDAG 12 MEI 1933 BUREAUX: NASSAUtAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Het ijzig-koude Albion Zege van Paraguay Reeds het geheele gebied ten Oos ten van de Loeang-rivier en den Grooten Muur bezet T roepenconcentraties in Siberië Het Weer VAN EEN DUITSCHEN PAPEGAAI BOLIVIA -ï Volgens plan van minister Seldte worden dit jaar 700.000 man aan het werk gezet Wijziging in de loon politiek Kaas naar Engeland Vermoedelijke contingent eer ing HET BLIJFT ONRUSTIG IN OOSTENRIJK t In Innsbriick komt het herhaaldelijk tot botsingen bij demon straties tegen de regeering Krans, door Rosenberg op den Ce notaaf gelegddoor een kapi tein weggenomen Ook Nederland heeft zijn stem hieraan te Genève gegeven Vele landen stemden blanco Toestand te Genève kritiek Duitsche ministers tóch naar Weenen Het tolbestand AARDSCHOKKEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Dr. Colijn rapporteert Bezoek aan H. M. de Koningin Frankrijk bereid te betalen? Als de V. S. een moratorium af kondigen voor den duur der wereldconferentie Brand in een school bij Manilla Twaalf dooden, dertig gewonden NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18376 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Ontwapeningsconferentie te Genève staat op haar smalsten kant gelijk een dubbeltje, dat zoowel naar de eene als naar de andere zijde kan vallen. De beraadsla gingen der gedelegeerden van de vijf groote mogendheden, de Vereenigde Staten, Engeland Frankrijk, Italië en Duitschland, ondershands gehouden in tegenwoordigheid van den confe rentie-voorzitter Henderson, hebben nog steeds niet het minste resultaat opgeleverd. Duitsch land, dat het indertijd als een ondraaglijken smaad voelde, dat het den algemeenen dienst plicht moest prijsgeven en zich tevreden moest stellen met honderdduizend man Rijksweer, kan nu niet van de Rijksweer scheiden, mis schien wel omdat het op andere wijze door stormtroepen en Stahlhelm-organisaties, door arbeidsdienstplicht en sportbeoefening practiscb het bezwaar van het ontbreken van den alge meenen militairen dienstplicht zoo goed als on dervangen heeft. Indien de quaestie. der effec tieven te Genève niet wordt opgelost, zal de ontwapeningsconferentie moeten mislukken en de hemel mag weten, wat er dan van de eco nomische conferentie en van de regeling van de oorlogsschuldenkwestie nog zal terecht ko men. Het stadium, waarin de conferentie thans verkeert, is zelfs zoo critiek, dat het den Fran- schen nog maar weinig schijnt te kunnen sche len, of zij als een zeepbel uit elkaar zal spatten. Zij zouden het waarschijnlijk niet eens ongaarne zien, wanneer in een openbaar debat in de alge- meene commissie de verantwoordelijkheid voor een eventueel mislukken der conferentie op het aan zijn Rijksweer vasthoudende Duitschland zou worden geschoven, maar de Engelschen en de Italianen voelen daar weinig voor. Sinds het in de Duitsche binnen- en Buitenlandsche poli tiek: „Hitler-koekoek één zang" is geworden, zijn Nadolny, de Duitsche gedelegeerde te Ge nève, en von Nelrath, de Rijksminister van buitenlandsche zaken, gedwongen nolens volens met dezen tweetonig eentonigen zang in te stem men. Zij hebben niets anders te doen dan te herkauwen, wat hun te Berlijn door de opperste Nazi-leiders is voorgekauwd. Von Neurath moet zelfs al verklaard hebben: „Aanblijven als mi nister heeft geen zin, bedanken beteekent ech ter een catastrofe". Hoe juist deze uitspraak is, bewijst het optreden van Dr. Alfred Rosenberg in Londen, die in het van Duitschland sterk vervreemde Engeland zich op last van Hitier min of meer ais minister van buiten landsche zaken heeft gedragen. Indien het zijn doel is geweest om de antipathie der Engelschen