Nederl. Fabrikaat Valsche bons Prikkeldraad De kolendiefstal te Krommenie COUPON Joden en Israëlieten VRIJDAG 12 MEI En de Middenstand HOOGE ONDERSCHEIDING Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelis- weerd tot ridder grootkruis in de Gregorius-orde benoemd ZAANDAM IN NOOD Andere bezuinigingsvoorstellen Het Burgerlijk Armbestuur te Kerkrade voor honderden guldens benadeeld Hoofddader in arrest Het conflict in het visscher sbedri j f Weer een trawler naar zee DE GEKOZEN INDONESIËRS Alimin ongewenscht vreemdeling? CONGRES VAN „ST. RAPHAEL" Herziening van het R. D. V. Vier verdachten voor de rechtbank Een politieke zaak? HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Inlevering van bloembollen ter verkrijging van teeltbewijzen Neen Een LITER is tot aan den rand! Als U een liter melk kooptf neemt U toch ook geen genoegen met 3/4 L. Waarom zoudt U zich dan op Uw licht tekort laten doen door z.g. „goed- koope" lampen, die in vergelijking met stroombesparende Philipslampen veel te weinig licht voor den verbruik ten stroom leveren. Gebruikt onder staande coupon om U te laten aan- toonen, hoeveel goedkooper het licht van Philipslampen is. invullen wal verlangd wordt Aan de N.V. Philips' Gloeilampen- fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. Vnzoeke mij Uw boekje over een doelmatige en economische verlich ting „Licht in Uwe woning gratis en franco te doen toekomen. Rotsblok neergestort Terechtgekomen op een café bij Maastricht, dat grootendeels is vernield TREINONGELUK BIJ HEDEL Nieuw onderzoek gelast Geen audiëntie Van de sterkte afgevoerd De actie tot het koopen van Nederlandsche producten wordt we hebben er onlangs nog op gewezen steeds krachtiger gevoerd. Het buitenland zet ons dan ook wel het mes op de keel. Overal vinden wij voor onze producten gesloten grenzen, en indien de bin- nenlandsche markt geen voldoende afzetgebied voor onze industrie vormde, zou onze eigen koopkracht zóó sterk kunnen dalen, dat van een catastrophalen toestand gesproken zou moeten Worden. De vereeniging „Nederlandsch Fabricaat" heeft dan ook zeer terecht reeds enkele jaren geleden getracht de koe bij de horens te pak ken, en als wij lezen, wat deze vereeniging ook in 1932 nog tot stand heeft weten te brengen, dan blijkt wel, dat voor haar ongetwijfeld een ruim veld van actie is. Met een altijd maar afwachtende houding, zooals Nederland in vele opzichten aangenomen heeft, kan niet meer volstaan worden. Steeds denkt men, dat de „volgende" conferentie wel redding zal brengen. Uitstel, en nog eens uitstel, dat schijnt het wachtwoord geworden' bij de pogingen tot het redderen der internationale ekonomische verhoudingen. Er blijft dan ook maar één weg voor de landen open: eerst de chaotische toestanden in eigen land zooveel mogelijk op orde brengen, en daarna pogen ook de onderlinge verhoudingen op een gezonde basis te brengen. Dat de overheid, die via de werkloosheids- Uitkeeringen een enorm belang heeft bij het al of niet floreeren onzer industrie, het parti culier initiatief in dezen zou steunen, was niet meer dan redelijk. Zij heeft gelden voor de actie beschikbaar gesteld, en een „Commissie van Advies in zake de propaganda voor Nederlandsch Fabricaat" ingesteld. In deze commissie van advies zyn geen mid denstanders benoemd, hetgeen in die kringen begrijpelijke verontwaardiging heeft gewekt. Reeds toen eenigen tijd geleden aan vooraan staande personen uit het ekonomisch leven hun oordeel over deze kwestie is gevraagd, kon geen middenstander aan het Woord komen. Dit is eenigszins te begrijpen, omdat de middenstand nu eenmaal een tusschenschakel