I KING-PEPERMUNT I Een pakkend slot giiiiiniiniiiiiiiiiininininiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitg VRIJDAG 12 MEI 1933 IN DKN TUNNEL VAN tltn CENTRAAL STATION TB HET AMSTERDAM is in opdracht van de directie der Ned. Spoorwegen pacifistische een aantal winkels gebouwd. PLEIN voor de Berlijnsche opera zijn Woensdagavond duizenden hoeken van Joodsche, en Marxistische schrijvers verbrand. Studenten werpen de boeken op den brandstapel. Verbitterde strijd der degradatie- candidaten in de Engelsche eerste divisie Bolton en Blackpool leggen 't loodje Millioen-leening te Maastricht verworpen DE ARBEIDSTIJD IN DE KOLENMIJNEN Internationale regeling Uitvoer van rijst naar Duitschland Nederlandsche Roode Kruis Invoer van zakdoeken Naleving der Arbeidswet Prijsvragen Rijks-Universiteit te Utrecht Mollenplaag in Limburgs uiterste Zuiden Internationaal hotelcongres De Maastrichtsche nauwe binnen stad verbreed Onderwij s-vacature Leeraar Oude Talen Gymnasium Maastricht BOEK EN BLAD I ander voortdurende scheikundige controle H E: V\. (Ky- mm ran het Laboratorium Dr. v. Hamel Roos Harmens, Amsterdam. FOTOREPORTAGE Verwijt Uzelf geen slapheid, indien U zich juist op de H beslissende momenten van Uw arbeid moe en mat gevoelt. Voorkom die futlooze oogenblikken door het dagelijksche gebruik van KING-Pepermunt. NAMENS DE NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN die momenteel een bezoek brengen aan Hongarije, is dc^er dagen in tegenwoordigheid van den Nederlandschen gezant en vertegenwoordigers der Hongaarsche regeering, een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat te Budapest. Tijdens de plechtigheid. EEN NIEUWE VERBINDING NOORD-ZUID IN WORDING. - De verkeersbrug over de Waal te Nijmegen in aanbouw. Een overzicht ▼an de bouwput midden in de rivier. - Op den achtergrond de stad Nijmegen. DE DOCHTER VAN FREIHERR KURT VON RICHTHOFEN te Berlijn in het huwelijk getreden met den Nederlandschen gezant- schapsraad dr. G. W. baron de Vos van Steenwijk. - Het bruidspaar na de huwelijksvoltrekking. Voorspelden wij u in onzen laatsten brief al, dat het een competitieslot zou worden, dat pakte heusch, we zijn niet bezijden we waar heid geweest. Dat voelde een ieder, vooral als men jaren meeloopt. Dan weet men, wat men verwachten kan, wat mogelijk en onmogelijk is, en zoo was Zaterdag aller aandacht geconcen treerd op de plaatsen Bolton, Wolverhampton en Newcastle. Wij zullen u meenemen naar de verschillende velden en u nog eens de spanning laten mee beleven. Om nog eens het voorspel in herinnering te brengen is feitelijk overbodig, want een iedei was doordrongen van de geweldige spanning, welke aan het slot van de ranglijst heerschte. En het puntenverschil was daar zoo gering, dat wc zelfs nog beslissingswedstrijden, als slot apotheose hadden kunnen beleven. Laten we eerst naar het Bumden Park gaan te Bolton. De Wanderers gasteerden daar tegen Leeds United, zeker geen poesje om zonder hand schoenen aan te vatten en berucht om haar oer-sterke verdediging. Doch zooals we reeds vroeger zeiden het Bolton-team is in alle opzichten te goed om te degradeeren. Slechts door een tactische fout raakte men in de im passe. En om haar vrienden te bewijzen, dat dit geen ijdele woorden zijn, speelde ze een groot spel, dat haar een 20 voorsprong met half time bezorgde. Een oorverdoovend gejuich steeg tijdens de rust op, toen bekend werd, dat de Wolverhamp ton Wanderers tegen Everton met 21 achter lagen, zoodat de lucht vol electriciteit zat, of Bolton toch nog den dans zou ontspringen Met zevenmijls laarzen stappen we even naar Molineux Ground. Zoo uitgelaten de stemming in Bolton was, too zwaar hingen de koppen van de Wolver- hampton-aanhangers bij de „interval", 't Zou ook een groote deceptie geweest zijn voor de bewoners van Wolverhampton, als hun team, aa verleden jaar gepromoveerd te zijn, thans weer werd gedwongen tot afdaling naar lagere regionen. Want een