STADSNIEUWS ZATERDAG 13 MEI HUIZING'S SCHOENENMAGAZIJN BRABANTSCHE BRIEVEN D'n Fielp is fel pro-Bels in de voetbalderij DE VOORJAARSBEURS Wat er te doen is VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken Concert in den Hout COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 13—20 Mei STRAATVERLICHTING TE BLOEMENDAAL Hoe bezuinigd kan worden? HARLEKIJNTJE OP REIS St. Josephgroep R.K. Bond van Hotel-employé's SPORT EN SPEL D.H.V.B. District Haarlem F eyenoordStormvogels H.F.C.—ZEEBURGIA HAARL. VOETBAL BOND HONKBAL Het programma van de N.H.B. Overzicht Wedstrijden voor Schoolnegentallen DAMMEN De Haarl. R.K. Dambond De R. K. Damclub T. E. P. -— Nationaal damkampioenschap 2de klasse HOCKEY NEDERLAND—DUITSCHLAND Tresling speelt niet mee ZEILEN Haarl. Zeilvereenniging HONDENSPORT Politiehond Dressuurclub „Zuiderhout" BILJARTEN Nobelsbeker Veurgevuulens komen altij uit! Propclub rond d'n Dré's tafel In de officieele catalogus der Eerste Haar- lemsche Voorjaarsbeurs, georganiseerd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen is een platte grond opgenomen, waardoor men de verschil lende stands gemakkelijk in de zaal kan te rugvinden. Er is een pracht-keuze in vermakelijkhe den. Dinsdag 16 Mei treden van 8.3011 uur n.m. de heer en mevrouw Speenhoff op. Woensdag 17 Mei geeft professor Antonini van twee tot half zes een kindervoorstelling en van acht tot elf uur n.m. een séance voor Volwassenen. Donderdag 18 Mei zal de firma C. M. Vogel zang, Groote Houtstraat van 2.30 tot 5.30 n.m. een modeshow houden (damesconfectie en dames mode-artikelen, kousen en sokken), deze show wordt Vrijdag 19 Mei herhaald. Donderdagavond optreden van het Duo- Mastrow in een vroolijke revue-klucht en een cabaret-programma. Vrijdagavond zal Stella Seemer haar liedjes zingen. Zaterdagmiddag 20 Mei is prof. Antonini er weer voor de kinderen en 's avonds zal Louis Contran zijn humoristische voordrachten ten beste geven. Zondag 21 Mei treedt 's middags en 's avonds de bekende familie Hoffmann op, terwijl zij ook op den sluitingsavond voor de noodige ont spanning zal zorgen. Maandagavond is het de komiek Leenhouts uit Den Haag, die zijn repertoir aan de Haar lemmers zal schenken. Afwisseling genoeg dus op onze damesbeurs! In totaal zullen ruim 70 firma's aan deze ex positie deelnemen. Een getal, dat nog belang rijk grooter ware geweest, indien in de groote zaal maar meer plaatsruimte zou zijn ge weest. Onder de deelnemers treffen wij 34 Haar- lemsche firma's aan. Behalve deze variatie staat het publiek tal van verrassingen te wachten. Elke bezoek (st) er ontvangt, na de controle te zijn gepasseerd, uit een automaat een nummer. Indien de laatste 2 cijfers hiervan zijn 25, 50 of 75 dan kunnen zij aar, de stand van de firma Droste (in de groote zaal tegenover het po dium) een doos pastilles in ontvangst nemen, tegen overgave van het nummer. De bezit (s)ters van getallen eindigenden met 00 ontvangen grootere verrassingen, terwijl op tal van willekeurige getallen door diverse fir ma's herinneringen aan deze Beurs vrijwillig worden aangeboden. Alle bijznderheden hieromtrent zijn in den officieele catalogus nader omschreven. Met den opbouw der Beurs wordt Maandag 15 Mei 's morgens om 6 uur een aanvang gemaakt, terwijl bepaald is dat Dinsdag 16 Mei 's mid dags 12 uur alles gereed moet zijn. De toegang voor het publiek en de leden is vastgesteld op Dinsdagmiddag 3 uur, nadat 'n half uur daarvoor de officieele opening heeft plaats gehad, welke alleen en uitsluitend toe gankelijk is voor de genoodigden. De bewaking is opgedragen aan