STADSNIEUWS Haarlem, 15 Mei BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen MAANDAG 15 MEI Aantal werkloozen afgenomen AGENDA MAANDAG IS MEI 1933 Van 5800 tot 4600 gedaald Thans weer stilstand in vermindering TUINMANSWONING VERROLD Op „Meer en Bosch" TRAGISCH STERFGEVAL Na een voetbalwedstrijd Examen krankzinnigenverpleging In het water gereden Fietsendiefstal TOONEEL „Harlekijntje op reis" R.K. Gemengde Tooneel vereeni- ging „Lüdamus" MUZIEK VIOOLAVOND Leerlingen Joh. Steenman IN HET ZIEKENHUIS OVERLEDEN Na een aanrijding Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond W aarschu wing Voor de St. Martha-vereeniging Zomerdienst N.Z.H.T.M. AUTOBUSCONCESSIES Behandeling voor Ged. Staten Hoogere Burgerschool A Afscheid J. J. C. Wullings „Kindervoeding" Orgelbespeling BEGRAFENIS J. P. STAM Collecte Tuinbouw en Plantkunde Aanbesteding Goedkoope trein Personalia BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL WEGENS VERDUISTERING Haarlemmer te Groningen gearresteerd DE TERREUR TE IJMUIDEN Burgemeester Rambonnet tot voorbeeld gesteld 16 Mei R.K. Jeugdige Werkloozen Groote pakhuisbrand koersen Heden koersen Hede Dezer dagen heeft een bericht in de bladen gecirculeerd over het afnemen der werkloosheid in Nederland. Die vermindering is aan Haar lem natuurlijk niet voorbijgegaan; ook onze stad heeft haar aandeel er in gehad. Sinds Februari is er een vrij snelle daling van het aantal werkloozen geweest, welke thans helaas weer tot stilstand is gekomen. De daling vond haar oorzaak hoofdzakelijk in de opleving in de bouwnijverheid, alsmede in vermeerdering van arbeid door seizoenwerk, zooals voor behangers en stucadoors. Dit alles heeft er toe geleid, dat het aantal werkloozen sinds Februari van 5800 tot 4600 is verminderd. Een belangrijke daling inderdaad, welke echter, zooals hiervoor opgemerkt, thans weer overschaduwd wordt door dat de verminde ring een einde heeft genomen. Hedenmiddag omstreeks 1 uur is door de firma A. Schoorl, aannemers van grond- en heiwerken, alhier, op Huize „Meer en Bosch" te Heemstede een oude tuinmanswoning met oranjerie, staande hoek VoorwegAchterweg, verrold. Dit geschiedt in verband met de afsluiting van den Achterweg en het verbreeden van den weg tegenover de begraafplaats. Het gebouw heeft een frontbreedte van 15.50 M., met een diepte van 11.50 M. en is gebouwd omstreeks 1866. Zondagmiddag heeft na den voetbalwedstrijd H. F. C.Zeeburgia een tragische gebeurtenis plaats gehad. Juist nadat het eindsignaal had geklonken, kreeg de 47-jarige vader van een van de Amsterdamsche spelers, den linksbin nen van Leeuwen, een hartverlamming en werd dood opgenomen. Het lijk is naar het St. Eli sabeths Gasthuis overgebracht. De ontsteltenis onder de toeschouwers en spelers over dit plot selinge sterfgeval was zeer groot. Door de examencommissie van de RJK. Ge- stichtsartsen-vereeniging werden de overgangs examens afgenomen in „Sancta Maria" Psych. Inrichting te Noordwijkerhout. Geslaagd: Ammerlaan C. H., Draayers A. E. M., Duivenvoorde P. M.. Frerichs G. C., Goed hart F. R. M., Heemskerk M. C., Keune M. C., Lamers A. M., Oldenkorte E. M. H., Roeien M. H„ Schaper M. C. C., erhey J. L. M., de Vries M. H., de Waal M., Waasdorp M. A. Tweede overgangsexamen: Geslaagd: Hou- ben M. H. J. P., Leurs A. M., van Munster W., Raes A. E. Zaterdagmiddag reed de 4-jarige B. op zijn driewielertje door een aantal straten van het Amsterdamsch kwartier. De kleine kwam ook op den Heerensingel terecht, waar het pretje een einde nam, doordat het ventje het water inreed. De 36-jarige G. sprong den kleine gekleed na en slaagde erin hem behouden op het droge te brengen, waarna hij het naar de ouderlijke wo ning in de Amsterdamstraat terug bracht. De fietsendiefstal-statistiek van de afgeloopen week droeg het getal zeven. En geen een kwam er van terecht! De tramreizigers, die het niet wisten, moes ten Zondagmiddag alleen reeds door de glun dere gezichten en opgewekte gesprekken, die alleen maar gingen over Harlekijntje en z'n vriendje Michieltje en baas Fridolin, tot de con clusie zijn gekomen, dat