De blonde kust van Vlaanderen PARELSNOER VAN LUXE BADPLAATSEN Het nabije front RADIOPROGRAMMA KRIJGT FRANKRIJK GEEN MORATORIUM? ZATERDAG 13 MEI Mgr. A. P. F. van Velzen Zondag 14 Mei 1933 Maandag 15 Mei 1933 Dc dienst gaat door De dienstweigeraars bij de marine Zenuw-Tabletten....75 ct Laxeer-Tabletten... 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Memorandum van België Hier biedt men den vacantie- ganger elck wat wils" UIT DE SIGARENINDUSTRIE Afscheidsbrief bij zijn vertrek uit Indië De C. A. O. door de fabrikanten opgezegd Z. H. EXC. MGR. Dr. LEMMENS DE DIESEL-MOTORTREINEN Met ingang van den Zomerdienst 1934 op vijf trajecten MEER GOEDERENVERVOER Gevolg van de tarievenverlaging? Geen stilstand in t K.L.M.-bedrijf door de staking der piloten PAKHUIS UITGEBRAND Het Kamerlid Sneevliet Groote hoeveelheid stroo vernietigd RECHTEN OP REUZEL Verhooging in Duitschland DE STAKING TE IJMUIDEN Donderdag a.s. rijksbemiddeling ONDER EEN GRONDTREIN Jeugdige remmer op slag gedood HET CRISISBOTERMERK H. B ARM AT WEER VRIJ De „Heemskerck" vertrokken In hooger beroep dezelfde straffen geëischt „Een typisch slachtoffer van de roode bonden" Drie inlandsche schepelingen veroordeeld K. L. M. Luchtreisgids 1933 Kon. Petroleum Mij. MIJNHARDT's Het Fransche aanbod door de Vereenigde Staten verworpen GEMEENTE-AMBTENAREN Congres van de A. R. K. A. te Den Bosch Ongemerkt gaat de Hollandsch-Zeeuwsche kust over in het breede blonde strand van Vlaanderen. Ook hier spoelt de Noordzee in eindelooze deining haar rustelooze golven met flarden van lillend schuim wijd en ver over het zon-gestoofde zand. De duinen heffen hun blanke koppen uit groene kragen van helm, de roep der wulpen klaagt over de bloesemweelde van een eenzame pan. Verscholen en verdoken achter een duinenrij staan saamgeklonterd rond grijze kerkjes de oude visscherswoningen, maar hoog langs de zee verheffen zich de trotsche behuizingen der boulevards. Als een snoer van kleurige steenen, dicht aaneengeregen, rijen er zich de groote en kleine badplaatsen, verdringen zij zich als het ware op de smalle kuststrook van Vlaanderen. Van Zuid naar Noord, Panne, St. Idesbaldus, Kok- syde, Oost-Duinkerken, Nieuwpoort, West einde, Middelkerke, Raversijde, Mariakerke, Ostende, Breediye, den Haan, Wenduine, Blan- kenberge, Zeebrugge, Heijst, Duinbergen, Knocke en Zoute. De schoonste parel aan dezen diadeem is Ost ende, de Koningin der Belgische badplaatsen. Een oude stad, waarvan de oorkonden terug reiken tot in de negende eeuw, die wij kennen uit onze eigen historie, belegerd door Spinoza, een belangrijke visschersplaats, maar vooral het luxe-oord bij uitnemendheid. Wie zijn vacantie wil doorbrengen aan zee, wie uit wil rusten, maar zich niet vervelen, wie de schittering van het moderne strandleven lokt, voor hen is Ostende de gezochte badplaats. Daar lacht de genieting, daar klatert de vroolijkheid, hier zijn concerten, rennen en heel het tintelende leven van een grootstad. Prachtige hotels, een Kur- zaal, een pier, breede straten en lanen, alles schept een sfeer, die voor velen groote aantrek kelijkheid bergt. Internationaal is dan ook de faam van het schoone Ostende. Noordwaarts langs Breedine en den Haan, lokt met kalme bekoorlijkheid het oude Wen duine. Rust, vrede, gezondheid en levenslust zijn de schatten, die het vriendelijk plaatsje te bieden heeft. De kern van het zoo luxueus uit gebreide stadje dateert uit de middeleeuwen. Toen voorzag het bloeiende visschersdorp de koopstad Brugge van zeebanket. In latere eeuwen verviel het tot een schamel gehucht, eerst de jongste decennia bouwden Wenduine uit tot het frissche montere oord van heden. Eenig mooi is Wenduine's ligging aan het effen breede strand en de schier nog ongerepte wilde schoonheid der duinen, vanwaar men een heerlijk uitzicht geniet over het groene Vlaam- sche land met de torens van steden en dorpen. Ideaal als familie-badplaats is Blankenberge met haar uitgestrekt, regelmatig strand. Hier viert het strandleven hoogtij. Een millioen gas ten zoeken er jaarlijks heil voor lichaam en geest. Het groote verkeer gaat om het stadje heen, er zijn geen fabrieken of industrieën, niets verstoort er de zuivere ideale atmosfeer. Ook Duinbergen en Heyst, weer Noordelijker gelegen, bieden hetzelfde beeld. Van onge ëvenaarde schoonheid is het duinencomplex van Duinbergen, zorgvuldig behouden en beschermd Gaan we nog verder in de richting aer Zeeuwsch-Vlaamsche grens, dan passeeren wij Knocke, misschien op heden wel de meest in trek zijnde