tegen de practijken van het Nazi-bewind te overwinnen, dan is zijn zending een wel zeer pijnlijk fiasco geworden. De krans, welken hij bij de Cenotaaf heeft neergelegd, werd van het swastika-lint ontdaan, gestolen en in de Theems geworpen. In het Lagerhuis werd den minister van binnenlandsche zaken Gilmour de vraag gesteld, waarom Rosenberg niet evenals andere politieke propagandisten zooals b.v. Trotski de toegang tot Engeland was ont zegd. Deze vergelijking met den aarts-bolsje wiek Trotski is voor den Hakenkruiser Rosen berg eenvoudig om uit zijn vel te springen van ergernis. De Engelsche minister van buitenland sche zaken Sir John Simon heeft verklaard, dat hij alleen den heer Rosenberg heeft ontvangen, omdat de Duitsche ambassadeur daar prijs op bleek te stellen. Overigens heeft Simon Rosen berg eens precies verteld, wat men in Engeland van het nieuwe regiem in Duitschland dacht. Dat dit weinig vriendelijk moet geweest zijn, kan men zich indenken. Ook de bedreiging van den minister van oorlog lord Hailsham in het Hoogerhuis geuit, n.l. dat, wanneer Duitschland de ontwapeningsconferentie zou doen mislukken of zou verlaten, het verdrag van Versailles weer in volle werking zou treden, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Zelfs heet de liberaal Mander het voornemen te koesteren in het Lagerhuis een wetsvoorstel in te dienen, waardoor een embargo op Duit sche producten zou kunnen worden gelegd, wanneer Duitschland zich zal herbewapenen. Zulk een voorstel zou een voorproefje moeten geven van de sancties, welke eventueel op Duitschland zullen kunnen worden toegepast. Met dit voorstel zouden de leden van alle par tijen in Engeland accoord gaan. Het zelfbewuste en zichzelf helpen willende Nationalistische Duitschland heeft het in de koele en nuchtere oogen der Engelschen wel leelijk verbruid. Het is echter te wenschen, dat de pressie, welke Engeland op het oogenblik uitoefent, niet al te ASSUMPTION, 11 Mei (Reuter). In een of ficieel Paraguaansch communiqué wordt ver klaard: Onze troepen hebben den vijand m het gebied Gondra teruggeslagen en een aantal vijandelijke instellingen stormenderhand geno men. Het Boliviaansche regiment in fort Cam- pero werd verdreven en liet 80 dooden achter Onze troepen hebben veel buit gemaakt. zwaar wordt, want dan wordt het voor Duitsch land een prestige-kwestie om niet toe te geven en is alle kans op samenwerking verkeken. Niet alleen in Engeland, maar ook bij het „broedervolk" in Oostenrijk staat den Nazi's 'n nu juist niet direct welwillend onthaal te wach ten. De regeering heeft het congres van den Nationaal-Socialistischen Duitschen Juristen bond te Weenen, waarop de door de „Reichspost" als „ongewenschte gasten" gequalificeerde Göbbels, Frank, Kerrl en andere partijbonzen zouden verschijnen, eenvoudig verboden. Niet temin zullen.de heeren toch naar Weenen gaan, maar zij zullen er slechts de toejuichingen van hun partij-genooten oogsten, tenminste, wan neer die partij genooten in afzonderlijke groepjes komen opdagen, want anders zal het afgekon digde verbod van samenscholingen in werking treden. Zouden de Duitschers nu nog in de nationaal- socialistische bladen kunnen lezen, dat men in het buitenland algemeen bewonderend ver baasd staat over de prachtige werking van het Nazi-bewind? TOKIO, 12 Mei. (V.D.) Volgens berichten van het front in China ontwikkelen de operaties ten Zuiden van den Grooten Muur zich op grooter schaal dan tijdens het offensief der Japansche troepen in April. Reeds het geheele gebied ten Oosten van de Loeang-rivier en den grooten Muur tot Joengping is bezet. Gisteren reeds hebben de Japanners de Loeangrivier overschre den. Zij rukken Zuidwaarts op. Japansche