de N. V. Nachtveiligheidsdienst en Controle, directeur de heer Lam, terwijl de muziek verzorgd wordt door den Ned. Toonkunstenaarsbond, afd. Haar lem en Omstr. H. M., bankwerker, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd; F. J. v. M„ wever, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd; „Poging tot diefstal" en „diefstal"; sub 1: zes maanden gevangenisstraf met aftrek v. prev. hecht, o.v.; sub 2: een jaar gevangenisstraf met aftrek van prev. hecht. o.v. E. R., loodgieter, wonende te Santpoort: vrij gesproken. B. N., chauffeur, wonende te Wijk aan Duin: Vrijgesproken. L. J. L., chauffeur, wonende te IJmuiden: appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, vrijgespro ken. J. L. G. v. d. V., groentenhandelaar, won. te Haarlem: appèl overtr. Tramwegreglement, 3 boete subs. 3 dagen hecht. o.v. J. A. Z., wagenbestuurder, won. te Haarlem; appèl overtr. Tramwegreglement. Vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een concert in den Hout op Zondag 14 Mei des mid dags te half drie onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd zullen worden: 1. Marche et Cortège uit „La Reine de Saba", Ch. Gounod. 2. Ouvert. „La Fille de Madame Angot", Lecocq. 3. Zigeuner liebe (Walzer), Fr. Léhar. 4. Potp. uit de Operette „Die Geschiedene Frau", Leo Fall. 5. Ouverture „Le Domino Noir", D. F. E. Auber. 6. Siamesische Wachtparade, P. Lincke. 7. Ballet Egyptien, Luigini. ZONDAG 14 Mei 8.55 uur: Bezoek aan Utermöhlens Kon. Verbandstof- fenfabriek te Amsterdam door de Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eeniging. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. MAANDAG 15 Mei 8.45 uur: Vrije avond voor de leden van de K. J. M. V. in het Eigen Huis. 9.30 uur: Bestuursvergadering van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken in Hotel „De Leeuwerik". DINSDAG 16 Mei 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Cae- cilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoete- straat 14. WOENSDAG 17 Mei: Bedevaart voor de leden van den R. K. Vrou wenbond naar O. L. Vrouw van Den Bosch. DONDERDAG 18 Mei 8 uur: Bestuursvergadering R. K. Reclasseeringsver- eeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. R. K. Oratoriumvereeniging bij Brinkmann: 8.15 uur: Sopranen. 9.30 uur: Tenoren. 8.45 uur: Declamatieavond van de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring" in het Eigen Huis. 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in Centraal. VRIJDAG 19 Mei, 8 uur: Repetitie Mando lineclub „Santa Lucia" in Centraal. 8.30 uur: Huishoudelijke vergadering van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" afdeeling St. Paulus, in „Centraal", Gr. Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. hinderd waren is er vandaag nog een zang repetitie, maar nu in de Emmastraat. Excelsior, Alleluja, vooruit! Graalhuis „St. Jeanne d'Arc", Spaame 29 ZONDAG: De Haarlemsche kadetten zijn door de Amsterdamsche uitgenoodigd om van daag om 12 uur aanwezig te zijn bij de opening van hun nieuwe bibliotheek. Om 12.15 uur verzamelen aan 't clubhuis voor al degenen, die mee gaan zwerven. Wie een fiets heeft, brengt 'm mee. MAANDAG: De algemeene ontwikkelingsclub voor leden boven 19 jaar is gesteld op Maandag 8.15 uur. Ook niet-Graalleden mogen op déze clubavonden komen! We gaan declameeren. We krijgen kunstgeschiedenis, literatuur, kinder verzorging; we gaan fabrieken en kerken bezoe ken, in een woord allés, waarvoor een ouder Graallid zich interesseert! VRIJDAG: De nieuwe plantkundeclub is ge steld qp Vrijdag 8 uur. 1 Juni beginnen we de finitief