vormt. (Dat de producent als zoodanig dus het eerst aan bod kwam, om zijn opinie publiek te maken, kan den middenstanders geen reden tot ontevreden heid geven). Anderzijds is het echter de detailhandel, die het dichtst bij den consument staat, en juist hem heeft men noodig, om de actie van het Nederlandsch Fabricaat vruchtdragend te doen zijn. De groote mannen van landbouw en in dustrie zijn voor den verbruiker in het alge meen volslagen onbekenden, behalve dan dat hij hun namen wel eens in de couranten heeft gelezen. Het is echter de winkelier, die den laatsten aandrang moet uitoefenen om het koopen van de eigen producten aan te moedigen, en daarbij aanwijzingen te geven, welke artikelen ons eigen land vervaardigt, want de doorsnee-verbrui ker weet ook dat niet. Wij beschouwen hot dan ook als een groote taktische fout, dat de middenstandsorganisa ties uitgeschakeld zijn. Daarvan worden nu reeds de onaangename gevolgen ondervonden; de Kon. Ned. Middenstandsbond immers heeft besloten, „zijn medewerking aan de officieele Regeeringsactie te onthouden". Toch lijkt ons ook dit standpunt niet juist. En wel omdat er te groote belangen op het spel staan. Wanneer in deze moeilijke tijden niet het minst voor onze Regeering niet gestreefd wordt naar zooveel mogelijk samenwerking van alle betrokkenen, zal niets bereikt kunnen wor den. Kleine gevoeligheden als het niet-zitting hebben in bepaalde commissies moeten dan wel eens in het algemeen belang over het hoofd worden gezien. Het standpunt, dat de R. K. Middenstands bond in deze aangelegenheid heeft ingenomen, lijkt ons onder de gegeven omstandigheden veel juister. Zijn advies luidde: „Wij moeten de zaak breed zien en niette genstaande de ondervonden bejegening toch, ter wille van het gemeenschapsbelang dat trouwens ook het belang is van den winkelier aan het welslagen der campagne onze medewer king verleenen." "Met dit advies kunnen wij ons geheel ver eenigen. Den Hoogwelgeboren heer Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd te Utrecht is op eigen verzoek met ingang van 1 September as. door het Hoogwaardig Episcopaat op de meest eer volle wijze ontslag verleend als secretaris van het bestuur der St. Radboud-Stichting en als lid der Commissie van Beheer der goederen en fondsen van de St. Radbonud-Stichting, onder dankbetuiging voor de zeer vele en gewichtige diensten in beide functiën aan het Katholiek Hooger Onderwijs in Nederland bewezen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft hem namens het Hoogwaardig Episcopaat medegedeeld, dat de H. Vader zijn uitmuntende verdiensten wenscht te eeren, door hem de hoogst zelden verleende onderscheiding toe te kennen van Ridder Grootkruis in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Het lid van den Zaandamschen gemeenteraad, de heer J. J. de Vries, (RK.) heeft in verband met de Dinsdag te houden raadsvergadering, waarin de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. v/orden behandeld de volgende afwijkende voor stellen bij den gemeenteraad ingediend: le. de loonkorting voor het gemeentepersoneel te bepalen op 3 pCt. voor de salarissen bene den S 2500 (na aftrek voor gehuwden en kost winners van f 1000 voor levensonderhoud) en van 5 pCt. boven 2500. 