vlieg tuigen zetten de bombardementen voort. Gis teren is voor het eerst sedert den aanvang der operatie een bommenwerper boven Peking ver schenen. De Engelsche autoriteiten hebben een ver zoek gericht tot twee oorlogsschepen die komen van Weihaiwei en Inkoe zich gereed te maken om op te stoomen naar Tanghoe ten Oosten van Tientsin, teneinde de Engelsche belangen te waarborgen. CHARBIN, 12 Mei. (Reuter). De autoriteiten van den staat Mandsjoekwo deelen officieel het volgende mede: De Sovjet-regeering heeft in een provincie van Siberië troepen geconcentreerd. Vijfduizend Rus sische soldaten zijn opgemarcheerd naar de grens van den staat Mandsjoekwo. De Russische autoriteiten geven als reden voor de aanwezigheid dezer strijdkrachten op de noodzakelijkheid, om de „witte bandieten", dus de den Bolsjewisten vijandig gezinde benden, te onderdrukken. CHARBIN, 12 Mei. (Reuter). De politie heeft de drie voornaamste leden van het Russische personeel der courant „Harbin Herald" gear resteerd. Zij zullen waarschijnlijk naar Rusland worden gezonden. Het door de autoriteiten van Mandsjoekwo daartoe ingediende verzoek tevens behelzend de opheffing van de „Harbin Herald" is door den Britschen Consul-Generaal teruggezonden naar den Britschen consul te Peking, omdat hi) denkt, dat door deze maatregelen inbreuk zou worden gemaakt op de Britsche extra-territoria- liteitsrechten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ In de „Darmstadter Zeltung" komt de vol gende advertentie voor: „Vijftig mark beloo ning, Papegaai gevlucht. Het beest zegt „Heil Hitier". FÖRTE^ pA| ASUNCION Cö«CEI»priON Verwachting Meest zwakke Noor delijken tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, la ter nojf kans op regen- of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 766.8 te Vardö. Laagste stand: 752.9 te Memel. Zon op 4.12, onder 7.42. Licht op 8.1. Laatste Kwartier 16 Mei. BERLIJN, 11 Mei (W. B.) Het bondsorgaan van den Stahlhelm brengt uitvoerige 'inlichtin gen over de voorstellen van rijksarbeidsminis- ter Seldte voor een program van werkverschaf- fin, waarmee nog dit jaar zal worden begon nen. 1.5 Milliard rijksmark zijn noodig dit jaar om 700.000 werkloozen een jaar lang werk te verschaffen. In de eerste plaats is hierbij ge dacht aan binnenlandsche kolonisatie, waartoe dit jaar minstens 100.000 nederzettingen die nen te wórden opgericht. In de tweede plaats is gedacht aan herleving van den woningbouw, alsmede de instandhouding van openbare ge bouwen, verkeerswegen te water en te land. De noodige middelen voor dit plan zullen door het uitschrijven van een binnenlandsche leening moeten worden opgebracht. Ook de loonpolitiek moet in dienst van het werkpro gram worden gesteld, waartoe noodig is de stroefheid van het tarievenstelsel te verande ren. De lasten der sociale verzekering zullen nog verder verminderd worden. Ook de kwes ties van verschuiving van den schooltijd en eener algemeene verkorting van den werktijd dienen onderzocht te worden. LONDEN, 11 Mei. (Reuter.) De minister van Landbouw heeft tegen volgende week te Lon den een conferentie bijeengeroepen van verte genwoordigers der landen, die kaas in Engeland invoeren. De beraadslagingen zullen analoog zijn aan die, welke vorig najaar zijn gehouden met de landen, die bacon naar Engeland uit voeren. (Vermoedelijk zullen deze besprekingen uit- loopen op een contingenteering van den kaas- invoer. Red.) LONDEN, 11 Mei. (Reuter). Hedenochtend heeft kapitein Fears den krans, door Rosen berg namens Hitier op de Cenotaaf neergelegd, weggenomen. Hij naderde met zijn auto het monument, greep den krans en verdween in volle vaart. Fears is candidaat van de Labourpartij te South-West