met korfballen. Geef je spoedig op! Clubhuis „Veronica", Emmastraat 24. ZONDAG: Om 12.15 uur aanbidding en lof voor de Euch. Sectie in de kapel van 't Spaame- huis. De dadenclub van 12 uur is vandaag na het Lof! Om 4 uur worden alle leden van 2026 jaar verwacht voor het oprichten van een nieu we club. 5.30 uur, inwijdings-cursus. Geen inkleedingscursus. Graalhuis „St. Stanislaus Kotska", Midden weg 116. ZONDAG: Om 3 uur algemeene Ledenverga dering in de Timorstraat. Bespreking van de nieuwe zomerplannen, dus niemand ontbreekt natuurlijk! Voor de korfbal-club kun je je nog deze week aan 't clubhuis opgeven, waar je pok verdere in lichtingen kunt krijgen. Algemeen nieuws Er wordt een kanoclub opgericht! Ieder, die diploma zwemmen heeft, kan zich aan eigen clubhuis opgeven. WOENSDAG: om 8 uur is er een zang-repe titie op 't Spaarne voor alle Haarlemmers, voor 't zingen van de H. Mis in de Kathedrale kerk. VRIJDAG: Voor degenen, die Woensdag ver- Naar aanleiding van een verzoek uit den raad van Bloemendaal, om na te gaan of bezuiniging bij de straatverlichting mogelijk is, deelenB. en W. dezer gemeente mede, dat dit doel op twee wijzen valt te bereiken en wel: 1. door het dooven van de lantaarns; 2. door het gebruiken van metaaldraadlampen in plaats van argenta-lampen. Wat het eerste betreft: Het op een bepaald tijdstip om den ander dooven van de lantaarns is niet mogelijk zon der aanleg van een extra kabelnet, hetgeen zeer groote kosten met zich zou brengen, terwijl het geheel dooven gedurende den nacht zeer onge- wenscht is wegens de daaraan verbonden geva ren. Bovendien zou zulks de taak der politie aan merkelijk verzwaren, wat wellicht tot uitbrei ding van het corps aanleiding zou geven, het geen zeer zeker niet besparing is te noemen. Tenslotte is nog nagegaan of het verwijderen van lampen om den ander op daarvoor in aanmerking komende wegen de moeite waard was. B. en W. meenen dat, na onderzoek ter plaatse, slechts de Vogelenzangscheweg, tusschen de Nachtegalenlaan en Vogelenzang voor dit experiment geschikt zou zijn: de 53 lichtpunten, die 50 M. uit elkaar staan, zouden om den ander kunnen branden, hetgeen een besparing van 26 x 25.met zich zou brengen. Daar bezuiniging ook al is deze niet buitengewoon groot geboden is, stellen zij derhalve voor op den Vogelenzangschenweg de lampen om den ander tijdelijk te verwijderen en op het gedeelte ten Zuiden van de Amsterdamsche Waterlei ding bovendien de resteerende na middernacht te dooven. Wat het tweede betreft: Sedert de toepassing van argentalampen zijn de kosten van aanschaffing van lampen aan zienlijk gestegen; op de begrooting van 1925 werd voor lampen uitgetrokken 1500.— en voor 1933 6500.Wel zou door de bijge plaatste lantaarns het bedrag van 1500 thans hooger zijn, maar zou in ieder geval aan zienlijk beneden het voor 1933 geraamde bedrag blijven. Het voorstel om inplaats van Argenta lampen, metaaldraadlampen te gebruiken, geeft dus een aanmerkelijke besparing afgezien nog van het feit, dat de kosten van lampenverwis seling lager worden. Hoewel deze vervanging op verschillende wij zen kan geschieden geven B. en W. de voorkeur aan die, waarbij in iedere lantaarn inplaats van 1 Argentalamp van 75 watt 2 metaaldraadlampen van 40 watt komen. Het dubbele voordeel hierbij is, dat niet alleen een bezuiniging plaats vindt van 4712.(waarbij nog niet is gere kend met de sub 1 aangegeven besparing), doch ook, dat wanneer een der lampen defect is toch de lantaarn niet geheel zonder licht is. Het na deel bestaat in een verminderde kaarssterkte van 30%. Waar haar de meening van B. en W. het voordeel van 4712.bij een raming van 35048.ruimschoots opweegt tegen dit na deel, stellen zij voor ook hiertoe te besluiten. 