de Haarlemsche jeugd dezen Zondagmiddag iets heel bijzonders ver wachtte. En de grootere menschen, die mee gingen naar den Stadsschouwburg, maar het in korten tijd beroemde boek van Josephine Siebe, bij de firma v. Holkema en Warendorf verschenen, niet gelezen hadden en alleen van him kinderen wisten, dat het toch zoo prachtig was, wel, die waren in korten tijd al even be nieuwd. Geen wonder dan ook, dat de Stads schouwburg zoo uitstekend bezet was met een luister- en vooral kijkgrage schare kleinen en grooten toen het scherm opging over de gezel lige ouderwetsche woonkamer van den poppen- snijder baas Fridolin, die Harlekijntje uit zijn negentigjarigen slaap zou wekken. In niet minder dan elf tafereelen, met ze ven tooneelveranderingen, zouden we de leuke geschiedenis van het arme, verlaten levendige Harlekijntje te zien en te hooren krijgen. En het was inderdaad, ondanks z'n vreeselijk langen neus, een schat, dat kleine baasje, dat den heelen middag door zijn parmant en guitig spel, door zijn los en natuurlijk optreden, zoo wel groot als kleiii wist te boeien. En wanneer we na hem z'n vriendje Michieltje als het on gekunstelde en karaktervaste herdersknaapje in de tweede plaats noemen, doen we wel geen afbreuk aan de verdiensten der overige mede spelenden, de dames Marie Braakensiek, Char lotte Zinsmeester, Elisabeth Versluis en de heeren Gerard Arbous, Jan Boon en Fred de la Bella, die de groote-menschenkarakters uit het boek moesten vertolken en hierin over het algemeen uitstekend slaagden. De versjes, leuke wijsjes op muziek van mevrouw Anna Mouton, werden op de piano begeleid door Jeanne Ko ning Coetarier en achter de schermen speelde Johan Middendorp viool. Mevrouw Anna Klaassen, het bekende Grootmoedertje van de Radio en leidster van het ensemble, kwam in de tusschenpauzes op haar bekende charmante manier voor het scherm datgene vertellen, wat technisch onmogelijk op het tooneel kon wor den vertoond en legde zoo den logischen en chronologischen band tusschen de tafereelen, zoodat de geheele vertooning een alleraardigst geheel werd, dat zelfs grooteren vermocht te boeien en te bekoren. De regie was uitstekend verzorgd en we kre gen waarlijk charmante tooneelschilderijtjes, vol kleur en leven, te aanschouwen. Het leven- digst was wel de grappige ouderwetsche school met al die leerlingetjes in vroeg negentiende eeuwsche kleedij. Een verrassing was het ongetwijfeld voor mevrouw Anna Klaassen, nadat zij haar klein hoofdrolspelertje namens een der aanwezigen een klein geschenk had aangeboden, zijzelf met bloemen werd gehuldigd, niet alleen om haar verdiensten voor deze prachtig geslaagde uit voering, maar ook om haar terugkeeer in den Haarlemschen Schouwburg te vieren, na een vijftien-jarige afwezigheid. Een fijngevoelde attentie, welke mevrouw Klaassen zichtbaar ontroerde. De Haarlemsche jeugd heeft een heerlijke herinnering aan dezen allerleuksten middag en we gelooven stellig, dat, wanneer Harlekijntje nog eens in den Schouwburg terug zou komen, hij weer met evenveel enthousiasme en blijd schap zou worden begroet. Want de wereld van het sprookje is een schoone wereld, waarin klein en groot zich gaarne nu en dan vermeien. En vooral, wan neer deze wereld ons met zooveel fijnen smaak en toewijding wordt voorgetooverd als men het Zondagmiddag voor ons deed. Hartelijk dank! J. B. Zondagavond gaf de R.K. Gemengde Too- neelvereeniging „Ludamus", parochie St. Li- duina, haar tweede opvoering. Opgevoerd werd het blijspel in vijf bedrijven „Onze Vrouwen". Kapelaan Sisterman opende den avond met een hartelijk welkom tot allen en spoorde de aanwezigen aan, zich op te geven als donateur of donatrice van deze vooruitstrevende ver- eeniging. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van bovengenoemd blijspel, dat, te oordeelen naar het daverend applaus, dat den spelers na elk bedrijf mocht ten deel vallen, bij het publiek, dat in grooten getale was opge komen, wel insloeg. Wij zullen ons onthouden van beoordeeling der spelers afzonderlijk. Uitzondering verdie nen echter de vertolkers van Otto van Doorn; Adelheid, zijn vrouw; Felix Stein; Rika, keu kenmeisje en Peperman, huisknecht, (de laat ste behoede zich echter voor overdrijving), wien door hun karakteristieke uitbeelding der figu ren een extra woord van lof toekomt. Ook de overige spelers hebben laten zien dat met ernstige studie en goeden wil óók door het R.K. dilettantentooneel wat goeds te bereiken valt. Den regisseur, den heer B. Schoonebeek komt voor zijn eminente leiding zeker een woord van waardeering toe. De kleine fouten, welke ons hier en daar op vielen, willen wij gaarne door de vingers zien. De R.K. Jazz-band „The Rekarkers" verleen de welwillend medewerking en vroolijkte den avond tusschen de bedrijven door op met pret tige muziek, wat er zeer toe bijdroeg de stem ming der aanwezigen te verhoogen. Iedereen ging voldaan huiswaarts en riep „Ludamus" een spoedig tot wederziens toe. De van ouds bekende vioolleeraar Joh. Steenman dit is een eeretitel had ons voor Zaterdagavond geconvoceerd naar het Concertzaaltje van het gebouw Rosenhaghe aan de Hoofmanstraat, om er te komen luiste ren naar de voordrachtoefeningen van zijn kleine orkest en van een aantal zijner viool leerlingen. Er waren weinig plaatsen meer open, toen de eerste jeugdige vioolleerling met een pdar eenvoudige melodietjes in bewerking van Eber- hardt en den Belgischen viool-componist Crick- boom voor het voetlicht wil men, het boven licht trad, en aldus de eerste schreden zette op het moeilijke, met voetangels en klemmen bezaaide pad der beoefening van het moeilijk ste aller instrumenten, de viool. En dan traden achtereenvolgens met gra dueel in moeilijkheid toenemende composities althans fragmenten daaruit' nog een aan tal jeugdige solisten op, aan de piano begeleid door den leeraar zelf of door de dames mej. Bini Roozeboom, 's leeraars privé-secretaresse, en mej. Corry Koppen. Nummers van Cramer Burmester, een paar deelen uit het bekende Schüler-Conzert van Seitz in G maj., een gavotte van Martini, het derde deel uit Rie- dings Schüler-Conzert, de Sonate in D maj. van Nardini, en ten slotte het voor studie doeleinden zoo uitermate geschikte viool-con cert in G maj. van de Bériot. Zoodoende wor den de leerlingen al meer en meer vertrouwd met al de grillen van hun zenuwen en soms ook van hun instrument en de toehoor der ondergaat een en ander natuurlijk met buitengewone lankmoedigheid, in het besef, dat men alleen „en forgeant forgeron" wordt, dat leerlingen nog geen meesters zijn, maar dat, al oefenende, de kunst veroverd worden moet. Na de pauze, waaronder gelegenheid was kaarten te koopen, groene en gele, met meer of minder kans en hoop op 'n goede plaats bij het aangekondigde concert van het groote or kest ten bate der Haarlemsche bleekneusjes, trad het kleine orkest onder leiding van den leeraar op met den Kriegschmarsch der Priester uit Mendelssohns „Athalia", het menuet in E maj. van Mozart, Spaansche Dansen van Mos- kowsky en Be Internationale danssuite van Tschaikowsky, waarin grooteren en kleineren gelegenheid hadden om het zoozeer tot de muzikale ontwikkeling bijdragende ensemble- spel te beoefenen. Voor den leeraar, de beide begeleidsters en voor de leerlingen was er vanzelfsprekend tel kens veel en welverdiend applaus. J. S. De 46-jarige timmerman M., die in de afge loopen week aangereden werd op de Amster damsche Vaart, is aan de opgeloopen verwon dingen in het St. Elisabeth's. Gasthuis over leden. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond hield dezer dagen een leden vergadering in hotel „Lion d' Or", onder leiding van den heer J. P. Starreveld. Ingekomen stukken werden behandeld, waar na werd overgegaan tot het doen van mede- deelingen, o.a. uit het georganiseerd overleg aangaande het Ambtenarenreglement, enz. Vervolgens werden besproken de voorstellen voor de bondsvergadering, dit jaar te Middel burg te houden. Na een pauze had de uitreiking plaats van het gouden C.N.V.