St. Pancras. Hij verklaarde zijn daad weloverwogen te hebben gepleegd, uit protest tegen de toestem ming welke een vertegenwoordiger van Hitier was gegeven om een krans neer te leggen. De zoon van kapitein Fears heeft de politie bovenstaande inlichtingen verstrekt. Hij verklaarde, dat zijn vader hem op de hoogte had gesteld van zijn voornemen om den krans weg te nemen en in de Theems te werpen. Vervolgens zou hij zich bij de politie melden. Hij deed dit uit nrotest tegen de „profana tie" van den Cenotaaf en het „brutale barba risme" ijn Duitechland. Toen Rosenberg van het voorval boorde, zeide hij slechts: „De krans werd aan de zorgen van het Brit sche Volk toevertrouwd". LONDEN, 11 Mei. (Reuter). De Engelsche kapitein Sears, die vanmorgen den krans heeft weggehaald van den Cenotaaf in Whitehall, welke aldaar gedeponeerd was door den op het oogenblik hier vertoevenden nationaal-socia- listischen buitenlandschen onderhandelaar, Al fred Rosenberg, is onder beschuldiging van dief stal voor den politierechter verschenen. Deze zeide, dat de krans uit de Theems was opge haald. De kapitein kreeg als straf een boete van 40 shillings en als reprimande werd hem GENEVE, 11 Mei. In de Commissie voor de Legereffectieven verklaarde de Poolsche gene raal Burkhart, naar aanleiding van een discus sie over de Duitsche particuliere afweer-orga- nisaties, dat hij op grond van zijn ervaring met de organisaties der Poolsche opstandigen en de wijze, waarop die in het geheim wapenen droe gen en militaire oefeningen hielden, de mee ning had dat ook de Duitsche afweer-organi- saties op soortgelijke wijze werken en hun mi litair karakter trachtten te verbergen. Hij noemde in dit verband ook den arbeidsdienst, die in de richting ging van den gewonen dienst plicht. De Engelsche generaal Temperley verklaar de, dat alleen het woord „weer"-organisatie en „weer"-sport voldoende waren om het mi litaire karakter aan te toonen, en dat aan de militaire waarde en de bruikbaarheid voor mi litaire doeleinden der Duitsche afweerorganisa- ties, niet viel te twijfelen. De vroegere chef van den Belgischen Gene- ralen Staf Gallet wees op de richtlijnen van het Rijkscuratorium voor jeugdtraining, waar bij vooral de voorziening van bepaalde groepen met paarden geen twijfel omtrent de militaire opleidingsdoeleinden laat. Tijdens de discussies was men het er alge meen over eens, dat de Duitsche afweer-orga- nisaties over geen wapenen beschikken en geen wapenoefeningen kunnen houden, doch hier te genover wees men van verschillende kanten op het feit, dat een groot deel dezer organisaties thans als hulppolitie dienst deed en daardoor een zuiver miltiair karakter had gekregen. De Duitsche vertegenwoordiger generaal Schoenheinz noemde de gemaakte opmerkingen over de Duitsche afweer-organisaties zuiver ten dentieus. Bij eerste voorloopige stemming werd met negen tegen twee stemmen, bij acht onthoudin gen, besloten de Duitsche weerorganisaties tot organisaties met een militair karakter te ver klaren. Tegen het voorstel stemden Duitschland en Hongarije. Voor stemden België, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen, Roemenië, Tsje- cho-Slowakije, Portugal en Joego-Slavië. De Vereenigde Staten, Italië, Oostenrijk, Spanje, Zweden, Finland, Japan en Turkije ont hielden zich van stemming. Dit besluit wordt aan Duitsche zijde geens zins als bindend beschouwd. GENÈVE, 11 Mei. (V.D.) Bij de berekening der getalsterkten der Duitsche weerorganisa ties, welke de grondslag zullen vormen voor de berekening van de Duitsche legersterkte, deel de kolonel Lucien, de Fransche vertegenwoor diger mede, dat de SA en SS-organisaties 600.000 man sterk zijn, de Stahlhelm 250.000 