99 Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot groépsgeestelijke der St. Joseph groep alhier, den weleerw. pater fr. G, Mey- knecht O.E.S.A., leeraar aan het R. K. Lyceum te Haarlem. Zondagmiddag geeft het Anna Klaasen's Kindertooneel in den Stadsschouwburg een voorstelling van „Harlekijntje op Reis". De muzikale leiding van dit spel van zang en dans berust in handen van mevr. Jeanne KoningCoeterier; de muziek en liedjes, speciaal voor dit stuk gecomponeerd en gedicht, zijn van mevr. Anna Mouton. Hierboven een der tooneelen uit het stuk: Harlekijntje bij baas Tridolin (Fred, de la Bella) en Engelbertha (Elis. Versluys) Men verzoekt ons te melden, dat het adres van den voorzitter der afdeeling Haarlem van den R. K. Bond van Hotel-employé's niet is Schoterweg 35, maar G. M. Schimmel, Schoter singel 35 rood. Bally Heerenschoenen zijn nog steeds de beste. De prijzen zijn aanmerkelijk verlaagd GROOTE HOUTSTRAAT 42—44 Secretariaat: Zuider Buiten Spaame 10 OFFICIEEL De R. K. Commissie voor Lichamelijke Op voeding organiseert ook dit jaar weer een tri duüm en wel op Donderdag en Vrijdag a.s., des avonds te half 9 in de „Onze Lieve Vrouwe- kerk" aan het Spaarne en Zondagmorgen half 9 in de Lyceumkapel aan den Zijlweg. Iedere voetballer ontving reeds via zijn ver eeniging een persoonlijke uitnoodiging en wij rekenen er natuurlijk vast op dat aan deze in vitatie gevolg gegeven wordt. De schitterende opkomst der voetballers bij vroegere tridua doet ons ook nu verwachten dat allen zonder uitzondering Donderdagavond in de Spaarnekerk present zullen zijn. Stelt ons niet teleur! Vermoedelijk komt Stormvogels in de vol gende opstelling uit: De Waard Haak Koster Fijen, Prins, v. d. Velde v. d. Steen, Groeneveld, Schoorl, van Roode, De Waard H. F. C. komt uit met: v. d. Meulen P. Jongeneel A. v. Baasbaak R. Jongeneel Kruyer Lamp y. Riemsdijk Denijs Koper Hagenaar Chapon Het medespelen van Lamp is niet geheel zeker. Het programma voor Zondag luidt: lb RCH 4—DIO Beslissingswedstrijd 2b SpaarndamSpaarnestad, terrein WH 3e IVO 3Bloemendaal 4 3g Vijfhuizen 2Haarlem 6 EHS 3Hillinen 5, terrein Rozenprieel. 3h Kenau 4Schoten 4. 3j Zandvoort 4EDO 9. 3k DeCeO 3Hillegom 3. Stads-Editie-beker KenauVijfhuizen DWO—RCH 3 VI. VogelsSpaamev. DrosteETO Halfweg 2VVB RipperdaDSK Hillegom 2Schoten 2 IVO—THB 2. Zaterdag: A.M.V.J.—H.H.C. I. Togo—V.V.G.A. I. Het Programma v. d. Haarl. Honkbal Comp. Zaterdag: Gem. Lyceum ASwastika A. EDO ASSH. Zondag: Swastika BGem. Lyceum B. Zaterdag begint dus het spel van den kleinen bal. De N.H.B. is met het begin niet fortuinlijk. D.E.C. is al heelemaal uitgevallen wegens voetj- balomstandigheden, Blauw Wit valt om dezelfde reden voorloopig uit en Ajax mag de eerste veer tien dagen het terrein nog niet gebruiken. De reeds gepubliceerde wedstrijden Ajax IHaar lem I en Blauw Wit IZRC zijn dan ook van het programma afgevoerd. In de twee overblijvende wedstrijden zullen naar onze meening de gasten wel de punten binnenhalen. In A.M.V.J. zijn wel weer eenige geroutineerde spelers teruggekeerd, maar H.H.C. heeft al flink geoefend en we zien dan ook de Haarlemmers al als overwinnaars terugkeeren. V.V.G.A. bestaat dit seizoen twintig jaar en is vastbesloten dit vierde lustrum te bekronen met een kampioenschap. Het eerste slachtoffer zal Togo wel zijn. In Haarlem groeit honkbal nog steeds. Zaterdagmiddag komt de laatste aanwinst E.D.O. in het veld. Er is eenige