Belgische badplaats en daarbij een sportcentrum bij uitnemendheid. De uitgestrek te golf-links worden gerekend tot de mooiste van het vasteland, er is een manege en een oefenveld voor ruiters, voor wie speciale wegen zjjn aangelegd. Paardenrennen, roeiwedstrijöen. zeilen, voetbal, tennis, hockey, alles vindt in Knocke gunstig terrein. Ideaal zijn ook zeil wagens, waarmee men over het strand pijlsnel voortjaagt op den krachtigen adem van den zeewind. Aan den anderen kant schenkt weer de landelijke omgeving met de vrije duinen en lommerrijke dennenbosschages gelegenheid te over tot ongestoord genieten van de natuur. De Noordelijkste en jongste Belgische bad plaats is Zoute, dat in enkele jaren tijds uit groeide van een klein visschersgehucht tot een centrum van luxe en vermaak. Ideaal is dan ook de ligging in een prachtige omgeving en aan een heerlijk strand, alles biedt deze plaats, wat het moderne strandleven vraagt. Zoo biedt de Vlaamsche kust waarlijk een „elck wat wils". Maar er is nog meer: ter af wisseling van het strandleven ligt daar een ach terland, waar voor den toerist zeer veel te zien is. Op een kwartier afstand van b.v. Knocke of Blankenberge droomt het oude karakteristieke Brugge met zijn sprankelend carillon, zijn grachtjes, zijn schatten van antiek, zijn bagijn- hof. Iets verder Gent, Antwerpen en Brussel, nauwelijks anderhalf uur sporen van Ostende verwijderd. En dan is het een geheimzinnige aantrek kingskracht. die duizenden en duizenden lokt naar de oude frontlinie. Alles ligt daar nu zoo lieflijk en vreedzaam in het lentetij, men moet zijn verbeelding laten spreken, om zich in te denken, hoe hier luttele jaren geleden honderd duizenden in modder en bloed tegenover elkan der lagen. Maar toch is het een huiver, een vreemde spanning, die er den toerist bevangt. Hij passeert er de dorpen, waarvan de name» duizend herinneringen wekken aan onophoude lijke oorlogsberichten: Dixmuiden, t bosch van Houthulst, Pervyse, Bixschoote, Langemarck. Paelcapelle, Passchendaele.... Overal liggen nog de „relequieën" verspreid in het bloeiende land: de kleine betonnen fortjes der Duitschers, de beroemde „pillendoozen", eindelooze kerkhoven, een stukgeschoten tank Talrijk zijn ook de geconserveerde „monumen ten"; de loopgraaf van den dood te Caeskerke, het kanon te Moere. Merkwaardig is niet min der het herbouwde Ieperen en daarachter sche mert vaag het silhouet van den in bloed ge- drenkten Kemmelberg Dit alles zal de vacantieganger aan de Vlaam sche kust niet willeD missen. Naast den mooien, gezonden tijd, aan zee doorgebracht, vergaart hij er indrukken, die lang bijblijven. De „Koerier" heeft den afscheidsbrief gepu bliceerd van Mgr. A. P. P. van Velsen bij zijn vertrek uit Indië. „Beminde Geloovigen. Nadat God Ons de groote gunst geschonken had gedurende 25 jaren waarvan 9 als Apostolisch Vicaris van Batavia «hier in Indië te mogen arbeiden aan het heil der zielen, behaagde het Hem toe te laten, dat de toestand Onzer gezondheid en bijzonder het licht Onzer oogen zoozeer ver zwakte, dat Wij meenden niet meer geheel te kunnen voldoen aan de hooge eischen, die Ons zwaar en verantwoordelijk ambt stelt tot uw aller welzijn. Daarom verzochten Wij Onzen Heiligen Vader den Paus Ons toe te staan het bestuur van Ons Vicariaat te mogen neerleggen. ■In audiëntie van 16 Februari deelde Zijne Heiligheid aan den Secretaris der Congregatie voor de Voortplanting des Geloofs mede, dat Hij goedgunstig op Ons verzoek beschikte. Beminde Geloovigen. Nu wij u voor het laatst toespreken als Herder uwer zielen vragen Wij u op de allereerste plaats met Ons God te dan- kan, dat Hij den arbeid en de zorgen, die het bestuur van Ons Vicariaat met zich bracht niet onvruchtbaar liet, maar daaraan een gestadige toename en bloei verbond der katholieke in richtingen van allerlei aard en van heel het katholieke leven in deze gewesten. Vervolgens danken Wij allen: de Priesters, de Religieuzen en de leeken bijzonder nog de armen onder ons en de kleinen, die met Ons trouw hebben samengewerkt, samengebeden en samen geofferd, om de genaden van Christus over ons allen af te smeeken en Christus-Rijk meer en meer te vestigen in onze harten. Tenslotte, Beminde Geloovigen, luistert naar Ons laatste vermaan tot allen: Zoekt niet uzelf, maar zoekt steeds Christus. Want zoekt gij uzelf, dan zult gij uzelf ook vinden, maar tot uw eigen verderf. Zoekt gij daarentegen Christus, dan zult gij ook Christus vinden met Zijne genade en met Zijn licht, met Zijn kruis maar