man, de Weerwolf 150.000 man. Volgens Fran sche berekeningen moeten de weerorganisaties op 1 millioen man sterkte worden geschat. De Duitsche vertegenwoordiger maakte be zwaren tegen deze cijfers. GENEVE, 11 Mei. De besprekingen van he denavond tusschen de vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden duurde 2y, uur, doch heeft niet tot overeenstemming geleid. De on der voorbehoud gegeven principieele toestem ming van Duitschland tot de uniformeering van het continentaal Europeesche legerstelsel werd door Frankrijk en Engeland onbevredigend geacht. Hoogstens konden zij zich vereenigen met een algemeene reserve zonder bepaalde voorwaarden. Men besloot toen maar, dat morgenmiddag het presidium bijeenkomt, om een besluit te nemen over den verderen gang van zaken. Be slist moet worden over: Engelsch voorstel tot afhandeling in tweede lezing van de bepalingen van de Engelsche ont- werpconventie aangaande de effectieven en daarmee tot een beslissing over het voornaam ste geschilpunt: de uniformeering der legerstel- sels: Duitsch voorstel tot voortzetting der debat ten over het Engelsche ontwerp in eerste le zing en tot behandeling van de kwestie van het oorlogsmateriaal. Volgens het W. B. heeft de crisis van de ontwapeningsconferentie hiermee haar hoogte punt bereikt. Over een verdaging is tijdens de bespreking van heden niet gesproken. toegevoegd, dat wat hij deed verkeerd was en in strijd met de goede manieren. In het Lagerhuis is de minister van Binnenl. Zaken Gilmour overstelpt met vragen over het bezoek van Rosenberg en verschillende afge vaardigden vroegen waarom Rosenberg, die een propagandist van de Hitlerianen is, wordt toe gelaten, terwijl Trotzky en andere communis ten toegang wordt geweigerd. Talrijke vragen werden ook gesteld over den zetel der Nazi's te Londen en de Speaker moest tusschenbeide komen, om verdere vragen te voorkomen. Minister Gilmour verklaarde, dat elk verzoek om toelating in Duitschland op zich zelf wordt behandeld. Terwijl hedenmiddag Rosenberg de Britsche journalisten in zijn hotel ontving, schoolden een groot aantal communisten voor het hotel bijeen en riepen: „Wij eischen dat Rosenberg uit het land wordt gezet." De politie joeg de communisten uiteen en arresteerde twee van hen. WEENEN, 12 Mei De vergadering van den nationaal-socialistischen Duitschen Juristen bond, die op Zaterdag 13 Mei te Weenen gehou den zou worden en waarbij de Duitsche minister van justitie dr. Frank, de Pruisische minister van justitie Kerrl, en nog eenige andere heeren uit Berlijn een, volgens de „Reichspost" „onge- wenscht bezoek" zouden brengen, is volgens mededeeling van de gouwleiding Weenen der N. S. D. A. P. verboden. Daarentegen zal de herdenking van de be vrijding van Weenen van de Turken, Zondag 14 Mei 250 jaar geleden, op welken dag de Heim- wehr een groote parade zou houden, vervroegd worden op 13 Mei, Zaterdagavond 8 uur. De heeren uit Berlijn zouden volgens het W. B„ toch Zaterdagnamiddag per vliegtuig op het vliegveld te Aspem aankomen. Op het Weenscne hoofdbureau van politie is gisteravond een langdurige conferentie gehou den met betrekking tot de maatregelen, die Zaterdag genomen zullen moeten worden bij de aankomst der Duitsche ministers. Aanwezig «■aren o.a. de nieuwbenoemde minister voor het veiligheidswezen, Fey, en gedurende eenigen tijd ook de bondskanselier. Besloten werd, dat de politie geen georgani seerde samenscholingen zal dulden, maar dat bijvalsbetuigingen, die uit de omstandigheden ontstaan, niets in den weg zal worden gelegd. WEENEN, 12 Mei De Oostenrijksche Minis ter van Justitie heeft een-brief ontvangen van den Rijkscommissaris en Beierschen Minister van Justitie dr. Frank, waarin