2e. het aantal vacantiedagen van 18 terug te brengen op 12 dagen per jaar en den vacantiebij- slag te bepalen op 15.per jaar, plus 2. voor ieder kind beneden 17 jaar, tot een maxi mum van vijf kinderen. En dezen vacantietoeslag alleen te verleenen aan gehuwden en kostwinners met een jaar inkomen van 2500.en daar beneden. B. en W. stellen voor ingevolge de verlan gens van Ged. Staten over de geheele linie 3 pCt. loonsverlaging toe te passen met terug werkende kracht tot 1 Januari 1933 en ten aan zien van de vacantiebijslagen deze voor alle ambtenaren en werklieden geheel te laten ver vallen. Dinsdag werd aan het loket van het Burger lijk Armbestuur te Kerkrade een bon van twee gulden ingeleverd, die bij het eerste onderzoek valsch bleek te zijn. De bon was kleiner van formaat; in tegenstelling met de door het B. A. uitgegeven groene bons van twee gulden aan de bedeelden blauw van kleur, terwijl ook nog andere aanwijzingen op falsificatie wezen. De gewaarschuwde politie arresteerde Woensdag avond in zijn woning te Bleijerheide v. d. B., 'n gehuwd man, invalide mijnwerker, lid van het bestuur van den Bond van gepensionneerae mijnwerkers. Bij zijn arrestatie was hij nog in het bezit van vervalschte bons. Spoedig legde hij een volledige bekentenis af. Den tweeden Donderdag der maand kunnen de winkeliers, die bons hebben ontvangen voor de afgegeven goederen, tegen inlevering dier bons het geld in ontvangst nemen. Het liep storm naar het bureau. Talloos vele winkeliers, woonachtig in alle deelen der gemeente, waren in het bezit van de valsche bons, voor honder den guldens. Hoeveel bons in omloop werden gebracht en verzilverd, kon Donderdag nog niet worden vastgesteld. Evenmin is het bekend waar v. d. B. de val sche bons van twee gulden, de hoogste waar de, die uitgegeven werd heeft laten maken. Echter niet in Kerkrade, mogelijk in Aken, om dat bekend is, dat v. d. B. daar relaties heeft. De politie stelde Donderdag reeds in Aken een onderzoek in. Aangenomen mag worden, dat v. d. B. niet alleen de valsche bons in circulatie heeft ge bracht. Reeds vóór enkele maanden heeft de aange houdene pogingen aangewend bij een hem wel bekend drukker te Kerkrade voor de vervaar diging van 10.000 bons, ten name van het Burgerlijk Armbestuur. De drukker paste na tuurlijk, doch waarschuwde tevens vooraan staande personen uit het Armbestuur. Deze me- decVeling heeft mede bijgedragen tot een spoe dige achterhaling van den hoofddader. Door dezen zwendel in levensmiddelenbons, bestemd voor de bedeelden, is de gemeente Kerkrade de lijdende partij, want verondersteld mag worden, dat de winkeliers, die in goed vertrouwen de bons accepteerden en niet aan vervalsching dachten, de waarde van de door hen ontvangen bons in geld zullen krijgen uit betaald. Voorloopig geschiedt echter geen uit betaling. Het B. A. verspreidde Donderdag een gedruk te waarschuwing in verband met het gepleegde bedrog. Gisteren is ook de stoomtrawler „Hoop I", IJm. 46, voor de visscherij in gereedheid ge bracht. Vandaag zou het schip naar zee vertrek ken. Dit is dan de zesde trawler, die tijdens de sta king te IJmuiden in bedrijf is gesteld. In een vorig nummer hebben wij het oordeel van het „Bat. Nieuwsblad" weergegeven met betrekking tot de benoeming van den Inland- schen communist Alimin Prawiradirdja tot lid der Tweede Kamer, welk blad de onderstelling Uitsprak, dat Alimin bij zijn komst naar ons land hij vertoeft, zooals men weet, thans te Parijs wel niet lang op vrije voeten zou blij ven, daar de Indische regeering vermoedelijk zijn uitlevering zou vragen op het vermoeden, dat Alimin deel heeft gehad aan het voorbe reiden der opstandige beweging van 1926. De soc.