-insigne aan den heer E. Overbeek, die reeds 25 jaar lid is der Christ, vakbeweging. De voorzitter overhandigde met eenige har telijke woorden dit insigne aan den heer Over beek. Vervolgens voerde het woord de heer A. van Driel, die als lid van het C.N.V. een woord van hulde bracht aan den jubilaris. De heer Overbeek bracht een woord van dank voor de verrassing, hem bereid. Den beiden sprekers was hij erkentelijk voor de hartelijke woorden, hem toegesproken. Hij herinnerde aan de dagen, dat de Christ, vakbeweging nog in opkomst was en nog niet was gegroeid tot een der grootste organisaties. Met een woord van opwekking besloot spr. zijn speech. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering, waarbij mr. P. van Driel voorging in dankzegging. De Hoofdcommissaris van Politie te Amster dam ontraadt het in relatie treden met Andries Wilhelm Bernard Lecke geb. te Amsterdam 27 September 1883, wonende Brederodestraat 44 se Amsterdam, die handel drijft onder den naam Parfumerie „Lotus" of „Latherus". Hij plaatst advertenties, waarin hij betrekkingen in zijn onderneming aanbiedt, doch eischt van de ge gadigden storting van een waarborgsom. De collecte, ten behoeve van de St. Martha- vereeniging in de St. Antoniuskerk Zondag ge houden, heeft na een predicatie van den wel- eerw. pater Peters opgebracht 783.31. Het bestuur betuigt hiervoor zijn hartelijken dank. Vandaag, 15 Mei, is de nieuwe zomerdienst regeling van de N.Z.H.T.M. ingegaan. De halfuursdienst na 8 uur des avonds op de lijn AmsterdamZandvoort is voor Haarlem Zandvoort vice-versa veranderd in een kwar- tiersdienst. Voor HaarlemAmsterdam geldt deze kwartiersdienst alleen op Zon- en feest dagen en gedurende de zomermaanden Juli en Augustus dagelijks. Verder is deze dienst op ZandvoortAmster dam vrijwel onveranderd gebleven evenals dit het geval is met den dienst HaarlemLeiden. Door een commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland is hedenmorgen behandeld een aanvrage van de N.V. Autobusexploitatie „Stormvogels" te IJmuiden om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Bloemendaal over Overveen en Aerdenhout naar Haarlem (Lorentzplein) en terug. De directie van de Brockway Maatschappij wees erop, dat zij reeds in de verkeersbehoeften op dit traject voorziet. De heer ir. Burgersdijk, directeur van N. Z. H. T. M. verklaarde zich accoord met het ge- deeelte Aerdenhout—Bloemendaal, maar vroeg een vervoerVerbod daar waar de lijn bij de tram komt. Ook exploitanten op gedeelten van het aange vraagde traject verzetter zich natuurlijk tegen de aanvrage. Namens het gemeentebestuur van Haarlem deelde de heer Meeuwsen mede, dat men af wijzend tegen de aanvrage staat, omdat er vol doende trams en bussen rijden er bovendien thans nog de snel-taxi bij is gevoegd. Namens de vereeniging Bloemendaals Bloei vezette een bestuurslid tegen dit Haarlemsche standpunt. Bewoners van Aerdenhout gaan liever recht streeks naar de stad dan via een combinatie van tramlijnen. Spr. beval de aanvrage sterk aan. Namens de Stormvogels sprak de heer W. v. d. Goot, die de bezwaren sterk overdreven noemde en opmerkte, dat de bewoners van AerdenhoutBloemendaalCentrum, deze lijn gaarne hebben en dat er ook een behoefte is voor het gedeelte HeerenwegHaarlem De Brockway heeft n.l. haar lijn Haarlem HeerenwegBennebroek opgeheven. aar er een uurdienst wordt ingevoerd, kon spr. niet begrijpen, dat er voor de tram concurrentie ontstaat. Het vervoerverbod door de tramdirectie voor gesteld, zou spr. alleen kunnen aanvaarden wanneer Ged. Staten het opleggen. Een nadere beslissing zal volgen. Tot gecomitteerden bij het dit jaar te hou den eindexamen aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus zijn benoemd de vol gende heeren: Dr. S. Elzinga, Inspecteur van het M. O. in de 5e inspectie, te Haarlem; Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, Hoog leeraar aan de Universiteit van Amsterdam, te Bloemendaal; Mr. A. R. Baas, Directeur der N.. V. Alg. Noord-Hollandsche Mij. van Levensverzekering, te Heemstede; Ir. G. O. Boom, Raadgevend Ingenieur van het Advies-Bureau N. Biezeveld en G. O. Boom, te Bloemendaal; J. de Breujk Lzn., lid der firma Sabelis, Co., te Haarlem; Ir. F. C. Dufour, Directeur der N. V. Haar