keeren flink geoefenden we vreezen dat he tresultaat S.S.H. niet mee zal vallen. Bovendien spelen Zaterdag middag nog de A-negentallen van Gem. Lyceum en Swastika en Zondag de B-negentallen der zelfde vereenigingen. Deze zagen wij echter nog niet, zoodat wij hier het resultaat maar afwach ten. Gemakshalve vermelden we nog: Zaterdag half drie aan de Kleverlaan: Gem. Lyceum ASwastika A, half vier, aan de Mid denweg; EDO ASSH. Zondag: half tien, aan de Vergierdeweg Swas tika BGem. Lyceum B. Deze week zijn door den N.H.B. de circulaires verzonden waarin alle Middelbare en Kweek scholen in Noord-Holland worden uitgenoodigd deel te nemen aan de bekende wedstrijden voor schoolnegentallen, voor welke wedstrijden de Minister van Onderwijs destijds een medaille beschikbaar stelde. Deze keer bestaat de mogelijkheid dat een gedeelte van de wedstrijden in Alkmaar wordt gespeeld, aangezien zoowel in Alkmaar als in Den Helder, Enkhuizen, Hoorn en Purmerend honkbal druk beoefend wordt op de scholen. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap Vrijdag 19 Mei aanstaande zullen genoemde wedstrijden aanvangen in het R.K. Vereenigings- gebouw aan den Heerenweg te Heemstede. Zoo als bekend zijn deze wedstrijden in 3 klassen verdeeld. Voor de le klas hebben zich 8 deelnemers la ten inschrijven. Voor de 2e klas 9 en voor de 3e klas 10 candidaten. Gezien het feit, dat de laatste jaren weinig animo voor de wedstrijden om het pers. kampioenschap bestond, mag bo venstaand aantal deelnemers bevredigend ge noemd warden. Zeker is, dat er ditmaal de noodige spanning in de diverse klassen aanwe zig zal zijn. Wij zien dan ook met belangstel ling het eindresultaat tegemoet. De competitieleiders zijn W. Hopstaken voor le en 2e klas (Vooruitgangstr. 52) en Spring- veld voor de 3e klas (Linschotenstraat 189). De 3e klas vangt aan op 20 Mei in het Patronaats gebouw O. L. V. De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de onderlinge competitie zijn als volgt: le Klas P. HollenbergJ. Lucas H. v. GastelJ. Lucas H. RumpP. Hollenberg 2e Klas 2—0 0—2 1—1 J. v.d. KroftJoh. Valk 20; Th. Kurvers— 20; W. MulJoh. Valk 29; J. v. d. Kroft 20; W. MulJoh. Volk 29; J. v.d. Kroft H. de Reus 11; C. MulJ. v.d. Kroft 02; B. v. d. KroftJ. v. d. Kroft 02. De stand op heden v. d. le klas is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. gin. p. Mul 3 3 0 0 6 2 p. Hollenfcerg 5 4 I 0 9 1.80 H. Rump J. Lucas 6 2 0 4 4 0.66 C. Stijnman 4 0 1 3 1 0.25 H. v. Gastel 3 0 0 3 0 De spelers A. Frenay, D. Rump en W. Hop staken nemen ditmaal niet aan deze competitie deel. Voor den halven eindstrijd om het nationaal 2de klasse clubkampioenschap speelde de „Haar lemsche Damclub" II te Amsterdam tegen de Damvereeniging „Excelsior" I. De Amsterdammers wonnen met 119. Naar wij vernemen, zal Tresling niet mee kunnen spelen in het Nederlandsch hockey- elftal, dat Zondag a.s. in het Stadion te Am sterdam tegen Duitschland uitkomt. Tresling zal op de linksbackplaats vervangen worden door Rees van Hilversum. De eerste onderlinge wedstrijden hebben mor gen plaats op de Mooie Hel en mogelijk op het N. B. Spaarne. Zeer waarschijnlijk zullen er in de B. M.- klasse de meeste scheepjes starten. Om half 11 vertrekken de eerste mededingers van het clubgebouw. H. K. Met ingang van 15 Mei as. zullen de oefenin gen welke bovengenoemde vereeniging regel matig op haar terrein aan den Zeeweg houdt, ook plaats hebben op Dinsdag- en Donderdag avond. Onder flinke belangstelling werd Vrijdag avond in „Hof van Holland" a. d. Groote Markt om bovengenoemden beker gespeeld tusschen .Haarlem Noord" en „DES". „Haarlem Noord" Stand 443 Vorige stand 540 Eindstand „D. E. S." Stand Vorige stand Eindstand 983 433 519 952 ULVENHOUT, 9 Mei 1933 Menier, Kollesaal, wa-d-hebben we 'n Zondagmiddag schanda lig gelachen! Heel de propclub was bij ons thuis, vanweuge de voetbalderij NederlaandBelgië in Amster dam. 