ook met Zijne heerlijkheid. Zoekt gij uzelf, dan ontstaat er verwijdering en uit verwijdering tegenstelling en uit tegenstelling onrust en af keer. Zoekt gij Christus, dan vindt gij elkaar in Christus en in Christus de eenheid en den vrede, die het noodzakelijk onderpand zijn van uw waarachtig geluk en uw blijvenden bloei. Want Christus en ook Christus alléén is in staat te vereenigen en te bevredigen alles wat verdeeld is en gescheiden en tegengesteld door karakter of taal of inzicht of maatschappelijke belangen. En daarom, Beminde Geloovigen, om dien vrede van Christus en die eenheid in Christus te bewaren en te versterken, wilt niet hardnekkig eigen meeningen doorzetten, maar volgt de leiding van üw geestelijke Herders, die de H. Geest over Uw zielen heeft gesteld. Ipse enim est pax nostra. (Eph. 2.14) Chris tus zij onze vrede.' Met dezen wensch nemen Wij afscheid van u allen en schenken Wij u van ganscher harte Onzen Bisschoppelijken zegen. En zal dit Ons Herderlijk schrijven worden voorgelezen onder alle Diensten op Zondag Be loken Paschen. Gegeven te Buitenzorg op het Hoogfeest van Paschen. Antonius Petrus Franciscus van Velsen S.J. Apostolisch Vicaris en Pastoor van Batavia." Het Verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland en de Ned. R. K. Ver eeniging van Sigarenfabrikanten, hebben aan de werknemersorganisaties doen weten, dat zij het collectief contract, dat 31 Mei as. afloopt, onder de thans geldende voorwaarden niet wen- schen te verlengen. Zjj verklaarden zich, volgens het „Hsgz.", be reid een nieuw contract aan te gaan, mits ac eoord wordt gegaan met een loonsverlaging van zeven pet. voor de sigarenmakers en voor het vast personeel, als sorteerdeds, plakkers e. a. van twaalf pet. Tevens wenschen zij dit jaar de vacantie, die op zes dagen is bepaald, in te trekken. De werknemersorganisaties, te weten de R.K., Nederlandsche en Chr. Tabaksbewerkersbonden en de Federatie van Sigarenmakers, gaan met deze voorstellen niet accoord. Haar hoofdbe stuurders zullen as. Maandag met de vertegen woordigers der fabrikantenorganisaties confe- reeren ter bespreking van de gestelde voor waarden. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, is van het Louisahuis, waar hij sinds zijn benoeming tot bisschop was gehuis vest, thans verhuisd naar net gerestaureerde bisschoppelijk paleis in de Paredisstraat. Vergezeld van den hoogeerw. heer Mgr. dr. G. Bauduin, Vicaris-generaal en de beide se cretarissen van 't Bisdom, begaf Z. H. Exc. zich tegen den avond naar de nieuwe woning. Ter verwelkoming was de geheele buurt op de been. De leerlingen van de Steenen Trappen verwel komden Z. H. Exc. in een kort spreekkoor, waarin mede om den bisschoppelijken zegen ge vraagd werd. Z. H. Exc. dankte de kinderen in hartelijke bewoording en gaf hun en den talrijken aanwe zigen zijn zegen. Het was 'n korte maar indruk wekkende plechtigheid, waarna Z. H. Exc. zijn intrede in 't paleis nam. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft, naar het „Handelsblad" bericht, beslist, dat met ingang van den zomerdienst 1934 de Dieselmotortreinen zullen loopen op de trajec ten UtrechtAmsterdam, UtrechtArnhem, UtrechtEindhoven, UtrechtDen Haag en UtrechtRotterdam-Maas. Het motordepot zal te Utrecht gevestigd wor den, waartoe de thans in gebruik zijnde groote machineloods zal worden omgebouwd. Voor de bediening dezer treinen zullen on geveer honderd personen tot wagenbestuurder worden opgeleid. Het goederenvervoer by de Nederlandsche Spoorwegen is in den laatsten tüd zóó belang- ryk toegenomen, dat, zoo meldt het „Leidsch Dagblad", in verschillende treinen extra wagens voor het goederenvervoer gesteld moesten wor den. HUIZEN, 1875 M. NCRV 9.30 Snelnte- Moan-Wijing KRO 9.30 Gramoioomnu- ziek 10 uur Hoogmis uit de St. Plechel- rnuskerk te Oldenzaal 11.15 Gramofoon muziek 12 uur Middenstandskwartiertje 12.15 De Kro-boys o.l.v. Piet Lustenhou- wer. Rei'reinzang Jack Mossel 2.10 Boe ken en schrijvers. Prof. Jos. Schrijnen „Ned. Volkskunde" door D. Wehrens 2.30 De Hollandsche Kamermuziek Vereeniging en het Solo-Kwartet „Con Amore" o.l.v. Mar tin Gruithuyzen 4.15 Ziekenlof uit 's Hertogenbosch NCRV 5 uur Gewijde muziek uit de Parkkerk te Amsterdam 5.50 Kerkdienst uit de Parkkerk te Amster dam KRO 7.45 Pastoor W. Nolet: Stich ters der groote orden 8.10 Voetbaluit slagen van de RKF 8.15 Johann Strauss- programma door het Kro-orkest o.l.v. Otto Julius Kühn, m.m.v. Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan 10.40 Epiloog door het klein koor oJ.v. Jos. H. Pickkers 11 uur Sluiting. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.30 Tuin- bouwhalfuurtje, S. S. Lentings: „Mislukte planten" 9 uur Orgelspel door Johan Jong 9.15 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek 9.40 Orgelspel door Jo han Jong VPRO 10.30 Kerkdienst uit de Vrije Gemeente te Amsterdam AVRO 12 uur Tijdsein Avro-Klok 12.01 Film praatje door L. J. Jordaan: „De waarheid lievende leugenaar" 12.30 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 2 uur Boekenhalfuur. Samenspraak tusschen Ca- rel Scharten en dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Gramofoonmuziek, Proloog en eerste be drijf van de opera „Paljas" van Leoncavallo 3.15 Aansluiting met Olympisch Stadion te Amsterdam. Ooggetuigeverslag van de tweede speelhelft van den hockeywedstrijd NederlandDuitschland door H. Hollander, daarna gramofoonmuziek. tweede bedrijf van de opera Paljas 4.30 Sportuitslagen Vaz Dias en gramofoonmuziek VARA 5 uur Kinderuurtje XXXII „Op het booze eiland" 5.45 Vara-kinderkoor „De Kre keltjes" o.l.v. Leide Hulscher met pianobe geleiding van Jo Kickhefer 6.15 Kront jong-orkest o.l.v. Raden D. Doermakesware 6.50 Uitzend, voor den Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden 7.10 15 Mei 1930: Zendtijdenbesluit. A. de Vries, toespraak. Joh. Lammen, bas, Joh. Jong, orgel 8 uur AVRO Tijdsein Avro- klok 8.01 Vaz Dias 8.15 Concert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep m. m. v. Maurits van den Berg, viool 9 uur Zang voordracht door Richard Tauber. A. d. vleu gel Pierra Falla 9.15 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 9.40 Richard Tauber 10 uur Gramofoonmuziek 10.10 Kovacs Lajos en zijn orkest (refreinzang Bob Scholte) 11.10 Gramofoonmuziek 12 uur Tijdsein en sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.20 Gramo foonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert 8.30 Causerie in het Engelsch 8.40 Gramofoonmuziek 9 uur Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsbe richten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (In pauzes koersen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 10.20 Gramofoon muziek 4.20 Concert door het Omroep- symphonieconcert o.l.v. Arthur Meulemans 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 Vioolre cital 6.20 Gramofoonmuziek 7.20 Con cert door het Radio-orkest o.l.v. Karei Wal pot 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 2.20 Omroep orkest o.l.v. Emil Reesen 7.20 Omroep orkest o.l.v. Launy Gröndahl 9.45 Ita- liaansche muziek 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 12.25 Concert 3 uur Populair concert 4 uur Concert 8.25 Concert door Jiet omroeporkest. HAMBURG, 372 M. 11.20 Populair con cert o.l.v. Grille 4.50 Concert 7.20 Concert door een orkest van werklooze mu sici o.l.v. Otto Ebel von Sosen 9.55 Con cert en dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.25 Concert 6 uur Concert 10.20 Po pulaire dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt 2.50 Vesperconcert o.l.v. Wolf 7.35 Concert door orkest van den Wesch-Duitschen omroep o.l.v. Buschkötter 9 uur Populaire en dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 11.50 Piano recital 12.20 Concert 1.20 Gramofoon muziek 2.20 Concert 3.35 Concert door het Radio Militair Orkest 4.50 Vo caal concert 8.25 Concert door het Phil- harmonisch trio. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 12.50 Con cert 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS (EIFFEL). 1446 M. 12.50 Con- wijde muziek 4.20 Gramofoonmuziek 8.05 Music Hall-Programma. MILAAN, 331 M. 6.30 Gramofoonmuz. 8.20 Uitzending „Falstaff" opera van Verdi in 5 bedrijven. ROME, 441 M. 8.20 .Falstaff' opera in vijf bedrijven van Verdi. WEENEN. 517 M. 7.20 Gevarieerd pro gramma 9.35 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 12.25 Concert door het Philharmonie-orkest van War schau o.l.v. J. Oziminski 3.45 Gramo foonmuziek 4.20 Solistenconcert 5.20 Populair concert 7.20 Pianorecital 8.45 Concert door het Omroeporkest o.l.v. J. Ozi minski 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 4.20 Gramo foonmuziek 5.10 Mandolinemuziek 6.25 Concert 7.45 Cellorecital. HUIZEN, 1875 M. 8.00 NCRV Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gram.muz. 10.30 Morgendienst door Ds. W. J. Ackhorst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Marschmuziek. 12.00 Po litieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert uit de Luthersche kerk, Amsterdam. 