lemsche Machinefabriek v.h. Geb'r. Figee,' te Haarlem; Mr. A. J. Enschedé, Directeur der N. V. Ma- chinehandel Mahez, te Aerdenhout; Mr. K. A. F. J. Pliester, Advocaat en Pro cureur, te Haarlem; D. Winkel, Alg. Procuratiehouder der Incasso- bank te Haarlem. Zaterdagmiddag 13 dezer had het afscheid plaats van den heer J. J. C. Wullings, kantoor knecht aan het postkantoor Haarlem. De heer Wullings begon zijn postale loopbaan aan het postkantoor te Velsen en kwam daarna te Haarlem. Hij gaat nu den dienst verlaten met pensioen. Allereerst werd hij toegesproken door den directeur van het postkantoor, die den scheidende een trouw en plichtsbetrachtenden ambtenaar noemde. Vervolgens sprak de heer Germis den scheidenden kameraad toe als voor zitter van het Postaal Mannenkoor. Hij hoopte, dat Wullings, al gaat hij den dienst verlaten, nog dikwerf zijn steun zal verleenen aan bo- genoemd koor. Vervolgens werd bij het schei den een blijk van vriendschap aangeboden. Wij wenschen hem van harte toe, dat hij nog vele jaren van rust zal mogen genieten. komen een verzoek van den Algemeenen Bond van politiepersoneel in Nederland, aan den agent van politie G. J. Hissink, aan wien met ingang van 1 September 1933 eervol ontslag is verleend, een toeslag op het hem uit te kee- ren pensioen te verleenen. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. op, dat gesteld wordt, dat de gezinszor gen van Hissink nog zeer groot zijn, zoodat een toeslag op het pensioen, dat pl.m. f 23 per week bedraagt, wel gemotiveerd ware. Mocht Hissink kunnen aantoonen, dat die gezinszor gen ook de kosten van zijn levensonderhoud aanmerkelijk verzwaren, dan zouden B. en W. er geen bezwaar tegen hebben om Hissink's pensioen tot f 1400 per jaar aan te vullen. (Het gezin van Hissink bestaat uit: man, vrouw en dochter). Gemeenteraad Een openbare vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden Donderdag 18 Mei 's namiddags 2 uur, in het raadhuis te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Installatie van Mr. A. J. Enschedé als raadslid. 2. Ingekomen stukken. 3. Verdeening eervol ontslga aan A. J. de Waal Malefijt als lid der schattingscommissie voor de inkom stenbelasting. 4. Benoeming lid der schattings commissie voor de inkomstenbelasting. 5. Vast stelling 2e suppletoire begrooting 1933. 6. Vast stelling 6e suppletoire begrooting 1932. 7. Stem ming over aanschaffing van een 4en twee-tons Fordvrachtauto. 8. Stemming over voorstel tot verlaging met 50 pet. van de meterhuur bij 't gas- en waterbedrijf. 9. Behandeling van ver zoek om concessie voor een autobusdienst in deze gemeente. 10. Bezuiniging op de straat verlichting. 11. Voorstel tot aanvulling der le gesverordening. 12. Driejaarlijksche afrekening ex. art. 101, L. O. wet 1920 over 1928—1930 aan de bijzondere scholen. 13 Uitbreiding bij slagregeling V. H. O. en M. O. tot het R. K. Gymnasium voor meisjes „Sancta Maria". 14. Vaststelling besluit ex. art. 36 lid 4 Woningwet voor het terrein ten zuiden van de Bekslaan en ten oosten van den Vogelenzangscheweg. 15. Ontheffing bepalingen der bouwverorde ning. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 140 porties; Dinsdag 117 porties; Woensdag 126 porties; Donder dag 123 porties; Vrijdag 140 porties; Zaterdag 121 porties. Overtonstraat: Maandag 154 porties; Dins dag 152 porties; Woensdag 137 porties; Don derdag 137 porties; Vrijdag 158 porties; Zater dag 132 porties. Byzantiumstraat: Maandag 108 porties; Dins dag 100 porties; Woensdag 104 porties; Don derdag 107 porties; Vrijdag 102 porties; Zater dag 95 porties. Bovendien werden dagelijks 70 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon La ger Onderwijs. Bij de orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk op Dinsdag 16 Mei 's avonds van 8 M 9(4 uur te geven door den heer George Ro bert, zal het volgende programma worden uit gevoerd 1. Praeludium et Fuga a kl. t„ J. S. Bach. 2. Andante con moto, G. F. Handel. 3. Symphonische Choral: „Ach bleib mit deiner Gnade", S. Karg. Elert. 4. Praeludium (Ciacona) en Fpga d- kl. t. W. Petri. 