'k' Had 'n illektriek draaike gekocht, mee 'n stekkerske aan de uitenden, zoowda'k d'n luidsprekert op tafel kos zetten. De club kos dus rond om de tafel gaan zitten. Die regeling was veul beter, al zeg ik 't zeivers, waant nouw zaten ze nie allemaal op éen kluuwke in 'n hoekske mekaar geregeld omver te douwen, zoowdat er dan soms 's eene teugen d'n vloer tuimelde. Ollee, ge kost daar wel s veul, heel veul plazier mee hebben, maar de voetbalders wochten daar nie op. Die sjotten deur! En dan gong er soms heel veul veur oew verloren, van d'n mets. Kortom: de spullen wa ren dik in orde! 'k Zat, na d'n eten, nog goed en wel in m'n dutje, toen d'n Fielp binnenkwam (onze aan staande jubelaris, wa 'k er zoow ampart bij zet, omda ze me van ennigte kaanten aan m'nen jas getrokken hebben, om te informeeren, hoe- g-et nouw mee die fuif staat. Nouw, besiig: Binnenkort heuren guilie er meer van. Ik kan er toch slecht 'n briefke over potlooien, as 't feest nog nie gewist is Maar d'n bakker was dan d'n eerste van de partij Amico, da was 'n kwaai veurteeken! 't Be wees, dat de Belzen tot aan d'r neusgaten vol mee strijdlust zaten, waantd'n Fielp is fel pro-Bels in de voetbalderij, zoow as ge wit. Wa daarvandaan komt, omdat ie nieveraans zoow veul plazier hee g'ad van z'n leven, as in Aantwerpen. En omda ze 'm in Esschen wel 's gehuldigd heb ben, as veurzitter van ons Boogscnietersclub „de Mik kers". Ollee, veur wat, heurt wat Op 'n moment, zoow in m'n dutje dan. kreeg ik iets zwaars op m'n hoofd, da bleek later d'n bakker z'n „handje" te zijn en m'n petje schoof over m'n neus. „Word 's wakker," kwekte-n-ie: „de kwestie is deze," z'n stopwoord, „da ge toch nie kunt zitten pitten, as oew gasten komen, Dré." „Sodemekajer, bakker," zee ik: „wa zijde gij fel! As da maar goed aflopt, Fielp!" „Wij gaan winnen," zee-t-ie. „Hoe witte da?" „M'n veurgevuul zee-g-et me!" „Dan zal 't wel waar zijn." „Da komt altij uit!" riep Trui uit 't achter huis, waar ze de vuile borden en pannen te wasschen stond. De die ontgaat nouw niks, amico! Niks niks. gin sielaber. Die zie-d-aan oew gezicht waar ge aan denkt. Soms is 't sjuust zo 'n toover- heks. Ze werkt dan ok ijverig mee veurgevuulens, veurspellingen en zoow, om er somtijen koud van te worren. 'n Veurbeeld. Veur ennigte maanden gelejen kwam er bij ons 'nen jongen kearel en die ver telde zoow, dat ie op trouwen stond. Trui schonk dalijk 'n bakske koffie in, klaauwde in m'n si garenkistje en liet dieën knaap 's aansteken. ja, 't is goeiekoop riemen snijen van 'n aander z'n sigaren, leer bedoel ik, en ze gong 'm prontjes en zonder fout 's lekker uit zitten heuren. Waant vrijen, trouwen, kindjes-koopen ollee, ze kan d'r wel pap van eten! Eerst kamde ze 'm gèèf op. „Zoow, zoowzoow gade trouwen? Prontjes, heel pront, horre! Enas ik zoow onstraant mag zijn, zekers mee 'n ferme kadee? Ken ik ze? Zoow, wa ver telde me daar, zooow? Daar staai ik van te zien! Gefielsieteerd, horre. Dan komde in nette fermilie. Ge valt mee oew neus in d'n botter, manneke. Waardeer 't maar goed!" Ge begrept, as 't zoow ver is, dan zit d'n ad- spiraant bruigom zoow zuutjesaan al op heete kolen. Dan trekt ie aan mijn sigaar, da ge 'm nie meer ziet zitten op d'n duur. Maar dan gaat Trui visschen in z'n ziele- ment, za 'k maar zeggen. „En hoe voel-d-oew eigen nouw, geluksveu- gel? En zij? Hoeveul schillen jullie in ouwer? Vijf jaren? Da's goed, heel goed. En witte wa ge nouw doen mot, jongen? Oew kammeraads aan d'n kaant zetten. Die zijn de pest veur 'nen gelukkigen trouw." (Da steek ik dan effetjes in m'nen zak, zoow as ge begrept). Toen dieë knul weg was, toen zee ze: „da lopt verkeerd!" 