-dem. „Vooruit" denkt er anders over en meent, dat hier niet het zwaartepunt der moeilijkheden moet worden gezocht. Er is ech ter iets anders, wat Alimin den toegang tot de Kamer al evenmin gemakkelijk zou maken. Minister Donner schijnt namelijk, volgens het roode blad, het standpunt in te nemen, dat Alimin zijn Nederlandsch onderdaanschap heeft verloren, doordat hy in 1925 of 1926 zich naar een vreemd land heeft begeven, zonder zich bij een Nederlandschen consulairen amb tenaar in dat land aan te melden. Daarom zou hij als ongewenschte vreemde ling niet op Nederlandschen bodem worden toegelaten. Aan den Personeelraad heeft de directie der Ned. Spoorwegen ter beoordeeling toegezonden de voorstellen tot wijziging van het Reglement Dienstvoorwaarden (R.D.V.). Van een eigenlijke R.D.V.-herzieping is hier eigenlijk geen sprake. De directie maakt slechts van het feit, dat de herzienings—termpn van het R.D.V. andermaal met een jaar verlengd moet worden, gebruik om enkele noodig geble ken nieuwe functies in het leven te roepen en andere overbodig geworden betrekkingen uit de R.D.V.-byiagen te doen verdwijnen. Deze „herziening" zal echter op het stuk van bevrediging van oude verlangens al heel weinig uitkomst bieden, zooals het „Rechte Spoor" schrijft. Al is deze herziening van het R.D.V. er dus geen van grooten stijl toch acht het hoofdbe stuur van den Ned. R. K. Bond van Spcfor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" het noodig ook deze aangelegenheid met de afdeelingsbe- sturen te bespreken, teneinde tot een beslissing te geraken, welke door die geheele organisatie gedragen wordt. Op Woensdag 17 Mei a.s., om 13 uur, zal in verband hiermede te Utrecht in het Gebouw van K. en W. een besturencongres van „St. Ra phael" plaats vinden. Op 7 October van het afgeloopen jaar was op initiatief van het plaatseiyk strydcomité te Krommenie, dat demonstreeren wilde tegen de „laksche" houding van het Burgerlijk Armbe stuur, een groep werkloozen, bestaande uit 60 a 70 personen, opgetrokken naar het terrein van de gasfabriek, waar een hoeveelheid an- thraciet, toebehoorend aan de gemeente, opge slagen lag. Hier waren 12 a 13 zakken gevuld en meegenomen. De voorgeschiedenis van dit incident is als volgt: In tegenstelling met den winter van 1931, toen in begin October met de distributie van brandstoffen aangevangen was, had men nu bepaald, dat hiermede in 1932 pas in November begonnen zou worden. Bij de uitbetaling van het steungeld op den morgen van 7 October was toen besloten door een demonstratie lucht te geven aan de onte vredenheid, die ontstaan was doordat het Bur gerlijk Armbestuur toegezegd had stappen te zullen doen, dat ook nu tegen zomerprijs brand stoffen beschikbaar gesteld zouden worden, welke stappen echter tot nu toe achterwege waren gebleven. De politie had, ofschoon ze wist dat deze demonstratie gehouden zou worden, de zaak stilletjes op zijn beloop gelaten en geen tegen stand geboden. Vier demonstranten hadden zich Donderdag voor den rechter te Haarlem te verantwoorden, n.l. de 30-jarige T. G., de 27-jarige K. B., de 50- jarige J. W. VI. en de 26-jarige P. V., wien dief stal in vereeniging ten laste was gelegd. Getuige v. d. V. verklaarde, dat hem de on tevredenheid over het nog niet verstrekken van kolenbons bekend was. Toen hy in het stempel lokaal van het voornemen om te demonstree ren vernam, had hij den chef van politie hier van in kennis gesteld. Hij had gezien, dat er 12 a 13 mud kolen weggehaald waren van den stapel op het fabrieksterrein. De heer S., directeur van de garfabriek, ver klaarde zich geen oogenblik gevoeld te hebben als den bewaker van de koleh, die het eigendom van het Burgerlijk Armbestuur waren. Hy was naar de demonstranten toegegaan en had ge zegd: „Dit is een verkeerde manier van op treden." Tenslotte heeft hy de politie gewaarschuwd. Getuige D. M., boekhouder aan de gemeente gasfabriek, heeft wel een groep demonstranten