deze meedeelt, dat hij als leider van den nationaal-socialisti schen Duitschen Juristenbond persoonlijk aan wezig zal zijn op het Congres van den Oosten- rijkschen Juristenbond te Weenen. Hij schrijft o.a.: „Het bezoek heeft een volkomen onpolitiek karakter. Ik zal mij veroorloven na mijn aan komst te Weenen mijn opwachting bij u te maken in vriendelijke herinnering aan uw mij bij uw bezoek te Berlijn persoonlijk gedane uit- noodiging." Naar het Wolffbureau verneemt heeft de Ita- liaansche minister van Justitie Dr. Frank uitge- noodigd een bezoek aan Rome te brengen. Dr. Frank heeft de uitnoodiging aanvaard en zal half Juni naar Rome vertrekken. Hij zal bij die gelegenheid te Rome een rede in de Italiaansche taal houden over den opbouw van het Duitsche Rijk. LONDEN, 11 Mei. (Reuter). De Duitsche re geering heeft verzocht om een korten tijd uit stel ter overweging van het voorstel aangaande een tolbestand. Officieel wordt echter verwacht, dat de Duitsche ambassadeur te Londen bijtijds instructies zal ontvangen voor de bijeenkomst van de organisatiecommissie van morgen. ATHENE, 12 Mei (Reuter). Te Saloniki, Chalcidice en Macedonië zijn hevige aard schokken waargenomen. De telegrafische verbindingen met de dorpen Kranaia en Stratoniki zijn verbroken. Geweldige brand in een school te Manilla; 12 dooden, 30 gewonden. Het juristen-congres te Weenen verboden. Duitsche ministers vertrekken morgen toch naar Weenen. Frankrijk alsnog bereid zijn schulden Amerika te betalen? Wederom hevige aardschokken in Griekenland. Contingenteering van den Engelschen kaas-in voer? De Duitsche weerorganisaties door de effectie- vencommissie te Genève van militair karakter verklaard. Crisis der ontwapeningsconferentie op haar hoogtepunt. De weggenomen krans van Rosenberg te Lon den Kpt. Sears veroordeeld. Paraguay meldt een zege op Bolivia. Mahatma Gandhi's toestand zorgwekkend. De Nederlandsche Bank verhoogt het disconto. Jhr. W. E. Bosch van Oud - Amelis weerd te Utrecht benoemd tot ridder groot-kruis in de Gregorius-orde. Het Burgerlijk Armbestuur te Kerkrade voor honderden guldens benadeeld. De kolendiefstal te Krommenie; vier verdachten staan terecht. Het conflict bij de K. L. M.; acht vliegtuig bestuurders zegden hun dienstverband niet op. Dr. H. Colijn rapporteert H. M. de Koningin over den toestand. Steunt het Nederlandsche fabrikaat, dringende oproep van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. De vervalschingen in Dirksland; twee verdach ten op vrije voeten. Acht jaren geëischt tegen den dader van den roofmoord te Zenderen. De kabinetsformateur, dr. H. Colijn heeft zich Donderdagmiddag vier uur naar Den Rui- genhoek begeven om K. M. de Koningin rap port uit brengen over den toestand. MASHINGTON, 12 Mei. (Reuter). Naar de bladen melden, zou Frankrijk bereid zij nden op 15 December 1932 vervallen termijn der oor logsschulden te betalen, indien de Vereenigde Staten een moratorium afkondigen voor den duur van de economsche wereldconferentie te Londen. Dit gerucht zou kunnen leiden tot een herle ving der oppositie in het Congres tegen een beperkt moratorium. Een andere hinderpaal voor het afkondigen van een moratorium zou de aarzeling zijn van Duitschland inzake een douanebestand, alsmede de houding vn Duitschland op de ontwapenings conferentie te Genève. MANILLA, 12 Mei. (V. D.) In een dorpje ln de nabijheid van Manilla brak brand uit in een school, waarbij twaalf personen, vermoedelijk leerlingen, gedood werden en dertig gewond. Naar verluidt zou het vuur door onvoorzichtig heid zijn ontstaan. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n-m.: 755 Vorige stand 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1