'kTrok 's steuvig aan m'n pijp en vroeg om 'nen bottram. „Ik zeg, da lopt verkeerd, zeg ik," zee ze nog 's. „Kalm laten loopen," bromde-n-ik: „ge kunt er toch niks aan doen! Ik heb indertijd ok nie willen lüsteren, naar ouwere menschen!" „Hedde gij 't zoow slecht getroffen mee me?" „Wie zee-t-da?" „Gij!" „Ik?" „Nouw brikt m'nen klomp!" „Krijg ik nouw 'nen bottram, of krijg ik to nie?" Ja, amico, op zukke „teere" oogenblikskes zet ik ze altij maar aan 't werk, al is 't maar mee 't snijen van 'n paar sneejen mik. Maar.... 't is wel verkeerd geloopen mee da jonge spanneke! Verlejen week is 't wefke mee 'n paar blaauwe oogen naar d'r moeder trug- geloopen „Wa-d-heb 'k oew gezeed?" vroeg Trui: „ik zag iets in dieën sloeber z'n oogen, da 'k gin naam kan geven, maar mijn dochter had ie nooit gekregen!" En da vertelt z' oew op 'n manier, nouw, da ge, zoow as ik in „mijn geval" eigenlijk nog blij zijt, dat ge ze as vrouw en nie as schoon moeder te vreezen hoeft Maar om op da voetbal trug te komen: na 'n ketierke waren ok d'n Blaauwe en d'n Jaan present en as 't spul goed en wel aan den gaank was, kwam ok d'n Joep afzetten. D'n Jaan, antoesjast-Oraanjeman, lag haal- velings op tafel. Z'n gloske hiew ie vast. mee allebei z'n haanden en z'n kin rustte op z'n ermen, sjuust as Blek altij op z'n gemak teugen d'n vloer ligt. Z'n zwarte oogskes boorden be- kaanst gaten in m'nen luidsprekert, zoow straf zat ie er naar te kijken. En d'n Fielp, die teugenover 'm zat. voetbalde mee, met z'n tong. Die stak tusschen z'n taan den uit, en as een van de voetballers 'nen cor ner moest nemen, dan gong z'n tong naar één vq,n z'n mondhoeken en as d'n omroeper zee: „d'n corner wordt genomen en goed genomen ook," dan schoot d'n bakker z'n tong dwars over z'n gezicht, naar d'n aanderen mondhoek. Ik had er eerst gin erg in, maar d'n Blaauwe zat d'n Fielp zoow kemiek na te doen, da 'k op 't lest pieken in m'n buik kreeg van 't la chen, telkens as d'n bakker z'n tong 'nen vrijen schup, 'nen corner of 'nen doelschup „nam" „Middag samen," zoow kwam d'n Joep bin nen en luidruchtig riep ie: „gaan me winnen, mannen? Hoe sta-g-et!" „Nul-nul," siste d'n Jaan: „houw d'oewen kop dicht!" En sjuust as d'n Joep gong zitten, één—nul veur de Belzen! D'n Jaan douwde z'n kin nog dieper tusschen z'n ermen. Gromde as 'nen hond die pijn in z'n lijf hee, maar d'n bakker sprong op, mee z'n borreltje in z'n haanden en begost te zingen: houwt er d'n moed maar in!" „As ik hier wa te zeggen had," dreigde d'n Jaan: „dan trapte-n-ik jouw de deur uit, her- rieschupper! Ik kan gin woord verstaan!" ,,'tls schaande," zoow schudde d'n Blaauwe triestig en afkeurend z'nen kop. ,,'kHeb 't veuruit gezeed, 'k heb 't gevuuld," kwekte d'n bakker: „en van je hela...." Trui schokte van d'n lach. Tranen liepen over d'r gezicht. Mee d'r ermen gekruist, zat ze bij de plattebuis 't spul af te kijken. En eindelijk, d'n bakker in z'n overmoedige bui, daanste naar Trui en toen ie Trui zoow lachen zag, docht ie zekers, da Trui ok in d'ren schik was mee da kooltje envan plazier zouw ie haast mijn Trui omhelst hebben. Maar eer t zoow ver was, had ie 'n ding op z'n wang zit ten, da-d-et allegaar zwiepte! „Haanden