gezien, maar was echter niet naar ze toege gaan, daar de directeur aanwezig was. Hy heeft wel gezien, dat ze een wagentje met kolen mee voerden. De heer P. G„ de volgende getuige, verklaar de, dat hij verdachte VI. kolen had zien op scheppen en dat hy verdachte V. en een zoon van verdachte VI. zakken op een wagen had zien laden. V. en VI. duwden volgens dezen getuige een wagen voort. Tegen deze verklaringen protesteerden de ge noemde verdachten. Hierop verklaarde deze getuige zich te moeten beklagen over het feit, dat verdachten G. en B. hem lastig gevallen hadden en hem bang zochten te maken met een beschuldiging van meineed. By getuige R. S., die ook werkloos was, had den demonstranten aangebeld en hem gevraagd of hij ook kolen noodig had. Getuige S. de R. (a décharge) verklaarde, dat het Burgerlijk Armbestuur had medege deeld, dat de werkloozen de hokken maar in orde moesten maken, omdat op 1 October brandstoffen tegen zomerpryzen beschikbaar zouden worden gesteld. Hij had menschen zien loopen op den bewusten datum, die schoppen en zakken met zich voerden. Getuige verklaarde ook, dat deze optocht slechts als demonstratie bedoeld was. Ze trokken naar de gasfabriek, om aan te toonen, dat de werkloozen werkelijk behoefte aan kolen hadden. Omdat er echter heelemaal geen politie-tegenstand had plaats gevonden, heeft men toen, tegen de bedoeling in, meteen maar kolen meegenomen. Deze kolen zijn uitgereikt aan menschen, die ze het meeste noodig hadden. Er is tusschen het Burgerlpk Armbestuur en de werkloozen nooit eerder iets dergeiyks ge weest. Op een vraag van den president ontkent ver dachte G. pertinent een zak gevuld of opge houden te hebben; hij heeft wel een kar ge duwd. Verdachte B. is wel bij den optocht geweest, maar heeft echter alleen de bedoeling gehad te demonstreeren, niet om kolen weg te halen. Hij heeft geen zak opgehouden en had noch schop noch zak bij zich. Hy heeft wel geholpen aan het overladen van één van de wagens. Verdachte VI. verklaarde nog, dat de daad spontaan gebeurd was. Hy had wel een zak by zich, maar had niet geholpen de zakken op te houden. De Officier van Justitie stelde zich in zijn requisitoir op het standpunt, dat hier een straf waardige daad door politiek gescherm op den achtergrond gedrongen wordt. Hij verzocht dan ook den verdediger om de politiek er buiten te houden. Volgens de getuigenverklaringen is, aldus spr., komen vast te staan, dat het wettig en over tuigend bewijs van het ten laste gelegde ge leverd is. Hy eischte daarom tegen ieder der vier verdachten een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger mr. S. de Jong voerde aan, dat door de getuigenverklaringen niets nauw keurig is komen vast te staan. Pleiter noemde het geval, waarvoor de ver dachten hier dan ook terecht staan, geen dief stal, maar heling, die, omdat geen winstbejag aanwezig was, niet strafbaar is. Pleiter achtte het een politieke daad; ook de katholieke en liberale middenstand staat, volgens pleiter, achter deze menschen. Spr. pleitte dan ook vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Maandag 22 Mei. De voorzitter van de voorloopige commissie van advies ter voorbereiding van eventueel te treffen maotregelen tot steun en gezondmaking van het bloembollenbedrijf, deelt ons mede, dat het in zijn voornemen ligt aan den Minister voor te stellen het verstrekken van teeltbewij- zen aan erkende bloembollenkweekers afhanke- ïyk te stellen van de inlevering van in Neder land geteelde bloembollen (zoowel leverbaar als plantgoed in nader vast te stellen verhouding) in de navolgende percentages van het thans be plante oppervlak. Hyacinthen 