nederlaag voltrok dit von- ais. Duistere wolken hadden zich in de eerste helft boven de supporters samen gepakt. Zij iiadden hun kelen rauw geschreeuwd, doch eer- ijk gezegd konden ze 't hun favorieten niet juvel duiden, dat zij machteloos stonden tegen de overmacht, die het Cupwinnaars-team, Everton, vormde. En toen bovendien de tele foon de jobstijding bracht, dat Bolton een 20 /oorsprong had, tja.... toen waande men de Wanderers al in de tweede.... Na de hervatting kwamen niet elf spelers, doch elf leeuwen in het strijdperk. Tegen zulk 'n zondvloed van enthousiasme bleek zelfs het doorgefourneerde Everton-team niet bestand en door Phillips lag in een tijd van ja en neen de gelijkmaker achter Sagar, zij 't ook door een geweldigen blunder van den Everton-keeper Toen was de boot aan. De geheele arena had veel van een ziedende kolk, zoo ging het pu bliek te keer. Doch oude beproefde rotten als een Cresswell, Cook en JVhite zijn niet beDaald voor een klein geruchtje vervaard, ofschoon ze ten slotte toch moesten capituleeren. Begrijpelijk was het strijdbeeld allesbehalve fraai. Het Everton-spel werd eenvoudig afge broken en daaraan sloot evenmin een verstan dig opbouwende Wolverhampton-tactiek. 't Was eenvoudig vechten om een doelpunt het doelpunt, dat alle onzekerheid wegwischte. En precies vijf minuten voor het eindsignaal brak hèt groote oogenblik aan. Een wilde verre trap van den kanthalf voor den Everton-doelmond. Als een bezetene wrong Hertherington zich langs White en precies voor de voeten van den toesnellenden Cresswell graaide hij den bal weg en joeg hem onhoudbaar in het Liverpoolsche heiligdom. Hertherington was de koning te rijk. Doch 't was nog niet uit, want bij een nieuwen storm kopte Crook precies in de laatste minuut nummer vier langs Sagar. De menigte was eenvoudig dol. De afraste ringen werden verbroken, de orde-bewaarders stonden machteloos en werden weggevaagd en de juichende massa maakte zich meester van de spelers, die op de schouders naar de cabines werden gesjouwd. En in Bolton. Vol blijde spanning wachtte de menigte daar op de berichten uit Wolverhampton. Het half time-bericht, een 12-achterstand, had, zooals gezegd, hoop gegoten in de Bolton-harten, waaraan de spelers bovendien het hunne toe voegden door den 2O-voorsprong met half time tot een 5O-zege als eindresultaat te ma ken. Hoe groot de desillusie was, toen het ont goochelende bericht uit Wolverhampton bin nenliep, laten we aan de verbeelding der lezers over. In Leicester streed de City tegen West- Bromwich; het City-team verkeerde al in de zelfde omstandigheden als de Wolverhampton Wanderers. Zij loste slechts het vraagstuk an ders op en klopte de Albion resoluut met 62. Voorts leverde Blackpool tot besluit van haar verblijf in de eerste divisie nog het kunststukje om Newcastle United met 21 te verslaan. Om tot slot volledig te zijn, zij nog vermeld, dat Chelsea zich al verleden Woensdag veilig stelde door de achterstallige match tegen Man chester City met 41 te winnen. Zoodoende had de laatste thuiswedstrijd tegen Sunderland niets meer om het lijf en was het verloop van deze ontmoeting zoo eentonig, dat het mee- rendeel van het publiek reeds lang voor het eindsignaal bij een score 11 zijn biezen pakte. Samengevat zijn de grootste evenementen uit het competitie- en beker-seizoen 1932/33 de volgende Cup-winnaar: Everton. Kampioen le divisie: Arsenal. Degradeerende teams: Bolton Wanderers en Blackpool. Promoveerende teams: Stoke City en Totten- ham Hotspur. Wilt u nu gelooven, dat de spelers 't thans beu zijn en hoog noodig rust moeten hebben. Arme kerels, die thans nog op reis moeten naar Rome en Zurich om Engeland in twee landen- wedstrijden te vertegenwoordigen. Zou 't daar nu heusch zoo van harte zijn na negen maanden draven achter dat bruine, ronde ding! Het voorstel der S. D. A. P. te Maastricht om voor het uitvoeren van buitengewone wer ken ter verruiming van werkgelegenheid een leening te sluiten van een millioen is Dinsdag door den Raad der gemeente Maastricht ver worpen. Aan de R. K. Ver. Het Limburgsche Groene Kruis te Sittard en de afdeeling Maastricht werd over de jaren 1932 en 1933 voor ieder jaar respectievelijk 1500 en 1000 subsidie toege kend. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende den duur van den arbeid in de kolenmijnen (Genève 1931). In deze Memorie merkt de regeering op, dat zij met genoegen heeft bemerkt dat een aan tal leden het onderhavige voorstel betreffende het ontwerp-verdrag, het laatste, waaraan Mgr. dr. Nolens te Genève zijn hooggeachte mede werking heeft verleend, met sympathie begroet hebben en zich met de ter zake door de regee ring voorgestelde gedragslijn konden vereeni gen Die instemming werd echter niet algemeen gedeeld, immers andere leden blijken bezwaren te hebben. Die leden zijn van oordeel, dat toe treding tot het ontwerp-verdrag de Nederland- sche mijnindustrie in een blijvend nadeeligen toestand zal plaatsen tegenover haar buiten- landsche concurrenten. Ten aanzien van het betoog, dat deze leden houden over het standpunt, door de Neder- landsche regeering ingenomen, merkt de re geering echter op, dat de antwoorden op de vragenlijsten, welke het Internationaal Arbeids bureau ter voorbereiding van de werkzaamhe den eener conferentie aan de regeeringen toe zendt, de wenschen van de regeeringen te ken nen geven. Uit die antwoorden wordt een in zicht verkregen in hetgeen aan de verschillen de regeeringen ten opzichte van de regeling van een bepaald onderwerp gewenscht voorkomt. Bij het gemeen overleg over de samenstelling van een verdrag kan het dan uiteraard plaats vinden, dat de regeeringsafgevaardigden zoo als bekend is, ontvangen de Nederlandsche re geeringsafgevaardigden geen bindende instructie bij 't gemeenschappelijk overleg ter bereiking van eenig resultaat één der wenschen laten val len, wanneer dat, naar hun meening, in het be lang van het overige geëischt wordt. Het spreekt vanzelf, dat indien de regeeringsafgevaardig den zich letterlijk zouden houden aan de ant woorden, door de regeeringen op een vragen lijst gegeven, een internationaal overleg onmo gelijk zou zijn. De wenschelijkheid van een internationale regeling van den arbeidstijd in de kolenmijnen is in de laatste jaren duidelijk aan het licht getreden. Ter bereiking van een gewenschte internationale regeling zullen in verschillende landen zoowel de werkgevers als de arbeiders zich wellicht een opoffering moeten getroosten. Het betoog tegen een verkorting heeft de regee ring er niet van overtuigd, dat voor de Neder landsche mijnindustrie de verkorting van den arbeidstijd, die per week 1% uur zal bedragen, overwegende bezwaren zal medebrengen. Al kan op het oogenblik niet gezegd worden dat spoed vereischt is, toch acht de regeering het gewenscht, dat aan de Kroon de bevoegd heid tot ratificatie verleend wordt, opdat, in dien tot ratificatie zal kunnen worden overge gaan, op Nederland niet zal behoeven te wor den gewacht. i Ten einde tot een billijke verdeeling te komen van het kwantum rijst dat naar Duitschland mag worden uitgevoerd, verzoekt het Rijst-Export-Bureau, Kneuterdijk 8, 'sGra- venhage, aan belanghebbende exporteurs zoo spoedig mogelijk opgave van de hoeveelheden gebroken en gepelde rijst, door hen uitgevoerd naar Duitschland, afzonderlijk in de volgende twee tijdvakken: gedurende het geheele jaar 1932 en in de periode 1 Januari 193310 Mei 1933. Opgaven na 17 Mei a.s. ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De juistheid der opgaven kan eventueel door accountantsonderzoek worden gecontroleerd. Aanvragen voor uitvoer-consenten moeten ook tot het Rijst-Export-Bureau, Kneuterdijk 8, 's Gravenhage, worden gericht. In de gister gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roo de Kruis is aangewezen als secretaris-generaal het bij K. B. van 6 Mei j.l. benoemde lid van het dagelijksch bestuur mr. dr. P. W. Donker Curtius. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft het in art. 5, lid 2, van het K. B. van 21 April 1933 tot regeling van den invoer van zakdoeken en overhemden bedoelde bedrag, waarvoor alsnog toewijzing zal worden verstrekt, vastgesteld op: a. voor zakdoeken 20 van het bedrag waarop de aanvragers overeetkom- stig de bij gemeld besluit gestelde regelen ten hoogste aanspraak kunnen maken; b. voor over hemden 20 van dit bedrag. De C.I.N.D.A., het comité inzake naleving dei- Arbeidswet, gevormd uit de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties uit het bakkersbedrijf, heeft een overzicht gepubliceerd van haar werk zaamheden sinds Juli 1932. In het algemeen kan worden gezegd, aldus luidt een dezer con clusies, dat in het algemeen behoorlijk met de bepalingen van de Arbeidswet, voor wat het bakkersbedrijf betreft, rekening wordt gehou den. Men verzoekt ons, ter aanvulling van het om trent bovengenoemde prijsvragen gepubliceerde, mede te deelen, dat deze, krachtens art. 84 der Hoogeronderwijswet, kunnen worden beantwoord door studeerenden aan eene Nederlandsche in stelling van hooger onderwijs. In de omgeving van Eijsden heerscht sedert eenigen tijd een groote mollenplaag. De tuin grond wordt dusdanig omgewoeld, dat behoor lijke bebouwing van den grond met tuingewas niet mogelijk is. De anders zoo nuttige dieren worden met tien tallen gevangen. De schade aan den tuinbouw aangebracht, is van veel beteekenis. Mr. Fred. G. Walther, directeur van het ho tel. Md. Alpin, New-York, zal per s.s. „Bremen" naar Europa komen en verwacht in Amsterdam te arriveeren op 14 Mei a.s. Hij zal zijn intrek nemen in het Carlton Hotel. Mr. Walther is een afgevaardigde naar „The international Meeting of the hotel associations of the world", die dit jaar in Europa gehouden zal worden. In verband met een noodzakelijke en ge wenschte verbetering van het verkeer in de binnenstad, besloot de Raad der gemeente Maastricht tot aankoop en slooping van de panden der S.V.M. aan de Hondstraat, zoo mede de daar gelegen pandjes van enkele par ticulieren. De verbrceding der Hondstraat maakt den aanleg tot een behoorlijk breeden rijweg naar het fraaie Villapark mogelijk. De totaalsom der kosten dezer verkeersverbetering bedraagt 110.000. Dit bedrag wordt echter ge reduceerd tot 52000, daar de verkoop der aan den weg gelegen panden geschat is op ƒ58.000. Naar we vernemen, bestaat aan de R.K.H.E.S. voor meisjes te Maastricht, beheerd door de Zusters Ursulinen, een onderwijs-vacature voor het vak Duitsch. Aan het Sted. Gymnasium te Maastricht werd Dinsdag door den raad der gemeente Maastricht benoemd de heer H. A. van der Ven, doctorandus in de klassieke letteren te Enschede. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, 67ste jaargang No. 32. Behalve de vervolg-verhalen brengt dit num mer twee pakkende schetsen Langs lijnen van tactiek" door Hans Lijn en „De schat van het Great Bear Lake", door Pater Comelissen. A. L. I. Sivirsky beschrijft Heföld, de Hongaarsche laagvlakte; ini de Rusland-serie wordt „Het ein de der Romanows behandeld, terwijl Willy Ves- ter „Noord-Brabantsche mutsen" in haar volle schoonheid ontplooit en Sch. vertelt over „Het mirakel van het H. Bloed te Alkmaar." Als een teeken des tijds kan gelden dat de prijsvraag vergezeld gaat van een invulformu- lier, waardoor de abonné's met hun verlangens vorm en inhoud van het blad kunnen beïnvloe den. LA FRANCE Bij Paul Brand te Hilversum is een op fraai illustratie-papier gedrukt album uitgegeven, ge titeld „La France". Het bevat de reproducties van een aantal reisschetsen en krabbels van den- schilder Gerard van Vliet, die deze in Frankrijk en Fransch Noord-Afrika maakte. Prof. J. J. Salverda de Grave schreef in keurig Fransch een voor den kunstenaar zeer vleiende inleiding in dit platenboek. EEN HEILIG-JAAR-BORD De Handelsonderneming „Vehasy" te Veur (Z. H.) heeft een door Lou