thuis," zee Trui. „Da mag ik wel teugen jouw zeggen," lachte d'n Fielp en meteen wreef ie 's over z'n rooie kwakwang. „Persies goed," grinnikte d'n Jaan: „schaan de, om oew eigen zóów aan te stellen, veur zo'n ongelukkig kooltje." „Zoow is 't," zee d'n Tiest: „en daar zitten wij dan allemaal bij, Dré! Ge hoeft niks te vragen, as wij deur de week op d'n akker zijn en d'n dieën ieveraans aan huis komt, mee z'n brood!" En dieë Blaauwe zee da mee zo'n seerjeus bakkes, amico, dat d'n Fielp gong geleuven! „Motten guillie mijn soms emmen!" vroeg ie vuil. „En nouw verliezen juilie 't nog ok," treiterde d'n Jaan: „de oraanjemannen komen opzetten aa 'nen sturm!" „Verliezen? Verliezen?" kwekte d'n bak ker: „verliezen van die prullemannen? Wij zul len ze vandaag 's leeren hoe ge voetballen mot!" Da was d'n Jaan te zout. „Wel sodetjèn," viel ie uit: „nouw is 't af ge loopen. Vanaf mergen brengde gin brood meer bij me thuis! Judas! Oew eigen laandgenooten in d'n steek laten, 'n aander z'n vrouw lastig vallenNouw heb ik jouw in m'nen zak, manneke!" D'n Fielp wier er kompleet stil van. Zóów was d'n Jaan nog nooit uit z'nen hoek gekomen. „Nouwnouw, van Gehaktballum," suste d'n Blaauwe: „ge mot teugen oew verlies kunnen, horre!" En toend'n Jaan sprong omhoog, mee allebei z'n haanden in de hoogte: „Eén-esn!"- kwekte-n-ie. „Waar blijfde nouw. bloedworst;," blèèrde-n-ie naar d'n Fielp: „éen-éen en van je hela, holaen ok Janus daanste deur 't vertrek en midden in de herrie keek d'n Blaau we ineens straf naar d'n luidsprekert en zee: „Stil 's, Jaan." D'n Jaan bleef stijf staan, 'n Speldeke koste heuren vallen. En doodnuchter vroeg d'n Blaauwe toen: „Mag d'n Fielp nouw weer brood brengen, Jaan?" „Nouw, veuruit dan maar," zee Janus ge nadig. Amico, wa-d-heb ik gelachen. En Trui' Tc Had meelijen met 'r. Pèèrs wier 't mensch van de benaauwdheid. 't End van t liedje was, da-d-onze kieper d'n bal perbeerde weg te scliuppen, inplots van mee z'n haanden te vangen en da-d-et twee-een in ons nadeel was. Janus vloekte. Zette-n-et op 'n drinken. Waant achter mekaar gooide-n-ie z'n borreltje achterover en hiew 't leege gloske zwijgend bij de kruik. En toen 'k effe dee, of ik niks zag, toen schonk ie-zelf in. „D'n eene sjaanst mee oew wijf en d'n aan- dere drinkt oew kruik leeg, 'n fijn gezelschap," zee d'n Tiest droog. „Hedde gij 'm betaald?" vroeg d'n Jaan, z'n borreltje weer omgooiend. „En wie sjaanst hier," vroeg d'n bakker nijdig, mee 'n kalmte, die bewees dat ie zeker was van „zijn" overwinning. „Lot to maar praten, bakker," zee d'n Jaan: „hij prot naar dat ie verstaand hee en dan wit 't wel!" „Sjuust," zee d'n Fielp: „gooi t maar in m'n petje, Blaauwe, dan zal 'k t thuis wel 's uit zoeken op 'nen regenachtigen Zondagmiddag." BelgieHollaand, Fielpd'n Jaan, waren 't weer roerend eens. Zoow ga-g-et, as de natie's bij mekaar komen! Daar is de leste maanden nog ginnen eenen diepelmaat bij Roosevelt gewist, of ze waren 't gloeiend-éens mee to. Wa mijn alleen maar bewijst da Roosevelt net zo'nen grappenmaker is as d'n Blaauwe, die ze allemaal gelijk gift en op 't lest lachend weg loopt Afijn, d'n Fielp had 't gewonnen en Trui zee: „die veurgevuulens komen altij uit! Tc Heb t wel gezeed." Maar 'n plazier g'ad, amico, 'n plazier! De kruik was tot d'n bojem leeg. D'n eene mokte 'm leeg vanweuges de overwinning en d'n aan- dere vanweuges 't verlies. En d'n Blaauwe en d'n Joep uit beleefdheid.... Maar leut g'ad! Merakels! Veul groeten van Trui en as altü gin horke minder van oewen toet a voe DP-K

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9