2.00 Uitzending voor scholen. „De Irmenzuil" door S. Stemerding. 2.35 Beantwoorden van vragen over kamerplan ten, door A. J. Herwig. 3.15 Knippen en naaien. 3.30 Stofversieren en hoedenmaken. 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Zeemansuurtje. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Christelijk lie deruurtje door Joh. de Heer, W. Verver, viool. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragen uurtje. 8.00 Gewijde muziek in de Groote Kerk te Amsterdam. De Chr. Oratoriumver. Arnhem, dir. A. Wagenaar. Jo Vincent, so praan, C. de Wo)f, orgel. G. Dekker, piano. G. v. d. Graaf, harmonium. Bazuintrio v. d. Arnh. orkestver. 9.30 Vaz Dias. 9.45 Gramo foonmuziek 10.30 Gramofoonmuziek. il.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8.00 VARA Gramo foonmuziek. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 VARA De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 11.00 Janny van Oogen draagt voor. 11.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 11.45 Janny v. Oogen. 12.00 VARA-Klein-Ork. o. 1. v. H. de Groot. 12.30 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst 100 VARA-Klein-Orkest o. 1. v. H. de Groot. 1.30 Orgelspel door Joh. Jong. 2.00 Zenderverzorging. 2.30 Amster- damsch-salonorkest o.l.v. Dirk Kiekens. 3.00 Frans Nienhuys draagt voor. 3.20 Orgelspel door Cor Steyn. 3.30 Amsterd. Salonorkest. 4.00 Orgelspel door Cor Steyn. 4.15 Amsterd. Salon-orkest. 4.45 Hetty Beck vertelt, na schooltyd. 5.15 Lohengrin, van R. Wagner (Gr. PI.). 6.00 VARA-orkest o.l.v. van H. de Groot. 6.45 Jan Lemaire draagt voor. 7.00 VARA Orkest o.l.v. H. de Groot. 7.40 Plet Tiggers geeft een inleiding tot het volgende concert. 7.59 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 „De stem des volks". Rechter Maasoever Rotterdam Utrechtsch Stedelijk orkest M. Gobets, tenor. Het geheel o.l.v. H. Altink. 9.00 Willem van Capellen draagt voor. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.00 lichte gra mofoonmuziek; 7.45 weeroverzicht; 7.50 symphonisch concert; 8.30 causerie in het Italiaansch. 8.40 gram.muziek. 9.00 uur nieuwsberichten in 't Fransch. 9.10 voort zetting lichte gramofoonmuziek; 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch; 9.55 dansmuziek (in pauze: koersen en sport berichten). BRUSSEL, 509 M. 12.20 gramofoonmu ziek; 1.30 concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 5.20 con cert door het omroepsymphonieorkest o.l.v. P. Leemans; 5.20 concert door het omroepsymphonieorkest o.l.v. Jean Kumps. 6.35 gramofoonmuziek; 8.20 con cert door het radio-orkest o.l.v. Franz An- dré. 10.30 dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 strijk orkest o. 1. v. Max Skalka. 5.20 gramo foonmuziek; 10.50 Fransche muziek. .BERLIJN, 419 M. 5.10 populair concert. HAMBURG, 372 M. 11.50 concert, een orkest van werklooze musici o.l.v. Otto Ebel von Sosen; 1.35 gram.muziek; 2.30 Idem; 8.20 Noragorkest; 10.40 concert 11.25 populair concert door een orkest van werklooze musici o. 1. v. Hans Döring. KONÏGWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.20 gramofoonmuziek. 4.20 gramofoonmuziek. 4.50 concert. 6.50 concert. 11.50 concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 populair concert o.l.v. Wolf; 1.20 concert o.l.v. Ey soldt; 8.25 concert door het kleine orkest van den Westduitschen omroep. 10.50 concert o.l.v. Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 orgelconcert. I.05 concert. 2.05 gramofoonmuziek. 4.00 B.B.C.-dansorkest o.l.v. Henry Hall. 4.50 concert door het Schotsche studie-orkest o.l.v. Guy Daiijes. 10.30 dansmuziek op gramofoonplaten. PARIJS EifeL 1446 M. 8.50 solistencon cert. PARIJS, R., 1725 M. 8.05 gramofoonmu ziek. 12.20 concert door het omroeporkest; 8.20 operette van Strauss. MILAAN, 331 M. 8.05 gramofoonmuziek 9.20 concert. ROME, 441 M. 8.25 gramofoonmuziek. 9.05 concert. Populaire muziek. WEENEN, 517 M. 5.10 solistenconcert. II.15 gramofoonmuziek. I WARSCHAU, 1411 M. 6.20 populair con cert. 10.50 dansmuziek. 11.20 idem. BEROMÜNSTER, 460 M 7.30 concert door het omroeporkest. 8.20 idem. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar den Katholieken Radiogids. In verband met de aangekondigde ontslagne ming tegen 1 Juli as. van 27 piloten der K. L. M. en de nadere mededeeling, dat 8 piloten hun dienstverband met de maatschappij niet hebben opgezegd, heeft „De Telegraaf" by den directeur der K. L. M., den heer A. Plesman. geïnformeerd of de K. L. M., wanneer er geen verandering in de situatie komt, het vliegbedryf op 1 Juli a.s. zal stilzetten. De heer Plesman verklaarde woordeiyk het volgende: „Wy hebben den plichthet bedryf der K. L. M., menscheiykerwüs gesproken, te laten doorgaan; dit zal ook gebeuren! De K. L. M. denkt er dus niet aan de vlieg- diensten na 1 Juli te staken, zy zal, mogeiyk op bescheiden schaal of op andere wyze, het bedryf voortgang doen vinden. De Rev. Soc. Party ontving telegrafisch be richt van de Griffie der Tweede Kamer, dat de geloofsbrieven van het Kamerlid H. Sneevliet 1 in orde zyn bevonden. Vrydagavond heeft te Helmond een felle brand gewoed in een der gebouwen van het Helmondsche filiaal van den N. C. B. De ge heele inhoud van het gebouw, bestaande uit 250 ton stroo, werd een prooi der vlammen. Het gebouw, hoewel uitgetrokken uit ijzer en asbest, vertegenwoordigend een waarde van 500.000, moet toch als opslagplaats verloren worden be schouwd. De schade wordt door verzekering ge dekt. Een nabijgelegen gebouw, waarin een hoeveel heid chilisalpeter was opgeslagen, kon worden behouden. ren, die op de eerste lorrie achter de locomotief zat, viel bij het achteruitryden van den grond- trein tusschen deze lorrie en de locomotief. De man werd overreden en was byna op slag dood. In het gezin, waaraan dit jonge leven ontrukt wordt, heerscht groote verslagenheid. Naar men uit Beriyn bericht, is in het Rijks blad een verordening gepubliceerd betreffende de verhooging van rechten op reuzel, welke tot nu toe 50 R.M. per 100 K.G. bedroeg, tot 75 Mk. De verhooging wordt o.m. gemotiveerd door het feit, dat door de vermindering van den reuzelinvoer een compensatie voor den in voer van spek op grond van het handelsver drag moest worden gevonden. De ryksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta, heeft de partyen betrokken by de staking in het visscherybedrüf te IJmuiden, opgeroepen tot een nieuwe bespreking op Donderdag 1 Mei in het departement van Eco nomische Zaken en Arbeid te Den Haag. Vrydagmorgen kwart voor elf vond aan de ondwerken der steenfabriek „van wyk" te Heren een droevig ongeval plaats. De 18-jarige remmer W. Derksen uit Hete- De Crisis-Zuivel-Centrale deelt mede, dat voor de week van 15 tot en met 20 Mei de prys van het crisis-botermerk op 1 per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenland - sche boter op 1.10 per K.G. is vastgesteld. De heer Henri Barmat is Vrijdagmiddag uit de voorloopige hechtenis te Amsterdam ontsla gen, daar het verzoek tot gevangenhouding en uitlevering aan Zwitserland is ingetrokken. Hr. Ms. „Heemskerck" is Donderdag van Nieuwediep naar Reikjavik vertrokken. BATAVIA, 12 Mei. (Aneta) Het Hoog Mili tair Gerechtshof heeft heden een aanvang ge maakt met de behandeling in hooger beroep te gen de dienstweigeraars Heins, Kooymans, Van Kouwen en de Geus. De advocaat-generaal verzocht bevestiging van de vonnissen van den Zeekrijgsraad te Sce- rabaja. Het Hoog Militair Gerechtshbf zal volgende week uitspraak in deze zaken doen. BATAVIA, 12 Mei. (Aneta.) Het meest ty- peerende feit van de behandeling van de zaken der dienstweigeraars voor het Hoog Militair Ge rechtshof was het minutieus verhoor van de beklaagden die voor den President omstandig him dryfveeren en het verloop van de zaak mochten uiteenzetten, terwijl de verdediger mr. Haars in zijn pleidooi en naast een algemeene beschouwing elk geval afzonderiyk belichtte. De korporaal-vliegtuigmaker Kooymans ver klaarde hoe de demonstratie bü de wacht des- tyds in het Marinevliegkamp te Soerabaja pas seerde. Hij ontkende dat een demonstratie werd beoogd. Hy had de order om naar bed te gaan opgevat als een verzoek, hetgeen de President als onzin kwalificeerde. Beklaagde was reeds eenige malen wegens ongepast gedrag veroor deeld. Hy verklaarde geen zuiver antwoord te kunnen geven waarom hij dienst had gewei gerd. De volgende beklaagde, de marinier der eerste klasse Heins, was eveneens by deze demonstra tie aanwezig, doch louter uit nieuwsgierigheid. Hy aarzelde het commando naar bed te gaan op te volgen, waarop hy werd gearresteerd. Beklaagde betoogde dat hy dadelijk rechtsom keert maakte, doch een viertal getuigen had hem zien aarzelen, terwyl aan het direct bevel, dat tot hem was gericht, een algemeen bevel was vorafgegaan. De advocaat-fiscaal schetste de teleurstelling over de salariskorting. Hy wees er op, dat na het telegram daarover drie vrije dagen volgden, waarbij de stemming werd opgeschroefd door faiddel van redevoeringen en demonstraties. Spreker concludeerde tot bevestiging van het vonnis, na voorlezing van