5. Pastorale, César Franck. 6. Tqccata, Th. Dubois. Hedenmorgen vond de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. P. Stam, die lange jaren president der St. An- toniusconferentie van de St. Vincentiusvereeni- ging, penningmeester der Spijskokerij en van Kinderbescherming is geweest. In de parochiekerk van den H. Antonius, Nieuwe Groenmarkt, werd om half 10 de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor J. P. Reijnenberg met assistentie van de Weleerw. paters F. Hunsche als diaken en H. J. Smits als subdiaken. De absoute, zoowel in de kerk als op het kerkhof „St. Barbara", waar de overledene be graven werd, werd eveneens verricht door den Zeereerw. heer pastoor J. P. Reijnenberg. Bij de uitvaart en begrafenis waren bestuurs leden van de St. Vincentiusvereeniging, der Spijskokerij en Kinderbescherming tegenwoordig. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op 15, 16, 17 en 18 Mei 1933 bin nen deze gemeente zal worden gehouden de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (Fonds voor oud- Militairen van Land- en Zeemacht), en beveelt die colecte aan in de milddadigheid der inge zetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de op vatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als eene soort van armenbedeeling voor oud-militairen, geheel onjuist is. Geen aalmoes wordt den ge wezen krijgsman gegeven, maar een jaarlijk- sche gratificatie nevens militair pensioen of gagement, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een stoffelijk blijk van waar deering zijner diensten, als eene gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Een ruime opbrengst der jaarlijksche col lecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noo- dig, omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categorieën var. deelgerech- tigden te vormen óf wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categorieën te ver gemakkelijken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor, dat niet kan vorden voldaan aan aanvragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van op neming in het fonds zoo moeilijk zijn gemaakt. Dinsdag 16 Mei, 's avonds acht uur, houdt de afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde een "Vergadering in hotel „Lion d'Or". De agenda vermeldt o.a.: Bespreking van hees ters, hun groei, snoei en bloei, door den heer H. A. Spijker. Onderlinge tentoonstelling en bespreking voor het houden van een excursie naar Wassenaar en de Groote Najaarskeuring te Apeldoorn. Heden werd door den directeur va: Openbare Werken alhier, in het stadhuis aanbesteed het bouwen van een spuithuis aan de Pijlslaan. Laagste inschrijver P. J. v. Hoften te Haar lem voor 1690.aan wien het werk gegund is. Wij verwijzen naar de advertentie, voorko mende in dit blad, waarin een goedkoope trein wordt aangekondigd, die zal loopen van de stations Zaandam, Haarlem, Amsterdam C. S. en M. P., N.-Bussum, Hilversum en Utrecht C. S. naar Arnhem en Nijmegen en terug op Donderdag 25 Mei 1933 (Hemelvaartsdag). Voor het examen teekenaar van het kadaster (der Domeinen) is geslaagd de heer D. Klaver, alhier. Geboren. 10 Mei: G. P. HeijfneElferink, d. 11 Mei: J. v.StrienFortgeus, d.; G. C. Appel manAppelman, d. 12 Mei: R. Jonkerde Boer, z. 13 Mei: A. KuipersSchaatsbergen, z; S. J.v. VeenKramer, d; A .TeunissenAal- bers, d. Overleden. 11 Mei: M. Doodeheefver, 66 j., Kl. Houtweg; M. v. d. Most, 76 j., Jansstraat. 12 Mei: A. F. Hondelink—Veth ,50 j„ Merk manstraat; C. de Graaf-v. Aken, -70 j., Nagt- zaamstraat; M. H. Snoek Pollé-Valk, 54 j., Es- schilderstraat. Verbetering Leidschevaart Naar aanlei ding van een verzoek van de bewoners langs de Leidschevaart, om den weg te verbeteren, i merken B. en W. het volgende op: De Leidschevaart is nog een gewoon verhard puin-grintweg en heeft tot de Traliebrug een lengte van achthonderd meter. De kuilen welke ontstaan, worden geregeld gerepareerd, doch het verharde gedeelte is te smal en veel last van stof wordt ondervonden. Afdoende verbetering is daarom alleen te verkrijgen door verbreeding van het wegdek en topecee- ring. Hiervoor