35 pet., Vroege Tulpen 20 pet., Darwin- en andere late Tulpen 35 pet. Narcis sen 50 pet. Het definitieve percentage zal worden vastge steld als de uitkomsten van den oogst en den handel bekend zün. Door deze bepalingen worden dus de teeltbe- 8-16 Aan de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. Vzrzoeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per jaar, een lichtmeting te doen ver richten Naam Adres Naam Adres wüzen uitsluitend verkregen door inlevering van bloembollen. Ter verkrijging van zoo juist mogelijke ge gevens zal met de uitkomsten der registratie bij de bepaling der percentages rekening worden gehouden. De mededeeling in het eerste communiqué, dat door de regeering maatregelen zullen wor den genomen, waardoor voorkomen wordt, dat de prüs voor het binnenland buiten verhouding tot dien voor het buitenland zoude oploopen, heeft de bedoeling van misbruiken te voorko men, Even over de Hollandsch-Belgische grens ligt rondom de z.g. Eerste Sluis Petit-Lanaye, een agglomeratie van een tachtigtal huizen die een geheel vormen met de laatste huizen van Maas tricht (St. Pieter). Een groot rotsblok is dezer dagen van den St. Pietersberg, waar deze huizen bijna alle vlak tegenaan gebouwd zyn, losgeraakt en heeft den achterbouw van een café vlak tegenover de brug over het kanaal Luik-Maastricht geheel verpletterd, vertelt „De Telegraaf". Geen half uur geleden waren in de benedenkamer nog een viertal kinderen der familie Godu spelende geweest; zq zijn aan een wissen dood ontsnapt. Eenige personen meenen het losscheuren te moeten toeschrijven aan het herhaald gedreun, dat veroorzaakt wordt door schietwerken aan het Albert Kanaal. Anderen meenen dat de aanhoudende regens der laatste dagen er niet vreemd aan zün geweest. Een onderzoek zal de juiste oorzaak wel aanwijzen. Een 35-tal jaren geleden heeft op dezelfde plaats een instorting plaats gehad, waardoor een heele rij huizen bedolven werd, die toen tqdig gtnoeg verlaten konden worden, omdat ontstane scheuren het gevaar aankondigden. Het aantal slachtoffers is toen zeer gering ge weest. De afgestorte bergmassa's beliepen toen in de honderdduizenden K.G. Onder de toen herbouwde huizen behoort ook wat nu gedeel telik verwoest is. Door autoriteiten is last gegeven enkele pan den, die nog bedreigd worden, te ontruimen. Van eenige uitvoering daarvan is echter tot heden niet veel te bespeuren. Het O. M. by de rechtbank te 's Hertogen bosch had veertien dagen geleden drie maan den hechtenis geëischt tegen den machinist F. L. H. v. U., te Amsterdam, terzake dat hij op 22 Febr. j.l. schuld ha daan de treinbotsing by Hedel. De rechtbank heeft de zaak thans op nieuw voor onderzoek in handen van den rechter-commissaris. gesteld. Ook Nederland bezit een krantje met een swastika in top: „De Nationaal-Socialist, strijdblad der Nat. Soc. Ned. Arb. Party (N.S.N.A.P.)" En dit krantje der Natsocned- arbparty is een heuseiyk strijdblad, want te vergeefs zoekt men in zün vier pagina's wat het wil en verlangt, bedoelt en.hoopt; het scheldt en schimpt en ruit op tegen zyn tegen standers. Die tegenstanders zijn drie in getal; Het Jodendom (joodsche geldmacht en naleven der zionistische protokollen), de vrijmetselarij en het marxisme. Maar met de vrymetselarij en het marxisme schynt eerst later afgerekend te zullen worden, want voorloopig zijn alleen de zonen Israels de kinderen van de rekening Wanneer men naast het geklets en het nage- blaat van „De Nationaal-Socialist" het „Nieuw Israëlitisch Weekblad" legt, dan vindt men daarin een kalmte en een waardigheid welke boven allen lof verheven zün. Zeker, er