een brief van den vader van Heins, in welken brief spreker een gelukkige reactie op de daden der schepelingen opmerkt. Heins was diep onder den indruk. Mr. Haars merkte in zijn algemeene beschou wing op dat de houding der schepelingen zyn sympathie niet heeft, doch dat by de oplegging van straf dient te worden overwogen in hoe verre de marinebonden een afzonderlijke soli dariteit kweekten, waardoor de leden hun eigen zelfstandigheid verloren en de krijgstucht werd ondermijnd. Pleiter vraagt of de wyze, waarop de salariskorting werd bekend gemaakt, geluk kig was. Spreker vraagt clementie voor Kooy mans en vryspraak voor Heins. Hierna behandelde het Hoog Militair Ge rechtshof de zaken tegen Van Kouwen en De Geus. Van Kouwen weigerde baksgewyze aan te treden. Hy verklaarde niet te weten waarom hy het bevel niet had gehoorzaamd. „Allerlei ging door myn hoofd, mijn kameraden gingen niet en toen ging ik ook maar niet". Toen tot beklaagde doordrong wat hy had gedaan en dat hy met vuur speelde, vroeg hy den comman dant te spreken, die echter verklaarde, dat het reeds te laat was. Beklaagde was zeven jaar aangesloten by de Katholieke Vereeniging St. Christoforus". Hy had te voren op een vergade ring geschreeuwd: „Hoe moet dat nou, er op of er onder?" waarop men had teruggeroepen: „Er op". Beklaagde riep ter terechtzitting uit: „dat de grootste schreeuwers nog niet in de gevangenis zitten", doch hy kon die schreeuwers niet aanduiden, toen hem dat door den Presi dent werd gevraagd. Hy verklaarde als Katho liek te weten met dienstweigering een zonde te hebben gepleegd. De Geus verklaarde dat hy 's morgens dienst weigerde, nadat hy had gezien dat de Inheem- schen ook het werk hadden neergelegd en hy erover had gepiekerd dat zyn kameraad in de gevangenis te Malang vertoefde. Toen de bootsman hem gelastte aan het werk te gaan zei hij: „Ik doe het niet, ik kan niet meer, ik ben vol". De bootsman adviseerde hem na te denken, doch beklaagde bleef weigeren. Beklaagde werd als lid van den Bond van Marinepersoneel geroyeerd wegens verduistering van vereenigingsgelden. De advocaat-fiscaal requireerde wederom be vestiging van het vonnis van den Zeekrygsraad, terwijl de verdediger Van Kouwen een typisch slachtoffer van de roode bonden noemde, die in woelige dagen van de Katholieke organisatie naar een andere vereeniging overging. Voor De Geus voerde de verdediger diens heftige ge moedsbeweging als een verzachtende omstan digheid aan. De uitspraken werden bepaald op 19 Mei as. De beklaagden marcheerden onder gewapend geleide van het gebouw van het Gerechtshof naar de wacht. SOERABAJA, 12 Mei (Aneta) De Zee krijgsraad heeft hedenochtend een inlandschen stoker van de „Java" wegens het houden van een opruiende toespraak tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld, benevens ontslag uit den dienst. Twee inlandsche schepelingen werden wegens dienstweigering veroordeeld tot resp. vyf en acht maanden gevangenisstraf, bene vens ontslag uit den dienst. Daar de beklaagden niet om een verdediger hadden gevraagd, werden geen pleidooien ge houden. In afwijking van vorige jaren is de Lucht reisgids van het 14e dienstjaar der K. L. M. verschenen in den vorm van een volledig hand boekje, waarin men, naast geïllustreerde be schrijvingen van alle onderdeelen van het K. L. M.-bedrijf, de volledige inlichtingen over de binnen- en buitenlandsche luchtlijnen en alle tarieven voor het vervoer van personen, goe deren en post aantreft. Afzonderiyke hoofdstukken zyn gewijd aan de luchtvloot, de vliegvelden, de Indië-route, rondvluchten en den luchtpostdienst. De dienst regeling van 1 Mei tot 31 Augustus bevindt zich los achterin en kan dus by den aanvang van den herfst-, winter- en voorjaarsdienst tel kens vervangen worden. Een alphabetische bladwijzer vergemakkelijkt het gebruik van den reeds tot een omxang van 108 bladzijden toe genomen Luchtreisgids, die er in het frissche wit-blauwe omslag aantrekkelijk uitziet en by Nijgh en Van Ditmar te Rotteerdam gedrukt is. In de vergadering van commissarissen der N.V. Kon. Ned. Mij. tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Ned.