Asperslagh ontwor pen en door de N.V. „de Sphinx" uitgevoerd wandbord in den handel gebracht als een blij vende herinnering aan het „Heilig Jaar 1933 1934." Waarom de foutieve term: „Anno Sancto", welke ofwel „Annus sanctus" (Latijn) of „Anno Santo" (Ital.) moet luiden, op deze wijze verduurzaamd moest worden, is ons niet duidelijk. Naar de „Vehasy" ons meedeelt, heeft de Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem, Mgr. M. P. J. Möllmann de volgende beschrijving van het bord opgesteld: „De bekende kunstschilder Lou Asperslagh heeft een teekening ontworpen voor een ge denkbord ter blijvende herinnering aan het door Z. H. Paus Pius XI uitgeschreven Heilig Jaaft waarin wij gaan vieren de 19de eeuw-herdel* king van het heilig Lijden en Sterven van onzell Heer Jesus Christus. Christus aan zijn Kruis, beheerscht derhalve de geheele teekening. En omdat Christus met zijn Kruis Overwinnaar is van duivel en zonde en Koning is in het rijk der verlosten, ook mede wijl zijn glorievolle Verrijzenis de bekroning U van zijn Kruisdood, de vervolmaking en de vol heid der Verlossing zonder de Verrijzenis kan de verlossing ons niet bereiken 't geefl Paulus aldus uitdrukt: „Jesus Christus, onze Heer, die overgeleverd is om onze zonden efl verrezen is om onze rechtvaardigmaking" (Rom. IV25), daarom heeft de kunstenaar al deze gedachten willen uitdrukken in den triomfee renden en stralenden Christus aan zijn KruiS als gekroonden Koning, die allen tot zich trekt# zooals Hij zelf voorspelde: „Wanneer ik van de aarde zal verhoogd zijn (aan het kruis), zal iB alles tot mij trekken" (Joês XII-32). Het Kruis van Christus werpt zijn vreugde- licht over verleden, heden en toekomst. Alieefl in het Kruis is heil voor allen. Vandaar de woorden „heri et hodie", die herinneren aai) Paulus' woord: „Christus Jesus, gisteren efl heden, dezelfde ook in eeuwigheid." Het Kruis van Christus is derhalve de eenig® bron van ons aller zielevreugde. Wat de litur gische woorden aldus uitdrukken: „ecce eniifl etc." d.i. „want zie, door het kruishout is vreug de gekomen in heel de wereld." Chrstius met zijn kruis kwam vrede brengefl aan alle menschen van goeden wil. Vandaar aan den voet van 't kruis een boog van vrede in het Nieuwe Verbond, bezegeld met het bloed van Christus, welke gedachte nadet wordt uitgedrukt in de leuze van dezen regee renden Paus: „Pax Christi in Regno Christ!''# d.i. „De Vrede van Christus in 't Rijk vafl Christus." Het randschrift herinnert aan het Heilig Jaar (Anno sancto) 19331934, gevierd onder PauS Pius XI, met het Pauselijk Wapen." „DE VLIEGENDE HOLLANDER Uitg. N.V. Biscuitfabriek trPatria"> Amsterdam. Onder bovengenoemden titel heeft de N.V. Biscuitfabriek „Patria" een album uitgegeven over de Nederlandsche luchtvaart en meer bij zonder over den wekelijkschen luchtdienst AmsterdamBatavia. Het kan niet anders of dit fraaie boekwerk) met tal van origineele foto's, meerendeels nog niet gepubliceerd, zal de in iederen Nederlan der levende belangstelling voor den langstefl luchtweg ter wereld, en voor een luchtdienst waarop ieder Nederlander trotsch is, nog ver meerderen. NIEUWE UITGAVEN Eij de firma W. J. Thieme te Zutphen ver scheen het eerste deel, Engelsch-Nederlandsch» van „E n g e 1 s c h Woordenboek", door dr. A- E. H. Swaen, hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Het lijvigs boekdeel dankt zijn ontstaan mede aan defl wensch der uitgeefster om het min of meef verouderde woordenboek van Servaas de Brui®- dat was uitverkocht, door een ander, nieuwe' te vervangen. Door het Geert Groote Genootschap ver zendhuis Mariënburg, 's Hertogenbosch uitgegeven „Gysbreght van Aemstel' van Joost van den Vondel, in de oorspronke lijke schrijfwijze. HERDRUKKEN Van „Periodieke Onthouding i" het Huwelij k", methode Ogino-SmulderA verscheen bij de N.V. Dekker en van de Veg* en J. W. v. Leeuwen, Nijmegen, Utrecht, zesde druk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4