zijn echter op de begrooting geen gelden uitgetrokken. Daarom geven bur gemeester en wethouders in overweging hen te machtigen om in afwachting van afdoende verbetering een teerbehandeling toe te pas sen, waardoor de stofplaag wordt verminderd en de verharding eenigszins wordt vastgelegd. Een toeslag-verzoek Bij den raad is inge- Een 55-jarige man, een zekere P. V. uit Haarlem, die onder een valschen naam in Gro ningen verblijf hield, is door de recherche ge arresteerd en op transport gesteld naar Haar lem, waar hij verduisteringen zou hebben ge pleegd. „De Nederlandsche Werkgever", schrijvend over de staking in het visscherij-bedrijf te IJmuiden, die nu reeds van 2 Januari j.l. af duurt, memoreert het ergerlijk terrorisme van de IJmuider federatie en het flinke optreden van den burgemeester van Velsen. Het blad merkt daarbij op, dat het Verbond van Neder landsche Werkgevers reeds herhaaldelijk doch zonder resultaat, de Regeering verzocht heeft te bevorderen, dat aan stakingsterrorisme de kop zal woeden Ingedrukt door een samenscho lingsverbod van den eersten dag der staking af. Met instemming neemt het blad de strenge bepalingen over, die de burgemeester tot hand having der orde en ter bescherming van den winkelstand heeft uitgevaardigd en schrijft vervolgens: „Wij brengen burgemeester Rambonnet voor diens krachtig optreden tegen de terroristische actie der stakers een woord van oprechte hulde. Niet alle burgemeesters treden even flink tegen soortgelijke actie op; er zijn bij stakingen maar al te vaak ergerlijke wandaden tegenover per sonen en goederen te betreuren, die voorkomen hadden kunnen worden, indien van den aan vang af afdoende maatregelen waren genomen tegen elk intimideerend en terroriseerend op treden van den kant der stakers. Ons Verbond heeft zich in de laatste jaren te dezer zake on ophoudelijk tot de Regeering gewend. Men kan gerust zeggen, dat elk arbeidsconflict in den laatsten tijd met ontoelaatbare bedreiging van werkwilligen gepaard gaat. Wij eischen tegen dit terrorisme maatregelen. Een aanschrijving van den minister, waarin deze van zijn ziens wijze doet blijken, kan voorkomen, dat een be paalde burgemeester voor het treffen van maatregelen terugdeinst, omdat hij rekening houdt met de mogelijkheid, dat de minister hem later zal desavoueeren. „Naast het directe nadeel is ook het psy chologisch effect van baldadigheden, tegenover werkwilligen en hun huisgenooten gepleegd (in gooien van ruiten, slaan tegen de deur, roepen ddor de bus, posten, vooral des avonds) zeer belangrijk; het maakt op den werkwillige en zijn huisgenooten diepen indruk en doet zijn weerstandsvermogen verdwijnen. Daarom is het van het grootste belang, dat reeds dadelijk, met ingang van den dag waarop de staking een aanvang zal nemen, zeer krachtige maatregelen van overheidswege getroffen worden, een sa menscholingsverbod daaronder begrepen. Veel ergerlijke dingen, veel ernstige ongeregeldhe den, worden daardoor in de kiem gesmoord. Het belang van de openbare orde, van de rust en vrijheid eischt een dergelijk optreden. In een rechtstaat is een methode van boycotten, als thans weder door de IJmuider fedelatie inge zet, onduldbaar. De antwoorden, die ons Ver- Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau 8 uur; R. K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur Gemengd Koor „Onder Ons", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. OVERVEEN—BLOEMENDAAL Tentoonstelling „Mitodaal" in de café's van ouds het Raadhuis en ,,Roozendaal" te Over veen; „Rusthoek", „Vreeburg" en „Zomerzorg" te Bloemendaal van 1012, 25 en 710 uur. Bloemendaal Raadhuisplein en bij hotel „Vreeburg" openluchtconcerten van 8 tot 10 uur. Gebouw „St; Bavo" L. T.B. Boerenbond, half 11 Zwemvereeniging „St. Bavo", 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 St. Caecilia, 8 uur Spoorwegpersoneel, 8 uur R. K. Kraamverzorging, 23 uur Cursussen arbei dersontwikkeling R. K. Volksbond, 8 uur Sa menwerkende kleermakers, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Eerste Haar lemsche Voorjaarsbeurs, half 3half 6 en half 811 uur. Hotel „Lion d'Or" Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur. St. Josephs-Gezellengebouw, Jansstraat Utile Dulci, 8 uur Zangclub, half 9. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. OVERVEEN—BLOEMENDAAL Tentoonstelling „Mitodaal" in de café's „Van ouds het Raadhuis" en „Roozendaal" te Over veen; „Rusthoek", „Vreeburg" en „Zomerzorg" te Bloemendaal van 1012, 25 en 710 u. Bloemendaal Bij hotel „Zomerzorg" open luchtconcert van 8 tot 10 uur. Dinsdag 16 Mei: 1011 uur Nederlandsche taal; 1112 uur Praatuurtje; 1112 uur Espe ranto. Zorgt dat deze nieuwe regeling voor de ko mende zomermaanden meteen goed wordt in gezet. 25 uur ontspanning. Woensdag 17 Mei: half elf plechtige opening van de Tennisbaan. Niemand ontbreke! 's Middags is de zaal gesloten vanwege de schoonmaak; actieve tennisspelers kunnen zich komen oefenen. Donderdag 18 Mei: We zullen maar weer eens een roeidag op het programma zetten: het zal toch wel eens lukken. Uur van vertrek wordt nog nader bekend gemaakt. Anders is de zaal op den gewonen tijd geopend. Vrijdag 19 Mei: Bezoek aan de Alkmaarsche kaasmarkt. Vertrek om half 9 in den morgen. Brood meenemen. Zaterdag 20 Mei: 1012 uur ontspanning. bond tot dusver op zijn vertoogen van de Re geering heeft ontvangen, zijn hoogst onbevredi gend. In dezen tijd, waarin van revoluttonnalre zijde stelselmatig getracht wordt de orde en het gezag te ondermijnen en waarin lang niet alle burgemeesters daartegen voldoende ener giek optreden, is het dringend noodlg, dat dec;V Regeering den burgemeesters van haar inzicht doet blijken. De Regeering kan dan haar voor-'*"' deel doen met de maatregelen, door burg?-1" meester Rambonnet genomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er te Alkmaar een zware brand gewoed in een complex pakhuizen in de St. Jacobstraat, toe- behoorende aan den heer Iegez, meelhandelaar. De brandweer, die met groot materiaal aan wezig was, had tegen het vuur, dat in de groote voorraden meel en grutterswaren rijk voedsel vond, een zwaren strijd. Na een uur hard werken slaagde de brandweer er echter in het vuur te bedwingen. Het complex brandde geheel uit, terwijl een groote voorraad meel en grutterswaren, alsmede een aantal machines verloren ging. De belendende perceelen konden worden behouden. De verzekering dekt de schade. Naar de oorzaak wordt nog een onder zoek ingesteld. MAANDAG, 15 Mei. Vorige Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo 8.41 a 8.43 58.2714 58.05 9.78)4 9.79 34.64 34.6214 48.04)4 48.02)4 37.30 37.50 43.30 43.25 42.70 42.75 2.12 2.13 13.07)4 12.95 7*42)4 7.40 21.35 21.25 Vorige Staa'tsleenlngen 6 Nederland 1819 4V4 Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 4V4 N Ind 1926 AB 6% Dultschl (Toungleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mlj. Industrieën Ned. Ford tndusti. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel S. Steel U. S. Leather Intern Nickel ilünboow Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Rediane Lebong Petroleum Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU 101 100)4 1C0)4 100% 965-8 100M 100 86), 86)4 35)4 33)4 68 66-- 60 57)4 64)4 64 98 95 63)4 63 ,8 27 17 h 17 145 141 2H 2H 128), 128), 10)4 22S* 21)4 4W« 40 75, UK 11H 12 12 124 123 99 98 16 16 159)4 156)4 87 87 4)4 4'X« 9)4 9)4 Vorigt. koersen Heden Shell Union OU Sabber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V. I. Q. O. Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan Holl. Amerika Lijn Dito Gem Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Suiker 3. V. A* Jav. Cultuur N. 1. S. U. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem rabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust a..................* Senembab spoorwegen Union Pacific Wabash Erie *>n*M Kansas City South. South. Rallw 5% 5% 73 70 49 48 29)4 28 2154 21 17 13 34 34 28 28 i'Xi 1«JÓ 34 34 24 24 24 24 15 15 58)4 57 205 201 141 137 93 96 6 6 43 40 29 29.00 130)4 135 12754 127 18 18 137 133)4 75 70 2)4 2. 7K 754 WH 10)4 12'A 12

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2