-Indië, werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te ste'len over 1932 een dividend uit te keeren van zes pet. Mijn en dijn Daar zijn in de wereld twee woor den, die doorgaans den vrede versto ren, zei reeds de oude dichter Jacob van Maerlant in de 13e eeuw. Het zijn de woorden „mijn en dijn." Daar komt de meeste ruzie uit voort. Niet alleen de ruzie over het stoffelijk bezit, maar ook de andere ruzie, die dik wijls nog feller oplaait, wanneer de een zich door den ander gekrenkt acht in zijn eer of in zijn recht, of wanneer de een inderdaad door den ander gekrenkt wordt in zijn recht of in zijn goeden naam. Ieder heeft een aantal dingen, die hij graag het zijne noemt. Mijn geld, mijn verdienste, mijn plan, mijn kind, mijn idee. Daar blijft u af! Daar heeft een ander zich niet mee te bemoeien. Gij hebt gelijk, maar gij hebt toch niet heelemaal gelijk. Er is een Ander, die Zich wel te bemoeien heeft met datgene wat gij het uwe noemt, Hij namelijk, Die het u in leen gaf, de Schenker aller goeds. Van Hem is al les, en alles is voor Hem. Als wij daar een beetje meer aan dachten, zouden wij minder ruzie maken over ,,mijn en dijn." Bij Apoth. en Drogisten NEW-YORK, 13 Mei. (Reuter). De „Harald Tribune" meldt, dat het Fransche aanbod om den op 15 December j.l. vervallen termy'n van de oorlogsschuldlen alsnog te betalen, indien voor den duur van de Economische Wereld conferentie een moratorium zou worden ver leend, door Amerika verworpen is. Paul May, de Belgische ambassadeur te Washington, heeft bij het departement van Buitenlandsche Zaken een memorandum doen overhandigen, waarin verklaard wordt, dat België, na van gedachten te hebben gewisseld, met Amerikaansche deskundigen over ver scheidene kwesties op talrijke punten hetzelf- de standpunt inneemt als Amerika. WASHINGTON, 13 Mei. (Reuter). De Senaat heeft het voorstel verworpen waarbij machtiging verleend werd tot verhooging der invoerrechten voor producten uit landen met een gedeprecieerde valuta. Vrydag en Zaterdag werd te 's-Hertogenbosch in het Oranje Hotel de dertiende jaarvergade ring gehouden van de Landelijke Groep Ge meente-ambtenaren (Groep VI) onder voorzit terschap van den heer Thijssen te Tilburg. De bijeenkomst was druk bezocht door ambte naren uit alle oorden van het land. Mede werd de openingsvergadering bijgewoond door den heer Jos. Meyring, voorzitter een mevr. W. Brouersv. Besauw, secretaresse van de R. K. Raadsfractie en de leden Van de Mor tel en Jansen. In zyn openingsrede liet de voorzitter een somberen toon hooren over 't feit, dat vermin dering van salarissen altijd maar weer de be grootingen ook der gemeenten sluitend moet maken. Spr. wenschte de gedachte verbreid te zien, dat er toch ook eens wat anders dan ver mindering van salaris moet worden uitgedacht. De voorzitter hield een treffende rede gewyd aan de nagedachtenis van het overleden be stuurslid, den heer Jansen, te Eindhoven, door de leden staande aangehoord. Eenige oogenblikken van stille herdenking volgde met een kort gebed voor de zielerust van den verdienstelijken overledene. Jaarverslag en begrooting, reeds opgenomen in het orgaan van 11 Februari a.s. De heer Jos. Meyring hield namens de R. EL Raadsfractie een hartelijke begroetingsrede en ook de voorzitter der Bossche afdeeling van A.R.K.A. voerde het woord om de deelnemers aan het Congres in Den Bosch te verwelkomen. Het bestuursbeleid werd na nogal veel critiek ten slotte goedgekeurd. De afdeeling Eindhoven meende, dat de taak van het groepsbestuur niet zoo belangrijk meer was, gezien het weinige wat ter zake aan de leden bekend was. Doch volgens de toelichting van den voorzit ter werd méér en gewichtiger actie gevoerd dan wel in het bondsorgaan kan worden vermeld. Nog werd in den breede betoogd, dat er wat hapert tusschen bestuur en Bondsbureau en waarover nog nader zal gesproken worden. Als bestuursleden zijn herkozen de aftredende leden de heeren W. J. van Dijk; F. A. J. van Grientven, J. Koot en H. W. Michels,, mede door Utrecht en Amsterdam voorgesteld. Als afgevaardigde naar de in 1933 te houden congressen werd benoemd de heer J. H. Martin, als plaatsvervanger de heer H. W. Michels. Besloten werd de volgende jaarvergadering te houden te Deventer. Na voormeld gedeelte der vergadering ver- eenigden zich de leden aan een gemeenschappe- lijken lunch. De Bossche afdeeling bood den congressisten een aangenamen avond aan waar door den heer Albert Cuper een lezing werd gehouden over de Vredespolitiek van Stresemann. Heden werd de dag ingezet door het by wonen der H. Mis, welke in de kathedrale basiliek van St. Jan aan het Mei-altaar der Zoete Lieve Vrouwe werd opgedragen voor de levende en overleden leden der A.R.K.A. Om 10 uur werden de beraadslagingen hervat. De .byeenkomst werd bijgewoond namens het gemeentebestuur door wethouder Krijgsman 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10