schuilt achter die hoop op betere tijden nog wel iets anders dan zwijgende berusting, en veront waardiging siddert er in de opsomming van de vele, vele feiten. Maar had men, zoo er alleen maar berusting was en nergens eenige veront waardiging, niet minstens mogen dénken aan huichelarij? Wü noemen het gedryf van „De Nationaal Socialist" geklets en nageblaat, omdat er in Nederland geen anti-semetisme natuuriyk groeit of ooit gebloeid heeft. Maar waar een redelijke reactie een voorafgaande actie veronderstelt, moeten de Nederlandsche Joden er zich van onthouden een. zekere preventieve verdediging te gaan voeren tegen een aanval die nog niet heeft plaats gehad en die hier in Nederland op dit oogenblik nog minstens onwaarschijnlijk ïykt. De actie van joodsche strijdcomité's en van joodsche particulieren is hier in Nederland overbodig en ongewenscht. En wanneer een jood ons schrijft over „Nederland dat ook mijn va derland is," dan moet de man begrijpen dat wij het daarmee roerend eens kunnen zün, maar hij heeft ongelijk wanneer hij zegt dat hij ons „met zoo veel aanmatiging in den mond van een jood" wil grieven. Het recht om 'smans vieze artikeltjes, waarmee hij tot heil der joden de Katholieke Kerk en de Katholieken van Ne derland zoekt te beleedigen, te weigeren, be houden wü ons voor. De joden en wy spreken thans van de rechtgeaarde Israëlieten mogen zich niet al leen over de nazi-pogrom beklagen, zy mogen er ook iets uit leeren. Eeuwen van onderdruk king hebben in Oost-Europa een ras gekweekt waarvan inderdaad gezegd kan worden, dat het bij onze beschaving achter staat. Onderne mend en taai als de joden zijn, weten de jood sche vertegenwoordigers van dit achterlijke ras de kansen welke onze samenleving biedt; met methoden welke ons vreemd zyn, uit te buiten en zich op te werken tot een hoogte waar hun positie noodzakelijk een zekeren desnoods zuiver egoïstischen afkeer wekt. Een gezond anti-semietisme men sta ons toe deze contradictie te gebruiken mag zich natuurlijk nooit uiten in een pogrom, maar zou zich moeten bepalen, de onderdrukte et achtergestelde vertegenwoordigers van het jood sche ras op te voeden, niet op de eerste plaats tot succesvolle, maar tot bruikbare leden onzer samenleving. Ligt hier geen taak voor het Jodendom dat, zeer begrijpelijk overigens, wel eens over het hoofd ziet dat niet alle rasgenooten ook ge- loofsgenooten zyn? Wanneer ook zy, die wars zijn van klassen strijd en staatssocialisme, vechten moeten tegen zekere uitersten van het kapitalisme, en vooral wanneer degenen die zekere "vergroeiingen van een ziekelijke democratie uit de wereld willen helpen, aanhoudend stuiten op joden en jood sche namen, dan is dit geen anti-semietiesme, maar elke Israëliet zal begrijpen dat daar er gens een kern schuilt, waaruit zeker eenig anti semietisme kou kunnen groeien. Een jaar of tien geleden constateerde onze Berlynsche correspondent dat in de jonge Duit- sche republiek de joden minder dan anderhalf procent der bevolking uitmaakten, maar ruim tachtig procent van de hoogere en lagere regee- ringsbaantjes bezetten en dat dit wel eens mis kon loopen. Mis geloopen is het. Maar moet men daarom onzen Berlynschen correspondent een profeti- schen blik toeschrijven? Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. I Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Wbens- dag der volgende week geen audiëntie verlee nen. Hr. Ms. pantserschip „M. H. Tromp" en de torpedoboot Z 4, liggende op 's Rijks werf te den Helder, zijn van de sterkte der zeemacht afgevoerd en zullen worden verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5